Yét Zelf wijn maken fioRxttü^ep^- £djoh> Zieken-Triduum t -m WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De K.A.B.O. vierde feest Orgelrally Internat, races in Wanssum stotskoekjes, 45 ZOMÉR.ASSOETI.^.,33 bier. '"m dwlw edah natuur-azijn, grof-gebroken rust,e*3 zalm.mo;;r bllk .gehakt, 59 boterhamworst, boterhamkorrels, «2q edah huishoudzeep, a a De beste waar én de laagste prijs Zaterdag 3jJuli 1954 No. 27 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT' Vnfe PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 4 Juli begint de Noveen ter voorbereiding Dc laatste week van voorbereiding breekt aan Hulde aan hen, die hard werkten en geen tijd en moeiten spaar den. Ik mag en zal geen namen noemen, ik zou mijn beste vrienden tot vijanden maken. Er is enorm veel werk verzet en er wordt nog hard gewerkt. Maar al dit werk zal vergeefs zijn, als we ons niet allemaal, alle gezonden en alle zieken, innerlijk voorbereiden. Hebt U uw best gedaan om offervaardiger te worden, dan is alles in orde. Ik vraag niet, of U offervaardiger geworden bent; daar kunnen wij zelf niet over oordelen. Als we ons best hebben gedaan, is alles in orde! Deed U niets? U kunt nog veel doen, de Noveen begint nu pas. Beste zieken, na de Noveen, die morgen Zondag 4 Juli begint, zal het Triduum, ons Triduum beginnen. U hebt nu allemaal uw boekje en programma ontvangen, of zult het spoedig ontvangen. Kijkt alles al eens goed door, dan weet U goed wat er te doen is en voelt U zich nog meer thuis. Ons dekenaal Zieken-Triduum is altijd heel goed geweest. Wie zou dit kunnen ontkennen? Dit jaar zal het nog beter worden dan ooit, het zal bést worden. De eerste en laatste èn voornaamste voorwaarde is èn blijft uw persoonlijk gebed. Zieken, bidt uw Noveen! Gezonden, het motto van ons Triduum is; „Alle gezonden voor alle zieken". Ga in deze dagen wat meer dan anders naar de H. Mis. Denkt aan de zieken bij uw gezamenlijk gebed en Rozenhoedje thuis. Bidt voor het welslagen van ons Triduum, dat het niet alleen gezellig, prettig, aangenaam en onvergetelijk mag zijn, maar vooral heilzaam en een bron van genaden voor heel ons Dekenaat. De toren van Venray staat er nog niet, richten wij alvast een toren op van geestelijke kracht. P. BEATUS. De Economische Rediler oordeelt Misschien wist U het nog niet, maar U mag zo maar niet het fruit van Uw boomgaard verkopen aan de eerste de beste handelaar. Dat moet via de veiling gebeuren en doet men dat niet, dan heeft men allereerst toestemming nodig van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, moeten bovendien de appelen en peren aan huis worden gekeurd en moet verder evengoed nog het veilinggeld betaald worden. Dat mag in zich onbillijk schijnen, voor de export b.v. is een kwali teitsonderzoek een gebiedende eis. Maar wat te doen, als er een op koper komt, die bereid is niet alleen het fruit te kopen, maar ook te plukken, als men zelf geen perso neel heeft. Voor die vraag stonden verschil lende boeren uit onze gemeente, toen vorig jaar hun boomgaarden rijke vruchten droegen, maar er geen personeel was om te plukken. Er kwam een opkoper, maar de boeren, die wel wisten, dat een en ander zo maar niet mag, zijn naar veiling gegaan. Endaar schijnt men nogal hoog van de toren geblazen te hebben, waardoor de boeren niet veel wijzer werden en waar het laatste woord was, dat het fruit via de Veiling geleverd moest wor den. Toen stond men voor het dilemma, laten plukken, of laten rotten. Na