Speelgoed Kerkelijke Dieoden. ADVERTENTIËN WÉÉT WAT DE WEVER WEEFT. BALATUM Het Warenhuis Assurantiekantoor voor al uw verzekeringen Het Warenhuis ancLèf Elk draadje moet foutloos zijn, Mevrouw! O i PRODUCT Weet wat de wever weeft BEMESTING DOOR DE EEUWEN HEEN tl? toren, een zekere mondigheid en rijpheid, die de vrucht is van meer ontwikkeling en een grotere per soonlijke belangstelling voor en medeleven met het openbare leven, niet het minst met het openbare kerkelijke leven. Maar daarnaast is een geest van kritiek ontstaan, een overschatting soms van eigen mening en eigen inzicht en een verzwakking van het vertrouwen in de leiders. Daarbij wordt niet altijd rekening gehouden met de eisen van eerbied en naasten liefde en worden goede bedoelingen van eigen leiders soms miskend. van 20 tm 2G Juni- PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Priester v.d. week: Pater Domitius Zondag: onder 't Octaaf van H. Sacramentsdag. 6 uur lm.; 7 uur lm. overl. fam. Linders-Sanders; 8 uur lm. vd. parochianen; 9 uur kindermis voor Jeanne Vermeulen, best. door pers. Postkantoor; 10 uur pl. Hoogmis uit dankb., daarna H. Sacramentsprocessie; geen kinder lof en geen verg. van Christelijke Moeders; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: H. Mis van Octaaf. 6.30 H. Sacramentshoogmis; 7 uur lm. Hubertus Clephas; 7.30 lm. Winand Greefkens; 8 u. gest. jrd. Johannes Poels, ouders, broers, zusters (3kl); 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: H. Mis v. Octaaf. 6.30 H. Sacramentshoogmis; 7 uur lm. Gertruda Vermeulen; 7.30 leesmis Theodora Hoedemakers en Anna Maria Martens-Pouwels; 8 u. gest. jaard. Anna Maria van Rijswijk, echtgenote v. Peter Goumans (2kl); 9.30 pl. Huwelijksmis v. bruidspaar Muijsers-Janssen. Woensdag: H. Mis v. Octaaf. 6.30 H. Sacramentshoogmis; 7 uur lm. Hendricus Derkx; 7.30 best. jaard. Catharina Verblakt-Bergmans; 8 u. best. jrd. Cornelis Raedts en echtg. Donderdag: feest v. geboorte v. H. Joannes de Doper; 6.30 leesmis Johanna van Dijck; 7.15 H. Sacra mentshoogmis, leiding meisjes; 8u. Hoogmis t.e.v. H. Joannes de Doper Vrijdag: feest v. H. Hartv. Jezus. II. Gulielmus; 6.30 lm. t.e.v. H. Hart v. Jezus; 7 uur lm. Jan Jacobs; 7.30 lm. overl. fam. Peeters-Kerst- jens; 8 uur pl. Hoogmis. Zaterdag: alle H. Bisschoppen v. Maastricht; 6.30 O.L. Vrouwhoogmis 7 uur lm. Huberta v. Meijel, best. d.d. buurt; 7.30 lm. Jan Jacobs; 8 uur Huwelijksmis v. bruidspaar Thissen-Jans-Beken; 7 u. Marialof en Rozenhoedje. Veltum: Donderdag 7 u. leesmis. Catechismus: alle schoolkinderen leren deze week de 5Se en 59e les. H. SACRAMENTS PROCESSIE. Evenals vorige jaren gaan we weer in dubbele rijen, dus aan elke kant van de straat twee personen. De volgorde is aldus: 1. Alle schoolkinderen van de parochie. 2. Jeugdbeweging meisjes: gid sen en alle meisjes vanaf 13 jaar. 3. Maria-Congregatie en meisjes vanaf 17 jaar. 4. Pensionaat Jerusalem. 5. Christen moeders en vrouwen Derde Orde. 6. R.K. Sportorganisaties. 7. Verkenners, welpen en jongens van 1317 jaar. 8. Studenten vh. Gymnasium. 