Magazijn „DE ZON" Binnenveer Matras „hobo Populair" Binnenveer Matras „Hobo dee Meisjes,; fa. van den Mnnchof Kerkelijke Diensten. HOBO POPULAIR 'HOBO COMFORT BUITENLAND ADVERTENTIEN NIEUWE INKT PARKER Quink Hoed, Pet, Alpino Wij verhuren Koolraapzaad van 9 tm 15 Mei PAROCHIEKERK VEN RAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan vele en ijdele woorden Priester v.d. week: Kap. Keijzers Derde Zondag na Pasen. 6 uur lm.; 7 uur lm. uit dankbaarheid bij 40-jarig huwelijk; 8 uur lm. waar onder Eerste H. Communie; 9.45 lm. vrouw Kengen-vd. Putten; 10.30 hoogmis voor Margaretha Pouwels- Kassings; 3.30 Lof. waaronder op dracht aan H. Maagd, oplegging van scapulier en collecte voor 't H. Hartbeeld bij het Gymnasium. Maandag: H. Antonlus. 6.30 ziele- mis voor alle overl. parochianen; 7 uur lm. vr. Kengen-vd. Putten, best. d. buurtver.; 7.30 best. jaard. Anna Maria Egelmeers-Vullings; 8 uur gest. jaard. Peter Baltussen on echtgen. (3kl). Dinsdag: 5e der 9 Dinsdagen t.e.v. St. Antonius, verering der reliquie na II. Missen; H. Wiro en Aufridus. 6.30 lm. t.e.v. H. Theresla; 7 uur lm. Johannes Kusters en Mathias Jacobs; 7.30 lm. Jeannette Messe- maeckers-v.d. Munckhof8 uur gest. jaard. Christiaan Ariaans en Ida van Meijel (1H); 9.30 pl. Huwelijks mis voor bruidsparen Swinkels- Janssen en Swinkels-Seijkens. Woensdag: Octaafdag v. Solemn, van St. Jozef; 6.30 lm. Petronella Theuws-Beterams; 7 uur lm. Maria Hendriks-Janssen en dochters; 7.30 lm. vr. van Frans Swinkels; 8 uur gest. jaard. Jan Jochljms en echt genote <3kl). Donderdag: H. Servatius; 6.30 lm; 7.15 H. Sacramentshoogmis, leiding meisjes; 8 u. gest. jaard. Johanna Jetten (1H.) Vrijdag: H. Floribertus; 6.30 leesmis; 7 uur lm Johanna Hoede- makersv. Meyel; 7.30 lm Huberta v. Meijel; 8 u. gest. jaard. Henricus Mosmans, Petronella Verriet, kin deren en bloedv.(lH.) Zaterdag: H. Johannes Baptist de la Salie; 6.30 O.L.Vrouwhoogmis; 7 u. lm Johanna Hoedemakers van Meyel; 7.30 lm Theodorus Messe- makers; 8 uur gest. jaard. Antoon Feijen, echtg. en Heerzoon(lH.); 9 u. pl. hoogmis bij 50-jarig huwelijk LoonenWillems; 7 u. Marialof en rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7 u. lm. KATECHISMUS: alle schoolkin deren leren deze week de 47e en 48e les. Eerste H. Communie. Om 7.30 worden de communicant jes aan de Meisjesschool afgehaald door Heren Geestelijken en Harmo nie. S.v.p. vlaggen, waar de stoet voorbijtrekt. Om 8 uur is de H. Mis, waaron der de kleintjes communiceren. Voor de groten wordt de H. Com munie uitgereikt aan de Evangelie kant. Niemand komt door het midden schip naar voren. De ouders krijgen 2 plaatsbewij zen. Zij kunnen plaatsnemen in de banken naast de communiecantjes. Verder Is nog het hele middenschip gereserveerd voor de ouders en de banken voor de biechtstoelen van de Hoogeerw. Heer Deken en Kapelaan Keijzers. De Communiecantjes worden na de H. Mis door de bruidjes weg gebracht tot achterin de kerk; s.v.p. het middenschip vrijlaten, zoals bij het binnenkomen. De ouders moeten hun kinderen zelf zeggen waar ze uit moeten gaan, langs 't Kerkhof of door de Marktuitgang. PATERSKERK VENRAY Derde Zondag na Pasen. 5.45 lm.; 6.30 voor Piet vd. Berg; 7.45 voor Frans Janssen en Jacomlna Lensen en dochter; 9 uur lm.; De Hoogmis is om 10 uur en deze wordt door de wereldomroep uitgezonden; Com municeren begint achteraan; eerste collecte v.d. Paterskerk, tweede v.d. biss. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Lof met rozenkransgebed. Maandag: H. Antonius, bisschop en belijder; 6.30 H. Mis v. Mathijs Goumans; 7 uur v.d. wed. Hoede- makers; 7.30 v. Piet Barten; 7.30 v. Hendrikus Holtackers; 8 uur v, Wilhelmina Poels; 7 uur Meimaand oefening. Dinsdag: H. Ignatius, belijder vd. Eerste Orde; 6 uur uitstelling v.h. Allerheiligste; 6.30 H. Mis v. Gertr. en Christina Goumans; 7 uur voor Hendrina de Kruijf-vd. Ven, als lid van de Derde Orde; 7.30 Hoogmis; 7 uur Lof met rozenkransgebed. Woensdag: Octaafdag v.h. feest van St. Joseph; 6.30 H. Mis voor overl. moeder; 7 uur voor een bijz. int., eveneens om 7 uur t.z.int.; 8 uur voor Bertha v. Meijel; 8.30 v. José Kremer-Vullinghs; 7 uur Meimaand oefening. Donderdag: H. Robertus Bellar- minus, biss. en bel.; 6.30 H. Mis uit dankbaarheid; 7 uur M. Swinkels- Biestervelds als lid v. 't Koordje; 7 uui Meimaandoefening. Vrijdag: Z.Z. Benedictus, Julianus on Jacobus, bel. vd. Eerste Orde; 7 uur H. Mis v.d. wed. de Kruijf, best. d.d. buurt; 7.30 t.e.v. O.L. Vr. van Altijdd. Bljst. (R); 7 uur Mei maandoefening. Zaterdag: H. Joannes Baptist de la Salie, bel.; 7 uur H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. (R); 7.30 Hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw; 8 uur voor Wilhelmina Poels; 8.30 voor Margaretha van Ekelen; van 38 biechthoren; 7 uur Lof en rozen kransgebed. Iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. Meimaand We willen er nog eens aan herin neren dat er gedurende de Mei maand 's Zaterdags om 7.30 Hoogmis is en door de week iedere avond om 7 uur Meimaandoefening of Lof met rozenkransgebed. Aan het bijwonen van deze oefe ningen is in dit Marlajaar een volle aflaat verbonden onder voorwaarde dat men gebiecht en gecommuni ceerd heeft en bidt voor de intenties van Z.H. de Paus. Derde Orde mededelingen Zondag 30 Mei is er een samen komst van de Derde Orde, van het District Noord Limburg en Gelder land in Megen, waar de leden zich zullen spiegelen en stichten aan het voorbeeld van broeder Evert en op bedevaart zullen gaan naar een Maria heiligdom in de buurt. Ik hoop, dat velen deze tocht zullen meemaken. Enige tijd ben ik van huis. Het is wel een moeilijkheid, dat de directeur voor langere tijd weg is, maar ik hoop, dat het u toch niet tot nadeel zal strekken en dat u in deze maanden van afwezigheid kunt zeggen: het is toch wel eens goed, als de direcleur van huis is. O.L. Heer zeide zelf in veel hogere geest. Het is goed voor u, dat ik wegga. Ik hoop ook dat uw aller gebed mij zal begeleiden. Ik denk ook iedere dag aan u! Tot weerziens in Juli. PAROCHIE OOSTRUM 3de Zondag na Pasen: 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 uur pl. lof met preek en ommegang over de vlasakker. Maandag 7 u. pl. H. Mis voorde vruchten der aarde op te dragen als gest. gez. jaarg. voor Ger. van de Voort. Dinsdag 7.30 best. zm. voor de overl. fam. Peeters-Verstegen, 9 u. pl. huwelijkssluiting en H. Mis vh. bruidspaar Peeters-Verstegen. Woensdag 7.30 best. zm. v. Frans Derks en familie. 