Forumavond K.A.B. De nieuwe brug in Well. Kerkelijke Diensten. Monster methoden van Tafelzeil Maandag hield de K.A.B. in het kader van haar Ontwikkelings avonden in zaal Schellen, een bij eenkomst, waarin een driemanschap de vragen van KAB-leden oploste. Dit driemanschap bestond uit Pas toor Berden uit Blitterswijck en de heren, van Els uit Wanssum en Meesters uit Leunen. Dit nieuwe evenement trok niet* die belangstelling, die men ervan had mogen verwachten en dat was spijtig, want zowel de vragen, die gesteld werden, als de oplossing, die geboden werd door dit drie manschap. stonden op zeer behoor lijk peil en het zou ons niets ver wonderen, als nog meer dergelijke avonden worden georganiseerd. Hieronder moge dan een bloem lezing volgen uit de gestelde vragen en de daaruit door het Forum ge trokken conclusies. 1. Neemt, door de overschakeling van landbouw naar industrie, de behoefte aan ontspanning toe enzo ja. moet dan de Overheid, die in dustrialisatie voorstaat, dan ook zorgen voor meer ontspanning Conclusie: Inderdaad zal door industrialisatie de behoefte aan ontspanning meer toenemen, door dat men meer vrije tijd krijgt en de arbeid zelf eentoniger is. Deze ontspanning moet echter niet op de eerste plaats door de industrie zelf verzorgd worden, maar door 't particulier initiatief, waarbij de overheid de plicht heeft financiële steun te verlenen. Als een der eerste en voornaamste ontspanningsge legenheid werd een zwem- en bad gelegenheid genoemd. 2. Is naast de vak- en stands organisatie nog een aparte vereni ging nodig, die de belangen van het gezin voorstaat. Conclusie: Neen, want zeker de standsorganisaties hebben tot taak ook de belangen van het gezin te verdedigen. Wanneer de stands organisaties op dit terrein de nodige samenwerking weten te vinden, dan is een andere vereniging overbodig. 3. Kan Patronaatsbezoek op Za terdag- en Zondagavonden op straffe van uitsluiting dwingend worden voorgeschreven Conclusie: Met alle waardering voor het werk der jeugdverenigingen en Patronaten, kan nooit een der gelijke dwang worden toegepast, als men de zekerheid heeft of kan heb ben, dat de jongelui die avonden in het gezin kunnen doorbrengen. Het gezin blijft in alle opzichten primair en het gezinsverband, wanneer dat goed is, mag niet door dergelijke maatregelen geweld worden aan gedaan. 4. Hoe is het te rijmen, dat hier wordt gebeden voor de vruchten der aarde, terwijl in Venlo op de veiling dezelfde vruchten vernietigd worden. Conclusie: Gods zegen af te sme ken is goed. Vernietiging is ver keerd. Dit laatste vindt zijn oor sprong in economische redenen, aan de oplossing waarvan gewerkt wordt. Daarom behoeft men echter het gebed niet te laten. Integen deel. 5. Is opvoeden in de tegenwoor dige tijd moeilijker als vroeger Concl.: Inderdaad moet worden gezegd, dat de banden die vroeger de jeugd bonden aan gezin, school en heem veel zwakker zijn geworden terwijl ook de zedelijke normen, dus het onderscheid tussen goed en kwaad, meer verschuiven. Dat maakt opvoeden moeilijker, maar van de andere kant beschikken de opvoeders over tal van hulpmidde len als jeugdbeweging e.d., die de moeilijkheden voor een groot deel overnemen. 6. Welke invloed op het maat schappelijke leven zou het geven indien alle arbeiders lid waren van de K.V.P. Concl.: Deze invloed zou ontzag gelijk groot zijn, omdat daardoor de katholieke^ eenheid een geweldig stuk zou winnen. Naar verwezen lijking van dit ideaal moet worden gestreefd. Van de andere kant moet worden voorkomen dat men de K.V.P. gaat zien als verlengstuk van de K.A.B. De belangen van alle standen moet door de K.V.P. ver dedigd worden. 