wis In de Peel lokt het zwarte goud vêGê De uitbreiding van de varkenspest. LUXE BUS 1.8 milliard ton steenkool wacht in de schoot der aarde op ontginning. In snelle vaart rijden wij over de autoweg MillSint Tunnis—Milheeze—Deurne en dan met een scherpe draai naar Venray. Op vele kilometers van elkaar liggen er dorpskernen, maar elke boer zit toch ver van zijn naaste buurman. Een tocht door dit wijde Peelland is als een woestijnreis van oase tot oase met als enige metgezellen de machtige hoogspanningskabels van de P.N.E.M., die levensstroom brengen tot in het hart van het territorium. Geloof niet, dat de ontgonnen, verkavelde Peel schoon is, zoals voor een dertigtal jaren, toen dit gebied één woeste brok natuur was met zandverstuivingen, zwart-spiegelen- de moerassen en legenden, die tot leven kwamen bij de gloed van turf- en houtvuur. Saai en eentonig rijgen zich er akker aan akker met plotseling nog wat donkere struiken van een overgebleven heideveld. De mensen van de Peel zijn niet meer de armelijke wroeters naar turf en geluk. Ze zijn boer geworden in een land, waar men uren kan rijden, zonder ergens op de raaklijn van lucht en land de skyline van een grote stad te zien opdoemen. Hier is geen boeren-traditie. De muren der boerderijen zijn nog nat van nieuwigheid. Niette min kunnen de duizenden ontgon nen hectaren op geen stukken na voorzien in de landhonger. Over de Peel hangt een stilte, die in deze dagen wacht op vervul ling van iets, waarvan geen der mensen zich hier een voorstelling kan vormen. Want diep onder liet goudgele koren liggen zwarte schatten be graven. De Peel bergt 1.8 milliard ton steenkool.... „Zeven jaar geleden zijn wij hier begonnen. Wij hebben het zwaar gehad", zegt de boer. Ergens in het wijde land staan wij bij een kleine boerderij, waar van de stalraampjes vuile tranen huilen onder de regenvlagen, die striemen over de kale vlakten. „Ik kan het goed hebben op mijn 16 ha., maar mijn jongens willen hier weg. We moeten weer delen. En wat zit er onder de grond?" In den beginne. De geschiedenis van dit gebied, dat in een dertigtal jaren een weer galoos snelle ontwikkeling door maakte, begint in prae-historische tijden binnen de fluistering der eeuwen, ver vóór de mens zijn in trede deed. Over een uitgestrektheid stolden er poelen en zompen in modder, slib en vergane plantendelen. Vreemdsoortige planten met de lange vezels gingen wortelen in de steeds vochtiger wordende bodem. Vanuit de moerassen beten gif tige slangen met dodelijk venijn naar moerasherten en oerossen, die leefden temidden van inktzwarte poelen, waar omheen mesotrofe houtgewassen, de wortels breed en plat gulzig rekkend naar de schaar se zuurstof in de kalkrijke darg- lagen. Op het vergane hout gingen nieuwe lagen woekeren in een eeuwenlang proces van rotting en nieuwe vruchtbaarheid. Maar binnen de rust der eeuwen vertrok zich een prae-historische natuurramp. Een gierende Zuidwes ter orkaan velde de uitgestrekte bossen en machtige bliksemuit- barstingen staken een gigantische brand in de chaos. Toen het geweld was uitgewoed, bleven diep in de schoot der aarde een zegen achter en een vloek: de steenkol, het „zwarte goud" van Brabant en Limburg- Er wordt gefluisterd. Er worden namen gefluisterd. Vele eeuwen na de geboorte van de steenkool buigen zich thans ge leerden, mijnbouw-ingenieurs, tech nici en bodemdeskundigen over getallen, statistieken, curven en berekeningen. Binnen de moderne laboratoria spreken zij over proefboringen en productie, boortorens en exploita- tatie. 