W „Ven ray's bosbouw een rijk bezit". SPORT Moeten we niet veel meer met onze tijd meegaan Rode Krais oefening Zaterdag 1 Mei 1954 No. 17 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT *T KLEDING WINT T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRÏ AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFIfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. i QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 V VJVJA V üi.^1 Lril UiViJ 1 IVIVIV PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venrny f 1.45 ABONNEMENTS- Onze bossen worden niet gewaardeerd De gemeente Venray, is de trotse bezitster van vele en uitgestrekte bossen. We mogen misschien veel op te merken hebben op onze voor gangers, maar zij waren het toch, die een bos-areaal opbouwde, waar niet alleen Venray heden ten dage de vruchten van plukt, maar geheel Nederland. Al is het waar, dat bosbouw niet bepaald lucratief is in die zin, dat men na enkele jaren zijn centen er weer uit heeft, toch is het juist het nageslacht, dat profiteert van het werk, dat zij deden.Boompje groot, plantertje dood" is een oud rijmpje, dat als zovele van die dingen, kort en bondig de waarheid zegt. Betekenis van bos Slechts 2500 km2 of ongeveer 7 procent van de oppervlakte van ons land is bedekt met bos. Ons land wedijvert in dit opzicht met Groot- Brittannië om de laatste plaats van Europa. Terwijl over de gehele wereld de bos-oppervlakte (ook die van het oerbos, dat niet wordt geëxploiteerd) per hoofd der bevolking ongeveer een en een kwart ha bedraagt is de bosoppervlakte per hoofd in ons land ongeveer 0.025 ha. Ons land gebruikt ongeveer zes millioen m3 hout per jaar. Van eigen bodem wordt gewonnen750.000 m3. De rest van 85 tot 87.5 pet moet worden ingevoerd, vooral uit de Scandinavische landen, maar ook uit Duitsland en Amerika. Het economische belang van de bosbouw voor de houtproductie is hiermede wel voldoende aangegeven. Wat zouden b.v. de mijnen kunnen doen zonder boshout. Ook als werkgelegenheidsobject is de bosbouw niet onbelangrijk. Ongeveer elfduizend man vinden in de bosbouw werk, van wie ongeveer drie en een half duizend gedurende 't gehele jaar. Denk vervolgens aan de belangen voor de landbouw (het tegengaan van de erosie en het leveren van boerengeriefhout,) het waterhuishoudkundig aspect (het vasthouden van het water) het wetenschappelijk militair belang en de klimatologische betekenis van het bosbezit. Het meest in het oog lopend is vanzelfsprekend het belang, dat ons volk heeft bij het bosbezit uit oog punt van natuurschoon en recreatie. De bossen worden met recht de longen van het volk genoemd. Ongeveer 2500 ha cultuurgrond gaat er jaarlijks in ons land ver loren aan de landhonger. Naast de land- en tuinbouwgronden is hier ook een aanzienlijk deel bos inbe grepen. De uitbreiding der steden, de aanleg van wegen en vliegvelden slokken telkenjare grote stukken grond op. Het bosbezit wordt ook bedreigd door de landbouw. Maar op zijn beurt moet de landbouw soms wij ken voor het bos, zoals b.v. hier in de Vredepeel. Om het bosareaal in stand te houden is sinds 1940 een kapverbod en een verplichting tot herbeplan ting ingesteld. Er kan intussen wel gekapt worden maar daarvoor is een vergunning van het Staatsbos beheer nodig. Met 1362 ha bos, die zijn aangeplant of waar mede men volop doende is en boven dien nog een complex van 180 ha in de Vredepeel, waar men ook volop aan de gang is, slaat Venray geen gek figuur in de cijfers. On geveer 10 pet der grond in Venray is al bedekt door bossen van de gemeente, terwijl hier ook veel par ticulieren nog bosbezit