7. Wat is de oorzaak van het slechte bezoek der vergaderingen vooral die van de standsorganisa ties: Concl.: Van kwade wil kan niet gesproken worden, wel van onver schilligheid, die ontstaat omdat de organisaties niet meer die strijd behoeven te voeren, die bv. voor 30 jaren terug gevoerd moest worden. Toch is een ernstige ver dieping der leden nog altijd dringend nodig en zal met alle kracht ge streefd moeten worden naar een beter vergaderingbezoek. Tenslotte werd nog een aanspo ring gegeven om zich aan te sluiten bij de kerngroep de Credo Pugno die op 2e Pinksterdag in Heerlen haar grote bondsvergadering zal houden, waarbij het Dr. Poels monument zal onthuld worden. Land- en Tuinbouw Tractoren en bodemstructuur Als een gevolg van het gebruik van kunstmest en moderne land bouwwerktuigen, zoals tractoren,is de bodemopbrengst de laatste 10- tallen jaren met sprongen toege nomen. Hoewel verheugd over deze ont wikkeling, wordt van sommige zijden wel de vrees uitgesproken, dat de gevolgen van deze grote opbrengsten schadelijk zouden zijn voor de bo demstructuur. Dat deze vrees ten dele gerecht vaardigd is, blijkt wel uit de toe nemende mate, waarmede men com post en bladafval zo goed als natuur- mest tezamen met de kunstmest gebruikt. De bewering, dat landbouwtrac- toren door hun grote gewicht even eens aanleiding zou geven tot struc- bederf, is daarentegen nog steeds niet algemeen bestreden. In weten schappelijke kringen staat het echter wel vast, dat de schadelijke invloed niet alleen betrekkelijk gering, doch veelal zelfs minder is dan die ver oorzaakt door paardenstappen. Enige jaren geleden is men n.l. in Nederland tot die conclusie ge komen na een vergelijkend onder zoek van de invloed van paarden stappen en tractorsporen op de vegetatie. Ook in het buitenland blijkt men in vele gevallen deze opvatting te zijn toegedaan. Men heeft tot deze gevolgtrekking kunnen komendoor een onderzoek met een speciaal in strument. Hiermede kon men de samendrukking van de bodem, nadat er een tractor overheen gereden was, op verschillende diepten meten. De samendrukking overschrijdt op een diepte van 10 cm de 5 g/'cm2 In feite bleek echter alleen aan de oppervlakte sprake te zijn van enige vervorming, die men altijd kan herstellen door achter de wielen van de tractor een hark te monteren. Het blijkt dus, dat het gebruik van tractoren geen schadelijke in vloed heeft op de bodem, mits men bepaalde kleine voorzorgsmaat regelen treft. Minimumprijzen voedergranen De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat voor voeder- granen van de oogst 1954 zal wor den ges treeft naar gemiddelde telersprijzen, die niet dalen beneden de volgende prijzen: gerst f 22,50, haver f 21, rogge f 21.50. Deze prijzen zijn f 0,50 per 100 kg hoger dan die voor de oogst 1953. Deze verhoging is in een overeen stemming met de Stichting voor de Landbouw vastgesteld met het oog op de kostprijsstijging, zoals die blijkt uit een door het Landbouw Economisch Instituut samengesteld rapport. BEL OP BIJ BRAND No. 392 van 30 Mei tm 5 Juni PAROCHIEKERK VEN RAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan vele en ijdele woorden Priester v.d. week: Kap. v. Leipsig Zondag onder h. Octaaf v. 'sHeren Hemelvaart. 