Wat zegje van Riodergebed door de H. Vader Deken Haenraets te Sittard veertig jaren priester. Landbouwoverschotteo naar onontwikkelde gebieden. Nederland by vorming van agrarische Europese markt zeer gebaat. De Nederlandse landbouw zal in een tijd van wereldoverschotten bijzonder diligent moeten zijn om bestaande exportposities te kunnen behouden; voortdurende activiteit in de richting van nationalisatie en lagere kostprijzen zal nodig zijn om eventuele prijsdalingen op de wereldmarkt het hoofd te kunnen bieden. Aldus schrijft''minister Mansholt in het jongste kwartaaloverzicht van de Amsterdamse Bank Incas so-Bank. De vooruitzichten op lange ter mijn voor vergrote afzet van de producten, die voor de Nederlandse landbouw-export van belang zijn. kunnen niet ongunstig genoemd worden. Het betreft hier immers vooral veredelingsproducten, waar- -£v naar de vraag zal toenemen indien de koopkracht stijgt, jpltf Ook tegenover toenemende con currentie moet het, aldus minister Mansholt, voor Nederland mogelijk zijn een aandeel in deze zich uit- breidende markt te veroveren. f£ Er bestaan voldoende aanwijzin gen voor de veronderstelling, dat Nederland bij de vorming van een Europese markt zeer gebaat zal zijn. Bij het huidige systeem van na tionaal gevoerde economische poli tiek immers blijft het steeds mo gelijk, dat een of meer landen hun grenzen plotseling door contingen- tering of tariefsverhoging afsluiten voor Nederlandse landbouwproduc ten. De export is de laatste jaren bevredigend geweest, al zijn reeds voor enkele producten moeilijkheden ontstaan. Naar volume is er een stijging in de export van verschillende pro ducten zoals kaas, eieren, vers fruit, sierteeltproducten en gecon denseerde melk. Sedert 1950 is vooral de export van de volgende producten belang rijk toegenomen: vleesconserven Ver. Staten en Engeland, vers fruit West-Duitsland, gecondenseerde melk en melkpoeder naar diverse landen, bacon Engeland en eieren West-Duitsland en Italië. Beneden het niveau van 1950 bleef alleen de uitvoer van boter. Vooral vanaf 1949 is een voort durende daling opgetreden van het aandeel van de agrarische in de totale exportwaarde. Deze daling is een gevolg van het feit, dat de expansie van de industriële export nog sneller ver loopt dan die van de agrarische. Het is waarschijnlijk, dat de ont wikkeling van devraag naar land bouwproducten op lange termijn gunstig is, maar het is niet zeker, dal de gestegen behoefte aan es sentiële voedingsmiddelen, kleding enz. gepaard gaat met een even redige toeneming van de koop kracht. Minister Mansholt constateert, dat de „optimistische" visie om trent de toekomstige ontwikkeling der agrarische prijzen in belang rijke mate afhankelijk is van de economische ontwikkeling in de onontwikkelde gebieden. De hoop op een wending ten goede voor deze gebieden is slechts gefundeerd, indien de Westerse landen tot het inzicht komen, dat zij zelve, in veel belangrijker mate dan tot dusver is geschied, een actief aandeel moeten nemen inde ontwikkeling van deze gebieden. Wat betreft de agrarische overschotten, zegt minister Mansholt, dat het Westen wel omvangrijke militaire maatre gelen treft om het eigen gebied te beschermen tegen de expan- siezucht van het communis tische blok, maar verzuimt de minder ontwikkelde landen voor de vrije wereld te behouden door aan die landen veel krachtiger economische hulp te verlenen. Een positieve bestemming voor een deel der overtollige voorraden zou dan öok zijn, deze gratis of tegen zeer lage prijs ter beschikking van de verschillende minder ontwik kelde landen te stellen. Ingaande op de stabilisatie van agrarische markten en het interna tionaal agrarisch beleid, onder streept het artikel, dat in de eco nomische sociale en politieke be trekkingen tussen de landen een beleid moet worden gesteld, waar bij men in plaats van de problemen op elkander af te wentelen, deze gezamenlijk tracht op te lossen. Bij de landbouw zal, meer nog dan bij andere sectoren, aan het beginsel van de gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor de tech nische en economische problemen aandacht moeten worden geschon ken. Q, iieipeinzinqen Kleuteronderwijs Op een congres is vorige week door verschilende deskundigen nog eens nadrukkelijk de aandacht ge vestigd op het kleuteronderwijs, dat toch wel heel stiefmoederlijk is en wordt bedeeld, ondanks wetsvoor stellen, die al enkele jaren op af doening wachten. Op dat congres heeft een zuster, die al jaren lang in dit onderwijs „zit" een harde waarheid gezegd, die men zeker van een zuster niet ■VA-y.