1.8 Milliard ton steenkolen: het zwarte goud, waarmee Nederland zich binnen 25 jaar zal moeten handhaven in de verscherpte strijd binnen de Europese gemeenschap van kolen en staal! De auto's moeten rijden, schepen moeten varen, de fabrieksschoor stenen roken, de export moet zeker worden gesteld. In het hart der donkere Peel- aarde begint de wondkoorts te kloppen van het zwarte goud. Het land dreigt van grondstoffen verstoken te worden. En de boer leest zijn krant en spelt de grote vette koppen: „Grootste ruilverkaveling in Nederland 660 H.A. van de Ospelse Peel wordt vruchtbaar gemaakt 500 H.A. woeste grond in de Noordelijke Peel ontgon nen Landaanwinst van 2300 H.A. in de Vredepeel Krepeer-gevallen in Peelplan Zuid opgeruimd" Maar 's middags ontmoet hij op zijn land vreemde mensen en hij begrijpt. Voor het eerst sinds lange jaren staan mijndeskundigen weer in het Wijde Peelland. Ver aan de horizon, waar't licht wijkt voor nieuwe schemering, maken millioenen-projecten van Heidemij. en Grontmij. met man kracht en bulldozers een eind aan dorre heide en taaie moerasgrond, altijd nieuwe horizonten tegemoet. Duidelijk antwoord. De rapporten van de Peelcom- missie Zijlstra geven een duidelijk antwoord op een prangende vraag. Over een oppervlakte van 19500 H.A. bevindt zich in het Peelgebied I.8 milliard ton steenkool op een diepte van 1200 .meter en beneden deze grens nog 800 millioen ton, moeilijker te exploiteren. Door de dienst der Rijksopsporing van Delfstoffen worden uitgebreide exploraties verricht. De kolenlagen zijn van zeer goede kwaliteit. Exploitatie van de nieuwe kolen- lagen verzekert Nederland een in ternationale markt en een behoef tevoorziening in eigen gebruik voor circa 200 jaar. De voorbereidingen tot exploita tie vergen 10 jaar. Spoed wordt geadviseerd, daar de kolenlagen van het Zuid-Limburgse mijnenge- bied binnen 25 jaar zullen zijn uit geput. Nieuwe toekomst. Maar de boer hij ploegde voort.... Doch zo nu en dan verschijnt voor zijn ogen het Peelland van de toe komst, het Peelland een halve eeuw verder. Bij het invallen van de schemering gloeit de nachtelijke hemel boven het Brabants-Limburgse land spook achtig aan, als door een wonder bare hand beroerd in een bevende roodoranje vuurgloed boven holle schaduwen van mijnschachten en boortorens, ijzer, grijs glimmend in de regen. De donkere schaduwen rijzen ho ger dan het kwieke kerkdorpje van het vertrouwde Peeldorp onder roet en smook uitbrakende schoor stenen. Dof klinkt het gerommel en stuurs is het rumoer van ijzer op ijzer, is het felle, ratelende trillen der boren in de zwarte lagen... De vuren werpen een rode blos op de besmeurde huid van man nen, die met de gespierde armen Ingezonden Mededeling j iedere 1 i boodschappen 100 gram FLORA-DRAGEE's VOOR 10 CENT (geldig tot 15 April) Ingezonden Mededeling de natuurzuivere peper' Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking het vette kolengruis van hun ge zicht vegen. Modern met neon En de Brabantse en Limburgse Peelkernen van weleer, zij groeien uit tot moderne steden met neon, theaters, ruime winkels brede stra ten en nieuwe welvaart groeit onder een berookte hemel, binnen de tred molen van elkaar aflossende schich ten. Verder weg in het Zuid-Limburgse liggen verlaten mijngangen ver borgen, diep in de doorwroete aarde als holle grotten, leeg en spelonk achtig als bloedarme aders van een gestorven mens. En met het wegroesten van het ijzer aan de verlaten schachten en torens, met het wegregenen van de vuile afvalhopen, het verbrokkelen der afgeknotte schoorsteenkegels, zal de boer er zijn ploeg weer op nemen, mét het schuchter opbloeien van de gentiaan tussen de brok stukken der verlaten emplacemen ten. Nieuwe welvaart voor duizenden, maar niet voor de oude boer van het Peelland, die het niet kan ver duwen en te oud is geworden voor een trek naar verre landen. Hij zal terugkeren naar het plekje grond, waar eens zijn akkerslagen onder een hemel waarin lichte,^fijne wolkjes voorbijdreven als riffen in een blauwe oceaan, waar wolken'als reusachtige schuimklodders buitel den boven het