ALBERT HEIJN Venray's vroede vaderen vergaderden SPORT Uit„Peel en Maas" Th. Jaeger overleden. Uaa&foch ovkje Soodjchappmfaj ALI3ERT HEIJN EDAMMER KAAS Tua&kt U het teven. Assurantiekantoor Krnijsen-Meesters voor al qw verzekeringen Voor de Politierechter Zaterdag 15 Mei 1954 No. 19 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T liÉi KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI 4H VOOR UFNRAY PM HM^TPFIfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 *T vuun ÏErUlVMI E,!' UIWO L IVE.XVC.iV PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bnlten Venray f 1.45 School in Ysselsteyn. Nog steeds geen Winkelsluitingswet. Elders in dit blad vindt U meer uittreksels uit de zeer lange Raads vergadering, waarvan de hoofd schotel ontegenzeggelijk de begro- tings-behandeling was. Maar in de korte, daaraan voorafgaande agenda stonden toch ook nog enkele belang rijke punten. Na de opening kon de Voorzitter mededelen, dat aan de heren Loe- nen en Jeuken door de Minister alsnog een gunstiger wederopbouw- regeling is toegekend, waarmede dus deze geschiedenis een prettig einde heeft gevonden. De ingekomen stukken waren i.» van Staten afkomstig en hielden goedkeuringen in van reeds genomen raadsbesluiten. In, «en vlot tempo ging dan de Raad door de overige agendapunten. Daar was allereerst de grondver- koop aan v.d. Heuvel te Merselo. Bij de verbetering van een weg aldaar, was een stuk van 40 m2 gemeentegrond vrij gekomen naast het perceel van vd. Heuvel. De Raad vond goed. dat genoemde voor f 12 hiervan eigenaar werd. RECKEATIE-OORD. Bij de aankoop van gronden in het Vlakwater voor 't recreatie-oord bleek, dat de perceelnummers niet klopten met de gegevens van B. en W. Zo kwam 't, dat er een stuk van een halve ha. vergeten was. Genoemd raadsbesluit moest aldus gewijzigd worden. De heer F. JANSSEN vond het een onbegrijpelijke geschiedenis en wilde weten, of de eigenaar daar zo maar, zonder meer mee accoord ging. Toen dat 't geval bleek, was ook zijn bezwaar vervallen. Langstraat voorrangsweg. Ged, Staten maken van 't buiten de kom gelegen gedeelte van de Deurneseweg voorrangsweg. In Brabant is hij dat al en daarom stellen B. en W. voor, de Langstraat vanaf de Paterslaan eenzelfde lot te doen ondergaan. Werd zonder meer toegestaan. Financiering woningbouw. Vroeger werd besloten, dat de bouwers van woningen, die gebruik maakten van de premie-regeling woningbouw 1953 een hypotheek konden krijgen van de gemeente 60 pet der bouwkosten. Nu zijn in Januari jl. de lonen niet alleen veel gestegen, maar ook de materialen, waardoor de eigen bouwers aan deze 60 pet niet meer genoeg hebben. Om deze mensen uit de moeilijkheden te halen, stel den B. en W. voor, dit percentage te verhogen tot 65 pet. De Raad had hiertegen geen be zwaar, maar wel moest het de heer F. JANSSEN van het hart, dat men dat alles toch wel aan had kunnen zien komen, toen die rege ling ontworpen werd. Nu komen die mensen voor financieele con sequenties staan, die ze zelf niet kunnen overzien. De VOORZITTER moest hem in zoverre gelijk geven, dat bij het ontwerp men inderdaad wist, dat prijsverhogingen zouden komen. Er was toen echter met geen moge- LQkheid te zeggen, hoe groot die stijging zou zijn. Buiten dat heeft de gemeente met het financierings plan voor eigen bouwers niets te maken, zfl verstrekt alleen geld. Nieuwe school te Ysselsteyn. Het schoolbestuur te Ysselsteyn heeft de bij de wet vereiste mede werking gevraagd voor de bouw van vier klaslokalen en de verbouwing van de bestaande ruimte tot gym nastieklokaal. B. en W. kan hiermede accoord gaan, omdat de klassen In het be staande gebouw zeer slecht zijn en verbouwing alleen de zaak nog duurder maakt. Daarom stellen ze voor, de oude bouw te veranderen in een gymnastieklokaal en in een kleuterschool en een nieuwe vier- klassige school te bouwen. De Raad gaf