Kopen op afbetaling Arbeidsproblemen in Brabant en Limburg Een maatschappelijk kwaad Nieuwe oproep tot vorming vao vakarbeiders Bijcojaar 1954 grotendeels mislnkt Laag vetgehalte consamptie- melk onaanvaardbaar Apothekers bij de Paos FIFAX Kerkelijke Diensten. Mariajaar Opnieuw leven wij in een tijd, waarin de koopkracht bij de bevol king sterk is verminderd, terwijl een nog verdergaande daling in de naaste toekomst is te verwachten. Hoe gemakkelijk komt men er niet toe als winkelier de geremde afzet op te voeren door afbetalings krediet te verlenen en hoe licht laat een konsument, die een beperkt inkomen heeft, zich niet verleiden tot aankoop van een stofzuiger voor f 2.50 per week. Voor ieder, die f 100.een hele uitgave vindt, zal een dergelijk gemakkelijk be talingssysteem zijn psychologische uitwerking niet missen. Ieder, die even doordenkt, zal zich van de gevaren van dit in wezen foutieve stelsel bewust wor den. De betrekkelijk kleine afdrach ten aan de leverancier zullen de prikkel inhouden tot het voeren van een te luxueuze staat. Men gaat over tot het kopen van meubels, radio's en andere artikelen met een langere gebruiksduur, die men nooit zou kopen, zo men die kontant be talen moest. Hier schuilt reeds een gevaar, wat echter vele malen ver groot wordt, wanneer men naar de konsekwenties van het kopen op afbetaling ziet. Bij de aankoop verplicht men zich tot een wekelijkse of maande lijkse betaling van een bepaald bedrag. Men verwacht daarbij dus, dat men steeds over zijn loon zal kunnen beschikken aan het einde van de maand of de week. Een verwachting, die vooral wanneer het aantal termijnen groot is, stel lig beschaamd kan worden. In een onrustige wereld met een uiterst gevoelig economisch leven als waarin wij thans leven, is een plotseling intredende werkloosheid in het geheel niet denkbeeldig. De koper op afbetaling zal tot zijn schrik bemerken, dat hij het ver wachte inkomen moet ontberen. Langs deze weg zijn in het verleden velen in grote moeilijkheden ge raakt. Onverwachte uitgaven Doch wij willen het niet te som ber zien en de werkloosheidstoestand uitbannen. Echter ook dan kan men in een poel van financiële ellende verzinken. Hoe dikwijls komt men in een gezin niet voor onverwachte uitgaven te staan. Men denke hier bij bijvoorbeeld aan ziekte. Het inkomen waarover men kan be schikken, zal men voor deze niet verwachte uitgaven niet kunnen gebruiken. Immers, de leverancier van de meubels of de stofzuiger komt zijn termijn regelmatig innen en zal niet licht te bewegen zijn, de betaling voor lange tijd te doen opschorten. Het gevolg is dikwijls, dat een belangrijk deel van de voor aankoop op termijn betaling aangewende gelden verloren gaat. Zeer tot schade der betrokkenen. Verzwegen werd tot nu toe nog de aanzienlijk hogere prijs, die men op deze wijze moet betalen. Uit wassen met woekerwinsten komen niet voor, gezien de repressieve controle, die de Kamer van Koop handel op de verkopers houdt. Deze laatsten verspelen bij voorkomende misbruiken hun vergunning. Zonder echter misbruik van dit stelsel te maken, zal de leverancier bij ver koop op afbetaling een aanzienlijk hogere prijs moeten vragen dan bij normale verkoop. Renteverlies en risico spelen daarbij hun rol. Ook aan de zijde van de verkoper is er sprake van een gevaar. Door de concurrentie gedwongen, komen de leveranciers er toe op voordelige voorwaarden te gaan leveren zonder een voldoende vergoeding voor