8 u. rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag 7.30 best. zm. v. Renier Lemmens, namens de H. Stede. Vrijdag 7.30 best. zm. voor overl. fam. Kessels-Nissen. Zaterdag 7.30 best. zm. voor overl Camps-Wolters. 7.30 Maria-lof. PAROCHIE OIRLO 3de Zondag na Pasen: algem. H, Communie H. Familie, afd. mannen en jongelingen, 6.30 H. Communie, 7 u. en 8.30 leesm., 10 u. parochie- mis, 3 u. rozenkrans en lof ter ere van Maria. Ie collecte vd. kerk, 2de vd. Voortplanting des geloofs. Maandag: 7.30 zieledienst overl. fam. Nelissen-v. Lipzig; 8.30 overl. fam. Houwen-Peters. Dinsdag: 7.30 gest. jaarg. overl. fam. Biesterfels-Peters. Woensdag: 7.30 leesmis, 9.30 hu- welijkspaar Jenniskens-Nelissen. Donderdag: 7.30 maandstond Hu- bertus vd. Berg. Vrijdag: 7.30 maandstond Leonard Custers. Zaterdag: 7.30 maandstond Anna C. Kemmelings. 57 u. biechthoren. 7 u. Marialof. A.s. Zondag alg. H. Communie voor de Maria-Congregatie. PAROCHIE CASTENRAY 3e Zondag na Pasen: onder deH. Missen 2e coll. vd. Voortplanting des geloofs, 10 u. hoogmis voor de parochie, 11.30 Congregatie jongens 3 u. lof en rozenhoedje, waarna H. Familie voor de mannen. Maandag 7.30 gez. maandd. Piet Thielen. Dinsdag 7.30 gez. maandd. Jan Houwen. Woensdag 7.30 gez. Mis t.e.v. St Jozef v. G. Weijs. Donderdag, H. Servatius, 7.30 gest. gez. H. Mis B. Janssen-Puijn. Vrijdag, 4de vd. zesw.dienst voor Maria PeetersLitjens. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. Altijdd. Bijst.. t.i.v. hen, die hiervoor offerden. 7—8 u. biechten 8 u. lof en rozenhoedje. PAROCHIE LEUNEN 3e Zondag na Pasen: 7 u. H. Mis vd. parochie, 8.30 overl. fam. Jans senMichels, 10.15 hoogmis voor de overl. leden van kerkbestuur en kerkelijk zangkoor, 3 u. lof, 3.30 H. Familie vd. mannen. Maandag 7.30 lm. Hendrina Koe nen—Hendrix, 9.30 huwelijkshoog mis bruidspaar v.HeesVoesten. Dinsdag 7.30 lm. Elisab. Voermans Litjens, 8.30 gez. zieled. overl. fam. van Hees—Voesten. Woensdag 7.30 lm. Peter Joh. Rongen, 9 u. hoogmis van dank bij 40jarig huwelijk Joh. Voermans en Petronella vd. Berg. Donderdag 7.30 gez. zieled. voor overl. fam. Voermans—vd. Berg Vrijdag 7.30 gest. jg. Willem Jen- niskens. echtg. en Peter Jenniskens Zaterdag 7.30 gest. jg. Hei.drik Smits en beide echtg. Biechten van 6—7 en 7.308 uur. Om 8 uur Ma rialof. PAROCHIE YSSELSTEYN 3e Zondag na Pasen: 6.30 lm., 8.15 lm. uit dankb. v. fam. Jaspers— Lenssen. 9.15 kindermis, 10.15 hoog mis vd. vruchten d. aarde voor de parochie, 2.30 lof, 3 u. H. Familie voor de mannen. Maandag 7.30 lm. Maria Claessens Dinsdag 7.30 lm. fam. Janssen— Drabbels. Woensdag 7.30 lm. Hend. Michels Donderdag 7.80 lm. Jan Geurts Vrijdag 7.30 lm. overl. fam. Lem mens—Poels. Zaterdag 7.30 lm. t.e.v. H. Oda, best. door fam. Vogels, 7 uur Ma rialof. RECTORAAT VEULEN Derde Zondag na Pasen; 7 uur gel. tot Communiceren; 7.30 lm. voor vr. Cremers; 10 uur hoogmis tot int.; eerste collecte vd. versiering vd. komst v. O.L. Vr. Sterre der Zee; 2.30 Lof; na het Lof H. Fam. vd. meisjes en vrouwen. Maandag: 7 uur lm. v. Drini van Rijswijk. Dinsdag: 7 uur lm v. vr. Koenen Woensdag: 7 u. lm. Theod. Smedts Donderdag: 7 uur lm. v. Maria Drabbels-van Meijel. Vrijdag: 7 uur lm. voor Jacobus Verbugt en overl. kinderen. Zaterdag: 7 uur lm.; biechtgel. van 6—7 uur; 8 uur Lof t.e.v. Maria. Kerkpoetsen: Bertha en Mientje Janssen; Accolieten: Leo Vennekens en Wim Geurts. Katechisraus: klas 2 les 12 en 13; klas 3 en 4 les 1, 2 en 3; klas 5 en 6 les 57 en 58. RECTORAAT HEIDE 3e Zondag na Pasen: 7.30 bijz. int., 10 u. hoogmis vd. priesters vh. Bisdom, 2 u. Maria-congregatie vd. jongens, 3 u. lof. Maandag 7.30 verlaten zielen. Dinsdag 7.30 uit dankbaarheid t.e.v. St Antonius. Woensdag 7.30 Martinus Ewals. Donderdag, H. Servatius, 7.30 uit dankbaarheid. Vrijdag 7.30 overl. fam. Voesten Gielen. Zaterdag 7.30 t.z.i., 6 u. biechten 7.30 Marialof. RECTORAAT SMAKT 3e Zondag na Pasen, 6.30 lm. v. genezing zieke, 7.30 overl. fam. Wij nenCox. 10.30 hoogmis t.e.v. St Jozef, 3 uur lof. Maandag 6.30 lm. overl. familie HofmansTlssen, 7.30 v. welslagen examen. Dinsdag 6.30 lm. overl. familie Berden, 7.30 lm. overl. fam. Mar tensWeijers. Woensdag 6.30 lm. t.e.v. St Jozef, 7.30 v. Peter Wijnen en echtg. Vrijdag 6.30 lm. v. geluk, levens staat, 7.30 v. zegeningezin en zaken Zaterdag 6.30 lm. t.z.i., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. vd. berg Car- mel. 5—7.30 biechten, 7.30 Marialof. Sedert kort is het Landbouw schap in werking getreden. Daar mede is het organisatieleven van de land- en tuinbouw in Nederland in een nieuwe toestand gekomen. Want door ditLandbouwschap, door deze publiekrechtelijke organisatie hebben de boeren, tuinders en ar beiders, het recht en de bevoegd heid gekregen om zelf een aantal zaken te regelen. Het gaat daarbij dan over zaken, die voor het land en tuinbouwbedrijf van belang zijn maar die vroeger uitsluitend door de regering beslist konden worden. Een aantal mensen in de land en tuinbouw vindt dit Landbouw schap maar een vreemde instelling. Het is iets onbekends voor hen; zij hebben er wel eens van gehoord, maar het is voor hen tofch min of meer uit de lucht komen vallen. Twintig jaar terug Niets is minder waar. Het Land bouwschap is niet uit de lucht ko men vallen; zij heeft een lange voorgeschiedenis. Eerst had men de min of meer toevallige besprekingen tussen de boerenbonden over gemeenschap pelijke vraagstukken; daarna kreeg men een geregeld overleg tussen de drie boerenbonden, de drie C.L.O.'s; tegelijkertijd hadden ook de land arbeidersbonden onderling hun be sprekingen over hun belangen; de volgende halte op de weg der ont wikkeling was het overleg tussen werkgevers en werknemers, eerst van tijd tot tijd als men er behoefte aan had en vooral over lonen en arbeidsvoorwaarden; later werd dit overleg op vaste tijden gevoerd en had het ook betrekking op crisis maatregelen en andere economische vraagstukken; dit overleg tussen boeren, tuinders en arbeiders maakte het nodig een Centraal Secretariaat in te stellen; na de oorlog werd dit Centraal Secretariaat uitgebreid en kwam de Stichting voor de Land bouw tot stand. Deze ontwikkeling van de samen werking werd sterk bevorderd door het verlangen van deland- en tuin bouw om zelf verantwoording te dragen voor de maatregelen, die nodig zouden zijn voor deze bedrijfs tak. Twee dingen zijn dan zeker nood zakelijk en wel: overeenstemming in eigen kring, en een zeker gezag om de beslissingen te kunnen uit vaardigen en uitvoeren. Daarvan daan het blijvend onderling overleg en het streven naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie (de P.B.O.), die de naam Landbouw schap zou dragen. Het was de Stichting voor