6 uur lm. v. Michiel Swachöfer; 7 uur lm. bij 25-jarig huwelijk; 8 uur lm. vd parochia nen; 9 uur kindermis v. Maria vd. Hulst; 10 uur Hoogmis v. Gerlach Spee en overl. fam.; na de Hoog mis verg. Apostolaat des Gebeds in het Dekenaat; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag feest v. Maria Middela res van alle genaden; 6.30 zielemis v. alle overl. parochianen: 7 uur lm. Martinus Relouw; 7.30 best. jrd. Leonard Ghielen; 8 uur gest. jrd. Philip Esser en echtg. (sol. lkl Dinsdag: 8e der 9 Dinsdagen t.e.v. St. Antonius, verering der reliquie na de H. Missen; 6.30 lm. Gertruda en Christina Goumans: 7 uur lm. vrouw v. G. Verstegen en dochter Wilhelmina: 7.30 best. jaard. Jan Vermeulen; 8 uur gest. jrd. Hendrik v.d. Heuvel (2kl). Woensdag: H. Marcellus en Petrus. 6.30 lm. Jan Roffers, best. d.d. buurt; 7 uur lm. Jeanne Vermeulen; 7.30 lm. Huberta v. Meijel; 8 uur gest. jrd. Math. Verriet, beide echtgen. Petronella Coopmans en Huberta Folbers (3kl). Donderdag: Octaafdag v. 'sHeren Hemelvaart; 6.30 lm. Jeanne Ver meulen; 7.15 H. Sacramentshoogmis leiding jongens; 8 uur gest. jaard. Johannes Buggems (1H); 6—7 uur gel. tot biechten; 78 H. Uur, daarna nacht, aanbidding. Vrijdag: eerste Vrijdag, H. Fran- ciscus Caracciolo; 6.30 lm. vr. van Jan v. Gestel en zoon Johan; 7.15 H. Hart-hoogmis; 8 uur lm. Leonard Ghielen; 7 uur Rozenhoedje, Lof en verering reliquie H. Kruis. Zaterdag: vigilie van Pinksteren. Verpl. vasten- en onthoudingsdag. Eerste Zaterdag en Priesterzaterdag 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 uur lm. Jan Jacobs; 7.30 lm. voor leden v. H. Liduina; 7.45 begint de wijding van doopwater, daarna Hoogmis als jaarg. v. P. J. Derks en M. P. Wis- mans (3kl); 7 uur Rozenhoedje, Lof en gebeden v.d. Zaterdag. KATECHISMUSde kinderen vd. 3e en 4e klas leren deze week de 54e les; de hoogste klassen leren de 53e les. VELTUM: A.s. Donderdag 7 uur lm. v. Martinus Janssen. PATERSKERK VENRAY Zondag onder 't Octaaf van 'sHeren Hemelvaart, begin der Indische Mis sieweek. H. Missen: 5.45, 6.30 voor Christiaan Jacobs enAnnaMohrei> hoven; 7.45 overl. fam. Lenssen- Drabbels; 9 u. hoogmis. Ie collecte vd. Missie in Indonesië, N.-Guinea, Suriname en de Ned. Antillen; 2de voor Paterskerk; 4 20 gez. vespers; 5 u. lof met rozenkransgebed. Maandag, Maria Middelares van alle genaden. 6.20 hoogmis; 7 u.H. Mis v. Wed. Hoedemakers; 8 u. Wilhelmina Poels; 8.30 t.e.v. O.L. Vrouw; 7 u. Meimaandoefening. Dinsdag, H. Angela, 6 u. uitstel ling Allerh.; 6.30 Theresia Dijkmans- Barends en dochter; 7 u. Jan Jacobs; 8 u. Anna Vosters; 8.30 wed. de Kruif-vd. Ven, als lid vd. Stille Omgang; 6 u. lof, waarna verering vd. reliquie v. St Antonius. Woensdag ZZ. Hirculanus en Felix 8 u. José Kremer-Vullinghs; 8.40 Bertha van Meijel. Donderdag, octaafdag v. s Heren Hemelvaart, 7 u. H. Mis v. Jan Jacobs; 7.30 Petrus Rongen; 8.30 Hendrica Telose-vd. Broek; 48 u. biechthoren. Vrijdag: H. Franciscus Caracciolo Eerste Vrijdag vd. maand; 7 uur lm. vd. Wed. de Kruif-vd. Ven, als lid vd. Stille Omgang; 7.30 Hoogmis t.e.v. H. Hart van Jezus, waarna litanie; 8 uur t.e.v. H. Hart van Maria (R); 6.30 Lof met oefening v. eerherstel. Zaterdag: vigilie van Pinksteren. Vasten- en onthoudingsdag; 8 uur II. Mis voor Wilhelmina Poels; 8.30 voor Margaretha v. Ekelen; 38 u. biechthoren. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: onder het Octaaf van Heer Hemelvaart; 7 uur H. Com munie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 uur pl. lof met preek en ommegang over de vlasakker; 4.30 bedevaart v.d. Boerinnenbond, Kring Venray. Maandag: 7.30 H. Mis totzek. int. Dinsdag: 7.30 best. zm. voor vr. Will. Jacobs. Woensdag: 7.30 best, zm voor J. Cuppen; 8 uur rozenkrans vd. ver volgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zm voor J. van Bracht. lste Vrijdag der maand; 7.30 pl. H. Mis t.e.v. H. Hart, op te dragen voor Peter Camps; 8 u. pl.lof t.e.v. het H. Hart. lste Zaterdag der maand; 7.30 best. zm. voor P.J. Achten; vanaf 4.30 biechten voor de groten in beide biechtstoelen. PAROCHIE OIRLO Zondag: Octaaf van 'sHeren He melvaart; 6.30 H. Communie; 7 u. en 8.30 lm; 11 u. de hoogmis; 2.30 rozenkrans en lof. daarna verga dering der H. Familie afd. vrouwen; le coll. vd. kerk, 2e v. 