risico en rente. In menig bedrijf heeft een dergelijke politiek tot aanzienlijke vermogenstekorten en verliezen geleid. Zo'n vermogens- tekort zal slechts kunnen worden gedekt door een lening, waarbij de hoge rente de „afbetalingswinsten" reeds bij voorbaat opslokt. Men spaart... maar te laat Afbetalingskrediet is een vorm van achteraf sparen. De termijnen verlopen sneller dan het verbruik van het artikel. Men dwingt zich zelf tot sparen. Dit is het goede element in het systeem. Een sy steem, dat de degelijke Nederlander niet mag aanhangen. Wij vormen een volk, dat weet hoe het sparen moet. Welnu, men spare dan vooraf, waarbij men zich niet in moeilijk heden steekt. Men voorkomt op deze wijze het voeren van een staat, waarbij men zijn economische kracht te boven gaat, hetgeen men steeds te laat bemerkt. Slechts in enkele gevallen zal kopen op afbetaling als de goede wijze van aanschaffen kunnen worden aangemerkt. Wij denken bijvoorbeeld aan het kopen van huizen met behulp van hypotheek. In wezen een koop op afbetaling, die wij echter in deze dure tijd niet enthousiast durven aan te bevelen. De in tijd van hoogconjunctuur uit Amerika overgewaaide systemen van koop op afbetaling en huur koop werken er toe mede een schijnwelvaart te scheppen. Een welvaart op krediet, die juist in een tijd waarin we meer dan ooit van onze moeilijke economische toestand overtuigd moeten zijn, volkomen uit den boze is. De rede, welke Prof. Ir F. M. Roeterink, algemeen adviseur van het Philips-concern heeft gehouden over de opleiding van vakarbeiders en de waardering van hen, heeft weer eens enige problemen te voor schijn geroepen, welke voor onze zuidelijke provincies van het groot ste belang zijn: de werkgelegenheid, de industrialisatie en de migratie. Het is een gelukkig feit, wanneer boven de rivieren de aandacht op deze vraagstukken wordt gevestigd. En allen in het Zuiden prijzen zich gelukkig, wanneer met inspanning van al de nationale krachten de verbetering van de situatie wordt ter hand genomen. Nog gaarne denken wij terug aan het werkloosheidscongres, dat de Kath. Arbeidersbeweging in December te den Bosch van het vorig jaar heeft gehouden. Met welk een voortvarendheid en weten schappelijke nauwkeurigheid hebben toen de beste katholieken uit Nederland de situatie, de gevaar lijke situatie blootgelegd, welke in de gebieden tussen of beneden de grote rivieren bestaat. Om er maar een paar te noemen behoeven wij slechts terug te grijpen op het verslag van het Congres, waarbij Prof. Zeegers, de bij uitstek deskundige op dit gebied, aan de hand van enkele kaarten de situatie schetste. Bij de kaart der intelligentiespreiding in Neder land merkte hij op, dat geen beeld is gegeven van de verstandelijke capaciteiten van de inwoners der verschillende streken, maar dat slechts in kaart is gebracht het verschil tussen de aangeboren capaciteiten en de mate waarin de mens van de verschillende gebieden er van gebruik heeft gemaakt. Uit deze kaart blijkt dat de zuidelijke provincies hun verstandelijke aan leg geenszins voldoende ontwikkeld hebben en dat hier in het Zuiden veel intellect „braak ligt". Daarna wees prof. Zeegers op een andere kaart, welke een beeld gaf van de ernst der werkgelegen- heidsproblematlek in de verschil lende delen van het land. Het ergst blijkt deze toestand weer te zijn in liet Zuiden. Practisch overal is hier werkloosheid, verborgen of geregi streerd, soms zelfs beide, en hoog