9. H. Familie, Derde Orde en jongens boven 17 jaar. 10. K.A.B. 11. Harmonie Venray. 12. Schutterij Het Zandakker. 13. Flambouwdragers. 14. Kerkelijk Zangkoor. 15. Broeders van Liefde. 16. Eerw. Paters Franciscanen. 17. Bruidjes en maagdenkoor. 18. Allerheiligste. 19. Kerkbestuur en autoriteiten, 20. Schutterij St Anna. De te volgen route is: Grotestraat, Patersstraat, plein voor de Paters kerk, alwaar een rustaltaar is op gericht, Paterslaan, Langstraat,. Henseniusstraat, Henseniusplein, alwaar wederom een rustaltaar, Schoolstraat, Marktstraat. PATERSKERK VENRAY Zondag: onder het octaaf van Sacramentsdag. 5.45 lm.; 6.30 voor Willem Arts en Gertruda Niessen; 7.45 voor Piet Jeurissen en kinderen Cor en Nelly; 9 uur Hoogmis; Communiceren begint vooraan; le collecte Paterskerk, 2e biss. noden; 5 uur Lof. Maandag: 6.30 H. Mis v. Petronella v. Soest v. Gervenalslidv. Koordje; 7 uur Jan Jacobs; 7.30 bijz. int.; 8 uur t.e.v. O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand. Dinsdag: 6 uur uitst. v.'t Allerh.; 6 uur H. Mis v. Gerardus Wismans en zijn beide echtgenoten; 8 uur v. Lamberdina Sanders-Lemmen, als lid vd. Derde Orde; 7.30 Hoogmis; 0.30 Lof. Woensdag: 7 uur voor Hubertus Clephas; 7.30 v. Johanna v. Dijck, als lid vd. Derde Orde; 8 uur voor José Kremer-Vullinghs; 8.30 Pater Casimir en overl. ouders. Donderdag: feest vd. geboorte v. St Jan de Doper; 7 uur Jan Jacobs; 7.30 Petrus Rongen en echtgenote; 8 uur Bertha v. Meijel; 8.30 Lamb. S anders-Lemmen. Vrijdag: feest v. 'tH. Hart v. Jezus 6.30 bijz. intentie; 7.30 pl. Hoogmis; 8 uur t.e.v. 't H. Hart v. Maria (R); 8.30 t.e.v. 't H. Hart; 6.30 pl. Lof met toew. aan 't H. Hart v. Jezus. Zaterdag: 8 uur H. Mis voor Wilhelmina Poels. PAROCHIE OOSTRUM 2e Zondag na Pinksteren; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 u. kruisweg en lof. Maandag: 7.30 best. zm voor de vr. van Joh. Verhaag. Ingezonden Mededeling Bij iedere f 5.- aan boodschappen 1 Vruchtenrol 1 Caramel-rol 1 Hopjes-rol Alléén bij samen voor Dinsdag: 7.30 best. zm voor Piet Derks en echtg. Woensdag: 7.30 best. zm voorvr. Verblakt; 8 u. rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zm voor" Johanna van Heyster. Vrijdag: feest van het H. Hart; 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. 't H. Hart; 8 u. pl. lof t.e.v. 't H. Hart. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Ant. Broeren; 8 u. Marialof. PAROCHIE LEUNEN Tweede Zondag na Pinksteren. Solemniteit v.h. feest v.h. Allerh. Sacrament; 7 uur H. Mis v. Frans Swinkels; 8.30 H. Mis tot dankzeg ging; 10 uur hoogmis vd. parochie; 4 uur Lof. Na de hoogmis de Sa cramentsprocessie, waarna in de kerk Te Deum. Maandag: 7.30 lm. voor de Wed. Burskens-Manders. Dinsdag: 7.30 Sol. gest. jaarg. Ant. Jacobs en Petronella Friezen. Woensdag: 7.30 lm. voor Jeanne Vermeulen. Donderdag: 7.30 lm. v. echtgenote vanP. J. Litjens. Feest van St. Jan de Doper. Vrijdag: feest v.h. II. Hart van Jezus; 7 uur H. Mis v.d. overl. fam. Claessens-Gussen; 8 uur