Het gouden kalf op 't groene veld In September installatie van Castoor Loonen als Deken van Vcnray Te laat mijnheer...? Voorlichting ook eon (aak van de Raad Uit„Peel en Maas" Kerkelijke Diensten. Naar wij vernemen zal de H.E.H. Deken Berden van Venray, zijn emi ritaat door brengen te Leunen. Dat 't de grijze deken van Venray moei lijk valt zijn geliefde St. Petrus Bandenkerk en parochie te verlaten bleek in zijn afscheidspredicatie, waarin hij vooral dank bracht aan zijn parochianen en hoopte, dat zijn opvolger dezelfde volgzaamheid mocht ondervinden welke steeds zijn deel was geweest. Door de Bisschop van Roermond werd als opvolger benoemd de H.E.II. P. Loonen, thans pastoor van de St Nicolaasparochie te Venlo. De nieuw benoemde Deken geen onbekende in Venray. I lij werd immers geboren te Oostrum. Na zijn priesterwijding in 1931 werd hij benoemd tot kapelaan van de Mar tinusparochie te Tegelen en in 393S tot Aalmoezenier van Sociale Wer ken te Venlo. Tot 1950 bekleedde hij deze veelzijdige functie en ver zette vooral in het zwaar getroffen Noord-Limburgs gebied bergen werk. In 1950 benoemd tot Pastoor in «Ie arbeidersparochie te Venlo, heeft hij daar alle sympathie en hoog achting weten te verwerven. De uitverkiezing tot Deken van de hoofdparochie te Venray, mag als een bekroning worden beschouwd van zijn vele werken op alle terrein. De installatie zal op een nader te bepalen datum in September plaats vinden. GESLAAGD Op 21 Juli slaagden te Maastricht voor het examen gezeltimmei en der V.V.A. dc volgende heren, die hun opleiding onvangen hebben aan de Teehn. School te Venray: P. van Meijel, Merselo, G. van Opbergen, Overloon, J. Kersten, II. Drabbels, M. v.d. Munckhof. J. Wijnhoven, G. Reintjesen E. Nellen allen uit Venray, F. Janssen en J. v.d. Straaten, Stevensbeek, J. Gommans, Tegelen, H. Hermans, Boxmeer. 3 candidaten werden afgewezen. Voor 't R.K. Mulo-diploma slaagden 28 van de 29 candidaten van de R.K. Muloschool voor jon gens en meisjes te Venray. De namen der geslaagden zijn: II. van Abel, H. Crooymans, J. Janssen, H. Verheijen uit Overloon; L. Hendriks, M. Hendriks uit Vier lingsbeek; P. van Hoof uit Merselo; L. Kleuskens en H. van Osch uit Leunen; A. Kuypers en G. Rambags te Castenray; A. Peeters uit Yssel- steyn; H. Rieter uit Maashees; M. Theeuwen uit Wanssum; J. Op 't Veld uit Oostrum; J. Vennekens uit Geijsteren; J. van de Winkel Smakt; A. Beerkens, J. Eibers, J, van Es, M. Hendriks, H. Kerstens, A. Hillen, J. Pijpers, A. Poels, G, Potten, J. van der Vorst, H. van der Vorst allen uit Venray. IIOOFD-ACTE: Voor het hoofdacte-examen A en B slaagde de heer M. Vollebergh Hzn. uit Venray. Landbouw-onderwijs. De heer H. Staal te Ysselsteyn slaagde te Wageningen voor het diploma landbouwonderwijzer. Limburgse Blinden Zondag 15 Augustus a.s. zal in de gemeente Venray de jaarlijkse speldjesdag gehouden worden ten bate van de Limburgse Blinden, dus ook van de Venrayse Blinden. Volgende week komen wij nader terug op deze, voor de blindenzorg belangrijke collecte. Autostrade door Nrd.-Limburg Naar de G.v.L. verneemt, zal de rijkswaterstaat nog in de loop van dit najaar beginnen met de voor bereidende werkzaamheden om te komen tot vaststelling van een tracé, dus door Oostelijk Noord- Brabant en Noord-Limburg, van dè internationale autosnelweg Ant werpen, Kempen-Ruhrgebied. Voorrangsweg Ged. Staten hebben besloten het buiten de bebouwde kom, in de zin der Wegenverkeerswet, van de gemeente Venray gelegen gedeelte van de weg Venray-provinciale grens met Noord-Brabant, in de richting Deurne, als voorrangsweg aan te wijzen. INALFA BOUWT Thans is vergunning verleend aan het aannemersbedrijf Vervoort uit St. Oedenrode