en snel is de natuurlijke bevolkings aanwas. Ten aanzien van het verheugende bericht, dat de nieuwe technische hogeschool in het Zuiden zal wor den gevestigd, merkte de professor op, dat men nooit moet vergeten dat het Zuiden ten aanzien van de volksontwikkeling een grote achter stand heeft in te halen, zodat de aanvoer van studenten een probleem zal blijven, wanneer de vestiging eenmaal een feit is geworden. Het is bekend, dat in grote gebieden van Brabant en Limburg reeds belangrijke zaken geschieden. Maar het staat ook vast, dat er nog andere grote gebieden zijn, die nog niet aan een begrip van sanering toe zijn. Nu geeft dezelfde prof. Zeegers ook als zijn mening te kennen, dat niet alle sanering te vinden is in in dustrialisatie, hij pleit voor enkele streken voor emigratie, binnenland se migratie ofwel voor andere structuurveranderingen. Maar hoe het ook zijn mag, indien de overheid er eenmaal aan mee werkt saneringsgebieden te in dustrialiseren, dan weten we, dat de bevolking onherroepelijk voor- het vraagstuk der vakarbeid komt te staan. En ook die groepen van saneringsbieden, die met zachte hand gedwongen moeten worden naar industriële centra te verhuizen, zullen met de vakbekwaamheid te maken krijgen. Daarom was het geen prof. Roeterink zeide zo bij zonder belangrijk voor allen, die in het Zuiden op het platteland wonen, misschien niets willen horen van al die moderne dingen en toch.... vroeg of laat ermee te maken zullen krijgen. Het is bekend, dat jaarlijks 35.000 nieuwe mensen in de Neder landse maatschappij werk zullen moeten vinden. Wanneer nu een deel daarvan kan emigreren, dan blijft er toch verreweg het grootste deel over dat hier in het land zijn bestaan zal moeten vinden. En slechts degenen, die als geschool den of vakarbeiders de fabriek binnengaan hebben kansen zich goed te handhaven en vooruit te komen. En daaromtrent nu heerst er nog een veel te gering activiteit. In dit verband mogen we herinne ren aan de uitlatingen van de heer Peters uit Limburg op het werk loosheidscongres van de K.A.B. Hij wees er op, dat het voor nieuwe industrieën vaak moeilijk is arbeids krachten aan te trekken, die tot dusver werkzaam waren als losse arbeiders; zij moeten beginnen met het loon van een ongeschoolde, doch kunnen dan in D.U.W. en seizoen arbeid meer verdienen. Gediplo meerde jonge arbeiders zijn er veel te weinig, tenminste voor wat het gewone ambachtsonderwijs betreft. En het is nog erger, wanneer men nagaat hoe weinig jonge mensen na het diploma te hebben behaald hun leerlingentijd gebruiken om tot volledige vaklui te worden opge leid. Terecht hééft op datzelfde Con gres de heer van Kuyk van de Bouwvakarbeiders gewezen op de noodzaak het leerling-stelsel ruimer van overheidswege te stimuleren. Bijna een jaar na dien horen we dezelfde klacht nu weer door een man als Prof. Roeterink uiten. Ondanks de in de laatste jaren plaatsgevonden hebbende sterke uitbreiding van de opleiding volgens het leerlingenstelsel, treden thans tegelijkertijd met elke afgestudeer de ingenieur en M.T.S.