Tien jaar geleden Attentie voor de R.K. Middelbare Handels avondschool te Venray. begon een reeks gedenkwaardige gebeurtenissen De bevrijding was dicht bij en toch zover af.... Kent gij het Mandement der Bisschoppen' Onze Limburgse biinden Pindakaas 80 35 Jaren Arbeidersvertegenwoord iging in de Venrayse Gemeenteraad Uit„Peel en Klompen Zaterdag 4 September 1954 No. 36 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'I KLEDING WINT T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN ral# EEN RIJK BEZIT druk en uitgave firma van den munckhof WFFKRI AH VOflR VFNRiY FN OM^iTRFK'FN advertentieprijs b ct. P. mm. abonnements- grootestraat 28 telef. 512 giro 150652 ÏÏCEÖ.DLAU *UUK V I E,I\ UiVlO 1 KEUVIMY prijs per kwartaal f 125 Bulten Veor.f f 1.45 Op Maandag 6 Sept. a.s. te half 6 beginnen de lessen van de R.K. Middelbare Handelsavondschool te Venray in het gebouw van dé Mulo-school. Het wordt dus tijd, zich voor deze avondschool op te geven. Verscheidene leerlingen meldden zich reeds. Er zijn echter nog plaatsen vrij. Nu meerdere leerlingen een lagere Technische school, een Mulo- school of Huishoudschool hebben afgemaakt, biedt de Handelsavond school voor hen een mooie gelegenheid om zich nog verder te ont wikkelen. Vele afgestudeerden dezer scholen zijn nog jong en de tegenwoordige tijd vraagt nu eenmaal méér ontwikkeling dan dat in het verleden het geval was. Op een rustige, gedegen wijze ontvangen de leerlingen hier on derwijs, waardoor ze zich op administratief, zowel als op zuiver han delsgebied, nog kunnen bekwamen. Tevens geeft het einddiploma van deze school vrijstelling van het zogenaamde Middenstands-examen. Leerlingen, die andere scholen bezocht hebben, doch door om standigheden van allerlei aard, niet in staat waren, daar een eind diploma te behalen, kunnen op de Handelsavondschool, na hun dag taak, de kans nog krijgen om in het bezit van een tegenwoordig zo gewild diploma te komen. Ouders, stimuleert Uw kinderen, om zoveel mogelijk ontwikkeling op te doen! Jongens en meisjes, denkt aan Uw toekomst, besteedt Uw jeugd nuttig, vergaart zoveel mogelijk kennis, om later in de strijd om het bestaan zo goed mogelijk gewapend te zijn. Bezoekt deze school, het wordt U hier zó gemakkelijk gemaakt. Andere plaatsen benijden ons om deze inrichting. En gij, Middenstanders, steunt Uw eigen school en tracht door Uw voorbeeld leerlingen van andere standen te trekken, want deze school wil immers een dienende functie verrichten voor alle opgroei ende jongens en meisjes uit deze streek. Het is tien jaar geleden, dat voor onze streek de meest opwindende episoden van wereldoorlog no. 2 een aanvang nam, Na hun nederlaag in Noord Frankrijk trokken de Duitse troepen overhaast terug in Noordelijke richting, achtervolgd door de ge allieerden. Deze terugtocht, die de vorm aannam van een verwarde, wilde vlucht, scheen het voorspel te zijn van de bevrijding, die men reeds nabij waande. Deze bevrijding, waarnaar men zoveel jaren had uitgezien, was zo meende men in aie dagen nog slechts een kwestie van enkele uren, hoogstens enkele dagen... Niet alleen de Duitse troepen vluchtten, ook vele N.S.B.-ers namen de wijk. Misleid door de meest optimistische geruchten, gaven velen zich reeds over aan een soort bevrijdingsroes, die helaas niet meer bleek te zijn dan alleen maar een roes. De be vrijding zou komen, maar eerst vele zware maanden later. Ze zou komen, doch niet dan nadat ook onze streek de oorlogskelk tot de laatste bittere druppel had ge dronken... Het is goed, in de komende weken en maanden vaak aan deze bewogen periode te denken. Nooit in zijn eeuwenoude geschiedenis heeft Venray zulke benauwde en gevaarlijke maanden beleefd. 