voor de bouw van de industriehallen op het industrieterrein aan dc Maashese- weg voor de Utrechtse metaal waren fabriek „INALFA", die haar gehele fabriek overplaatst naar Venray. Varkens gedood door kortsluiting Bü de landbouwer K. te Oostrum zijn Maandagmorgen 4 varkens met een totaal gewicht van plm. 470 kg. dood in de kooi gevonden. De oorzaak moet gezocht worden in een defect aan de electrische leiding waardoor de kooi geheel onder stroom stond. Federatie-concours Het bestuur van de Federatie van Muziek- en Zanggezelschappen uit de gemeente Vierlingsbeek heeft het federatie-concours dat op Zon dag 15 Augustus in Overloon wordt gehouden besproken. De organisatie hiervan is opgedragen aan de ge mengde zangvereniging „Logeko". Er zullen negen muziekgezelschap pen in het museumpark optreden, die ieder drie nummers zullen spelen. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM 40-jarig ambtsjubileum Maandag vierde de heer Thijs van de Water zijn veertigjarig ambtsjubileum in dienst van de P.T.T. Uit de talrijke binnengeko men felicitaties bleek, hoe Thijs bij de bevolking geliefd is. Ook zijn collega's en superieuren gaven acte de presence onder aanbieding van passende cadeaux. Venrayse Kermis was ook dit jaar wederom zeer druk bezocht, waartoe het mooie zomerweer veel zal hebben bijgedra gen. De inrichtingen van vermaak be hoefden niet te klagen over gebrek aan belangstelling en vooral 's avonds was liet in de straten en op de marktpleinen vol. De politie had geen zware taak, daar alles in de beste orde verliep. Geen bïggenmarkt Op de Woensdag alhier gehouden Kramerijenmarkt brachten enkele landbouwers biggen 'op de markt, hetgeen hen echter verboden werd en zij onverrichterzake weer met hunne diertjes konden huiswaarts keren! Verplaatsing Voedselbureau Met ingang van 1 Sept. a.s wordt het Voedselbureau, thans gevestigd Henseniusplein 16, overgeplaatst naar het vroegere kantoor van v. Gend en. Loos, naast Hotel de Gou den Leeuw. Handboogsport. Het kringconcours van de hand- boogschuttersbond Venray en om geving, dat wegens het zeer slechte weer te Griendtsveen moest wor den uitgesteld, zal nu gehouden worden op de doelen van Diana op Zaterdag 28 Aug. a.s. Rozenfeesten te Lottum. Zondag en Maandag 8 en 9 Aug. worden te Lottum de Rozenfeesten georganiseerd. Maandag zal het Bestuur van de Stichting Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer Linker Maasoever optreden als gastvrouwe van een aantal Noord- Limburgse en Duitse burgemeesters Nieuw Rectoraat in Weert De Bisschop van Roermond, Mgr. Lemmens, heeft een nieuw rectoraat opgericht in Weert. Het omvat de Noordelijke wijk van de stad, de Biest genaamd. De bediening zal worden uitgeoefend door de paters Minderbroeders, wier kloosterkerk thans rectoraats- kerk wordt. Arbeidsverbod 14-jarige meisjes Met ingang van 1 Juli van het volgend jaar zullen geen 14-jarige meisjes meer tot fabrieken en werkplaatsen worden toegelaten, Een daartoe strekkend wetsont werp is door de Eerste Kamer aan vaard. Wervingsactie mijnen De wervingsactie, tussen 1 Oct. 1953 en 10 April 1954 door de staats mijnen gevoerd, heeft tot resultaat gehad, dat 1305 nieuwe werkkrach ten, van wie 1192 ondergronders, in dienst konden worden genomen, 339 van de nieuw geworven personeels leden komen uit de mijnstreek zélf. Wervingsbeambten hebben daar huisbezoeken afgelegd. Buiten de mijnstreek echter niet in Zeeland, Waar men geen arbeidskrachten aan het herstelwerk wilde onttrekken, zijn 369 voorlichtingsvergaderingen gehouden, waar de film „De zwarte stroom" werd vertoond, die door ruim 22.000 mensen werden bijge woond. Dank zij het resultaat van de wervingsactie is er voor dit jaar geen