-er slechts 2lU potentiële vakarbeiders in de maatschappij, die een eindgetuig- schrift van een leerlingstelsel heb ben verworven. Dit is wel heel weinig. In landen, die eerder zijn geïn dustrialiseerd, ligt deze verhouding veel gunstiger. Het heeft dus alle zin na te gaan hoe wij door doelmatige organisa tie kunnen komen tot verhoging van kwantiteit en kwaliteit in de opleiding volgens het leerlingen- stel. Naast de in gang zijnde organi satorische maatregelen, nodig om de kwantiteit en de kwaliteit van de opleiding volgens het leerlingen stelsel te bevorderen en naast de door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kracht dadig tot opgang gebrachte her oriëntatie van het technisch onder wijs op ambachtsscholen, uitgebreid technische scholen en middelbaar technische scholen, inclusief de opleiding, de leerkrachten, behoort nog de aandacht gevraagd te wor den voor een ander aspect en wel voor de waardering voor de maat schappelijke positie van de vak arbeider. Immers, om te bereiken, dat de ouders hun kinderen een opleiding zullen geven, die hen geschikt zal maken opgenomen te worden in het vakbekwame kader van de in dustriële productie, is 't noodzake lijk, dat de categorie der gekwali ficeerde vakarbeiders de maat schappelijke waardering verkrijgt, welke deze categorie toekomt. De eisen van de zuidelijke pro vincies blijven onverminderd, en wel speciaal ten aanzien van de saneringsgebiedenindustrialisatie, en wel door een industrie, aange past aan het milieu, scholingsmo gelijkheden, verkeersmogelijkheden industrie-terreinen, woon- en ont spanningsmogelijkheden. Maar het is méér dan nodig, dat ook de ouders al hun medewerking aan de verwezenlijking der plannen verlenen en hun kinderen in de goede richting van vakbekwaam heid opleiden. SOMBERE GEZICHTEN OP DE HEIDE. In de eerste weken van Septem ber halen de imkers met sombere gezichten hun bijen van de heide terug. Zij worden niet moe bij het laden van de korven en kasten met bijen, omdat er in de meeste ge vallen geen honing is binnenge haald. „Voor de zoveelste keer is het weer mis" zeggen de imkers en ze praten over vroeger jaren, toen er gaten in de heidegrond moesten worden gegraven, om alle honing te kunnen bergen. Korven van 80 tot 100 pond werden toen naar huis gehaald en de bijenwagens dropen van de honing. Goede, rechtgeaarde imkers geven het immers toch nooit op, maar toch is het moeilijk om vol te hou den, als de kasten en korven nog lichter naar huis terug gaan, dan ze naar de heide gebracht zijn en de slingers weer stil kunnen blij ven hangen. Van de andere kant is het waar, dat er nog altijd veel te veel zwak ke volken naar de verschillende drachten worden gebracht. De imkers moeten leren werken met grotere en sterkere bijenvol ken, die bij de aanvang van de dracht op maximum vlieghoogte zijn, nog versterkt met de vliegbijen van een speciaal gekweekt klein volkje. Maar met de heidedracht is het toch wel erg slecht gegaan. De voorjaardracht op wilg en paardebloem deed het in veel stre ken gelukkig aanmerkelijk beter en ook het koolzaad bracht bijen en imkersgewin. De drachten op linde en klaver mislukten deerlijk, door het aan houdende slechte weer, waardoor de bijen genoodzaakt werden thuis te blijven. Vele imkers voerden op tijden, dat in goede jaren de honing bij kilo's werd binnengebracht. Voer den ze niet, dan stierven de bijen van honger. Zo is 't ook met vele „iemand" op de heide gegaan. Ga maar eens voeren, als je in Haarlem woont en je bijen op de Veluwe of ergens in de Peel of in een uithoek in Drente en Twente staan. Zo zijn er ook op de heide veel bijen ge storven. Slechts één week was er dracht. Voor velen is de imkerij een sport geworden, maar op deze ma nier moet er altijd geld bij. Onze imkersverenigingen, die het toch al moeilijk hadden, ontvangen veel bedankjes, omdat