f ALBERT HEIJN RANG Eerste H. Communie in vroeger dagen Voor de Politierechter Uit„Peel en Maas" Dreigend ras-gevaar ■i Zaterdag 1 Mei 1954 No. 17 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT Tak druk en uitgave PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN Vak EEN RIJK BEZIT grootestraat 28 fiT1e^ns.?eng.KSc150H52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN pr1ji ^per^ KffAft T A al° fL 25* u U eiPV i eo'r ay^ Nu de tijd weer is gekomen, dat vele van onze kleintjes hun Eerste H. Communie doen, is het misschien eens aardig de jeugdherinneringen te publiceren van een Venraynaar, die voor een vijftigtal jaren zijn Eerste H. Communie eveneens mocht doen. Voor de ouderen een prettige herinnering aan die mooie dag, reeds lang geleden, voor de jongeren om aan te tonen, dat ook vroeger deze dag een hoogtij was, waaraan men nog lang terug dacht. Bond 1900 deden de Venrayse kinderen hun Eerste H. Communie op hun elfde of twaalfde jaar. Nadien heeft Paus Pius X de kindercommunie inge steld en konden de kinderen eerder ter H. Tafel naderen. Op alle scholen werd door de bovenmeester, bijgestaan door de Pastoor of Rector, reeds maanden van te voren begonnen met de ka- techismuslessen, die men zo lang er in dreunde, dat de communi canten zelf, als ze 's-nachts wakker werden gemaakt, automatisch het antwoord op alle vragen wisten. Het biechten werd gerepeteerd tot en met, zodat alles tot in de puntjes geregeld was. De meeste kerkdorpen alsMerselo. Leunen, Heide, Oostrum en Smakt moesten naar Venray's parochie kerk, die voor deze gelegenheid al tijd prachtig was versierd. Evenals nu werd ook in die dagen veel (misschien zelfs te veel) aan dacht besteed aan de kleding van de communicant. En dat betekende in die dagen heel wat. Want de jongens namen dan defi nitief afscheid van hun klepbroek en kregen een zwart laken pak, met deftig vest en jas. Voordien hadden de meesten een korte broek ge dragen, met een grote klep, wat vooral voor de kleintjes wel ge makkelijk was, maar die toch ook dikwijls de lieve gewoonte had op de meest ongelegen ogenblikken los te schieten, zodat de vlag al eens een keer uitstak. Bij dat zwart laken pak behoorde een witte strik een harde witte boord en een zwarte harde hoed. Ongeveer de vorm van een bolhoed maar van boven plat. Een soort halve hoge hoed. Hadden de ouders wat centen dan kreeg zoonlief een knol van een horloge met grote ketting en men kon op die dag de jongelui nog wel eens plechtstatig zien kijken hoe laat het wel was. De meisjes waren geen bruidjes als nu, maar kregen een heel lange zwarte rok, terwijl ze op het hoofd een soort verpleegsterskap droegen en ook zwart. Een tamelijk somber beeld dus. Om 8 uur was in de parochie kerk dan de plechtige hoogmis, waaronder de kinderen hun Eerste H. Communie deden. Op de lage bankjes in het midden pad zaten communicanten, vooraan de jongens, achteraan de meisjes. Om de plaatsen werd geloot. In de bank van het middenschip zaten dan de ouders, op dezelfde num mers als hun kinderen, aan iedere kant vijf. Het best is nog in mijn herinne ring gebleven het prachtige gezicht van al die grote witte mutsen, met toeren, met of zonder bloemen, op de gezichten der gelukkige moeders. Het zangkoor zong zijn beste ge zangen, op het altaar was het één bloemenweelde en waren de prach tigste paramenten in gebruik, kort om het kerkelijke feest werd met alle luister gevierd. Die in de kom woonden, trokken na de plechtigheid naar huis, maar de mensen van de kerkdorpen gingen koffiedrinken bij de kleer maker waar het communiepak was gekocht. En zo was het de tweede Zondag druk in de textielzaken van Rooy, maar nu in het verorberen van krentemik en koffie. Daarna trokken de families dan naar huis, waar intussen alle mo gelijke ooms en tantes waren ge arriveerd en dan was het verder de gehele dag feest. Dat de communicant de gehele dag in het teken der belangstelling stond, behoeft niet gezegd te wor den, zelfs dikwijls zo, dat die op het laatst blij was dat men 's mid dags weer naar de kerk kon, om de hernieuwing der doopbeloften te doen, onder een plechtig lof. Dan volgde nog dikwijls een be zoek aan de pastorie, waarna een koffiemaaltijd de feestelijke dag besloot. Er is een schoon lied dat