tekort aan ondergronds per soneel te verwachten. Konijnenziekte te Sittard In de Graatheide te Sittard zijn enige gevallen van de gevreesde konijnenziekte myxomatose gecon stateerd. Twee konijnen, die aan deze besmettelijke ziekte zijn ge storven, zijn op het politiebureau gedeponeerd. De politie te Sittard heeft de ko- nijnenliefhebbers aangeraden uit de buurt te blijven, daar deze ziekte zeer- besmettelijk is. Men vreest, dat de gehele wildstand van konij nen in dit jachtgebied door deze ziekte is of zal worden aangetast. Uit luchtschcmmel gevallen Te Susterseel(Zelfkant) is op de kermis een 32-jarige gehuwde man uit een luchtschommel gevallen en overleden. In de laatste Raadsvergadering heeft men een goede kans voorbij laten gaan. Toen een raadslid om nadere inlichtingen vroeg over het geval van Vermeulen, Hoederstraat, waar de bouw van een nieuwe wo ning voor de tweede maal is stop- gelegd geweest, werd dit raadslid verwezen naar de geheime verga dering. We geloven, dat men daarmede verkeerd gehandeld heeft. Al is het verklaarbaar dat men dergelijke gevallen liefst binnenkamers houdt, toch maakt het voor de buitenwe reld een eigenaardige indruk. Het doet vreemd aan als de bouw van een huis, welke door de Gemeente als zodanig is goedgekeurd, tot tweemaal toe van hogerhand is stop gelegd. De goegemeente staat dan direct klaar om er het hare van te denken en het commentaar wat dikwijls dan wordt geleverd, is minder prettig. Bleef het tot een geval beperkt, dan zou men desnoods al zal het voor de bouwer zelf allerminst prettig zijn nog accoord kunnen gaan met de handelwijze in de Raad. Maar de zaak ligt veel dieper. Want de goegemeente praat ook over andere gevallen, over bouwtoezeg- gingen die niet zijn nagekomen, over opstand in de Welstandscom missie, over lelijke gezichten bij Wederopbouw en Planologische dienst, terwijl er zelfs kaarten in omloop zijn, waarop duidelijk staat aangegeven, dat van het hele we- deropbouwplan Venray zeer weinig terecht komt. En al is dit misschien overdreven, een en ander heeft in ieder geval onbehaagelijke gevoelens gewekt bij een groot deel van het publiek dat in vele gevallen met al deze zaken nog te doen heeft. Dat zich verder afvraagt, waarvoor alle mogelijke plannen gemaakt zijn, als men die toch niet handhaaft, waar om men commissies in het leven roept als deze toch nergens in wor den gekend, waarom men bouwplan nen goedkeurt en inlichtingen geeft, die later niet verwezenlijkt kunnen worden. En dan is het nog maar een kleine stap om verdenkingen te spuien... Om de gevoelens van de slachtoffers dan nog maar niet te memoreren. We nemen op voorhand aan, dat als er fouten zijn gemaakt, deze ter goeder trouw zijn gemaakt en dat er geen andere bedoelingen voor hebben gezeten als de mensen zo veel mogelijk terwjlle te zijn. Maar dan moet men niet trachten te ver bergen. Waarom., trouwens? Er zal wel niemand zijn, die er niet van overuigd is dat waar men werkt ook wel fouten worden gemaakt. Door dit alles echter achter ge sloten deuren te behandelen, gaat men er nog een extra geheimzinnig tintje aan maken, dat door de buitenwereld op haar manier wordt uitgelegd. O.i. zou zonder persoonlijk te worden een korte uitleg van een en ander wel mogelijk zijn geweest, Waarbij tevens de stand van zaken bij wederopbouw uitbreiding, toekomstplannen (2 parochies etc.) in een rapport verwerkt hadden kunnen worden, waardoor niet al leen de Raad maar ook het Ven ray s publiek in deze moeilijke materie een beter overzicht kreeg, dan nu dikwijls het geval is. Een ander raadslid heeft in die zelfde vergadering er op gewezen zij het in een ander verband dat het een psychologische factor van zeer grote