zonder commentaar de vereiste medewerking. Winkelsluitingswet. Waren eerst B. en W. en de Raad broederlijk verenigd in de strijd om de Winkelsluitingswet bij de Mi nister er door te krijgen, zoals ze hier was opgesteld, nu ligt deze zaak weer anders. De Minister is niet accoord ge gaan met de indertijd gedane voor stellen, om de dagen voor de kermis langer openstelling te geven. Als men dat in Venray wil, dan moet men gebruik maken van de zgn.21 vrije dagen, aldus de Minister. En aldus stelden B. en W. dat zo voor In de vorige vergadering, wat tot gevolg had, dat als op alle kerkdorpen twee dagen voor de kermis de winkels langer mochten openblijven, dan al direct 18 dagen waren opgesoupeerd van de 21 en dat was zeker voor de middenstan ders in de Raad wel wat te veel van het goede. Want zij redeneerden, dat bij een kermis in Merselo de zaken daar ongetwijfeld zin hadden om open te blijven op Vrijdag en Zaterdag daaraan voorafgaande, maar dat verder geen enkele winkelier in de gemeente het in zijn hoofd zal ha len, om zijn winkel open te houden. En zo is het met alle kerkdorpen. Daarom zou zo'n dag niet tellen voor een hele, maar slechts een negende dag en zouden alle dagen hieraan besteed, slechts 2 dagen vorderen van die 21. B. en W. raakte door die inge wikkelde tellerij In de knoop en besloot een raadscommissie ad hoe in te stellen en ook zelf deze zaak onderzoeken. Nu bracht de Commissie verslag uit en wenste het bovengenoemde standpunt aan te houden. B. en W. hadden echter diverse commentaren op de wet gelezen en bestudeerd en daaruit bleek, dat deze redenering niet opging. Maar de Commissie, in bijzonder de heren VAN HAAREN en F. JANSSEN meenden, dat commen tatoren zich ook vergissen kunnen en dat men ook rekening dient te houden met de omstandigheid, dat Venray in dit opzicht wel een uni cum is. Ja, en toen liep de zaak vast, want de een kon de ander niet overtuigen en daarom besloot men de zaak maar weer aan te houden. Waarom en waartoe was wel nie mand duidelijk. Maar komt tijd, komt raad, dacht de Voorzitter en daar is het bij gebleven. De ontbinding van de pachtover eenkomst met van Tilburg Inzake de Hazehut, werd zonder meer goedgekeurd. En zo belandden wij in de rond vraag, waarin de heer vd. STER REN zijn misnoegen liet horen over het feit, dat er in 1952 al grond in Oirlo was gekocht door de gemeente voor huizenbouw, maar dat 't eerste huis nog gebouwd moet worden. De VOORZITTER beloofde beter schap en zou de woningbouwvereni ging zeker op deze kwestie attent maken. COMPOST? De heer F.JANSSEN had zich met verbazing afgevraagd of de stinkende vuilnishopen achter op de Kempweg de eerste voorbereid selen waren voor het recreatieoord en toen hij dit bevestigd kreeg, was zijn volgende vraag, wat de lege bussen en flessen daarbij wel deden. Wethouder WINTELS haastte zich te verklaren, dat dit spul een dezer dagen uitgesorteerd zal wor den en met zand bedekt, zodat de reuk ook zou verbeteren. Een betere oplossing voor zand- halen in Veltum, waarop de heer MAAS aandrong, wist de Voorzit ter ook niet, zodat de zaak blijft zoals ze was. En dat was het. De Raad ging toen full-speed over naar de be- grotings-behandeling, waarover U elders meer kunt lezen. van 18 Mei 1895 Bij de verkiezing voorde Pro vinciale Staten werden herkozen de heren Ph. Esser met 535 en P. Evers met 503 stemmen. Van de 1132 klezsrs waren er slechts 553 opgekomen 19 Mei 1900. Dr Henri Poels, kapelaan te Venlo hield aldaar op 13 Mei een lezing voor het Kruisverbond. Door een ongeluk overleed de 12-jarige koeherder, een zoontje van de Wed. Verheijen, De jager Willem Vrencken, wonende aan de Kruissen werd in de Peel nabij de Crayenhut dood gevonden, met het hoofd in een kleine plas water. Hij scheen door een beroerte getroffen te zijn ge weest. Hij was een van de oprich ters en sinds jaren president van het Ziekenfonds St Ludovicus. De Onze-Lleve-Vrouwe-Gilde te Hol thees bestond 500 jaar. Op het schuttersfeest aldaar waren op 13 Mei 13 gezelschappen bijeen. 