de Landbouw die in 1951 haar ontwerp indiende bij de S.E.R.voor het land. De land- en tuinbouw was de eerste, die met een eigen ontwerp kwam. Het is daarom begrijpelijk, dat het nogal enige tijd heeft geduurd voor de behandeling in de S.E.R. achter de rug was. Het Landbouwschap Maar eindelijk kwam dan toch de bekroning van het werk der orga nisaties en der Stichting voor de Landbouw. Op 23 Februari 1954 verscheen het besluit tot instelling van een bedrijfschap voor de land bouw, welk bedrijfschap de naam Landbouwschap draagt. Het trad in werking op 24 April. In Mei 1954 is het Landbouw schap met zijn werkzaamheden aan gevangen. Het doel van dit Land bouwschap is het bevorderen van de bedrijfsuitoefening in de land en tuinbouw, om daardoor het al gemeen belang van het Nederlandse volk te dienen. Daarnaast heeft het als tweede taak het behartigen van de ge meenschappelijke belangen van de bedrijven en van de personen, die op deze bedrijven werkzaam zijn. Het spreekt vanzelf, dat het werk van het Landbouwschap niet in strijd mag komen met het algemeen belang van het gehele Nederlandse volk. Om botsingen tussen dat al gemeen belang en het belang van de land- en tuinbouw tevoorkomen, bepaalt de wet dan ook, dat de over heid het recht heeft, toezicht te houden op de werkzaamheden van het Landbouwschap. Het werkterrein van het Land bouwschap is nogal uitgebreid. Het heeft regelende bevoegdheden op technisch, economisch en sociaal terrein en zal daarnaast natuurlijk als adviesorgaan blijven optreden. Voor het voeren van een goede huishouding zijn eigen inkomsten nodig. Ook in dit opzicht heeft het Landbouwschap een aantal bevoegd- De ideale combinatie matras met divanbed 25 jaar garantie op Uw HOBO COMFORT divanbed prima kwaliteit damast binnenvering Schtaraffia systeem afdekking prima gestepte erin en watten zijkanten bestikt, gevulde handvaten en ti Binnenvering met 15 jaar garantie. 80 x 190 5 3.- 90 x 190 60.- 120>.£ schitterende kwaliteit damast, binnenverinffi systeem, verzinkte draden, met 2 staalbanbb randveren, geborduurde zijkanten, afdekkie j stepte erin en watten, plastic handvaten. Binnenvering met 15 jaar garantie. 90 x 190 8 5.00 120 x).( Alleenverkoop van EPEDA MATR/ Hobo Comfort Divanbedden 25 j. gó 9031 Hobo stalen ledikanten 90 x 190 34 120 x 190 42 heden gekregen, welke nodig zijn om de werkzaamheden goed te doen verlopen. Het feit, dat het Landbouwschap een orgaan is van de bedrijfsgenoten zelf, benevens het feit, dat de or ganisaties de bestuursleden aan wijzen en een voortdurend toezicht kunnen uitoefenen, zijn er waar borg voor, dat het Landbouwschap zijn gelden zuinig zal beheren. De lange weg De eerste mijlpaal op de lange weg naar volledige en gelijkberech tigde samenwerking van boeren, tuinders en landarbeiders is ge weest het instellen vanhet Centraal Secretariaat voor Land- en Tuin bouw in 1941, de tweede mijlpaal de oprichting van de Stichtingvoor de Landbouw in 1945: de derde mijl paal is de instelling van het Land bouwschap in Febr. van dit jaar. Hiermede hebben de land- en tuin bouw in Nederland een ideaal be reikt, waar zij lang naar gestreefd hebben; het bouwen van een orgaan, waardoor zij met hun gezag de nodige regelingen voor deze bedrijfs tak kunnen treffen en uitvoeren, met het doel