betekenis is de relatie tussen Gemeentelijke Over heid en bevolking te verstevigen. Door de gevolgde gang van zaken in deze wederopbouwkwestie, waar weer andere mee in verband staan is o.i. juist de andere weg gevolgd en heeft men in plaats van voor lichting, reden tot nieuwe roddel en verdachtmaking gegeven. Waar nog velen te doen en te maken hebben met wederopbouw en nieuwbouw, met alles wat daar aan vast zit, is een duidelijke uit eenzetting van een en ander zelfs een gebiedende wens. De vraag van dit Raadslid had daarvoor een prachtige aanleiding kunnen zijn. Nu geeft ze hoogstens aanleiding tot iets anders, waar niemand mee gebaat is. Integen deel... Onder een melkwagen Te Merkelbeek, is een 17-jarige melkbezorgster onder haar met een paard bespannen wagen geraakt en aan de gevolgen daarvan overleden. Wordt er voldoende gedacht aan de grote gezinnen? Het Hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront heeft zich in een schrijven tot de Minister van Oorlog gewend speciaal aandacht te vragen voor het grote gezin. Immers, aldus Katholiek Thuis front, door de automatische indienst- roeping worden de grote gezinnen verhoudingsgewijs het zwaarst be last. Het grote gezin, dat met grote zorgen door de moeilijke jaren is heengekomen moet dikwijls door het oproepen van de oudste zoon weer op het salaris van de vader alleen terugvallen. De gezinnen met een groot aantal kinderen of stu derenden worden hierdoor extra zwaar belast. Het Hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront verzoekt de Minister aan De vrees, dat het geven van gel delijke toelagen de voetbalsport meer kwaad dan goed zal doen, dateert reeds langer dan van van daag of gisteren. - Ook enkele tientallen jaren geleden, toen deze kwestie nog op geen stukken na zo urgent was als op de dag van vandaag, vroeg „men" zich af, of het amateurisme in de meest zui vere vorm wel te handhaven zou zijn. Zo schreef de bekende sport journalist J. Moorman in het ge denkboek, in 1929 uitgegeven bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederl. Voetbalbond: „Als het beste kijkvoetbal" wordt gespeeld door de „vrijgestelden van de amateursbepalingen" dan zullen de zuivere amateursclub in spel vorm en betekenis dalen. Hun beste spelers zullen zij, behoudens uitzonderingen, verliezen aan de clubs, die vergoeding geven en de toeloop van het publiek zullen zij, in het algemeen, derven. En zo zal, ook zonder invoering van regel recht beroepsvoetbal, de zuivere amateursport achteruit gaan, zo niet in spelkwaliteit dan toch in uiterlijke betekenis. Het zal te betreuren zijn, maar de omstandig heden zullen er waarschijnlijk toe leiden." Het heeft weliswaar 25 jaar ge duurd, eer de heer Moorman voor wat betreft zijn visie op de toe komst gelijk kreeg, maar de be treurenswaardige omstandigheden, waarvoor de heer Moorman zich reeds in 1929 bezorgd maakte, doen zich heden ten dage voor. Door een bijna onbegrijpelijk felle pers polemiek als het ware stormrijp gebeukt, is de leiding van de KNVB, die zich altijd voor een strikt amateurisme had uitgesproken, tenslotte onder pressie van de invoering van het beroepsvoetbal, tenslotte door de knieën gegaan en heeft ze toegegeven aan het ver- Uitslag Loterij PDV de Zwaluw t.b.v. Het Rode Kruis 2093 1457 836 2274 2679 2693 1170 2620 3149 1859 1552 2S53 1963 2683 3526 2628 923 2761 906 119 1496 2164 802 2080 Prijzen afhalen van 25 uur bij seloseweg 10. 