-N,-,.';.,- De Gruyter geeft korting op alle artikelen, behalve suiker, zout. soda. Wissel de cassabons in wanneer U wilt. Bewaar ze zolang U wilt. Hoe groter het bedrag wordt, des te meer plezier hebt U ervan I EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN Dat lie)» ik voor mijn verjaardag gekregen. Moeder zei, dal het er af kon met hel extra geld van de cassabons. Ze heeft een heel sta peltje ingewisseld en hei geld voor mijn fiets gekregen. Ik heb 't zelf gezien. verwachten zou: De minister moet bedenken, dat als hij geen gelden beschikbaar kan stellen voor hei kleuteronderwijs, hij later onher roepelijk gelden beschikbaar moet stellen voor gevangenissen. Voor degenen, die het kleuteron derwijs als iets bijkomstig beschou wen, of alleen als een oplossing voor moeders met veel kleine kin deren zien, kan dit harde gezegde van deze zuster, met de ervaring van jaren, misschien ook tonen, dat het gevraag om meer uitbreiding van kleuteronderwijs, wat we in Venray de laatste jaren horen, ook nog door iets anders of liever op de eerste plaats door iets anders wordt ingegeven, dan door hulp aan moeders met vele kinderen. Dat het hier gaat op de eerste plaats voor het kind zelf... Een waarheid, waarvan debeteke nis ook door verantwoordelijke Dersonen hier in Venray niet altijd jegrepen wordt. Monumenten In dit blad is reeds meermalen aangedrongen op wat meer versie ring van onze gemeente bv. door middel van een beeld of iets derge lijks. Naar aanleiding daarvan kwam er deze week een vinnig briefje, waarvan de inhoud in het kort hierop neer komt: „Noemt U het een versiering als we een beeld hier krijgen, dat Hensenius moet verbeelden, maar meer weg heeft van een nieuwer wetse fleskurk, waar de een of ander zijn eigen op uit kuurt. „En waarom nog meer monumen ten als men een ballonzuil nog niet meer ontdekken kan met al het vuil en omgroeisel, met die honderden namen er in gekrast etc." Omdat over het eerste zo links en rechts nog wel eens wat gebromd wordt is het misschien nog eens goed te wijzen op het wijze spreek woord, dat smaken verschillen. Dat dit ontwerp vergeten we niet te gauw, dat dit nog maar een ontwerp is, waaraan de beeld houwer ongetwijfeld nog wel het een en ander veranderen zal en beter uitwerken niet ieders smaak is. is in te denken, maar is dat wel ooit het geval. Een rustig overlezen van het oordeel bij de betreffende publicatie zal veel onnodig gepraat en geroddel voorkomen. Wat het tweede betreft moeten we de schrijver meer dan gelijk geven. De ballonzuil moet hoog nodig niet alleen een betere om geving krijgen, maar ook eens ontdaan worden van alle smeer lapperij die er op zit of er is inge krast. Een verjongingskuur kan hem alleen maar aantrekkelijker maken voor het Venrayse publiek, dat hem nu niet weet te vinden. Terwijl bovendien ook de vacantie- gangers misschien dan eerder de weg naar dit mooie Venrayse plekje zullen vinden. Vermakelijkheidsbelasting Bij de begroting 1954 zal aan alle kanten weer gevraagd worden om subsidie van de gemeente of om subsidieverhoging. En practisch het enigste potje waaruit de vroede vaderen putten kunnen, is de ver makelijkheidsbelasting. Nu is dat natuurlijk een gevaar lijk chapiter. Men kan er inkomen dat een voetbalclub, die in een jaar tijds ongeveer een duizend gulden vermakelijkheidsbelasting opbrengt, wel raar opkijkt als ze voor haar 100 jeugdleden zegge en schrijven f 200.retour krijgt als subsidie, terwijl verder diezelfde overheid zich weinig of niets om de voetbal sport als zodanig bekommert. Men mag het al een groots ge baar vinden, dat Harmoniën en Fanfares een bal krijgen, maar als de muziekgezelschappen dan het volledige risico mogen dragen van deze bals en het uiteindelijk resul taat zodanig is, dat de gemeente aan vermakelijkheidsbelasting veel meer ontvangt als de netto- opbrengst is voor de betreffende Harmonie, dan zit er toch iets scheef en begint men te kankeren. Want per slot van rekening is het dan de gemeente die er beter van wordt i.pl.v. de verenigingen en zijn al die subsidies al dik en dubbel door betreffenden opge bracht. Aan de andere kant kan men niet blind zijn voor de moeilijk heden waarvan onze armlastige gemeente, wat dit onderwerp be treft, afhankelijk is. Maar o.i. moet een en ander toch wel op een manier te regelen zijn, die minder aanstoot