't bisdom. Maandag: 7.30 zieled. v.d. levende en overl. leden vd. tuinbouwver- eniging. Dinsdag begint de Junimaand, toegewijd aan 't H. Hart v. Jezus; 7.30 hoogmis t.e.v. de H. Aloysius tot zek. int. Woensdag: zieledienst overl. fam. v. RheeSmulders. Donderdag: 7.30 best. jaarg. voor Jan Smulders. le Vrijdag der maand, toegew. a.b. H. Hart v.Jezus; 6.30 H.Communie; 6.45 lm; 7.30 hoogmis t.e.v. H. Hart v. Jezua, stichting Baeten-Jeurissen; na de hoogmis uitstelling, acte van toewijding Tantum Ergo en Zegen; n.m. 7 uur H. Hartlof. le Zaterdag der maand, toegewijd aan 't onbevl. H. Hart van Maria; 7 u. H. Communie; 7.30 hoogmis zieled. v. Joh. Hub. Peters en Joh. Helena Tegelers; biechthoren van 57 u. in beide biechtstoelen; 7 uur Marialof. a.s. Zondag hoogfeest van Pink steren: le H. Communie der kin deren in de H. Mis v. 7 uur; 6.45 worden de kinderen aan de school afgehaald. PAROCHIE CASTENRAY Zondag onder het Octaaf van O. L.H. Hemelvaart; 6.30 H. Communie; 7 u. vroegmis vd. parochie; 9 uur vertrek van processie naar Tienray 10 u. hoogmis vd. de parochie te Tienray; 12 u. lof en terugkeer. Maandag: feest vd. H. Maagd Maria, Middelares van alle'genaden; 7A0 gest. gez. hoogmis t.e.v. O.L.Vr. van 't H. Hart. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jaard. v. Ger. Philipsen. Woensdag: 7.30 laatste v.d. zes- wekend. v. PeetersLitjens. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor HenricaGeerets—Weys; van 7—8 u. biechthoren. le Vrijdag der maand; 6.30 H. Communie; 7 u. gest. hoogmis t.e.v. H. Hart; na de H. Mis toewijding aan het H. Hart en zegen met 't Allerheiligste. Zaterdag: vigilie van Pinksteren, geboden vasten en onthoudingsdag; le Zaterdag vd. maand, toegewijd afd. verering van het Onbevl. Hart, v. Maria; Priesterzaterdag; 7 u. I-I. Communie; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Alt. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 5 tot 8.30 biechten in beide biechtstoelen; 8 u. lof en rozenhoedje. PAROCHIE LEUNEN Zondag: Onder de Octaaf van 's Heren Hemelvaart. 7 u. H. Mis v. Elisabeth Voermans-Litjens; 8.30 H. Mis v. d. Parochie: 10,15 uur hoogmis v. Ant. Michels en Johan na v.d. Voort; 11.30 H. Fam. v.d. Jeugdafdeling om 3 uur lof. Heden collecte voor nieuwe kerken. Maandag: 7.30 lm. v.d. overleden fam. Heezen-Voesten. Dinsdag: Om 7.30 lm. v.d. Wed, Loonen-Weys. Heden begint de mnd. Juni, toegewijd aan het Aller heiligst Hart vai^ Jezus. Om 10 u. biechten voor de meisjesschool. Woensdag: lm. v.d. overl. ouders van Bussel; 10 u. biechten v.d. 2e klassen. Donderdag: 7.30 lm, v.d. overleden ouders van Berlo; 10 u. biechten v.d. Jongensschool; 's Avonds is er biechtgelegenheid van 7.308.30 u. Vrijdag: le Vrijdag v.d. mnd. 7.30 H. Mis v.d. afgestorven familie Claessen-Gussen; 8 u. hoogmis t.e.v. het Allerh. Hart tot int, van hen, die daartoe offeren; na de hoogmis Oefening van Eerherstel; 3.30 lof voor de schoolkinderen. Zaterdag: De Zaterdag v.h Onbe vlekte Hart v. Maria, tevens dag der altijdd. aanbidding voor onze parochie; 6 u. uitstelling v.h. Al lerheiligste; 7 u. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Fatima; 9 u. hoogmis voor Ed. Asselberghs; 3 u. Vespers; 6.15 u. completen. Te Deum en Zegen. Heden Vigilie van Pinksteren, ge boden Vasten en onthoudingsdag. 8.30 wijding van het doopwater. Van з.30—5.30 en van 68 gelegenheid tot biechten, (beide biechtstoelen). PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag onder 't Octaaf van He melvaart: 6.30 lm.; 8.15 lm. voor de parochie; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis t.i.v. fam. Arts-Janssen; 2.30 lof. Maandag 7.30 gez. zieled. voor overl. ouders. Dinsdag 7.30 lm. voor overl. fam. Linders-Pouwels. Woensdag 7.30 gez. jg. Leonarda Po uwels-Janssen en Huberdina Pou- wels-Willems. Donderdag 7.30 lm. v. beterschap van een zieke. Vrijdag le Vrijdag vd. mnd., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. Jezus en Onbevl. Hart v. Maria, waarna uitstelling Allerh. en toewijding a. h. Hart. Zaterdag, vigilie v. Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag, le Zaterdag vd. maand toegew. a.h Onbevl. Hart v. Maria, 7.30 lm. v. overl. fam. Heidens-Smits en Maria Smits, 7 uur Marialof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 7 u. H. Communie; 7.30 lm. v. P.J. Ewals; 10 u. hoogmis tot int.; onder beide H. Missen maand- collecte voor onze kerk, welke ten zeerste wordt aanbevolen; 2.30 lof; na het lof H. Familie vd. mannen en jonge mannen. Maandag: feest v. Maria midde lares aller genaden; om 7 u. lm tot genezing van een zieke moeder. Dinsdag: heden begint de maand Juni bijz. toegewijd a.h. H. Hart van Jezus; 7.30 lm v. Theod. Jager. Woensdag: 7.30 lm t.e.v. St Jozef tot int. Donderdag: 7.30 lm voor Drini van Rijswijk. le Vrijdag der maand bijz. toege wijd a.h. H. Hart van Jezus; 6.30 H. Communie; 7 u. best. hoogmis t.e.v. 't H. Hart van Jezus tot bijz. int.; onder de H. Mis alg. H. Com munie der schoolkinderen en der jeugdstandsorganisaties; na de H. Mis uitstelling, oefening van eer herstel en zegen met Allerheiligste; n.m. 8.30 lof t.e.v. 't H. Hart van Jezus; na het lof kernbijeenkomst op het clublokaal boven sacristie. le Zaterdag der maand, bijz. toe gewijd a.h. Onbevl. Hart van Maria. Vorige maand is de H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van Fatima besteld door de boerinnenbond. Dit voor de tweede maal. Welke organisatie zal ze deze maand bestellen? 7.30 lm; van 67 biechthoren; 8 u. lof t.e.v. Maria; heden vigilie van Pinksteren, ge boden vasten en onthoudingsdag. Kerkpoetsen: Marie de Lauw en Dina Kleeve. Accolieten: Jan Rein tjes en Piet van Meijel. Wij wachten nog steeds op nieuwe aanmeldingen voor ons accolieten- corps. Tot nog toe is er niemand geweest. Waarschijnlijk is het aan uw aandacht ontgaan. Denkt er nog eens over na. RECTORAAT HEIDE Zondag onder 't Octaaf v. Hemel vaart, 7.30 Wilhelm Loonen eu Eli sabeth v. Heijster, 10 u. hoogmis v. de Indische Missieweek, 3 u. Lof voor de vrede. Maandag, O.L.Vr. Middelares v. alle genaden, 7.30 t.e.v. O.L.Vr. v. Alttijdd. Bijstand. Dinsdag 7.30 Lambertus Pauwels en overl. fam. Woensdag 7.30 t.z.i. t.e.v. H. Ge- rardus. Donderdag 7.30 overl. fam. Muij- sers-Gielens. 6 u. biechten d. Rec tor. 8 u. opening vh. Mariale Tri duüm voor alle moeders en meis jes boven 18 jaar. Vrijdag, le Vrijdag, 7 u. t.e.v. H. H. Hart t.b.z., 8 u. H. Mis t.b.i., 4 u. Lof t.e.v. H. Hart. 8 u. oefening van het Triduum. Zaterdag le Zaterdag, Priester- Zaterdag, 7 u. H. Mis uit dankb., 8 u. H. Mis vd. overledenen. Biech- tèn door Rector 6—7.30. 