Daar leven Venrayers in Canada Voor de Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit„Peel en Maas" Gevonden Let op de kalktoestand van Uw grond Zaterdag 11 September 1954 No. 37 VIJF EN1ZEVEN .GSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T Sü KLEDING WINT'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN hu EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERT ENTlf./*R. a el. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWaKTaAL f 1.25 Ballen Venrnj f 1.45 Dinsdag 15 Juni Je zou op het laatst niet meer weten, waar je gebleven bent met al dat reizen dag en nacht! Op Dins dag zou ik naar Sjef Verschuuren gaan, maar alsof hij het geroken had, onder het eten kwam hij zelf met de wagen en nam mij mee. We zijn onderweg eerst bij de familie Bardoul geweest, waar Piet Laurense in de kost was, maar deze was aan het werk en na een smakelijk kopje thee en vele groe ten in Holland zijn wij vertrokken met de vaste belofte om Piet hier op zijn werk te treffen. Verder bezochten wij nog onder weg de Familie Hubers-Peters en kwamen tegen de avond thuis bij de familie Beelen. Hier woonde Sjef, die getrouwd was met een van Beelens talrijke dochters, n.l. met Mary de oudste. Ik was welkom boven en beneden en voelde mij er dan ook direct thuis. In de avond zijn we nog terug gegaan naar Whitby om Piet Lau rense te treffen, die nu wel thuis was. Hij was juist thuis van zijn werk in het general Hospital, waar hij een goede job gevonden had. Die avond zijn we een uurtje met elkaar uitgeweest, hebben foto's gemaakt, waarvan ik er nooit een gezien heb en teruggereden naar Pickering waar we enkele Hollandse jongens troffen, die op de boerderij bij Pater Renders gewerkt hadden in Nova Scotia. Woensdag 16 Juni lees ik de H. Mis in het kleine kerkje van Pickering. De Pastoor hier heeft een kleine 300 katholieke Nederlanders laten overkomen, maar hij vertelde mij, dat Neder landers goede katholieken zijn, but hadn't learned to give to the church en dat er niet genoeg Hollandse meisjes waren voor de vrijgezelle jongens. Vader Beelen kwam ons uit de kerk tegemoet en is de hele mor gen met mij op stap geweest naar verschillende Nederlandse gezinnen. In de avond hebben Jo en Mary mij naar Toronto gebracht, waar we eerst Nelly Peeters uit Casten- ray bezochten, we konden echter 'hiet lang blijven, daar we nog naar het Centre Island moesten. Als je ergens zo maar wilt blijven overnachten mag je toch ook niet om 12 uur komen binnenvallen. We waren dan om half 10 bij de fami lie Verlinden-Lommen. Daar heb geslapen op 'n geïmproviseerd bed in de huiskamer. Donderdag 17 Juni. Sacramentsdag ben ik van Centre Island gegaan naar de fam. Bosch in London. Ik sliep bij de fam. Verlinden, 's Morgens komt 't oud ste zoontje van 2 jaar de kamer binnen en denkt, dat ik papa ben en begint tegen mij te praten. Hij ontdekt plotseling, dat ik papa niet ben en staat me wel 5 minuten verbaasd aan te kijken. In de mid dag kom ik bij de fam. Bosch, die mij helemaal niet kent. Door hen kom ik in aanraking met velen uit de omgeving van Nijmegen, waar ik eens kapelaan was. Vrijdag ben ik terug gegaan naar Jos. Verschuuren in Pickering, Daar bezocht ik de fam. Lamers, waar verschillende vrijgezellen wonen, o.a. ook Johny Arts, die echter naar het Zuiden was vertrokken. Laat in de avond zijn we naar Pickering teruggekeerd en bezoch ten een papierfabriek, waar we zagen hoe alle