geeft en reden tot kanke ren als deze en die meer opbou werd werkt, wat toch het doel moet zijn van iedere subsidie maatregel. is, ons gebed om vrede aan te bie den, want dan zult U voorzeker onze smeking verhoren. J Dank U, lieve Jezus. Amen. Voor verkrijging van de vrede. De H. Vader heeft een speciaal gebed samengesteld voor de We relddag van gebed voor de Vrede, die de kinderen over de gehele we reld op Zondag 23 Mei a.s. zullen vieren. In dit gebed vragen de kinderen aan Jezus, dat „allen één groot gezin mogen worden, verenigd on der Zijn bescherming en in Zijn liefde." Het gebed wordt verspreid door het Internationaal Bureau voor de Kindsheid, dat samen met de Pax- Christi-Beweging de Wereldgebeds dag organiseert. De tekst van dit gebed luidt: Lieve Jezus. Eens bent U een kind geweest, net als wij en ze vertellen ons, dat U graag kleine kinderen om U heen had. Daarom komen wij de kinderen van alle landen ter wereld U onze dank betuigen en bidden wij U om vrede. U verlangt te allen tijde en overal bij ons te zijn. Maak onze harten tot Uw woning, Uw altaar en Uw troon. Sta toe, dat wij allen één groot gezin mo gen worden, die onder Uw be scherming en Uw liefde verenigd zijn. Houd verre van ons, oud en jong, alle egoïstische gedachten en daden, die de kinderen van onze Vader onderling en van U scheiden. Moge Uw genade voor ons allen een schild vormen tegen Uw vijan den en tegen die van Uw Vader. Vergeef hun, o Heer, want zij weten niet wat zij doen. Wanneer de men sen door Uw hulp, elkaar beminnen dan zal er ware vrede heersen op aarde en wij kinderen kunnen leven vrij van de vrees voor de verschrik- gen van een nieuwe oorlog. Wij vragen de Onbevlekte Moe der Maria, die ook onze Moeder Kerkelijk en koninklijk] onderscheiden. Wellicht nog meer dan Deken H. J. Haenraets zelf, hebben de be woners van Sittard het Zondag gewaardeerd, dat hun geliefde pa rochieherder bij gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest ker kelijk en koninklijk onderscheiden werd. Mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, maakte op de hul- digings-receptie de benoeming van de jubilerende priester tot ere kanunnik van het kathedrale ka pittel bekend. Even later kon burgemeester M. Coenders van Sittard Deken Haen raets in kennis stellen van zijn benoeming tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding werd aan Deken Haenraets speciaal verleend voor zijn houding tijdens de bezet ting, toen hij geruime tijd als gij zelaar in Duitse kampen verbleef. De hoogste kerkelijke en wereld lijke autoriteiten waren hierna ge tuige van een overweldigende hul de, welke heel het dekenaat Sittard aan zijn Deken bracht, die reeds bijna de helft van zijn rijk pries terleven namelijk negentien jaar lang in Sittard gewerkt heeft. Onder zijn leiding werd de Grote Kerk te Sittard geheel gerestau reerd. Het was om deze hoedanigheid, dat de parochianen Deken Haen raets de restauratie aanboden van dertien kostbare kerkschilderijen, afkomstig van een meester uit de Luikse school. Alle pastoors uit het dekenaat, heel het gemeentebestuur, practisch alle parochianen en het voltallige kerkbestuur kwamen hun pastoor deken fêteren. Al deze personen vulden tevoren de grote St Pieterskerk tot in de uiterste hoeken om er de plechtige hoogmis tot dankzegging bij te wonen, welke de jubilaris, met as sistentie van zijn kapelaans op droeg. Verschillende aardappelverbou wers zijn alweer begonnen aard appelen te poten of staan op het punt om dit te doen. Dit is een zeer nuttige bezigheid maar er is een beetje risico aan verbonden. Groot is dit risico zelfs, wanneer deze aardappelen maar klakkeloos daar worden gepoot, waar de verbouwer meent, dat dat wel een geschikt hoekje er voor is. Men is immers daar niet geheel vrij in, in verband met de aard- appelmoeheidsvoorschriften. Deze voorschriften zijn er niet om het de mensen lastig te maken, maar uit bittere noodzaak. Want er is aardappelmoeheid in ons land, een sluipende ziekte, die daar waar ze optreedt, en dit gebeurt meestal geheel onverwacht, de teelt van aardappelen niet meer lonend doet zijn of in het ergste geval zelfs on mogelijk. Waar deze ziekte gecon stateerd wordt, volgt een teelt verbod voor aardappelen en tomaten, om zodoende de besmetting met deze ziekte weer kwijt te raken. Dit is tot nu toe de enige manier om er weer af te komen, op andere wijze kan deze ziekte nog niet worden bestreden. Vele jaren -geen aardappelen