zegt, dat wanneer iemand boter op zijn hoofd heeft, hij beter doet uit de zon te blijven. Hetzelfde kan men zeggen, als men reeds eerder met de justitie in aanraking is gekomen. Dan kan men er ook beter voortaan maar wegblijven, want al is het dertig jaren geleden, wat eens is geboekt, blijft geboekt en wordt U bij een hernieuwde ontmoeting dan ook stante pede onder Uwes neus ge wreven en dat is altijd pijnlijk, vooral als men de gehele geschie denis al lang vergeten is. Bovendien heeft het altijd invloed op de straf-maat en dat is dikwijls ook ongezond. Zo was er j.l. Vrijdag bij de gewone zitting van de politierechter iemand uit Wellerlooi, die men gesnapt had met stropen. Daar werd hij wat giftig over en hij dreigde toen de hei in brand te zullen steken. Nu moet men wat een mens in zijn gift zegt, niet allemaal voor directe waarheid aannemen, maar nu ge beurde het wel. De man was al eens een keer eerder veroordeeld en de jachtopziener dacht dat men met zulke mensen voorzichtig moet zijn. Dat dacht ook de Officier van Justitie, die 1 maand gevangenis straf eiste, maar de rechter maakte er 14 dagen van. Hoewel het een kranteman niet past een oordeel te vellen over des rechters oordeel, vonden we dit toch wel wat hard... maar ja, een gewaarschuwd man telt voor twee. In Horst bestaan nog vele goede en oude gebruiken en een er van is dat op tweede Kerstdag „plats" gegeten wordt, een soort krentemik Nu had iemand daar een goede kennis uitgenodigd om 's avonds eens een stukje "van die „plats" te komen verorberen. Voor het echter zover was, ging de uitverkorene een glaasje bier pikken en van dat ene glaasje kwamen er meer enz. Het gevolg daarvan was, dat toen het klokje van gehoorzaamheid sloeg, er een man of tien meetrok ken naar de bewuste „plats'. De gastheer was echter met zijn vrouw intussen naar elders gegaan en zo stonden de tien drinkebroers voor een gesloten deur. Maar geen nood, men kwam er toch wel in en toen er geen plats te zien was, meenden de heren eens erg leuk te zijn en werd binnen 't gehele huis op stelten gezet. Toen dan ook de gastheer later thuis kwam. was het één ruïne. De politie kwam en de drinkebroers nu nuchter moesten f 15. boete betalen. En zo ziet men, dat ook de plats duur wordt gekocht. Maar „lol" hebben ze gehad! In Merselo gebeuren rare dingen. Daar pakt een boer een riek en steekt een boerenjongen door zijn pols. Omdat die boerenjongen al te veel aandacht besteedde aan de dochter van die boer. Nu zijn er ook wel andere ma nieren als die riekstekerij, om een einde aan deze ongewenste toe stand te maken en dat werd dan ook netjes uit de doeken gedaan door de heer Officier. Met f 30.wordt de boer ge leerd, dat men in andere streken des lands hiervoor andere metho des gebruikt. En zijn riek is hij ook nog kwijt. De winter is lang en hard geweest en heeft nogal wat kolen gekost. Een heertje uit Venlo had een methode gevonden om die kolen- rekening wat te temperen en het toch lekker warm te hebben. Hij ging namelijk iedere avond trouw zijn vrouw halen die een school moest poetsen. En nam ook iedere avond trouw een lege boekentas mee. Ging het paar echter huis waarts, dan was de boekentas vol en wel met anthraciet, gepikt van de kolen der school. De kruik gaat echter zo lang te water tot ze barst en op een gegeven ogenblik was de kolen-gapper het haasje. Hij kreeg als auctor intellectualis f 25 boete en een maand voorwaardelijk, zij omdat ze gelegenheid gegeven had en bovendien zich gewarmd ch ge1 aan de gestolen kolen In Venray wonen gevaarlijke mensen, het Is maar dat U het weet, want als iemand onder zijn bed een stengun heeft liggen en een stelletje scherpe patronen, dan kan men beter een eindje uit de buurt blijven. Hij mocht eens kwaad worden. De politie echter heeft onversaagd dit wapenarsenaal leeg gehaald en de eigenaar mocht nu raison van f 50.vernemen, dat hij zijn stengun kwijt is en zijn patronen. En dat de oorlog al tien jaren voorbij is. En in Horst wonen rare mensen, het is ook maar dat U het weet, want als U daar door een loodgieter Uw wastafel in orde laat brengen, hebt U grote kans dat hij dat netjes doet, maar met gestolen spullen en dan wordt later alles weer netjes afgebroken, maar intussen hebt U de rekening mogen betalen. Die