1980 1932 304 3378 1122 1002 1253 1819 2078 1437 3073 4037 3086 2412 Zaterdag 7 P. Lemmen, 974 773 1400 3124 2802 3502 843 Aug. Mer- deze kwestie aandacht te schenken en doet als suggesties aan de hand ofwel vrijstelling van de oudste zoon van een groot gezin ofwel op schuiving van de dienstplicht naar de latere zonen ofwel een speciale financiële regeling voor het grote gezin. De Bond van„het Grote Gezin zal deze kwestie ook in het Hoofd bestuur bezien. Bestelauto tegen boom Donderdagmorgen om vier uur is de 24-jarige H. Habets uit Roer mond, met zijn bestelauto door on bekende oorzaak op de Rijksweg onder de gemeente Linne tegen een boom gereden. De man was op slag dood. Ruim een uur lang is men bezig geweest de verongelukte uit de ge heel ingedeukte auto te bevrijden. langen van een bepaalde categorie, om geldelijke vergoeding aan spelers toe te staan. Wat daarvan te zeggen? Wel: naar onze mening is slechts één reactie daarop mogelijk: dezekoers- wending en het feit op zich, dat aan voetbalspelers geldelijke ver goedingen kunnen worden gegeven, zijn verschrikkelijk te betreuren. Naar onze mening wordt het wezen van de sport in haar diepste kern aangetast, wanneer aan jongemen- sen, die de sport toch op de aller eerste plaats moeten beoefenen voor hun eigen genoegen en voor I lichamelijke paraatheid, vergoedin gen worden gegeven. Men zal opwerpen, dat het beter is en dat het van wijs beleid getuigt, reglementair te regelen, wat sinds lang clandestien gebeurt. Dat is veel eerlijker, zegt men. Voor deze laatste zienswijze valt inderdaad iets te zeggen doch er is veel meer, dat met recht en rede tegen deze zienswijze kan worden aangevoerd. Op de eerste plaats kan in het geding worden gebracht het principe van de sport zelf. Het geven van vergoedingen tast 't spelelement zó in zijn wezen aan, dat men nauwelijks meer van „spel" kan spreken, als vergoedingen tevens betekenen een stok-achter- de-deur voor „verplichte dit en verplichte dat". Wij bedoelen natuur lijk niet die vergoedingen, welke in zeer uitzonderlijke gevallen aan spelers worden gegeven, zoals b.v. in geval van werkverlet. Maar nog eens: dat zijn uitzonderlijke geval len. Waar het om gaat is het uit keren van geldelijke vergoedingen aan spelers, alleen omwille van het feit, dat ze voor een bepaald elftal spelen. Velen hebben zich met deze gang van zaken reeds lang verzoend. Het was een publiek geheim, dat dit al langer gebeurde en nu op 14 Aug. het bondsbestuur in een algemene bondsvergadering de bewuste voor stellen aan de orde zal stellen, acht men dit een verstandige daad. Wat een aannemen door de algemene vergadering van dit voorstel aan consequenties zal meebrengen, realiseert men zich blijkbaar nau welijks. Het is duidelijk, dat het bonds bestuur door dit, laat ons zeggen „kwade" althans iets „goeds" hoopt te bereiken. Dat „goeds" is dan de verbetering van het spelpeil. Ge steld het feit, dat men zulks werkelijk bereikt door het toestaan van geldelijke vergoedingen, dan mag nog de vraag gesteld worden, of dit „goeds" tegen de grote nadelen welke er het gevolg van zullen zijn, zal opwegen. Enkele van deze nadelen somde de heer Moorman reeds op: de zuivere amateursclubs zullen hun spelers gaan verliezen aan de clubs, die wel vergoedingen geven en zullen zodoende de toeloop van publiek geleidelijk zien verminderen, omdat „de club met geld" betere kijkspelen kan bieden dan de club, die ofwel noodgedwongen ofwel principieel het geven van geldelijke vergoedingen aan spelers weigert. Men behoeft geen helderziende te zijn om de gevolgen van e.e.a. te voorspellen. De inkomsten nemen bij de amateursclub af en in gelijke mate de geldelijke zorgen toe. Deze voor vele clubbestuurderen onpret tige gewaarwordingen zijn nu niet het gegrip „getroffen" wordt juist zeer soepel toegepast. Het komt er .eigenlijk op neer, dat iedereen die maatschappelijk, materieel of in ander opzicht niet in een positie verkeert, die hij zonder ramp, oor