7.30 Lof m. geb. le Zaterdag, waarna biechten door Pater tot 9.30. RECTORAAT SMAKT Zondag: Octaaf van 's Heren He melvaart; 6.30 lm v. Mart. Bonants en echtgenote; 7.30 lm voor een overledene; 10.30 hoogrn. tot zek. int. Maandag: 6.30 lm v. P.J. Cox; 7.30 lm v. overl. fam. Kronenberg. Dinsdag: 6.30 lm voor overl. fam. Engelen; 7.30 lm voor vrouw Ver- steegenTheunissen. Woensdag, Donderdag en Vrijdag wordt een triduum gehouden ter bevordering van deH. Hart-devotie en als voorbereiding op de aanne ming van de jongens en meisjes van de koogste klas, die lid willen worden van de K.J.F., de zgn. Kin derkruistocht. Woensdag: 6.30 lm ter ere van St. Jozef; 7.30 lm. uit dankbaarheid, 's Avonds om 8 uur lof met preek. Donderdag 6.30 lm. t.e.v. O.L.Vr. en St. Jozef; 7.30 lm. v. zegen in een gezin. Van 57.30 biechtgele genheid; 8 u. lof en preek. Vrijdag: Eerste Vrijdag v.d. mnd. 6.30 lm. t.e.v. het H. Hart, na de H. Mis uitstelling, litanie en zegen; 7.30 H. Mis t.e.v. het H. Hart. Om 8 uur 's avonds avondmis, waaron der sluiting van het triduum en en aanneming van de kinderen in de Kinderkruistocht. Zaterdag: Vigilie van Pinksteren, Vasten en onthoudingsdag. 6.30 lm. t.e.v. het Onbevlekt Hart van Ma ria voor een priesteroeping; 7.30 gez.-.H. Mis t.e.v. O.L. Vr. van de Berg Carmel. Van 57 biechtgele genheid; 7.30 Maria-lof. Terwijl boven in de blauwe lucht de jagers hun witte condensstrepen trekken, rijden door het landschap de hoge Engelse wagens met hun specifiek gierend geluid. Eenzelfde beeld als in de October dagen van 1944. Alleen er is een verschil, toen vervoerden deze Engelse wagens evacuee's uit het bevrijde Venray naar onbekende verten, nu brengen zij de onderdelen voor de nieuwe brug in Well. En zo is dit een heel wat vrediger beeld, al is de achtergrond weer de grote dreiging uit het Oosten. Maar op een zomerse dag, daar aan de Maas, realiseert men zich dat feitelijk niet, dan denkt men alleen aan de nieuwe oeververbinding, die een beter ver keer van deze kant met de overkant van de Maas en misschien in de nabije toekomst met Duitsland mo gelijk maakt. Dan denkt men liever niet aan die bange dagen van '44, al is ook nu alles aan de Maas, militair wat de klok slaat. Aan de Well se kant hebben de Engelse op hun flegmatieke manier een kamp aangelegd of ze er nooit meer van vertrekken. En overal staan de vrachtwagens. In een modern legerkamp zoals hier is ingericht, is een heel dorp herschapen. Daar werken de mo toren, die de stroom opwekken, daar zijn de veldkeukens bezig, daar de bakkers, daar de kapper, daar de nu eenmaal onvermijdelijke admi nistratie en tenslotte zijn er dan nog tenten, waarin de meer dan 600 Engelsen eten en slapen. En deze 600 mensen gaan een brug bouwen. De brug, waarop we lang hebben gewacht en die nu de oorlogsdreiging er is, ook gaat ko men. Wie de bekende Bailley-brug- gen. - die ongelooflijke uitvinding der Engelsen over een rivier ziet liggen, meent dat het een tamelijk simpele bedoening is. En dat is het in feite ook, alleen moeten voor een dergelijke brug als in Well nogal voorbereidingen ge troffen worden. Want op de eerste plaats moet het scheepvaartverkeer zowel onder als na de bouw prac- tisch ongehinderd voortgang kunnen vinden. Dat betekent dus, dat op de eerste plaats de toegangswegen zeer hoog moeten komen liggen en dat op de tweede plaats de brug zelf op pijlers moet komen rusten. Voor de nieuwe toegangswegen, waarvan de een vanaf de Wans- sumse haven rechtstreeks naar de brug loopt en de andere van de Wellse kant der brug rechtstreeks naar de Rijksweg, is de firma Zaanen uit Tilburg, volop bezig. Deze toegangswegen worden'stevig aangelegd in de meest strikte zin van het woord. Daar is het