de land- en tuinbouw in het Nederlandse volksgeheel zijn rechtmatige plaats te geven. De land- en tuinbouw mogen er trots op gaan, dat zij de eerste van het Nederlandse volk geweest zijn, die gebruik maken van de mogelijk heid om een P.B.O. in het leven te roepen. Dit wekt temeer bewon dering als men goed beseft in welk een korte tijd deze lange weg is afgelegd; en als men weet hoe de land- en tuinbouw er twintig jaar geleden in het diepst van de land bouwcrisis voorstonden, toen vele boeren en tuinders niet of nauwe lijks het bedrijf staande konden houden. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30^ Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67. Tel. 263. Genève's conferentie De afgelopen week heeft de con ferentie te Genève zich gekenmerkt door volkomen gebrek aan vaste lijnen in de westelijke politiek. Amerika speelde geen rol en kon jeen leiding geven. Engeland pro- jeerde er een bruikbaar plan op te stellen, samen met haar domini ons India, Pakistan, Ceylon. Frank rijk, de grootste belanghebbende bij Indo-China worstelde met zijn eigen kabinet en met het staats hoofd van Vietnam, Bao Dai. De situatie was helaas In over eenstemming met de verhouding. In Indo-China is de militaire posi tie der Fransen zo slecht, dat zij blij mogen zijn met een bestand, dat hun de controle laat over het zuidelijke deel van Vietnam. De Britten willen hen daarbij steunen. Doch Frankrijk had wat anders gehoopt, namelijk dat op het laatste ogenblik Amerikanen en Britten troepen zouden hebben gestuurd, om mee te vechten. Dit werd ge weigerd. Bidault is niet ontevreden over de Britse diplomatieke bijstand, doch hij heeft wrok jegens Eden. En ook jegens Dulles, die hem, tegen de verwachting in militaire steun onthield, doch eerst geen zin had, actief 'n bestand te bevorderen, die aanvankelijk „nergens was" en daarna vertrok. Een pijnlijke af tocht. AMERIKA Wat was er gebeurd, voordat deze toestand ontstond? Ruim drie weken geleden vroeg Dulles de medewerking van Eden en Bidault, om de Chinezen met oorlog te dreigen, als deze verder ging met hun hulp aan de rebellen in Indo- China. Lpnden en Parijs weigerden zij wilden praten te Genève. Doch de Zaterdag voor de conferentie te Genève, toen de drie westelijke ministers te Parijs bijeen waren, vroeg Bidault plotseling militaire steun: om het bedreigde Dien Bien Phoe te helpen. Dan zou de verenigde actie, waar mee Dulles slechts wilde dreigen, een feit zijn en kon men de confe rentie van Genève evengoed niet houden. Want China zou zeker evenveel steun bieden aan de Viet- minh (de rebellen) als het westen aan Vietnam en een tweede Korea zou in Indo China zijn ontstaan. Eden weigerde. Dat viel te ver wachten. Maar Dulles ook. Hij bleek namelijk helemaal niet de steun te hebben van het amerikaanse con gres voor deelneming aan de oor log in Indo-China en hij had willen dreigen met Iets, dat hij niet bij machte was uit te voeren. FRANKRIJK Het gevolg was kortweg verschrik kelijk. Bidault moest zo spoedig mogelijk en op zwakke bases, on derhandelen over een bestand. Al lereerst een tijdelijk staken van 't vuren, om gewonden te evacueren uit Dien Bien Phoe. Molotow zeide hem daarop, dat daartoe een dele gatie van de Vietminhnaar Genève moest komen. Daartegen echter ver zette