log of Indonesische kwestie zou hebben bereikt, voor emigratie naar de V.S. onder de nieuwe regeling in aanmerking komt. Het komt er dus op neer, dat men, wanneer men in zijn normale toekomst-ontwikkeling werd ge remd of niet weer helemaal in oude doen is geraakt, voldoet aan de eisen die die op dit punt voor emigratie naar Amerika geiden. Het spreekt vanzelf, dat men dit moet kunnen bewijzen. Hiertoe is meestal een eenvoudige verklaring van b.v. de burgemeester, vroegere werkgever, of wie dan ook wel vol doend, hoewel men uiteraard moet begrijpen, dat dit natuurlijk niet een papiertje kan zijn door een willekeurige kennis afgegeven. Het moet een bewijsstuk zijn. bepaald een stimulans, om het vaak toch al niet dankbare werk te blijven voortzetten, vooral als men leeft met de gedachte dat de amateursclubs „kweekplaatsen" zullen blijven voor de betalende clubs. Het vooruitzicht of de per manente vrees, dat het eigen elftal telkens zal worden „afgeroomd' ten voordele van de hoger geklas seerde en beter bij kas zijnde clubs, zijn weinig aantrekkelijk en lijken ons in staat, zelfs goede vereni gingsgeest geleideiykaan te nek ken. Wordt het voorstel, dat het bonds bestuur aan de algemene vergade ring gaat voorstellen, aangenomen, dan krijgt naar onze mening de voetballerij als volkssport een klap zoals ze nog nooit gehad heeft. Dit laatste is zeker niet een vrees, welke alleen gekoesterd wordt door de man, die alleen met het wel en wee van de „kleine man", in dit geval dan de kapitaalarme club, begaan is. Nu reeds lopen b.v. leiders van verenigingen, die mede toonaan gevend zijn in den lande, met grote zorgen rond, wat er zal gaan gebeuren, als hun clubs het beloof de Mekka de topklasse, niet zullen bereiken. Als men principes over boord werpt, moet men op alles bedacht zijn. Dan mag en moet men wil men consequent zijn steeds betere waar voor zijn geld" wen sen. Dan kan niemand het de sportdwaas kwalijk nemen, dat hij zich bekocht gevoelt, wanneer de betaalde varité-artisten spelen onder de maat welke hij meent te mogen stellen en daarover luide zijn verontwaardiging uitgalmt. We begonnen dit artikel met een citaat uit een artikel geschreven in 1929. Wij eindigen eveneens met een citaat uit een artikel, dit keer uit de Nieuwe Eeuw van 3 Juli jl. geschreven door Jan Lutz: ,Het wordt zoetjesaan een nare wereld, ook in de sport, waar men huppelt en springt om een gouden kalf en waar men met de dag heb- zuchtiger wordt, aangewakkerd door de hysterie van een massa, welke vanwege het dure geld geen rekening houdt en vanzelfsprekend ook geen ontzag heeft voor de idealen van de ware sportbelevenis, Dat is in deze tijd reeds een uit drukking geworden met een prae- historische klank; idealen zijn mooi voor het onbeduidende en volko men vergeten sportmannetje, de grote sport is het absolute terrein geworden van de duurbetaalde jongens. Wie dat niet begrijpt, moet maar eens een blik slaan op het wereld kampioenschap voetbal, waar peper dure athleten zich een weg hebben gebaand naar de wereldtitel. „Tot meerdere eer en glorie van het vaderland" heet dat: voor de spelers misschien een klein beetje; hoofd zaak blijft evenwel de meerdere eer en glorie van hun eigen porte monnaie. En nu is zo'n wedstrijd tussen deze volmaakte profs bijzon der interessant en uitermate boeiend; men ziet er 't mooiste voetbal en de meest geraffineerde techniek. De Eurovisie heeft dat alles met ladingen in de huiskamers gebracht en het publiek heeft met volle teugen van genoten. Maar verzadigd is men niet en men zal dat ook nooit worden; men wil steeds meer en steeds beter. De profs zullen zich nog meer gaan :pecialiseren en er zullen nog meer wonderkinderen