een rijden van vrachtwagens en stoomwalsen, groot project en we kunnen nu zeggen, dat binnen afzienbare tijd de wegen klaar zijn en, dat de brug dan verder afgewerkt kan worden. We vinden alweer heel gewoon, dat dagelijks de grote lompe Duitse vrachtwagens door ons dorp den deren. geladen met basalt voor het nieuwe vliegveld. En de gierende Engelse vrachtwagens met onder delen van de brug, hebben we eens aangekeken als oude bekenden. Te weinig realiseren wij ons, dat aan beide kanten van onze gemeen te grote projecten worden uitge voerd, waarvan ook Venray de lusten en lasten te dragen krijgt. Moge de nadelen klein, de voor delen groot zijn, dat is de mis schien egoïstische, maar zeker op timistische wens van de argeloze leek, die deze werken gaatbekijken. En bekijken is zeker de moeite waard Zo doen de Amerikanen liet waar het een leek van gaat duizelen. Op andere punten worden beton nen opritten gebouwd en gestort en men doet het beste maar uit de buurt te blijven, want in deze chaos dreigt men onwillekeurig verloren te lopen. Want gelijktijdig met het gereed maken der opritten zijn de Engelsen begonnen, met behulp van Nederlandse pioniers, om de pijlers van de brug gereed te maken. En dat is nog niet zo'n heel eenvoudig klusje. Al het materiaal moet van uit Duitsland worden aangevoerd en gesorteerd en machtige kranen van het Nederlandse leger hebben dan ook geen minuut rust. Overal sissen de snijbranders en de las apparaten en links en rechts ver rijzen in de Maasweiden de opritten. Als een mecanodoos past alles in elkaar, maar de tientallen soldaten, die de moeren moeten aandraaien, vinden het allesbehalve mecano- werk. Daar wordt duchtig bij ge zweet. En door de Maas schieten links en rechts de kleine stormboten die het contact onderhouden tussen de linker en rechtermaasoever en tus sen de zware vaartuigen met de bokken, die midden op de Maas hun werk doen. Dat is op de eerste plaats het vastheien der pijlers. Onafgebroken bonkt de zware heiblok het ijzer naar beneden. Stoom sist aan alle kanten en telkens weer opnieuw botst staal op staal. De meeste van deze fun damenten staan reeds op hun plaats. Dan komen de kranen in actie, die van de walkant af de stukken verslepen, die op deze fundamenten worden aangebouwd. Ver boven het water zitten de zwart gemutste soldaten, de meeste zijn al bruin verbrand. Met enorme sleutels bouwen zij langzaam maar zeker de pijler op, die in de nabije toekomst de brug mee zal dragen, En op de walkant rijden af en aan de vinnige Jeeps met de werk bazen, met de leiding. Zij zijn het, die deze schijnbare chaos leiden en de brug doen verrijzen. Het is een komen en gaan van vracht wagens met zand en betum, met beton en ijzer. Nederlanders en Engelsen lopen door elkaar, burger en militair werken er samen. Zo staan de kranen van het Nederlandse leger en geen on nozele dingen de Engelse wagens te lossen en de boten te laden, die de stukken naar het midden der Maas brengen. Zo rijden vrachtwagens met En gels en Nederlands personeel, geven Engelse Nederlandse bevelen en Nederlanders Engelse. En langzaam maar zeker vereist de nieuwe brug. Er zal nog wel wat water door de Maas stromen, voor dat het zover is, dat ze klaar is, maar daar wordt eendrachtig samengewerkt aan dit Wanbetalers worden geschaduwd In Nederland is al eens gesproken over de weinig verheffende metho den, waarmee incasso-bureaux po gen achterstallige vorderingen te innen. Maar hoe braaf en netjes zijn deze heren niet in vergelijking met hun Amerikaanse collega's. Indien U in de States niet op tijd betaald