10 jaar geleden eind Augustus begin September 1944 lag alles wat we moesten doormaken eer de bevrijding werkelijk een feit werd, nog vóór ons. We leefden nog in een sfeer van hoop en verwachting, die op „Dolle Dinsdag" een hoogte punt kreeg. Wat we ons speciaal herinneren van deze laatste dagen van Augus tus en eerste dagen van September is de bijna paniekachtige vlucht der Duitsers, aie in Oo stelijke richting terugtrokken. Dagenlang bleef de stroom der op gecamou fleerde legerauto's, karren, wagens, fietsen en te voet terugtrekkende Duitsers aanhouden. Totdat vrij onverwacht aan deze terugtocht een einde kwam. Het geallieerde opperbevel had een verdere stoot in Noord-Oostelijke richting niet aangedurfd, omdat de opmars in een al te snel tempo was geschied en een Duits tegenoffensief tegen de onbeschermde flanken der voor uitgeschoven colonnes de meest gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben. De lijdensweg voor Nederland en speciaal voor onze streek zou een aanvang gaan nemen, een lijdens weg die des te tragischer was, omdat de bevrijding zo tastbaar dicht bij was geweest. Hel zou ondankbaar zijn, dat alles in onze herinnering te willen terugschuiven naar de achtergrond. De gebeurtenissen, welke wij tien jaar geleden hebben beleefd, zijn van een grotere draagwijdte dan in het algemeen wordt aangeno men Er zijn dingen gebeurd, die nooit algemene bekendheid kregen. Dingen, waarvan het misschien toch wel goed is, dat ze aan de vergetelheid ontrukt worden. Niet om aan heldenverering te gaan doen, maar om vele dingen die proporties te geven, die ze nu tien jaar geleden hadden. Nog eens: het is goed, in de komende maanden vrij geregeld terug te denken aan datgene, wat we individueel en als gezamen lijke Venrayse burgerij tien jaar geleden hebben doorgemaakt. Het kan z'n nut hebben. En zeker zal het dit nut hebben, dat we ons weer bewust worden van onze plicht van dankbaarheid jegens O.L. Heer en O.L. Vrouw, waaraan we de cijns van onze dankbaarheid nooit geheel hebben voldaan. En zeker ook zal deze terugblik ons in herinnering brengen de offers van hen, die in de vervulling van hun burgerplicht tot het uiterste zijn gegaan en die daarom recht hebben op onze blijvende dankbaarheid. Alle katholieken lid van de katholieke sociale organisaties We moeten dus trouw blijven aan onze katholieke sociale organisaties. Er gaat ook zo'n geweldige gees telijke en sociale invloed van uit. Denkt maar eens aan haar sociale scholen, cursussen, studieclubs en kernwerk, aan haar vakkundige en levensbeschouwelijke vorming, haar retraitewerk, vacantiewerk, solida- riteitsdienst en zovele andere vor men van geestelijke, culturele en sociale verheffing van ons volk. Dit uitgebreide en vruchtbare apparaat van sociale actie en geestelijk apos tolaat mag niet verloren gaan! De Bisschoppen vragen echter aan de leiders, de bestuurders van de katholieke organisaties, dat zij zich blijven bezinnen op en zoeken naar nieuwe vormen en methoden, om het werk van de sociale organisa ties steeds meer vruchtbaar te maken. Zij denken hier bepaaldelijk aan de Credo Pugno-clubs van de katho lieke arbeiders en de studiekringen van de katholieke werkgevers, aan kern- en kadervorming, zoals deze geleidelijk aan in alle organisaties tot stand zijn gekomen. Is de deel name hieraan in Noord-Limburg echter niet uiterst gering? Zien de meeste aibeiders, boeren middenstanders in hun bond niet te veel een organisatie die in hoofd zaak moet opkomen voor hun eco nomische belangen. Alleen de feestavonden worden druk bezocht; de ontwikkelings avonden genieten maar weinig be langstelling en de deelname aan speciale retraites voor de verschil lende standen is nog geringer. Zouden de vakorganisaties, die immers ook de behartiging van godsdienstige en zedelijke belangen tot doel hebben, niet wat meer hun krachten kunnen inzetten voor of hun medewerking kunnen verlenen bij de kerstening van beroep en bedrijf? Dat is tenminste de wens van de Bisschoppen. Ze moeten niet alles overlaten aan de standsorganisatie, waar trouwens al het werk door een klein groepje ijverige werkers moet worden gedaan. De