21 Mei 1898 5 Mei vergaderden de onder wijzers. De voorzitter, Vermeulen, sprak over: verkeersv/egen. Op 15 Mei werd de nieuwe Kruisweg in de Parochiekerk inge zegend door Pater Serafinus van Berlo. Pater Rochus preekte. De Kruisweg werd vervaardigd door de firma Cuypera te Reannond. De heren A. Derksen en J. Toebosch uit Venray slaagden op 16 Mei te Maastricht voor onder wijzer en daags daarna voor de Orde-oefeningen der Gymnastiek. 14 Mei overleed de heer Joh. Meijer, in de ouderdom van 79 jaren. Hij was sinds 1893 een zeer voorbeeldig Vincentiaan. Te Beers overleed Johannes Kuipers, geboren te Venray in 1832 gedomicilieerd te Lobberich. De arme zwerver was koopman in lu cifers. 21 Mei 1904. Tot brieven- en telegrambe steller te Venray werd benoemd de heer Math. Martens. 20 Mei 1899 Op 14 Mei overleed in het St Jozefsgesticht vrij onverwacht de Z.Ew. heer Jacobus Berkens, rustend pastoor van Woonsocket (N.A.) Hij was 10 Aug. 1848 te Venray geboren, waar hü aan't Gymnasium zijn studies maaïcte. Aan het Ame rikaans college te Leuven voleindde hij zijn studies. Op 21jarige leeftijd ontving hij met bijzondere dispensa tie de H. Priesterwijding te Brussel. Om gezondheidsredenen keerde hij in 1888 naar Venray terug. Op zijn landgoed te Peij Echt overleed Vrijdag j.l. de heer Th. Jaeger, in de ouderdom van 86 jaren. Zo is dan een einde gekomen aan het rusteloze leven van een sterke man, die met meer dan uitzonder lijke kwaliteiten was begaafd. Op landbouwgebied was hij niet alleen actief, maar tevens ook uitermate deskundig. Zijn practisch werk, wat zich later vooral ging concentreren op ontginningen, werd gesteund door de kennis, die hij zich verwierf aan de Landbouw Hogeschool te BonnPoppelsdorf. Na zijn studies kwam hij als be drijfsleider op enkele grote Duitse landbouwbedrijven en het was van hieruit, dat hij in 1896, aangetrok ken door de grote stukken te ont ginnen grond, naar Nederland trok. En vanaf die tijd was Herrn Th. Jaeger een zeer geziene figuur in Limburg. Ottersum, Bergen, Well, Peij Echt en later Brabant Mill en Vier- lingsbeek, legden getuigenis af van de grote werkkracht en het felle enthousiasme van deze genatura liseerde Duitser, die in al deze plaatsen honderden hectare woeste grond heeft ontgonnen en hierop flinke boerderijen mogelijk maakte. Daarnaast ging zijn liefde uit naar de selectieteelt van zaden en pootgoed en ook op dit terrein wist hij grote successen te ver werven. Na de bevrijding verbleef hij ge ruime tijd te Venray en vele par ticulieren zowel als verenigingen mochten zijn steun ondervinden. Na een verblijf te PeijEcht trof de dood deze pionier plotseling. Maandag had te MUI de begra fenis plaats. P.D.V. DE ZWALUW Wedvlucht Noyon: Deelname 768 duiven. Onder wel zeer slechte weersomstandigheden had dan de eerste vlucht in samenspel met Horst plaats, de prijzen stonden bijna drie kwartier open en toch wachtten vele liefhebbers te ver geefs. Venray behaalde een prijs meer dan haar percentage, wel een teken, dat de strijd mooi tegen elkaar opging. De mooiste prestatie leverde ditmaal W. Janssen met 4 prijzen van de vier gezette duiven. Ook M. v. Rooy met 5 van de 6 verdiend een eervolle vermelding. De uitslag van Venray luidt: 1 E. Oudenhoven, 2 Joh, Janssen, 3 55 78 95 W. Janssen, 411 H.Hen driks, 5 23 H. vd Heyden, 6 99 A. de Riet, 7 G. Philipsen, 8 H. Arts, 9 61 66 84 90 M. v. Rooi, 10 23 35 J. Janssen K, 12 18 M. de Lauw, 13 72 W. Lormans, 14 M. Siebers, 15 J. Boom, 16 47 J. Gommans, 17 53 P. Janssen en Zn., 19 31 38 54 108 H. Vissers, 20 67 M. Franken, 21 M. Emonts. 