mo gen verbouwen is erg. Daarom is het van het allerhoogste belang om het optreden van deze ziekte te voorkomen en dat is mogelijk, door toepassing van de zgn. vruchtwis seling, wat betekent, om na een gewas aardappelen de eerstvolgende jaren niet weer aardappelen te ver bouwen, maar andere gewassen. In feite geldt het belang van vrucht wisseling voor alle gewassen, maar wegens het grote gevaar van de aardappelmoeheid heeft de'"over heid voor aardappelen de vrucht wisseling wettelijk verplicht gesteld. Op dezelfde grond mogen maar één keer in de drie jaar aardappelen worden verbouwd; op tuinen boven dien nog jaarlijks niet meer dan een derde deel van de oppervlakte van de tuin. Om de drie jaar mag men dus op een tuin op hetzelfde derde ge deelte weer aardappelen verbouwen. Hierboven werd het reeds gezegd, op besmet verklaarde grond mogen in het geheel geen aardappelen of tomaten worden verbouwd. Tot nu toe zijn er elk jaar nog mensen geweest, die zich niet aan deze voorschriften hebben gehouden, zeer tot hun schade, want over treders worden opgespoord en ge straft. Laat daarom het bovenstaan de een waarschuwing zijn, opdat er dit jaar geen overtreders zullen zijn, die eerst te laat moeten er- veren, dat ze fout hebben gehandeld. Kath. Jonge Middenstand in Limburg De Kath. Jonge Middenstands bond in Limburg is, blijkens de constatering van secretaris Waiter op de Zondag te Roermond gehou- dden bondsraad kwalitatief gezond, maar kwantitatief zeer zwak. Hij omvat in het geheel slechts tweehonderd leden en het aantal afdelingen is tot negen geslonken. Het diocesaan bondsbestuur zit gelukkig niet bij de pakken neer en voorzitter W. v. d. Bosch uit Heerlen zeide, dat dit jaar in het teken van hernieuwde actie en kadervorming zal staan. Ter activering hield de perschef van de Kath. Middenstondsbond, de heer W. Perquin en interessante inleiding onder het motto: „Nu zijn wij aan beurt". Voorzitter Lennards van de or ganiserende afd. Roermond wees op de slechte financiële toestand van de Kath. Jonge Middenstandsbond, waarin de „grote" bond echter wil bijspringen. In het bestuur werden gekozen de heren Baeten (Horst), Sleven Maasniel en Thoma Venlo. Bloesem in Zuid-Limburg In Zuid-Limburg, waar op Paas- Maandag nog tien centimeter sneeuw lag, zijn door het mooie weer de fruitbomen plotseling in volle bloei komen te staan. Export van Amerikaanse zuivel overschotten Prijsverlaging voor kaas en melkpoeder Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft de exportprijzen van overtollige kaas en melkpoeder met bijna 30 pet verlaagd. Met het doel de enorme voorraden zuivel producten te verminderen. Deze maand zal het ministerie aan exporteurs Cheddarkaas van de beste kwaliteit aanbieden tegen een prijs, die 10 dollarcent lager is dan de binnenlandse marktprijs. Taptemelkpoeder zal worden ge ëxporteerd tegen een prijs, welke 4,4 dollarcent lager is dan de bin nenlandse. Het ministerie zal in April 325 milioen lbs kaas en 540milioen lbs melkpoeder voor export beschikbaar stellen. Volgens de woordvoerder ver wacht het ministerie niet, dat de zuivelproducerende landen, Dene marken, Nederland, Australië en Nieuw zeeland zullen protesteren tegen het voorgenomen aanbod of de prijzen van de zuivelproducten. De gevraagde prijzen liggen, naar hij zei, over het algemeen op het hogere of midden niveau van de prijzen, welke op de wereldmarkt door genoemde vier landen voor deze producten worden gevraagd. Het ministerie hoopt tevens, aldus de woordvoerder, dat zijn handels delegaties, die dit weekeinde naar Europa, het Verre Oosten en Latijns Amerika vertrekken, bij hun terug komst aan het ministerie de voor waarden zullen kunnen mededelen, onder welke de producten in het buitenland verkocht zouden kunnen wordén. Ingezonden Mededeling De natuur is gul! Alle respect voor U, mannen en vrouwen van het onderwijsU hebt door Uw overvolle klassen een taak, die wel het uiterste van U moet vergen. Maar hebt U er wel eens bij stilgestaan, hoe U die taak in aanzienlijke mate kunt verlichten.'' Kent U al uit eigen ervaring die wonderlijk-veelzijdige werking van KING-peper- rnunt. die Uw ogenblikken van moeheid en gespannenheid over brugt? KING verfrist U, KING geeft U nieuwe energie. De beste gaven der Natuur zijn in KING verenigd om U zó te „ontspan nen", dat „overspanning" voorkomen wordt. Laat zóveel gulheid ook aan U goed besteed zijn!

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2