Bisschoppen wijzen er ook met nadruk op, dat de sociale or ganisaties meer apostolisch inge steld moeten zijn, willen wij katho lieken de geloofsafval in eigen kring tegengaan Daarom hebben wij in alle ge ledingen apostelen nodig, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die goed onderlegd zijn en die zich apostolisch verantwoordelijk voelen voor hun stand- en vakgenoten. De katholieke organisaties moeten daarom kernen bevatten, die bereid en in staat zijn om op de verschil lende werkmilieu's steeds met ge duld en toewijding op de bres te staan, niet allleen om vijandige tegenwerpingen te weerleggen, maar vooral om onverschilligen moed en ijver in te spreken en de verzwak ten in het geloof door het wapen van het gebed en het apostolisch woord tegen ondergang te behoeden. De Bisschoppen spreken, tot teleurstelling misschien van enkele harde werkers, toch nog met waar dering over de,zogenaamde passieve en papieren leden van de sociale organisaties. Ook het lidmaatschap op zich kan reeds een bekentenis zijn tot liet katholieke beginsel; men is immers bereid er een financieel offer voor te brengen. Ze zijn daardoor ook beschermd tegen gevaren, die hen in andere niet-christelijke organi saties bedreigen. Zij ontvangen hun voorlichting in katholieke vakbladen en kranten en zij stellen zich open voor de velerlei invloeden ten goede, welke van onze organisaties uit gaan. Zij profiteren verder van de vele activiteiten en voorzieningen, welke door onze sociale organisa ties op loffelijke wijze worden tot stand gebracht. Die zogenaamde papieren leden verdienen toch verre de voorkeur boven hen die niet georganiseerd zijn die zeggen, dat de bond te duur is, maar wel profiteren van het werk en de offers van anderen. Het komt tegenwoordig nog al eens voor, dat mensen het lidmaat schap van de vakbond opzeggen, alleen omdat het te duur lis en zij er zogenaamd toch niets aan hebben. Of zou het de schuld zijn van hun vrouwen die op dit punt erg kort zichtig zijn? Vanzelfsprekend blijft het de vurige wens van de Bisschoppen, dat zoveel mogelijk leden actief en apostolisch werkzaam zijn naar ver mogen en omstandigheden, maar evenzeer blijven zij er op aandringen, dat alle katholieken lid worden van de voor hen bestaande sociale or ganisaties. P.D. j/ Op Zondag 5 September a.s. wordt in Venray de jaarlijkse speldjes dag gehouden, ten bate van de Limburgse blindenzorg. Licht en Liefde. Is liet nog nodig het doel dezer vereniging, nader uiteen te zetten Het mag algemeen bekend geacht worden, dat ook blinden tot verschillende vakken opgeleid kun nen worden, en zij daarmee 'n bestaan kunnen verwerven. Deze speciale opleiding, kost natuurlijk geld, en het is de Lim burgse blindenzorg, Licht en Liefde, die daarbij behulpzaam is, en die ook de blinden te werk stelt van uit een speciale werkgelegenheid te Maastricht. Binnenkort wordt daar ook nog een tehuis opgericht voor manne lijke blinden, hetgeen in een grote behoefte zal voorzien. Zonder de steun van geheel liefdadig Limburg, zullen wij dit alles niet kunnen bereiken. Nu horen wij u wel zeggen, het houdt niet op Inderdaad, 't houdt niet op, maar zal het wel ooit op houden De echte naastenliefde, toch een bijdrage te leveren om 't leed van anderen te verzachten, zijnde het hoogste gebod van God, kent geen grenzen Daarnaast is het een sociale en nationale daad aan de gemeenschap als zodanig. Zegt het u niets, het voorrecht te bezitten, Gods schepping, de natuur in al haar pracht en onvergelijke lijke schoonheid te mogen aan schouwen, een voorrecht wat een blinde ongewild moet missen Laat daarom dankbaarheid uw tolk zijn, voor het leed wat u be spaard gebleven is. Deze dankbaar heid zal het u mogelijk maken uw geldelijke steun naar draag kracht te geven. Door deze daad van naastenliefde toont ge u dank baar en helpt u mede de Limburgse blinden, dus ook de Venrayse blinden, uw blinden! aan de tot standkoming