hoogmis, gest. te.v.h. Allerh. Hart en algem. H. Communie, toew. a.h. Allerh. Hart en Litanie; 3.30 Lof voor de schoolkinderen. Zaterdag: 7.30 lm. v. echtgenote van Antgon Jenniskens en dochter Johanna; biechten van 67 uur en 7.30—8 uur; 8 uur Lof t.e.v. O.L. Vrouw. PAROCHIE OIRLO Zondag: onder 't Octaaf van het H. Sacrament; half 7II. Mis; 8 uur H. Mis; half 10 Hoogmis; na de hoogmis Sacramentsprocessie; 8 u. lm. overl. fam. Stevens-Rongen; 3 uur Rozenkrans en Lof; eerste collecte vd. kerk, tweede collecte vh. Bisdom. Maandag: half 8 best. jrd. Johanna Janssen. Dinsdag: half S best. hoogmis t.e.v. St Machutus t.z.int. Woensdag: half 8 lm.; half 9 zieled. overl. fam. Muijsers-Janssen. Donderdag: half 8 gest. jaarg. Maria Linders en Hendrina Direx. Vrijdag: feestdag v.h. H. Hart v. Jezus; 7 uur H. Communie; half 8 best. Hoogmis t.z.int. t.e.v. het H. Hart v. Jezus; 's avonds 7 uur Lof t.e.v. het H. Hart van Jezus. Zaterdag: half 8 gest. jrg. Henri - cus Houwen en Margaretha Boyen 7 uur Marialof; biechten v. 57 u. PAROCHIE CASTENRAY 2e Zondag na Pinksteren; solem niteit v.h.H. Sacrament; 9.30 hoog mis v.d. parochie; daarna plechtige Sacramentsprocessie door het dorp; 3 u. lof en rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor Jac. van KuykenPetronellaVerriet, Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor Lamberdina Weijs. Woensdag: 7.30 gez. II. Mis voor overl. fam. GoorenDinghs. Donderdag: feest van St Jan de Doper; 7.30 gest. gez. H. Mis voor M. Verhoeven—Geurts. Vrijdag: feest v.h. H. Hart van Jezus; 6.30 H. Communie; 7 u. gest. hoogmis t.e.v. het H. Hart; zegen met het Allerheiligste; 8 uur lof, rozenhoedje, litanie v. 't H. Hart, oefening van Eerherstel. Zaterdag: 7.30 gez. II. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. Alt. Bijst. tot intentie van hen die hiervoor offerden; van 7—8 uur gelegenheid tot biechten; 8 u. lof en rozenhoedje. PAROCHIE YSSELSTEYN Tweede Zondag na Pinksteren. 6.30 lm.; 8.15 lm. vd. overl. fam. Lemmens-Poels; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis vd. parochie, waarna Sacramentsprocessie; 2.30 Lof. Maandag: 7.30 lm. voor Maria Claessens. Dinsdag: 7.30 lm. vd. overl. fam, van de Ven. Woensdag: 7.30 lm. v. Justinus Koppens. Donderdag: feest vd. H. Johannes de Doper; 7.30 gez. jrg. v. Godfried Litjens en Wilhelmina Jenniskens. Vrijdag: feest vh. H. Hart van Jezus. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart van Jezus en het Onbevl. Hart van Maria uit dankbaarheid. Zaterdag: 7.30 gez. jrg. v. Johan nes Keijzers en Catharina Keijzers- Janssen; 7 uur Marialof. RECTORAAT SMAKT 2e Zondag na Pinksteren, Zondag onder 't octaaf vh. H. Sacrament, 6.30 lm. uit dank voor verkregen gunst, 7.30 t.z.i., 10 u. hoogmis voor onze weldoeners en hun intenties, waarna Sacramentsprocessie, 3 uur lof. Maandag 6.30 gez. jd. Theodora Janssen-Vermeulen, 7.30 lm. t.e.v. St Jozef t.z.i. Dinsdag 6.30 lm. overl. ouders en fam., 7.30 vrouw Verstegen-Theu- nissen. Woensdag 6.30 lm. overl. familie Geurts-Verschuren, 7.30 voor zegen in een gezin. Donderdag 6.30 en 7.30 lm. voor overl. vader. Vrijdag 6.30 lm. voor gelukkige levensstaat, 7.30 Johanna Jacobs. Zaterdag 6.30 lm. t.e.v. O.L.Vr., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. vd. berg Carmel. 