zich het staatshoofd van Viet nam, Bao Dai, die terecht In de Vietminh slechts een beweging ziet van de rebellen. Bao Dai hoopte op Amerikaanse steun, om een gesprek met de op standelingen afte wijzen. Het tegendeel gebeurde. De Amerikanen hadden niets meer te bieden en zette Bao Dai onder druk, opdat deze besprekingen over een wapen stilstand mogelijk zou maken. Waarop deze zwichtte, doch schreeuwde dat hij verraden was. Men zou dus over Indo-China gaan praten, de westelijke grote drie (Dulles dan vervangen door Bendell Smith), Rusland, China, Vietnam, Laos, Cambodja ende de opstandige pro-communistische Vietminh. Doch dat liep niet van een leien dakje, want deze laatste zou in feite ook als „regering" erkend moeten worden en dat ver wekte nieuwe moeilijkheden. VIETNAM. In deze ellendige situatie zocht -het westen de eenheid te herstel len. Het verzoende zich met het idee van een bestand in Indo-China een verdeling (zo mogelijk, want dat is ook een probleem) in twee gebieden, vrije aftocht van de franse troepen uit het noorden en beveiliging van zuid-Vietnam, Laos en Cambodja door de niet commu nistische landen van Azië en het Westen. Eden probeerde dedrieaziatische dominions, Australië en Nieuw- Zeeland in te schakelen en te be wegen, deel te nemen aan het be waken van een neutrale zone en 't geven van garanties aan het toe komstige vrije deel van Indo-china met Amerika als ruggesteun. De vraag was nu echter nog, als China meewerkte aan een bestand (wat het wel wil) of het als prijs niet zou vragen diplomatieke er kenning door Frankrijk en mede werking van Londen en Parijs, om in de Ver. Naties te komen. En dit probleem moest mede ter sprake komen. Een ware doolhof! KOREA. De conferentie over Korea ver zandde volkomen, omdat ieder zich bezig hield met Indo-China. In Korea zal de zaak blijven zo als ze is: een duurzaam militair bestand zonder politieke regeling. Over zo'n politieke schikking lopen de meningen volkomen uit een. Syngman Rhee en de Ameri kanen zeggen, dat noord-Korea eenvoudig is ontstolen aan zuid- Korea (dat juridisch het gehele vertegenwoordigt), de communisten eisen, dat Rhee en de Amerikanen heengaan om „vrije" verkiezingen te doen houden. Een compromis is niet in zicht, evenmin als in Duitsland. De Koreaanse kwestie wordteen aangelegenheid ener commissie der onmiddellijk belanghebbende lan den. Over Indo-China en al wat er mee samenhangt, werd verder ge praat met enige hoop op 'n bestand. Doch ook hierbij rekent men op maanden van overleg. Hopelijk wordt in die tijd een westelijk eenheidsfront hersteld. met SOLV-X beschermt Uw pen Koop not heden Quink, de inkt mtt SOLV-X, die Uw vulpen ondet het schrijven reinigt en daardoor verstopping en bezinksel voorkomt. Verkrijgbaar in de kleuren Perma nent Black, Permanent Blue Black, Permanent Blue, Permanent Red en Emerald-Green, zowel als in de uitwasbare soort (washable) Royol Blue, welke laatste daarom ideaal is voor school- en huisgebruik. Flacons 2 oz. prijs f 0.75 verkrijgbaar 4 oz. prijs f 1.10 in 3 maten: 20 oz. prijs f 3-95 met SOLV-X Voor naar Ebberink Porcelein Glaswerk Bestek J. Coenen-Houtackers Steeds in voorraad Eng. Blauwkop Willemsburger Verheijen's Zaadhandel Leunen Telefoon 550

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2