YüU RANG Vrees voor Waterstofbom Statenverkiezingen Voor de Politierechter steden zuit qe met cje met mtj zijn ui fiet paradijs verhoogt oorlogsangst INGEZONDEN EHC3 d)e p&tsMpmmf. van de mste Tasuj. W Zaterdag 10 April 1954 No. 14 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 7 KLEDING WINT 7 PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^j|V^KWA^TAALCf lP2™mBuufn°VMraTEf,"5 Over een goede week hebben reeds de verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats. Niettemin merkt men er in het openbare leven tot nu toe weinig van in onze omgeving. Van een echte verkiezingsstrijd is geen sprake. Ook van de zijde van de K.V.P. hebben wij in onze contreien nog geen bijzondere propagandis tische activiteit kunnen constateren. En de kiezers zelf blijken nog tamelijk, om niet te zeggen hele maal onberoerd. Nu ligt dit laatste wel enigszins voor de hand. Van de vertegen woordigende lichamen, die wij kennen, is het college van Provin ciale Staten het geringste in bete kenis. Dat kan men constateren zonder enige kleinerende bedoeling. Want de oorzaak daarvan zit niet in de kwantiteit van het college, maar in de positie van de provincie als bestuurlijk apparaat, dus in de macht en bevoegdheden van het Provinciaal Bestuur. Dienovereen komstig vergaderen de Provinciale Staten slechts twee maal per jaar. En bovendien is hun werk over het algemeen, en zeker in het ver leden, niet zo geruchtmakend als dat van Eerste en Tweede Kamer of vaak zelfs van gemeenteraden. Dat neemt niet weg, dat men de betekenis van de Provinciale Staten, en dus ook de verkiezing er voor, niet mag onderschatten. Vooral na de oorlog is die betekenis aanzien lijk toegenomen. En het is zelfs de vraag, of de bevoegdheden van het Provinciaal Bestuur en de vergader-frequentie en werkzaam heid van de Provinciale Staten eigenlijk nog wel in overeenstem ming zijn met die sterk toegenomen feitelijke betekenis. Vroeger lag waarschijnlijk, althans zeker in ons Limburgse gewest, het belangrijkste werkterrein van de provincie op het gebied van de waterstaat. Wanneer men thans rondkijkt, ziet men, dat de provin cie zich beweegt op het hele maat schappelijk terrein. Wij behoeven daartoe slechts te wijzen op de uitermate belangrijke activiteit van het provinciaal bestuur inzake het industrieplan. Daar gaat het om niet meer of minder dan het veilig stellen van de toekomst van ons hele gewest en zijn bevolking. Weliswaar moet men erkennen, dat deze activiteit primair en hoofd zakelijk uitgaat van de Gouverneur en het college van Gedeputeerde Staten. Doch het spreekt vanzelf, dat dit tevens meer aandacht en werk vraagt ook van de Staten leden. Doch ook om andere redenen dient de verkiezing voor de Pro vinciale Staten niet onderschat te worden. Want de juist genoemde Gedeputeerden, die zulk een zwaar der taak en groter bevoegdheid hebben dan de gewone Statenleden, worden immers gekozen uit deze leden. En tevens zijn de Provinciale Staten kiescollege voor de Eerste Kamer. De samenstelling van de Senaat hangt dus af van de samen stelling der Provinciale Staten. ,,'t Is allemaal door mijn goeiig heid gekomen. Dat komt er van als je goed bent voor een ander! Ik ben eigenlijk veel tegoed voor deze wereld", aldus beklaagde zich de verdachte, terwijl hij de dagvaar- diging zenuwachtig verfrommelde. Maar die dagvaarding" bevatte de nauwkeurige omschrijving van het ten laste gelegde: opzettelijk en ge welddadig had die man een juffrouw geslagen en gestompt, waardoor die pijnlijk werd aangedaan. En dat was nog wel gebeurd op 3e Kerst dag. „Zeer onstichtelijk", in plaats van dat je netjes onder de kerst boom gaat zitten De verdachte was die dag niet onder de kerstboom gaan zitten; integendeel, hij bracht de middag door in een bedrijf met volledige vergunning. Omstreeks het etens uur werkte hij enkele ballen ge