tuurlijk koos men het eerste en als een soort pleister op de wond bood men de veiling later de veilingper centages aan. Deze instelling blies toen nog hoger van de toren, nam liet geld niet aan en bezorgde zowel de boeren als de opkoper een proces. En daarvoor stonden nu een aan tal Venrayers te recht. Hoewel de rechter toegaf, dat het gedrag der veiling allesbehalve voorlichtend was geweest, moest hij toch vol gens de letter der wet handelen. En dus kregen de heren verdach ten al naar gelang het geleverde fruit een boete, die zowat overeen stemde met het veilingspercentage. En het resultaat hiervan moge blijken uit de woorden van een der verdachten: lk heb miene bogerd um gehauwe, das de ennigste kans um van al den papiere rompslomp af te korame... En zo dachten er schijnbaar meer over. De opkoper, die ook terecht stond, gaf zich ech ter zo gauw niet gewonnen. Ook hij had de veiling de kosten willen vergoeden, maar werd nauwelijks te woord gestaan. Een van zijn financiers was n.b. een veilingsdirecteur uit het Noor den, die ook op het matje moest komen en nog nimmer van een dergelijke regeling had gehoord. Advocaten en deskundigen van de bedrijfschap en vakgroepen zul len de volgende zitting nu de rech ter moeten voorlichten, voordat hij in deze twee gevallen een uitspraak doet. Een schilder uit Bergen moest terecht staan, omdat hij voor eigen rekening zou schilderen en dus on bevoegd zijn bedrijf zou uitoefenen. De goede man bleek echter zijn eigen huis opgeschilderd te hebben en verder helemaal niet van zins te zijn een eigen bedrijf op te rich ten. Het gevolg was dus vrijspraak. Een kantoorboekhandelaar uit Horst, die zonder papieren een zaak daar opende, kreeg kort en goed te horen, dat dat zo maar niet ging. F. 50.- en iemand anders met papieren in de zaak, was de oplossing van dit geval. Een Horster winkelier, die zijn levensmiddelen niet geprijsd had in de winkel, kreeg een tientje boete, om hem van zijn vergeetachtigheid te genezen. Een andere Horstenaar, die zo maar zonder meer bij zijn baas ging lopen, omdat een andere betrekking hem beter aanstond kreeg f 40.- Een vrachtrijder uit Ottersum met een snor als Gerbrandy kreeg de schok van zijn leven, toen hij hoorde, dat hij wel varkentjes naar de markt mag vervoeren, maar ze daar niet mag verkopen. Dat mag wel de eigenaar, en een ingeschreven lid van de Bedrijfs groep veehandelaren, maar geen doodgewone vrachtrijder. „Ja maar menheer", zei hij,;ik heb „mijn hele leven en ik ben er 68, nooit iets anders als dat gedaan" waarop hij prompt ten antwoord kreeg, dat hij dan zijn hele leven lang fout ge weest was en dat hij dat slechts goed kon maken, door te zorgen, dat hij ofwel zijn diploma kreeg ofwel met de vingers van de var kens verkoop af te blijven. Een boete van f 25 contant en f 75 vw. zal hem op het rechte spoor moeten houden. Een andere Ottersummer kocht vorige week varkens en verkocht ze dan deze week. Dat is dan ver kapte varkenshandel en mag ook niet. Ook hij kreeg hetzelfde recept. En tenslotte was er weer dat droevige geval uit Gennep, waar een schoenhandelaar een winkel heeft zonder de vereiste diploma's. Iedere zitting nieuwe geldboeten en zelfs gevangenisstraf, maar hij blijft doorgaan, omdat hij volgens zijn zeggen met de rug tegen de muur staat en hij zijn zaak niet kan sluiten tot hij zijn diploma's heeft. Nogmaals bracht de rechter hem dan onder ogen dat hij ook eerst voor zijn diploma's had moeten zorgen en dan pas zijn zaak