de liefhebberij er zo afgaat. Bijen blijven echter nodig en onze honing is onvervangbaar. En daar om zullen de goede imkers volhou den. Laat ze echter hun volken sterk maken, ook voor de winter en vol doende zwaar opvoeren. Alleen dan kunnen zij het volgend jaar resul taat hebben. Het mag in ieder ge val niet aan de imker liggen. Het vetgehalte van de consumptie- melk en de vermenging van marga rine met boter voor de export naar Engeland, waren de voor de buiten staander twee belangrijkste facetten die naar voren zijn gekomen op de algemene jaarvergadering van- de Kóninlijke Nederlandse Zuivelbond, die Dinsdag in de Nijmeegse No vumhallen werd gehouden. De voorzitter stipte in zijn ope ningswoord de veelbesproken kwestie van de afgeroomde melk aan. Toen in 1941 door de bezettende macht het standaard vetgehalte der consumptiemelk op 2.5 pet. werd gebracht, geschiedde dit met de duidelijke bedoeling een grotere hoeveelheid melkvet voor andere doeleinden vrij te maken. Ook na de oorlog had deze maatregel nog enkele jaren zin in verband met de vetschaarste en de nationale deviezenpositie. Dat deze maatregel nu echter nog steeds voortbestaat is onaanvaardbaar. Het Nederland se publiek kan weer luxe artikelen kopen er is een duidelijk boter- overschot, maar nog altijd drinken wij afgeroomde melk met 2.5 pet. vet. Van de zijde der regering wordt deze maatregel verdedigd met het motief, dat het Nederlandse volk geen behoefte zou hebben aan meer melkvet. De ware reden schijnt echter te zijn, dat men de melk prijs laag wil houden. Men vreest een teruggang van het melkgebruik, wanneer de melkprijs enkele centen zou stijgen bij verhoging van het vetgehalte. Deze vrees is volgens de bond echter ongegrond. Ook de Stichting voor de Landbouw is van mening dat vetgehalte verhoging der consumptiemelk zo spoedig mogelijk dient te geschieden. Men moet dit echter niet trachten te bereiken door het invoeren van twee vetgehalten, daar dit technisch bezwaarlijk is en aanleiding tot velerlei knoeierij kan geven. Met het oog op de te verwachten loons verhoging is het van belang dat de regering te dezer zaken zo spoedig mogelijk tot een beslissing komt. Scherpe critiek ontlokte ook het toelaten 'door de regering dat margarine met 10 pet boter wordt vermengd voor de export naar Engeland. Deze maatregel moet in hoge mate worden betreurd, daar hierdoor de positie van onze boter internationaal in gevaar dreigt te komen. De Koninklijke Nederlandse Zui velbond dring er met de meeste stelligheid op aan dat deze maat regel binnen de korst mogelijke tijd ongedaan zal worden gemaakt. Aanmaning tot billijke t arief b er ekeni ng De H. Vader heeft Maandag de leden van het internationale con gres, dat zich bezighoudt met de geschiedenis der pharmacie, ont vangen en hen in het Latijn toe gesproken. De Paus heeft hen gewezen op het gewicht van de functie, die zij vervullen, en op de zwaarte van hun verantwoordelijkheid, die een nauwgezet geweten vraagt. Vooral in onze dagen aldus deH. Vader waarin de immoraliteit zo zeer verbreid is en waarin men zo ge makkelijk alle wetten schendt. Cliënten kunnen soms iets van apothekers komen vragen, dat deze tot medeplichtigen van boos opzet zou kunnen maken, iets, dat mis bruikt kan worden tot schade van de gezondheid, of dat dodelijk kan zijn voor de kiem in de moeder schoot. De apothekers moeten er zich echter voor hoeden, winzucht te stellen boven de wet Gods. De Paus, die