loodgietersknecht, die dat kunstje uithaalde is intussen echter al gesnapt en mag nu een maand gaan brommen. En dan was er weer een hele rij dronkenlappen op de fiets. Moeten we nog vertellen, dat het vooral in de omgeving van Venlo weer slag op slag raak was. f 30.voor de eerste keer, 8 dagen voor de tweede keer. Een uitzondering werd ge maakt voor iemand uit Arcen, die voor de zesde maal kwam. Hier wou de Officier dan toch wel eens wat meer van weten en nu zal een psychiater moeten uitmaken, waar deze man die onlesbare dorst toch wel vandaan haalt. En daar moeten we maar op wachten. van 4 Mei 1895 Jan Verbeek, was op 29 April 50 jaar tabakskerver bij de familie Goumans op de Grote Markt. van 5 Mei 1900 Het 550ste jaarfeest van de vinding van het miraculeuse beeld te Oostrum, ging plechtig gevierd worden. 71 jongens en 69 meisjes deden op 28 April de eerste heilige Com munie. - In het gemeentebos nabij het Vlak, ontstond 28 April brand. On geveer een ha bos werd vernield. De echtelieden P. Bom en M. S tenten, vierden op 28 April hun zilveren huwelijksfeest. Op 1 Mei werden de Meibomen geplant. C. Bomers opende in het huis, vroeger bewoond door de heer M. Tacken, aan de Langstraat een café. van 6 Mei 1895 De drie schutterijen herstelden op 1 Mei het schone gebruik in ere om voor de drie gildehuizen een Meiboom te planten. Een poging tot bigamie mis lukte net op tijd. De man af komstig uit Roermond werd in arrest gesteld. Van het bouwen van drie woon huizen voor G. Verheyen te Oostrum, waren de laagste inschrijvers M. Jacobs, metselwerk f 459, P. Potten, timmerwerk f 1047, J.Janssen,stu- cadoorwerk f 125, Ger. Pouwels, verfwerk f 75. Op 2 Mei kwam voor de eerste keer een processie uit Gennep te Oostrum. van 7 Mei 1898 Op 3 Mei overleed de oudste inwoner van Venray Johannes Nef- kens, weduwnaar van Elisabeth Sassen, in de ouderdom van bijna 91 jaar. Hij woonde 62 jaren in Venray. De machinale broederij van de heer SchellingsVerheugen op de Kruisen, werd in werking gesteld. De Loterij-vereniging „De Goudmijn" herdacht haar 3-jarig bestaan. De heer Ed. M. Janssen uit Overloon, slaagde te Nijmegen voor onderwijzer. van 7 Mei 1904 Tot postbode werd benoemd de heer Gerard Kusters uitVeltum, De echtelieden Willem Wijn hoven en Gertruda Peters zouden 10 Mei 25 jaar getrouwd zijn. Na een aanbesteding voor het opbouwen van het afgebrande huis en stalling van A. Loonen te Oos trum, nam de architect W. Wijn hoven zelf het werk aan voor de begrotingssom van f 1420. Te Blitterswijck werden 2 Mei acht huizen in de as gelegd. De schade was zeer groot. Te Venlo slaagden voor de onderwijs-akte, de dames van het beroemde pensionaat Jerusalem C.S.M.H. Mencke, P.M.C. Wijs en L.J.M.T.T. Francken. Op 2 Mei had te Well de fees telijke installatie plaats van Burge meester G. J. H. Peters. Op 1 Mei overleed mevr. Wed. Sala geb. de Bruyn, 66 jaren oud, P. CustersOudenhoven grote Markt, zou 12 Mei zijn winkel met bakkerij openen. K. Thomassen—-van Welre, Grotestraat, hield wegens verhui zing naar'het huls van C. van den Heuvel, Grotestraat een opruiming tegen spotprijzen. Pater Craeynest, lid van de Mis siepropaganda der Witte Paters, heeft na zijn terugkeer uit het Zwarte Afrika een verslag geschre ven voor de pers. Hij behandelt hierin vooral het groeiende rassen vraagstuk. Wie ook maar zeer kort in de Congo verblijft, moet noodzakelijk getroffen worden door het probleem van de verhouding tussen blanken en zwarten. De toestand van de zwarten lijkt wel iets op die van de Joden onder het Nat. Socialisme in Duitsland. Pater Craeynest haalt hiervoor enkele zeer sterke veorbeelden aan Wat een lage prijzen, zeg! 0 zo - nu zie je 't dus zelf ek dal is 'l geheim van ALBERT HE IJ N Hier volgt weer een aantal lage prijzen Hele Siam Rijst droogkokend 500 gram 49 Macaroni elleboog P, 250 gram 22 Witte Bonen Echte Holl. 500 gram 65 Bruine Bonen j kwalitei' soogr.m 6s61 Erwten met Worteltjes m 57 Gelders Ontbijtspek 100 gram 31 Ontbijtworst uit blik 200 gram 49 Ananasblokjes 200 gram 29, Wegenwacht v.d. Toorn zegt Ata Je uren lang op die motor z!t In regen en wind. allerlei koude karweitjes hebtop- geknapt. wel, dan heb je maar één groot verlan gen- Een rustig, warm plekje met een fijn kopje Boffie Kofüe. want daar knap je van op. BOFFIE: het woord voor de lekkerste KOFFIE! Spaart Albert Heijn's BoHie-Strips en Panorama-plaatjes Strip-album BOFFIE EN BUIKIE IN DE KNOOP (i.