hebben. In 1908 ging de Regering er toe over mede om bosbouw te stimu leren en de hout opbrengst in Ne derland zelf te vergroten, door ren teloze voorschotten te geven aan hen, die bos zouden planten. De gemeente Venray was de eerste in Nederland, die met dit werk be gon. Zij kreeg dan 80 pet in de kosten van de aanleg, welke na 50 jaren moesten worden terugbetaald. Ging men echter voordien de grond ontginnen en moest het bos ver dwijnen, dein moest ook rente op rente terug worden betaald en dat worden hele bedragen. En zo werden dan in 1908 de eerste bossen bij het Zwartewater aange legd, in totaal bijna 280 ha. In 1915 kwamen daarbij 335 ha in de Venrayse Peel t.w.v. Merselo en 68 ha rond de Boshuizer Bergen. In 1924 kwam ook het laatste restant van dit perceel aan de beurt, ongeveer 33,5 ha. In 1928 kwam de Bakelse Dijk aan de 'beurt, waar links en rechts bossen werden ge plant. Hetzelfde gebeurde bij de Rouwkuilen en op het Hoogriebroek, alles bij elkaar 238 ha. En tenslotte werd in 1939 nog bijna 118 ha hier aan toegevoegd van Paardenkop en Heydse Peel, zodat met deze voor schot regeling bijna 1200 ha zijn be bost. In werkverschaffing rond de dertiger jaren zijn dan nog een groot aantal percelen bos aange legd zonder deze voorschotregeling waardoor we aan een totaal komen van ruim 1400 ha bos en bosgrond. De bedoeling die achter dit alles zat is in het bovenstaand reeds duidelijk gezegd, maar voor Venray speelde het productief maken van de woeste grond wel de voornaamste rol. Gelgkmatige opbouw Nu is er van bosbouw-technische kant uit bekeken echter een groot bezwaar aan Venrays bossen. En dat is een gelijkmatige opbouw van het geheel. Voor een behoorlijke exploitatie, om te komen tot een zo juist mogelijke opbouw der bossen is een behoorlijk plan nodig. Anders loopt men gevaar, dat men op het ene jaar alles op alles moet zetten om bv. te kunnen dunnen en te kappen, terwijl men een ander jaar met de armen over elkaar moet zitten, al komt dat in een bosrijke streek niet gauw voor. En als in dat ene jaar dan de prijzen van het hout wat laag zijn, dan loopt alles mis. Als men de leeftijd stelt van een bos op gemiddeld 50 jaar, op het einde waarvan het dan kaprijp zal zijn, dan moet het gehele boscom- plex dus opgebouwd zijn uit stuk ken waarvan 1/5 deel 110 jaar oud is, 1/5 deel 1020 jaren, 1/5 deel 2030 jaren, 1/5 deel 3040 jaren en tot slot 1/5 deel 4050 jaren. Dan is niet alleen alle risico gelijkelijk verdeeld, maar ook de werkzaamheden. Dit is nu in Venray niet het ge val. Bovenstaande lijst van bossen toont al aan dat de aanplantingstijd niet met dit schema overeenkomt. Doch er zijn ook andere oorzaken nog aan te wijzen. Op de eerste plaats is het de slechte kwaliteit van de eerst aan gelegde bossen. Alles was rond 1910 nog niet zo prachtig geregeld als nu en men had bv. totaal geen controle over het zaad en pootgoed en de gevolgen kan men heden ten dage nog zien. Bovendien kwam men toen nog niet tot een behoor lijke spreiding, maar werd alles maar grove den, of de grond daar nu geschikt voor was of niet. En daarnaast heeft men in enkele complexen veel last gehad van insecten en boomziekten terwijl ook de oorlog haar steentje bijdroeg om een behoorlijke bosopbouw on mogelijk te maken. Want niet alleen eisten de Duitsers 116 ha beste bossen, die gekapt moesten worden. Door oorlogshandelingen, granaat- en brandschade gingen verder nog een 60 ha verloren, waar wel het eigenaardigste van was de brand op de Bakelsedijk, waar de beruchte fosforplaatjes 16 ha bos in brand staken. En wie verder de loopgraven, tankwallen en wat dies meer