op vaderlijk-zacht moedige wijze zich verontschuldig de, dat Hij een onderwerp als het volgende moest aanroeren, behan delde daarop de kwestie der apo thekerstarieven. Hij maande Zijn toehoorders aan, geen onrechtvaardige prijzen te be rekenen voor de door hen geleverde medicamenten. „Weegt op de balans van uw druppeltellers", aldus de Paus, ook de druppels zweet af van de mensen, die hun brood moeten verdienen in de mijnen,in de steen groeven, in de fabrieken, of door andere zware arbeid. Weegt er de tranen op af van de ouders, die bereid zijn om alles te geven ter redding van het leven van hun kinderen. verstopte J wastafels en gootstenen gaan vanzelf open met: van 19 tru. 25 September PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Priester v.d. week: Pater Domitius 15e Zondag na Pinksteren; 6e Zondag t.e.v. St. Gerardus; 6 uur lm. Jan Willems en Maria Reijnders; 7 uur lm. Jos. Jacobs, besteld door Bouwvakarbeiders; S uur lm. Piet Duijf; 9 uur Kindermis Wilhelmina Willems-Vermeulen; 10 uur Hoog mis vd. parochianen; geen Kinderlof en geen verg. van Christ. Moeders; 3.30 Installatie van HoogEerw. Heer P. A. H. Loonen, als pastoor der parochie. Maandag: H. Eustachius en gez. 6.30 zielemis v. alle overl. parochia nen; 7.15 lm. Jan Jacobs; 8 uur gest. jrd. Agnes Poell (1H); 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: H. Matthaeus. 6.30 lm. Maria Hendriks-Janssen en doch ters; 7.15 lm. Petronella Kuypers- Vissers, besteld door de buurt; 8 uur gest. jrd. Christina Jansen (3kl)'; 9 uur pl. Huwelijksmis v. bruidsp. Kusters-Loonen. Woensdag: H. Mauritius en gez. 6.30 lm. Antoon van Meijel en Wil helmina Arts; 7.15 lm. overl. fam. H. Spee; 8 uur gest. jrd. Hendrina Martens en ouders (2kl). Donderdag: H. Linus. 6.30 lm. overl. fam. Janssen-van Meijel; 7.15 H. Sacramentsboogmis, 1. meisjes; 8 uur gest. jaard. WelEerw. Pater Caesar Abels (1H). Vrijdag: O.L. Vr. vrijk. d. Slaven. 6.30 lm. Petronella Kuypers-Vissers; 7.15 lm. Theodora Jansen-Jacobs; 8 uur gest. jaard. Jos. Rousseau, Wilhelmina Crommentuyn en doch ter Maria (2kl). Zaterdag: H. Maternus. 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7.15 lm. overleden ouders Verblakt-Hendrix; 8 uur gest. jrd. Petronella Camps, ouders en zusters (1H); 7 uur Marialof en Rozenhoedje. VELTUM: Öonderdag 7 uur lm. KATECHISMUSAlle schoolkin deren leren de 3e en 4e les. PATERSKERK VENRAY 15de Zondag na Pinksteren; 5.45 en 6.30 lm.; 7.45 v. Antonia S anders - Geurts; 9 uur Hoogmis; Communi ceren begint achteraan; le collecte Paterskerk, 2e biss. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Lof. Maandag: H.H. Eustachius en Gezellen, martelaren. 7 uur H. Mis voor overl. ouders Jeuken-Willems; 8.30 Wed. Houba-Henssen. Dinsdag: H. Matthaeus, apostel en evangelist. 6 uur uitstelling van 't Allerheiligste. 7 uur H. Mis voor Gerardus Albertus Stevens; 7.30 Hoogmis; 8 uur H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw en de H.. Gerardus; 6.30 Lof waarna verering vd. reliquie van St. Antonius. Woensdag: H. Thomas v. Villanova 6.30 H. Mis v. overl. ouders Jeuken - Willems; 7 uur voor Maria Ambro- sius en ouders; 7.30 pl. jrg. v. alle Franciscanen die te Venray geleefd en gewerkt hebben; 8 uur v. José Kremer-Vullings; 8.30 v. overl. fam. Kusters-Loonen. Donderdag: vinding v. 't lichaam vd. H. Clara; 7.30 H. Mis v. Petrus Rongen en echtgenote; 8.30 voor Wed. Houba-Henssen. Vrijdag: H. Pacificus; 8.30 H. Mis t.e.v. 