papieren verpakking van Canada op de lopende band wordt vervaardigd. Zaterdag 19 Juni bezochten we nog de fam. Kroon, die pas was aangekomen. Flinke, frisse Amsterdamse familie met grote dochters en zoons. In de middag bracht Jos. Verschuurenen Mary mij naar Toronto terug. Onderweg kochten zij een souve nir voor mijn verblijf aldaar, n.l. een strooien hoed. De meeste gees telijken hier dragen na Victoria- day (24 Mei) 'n dergelijke hoofdbe dekking, Je zou zo in Venray moeten aankomen! In Canada is niets gek en niemand kijkt naar 'n ander. Ieder gaat gewoon z'n eigen gang. Zondag 20 Juni naar de Niagara Falls. Deze is nog mooier dan je het in je fantasie kunt voorstellen. Ook de reis er naar toe is prach tig. Ook bezochten wij op de terug weg de gebr. Claessens en troffen daar ook Deriks, alle drie uit Ys- selsteyn. Het was een mooie dag. Maandag 21 Juni ging het avontuur weer verder. Nu naar Kingston. In de namiddag bezochten wij een Hollandse vrouw, die .gehuwd was met een Malteser. Zij was katholiek geworden en zeer gelukkig. Ook bezochten wij die avond de fam. Verstappen. Ook daar was de man, evenals Wim Steenbakkers in nachtploeg op de fabriek. Reisbelevenissen door P. Aegidius Versluys Dinsdag 22 Mei Een prachtige dag. Eerst tracht ik vrouw Hoenselaar-Thijssen te spreken. Haar man ligt in het sa natorium en zij blijkt bij een Ca nadees-Hollandse familie in te wonen. Op het Wolfe Island be zochten wij Vorstenbosch, een boerengezin uit Sc Oedenrode. De reis was verrukkelijk mooi. Wij hebben daar koffie gedronken, met eigen gebakken brood en Hollandse kaas. Echte goede Brabanders. Op de terugweg ben ik weer bij de fam. Hoenselaar aangegaan en met de vrouw heb ik haar man in het sanatorium bezocht. Voor mij was de tijd om in Kington en het ging weer verder naar Ottawa. Woensdag 23 Juni bezocht ik met Pater Wubbels de stad. Hij deed tegelijk zijn zaken af, terwijl ik veel van de city te zien kreeg. Ottawa, de hoofdstad van Canada, is een grote stad met imposante gou vernemen ts-buil dings. Al die gebouwen hebben kopergroene daken en zijn van na tuursteen opgetrokken. De stad is prachtig gelegen aan de Ottawa- rivier. In de avond bracht de Pater mij bij de fam. Rooyakkers-Spee, die met het hele gezin in Decem ber van 't vorige jaar daar waren gaan wonen. Donderdag 24 Juni In de morgen zou ik alleen thuis zijn, doch al spoedig kreeg ik be zoek van twee Hollanders. De een heette Rovers en de ander Boeff, een goede combinatie van twee compagnons. Even later kwam W. vd. Hurk binnen stappen. Hij was pas reiziger geworden in manufac turen. Deze nam mij mee naar Buckingham, in de provincie Quebec waar we het gezin Jan Stevens Wilmsen bezochten. Ik hoopte wer kelijk hier nog eens terug te kun nen komen. In de avond brachtmen mij naar de fam. Rovers op de boerderij. Lang hebben wij die avond gepraat. Juist die gesprek ken zijn zo leerzaam. Vrijdag 25 Juni bezocht ik de families Vullings en Verheijen, welke laatste pas over waren. Zij wonen in Almonte, maar zullen spoedig verhuizen naar Egay ville, waar beide mannen vast werk krijgen en dat is het beste voor al de arbeiders in Canada. Ook bezocht ik nog een familie Versteeg. De man was niet thuis, 's Avonds bracht Vullings mij naar Jo Branje en Leida Wilmsen in Pakenham, twee Venrayse, die sa men streven om een mooi leven op te bouwen. Met hen ben ik Zaterdag 26 Juni teruggekeerd naar Buckingham, 't Was een