zij, gezien heeft in onze gemeentebossen, die valt dit alles werkelijk nog mee. Maar met dat al was het na de oorlog op de eerste plaats haasje- rep je met het kappen van vol groeide bomen, terwijl een dun- ningsachterstand moest worden ingehaald van ruim 500 ha. Zo doende moest men wel woeste grond laten liggen en kwam het opbouwplan helemaal in de war. Wat de veertien vaste arbeiders echter in de afgelopen 10 jaren, met behulp van de talrijke losse krachten hebben gepresteerd, zal in de toekomst een behoorlijke opbouw van onze bossen mogelijk maken. Want het gaat er dus om, om ieder jaar 1/50 deel (de bossen wor den dus geschat op een gemiddelde leeftijd van 50 jaren) van ons bos bezit te kappen en ten gelde te maken. Om dat te bereiken is nu een plan ontworpen, waardoor men rond 1980 als alles inderdaad meeloopt, ieder jaar ongeveer 28 ha kappen kan. Om dat te bereiken zal vanaf 1950 tot 1960 ieder jaar ongeveer 6,5 ha gekapt kunnen worden, van 1960—1970 11,5 ha en van 1970— 1980 24,5 ha. Men ziet dus, dat tot 1980 van een juiste opbouw nog weinig terecht komt. Moderner inzichten Als we de gemiddelde waarde van een ha bos stellen op ongeveer 15002000 gulden, dan zien we dus, dat de Gemeente op het ogenblik voor ongeveer twee millioen gulden aan bossen in haar bezit heeft. Als we verder zien, dat in 1953, dus nog volop in de opbouw, deze bossen ruim f 50.000 hebben opgeleverd, dan is het toch nog niet zo'n hele slechtebelegging geweest. En boven dien zal die opbrengst in de toe komst, wanneer het ideaal van 1/50 deel per jaar is bereikt, natuurlijk nog veel groter worden. Daarnaast staat, dat men met de hedendaagse kennis tot een veel betere verspreiding komt van boom soorten. Hierboven hebben we reeds gezegd, dat in de aanvang practisch al onze bossen bestonden uit grove densoorten, een nogal wisselvallig soort. Nu gaat men geheel anders te werk, wat moge blijken uit onder staand lijstje, waarin de verschil lende houtsoorten vermeld staan, welke men thans in de Venrayse bossen aantreft: Grove den 741 ha Corsikaanse den 52 ha (deze heeft een veel rechtere groei en geeft 50 pet meer houtmassa); Lariks 47 ha; Douglas 25 ha; Fijnspar 50 ha; Inlandse eiken 10 ha; Loofhout 15 ha. Hieruit blijkt dus, dat men op wetenschappelijke basis bezig is, die houtsoorten te kiezen, die ge zien de gesteldheid van de grond de grootste houtproductie geven en daardoor een behoorlijk rendement, terwijl bovendien door deze sprei ding het gevaar voor insecten- e.d. ziekten kleiner wordt. Recreatie-mogelijkheden Hebben we in het bovenstaande de nadruk gelegd op de economi sche kant vooral, een ander aspect is de recreatie-mogelijkheid. Bossen zijn gezond, al denken we alleen maar aan de sanatoria, welke men bij voorkeur midden in de bossen legt. Zij brengen de mens dichter bij de natuur en laten hem genieten van een kleurenspel en rust. En terwijl jaarlijks vele vreemde lingen komen voor Venray's bossen, is het zo verwonderlijk, dat de Venrayse mensen in het algemeen practisch totaal niets van hun eigen bossen weten en kennen. Als we uit bovenstaande lezen, dat we een van die bevoorrechte plaatsen in Nederland zijn waar nog bossen zijn, dan is het toch onbegrijpelijk dat zo weinigen er eens op een Zondagmiddag op uit trekken de bossen in. Nu is het inderdaad waar, dat men ook overal de bordjes: Ver boden toegang ziet staan en dat deze misschien sommige mensen zullen afschrikken. Zo'n vaart loopt dat heus niet, mits men zich aan de regels houdt. Dat komt er vooral op neer, dat men niet door jonge aanplantingen rent en speelt, maar zich houdt aan de wegen en paden, die