wordt U tien maal per dag opgebeld. Midden in de nacht, in de bioscoop of bij vrienden bent U niet veilig. Uw rust kunt U weer kopen, als U de schuld betaalt. In de U.S.A. is men niet te spre ken over de methodes, die diverse grote agentschappen van wereld vermaardheid er op na houden. Het regent protesten en diverse schuldenaars hebben de meest be kende en hardnekkigste incasso specialisten H. en D. thans zelf voor het gerecht gedaagd. De rechters moeten nu maar uitzoeken wat wel en wat niet ge oorloofd is. In de dagvaarding staat te lezen, dat Mr Y er H. enD. van beschuldigd gangstermethoden toe te passen. Het. begin is heel netjes. De schul denaar die niet heeft betaald, krijgt van H. en D. een gedrukt briefje in blanco enveloppe, waarin hij er aan herinnerd wordt een bepaalde schuldvordering aan een bepaalde firma nog niet te hebben betaald. Nergens rust Schuldenaars hebben nergens rust. Indien ook de telegrafische maanpartij geen effect heeft gesor teerd wordt de patiënt een tijdlang geschaduwd. Indien hij in de bioscoop zit komt er door de luidspreker een mede deling, dat hij aan het loket wordt verwacht, waar iemand met een dringende boodschap staat. De boodschap is dan: onmiddellijk be talen. Voorts wordt het slachtoffer opgeschrikt als hij op visite is bij vrienden en zelfs in de kerk is hij niet veilig voor zijn achtervolgers. Indien hij op vacantie gaat kan hij er op rekenen ergens in Californië of op het strand in Miamy andere vertegenwoordigers van H. en D. te ontmoeten, die hem beleefd herin neren aan zijn schuld, hem midden in de nacht weer opbellen, zich in de foyer van het hotel melden etc. Nog enkelen blijven zelfs in deze periode" halsstarrig. Misschien, om dat de post betwist wordt, misschien omdat ze geen geld hebben en nog waarschijnlijker, omdat ze inmid dels woedend zijn geworden op H. en D. De incasso-specialisten gaan dan alle methoden combineren en de schuldenaar heeft nu inderdaad geen ogenblik rust meer. Indien hij in de trein zit kan het gebeuren, dat hij in prettige relatie komt met een knappe jongedame, die hem op een zeer ongelegen ogen% blik plotseling aan zijn schuld herinnert. Thuis staat inmiddels de telefoon niet stil. Het regent tele grammen. Ieder uur staat er een ander man aan de deur om betaling te eisen en tenslotte, ja tenslotte geeft de getergde toe. Meer dan 99 pet der achterstallige vorderin gen worden door H. en D. geïn casseerd. maar voor de methoden hebben we weinig respect. De roep van H. en D. is dusdanig, dat vijftig pet onmiddelijk na ont vangst van het epistel de dukaten neertelt. Blijft de schuldenaar nietemin halstarig dan begint de telefoon- campagne: de eerste dag wordt het slachtoffer 10 maal opgebeld. Bij voorkeur tijdens de maaltijden. Tien maal wordt hij uitgenodigd morgen te komen betalen. Ver schijnt hij niet, dan wordt de tele foonactie vervolgd tot 30 gesprek ken, waarvan er 5 's nachts wor den gedraaid. Het is geen lolletje om midden in de nacht uit bed te worden ge beld om te vernemen, dat U schul denaar bent. Indien U waagt de telefoon uit te schakelen wordt het nog erger, want dan komt het ge loop aan de deur. De volgende phase in de strijd om de heilige centjes geschied telegrafisch. Maar slechts in 6 van de 100 ge vallen zijn deze telegrammen nog nodig. De tekst is altijd simpel. On middelijk betalen H. en D. De tele grammen komen uit elke steden van de USA en alle kosten komen op rekening van het arme slachtoffer. in zeer mooie dessins. Spotprijzen J. Coenen-Houtackers

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2