fijne reis met hun oud vlug beestje. Onderweg bezochten we een broer van Leida, Jac. Wilmsen, die een aardig huisje be woonde en goed werk had bij een Canadese boer. Zondag 27 Juni zong ik om kwart voor elf de hoog mis in Buckingham. Hier in Québec is het godsdienstig-kerkelijk leven zoals in Holland. Na de hoogmis was er processie in de kerk. Alles was zeer luisterrijk. Québec is het Limburg van Ca nada, geheel Katholiek, 's Namid dags bracht Jo en zijn vrouw mij onder stromende regen naar Ren frew, waar we twee Venrayse fa milies bij elkaar op bezoek aan troffen. In de avond heb ik nog getracht in Barrys Bay te komen, maar het lukte op geen enkele manier, dus bleef ik maar slapen in Pakenham. Maaudag 28 Juni Om half tien zou een bus naar Barrys Bay vertrekken. Toen we op tijd in Arnprior aankwamen, bleek de bus niet te gaan voor 's avonds half zeven. Er kwam wel een bus voor Sudbury waar ik ook wilde zijn. Ik stapte maar gauw in en kwam 's avonds om 6 uur in Sud bury (een afstand van Venray naar Parijs). Afstanden zijn hier gewel dig. Zo wordt de reisroute wel eens door verschillende omstandigheden veranderd. Nu eindig ik, daar ik over een half uur mijn reis weer vervolgen moet. Het laatste deel komt nog. van 7 September 1895 Tot Wethouder werd op 3 Sep tember gekozen met 9 van de 10 stemmen Conrard Esserv. Wylick. - Als tweede geneesheer ging zich vestigen, Doctor van den Dries ten huize van P. CampsDelhougne. van 8 September 1900 - Een tweede Venrayse Courant werd opgericht met hetzelfde pro gramma als Peel en Maas. De Redactie schrijft een artikel: Con currentie! en doet een beroep op de trouw van haar lezers. Pastoor P.M. Cleophas van Borgharen, ontving eervol ontslag en kwam te Venray wonen. Rector P.J. Janssen, die sinds 1887 rector was te Leunen, werd pastoor te Broekhuizenvorst. Als zijn opvolger werd benoemd W.M.H. Joosten, kapelaan te Baarlo. van 9 September 1899 5 September 1899 vergaderde de Gemeenteraad. J. Arts werd bij acclamatie herbenoemd als wet houder. Martin Poels werd benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke stand. Tot veearts werd met alge mene stemmen benoemd de beer Vilvekens, rijksveearts te Berkel. De offerblok aan een bidka pelletje te Castenray, werd door onbevoegden van de inhoud beroofd. 130 stuks rundvee stonden 6 September aan de lijn. Men ver kocht goede soorten biggen voor f 1,80 tot f 3,per stuk. Henri Slits hield wegens over name van de zaak in manufacturen aan de Patersstraat een totale uit verkoop. van 10 September 1898 Onder de huldeblijken aan H.M. Koningin Wilhelmina bij haar troonsbestijging aangeboden, was een prachtige album van het pen sionaat „Jerusalem". Het werd over handigd door de luitenant-generaal J. Bergansius, die een dochter had als Ursulien en een als pensionaire in Jerusalem. 6 September werd de troons bestijging van H.M. Koningin Wil helmina te Venray zeer prachtig gevierd. Vooral de uitvoering van een feestcantate was onberispelijk. De gebruikelijke processie trok op 8 September naar Oostrum. Dr. P. Vullings hield de predikatie. De Schutterij Sint Anna werd 4 Sept. opgericht met 53 leden. Pater Hugo Thieman, protessor aan het Gymnasium werd verplaatst naar Weert. van 10 September 1904 De schuur van Gebr. Hoede makers ging in vlammen op. Voor het verbouwen van de school te Leunen waren vier in schrijvers: V. Maassen f 3985,— J. G. Ambrosius 3985,— Lous Wijnhoven 3646, G. Poels 3245, Kinderhandtasje, S winkels, Lang straat 43a; armband. Kon. Mare- chaussé, Langstraat 39; kindertasje met inhoud, J. Siebers, Past. Rut- tenstraat 4; portemonnaie m. inhoud, Linskens, Bröekweg 23; kinder armband, wachtm. Bergs, Burgem. vd. Loostraat 2; regenjas, H.Theeu- wen, Oostrum D 7; portemonaie m. inhoud, Hogenhof, Overl.weg 43; portemonaie m. inhoud, Stations weg 51; portemonaie m. inhoud, Edah, Henseniusplein 4; Lips huis sleutel, ceintuur damesregenmantel, rijwielsleutel, kazerne, Langstr. 