van bovengenoemde werkgelegenheid, en daardoor blij heid en zelfvertrouwen te geven. Wij zijn dan ook vol vertrouwen, op uw spreekwoordelijke liefdadig heidszin, en die door u allen zo dikwijls tot uiting is gekomen. Wij rekenen er op, dat onze col lectanten niet vergeefs een beroep op u zullen doen. Helpt de blinden zorg, de Limburge blinden helpen. Koopt morgen een speldje van blindenzorg Licht en Liefde, en wij danken u „LICHT EN LIEFDE" Commissie voor blindenzorg in Limburg. BEL OP BIJ No. 392 Mijn provisiekast is „tvel-voorzien met levensmiddelen van ALBERT HEIJN Als U bij Albert Heijn AL Uw bood schappen haalt, kunt U door de lage prijzen steeds iets extra's kopen. U heeft dan altijd iets in huis waarmee U Uw huisgenoten eens kunt verwennen. Met recht kunt U zeggen: „Mijn pro visiekast is goed en goedkoop gevuld, dank zij de lage prijzen en de uitstekende kwaliteit bij Albert Heijn' In prijs verlaagd grote pot van 85 voor Een van de goede dingen in liet levon. Jeugdleidster De Jong zegt: Het is een hele verantwoording je zo'n vcer- •P tien dagen lang de zorg hebt voor andermans kinderen Het b!(jft altijd uitkijken, dat er niets met ze gebeurt. Je dagelijkse kop Boffie Koffie is dan een ver kwikking die je heus wel toekomt EOFFIE: het woord voor lekkerste KOFFIE. Zuiver Rundvet .500 „ram Boterhamkorrels 250 gram Rookvlees100 gram Goudse Kaas BELEGEN. 100 gram Grote China Pinda's 250 gram Verpakte Drups 100 gram Vruchtenkoekjes 250 gram Zware Choc. Repen per stuk Als in September de Venrayse Gemeenteraad wederom vergadert, dan kunnen de Venrayse arbeiders een gedenkwaardig jubileum vieren, want dan zullen zij vijf en dertig jaren een vertegenwoordiging heb ben in de Venrayse Raad. Voor de jongeren is dit misschien een iewat eigenaardige herdenking, vanzelfsprekend als zij het vinden, dat de arbeiders heden overal op de verschilende terreinen van het maatschappelijk leven hun verte genwoordiging hebben. Zo was het echter 35 jaren geleden nog lang niet. In 1915 konden de Amsterdamse arbeiders voor het eerst met trots verklaren, dat zij in de Raad van Amsterdam een vertegenwoordiging hadden, en in de Limburgse ge meenten was er nog nergens een vertegenwoordiger van die stand. Niet alleen omdat andere standen de plaatsen in de Gemeenteraden voor zich op eisten, maar ook om dat de meeste arbeiders er weinig voor voelden, de taak van vroede vader op zich te nemen. In de oorlogsjaren echter begon men in deze streken over tal van dingen echter eens wat meer na te denken en anders te denken als men vroeger gedaan had. En zo meende men, dat het ook tijd werd, dat naast de hogere en de boerenstand, ook de arbeiders een vertegenwoor diging kregen in de Gemeenteraad. Dat was echter gauwer gezegd als gedaan i.v.m. de plaatselijke politiek en vooral de plaatselijke gebruiken, die nu weer eenmaal een door bier besproeide verkiezing ge wend waren. De Katholieke Kiesvereniging, die zich anders verre gehouden had van de gemeenteraadsverkiezing, be sloot ditmaal de zaak eens te orga niseren. Nalange voorbesprekingen kreeg men het klaar, dat via voor- verkiezingen slechts een lijst zou worden ingediend, waardoor geen officiële verkiezing meer nodig was en ook de arbeiders een kans kre gen. Nu waren er twee hinderpalen a. men kon geen candidaat vinden en b. op het laatste ogenblik diende Mathijs Verheyen nog een dissi- dentenlflst in. Hinderpaal B kon overwonnen worden. Een pater schijnt het zij het met bedreiging van duivel en hel klaar gespeeld te hebben om Parepluë Thies te bewegen zijn lijst vijf minuten voor de vastge stelde tijd in te trekken, maar hinderpaal A was ernstiger. Er was in die tijd reeds het R.K. Werkliedenverbond, maar daarin voelde men weinig voor 't vroede vaderschap. Maar tenslotte kreeg men een der bestuursleden zo ver, dat hij het nog eens zou proberen. Reeds eerder was nl een poging gedaan bij een zgn. tussenverkiezing maar