't H. Hart v. Jezus (R.); 6.30 oefening vd. H. Kruisweg. Zaterdag: Z. Franciscus Maria; van 38 biechtgelegenheid. RECTORAAT HEIDE 15e Zondag na Pinksteren; 7.30 lm. Jo Barents; 10 uur Hoogmis v. overl. vader, waarna zegen met het Allerheiligste. Maandag: 7.30 gel. jaarg. voor Wilhelmina Bruns. Dinsdag: H. Matt heus. 7.30 voor overl. fam. H. Heesen-vd. Sande. Woensdag: 7.30 lm. overl. fam. Michels-Rongen. Donderdag: 7.30 lm. overl. fam. Vermeulen-Gellings. 's Avonds 6.30 bijeenkomst in de kerk voor het afhalen v.d. Sterre der Zee; 9.30 oefening voor de jeugd boven 17 jaar; 10.30 oefening v.d. mannen; 11.30 plechtige Rozenkrans. Vrijdag: 12.30 pl. Nachtmis tot bijz. int.; 5 uur H. Mis; 7.30 School- mis; 9 uur H. Mis; 9.30 oefening voor de moeders; 2.30 zegening der zieken en ouden van dagen; 4 uur zegening der baby's; 6 uur sluitings plechtigheid en vertrek van het genadebeeld. Doorlopend is er gel. tot biechten en 's nachts geregeld uitreiken der H. Communie. Zaterdag: 7.30 lm. bijz. int6 uur biechten; 7.30 Lof t.e.v. O.L. Vrouw. PAROCHIE CASTENRAY 15e Zondag na Pinksteren, 2de collecte voor het jeugdwerk in ons Bisdom, 10 u. hoogmis vd. parochie 2.30 lof en rozenhoedje. Maandag 7.30 gest. gez. jd. voor Wilhelmina Cox. Dinsdag: voor de oefeningen na de aankomst van het genadebeeld O.L.Vr. Sterre der Zee. Maandag avond en tijdens het verblijf, zie de aan huis bezorgde agenda. Woensdag 1.30 gez. H. Mis voor overl. fam. TielenVousten. Donderdag 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. PhilipsenJacobs. Vrijdag 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. VervoortTielen. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijstand, t.i.v. hen, die hiervoor offerden, 67 u. biech ten, 7 u. lof en rozenhoedje. Alle Mariabeelden, S capuliermedailles, Rozenkransen, Missaals, Kerkboeken, Alle religieuze artikelen. HET WARENHUIS fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 PAROCHIE LEUNEN 15e Zondag na Pinksteren; 7 u, H. Mis v.d. parochie; 8.30 H. Mis voor Peter Willemse; 10.15 hoogmis v. Jacobus Buggems en Gertrudis Camps; 3 u. lof; heden collecte voor het Jeugdwerk in ons Bisdom. Maandag: 7 u. H. Mis voor overl. fam. Janssen—Michels; 7.30 H. Mis voor P.J. Rongen en echtgenote. Dinsdag: 7 u. H. Mis v. Gerardus Litjens en Elisabeth Takken; 7.30 v. Petronella Kusters; n.m. 6.30 op stelling v.d. processie bij de kerk om het Genadebeeld v.d. S terre der Zee; zie verder programma, dat uit gedeeld is. Woensdag: diensten volgens pro gramma. Donderdag: 7 u. H. Mis voor af gestorven fam. CornelissenVloet; 7.30 sol, gest. jaarg. P.J. Smits en Gertrudis Derks. Vrijdag: 7 u. H. Mis v. Gertrudis Martens; 7.30 H. Mis voor Frans S winkels. Zaterdag: 7 u. H. Mis voor overl. familie Michels-Nabuurs; 7.30 gest. jaarg. Gerardus Bomm, echtgen. en Peter Bomm; biechten van 67.30; 7.30 lof t.e.v. O.L.Vrouw. PAROCHIE OOSTRUM Vijftiende Zondag na Pinksteren; 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H.H. Missen; 3 uur Kruis weg en Lof. Maandag: 7.30 best. zm. voor de overl. fam. Reinders-Verstegen. Dinsdag: 7.30 best. zm. v. vrouw L. Linders. Woensdag: 7.30 best. zm. voor Chr. Stappers; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zm. voor J. van Bracht. Vrijdag: 7.30 best. zm. voor Peter Camps. Zaterdag: 7.30 best. zm. voor P. J. Achten; 7.30 Maria-lof. PAROCHIE OIRLO Zondag en Maandag wegens be zoek van de Sterre der zee zijn de diensten apart geregeld. Dinsdag: 