moeten worden gevonden. Het geld is er goed voor, Maar de sport, de ware en ideale sport, het plezier van het spel om het spel, moet er op de duur mors dood aan gaan". Het gouden kalf, op het groene veld losgelaten, maakt evenveel stukken als de beruchte olifant in de porseleinwinkel. Noodlanding voorkwam ramp in Eindhoven Een Thunderjet-straaljager van de Belgische luchtmacht heeft Don derdagmiddag rond half 2 een spec taculaire noodlanding gemaakt in een korenveld tussen de Celebes- straat en de spoorlijn naar Hel mond, in hetEindhovense stadsdeel Tongelre. De luitenant-vlieger die een half uur tevoren van de vliegbasis Gel- senkirchen in West-Duitsland was opgestegen, kroop met enkele on betekenende schrammen en kneu zingen uit de straaljager, die een 400 meter lang spoor door een koren veld en enkele weilanden trok. Volgens ooggetuigen vloog de straaljager, die een motorstoring had, rakelings over en langs de huizen aan de Hofstraat. Nauwelijks honderd meter van deze dichte woonwijk zette de Bel gische luitenant-vlieger met een fantastische buiklanding zijn kist aan de grond. „Ik had gemakkelijk vanmijn schietstoel gebruik kunnen maken", verklaarde hij, „maar de kans was groot, dat de machine dan ergens in de stad zou neer storten". Emigratie naar de Verenigde Staten Over de nieuwe emigratiemoge lijkheden naar Amerika zijn reeds verschillende berichten verschenen. Maar velen, die geen familie in de Verenigde Staten hebben, denken nog altijd dat zij daarom niet kun nen emigreren. In vele gevallen is echter nu toch ook voor hen emi gratie naar de V.S. mogelijk ge worden. Wie getroffen is door de laatste oorlog, door de watersnood of door de moeilijkheden in Indonesië, heeft in principe de mogelijkheid naar Amerika te emigreren. Voor veel mensen schijnt verder de moeilijk heid te zijn, dat zij niet goed over weg kunnen met het begrip „getrof fen". De meesten denken, dat het dan „al heel erg" geweest moet zijn. Dit is nu juist niet waar! Want van 3 Augustus 1895 II. Derckx, barbier Hofstraat, wil de Heren Burgers, ook aan huis komen scheren en knippen. van 4 Augustus 1900 De kermisvoorbercidingen waren in volle gang. - Tot president van de zieken fonds St Ludovicus werd 29 Juli gekozen, Mart. van Aarssen. Op 28 Juli vielen, vooral op O verbroek en te Oirlo, hagelkorrels zo groot, dat niemand ze ooit zo gezien had. De bliksem sloeg op 29 Juli in bij L. Tacken aan de Land- weert, zonder brand te veroorzaken. Bij de prijsuitdeling op 2 Aug. in hetOymnasium werden de prijzen voor gedrag en vlijt behaald door: Theodor Emons. Venray; Jan Maag denberg, Den Haag; Piet Janssen, Lull. - Wegens de Portiuncula-aflaat werd de paterskerk zeer druk be zocht. P. Odulphus de Haas preekte. Als krasse oudjes worden ver meld de Wed. Arnoldus Cremers in de Hoenderstraat en Bertus Poels te Veltum. van 5 Augustus 1899 Op 30 'Juli werd inbraak ge pleegd bij Jacob Folbers, in de Schoolstraat. Een bedrag van ruim f 2800 werd ontvreemd. - Pater Albericus preekte met het Portiunculafeest in de Paters kerk. 4 Augustus hield de Gemeente raad een vergadering. Tot Directeur van de Rijks normaalschool werd benoemd A.H. Hilgers, hoofd van de school te Gennep. van 6 Augustus 1898 Tot voorzitter van de onder wijzersbond afd. Venray, werd be noemd Alphons Vermeulen, hoofd van de dorpsschool. Mej. C.R.V. Muller van Venray, slaagde 2 Augustus te Den Haag, voor akte Engels L.O. De heer C.Hootsman werd als opzichter van de S taatsspoorwegen te Venray benoemd. van 6 Augustus 1904 Een open brief werd gericht aan het Bestuur der Limburgse Katholiekendagen. Op 4 Augustus slaagden de dames E.E. Eversmann en J.E. Dubois van "Jerusalem" voor akte Frans. De Handboogschutterij St Joris van Leunen behaalde vierde prijs te Echt. Er waren 24 gezelschappen. P. J. H. van den Heuvel uit Merselo, onderwijzer te Wervers- hoof, behaalde de hoofdakte. Het R.K. Kerkbestuur van Leunen ging aanbesteden het her stellen van het priesterkoor van de kerk. A. Lutters en M. Dreessen Lutters, Grotestraat gingen de zaak van Gezusters Lutters voortzetten. 