deze was mede dank zij bier etc. op een nederlaag uitgekomen. En dat bestuurslid was de heer ODENHOVEN, die zo 35 jaar ge leden Venrays Raadzaal binnen kwam. De eerste arbeidersafge vaardigde van de 13 raadsleden. De heer ODENHOVEN stond als bestuurslid van de Werkliedenver eniging en van de Katholieke Kies vereniging toen midden in het po litieke leven van die tijd. En dat men zijn werk heeft gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat iedere gemeenteraadsverkiezing opnieuw zijn naam niet alleen op de arbei- derslijst voorkwam, maar ovk dat hij telkens herkozen werd. En dat de Raad zijn werk waar deerde, blijkt uit de verkiezing tot wethouder in de dertiger jaren en na de bevrijding als opvolger - Wethouder Peters. Zijn taak als Wethouder in dc I jaren rond 1930 was niet gemakk..- lijk. De organisatie en de uitvoering van het crisis-comité was aan hem toevertrouwd en een legpenning toont nog heden ten dage, dat ook de Overheid zijn werk wist te waarderen. Toen eenmaal de eerste vertegen woordiger er was, zijn nadien bij verdere verkiezingen telkens meer arbeiders gekozen. In 1923 was het de heer Millen en in 1927 de heren van Boven en Arts, en zelfs kreeg men lme:. een vijfde lid, namelijk de heer A. Ver stralen, die thans zitting heeft in de Venlose gemeenteraad. Eveneens hadden nog zitting als arbeiders-afgevaardigden de heren P. van Bergen en P. Hanen, De voor-oorlogse jaren zijn zeer zwaar geweest, zeker toen de crisis zijn ergste slachtoffers juist in de arbeiderskringen maakte. Maar in samenwerking met andere standen heeft men in de Venrayse Raad, zoveel als in het vermogen lag, weten te helpen en heeft men, on danks alle moeilijkheden, bijv. de ontginningen rond en in Ysselsteyn kunnen stimuleren en aanpakken, het Venrayse wegennet kunnen uit breiden electriciteits - voorziening kunnen regelen, riolering kunnen aanleggen en een nieuw gemeente huis kunnen bouwen. Waarmede we dan maar enkele van de voor naamste punten hebben aange geven. Speciaal voor de heer Odenhoven zal deze jaardag extra herinnerin gen met zich brengen. Als nestor .n de Raadsleden is het hem wel moeilijk het tempo van deze tijrt^jite houden. Twintig, dertig jaren gleden deed men dat wat rustiger en had men meer tijd om alles eens te overdenken, maar desondanks staat hij ook heden ten dage nog op de bres voor Venrays belangen en speciaal de arbeiders belangen, daarbij profiterende van de rijke ervaring van 35 jaren raads lidmaatschap en zijn werken en streven in de oude arbeiders-orga nisaties- van 1 September 1900 De Kring Venray van de Zuid- Nederlandse Zuivelbond vergaderde 26 Augustus te Venray. De 20ste verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina werd ook te Venray gevierd. Pater Guilielmus Potten O.P. werd benoemd tot professor in de Theologie in het klooster te Langen- boom. Pii-t Verbeek verwierf op 26 Augustus het koningschap van de Schutterij StAnna aan het Eindt. - Van het glas- en verf werk van j nic uwe woning schreef als laagste 1 Jacob van Well voor f 71,25. Venray werd bezocht door Doctor Hen sober uit Stokholm, die een onder ek kwam doen, of Hensenius nog een familielid van hem geweest was. Mej. Johanna van der Pasch vervaardigde een aantal paramenten voor de missie van Mgr. F. Geurts van Maashees. van 2 September 1899 De heren Math. Janssen en Ant. Roelofs, namen het initiatief tot oprichting van een exportslagerij bij het station. De aloude kapel van Vel turn werd gerestaureerd en vernieuwd. Het gebarsten klokje werd opge zonden naar Petit en Fritsen en Aarle-Rixtel. van 3 September 1904 Van 2830 Augustus vertoefde te Venray de generaal van de Min derbroeders, P. Dionysius Schuier. Vergezeld van P. Wijnhoven, student aan het Gymnasium vertrok Pastoor Drossaerts naar zijn bisdom New-Orleans. 3 September vergaderde de Gemeenteraad. HET WARENHUIS Hofstraat 10

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1