5—7.30 biechten, 7.30 Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e Zondag na Pinksteren; 7.30 t. bijz. int. t.e.v. Maria; 10 u. Hoogmis als gez. jaarg. v. Peter Litjens, waarna kort Lof. Maandag: Uitreiken H.Com. 7.10 en 7.40 u., Zo ook op Dinsdag en Woensdag; 8 u. Hoogmis voor de levende en overleden leden van de boerenbond. Dinsdag: 8 u. Peter Litjens. Woensdag: 8 u. Overl. fam. Gie- zen-Swinkels. Donderdag, St Joannes de Doper. 7.30 Lamberdina BaltussenPoels. Biechten 89 uur. Vrijdag, feest vh. Goddelijk Hart van Jezus, 6.45 H. Communie, 7.30 hoogmis t.e.v. H. Hart, t.b.i., 7.30 lof t.e.v. H. Hart, Zaterdag 7.30 H. Mis uit dankb. t.e.v. O.L.Vrouw van Oostrum, 6u, biechten, 7.30 lof voor de vrede. Een ruime keuze vindt U bij fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Alles wordt bezorgd. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Trekwagens Kruiwagens Schoppen en Spaden Zandvormpjes Emmertjes Zonnebrillen Zonnekleppen Honderden andere mooie spelen voor de kinderen. Hofstraat 10 Telefoon 566 PALTHE DEPOT Dekens reinigen en als nieuw op maken nu f 1.25 als vakbekwame winkelier geef ik U de volgende tip: „Elk draadje telt mee, Mevrouw. Als vakman eis ik van een laken, dat het foutloos is; want zoals de sterkte van een ketting bepaald wordt door zijn zwakste schakel, is ook de sterkte van een laken afhankelijk van de gaafheid van elk draadje. Daarom raad ik altijd lakens zonder papn^sker aan. Zwakke plekken kunnen dan niet gemaskeerd worden. Paploze lakens stellen U in staat zélf de kwaliteit tot in de finesses te beoordelen." De vakman let scherp op. Daarom beveelt hij CINDERELLA aan. CINDERELLA'S zijn foutloos en hebben geen pap masker nodig. CINDERELLA'S behouden hun gewicht - óók na de was. Neem een doordacht besluit. Koop CINDERELLA, het stof- en vochtvrij verpakte kwaliteitslaken. Verkrijgbaar bij de vakbekwame Winkelier Zie onze speciale Cinderella-etalage V CNF? au v.h. fa. Winters Hofstraat 2 Telefoon 473 Vroege Middeleeuwen Na de Romeinse tijd heeft de invasie der Germaanse en Slavische volkeren de rust voor eeuwen versloord. Men hoort over landbouw niets meer. Het moet een vreselijke tijd geweest zijn, toen in Noord-West en Oosf-.Europo de dun ge zaaide bevolking niet eens zeker wos von het dagelijks voedsel. Eerst wanneer de Merovingische vorsten in Bourgondië en Noord-Frankrijk vaste voet krijgen, vernemen wij iets van de landbouw. Het zijn de koninklijke hoven of landgoede ren, waar de vorst met zijn ambtenaren en adellijke vazallen verblijf houdt. De wijze waarop dit gebeurt is interessant en leert ons, dat de voedselvoorraad spoedig is opgegeten en de hofhouding naar een ondere hofplaats moet ver- trekken. Daarom had het Merovingische ri|k geen hoofdstad of centrale plaats van bestuur Het moet er met