goud van zijn koren. Zal dit eens werkelijkheid worden? A.C. H.H. Welke maatregelen men moet nemen. De uitbreiding van de varkens pest gedurende de laatste weken noopt de Directeur van de Veeart- senijkundige Dienst belanghebben den op het navolgende te wijzen. De smetstof is in uiterst kleine hoeveelheden reeds in staat deze ziekte op uw bedrijf te doen uit breken. Er zijn vele mogelijkheden smetstof op uw bedrijf binnen te halen. Poogt besmetting van uw bedrijf te voorkomen. Dit kunt u o.a. door: 1. Aankoop op markten te ver mijden, maar uw aankopen zelf of door tussenkomst van een betrouw baar handelaar te doen uit gezon de bedrijven. 2. De aangekochte dieren op te halen in uw eigen vervoermiddel of rechtstreeks te doen ophalen door een handelaar of expediteur, van wie u bekend is, dat hij zijn vervoermiddel na ieder transport reinigt, i ontsmet en van vers stro voorziet; 3. Na ontvangst de dieren gedu rende 3 weken zoveel mogelijk af- Een fraai gedecoreerde met de echte ZAANSE KOEKEN voor slechts Een blijvend Sieraad Profiteert van onze voordelige Paas-aanhiedingen Hawaiian Ananas, stukjes per blik 79 Hawaiian Ananas, schijven per blik 79 Calif. Perziken, „Sunpearl" per na. 120 Sardines, Calif. Perziken, „Sunpearl" héél blik 180 Kersen op Sap, zonder pit. per blik 67 tot en met Zaterdag 1 7 April Zalm, Zalm, „Fancy Pink"-moot hall blik 89 i „Fancy Pink"-moot héél blik 169 olijfolie per blik v.a 36 Fijne Gelderse Ham 100 gram 45 Fijne Snijworst 100 gram 39 Grote sortering A Wijnen-Limonade Advocaat, prima grote lies 250 Advocaat, goudmerk grote (les 425 Vinolia Vruchtenwijn per lies 100 Fiësta, apéritiel per (les 190 Limonadesiroop grote Hes vanal 69 tttaew» w» Paaseitjes100 gram Nougateitjes 100 39 Paasfondant100 gram 25 Appelmoes Appelmoes Sperciebonen Doperwten lijn Doperwten lijn. Tuinbouw-Doperwten pei pot 32 blik 72 pet blik 89-79 r '/2 bl.lc 73 blik 1 30 blik 85 Zelfrijzend Bakmeel pak 500 gram 42-34 Sultana Rozijnen ioo g-am 12 Krentenioo gram 12 19 o Choc, Repen, melk en puur 2 «oor 25 Choc. Croquantjes ioo gram 49 Toffeeplakken per blikje 25 Rollen Drups3 voor 25 SITRO-SPRITS koekje 250gram 59 A"a"aS blaki" 100 29 TOAST, ovaal en vierkant per pak 34-26 gezonderd ',van uw andere varkens te houden, bij voorkeur in een aparte schuur. 4. Zonder dringende noodzaak geen handelaren, castreurs enz. op uw bedrijf toe te laten, tenzij zij zich aan uw eis van ontsmetten van schoeisel enz, hebben onder worpen. 5. Van uw beerhouder te eisen, dat hij zijn dieren tegen varkens pest heeft doen enten, dat hij zijn berenstallingen rein houdt en ook regelmatig ontsmet en er boven dien bij hem op aan te dringen te bevorderen, dat alle te dekken zeu gen ge-ent zijn. 6. Uw gedekte zeugen gedurende enige weken af te zonderen. 7. Het varkensvoer te betrekken in nieuwe papieren zakken. Verhoogt de weerstand van uw varkensstapel door: 1. Deze door uw dierenarts te laten vaccineren. 2. Slechts varkens aan te kopen welke minstens 3 weken en ten hoogste 6 maanden geleden tegen varkenspest zijn ge-ent. Bij zeer jonge dieren is een tweede enting na ontvangst zeer aan te bevelen. 3. Na aankoop of enting de eerste dagen matig te voeren en steeds plotselinge overgangen in de Voeding te vermijden. Helpt mede èan de bestrijding door bij twijfel omtrent de aard van ziekteverschijnselen, welke on verhoopt op uw bedrijf door u worden waargenomen, terstond uw dierenarts te raadplegen, opdat er tijdig maatregelen kunnen worden genomen, die door de wet vereist worden ter beteugeling van smet stofverspreiding. Bij twijfel dient u reeds zelf te beginnen met bedoelde maatregelen toe te passen en vooral te zorgen, dat geen enkel varken van u zgn. de handel in gaat. UITSLUITEND TE NIJMEGEN T MQLENST8AAT.HQËIC.ZIEK

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4