er overal zijn. En men zal zeker in de droge tijd niet met een brandende sigaar, sigaret of pijp moeten komen, want aan bos brand heeft men terecht een broertje dood. Maar voor de rest mag men er wandelen en fietsen zoveel men wil, mits men maar met de op rechte bedoeling komt om inder daad dit natuurschoon te bewon deren en er van te genieten. Dat houdt ook in dat men konijntjes en hazen met rust moet laten en zeker die enkele reeën die men zo nu en dan aantreft. Maar voor de rest mag men volop genieten en is men van harte welkom. Want zoals uit bovenstaande blijkt zijn de mannen van onze bossen terecht trots op hun werk en zien ze graag dat ook andere mensen daar hun genoegen aan hebben. Heeft men dus deze zomer eens een middag vrij, ga dan eens naar onze bossen en men zal van deze kennismaking geen spijt hebben. De mening van een onderwijzer. Deze week kreeg ik het bijna aan de stok met een onderwijzer van hier. Hij is anders een model-on derwijzer. Iemand, die zich niet uitsluitend beschouwt als een rijks ambtenaar voor het onderwijs, maar op de eerste plaats als een afge vaardigde van het gezin. Het gezin kiest immers de school om de jongere in de maatschappij en in de Kerk zijn leven van vol wassene te leren leven. Natuurlijk moeten de ouders de eerste en de voornaamste opvoeders blijven, maar de onderwijzer of leraar zal hen de helpende hand reiken. Ik heb respect voor zulke onder wijzers, die zo'n hoge opvatting van hun werk hebben. De onderwijzer, die ik sprak, gaf toe, dat heel veel ouders niet samenwerken met de school, soms zelf tegenwerkten. Hij had zich al heel wat jaren gewijd aan de opvoeding van de jeugd. En dikwijls had hij maar weinig vruch ten van al zijn werk geoogst. Dit komt, omdat dikwijls 't gezin iedere dag opnieuw afbreekt, wat de leraar of onderwijzer met zoveel moeite probeert op te bouwen, als in het gezin nl. weinig aan opvoe ding gedaan wordt, maar er wel slechte voorbeelden gegeven en veel paedagogische fouten gemaakt wor den. Waarom ons niet houden aan de oude methodes Dat ik het met die goede onder wijzer toch bijna aan de stok kreeg, kwam door mijn bewering, dat het niet goed is, de kinderen zo streng op te voeden. Zo had hij tenminste mijn laatste uiteenzetting over de opvoeding opgevat. Hij vond, dat de kinderen juist wel streng opge voed moesten worden. Dat was altijd de gangbare opvatting ge weest bij degelijke ouders en op voeders. En hij liet zich van die beproefde oude methodes zo maar niet afbrengen, omdat die gèleerde mensen, zoals Professor Buy tendijk, niets van die oude methodes moeten hebben. Ik heb hem toen aan 't verstand gebracht, dat 't niet zozeer gaat over strenge opvoeding of geen strenge opvoeding. Op de eerste plaats moet de verhouding tussen ouders en kind goed zijn. De opvoeding zal meestal mis lukken als de ouders bij het kind geen liefde en vertrouwen hebben weten te wekken, maar alleen vrees en ontzag. Het gaat er verder om, de kin deren geleidelijk aan te leren hun vrijheid goed en zinvol te gebruiken, wat niet wil zeggen: ze hun gang maar te laten gaan, maar wel: hen leiding te geven en ook hun ver keerde neigingen te bestrijden en het goede in hun kinderen aan te wakkeren. En als de kinderen groter worden zullen de ouders hen moeten ver tellen, wat er allemaal te koop is in de wereld en hoe zij als Chris tenen daar tegenover moeten staan. Ze zullen hen ook geleidelijk aan een goede voorlichting moeten geven telkens juist zoveel als nodig is. Zo moeten de kinderen leren uit eigen beweging en uit overtuiging tot het goede te besluiten en het verkeerde of minder goede te ver