had moeten openen, in plaats van an dersom, maar de jongeman knikt maar eens en is al niet meer ver wonderd als hij weer f 100 boete krijgt. Hij ging weg met de weten schap, dat er volgende week alweer een controleur zal staan en dat de boeten nog hoger worden. Maar hij hoopt net uit de bak te zijn, als hij examen moet doen.... INGEZONDEN Noot van de Redactie: Wij ont vingen deze week wederom een in gezonden stuk over de hand- en spandiensten van Ambtenaar. Om de discussies over dit onderwerp r.iet tot in het oneindige te rekken, hebben wij W.W. tevens laten ant woorden en we stellen ons -voor hiermede voorlopig het dispuut over de hand- en spandiensten te be ëindigen. Hand- en Spandiensten Naar aanleiding van het artikel door W.W. in Peel en Maas van 26-6-54, nog enkele opmerkingen: W.W. constateert, dat ambtenaar niet lezen kan en vindt dit nog niet erg ook. Hiermede demonstreert W.W. wederom, dat hij met zijn ge- dachtengang nog steeds leeft in het feodale tijdperk. Destijds waren er dergelijke ambtenaren en werd dit niet abnormaal gevonden. Thans heeft elke ambtenaar minstens de lagere school doorlopen en lezen geleerd. Dat W.W. echter mijn ar tikel niet heeft willen lezen, zoals ik het kennelijk heb bedoeld en zoals het is geschreven, acht ik weinig sportief. W.W. moet zich niet zo ergeren over de publicaties betreffende de hand- en spandiensten. Hetfeit.dat deze vorm van belasting in 1954 bestaat en wordt gehanteerd als in Venray, dat is ergerlijk. Er is m.i. maar één manier om de critiek tot zwijgen te brengen: schaf deze achterlijkheid af. Het „fulmineren" zal dan van zelf op houden. Dat W.W. andere gemeen ten en de provincie Limburg in een kwaad daglicht stelt, deert hem blijkbaar niet. In zijn artikel van 26-6-54 schrijft hij woordelijk: „Daarom is aange toond, dat er in Limburg alleen al 50 andere gemeenten deze belasting heffen". Dit is pertinent onjuist! Aangetoond heeft W.W. niets. Hij heeft dit slechts geschreven. Zijn bewering is bovendien zeer twijfel achtig en wordt daarom dezerzijds nauwkeurig gecontroleerd. Hij heeft Hoensbroek met name genoemd. Het is echter jammer voor hem, doch gelukkig voor de I-Ioens- broekenaren, dat aldaar deze belas ting niet meer wordt gehanteerd. Dat W.W. mijn suggestie om nog meer van deze achterlijke belas tingen in te voeren opneemt, zoals hij schrijft, is eenvoudig belachelijk. Buiten hem heb ik nog niemand ontmoet, die de juiste bedoeling niet heeft begrepen. Dat mijn bewering, dat bij het puinruimen letsel en zelfs de dood kan worden veroorzaakt, doorhem niet serieus wordt genomen, impli ceert, dat W.W. de wetten van de overheid ook niet serieus neemt. De wet, waaraan ook de gemeente zich heeft te houden, veronderstelt bij elk werk gevaar voor de werk lieden en schrijf t derhalve dwingen de maatregelen voor ter bescher ming en ter regeling van de eventuele gevolgen. Of er werkelijk gevaar is, is niet terzake dienende en zeker niet ter beoordeling aan W.W. of aan mij. Mijn vraag, op welke manier de gemeente deze wetten respecteert en welk toezicht hierop wordt ge houden door de plaatselijke politie, ligt W.W. schijnbaar zwaar op de maag. Hij draait er een punt aan en geeft er beslist geen antwoord op. Hoewel W.W. moet erkennen, dat puin afval is, meent hij toch nog verschil te zien tussen puin en af val. Dit is gevit om 'n woord. Laat puin een soortnaam zijn voor een bepaald soort afval, het is en blijft afval. Het slot van W.W.'s artikel doet de deur