22 91 Gebr. Rutten, 24 Gebr. Wlllems, 2§ A. yd Munck- dan zul je merken, dat je - net als ik - uit kunt komen met je huishoudgeld en nog wat over houdt ook Al dat rekenen, tot je er geen eind meer aan weet, is heus niet nodig. Bij Albert Heijn kun je practisch alles krijgen wat je nodig hebt voor je huishouding. Stuk voor stuk kwaliteits artikelen en voor prijzen waar aan geen ander kan tippen Een vun de goede diagen in het leveo. Juffrouw Van der Heer zegt. .,«9 kinderen heb ik in mua klas en bel valt niet alt i]d mee dat stel in toom te houden Vooral niet als „De Bilt" storm verwacht. Na de les is er voor mtJ maar één manier om vlug op tc knappen. Een verkwik kend kopje Boffic Koffie. Echte Noordhollandse 500 gram 99 c Hele Siamrijst droogkokend 500 gram 49 Zuiver Rundvet 500 gram 59 Ontbijtworst uit blik 200 gram 49 Grote Snijkoek per stuk 39 Huishoudzeep 2 dubbele stukken 29 Limonadesirooppii«1.25-98an 69 Raspa nieuw fijn zandkoekje 250 gram 59 Z'Molen Biscuits 250 gram 35 c Spaart Albert Heijn s Boffie-Strips en Panorama-plaatjes Strip-album B0FFIE EN BUIKIE IN DE KNOOP 1.. I PANORAMA-ALBUM 1.25 hof, 26 63 Vermazeren, 27 68 G. Vissers, 29 37 39 70 H. Rutten, 30 94 Jac. Verstegen, 32 L. Coopmans, 33 41 109 P. Strijbos, 34 H. Lucas- sen, 36 40 98 P. Kersten, 42 H. vd Heuvel, 43 P. Theeuwen, 44 J. Kus- ters, 45 96 J. Arts, 46 St Bergmans, 48 65 Jenniskens, 49 93 G. Janssen H., 50 M. vd Broek, 51 100 P. Man- ders, 52 H. v. As, 56 J. Vollenberg, 57 J. Derks, 58 69 76 81101 P. Dinghs, 59 Fr. Weys, 60 C. v. Hoof, 62 W. Kessels, 64 J. Verstegen, 71 82 83 Smits Voesten, 73 Gebr. Ewals, 74 F. v Zwamen, 75 A. Loonen, 77 H. Kleuskens, 79 P. Swaghoven, 80 J. Strijbos, 85 86 W. Peeters, 87 92 P. en J. Hendriks, 88 Th. Rutten, 89 P. Janssen Gr., 97 H. Derks, 102 H. Thissen, 103 J. vd Heyden, 104 F. Stevens, 105 Gebr. Willems, 106 J. DInjes, 107 J. Deenen. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Vrouwe Justitia is blind, zo zegt men, maar we kunen ons niet aan de indruk ontrekken, dat ze stlekum onder haar blinddoek doorkijkt, als haar zusters in Eva snikkend hun zonden belijden moeten. En het zijn altijd dezelfde zon den. De dames hebben in een win kel, op een markt, in hun dienst hun vingers niet bij zich kunnen houden en zijn bij die misdaad dan gesnapt. En dan is het huilen ge blazen, zeker als een Officier van Justitie zwaar geschut aanrukt en hartverscheurende taferelen oproept van open gevangenispoorten, water en brood. Zo waren er nu twee dames uit Venlo. De een, een verpleegster had haar broodvrouwe maar ontdaan van alles wat op nijlon leek en meer van dergelijke voor dames begerenswaardige spullen. Het ge volg was een donderpreek en een regenbul van tranen en 3 weken v.w. De andere dame had op de markt haar slag geslagen en zowat een halve uitzet bij elkaar gestolen. Het zelfde recept, alleen van nog zwaarder kaliber en 3 mnd. v.w. Dan waren er weer heren uit Arcen, waar met de Vastelaovend schijnbaar van alles gebeurd. Daar zit 's avonds man en vrouw in het café, in een heerlijke Vastelaoves- stemming, als daar een oude knecht komt binnen zwaaien, in een nog veel heerlijker stemming. Maar de baas is de knecht nog geld schuldig en de knecht besluit dat varkentje maar eventjes te wassen. De baas krijgt een klap op z'n kop, de knecht weer een retour en dan springt vol euvele moed de vrouw op om In tijden van gevaar naast haar man te vechten en te sneuvelen. Zij krijgt een duw, valt en ziet een ongeluk in een klein hoekje, als ze overeind wil komen, blijkt haar been gebroken te zijn. En nu moest half Arcen komen getuigen, maar de een wist niets en de andere wist het maar half, maar uit alles bleek wel, dat dat duwtje tegen die jufrouw nu niet direct de aanleiding kon zijn van 'n gebroken been. Zo erg was het nu ook weer niet geweest. Toen werd er maar een Salomonsoordeel ge veld, baas en knecht kregen ieder f 40 en de schade van gebroken been e.d. moet de kantonrechter maar uitmaken. Uit Gennep kwam een eigenaar dig