-) I PANORAMA-ALBUM 1.25; VOOR KWALITEIT Het is b.v. aan inboorlingen ver boden hotels of restaurants binnen te gaan, die gereserveerd zijn voor blanken. Het is aan de inboorlingen ver boden om eerste klas te reizen in de trein of op de boot of om een cinema te bezoeken. „Ik heb het zelf meegemaakt", schrijft Pater Craeynest, „dat in landers niet aanwezig mochten zijn bij een eenvoudige wielerwedstrijd voor blanken!" Terwijl de zwarten in lange rijen staan te wachten voor het Post kantoor - God weet hoe lang nog! - moeten zij en bloc plaats maken voor een blanke die een postzegel komt kopen. Zij mogen na een be paald uur niet meer in de blanken- wijken komen. Zelfs in de kerken nemen zij nog plaatsen in geschei den van die der blanken. Zij kunnen geen eigenaar worden zelfs niet van het kleinste stukje grond! En zo gaat deze betreurens waardige lijst maar door. Het klinkt als een aanklacht voor het openbaar ministerie! Men zegt dat al deze situaties moeilijk veranderd kunnen worden omdat velen op de tekst van de wet steunen! Het merendeel der blanken be schouwt de zwarten als een minder soort mensen. Als dit al opgaat van hen die nog in de bossen wonen, zeker gaat het niet op van degenen die in de grote steden wonen. Het is hoog tijd om hierin ver andering te brengen. Tot nu toe is het nog wel niet tot een gemeenschappelijke bewust wording gekomen onder de zwarten of tot een beweging van wraak en verzet, maar dit kan spoedig komen, vooral ook onder invloed van de gehele wereldsituatie. De zwarten worden zich steeds meer bewust van hun menselijke waardigheid en van hun rechten en capaciteiten. Ook komen er reeds sociale bewegingen naar voren vanuit verschillende klassen. Wij vergeten maar al te dikwijls, dat de blanken zelf de ambitie en ook de ontevredenheid van de zwar ten gaande maken door hun persoonlijke levenswijze. Dit is trouwens de normale gang van ontwikkeling in de beschavings geschiedenis. Het eindresultaat van de koloniale politiek moet zijn de zwarten zelf standig te laten zijn in hun eigen land. De katholieken hebben hierin een ernstige plicht te vervullen. Als de richtlijnen van Rome er steeds zo scherp op gericht zijn een eigen zwarte clerus te vormen in de Missielanden dan moeten ook de leken in die landen tot zelfstandig heid gevormd worden. De Staat heeft de dure plicht hieraan mede te werken. Land- en Tuinbouw Gebreksziekten In de fruitteelt Van regeringszijde wordt steed- weer gewezen op het belang de voedingstekorten van plant en boom te onderkennen. Uit één der laatste publicaties over dit onderwerp bleek opnieuw, hoe het magnesiumgebrek de be langrijkste oorzaak is van ziekten in de fruitteelt. Ook in landbouw en veeteelt worden herhaaldelijk grote tekorten aan sporenelementen en magnesium openbaar. Het magnesiumgebrek is de meest algemeen voorkomende voedings ziekte; direct daarop volgen man gaan- en ijzergebrek, doch deze hebben een geringere economische betekenis. In de fruitteelt blijken chlorose (geelkleurlng) en necrose (zwart- kleuring of afsterving) de sympto men van dit gebrek te zijn. Hoewel er de laatste jaren meer •n meer ruchtbaarheid is gegeven aan het in ons land heersende mag- leslumgebrek, zij er hier nog eens op gewezen, hoe belangrijk het is magnesiummeststoffen, zoals mag- ïesla-poederkalk, waarin magnesi um, poederkalk en koolzure kalk naast elkaar aanwezig, te gebruiken. De betekenis van magnesium voor gebreksziekten in de fruitteelt blijft niet beperkt tot de functie van het element zelf ln het bladgroen; ook het fosfaatgehalte van de bladeren wordt door dit gebrek verlaagd. Uiteindelijk moet genezing door bemesting komen; daarom is het van groot belang, dat, zoals dit al het geval is in Noord-Limburg, de bemesting met magnesium aanhou dende aandacht verkrijgt. Communieprentjes (bedrukt of onbedrukt) fa. van den Munckhof heeft ze in een ongekende collectie Ingezonden Mededeling BEL OP BIJ BRAND No. 392 m fuest de Zwi&tyde Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. *Üe msnapeunf. van de mste tang.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1