dicht. Het heeft met het voorgaande niets te maken en wekt de indruk, dat W.W. wil overscha kelen op een ander onderwerp om van de zaak af te zijn. AMBTENAAR. Antwoord W.W. Dat de Ambtenaar niet lezen kan, blijf ik volhouden. Want de kwestie, waar het om gaat, ontwijkt hij ook nu in zijn artikel angstvallig. Reeds in mijn eerste stuk, dat ge schreven, gezet en gedrukt was, voordat de Gemeenteraad mijn me ning nog eens onderschreef in de openbare zitting aan dit onderwerp gewijd, heb ik gezegd, dat zo lang er geen andere belastingvorm ge vonden wordt, die de lasten zo billijk verdeelt en die zo'n gemakkelijke manier van „voldoen" mogelijk maakt, dat men dan niet zo vlug moet zijn met critiek. Maar over die andere belastingvorm, daar wordt niet vérder gepraat. Men verliest zich in diepgaande beschouwingen over de wetten- respecteerderij van de gemeente etc., als ambtenaren puin gaan ruimen en zo meer (iets wat geen enkel normaal ambtenaar doet, omdat hij rustig zijn helemaal niet overdreven aanslag betaalt, net als ieder ander normaal mens), maar de kern van de kwestie: breng iets anders.... omzeilt men. Aan dergelijke critiek heeft men niets. Ik kan verder mededelen, dat het cijfer van de 50 gemeenten afkom stig is van de Provinciale Griffie in Limburg en dat ook in Brabant deze belastingvorm nog te vinden i?. Misschien, dat die mededeling de Ambtenaar in zijn onderzoek kan helpen. En ik herhaal nogmaals, dat er heel wat andere en diepgaander problemen zijn op de lossen voor onze gemeenschap, waar noch El- seviers Weekblad, noch ingezonden stukken zich mee bemoeien. Enjdat is geen overschakelen op een ander terrein, maar dat is simpel vast stellen, hoe verwonderlijk het is, dat sommige mensen zich over dit onderwerp zo dik kunnen maken, maarde oplossing van andere problemen rustig aan anderen over laten. Zondag j.l. hebben Bestuur en leden van KABO afdeling Venray, een feestdag gehouden, die nog lang prettige herinneringen zal achter laten bij alle leden. En zeker bij hen, die op dit feest zijn gehuldigd in verband met hun 25-jarig of langer lidmaatschap. 's Morgens was er een H. Mis voor de intenties van de leden der KABO, waarna 'smiddags de kinderen der leden een middagvoorstelling werd aangeboden door een goed cabaret gezelschap. En 's avonds was zaal Wilhelmina vol van de leden, hun echtgenoten of verloofden. Verder waren er als gasten de heer Burgemeester. Deken Berden, Kapl. v. Leipzig, Pater Gardiaan, Pater Domitius en de Voorzitter der KAB. Allereerst werd hulde gebracht aan de heer Beterams, die tenge volge van een ongeval niet de Voor zittershamer kon hanteren. De ver gadering werd nu geleid door de heer Th. Peters. Door districtsbestuurder vd. Berg, werden de jubilarissen gehuldigd in toespraak, waarna aan de volgende heren het bondsinslgne van ver dienste werd overgereikt: B. Franssen, L. Geurtjens. A. Theuws, P.H. Janssen, H. Litjens, H. Clevers, M. Kelders, M. Peeters, H. Lenssen, H. vd. Heu vel, A. Verbeek, J. Peeters, L.Ver beek, P. Kersten, L. Kersten, J. v. Kessel, H. v. Kessel, J. v. Dijck, E. vd. Pasch, J. v. Gerven, K. Groenen, J. vd. Bereken, J. Jacobs, J. Hen driks, Th. Baltussen Wanssum, A. Pouwels, J.M. vd. Water, P. Thijs- sen, J. Loonen en J.P. Janssen, Beekweg. Burgemeester Janssen was de eerste, die zijn gelukwensen met deze bondsonderscheiding aanbood aan de jubilarissen en sprak er zijn voldoening over uit, dat afdeling Venray zo krachtig en vol leven was. Ook de Voorzitter