hakt naar binnen en vervolgens bleef hij er nog de hele avond plak ken ook. Want mensen, het kan zo deksels gezellig zijn met kerels on der elkaar. Nu was in dit établisement ook nog een ander slachtoffer van de gezelligheid, met name Piet. Deze Piet zat breeduit aan de stamtafel en offerde aan Bacchus in een angstwekkend tempo. Toen de avond ongeveer voorbij was, was hij zover in de lorem geraakt, dat hij meer onder de tafel lag, dan dat hij er bij zat. En toen de verdachte zijn voornemen kenbaar maakte om huiswaarts te keren, zei de waard: „Neem Piet dan ook mee, je gaat toch die kant uit". Nu was de verdachte naar hij zelf verklaarde een goeie kerel. Hij nam de zingende Piet onder de arm en sleurde hem naar zijn wo ning. Daar aangekomen, hing hij zijn vriend even over het hek om de handen vrij te hebben en belde aan. De dame, die in de deuropening verscheen, bleek echter hoegenaamd geen verlangen te koesteren naar DE LES VAN DE ROVER Sinds gij uw ogen mocht openen, Rover, in het Paradijs, sindsdien zijt gij mijn Meester. Wil mij dan iets verhalen van uw onvergelijkelijk avontuur en van uw salto mortale naar de eeuwigheid- Mijn jongere broer in Christus, nu de Hemel weer naar de aarde staat gekeerd, met zijn poorten wagenwijd open, nu valt het volle licht over de donkerste schuilhoeken van mijn aardse bestaan. Want een Goddelijk Detective heeft mij ontmaskerd, Eén die van eeuwigheid af mijn boosheid doorzag en. bij zijn mateloos erbarmen, toch altijd-door bleef zoeken naar de laatste sporen van mijn goede wil. Wie mijn vader was en mijn moeder Waar ik geboren werd De hemel mag 't weten Vanaf mijn vroegste jeugd, heb ik wel ooit een jeugd gekend ben ik uitgegaan op roof en als een wolf heb ik menige prooi besprongen. Overdag verborg ik mij in het dichte struikgewas, in holen en diepe ravijnen; en 's nachts hield ik wedloop met het ongedierte, dat ik verreweg te glad af was. Ik zwierf door duisternis en eenzaamheid volgens een welberekend plan. Ik drong door in de krochten en stegen der stad en niemand verstond zo goed als ik de truc van de cameleon, om mijzelf bij gevaren onzichtbaar te maken. Mijn overval was telkens scherper berekend. De drang naar het bestaan dreef mij tot 't uiterste, waar ik worstelen moest en... misschien wel heb gemoord, ja, wie weet, want ik gunde mij geen tijd op de afloop acht te slaan. Maar juist dit koel overleg, waarin ik de beesten de baas was, en daarom de mindere van de beesten, dit sloeg mij met schrik en met ongeneeslijke wroeging. Want slechter wist ik mij dan het meest weerzinwekkende roofdier. Maar moest ik niet blijven vechten voor mijn bestaan- waar niemand anders het mij verzekerde? Ik heb nauwlettend toegezien vanuit mijn schuilhoek, hoe de mensen zich jegens elkander gedroegen. Maar werd niet elke rijkaard, elke koopman of deftige matrone, krampachtig, haast waanzinnig, gedreven door louter eigenbaat? Alleen in sprookjes was 't mogelijk, dat rovers boven wereldgroten 'n plaats werd toegedacht als welgekomen disgenoten. Wat viel er voor mij bij de mensen aan goedheid toch weinig, zo'n zielig klein beetje te leren! Daar heeft ergens een fout geschuild in mijn behendigheid, en de strikken omknelden mij onontkomelijk. Mijn plannen waren voorgoed doorkruist toen plotseling 'n gedachte mij doorpriemde, de heimwee-gedachte aan 'n vader, 'n moeder, 'n land zonder leed en miskenning; 'n gedachte die mij nimmer met rust liet. Totdat ik op een heldere lentemorgen, tesamen met mijn reisgezel-in-boeien gevoerd werd langs het Rechthuis van de landvoogd, Lithostrotos werd 't genoemd door de mensen. De menigte keek niet naar mij om, hadden ze mij tenminste nog geschuwd! Maar boven de mensenmassa uit, op 't verhoog: ziet daar 'ns welk 'n Mens, 'n deerniswaardige, eindeloos geduldig en altijd maar zwijgend.,. Was dat geen onschuldige? Ik zag een Koning, in 't wit gekleed, 'n Koning in boeien, bespot en gegeseld, maar zwijgend, verbijsterend. 