't vaart Wilh* 8.30 hoogniis ar v.d. Vorst— zielelof en gadering R Dinsdag: Maria Arts- hanna Henik hoogmis Jofgs vrienden; 9 Woensdag |r zanna; 6.30 7.Id lm Mid g£ jaard. Herm; er Cath. Hend echtg. Agnes k Donderdag overl. leden v d best. door di cramentshoo kinderen; 8 bruidsparen Vermeulen— Vrijdag: sianus; 6.30 Anna Verhuifo dus; 7.15 lm gest. jaard. S a (1H.); 9 u. 1 Zaterdag: Hemelopnerafte houdingsdag; mis; 7.15 bi d Weijstv. La Martin Litje it: selen(2kl); voor bruidsJel u. Marialoi »I PATERS 9e Zondag sen 5.45, 6.3C|.\ van Jezus (R) municeren b h coll. patersh ii uur lof. Maandag: Ifea pastoor v. Ai j Coenraad Es li, mer v. Geffe Dinsdag Allerheiligst^ J INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Ik vind het zeer onbegrijpelijk en hoogst afkeurenswaardig, dat U de elucubratie van een zekere De Vries uit A'dam in „Peel en Maas" hebt opgenomen, en ik hoop, dat U ons in de toekomst zo iets zult besparen. Bestrijding ervan acht ik over bodig. Niet alleen door de taal- en stijlfouten, maar ook door de on benullige betoogtrant geef t de auteur al te duidelijk' te kennen, dat hij noch de verstandelijke aanleg noch de geestelijke ontwikkeling bezit, die nodig zijn om over een dergelijke kwestie een gefundeerd oordeel uit te spreken. Hij moet z'n meningen maar liever ten beste geven op het achterbalcon van de A'damse tram. Dr OTGERJANSSENO.F.M. van 7 tm 14 Augustus PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Priester v.d. week Kapl. Keijzers. 9e Zondag na Pinksteren: 6u. lm vr. v. Gestel en zoon Johan; 7 uur lm t.e.v. St Jozef v. goede reis; 8 u. lm v. parochianen; 9 u. kindermis v. Mathias Jacobs; 10 u. hoogmis vd. vruchten der aarde en andere openbare noodwendigheden; 3 uur kinderlof; 7 u. rozenhoedje en lof. MaandagH. Joannes Maria Vian- ney; 6.30 zmv. overl. parochianen; 7.15 lm Johannes Jacobs; 8 u. ult- Jacobs; 7.30 St Antonius, Woensdag: zanna, mart«§0 Jan Jacobs; Vullinghs. Donderdagibc vd. D.O.; 6.3t Wismans; 7. Petrus Rongfit Vrijdag: Z. en Novel lonufcr Zaterdag: Hemelopnem§t( houdingsdag; PAROCÉS 9de Zondaj is H. Communii beide H. Missfr Maandag voor de vrui r dragen voor Dinsdag rard Stevens Woensdag Ger. vd. Berg tg rozenhoedje v ve hun geloof. Donderdag van vr. Ant. Vrijdag 7.1 Hendriks. Zaterdag 7, Stappers, 7.3Mo PAROO 9de Zondafin Zondag der munie H. Fa gelingen, 6.3 >rr missen om '8.3 om 10 uur, 3 lis daarna verg. m en jongeling* ill kerk, 2de vdfw Maandag 7.3dic Clephas, bestel c Dinsdag 7,1 Kemmelings aai Woensdag 11. Donderdag ta bertus vd. Be Vrijdag 7.80 Is Vogelenzangs. Zaterdag 7.3 ds Tiessen. 5—7 n lof. PAROCHI K 9de Zondag 'i: collecte vd. B >e u. hoogmis vc hl en andere gee de parochie, jongens, 3 u. waarna H. Fa Maandag 7. Piet Thielen. Dinsdag 7.3 Woensdag O.L.Vr. v. Alt fam. H. Creri Donderdag Gerardus Din Vrijdag 7.30 FeelersLitj< Zaterdag, j meiopneming, 7.30 gez. H. 1 Alt.Bijst. t.i.1 offerden, 6- en rozenhoed PAROC 9de Zondag H. Mis voor van Dijk, 8.3( Hendrix, 10.1 puli" vd. vru< lof, 3.30 H. F; vd. R.K. Kv dom. Maandag Goemans, ecl Dinsdag, H.J jg. Martinus dochter Nelli mis bruidspi Woensdag Derks, 8.30 fam. Coenen- Donderdag Reintjes vam Vrijdag 7.301 na Lit j ens. Zaterdag, Hemelopnei onthoui Willem Balti ten en overl. 8 uur Marl; i

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2