der KAB bracht zijn gelukwensen over. Dan volgde een vlot en goed cabaretprogramma, waarin de vele bezoekers veel plezier hadden. De KABO zorgde zowel voor de dames als heren voor een aardige ver rassing. De deelname aan de orgelrally was nu niet bepaald zoals men had verwacht. En dat was jammer, want niet alleen zal het goede doel daar van nadeel hebben, maar velen heb ben een kans gemist iets meer van Venrays natuurschoon te zien. Want de route men is dat gewend was aardig uitgezet en al werd men weliswaar van het kastje naar de muur gestuurd, men had zowel het kastje als de muur in de mooiste hoekjes van Venray opgesteld. De brommers hadden een moeilijk traject, waar nogal tijdnood bij op trad. P. Clephas ging hier met de minste strafpunten over de eind streep, gevolgd door J. van Dijk 2e, Th. Baken 3e, J. v. Haren 4e enP. v. Opbergen 5e. Bij de fietsers, die het wat ge makkelijker hadden, werd Juul Coenen le, G. Janssen 2e en M. Theeuwen derde. Het motorfestijn, dat telkenjare op de derde Zondag na Pinksteren te Wanssum wordt gehouden, is ook dit jaar een daverend succes geworden. De meer dan 7000 be zoekers hebben kunnen genieten van een sportief gebeuren. Voor de eerste maal was dit jaar het rennersveld internationaal en van beter gehalte dan verleden jaar. Belgen, Duitsers en Engelsen stre den met de Nederlanders zij aan zij om de begeerde tropheën. Vooral kon het publiek genieten van de spectaculaire momenten, eigen aan de zijspanwedstrijden. Aan burgemeester Rutten was de taak om de wedstrijd feestelijk te openen en hij deed dit door de or ganisatoren te dan ken voor de wijze waarop zij telkenjare de lasten der kerk (daarvoor zijn de baten be stemd) mee helpen verlichten, het geen nog eens door de pastoor werd benadrukt. De leiding was in handen van de N.R.K.M. De uitslagen zijn: Junioren 125 cc.: J. v. Lankveld Uden; 2 P.J. van Dongen Zeeland; 3 J. Salet, Leeuwen; 4 W. v. Don gen, Zeeland. Senioren 125 cc. Internationaal: C. v. Lankveld, Uden; 2 Jozef Becker Duitsland; 3 J. v. Dongen, Zeeland; 4 MartienCordes, Duitsland; 5 H. vd. Sterren Tilburg. Junioren 350 cc.: J.Maas Deurne; BSA 23 p.; 2M. v. Bokhoven Vught Ariel 19 pt.; 3 M. Kolen Vught, Triumph 16 p.; 4 Cpt. Baeten En geland 16 p.; 5 C. vd. Wall Vught Matachles 14 pt. Senioren 350—500 cc. Internatio nal: A. Lamberts, Eindhoven, BSA 23 p.; 2 F. v. Balkom Beek en Donk op BSA 20 p.; 3 H. Maas Deurne BSA 16 p.; 4 de Clerk Eindhoven 16 p.; 5 Moerman België 13 p. Internationale zijspanraces: Na felle strijd ging de Belg ReneBru- neel, als eerste over de eindstreep. 2 Kees Schepers, België; 3 Jul van Renterghem, België; 4 de Clerck Eindhoven; 5 Frederik Goeman, België. BEL OP BIJ BRAND No. 392 ALLE SOORTEN WIJN VAN VRUCHTEN UIT UW TUIN. Het klinkt misschien ongelofelijk dit opschrift, maar toch is het van a tot z de zuivere waarheid. Inderdaad is 't mogelijk om uit appels, peren, bessen, kruisbessen, aardbeien, rabarber enz. de meest verschillende wijnsoorten te berei den. KIJK EENS: per iUi 27- 23 slasaus, a-.d 74 nrnta {lfiCOO B 23 per grote flacon ge.l ol wil per He» 500 gram «r nog steeds voor lage prijs 200 gram SINAASAPPELJAM, iQ hui,houd. Fri, en gezond por pol altijd in trek250 gram ÜF kwaliteit No. 1 dubbel stuk Geldig */m 10 Juli 1954. ÏMH Of U nu Rijn- of Moeselwijn wilt maken, Bordeaux of Bourgogne of misschien zelfs Champagne... als U beschikt over fruit, over wat huis houdelijk gerei, en over wat „mi croscopisch kleine