39; damespolshorloge, G. Wismans, Heide L 2S; portemonaie, Verhalle, Langstraat 62; vulpen, A. Boom, Pastoor Ruttenstraat 3; make up- étui, wed. Schellen,Henseniusstr.32; kinderbroekje, Berbers, Smakter- weg N.W. 40; dameshorloge en verrekijker, v. Stiphout, Hagel weg 16; damesjurk, H. Arts, Hensenius- straat 15; portemonaie m. inhoud, wachtm. van Eijk, Langeweg 84; handtas m. inhoud, G. Voesten, St. Servatiusweg 5; rozenkrans, kazer- rie; damesregenmantel, Janssen, Patersstraat 5a; kinderportemonaie m. inhoud en zakmes, Feller, Oude Oostrumseweg 7; portemonaie, ka zerne; damesregenjas, Rommen, Vlakwaterweg 5; twee zilverbons van f 1.Verbeek, Maashesew. 19a; gebreid vestje, v.d. Leeuw, St. Joris- park 1; herenpantalon, Volleberg, Kempweg 44; hondje, Philipsen, Smakt B la; ceintuur vein dames japon, Opperw. Dijkman, Oostrum; herdershond, J. v. Mil, Landweert- weg 26; dubbeltjes, 1 kwartje en stuiver, Arts, St. Jorispark 23; motorhandschoen, Duijnhoven, Hen- seniusstraat 22; bril, Houba, Over- loonseweg 2b; kinderportemonaie m. inhoud, J. Kersten, Stationsweg 65; damesregenjas, wed. Litjens. Leunen K 5; rozenkrans, v. Kempen. Pastoor Ruttenstraat 2; kinderjasje en kinderrozenkrans, H. Flinsen- berg, Merselo M 6; rozenkrans en broche, Snijders, Pastoor Rutten straat 12; damessjaal, A. Stevens, Langeweg 28; bril, kazerne; dames- por temonaie, S. v. Meijel, Merselo M 54; portemonaie met inhoud, Hagens, StationswegC6b; armband, Dinghs, Castenray; babyjasje, v.d. Berg, Langstraat 60. Land- en Tuinbouw Met grote zorg gaan de Land- bouwlaboratoria voort de toestand van onze cultuurgronden nauw keurig te bepalen. BOFFIE KOFFIE: de kollie die iedereen zo lekker vindi. Ter kennismaking met de fijne kwaliteit van A.H.Speculaas ontvangt U t/'m 15 September bij aankoop van 250 gram Speculaas, de volgende 250 gram (In dezelfde kwaliteit) VOOR HALVE PRIJS Amandel-Speculaas 250 gram 55 met véél echte Amandelen Gekr. Speculaas 1e soort 44 Gekruide Speculaas 37 pak 250 gram GROENMERK 241 ROODMERK BRUINMERK en onze extra soort ORANJEMERK 261 227 212 Met A.H. SPECULAAS een dubbele tractatiel Men vergelijkt de situaties van diverse jaren, bepaalt voor- en achteruitgang en dient met de ver kregen gegevens de voorlichting. Jaarlijks worden grondmonsters onderzocht op hun kalkgehalte. Voortdurend blijkt, dat de helft van onze zand-, dal en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stellen. Tot welke grote productieverliezen deze ongunstige toestand aanleiding moest geven tonen al te vaak de proefvelden aan. Een ander gebrek, dat zich gedurende laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan mag nesia. Terecht kent men daarom bizon- dere waarde toe aan kalkmeststof- fen, die magnesiumgehalte bezitten. De wijze waarop de aanwezige stoffen tot een meststof zijn ge bonden, is ook van belang; zo kent men b.v. magnesia-poederkalk, waarin de kalk in twee