'n Koning, wellicht uit een andere wereld, want ik hoorde roepen, krijsen: „Wij hebben geen koning dan Caesar", 'n wilde beestenspel van hartstocht, nijd en eigenbaat. Maar Hij bleef zwijgen. Beesten rondom Lithostrotos. En de minst getemde van allen, barmhartigheid, Heer, dat was de rover, die hier passeerde. De wolf was ik en Hij was het Lam. Toen zag ik, hoe Hij ter slachtbank werd geleid en kwam te hangen vlak naast mij. De wolf was ik en Hij was het Lam. En niemand sloeg er acht op mij, om Hém des te feller te tergen. En toch, de wolf was ik en Hij was het Lam. Zijn dorst was hevig £n mateloos Zijn pijn. Maarkeen klacht of verwijt heb ik uit Zijn mond vernomen. Vergeving vroeg Hij voor Zijn beulen En nóg dreef eenieder de spot met Hem. Toen moet er van het Bloed uit Zijn Wonden een spat zijn gevallen op mijn zondige ziel. Want met een Doopsel van hevig verlangen naar Hem werd ik als het ware overspoeld. In 'n oogwenk werd elke hartstocht in mij stilgelegd. En groeide maar enkel in mij 'n spontaan verzet tegen al die oneerlijkheid. Ik had willen vechten voor deze Koning, en fel verweet ik mijn deelgenoot inde boosheid dat alle pijn ons verdiende loon was; Deze Ene was doodonschuldig. De gefolterde bovenmate zag naar mij langs Zijn gestrekte armen. En ik heb gezien hoezeer Hij mij liefhad, ik heb 't gezien. Van toen af aanvaardde ik uitZijn hand de dood met al zijn angsten, pijnen en smarten, tot boeting voor mijn zonden: de dood, zoals Hij mij deze van eeuwigheid had toegedacht „Wil slechts een enkele maal, o Heer, terugdenken aan mij, wanneer Gij aankomt in Uw Rijk." Toen heb ik de liefde gedronken met mijn ogen, met mijn lippen, tot in mijn diepste binnenste; de onbaatzuchtige liefde van Die in Zijn doodsuur nog wilde denken aan mij: „Heden zult gij met Mij zijn in het Paradijs." Sindsdien heb ik geen pijnen meer gekend, 't Hoofd heb ik te ruste gelegd tegen de kruisbalk en de slaap van vrede viel over mijn leden. Met al wat van de aarde was heb ik gebroken, toen ze mij de beenderen aan stukken sloegen. Geen ademtocht wilde ik nog langer voor mijzelf opeisen. Toen ik voor het laatst de ogen opsloeg, zag ik recht in Zijn doorboorde zijde.... De hemelen gingen toen open voor mij, het paradijs, waar ik het Lam mocht volgen tot voor Zijn troon. Hoe dit alles bij God toch mogelijk is ....want een wolf was ik, en Hij was het Lam. C. v. V. de aanwezigheid van haar Piet, die nog steeds over het hek hing als een vloermat in schoonmaaktijd. Zij uitte haar afkeer van alcohol en alcoholici in duidelijke bewoor dingen en trachtte ondertussen de deur te sluiten. De verdachte kreeg een visioen van Piet, verkleumd, stervend op het hek. Daarom wrong hij ijlings zijn schoen tussen de deuropening en, gedrongen door zijn goedhartig heid, bleef hij aandringen op onder dak en huisvesting. Tenslotte begon hij te schelden. Toen ook dat niet hielp sloeg hij een ruitje stuk. En toen ook dat niet tot het gewenste resultaat leidde, sloeg hij de dame een oog dicht, huilend van teleur stelling over een hardvochtige we reld, waarin men mensen als Piet laat verkommeren op 3e kerstdag. Toen het zover was, had de juf frouw tenslotte kans gezien de deur te sluiten en te grendelen. Het schuurtje was echter open en verdachte ging daar zorgzaam een bed spreiden voor zijn vriend, die niet binnen mocht. Juist toen hij Piet van het hek wilde plukken bleek daar een andere dame gear riveerd te zijn, die Piet bij een been pakte en hem zo naar een andere deur sleepte. De verdachte had z'n vriend namelijk aan het verkeerde adres bezorgd en het was de buur vrouw die de man niet wilde heb ben en nu met een blauw oog zat. „D'r is mij niks van bewust, dat ik kwaad gedaan heb. Ik ken het hele mens