plantjes", dan kunt ook U over enkele maanden bij een of andere feestelijke gele genheid vol trots in Uw eigen wijn- keider duiken en daaruit Uw zelf gemaakte wijn te voorschijn to veren. Klinkt het bovenstaande U nog steeds ongeloofwaardig in de oren? Laten wij U dan meteen vertel len, dat U de waarheid ervan al heel dicht bij huis kunt controleren nl. in Zuid-Limburg. Daar is het immers sinds jaar en dag helemaal geen uitzonderlijke gebeurtenis, indien men U met een gastvrij gebaar een prima wijntje voorzet, dat door de huisvrouw of 'n zorg zame echtgenoot zelf is gemaakt. In Duitsland heeft de huiswijn bereiding al sinds tientallen jaren een grote vlucht genomen en be driegen de voortekenen niet, zo zal binnen afzienbare tijd in het zo fruitrijke Nederland 't zelf maken van wijn eveneens tot een normale huishoudelijke gebeurtenis behoren. Het is niet onze bedoeling U met wetenschappelijke uiteenzettingen te vermoeien, maar wel willen wij wijzen op het feit, dat het zelf- maken van wijn op een zuiver na tuurlijk procédé berust. Wij hadden het hierboven reeds over microscopisch kleine plantjes. Welnu, er zijn van die plantjes, ééncellige wezens, die in staat zijn, om de suiker uit de vruchten in alcohol en koolzuur om te zetten. Het koolzuur ontwijkt in de lucht, de alcohol blijf t in het vruchtensap en zodoende is de eerste stap voor het zelf bereiden van wijn reeds ge zet! Net als bij alle andere levende wezens, kan men bij deze hele kleine plantjes, ook wel gistcellen genoemd, verschillende rassen on derscheiden. Iedere cel heeft haar bijzondere eigenschappen, die de bijzondere smaak en het verschil lende alcoholgehalte van de diverse wijnsoorten bepalen. VOOR WIJNBEREIDING THUIS ALLEEN VIERKA WIJNGIST Uw drogist levert U alle benodigd - heden om zelf met succes wijn, port sherry enz. te maken met een alco holgehalte van 6—17 pet. Vraagt ook het Vierka-Wijnboekje. Richtlijnen recepten enz. f 0.75 by Uw drogist, f 0.85 aan postzegels bij; N.V. Ned. Pharm. Industrie Heerlen. Postbus 144. In VENRAY verkrijgbaar bij Firma J. C. M. Neeteson, Grotestraat 9b. Een Bourgogne is heel wat zwaar der dan een landwijn en de men selijke reactie na het drinken van een fles port zijn heel anders dan na het consumeren van een half flesje Moesel. Maar toch, beide soorten kunt U uit dezelfde vrucht maken! De levende wezentjes, welke voor een een en ander verantwoordelijk zijn, zijn geen machinaal vervaar digde kunstproducten, doch zorg vuldig in laboratoria gekweekte voortbrengselen der natuur. Vooral Duitsland heeft zich op het kweken van deze cellen, ook wel wijngist genaamd, toegelegd en inderdaad met een wonderlijk suc ces. Men is er daar in geslaagd deze cellen in te drogen en wel op een dusdanige manier, dat de oor spronkelijke kiemkracht van het levend wezen niet verloren ging. En deze kleine „wijnfabrikanten" zijn nu ook in Nederland in de handel gebracht, zowel in doosjes als in flesjes. U kunt nu inderdaad de drogis terij binnen stappen en voor enkele luttele centen een „pakje Bordeaux of een pakje Champagne" kopen. Met de vruchten uit Uw tuin, een paar kilo suiker en Uw „pakje wijn" kunt U reeds dit najaar de beschikking hebben over uw eigen wijnkelder... en met de inspecteur van de drankwet of de politie krijgt U geen last, want deze wijnberei ding voor huiselijk gebruik Is ge oorloofd, mits U maar geen privé handeltje In Uw zelfgemaakt pro duct gaat drijven.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1