bindings- vormen aanwezig is: als kalkhydraat en als koolzure kalk. Deze vorm van samenstelling is voor de kalktoestand van de grond hierom zo belangrijk, omdat zij een volledige werking verzekert en de meststof voor zware en lichtere gronden geschikt maakt; een fijne kalkmeststof zal de gewenste aan passing van de zuurgraad zeer bevorderen. Het duidelijkst zal men echter de verbetering in de opbrengst kunnen constateren. De politierechter was ditmaal in zoverre van de gewone gang van zaken afgeweken, dat op deze zit ting nu eens geen dronkelappen op fiets of brommer zich moesten ver antwoorden. Op één uitzondering dan na. Maar die scheen zijn over moedige bui niet zo zeer aan het bier als wel aan de melk te danken te hebben, als men tenminste zijn ratelend betoog wilde geloven. De Venlonaar in kwestie, had koffie en melk gedronken en één glas bier. Maar toen hij buiten kwam en op zijn fiets sprong, bleek dat ene glas bier het te winnen. Vol gens hem lag het aan de melk maar de politierechter hield het op het bier en daarom werd het vijftig gulden. Want hij verscheen voor de tweede maal voor hetzelfde hekje en dat is bij de politierechter ongezond, dat kost maar extra geld... De boer uit Geijsteren, die als voerman op een kar gezeten had, waarachter enkele koeien gebonden waren, werd beschuldigd van dieren mishandeling, omdat deze koeien zich voort lieten slepen en verwon dingen opliepen aan hun poten. Zijn grote argument was echter dat hij geen ogen op zijn rug had en de kijkers nodig had voor paard en verkeer. En tegen dit eenvoudig betoog was weinig in te brengen, waardoor dan ook vrijspraak volgci»\ ondanks het grommen van de Offi cier. Boomstronken die langs de weg liggen, kan men maar niet zo mee nemen. Dat ondervond een Venrayer, die in Geijsteren een partij van die dingen had zien liggen en maar had meegenomen. F 25.- boeie bracht hem bij, dat zelfs dez^ stron ken een eigenaar hebben e dat een ander er dus met zijn vingers vanaf moet blijven. Twee jongelui uit Horst waren in Haelen verzeild geraakt en in de late avond merkte er een, dat zijn achterlichtje kapot was. Nu is dat niet prettig en daarom pro beerde hij een ander te krijgen in het café waar ze beiden een potje bier gedronken hadden. Maar ook dat vertikte het en toen was goede raad duur. Over wat dan geb< uruü waren op deze zitting twee lezir Ten. De politie verklaarde, dat hij van een andere fiets een achterin,-' *.jc stal, maar de beklaagde ontkei pertinent, dat hij wou stelen. Hij had alleen met een ander zijn lampje willen proberen of het defect, waar mede ze te kampen hadden, lag aan de kabel of dynamo. Nu troffen de jongelui het in zoverre ongelukkig, dat het woord van een politie-agent nogal gewicht in de schaal legt en dat bovendien in Haelen de ratio nale kwaal: lampjes gapper chijnt te zijn. En dus moest Barbertje hangen en kregen ze f 25.en een week voorwaardelijk. In Tienray wonen muzikale men sen. Dat bewees het concours in Kerkrade. Maar er wonen ook hardhandige mensen. Dat bewees deze zitting. Daar waren wat jongelui aan het voetballen (in Tienray schijnt men ook geen speelterreinen te hebben) en op een gegeven moment vliegt die bal in een kippenhok. Een rel onde" de kippen, kapotgetrapte planten. een vernielde haag en een woed ide boer waren het gevolg. Nu het verklaarbaar, dat die boer i; Jjn koleire de voetballende jongeihig een klap om zijn oren gaf, die de slag op de dikke trom evenaarde, maar als iemand daar een lich'e hersenschudding bij oploopt, dan kan men toch niet beweren, dat dj i alles comme il faute is. f 20.