niet" sputterde hij. Maar hij kreeg toch f 25 boeten. Dan had hij maar beter op het adres moe ten letten. Buitenlands Overzicht De Ver. Staten zijn bang, dat daardoor de pro-communistische rebellen een te sterke positie be houden en dat de Fransen op de conferentie te Genève bereid zullen zijn, Peking te erkennen (terwille van een wapenstilstand), waardoor niet alleen Engeland, maar ook Frankrijk ten aanzien van Peking een van Amerika afwijkende poli tiek zou gaan voeren. Een vreselijk dilemma dus voor de westelijke wereld, waarvan de eenheid in gevaar komt, als niet vóór Genève een compromis wordt bereikt. DUITSLAND Ten tweede heeft de wedloop in bewapening zoveel onrust gewekt, dat nu de vraag rijst, of het niet beter is, tot beperking der strijd krachten over te gaan. Is dan her bewapening van West-Duitsland wel gewenst? De Russen hebben nu Oost- Duitsland in naam souverein ge maakt. Het kan dus een nationaal leger vormen, als Bonn bewapent. Heft het één niet het ander op Maar de voorstanders van Ade nauer's politiek betogen, dat men bij toekomstige conflicten wel geen atoom- of waterstofbommen zal gebruiken, dat de oude strijdmid delen van kracht zullen blijven en dat het ontbreken van westduitse divisie het politieke evenwicht in gevaar zal brengen. Bovendien zou de gelijkwaardigheid van alle wes telijke landen, die zijn verbonden, eisen, dat men Bonn niet in een uitzonderingspositie plaatst, ook niet, als men tot beperking van de legers zou besluiten. FRANKRIJK De Franse maarschalk Juin heeft zich nu echter ook tegen de Euro pese Defensiegemeenschap uitge sproken. Hij is niet tegen mede werking van duitse troepen aan de verdediging van Frankrijk, maar wenst niet, dat Frankrijk wordt onderworpen aan een supra-natio- naal gezag, waaraan de Duitsers deel hebben. Juin is als adviseur van de regering afgezet, maar hij is ook commandant voor de atlan- tische organisatie in midden-Europa Kan hij als zodanig aanblijven? De tegenstand tegen de EDG in Frank rijk is nu echter zo toegenomen, dat men minder dan ooit kan hopen op ratificatie der EDG. De relletjes van Zondag toonden, hoe verhit de gemoederen zijn. RUSLAND Een derde probleem vormt de Russische politiek, welke de EDG afwijst, omdat daardoor West- Duitsland zou worden bewapend. De Russen hebben aangeboden, in plaats van de EDG een europees defensie-systeem op te bouwen van West- en Oost-Europa, en nu goed gevonden, dat de V.S. daarvan zouden deel uitmaken. De Sovjet- Unie zou dan overwegen, met haar vazallen tot de Nato toe te treden Natuurlijk zouden beide (parallel- lopende) allianties verlamd worden, indien de oude tegenstellingen blijven. En dat plan is dus niet te aanvaarden: een van binnen uit verscheurd veiligheidsblok geeft geen veiligheid. De vraag is echter, of de Russen eigenlijk iets anders bedoelen: een afspraak tussen oost en west, om elkaar niet aan te vallen en de bewapening te be perken. AMERIKA De waterstofbom-ontploffing van 1 Maart heeft grote gevolgen gehad. Niet alleen, dat de Amerikaanse geleerden hebben erkend, dat de uitwerking ervan veel erger was, dan zij hadden vermoed, maar bovendien is de nawerking van de actief geworden as, die over hon derden kilometers is verspreid, ook al verontrustend gebleken. Te Genève zullen nu deskundigen van verschillende landen bijeen komen, om zich te beraden over de bescherming van de burger bevolking in een toekomstige oorlog. Om de waarheid te zeggen gelooft niemand, dat zulk een bescherming mogelijk zal zijn. In de Ver. Staten, waar men altijd zo in angst zat over Russi sche atoombomaanvallen, is een nieuw soort paniek gewekt door de overweging, dat de Russen ook de waterstofbom hebben. In allerijl is men gaan berekenen, wat gedaan zou kunnen worden, om in oorlogstijd, wanneer één bom een stad als New-York zou kunnen verwoesten, de bevolking van acht