geval. Daar was aangifte ge daan, dat een mijnheer aan een andere mijnheer drie jachtgeweren had verkocht a f 100 per stuk, on der het smoesje, dat ze van de douane afkomstig waren. Die mijnheer moest nu voorko men en hij erkende prompt, dat zijn verkooppraatjes maar leugens waren geweest. Nu ging het er dus maar of die andere mijnheer door die leugens inderdaad ook bewogen was geweest om die jachtgeweren te kopen. En op de desbetreffende vraag antwoorde die prompt, neen, waardoor de hele aanklacht als een kaartenhuisje ineenzakte en er noodzakelijk vrijspraak moest vol gen. Dat man voorzichtig moet zijn met vrouwe Justitia hebben we al eerder verteld, maar tot zijn schade ondervond dat ook een chauffeur uit Venlo, die veroordeeld was tot intrekking van zijn rijbewijs voor 3 maanden. Toen echter in een garage plaats gemaakt moest wor den, bood hij aan een van de wa gens even naar buiten te rijden. Maar toen hij buiten stond was de politie er als de kippen bij en nu mag hij 14 dagen gaan brommen, wegens ongehoorzaamheid. Het is altijd Interessant om de Officier van Justitie bij zijn aan klacht de scheldwoorden te horen voorlezen, die gewoonlijk in dialect de wereld worden ingeslingerd. Wat hij van het liefelijke woord „Zoep- biëst maakte, kon zelfs de rechter niet verstaan, maar al gauw kreeg deze vla verdachte te horen dat het iets met drinken en gewoonlijk met te veel drinken te maken had. f 10 kostte die vertaling, omdat de aanklager zich door dit woord be ledigd gevoelde. VOOR KWALITEIT Een jongeling uit Bergen had van de werklozensteun een opgave moeten doen van zijn inkomsten en had er op ingevuld: geen. Later bleek dat hij gewerkt had, en hier voor ook geld had ontvangen. Het verweer van verdachte was dat op het moment, dat hij dat briefje in vulde, nog geen geld voor z'n werk gekregen had en hij dus naar waar heid alles had ingevuld. Om dat te bewijzen zal nu de werkgever op het matje moeten komen. Als men last heeft van ander- mensens duiven, dan gaat het niet aan om dan maar de windbuks te pakken en ze neer te knallen. Dat ondervond een Horsten aar, die buurman z'n duif zo had doen sneuvelen. Hij moest de duif beta len a raison van f5 en kreeg bo vendien nog f 15 extra. Aan het gezicht van verdachte te zien is het nu helemaal uit met de duivenliefde Een stuurse man uit Sevenum had hout verkocht, maar aangezien er nog een goede f 100 te betalen over bleven, hield hij als onderpand stukken gekapt hout terug. Dat mag niet, verkocht is verkocht, maar dat was deze man niet aan zijn verstand te brengen. En toen hij bovendien nog f 25 boete kreeg zakte zijn vertrouwen in de Neder landse rechtspraak tot ver, heel ver onder het vriespunt. De nodige dronkenlappen waren ook ditmaal weer uit Venloos schone dreven. Zo nu en dan zit het halve politiekorps van Venlo hier als ge tuige en prompt kregen de offeraars aan Bachus hun f30 boete. Een militair kreeg echter half geld, om zo die schone traditie weer in ere te herstellen, aldus de rechter. Alleen een jongeman uit Venlo werd vrijgesproken. De politie had hem aangetroffen slingerende in 'n auto, maar toen ze het stopsein gaven, gaf hij vol gas en er van door. Na half Venlo door geraced te zijn, kwamen ze bij, en toen hij uitstapte bleek hij behoorlijk recht te lopen, maar toch wel een borrel tje gedronken te hebben. Hij ging dus op de bon en nu moest hij een verklaring geven van datgesllnger. Nu bleek dat hij op de eerste plaats zijn verloofde naast zich had zitten en op de tweede plaats op dat be wuste ogenblik met de radio doende was en verder kon hij bewijzen dat de voorraad alcoholica, die hij in geslagen had, maar zeer miniem was. De rechter, gezien ook de verloofde, sprak hem toen vrij, maar de Officier kon echter zoveel poëtisch gevoel niet opbrengen en zei: Tot weerziens in den Bosch. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1