— boete was een pleister op de lichte hersenschudding. Maar niet alleen in Tienray heeft men geen speelterreinen, o jé nee. Zelfs in Geijsteren kampt men met dit gebrek. En ook daar vloog een voetbal een moestuin in en ook waren de gevolgen hetzelfde als hierboven. De woedende boer kreeg echter een van de voetballers te pakken en ook die kreeg een pan doering, hoewel dat nu niet op hersenschudding uit liep. De Offi cier stak een prachtige speech af, dat men geen eigen rechter moest spelen en de bal aan de politie moest overreiken, die dan wel zou zorgen, dat zo iets niet meer voor kwam, maar moest hals over kop terug trekken toen de beklaagde verklaarde, dat hij inderdaad al eerder de bal had afgepakt, want dat was lang niet de eerste keer dat zijn moestuin als voetbalveld werd gebruikt. Maar nadat hij deze bal had ingeleverd bij de politie, was c'ie wel zo vriendelijk om de bal weer aan de jongens retour te geven. Van die prachtige speech klopte dus niet heel veel. De boer kreeg desondanks f 20.boete, want men is en blijft bij de recht bank bang voor concurrentie, maar de politie-agent, door wiens gedrag de Officier wel in een zeer moeilijk parket kwam, zal waarschijnlijk ook de Turkse trom horen. Sommige jongelui hebben de ge- Yvoonte bij het sluitingsuur lastig te wordm. Ze willen 't café niet uit en als ze dan eindelijk en ten lange leste hardhandig er uitgezet worden v-or de kastelein, die na cc.i zw ie dagtaak ook naar zijn beo verlar.^d, dan komt er herrie. uke jongelui wonen ook in Venray, en die kegelden zelfs met bier glazen. F 25.boete was het resultaat van die glazengooierij. Trouwens het schijnt dat de zelen hier ook verruwen, want een andere Venrayse jongeling wist met het dansen op +weede Paasdag niets beters te doen als een andere dans liefhebber een labberdoedas te ver kopen. Toen deze de politie er bij riep en de laatste vroeg wat er aan het handje was, kreeg ook de politie-agent een blauw oog van de ruwe jongeling. Nu kan Vrouwe Justitia veel hebben, maar blijf af van de gezichten van haar dienaren, want dan wordt ze wild. Zo ook nu. 6 weken brommen is niet be paald een peulschilletje. In Tegelen woont een oude juf frouw, die in haar tuintje een kersenboom heeft. Maar de laatste jaren was er geen kers van die boom in haar bezit gekomen, om de eenvoudige reden dat een stel letje opgeschoten lummels zorgde voor de pluk ten eigen bate. Politie kwam er bij en twee van die hel den waren de sigaar. F 15.— boete en een preek van de Officier, waarin woorden voorkwamen als: laffe en misselijk»: kerels, zullen hen respect af moeten dwingen voor de ouder dom en andermans kersen. Trouwens de zedenverruwerij komt overal voor. In Grubbenvorst was er een zo vriendelijk pas geplante bomen maar middendoor te breken. Ook hier was het weer f 25.—. Een juffrouw uit Amsterdam had vroeger een verhouding gehad met een Amsterdamse heer, die nu echter dikwijls in Roermond zat. Nu kwam die Amsterdamse naar Roermond om daar die mijnheer eens te vertellen wat ze van hem dacht. Dat was niet bepaald vleiend en aangezien een en ander meer voor kwam en altijd in het open baar gebeurde, werd de politie er in gemend. Nu was deze juffrouw Vervolg zie pagina vier.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1