millioen te evacueren, maar de conclusie is, dat zoiets onmogelijk moet worden geacht. Het is geen wonder, dat de roep om verbod van atoom- en water stofbom nu luider klinkt. De Indi sche premier Nehroe heeft een oproep gedaan, opdat alle landen daartoe samenwerken. Gebleken is, dat de wijze van ontsteking van de waterstofbom ook aan de Russen bekend is, wat de algemene vrees nog heeft doen toenemen. INDO-CHINA Vorige Maandag heeft de Ameri kaanse minister Dulles een rede gehouden, waarin hij wederom heeft gedreigd, dat de Amerikanen bereid zouden zijn, het rode China zelf aan te vallen, indien dit zich openlijk zou mengen in de strijd om Indo-China. De vesting Dien Bien Phoe is inzet van een strijd, welke men van beide kanten blijk baar als beslissend beschouwt. Eisenhower heeft echter ver klaard, dat de Amerikanen niet van plan zijn, de Fransen af te lossen, wat landstrijdkrachten be treft. Bovendien zal de vergelding door het luchtwapen tegen China als dat ingrijpt geschieden met atoombommen? Niemand durft dat eigenlijk aan, gezien de gevol gen. De landoorlog in Indo-Ghina blijft echter kennelijk onbeslist. De Fransen staan dus hier in de positie van de Amerikanen in Korea en vragen zich af, of ook zij niet een bestand zullen sluiten. De Russen zijn ook bang van de nieuwe -vernietigingsmiddelen. Of datgene zal ter spake komen, wat Churchill „een nieuw Locarno" noemde, zal men moeten afwachten. ENGELAND Duidelijk is, dat men in Londen en Parijs heel wat voorzichtiger is met het afwijzen van Russische voorstellen dan in Washington. Ten aanzien van ruimere handels betrekkingen hebben de V.S. zich moeten neerleggen bij een politiek, welke zij niet hadden willen aan vaarden: er zullen nu aan het Sowjetblok goederen worden ge leverd, die wel geen rechtstreekse militaire waarde hebben, maar die toch eerst op de lijst stonden van de verboden goederen. Dat Amerika zelf te weinig van West-Europa koopt, is daarvan mede oorzaak. Geachte redactie, Met genoegen heb ik gelezen, dat er in Uw blad geijverd werd voor méér dansen in deze gemeente. Als vader van grotere zoons en doch ters heb ik mij er altijd aan geër gerd. dat het dansen in deze gemeente steeds maar beperkt bleef tot enkele keren in het jaar. De jongelui willen nu eenmaal dansen. En wat is er ook eigenlijk op tegen? Als er maar behoorlijk en netjes gedanst wordt en de jonge lui niet buiten de plaats behoeven te gaan. En zeker zal geen enkele ouder er iets op tegen hebben, als er steeds een goede leiding is bij het dansen. En als een commissie van toezicht waakt over de localiteiten waar gedanst wordt, en op de na leving van de voorschrifen die de Overheid vastgesteld heeft. Men moet het dansen niet ver bieden, maar wel het in goede ba nen leiden. Dat de harmoniën 'n bal mogen organiseren om er financieel weer wat boven op te mogen komen, is al een punt in de goede richting, en als er behoorlijk toezicht is, zijn we al een heel stuk tevreden. Persoonlijk ben ik veel enthousi aster voor het voorstel van Paeda- goog om met danscursussen in deze plaats te beginnen. Dat kost ook niet zo duur, en de behoefte om te dansen wordt zodoende voldoende bevredigd; de jongelui kunnen dan immers een paar keer in de maand dansen. En zij leren dansen volgens de regels. Zo 'n danscursus werkt echt vor mend en opvoedend. Ik weet dat van andere plaatsen. Zoals er hier vaak in de danstenten gedanst wordt is niet mooi meer. Ik hoop dat de vooraanstaande mensen van deze plaats spoedig de handen uit de mouw steken en dat een comité van toezicht gevormd wordt om zo'n danscursus op te richten. Anders zal ik zelf, ofschoon ik niet tot de vooraanstaande men sen behoor, samen met andere katholieke huisvaders deze zaak aanpakken. 'n Huisvader BEL OP BIJ BRAND No. 392 Ingezonden Mededeling U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1