werpen, dus niet uit dwang of uit vrees voor straf. Natuurlijk moeten de kinderen thuis ook aan orde en regelmaat gewend worden, 't Moet geen huishouden van Jan Steen worden. En zo werden die onderwijzer en ik het tenslotte toch weer met el kaar eens. Alléén kon hij zich nog niet verzoenen met al die moderne ideëen van tegenwoordig. Vóór óf tegen gemengde sportbeoefening B.v., dat jongens en meisjes sa men de sport moeten gaan beoefe nen. Er mag geen kunstmatige scheidingslijn getrokken worden tussen jongens en meisjes: dat is ook zo iets moderns, wat door ge leerde mensen als Prof. Buy tendijk gepropageerd wordt. We moeten natuurlijk niet in alles met onze tijd meegaan. Want alles wat modern is, is daarom nog niet goed, maar kan ook dikwijls ver keerd zijn. Tegen de gemengde sportbeoefe ning is op zich niets in te brengen. Moet men ze daarom hier propa geren Dat hangt af van de soort van sport en van de plaatselijke omstandigheden; en als er maar een goede leiding is Wat speciaal het zwemmen be treft, straks als het warmer wordt: de Overheid moet het rr»ö niet kwalijk nemen, als ik dikwijls in m'n eigen gevloekt heb op een wer kelijk bestaande of vermeende laks heid, dat wij n.l. hier in deze ge meente maar steeds geen zwembad krijgen, terwijl Horst er wel een heeft. Wat er zich allemaal langs de Maas (en niet in de Maas) afspeelt als het warm weer is: dat is dik wijls geen sport meer, maar op z'n zachtst gezegd, een onfatsoenlijke beweging, waarvan ook Prof. Buy- tendijk zeker zal moeten walgen. Moet dat in eeuwigheid zo blijven? Zo heb ik het tenminste links en rechts gehoord en als het niet zo is, moet men er maar tegen pro testeren. PAEDAGOOG Misschien hebt U het niet gemerkt, maar Zaterdag j.l. Is er een ernstig bombardement geweest van Venray, een bombardement, wat uitgevoerd werd door laagvliegende vliegtuigen en alle mogelijke verwoestingen veroorzaakte. Ook werden mensen verwond, die links en rechts over 't bombardementsterrein lagen. De laagvliegende vliegtuigen wa ren er Inderdaad en de kreunende gewonden ook, maarzij simuleerden gelukkig, omdat het bombardement alleen maar op papier bestond, om de paraatheid van de Rode Kruis- colonnesuit Noord Limburg te con troleren. Want Zaterdag waren hier alle Rode Kruis colonnes uit Noord Limburg bijeen, die tot taak hadden, deze gewonde, verkenners en wel pen, die als zodanig met echte doods verachting fungeerden, te verbinden en te transporteren. En nadat het sein alles veilig gegeven was, was het dan ook een drukte van belang op de gemeentelijke terreinen nabij het kamp Vlakwater. De colonnes rukten uit, hospitaal tenten werden opgezet en al spoedig kwamen de eerste gewonden binnen. Allen had den een briefje, waarop duidelijk de aard der verwondingen vermeld stond en de leiders en doktoren dr. Oosterbaan (Venray) drGunne- weg (Gennep) dr v.d. Meerendonk (Horst) en dr. v.Leer (Maasbree) hadden handen vol werk om al de verrichtingen der colonnes te con troleren en soms te verbeteren. Maar de Rode Kruis colonnes uit Gennep,Meerlo, Sevenum, Maasbree en Venray bleken over het algemeen hun taak naar behoren te verstaan en schrokken zelfs niet terug voor aanleg van een kabelbaan voor ge wonden transport. De algemene indruk was dan ook gunstig. Voor de oefening waren de leiders van de Colonnes, alsmede autoritei ten op het Gemeentehuis ontvangen door Burgemeester Janssen. Na af loop der oefening werd door deze zelfde autoriteiten een défilé afge nomen van de voorbij mareuerende colonnes. In Prinsenhof vonden en helpers en gewonden elkaar weer en werden de ervaringen van deze oefenmid dag nog eens nader besproken. S.V.V.