7.30 hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw uit dankbaarheid, Woensdag: 7.30 maandstond Hu- bertus vd. Berg. Donderdag: 7.30 gest. jaarg. Hen- ricus Baeten en Maria Jeurissen. Vrijdag: 7.30 best. jaarg. Hendri- cus Hermans en overl. familie. Zaterdag: 7.30 gest. jaarg. Her- manus Reynen; 7 u. Marialof; van 57 u. biechten. PAROCHIE YSSELSTEYN 15de Zondag na Pinksteren; 6.30 lm.; 8.15 lm. v. Henricus Maessen; 9.15'kindermis; 10.15 hoogmis vd. parochie; 2.30 Lof. Maandag: 7.30 lm. tot int. vd. fam. Geurts-van Dijck. Dinsdag: 7.30 gez. zieledienst voor Fonske en Jo van Schijndel. Woensdag: 7.30 lm. v. Theodora Nijssen-Roeven. Donderdag: 7.30 lm. voor overl. fam. Lemmens-Poels. Vrijdag: 7.30 weekdienst v. Anna Janssen-Smeets; 's avonds om 7 uur komt het beeld van de Sterre der Zee in de parochie. Om 6.30 ver zamelen bij de kerk om het beeld in te halen. Zaterdag: 0.30 pl. Nachtmis voor zek. int,; 5 uur lm. v. Emilia S meets- Janssen en Gerard Smeets; 7.30 lm. uit dankbaarheid voor de fam. Maessen; 9 uur lm. vd. overl. fam. In 't Hulst-Denen; 's avonds om 5.30 Lof waarna het beeld uitgeleide wordt gedaan naar Merselo. RECTORAAT SMAKT 15e Zondag na Pinksteren: 6.30 lm v. Gerardus v.d. Ven; 7.30 lm v. Gerrit Coppis en Maria Schoen makers; 10 uur hoogmis voor onze weldoeners en hun int.; 3 uur lof; onder alle H. Missen collecte voor het jeugdwerk. Maandag: 6.30 lm t.z.int.; 7.30 lm voor zegen in gezin en zaken. Dinsdag: 6.30 lm voor een bijz. gunst; 7.30 lm voor een overledene. Woensdag: 6.30 en 7.30 lm t.e.v. St Jozef. Donderdag: 6.30 lm uit dank voor verkregen gunst; 7.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw en St Jozef. Vrijdag: 6.30 lm tot zek. int.; 7.30 lm voor gelukkige levensstaat. Zaterdag: 6.30 lm v. overl. ouders en familie; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v.d. berg Carmel; van 57 u. biechten; 7.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN 15 Zondag na Pinksteren. 7 uur gel. tot Communiceren; 7.30 lm. v. vrouw v. Jacob Koenen; 10 uur Hoogmis tot int.; 2.30 Lof. Collecte ter bestrijding vd. onkosten bij ge legenheid vd. komst van O.L. Vr. Sterre der Zee. Maandag: 7.30 hoogmis tot dank zegging. Dinsdag: 7.30 hoogmis tot dank zegging. Woensdag: 7.30 lm. t.e.v. O.L. Vr. Sterre der Zee tot zegen over een gezin, 's Avonds om 7 uur wordt O.L. Vrouw Sterre der Zee aan de erepoort bij de steenfabriek afge haald. Om 6.15 bijeenkomst op het kerkplein, alwaar de processie ge formeerd wordt. De meisjes der Jongere Gemeenschap zullen U een kaars aanbieden a f 0.25 om in lichtprocessie het beeld van O.L. Vrouw Sterre der Zee naar de kerk te begeleiden. Trekt allen mee en bidt flink mede in de processie. Na aankomst in de kerk een korte toespraak, daarna zegen met het Allerheiligste. U zult allen nog een programma thuisbezorgd krijgen met de juiste uren, de oefeningen en diensten. Houdt U, wat de aan bidding betreft, zoveel mogelijk aan de vermelde uren. Niemand verzuime het voor hen geldende uur zijn opwachting te komen maken bij O.L. Vrouw. Biechtgel. onmiddellijk bij aankomst van het beeld in de kerk en dan doorlopend, zo nodig dag en nacht. 11.30 pl. rozenkrans, gebeden en gezongen v.h. uitgest. Allerheiligste. 12,30 pl. Nachtmis met preek en algem. H. Communie v.h. gehele Zondag jL in de kerk 'z de liedererjfr O.L. Vrouwg w°Jd™- Zie. K?t,ech>?Ua en 4 les 6&i. 6 les 20.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2