de productie, naar onze maatstaf gemeten, dan ook droevig hebben uitgezien. Wi| weten nu, dat het zwakke punt van de vruchtbaarheid heeft gelegen in het oorspronkelijk lage Valkhof gehalte aon fosfaat van de gesteenten, waaruit de grond door verwering is ont staan. Stikstof werd alleen in de nabij heid der bewoningen door de stalmest aangebracht, soms ook door ander af val, maar kwam niet of in onvoldoende hoeveelheid op de verder afgelegen ak kers. Ook kali kwam voor een klein deel in de stalmest weer op enkele akkers terug. Maar er werd niets in de bedrij ven ingebracht en zo was uiteindelijk de landbouw op roofbouw gebaseerd. Een mooi voorbeeld vindtmen in de historie van onze heidedorpen. Daar woonden de boeren in de loge gedeel ten langs de beken. Zij weidden hun schapen in het omliggende veld en brachten ze 's nachts in de kooien om de mest te winnen voor de rogge-okkers. Waardoor een soort langzame ontgin ning direct om het dorp ontstond in de zogenaamde essen. Moor het veld werd tot het laagst denkbare peil uitgeput. Dit weten onze heide-onlginners van heden moor ol te goed en wie zien wil hoe die gronden volstrekt fosfaat- arm zijn, neme eens een kijkje op één der proefvelden van de Voorlichtings dienst voor Superfosfaat, b.v. in Seve- num of in Wapserveen. De Merovingische woonplaatsen leefden dan ook door de uitputting «en het oongrenzende land; zij konden olleen het direct om de woningen gelegen land onderhouden. Alleen in de grote stroomgebieden bleef de vruchtbaarheid door de aanslibbing op peil, zools bij de terpbewoners in het Noorden. Karei de Grote heeft vcor het eerst duidelijke voorschriften gegeven voor een geordende landbouw buiten de stroom gebieden. Uitgangspunt was de voedselvoorziening op zijn „hoven". Nauwkeurig werd de vruchlwisseling vostgesteld in het zo be roemd geworden drieslagstelsel van twee jaar akkerbouw en één jaor brook". Dit lootste wos een soort groenbemes- -■Hi; VOORLICHTINGSDIENST VOOR ting met onkruid, die de verwering be vorderde. De indeling der bedrijfsge bouwen werd aangegeven. De potstal kwom in zwang en de be mesting met stalmest werd goed ver zorgd. Deze keizer zog in, dat voor een betrouwbare voedselproductie orde noodzoak was. En dat wos nodigl Om de aanvallen van hel Oosten af te sloan was verovering von het Germaan se- en Slavische land onvermijdelijk, en hij schiep bij alle wreedheid een ont- ginbaor lond mei vaste v/oonploatsen. Sedert Karei de Grote is het landleven op ordelijke wettelijke basis komen le staan, zij het ook in een militair systeem op feodale grondslag. Het is niet vooi niets dot de naam van dit keizerlijke genie tot op de huidige dag voo;tleeft. (Men denke aan het Volkhof le Nijme gen, eens hef hof van Karei de Grote). HIERLANGS AFKNIPPEN 5 DEZE SON INVULLEN EN INZENDEN AAN: POSTBUS 24 - WAGENINGEN z Zend mij gratis Uw brochure „Super- m fosfaaten bovendien omstreeks O Z Kerstmis o.s Uw boekje: „Bemesting door de Eeuwen heen". NAAM EN ADRES:

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2