-Nieuws In een goed gespeelde wedstrijd wist Venray met 72 te winnen van het toch steeds onberekenbaar F.C.V. uit Venlo. Er werd weer met enthousiasme gespeeld en ofschoon de rust met gelijke stand 11 was Ingegaan, was 't toch te zien, dat Venray aanmerkelijk beter speelde danFCV en slechts pech was oorzaak, dat de stand halverwege niet 3 41 was. In de tweede helft kwam het over wicht nog meer tot uiting en toen vielen er doelpunten. Het was spoe dig 41 door de centervoor, links buiten en de rechtsbinnen. Toen kwam er een tweede doel punt voor F.C.V. en hoe? Zou er dan toch een terugslag komen, door het te gemakkelijk opnemen van deze wedstrijd. De doelpunten- machine liep weer gesmeerd en de eindstand wees 72 aan. Wederom een stap dichter bij het kampioen schap. Zondag gaatde reis naar Sevenum. Ofschoon Sevenum laag staat op de ranglijst, mogen wij deze par tij geenszins onderschatten. Indien Venray zich echt inspant voor de overwinning, dan kan er in Sevenum gewonnen worden. Mo gelijk zelfs het kampioenschap be haald worden, want het is niet uit gesloten, dat Arcen bij I.V.O. een of 2 punten moet laten en dan is het zover. Het tweede, dat lang niet in de sterkste opstelling kon aantreden, verloor met 51 van kampioens- candidaat Wit-Zwart 2. Zondag een thuiswedstrijd tegen Irene 3. Dat kan weer eens een behoorlijke overwinning worden. Het derde komt steeds dichter bij het kampioenschap. Om hierop aanspraak te blijven maken, moet Zondag gewonnen worden van Ys- selsteyn. Dit is een thuiswedstrijd en aangezien alle voorgaande thuis wedstrijden met behoorlijke cijfers gewonnen zijn, kan dit ook tegen Ysselsteyn. De moeilijke uitwedstrijd tegen Hegelsom 2 werd een overwinning voor Venray met 31. Het vierde zou bij een overwin ning op BW 2 uit ook kampioen zijn, indien het zeker is dat Geijs- teren gelijk zou gespeeld hebben tegen FCEB 2, waarvan sprake was. Met spanning zien wij de uitslagen van Zondag tegemoet en hopen op een of twee kampioenen. P.D.V. DE ZWALUW Zondag j.l. hadden we dan al de tweede vlucht van dit seizoen. En nu met heel wat idealere weers omstandigheden. Zagen we vorige week Dinghs en G. Philipsen bij de uitblinkers, ditmaal zijn het wel zeer duidelijk de Gebr. Ewalds, die het preadicaat „succesvolste" ver dienen. Ondanks de snelle afkomst van de duiven draaiden er verschillende liefhebbers ver naast. Hopelijk morgen beter. Uitslag Solré 181 km. 1 St.B, 2 56 H. Janssen G., 3 11 18 en overd. P. Strijbos, 4 16 H. Hen driks, 5 62 M. Poels, 6 10 G. Philip sen, 7 12 68 H. Derks, 8 19 27 35 83 P. Dinghs, 9 A. de Rtet, 13 36 37 70 G. Janssen H., 14 75 M. v.d. Broek, 15 J. Strijbos, 17 26 32 43 73 80 Gebr. Ewals, 20 61 J. Verste gen, 21 71 J. Boom, 22 J. Kessels, 23 Smits-Voesten, 24 P. Manders, 25 34 M. Hendriks, 28 F. Stevens, 29 41 57 H. Thissen, 30 J. Derks, 31 H. Lucassen, 33 67 J. Dinjes, 38 66 72 76 M. van Rooy, 39 48 51 P. en J. Hendriks, 40 W. Thijssen, 42 64 A. v.d. Munckhof, 44 69 J. Jans sen K., 45 J. Gommans, 46 M. Thonen, 47 H.Janssen L. 49 J. van Gassel, W. Janssen, 52 P. Kersten, 53 H. Arts en Zn., 54 77 Ch v. Hoof, 55 65 82 W. Lormans, 58 79 J. Vol- leberg, 59 M. Emonts, 60 H. Peeters, 63 M. de Lauw, 74 W. Peeters, 78 Joh. Janssen, 81 A. Loonen, 84 J. Hendriks. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur H. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. Trekhondenwet Het gemeentebestuur van Venray brengt ter algemene kennis, dat 'n herkeuring van trekhonden en hondenkarren wordt bevolen, welke zal worden gehouden op Donderdag 6 Mei 1954 des voormiddags om 11. uur te Venray Henseniusplein voor heel de gemeente. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen teropenbare ken nis, dat vanaf heden gedurende 3 maanden vooreen ieder ter secreta rie ter lezing is nedergelegd de verordening tot wijziging der ver ordening regelende de heffing en de invordering ener belasting op toneelvertoningen en andere ver makelijkheden in de gemeente Ven ray vastgesteld bij raadsbesluit van 24 November 1953, no. 674b, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 26 Maart 1954, no. 10. Venray, 14 April 1954. Burgemeester en Wethouders vnd. A.H.M. Janssen, Burgemeester H. Vorst, Secretaris Emma-bloemcollecte Ieder jaar opnieuw worden we via het Groene Kruis om een offer gevraagd in de Emma-bloemcollecte die ook dit jaar weer op 2 Mei zal worden gehouden. Gezien het zeer sympathieke doel, wat deze al meer dan 40 jaren bestaande collpcte nastreeft, de bestrijding der tuber culose, en gezien de medewerking van het Venrayse publiek in de afgelopen jaren, zal een woord van aanbeveling niet meer nodig zijn. Industriële Kring Zaterdag jl. zijn industriëlen van de gemeenten Venray, Wanssum en Meerlo bijeengekomen ter bespre king van de oprichting van een industriële kring. In principe is men daartoe besloten, terwijl bovendien contact zal worden ge zocht met industriëlen uit Gennep en Bergen. Ouden van dagen opgelet! Bij de sluiting van de soos voor ouden van dagen in de Ambachts school is indertijd beloofd, dat er een rit zou worden georganiseerd voor onze ouden van dagen naar een of ander mooi plekje van Nederland. Men wil die belofte nog immer gestand doen, maar dan is het nood zakelijk dat de oudjes, die mee wil len, zich zo spoedig mogelijk opge ven, liefst schriftelijk, bij het Deke naal Sociaal Chatitatief Centrum. PATRONAAT Zondag is er op de gewone tijd patronaat. De jongens van groep 1 moeten om kwart over 2 met de fiets bij het patronaat present zijn en voetbalschoenen meenemen. De jongens van groep 2 moeten ook rekenen op een voetbalmatch. De volgende Zondag is de maandelijkse attractie. Vanaf deze week is er in de week alleen patronaat: Dinsdag avond voor de jongens van groep 3 en Zaterdagavond voor alle jongens, ook van groep 1. „SALVO" Kent U nog niet het mooie week blad voor onze militairen: „Salvo". Voor f 5.50 krijgt U het blad een heel jaar lang (52 nummers). U kunt dan meedoen aan de prijsvragen en Uw hele gezin een avond bezig houden. En wat het mooiste is: U steunt er Thuisfront mee Vooral als Uw jongens over 1 of 2 jaar in dienst moeten, kunnen ze door het lezen van dit blad al enigszins voorbereid worden op het militaire leven met zijn gevaren op geestelijk en moreel gebied. (In het najaar gaan onze troepen naar West-Duitsland, waar de gevaren veel groter zijn dan in Indonesië destijds, aldus de Hoofd-leger aal moezenier). Als Uw jongen reeds in militaire dienst is, kunt U hem een persoon lijk abonnement verschaffen voor slechts f 2.50 per jaar. Opgave bij Pater Domitius of bij Jac. v. Osch, Akker weg 4. Federatief zangconcours De zangkoren van Venray, zowel de mannen- als gemengde koren hielden te Castenray een federatief zangconcours, waaraan door meer dan 200 zangers en zangeressen werd deelgenomen. De dag werd door de heerVolle- bergh geopend en nadat door de diverse koren apart verschillende nummers ten gehore waren gebracht traden de 200 leden gezamenlijk op. Op prachtige wijze werd het ,.Zi- geunerleben" vertolkt. De wijze waarop dit geschiedde, had de volle bewondering van de jury. Dit ge zamenlijk optreden was een primeur voor de streek.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1