AL BE :RT HEIJN Promotie Dr. M. v.d. Hombergh Bot Foor de Politierechter K.A.V. Meisjes,: Besluit Uit„Peel en Maas" Bescherm U tegen gifstoffen Kwaliteit Heijn BOVENAAN 39 39 69-53-41 33 21 25 25 Zaterdag 3 April 1954 No. 13 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT n* PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN ir T'k EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN „Zeer geleerde Vrouwe een titel, die U met recht de Uwe mag noemen het zij mij nogmaals vergund, om U namens de Senaat der R.K. Universiteit geluk te mogen wensen, met Uw promotie tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerten". Met deze woorden sloot Prof. Dr. L.C.J. Michels zijn felicita ties na de promotie van dr Maria van den Hombergh-Bot op bet proefschrift: Structuur in de woordenschat van drie Waterlandse dialecten, een studie over de dialecten van Marken, Volendam en Monnikendam. En daarmede sloot hij feitelijk eveneens af een stuk wetenschap pelijk werk van de nieuwe doctor, dat zijn bekroning zag in deze uit zonderlijke promotie. Toen Maria Bot indertijd de uni versitaire studies maakte aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, vroeg Prof. v. Ginneken haar medewer king voor een onderzoek van de Waterlandse dialecten, een studie project, dat hij had opgesteld en waaruit hij zou bewijzen, dat de taal niet de uiterlijke weerspiegeling is van een volk, maar de diepe ziel er van, zodat het gezegde „een taal is gans een volk" inderdaad waar is, omdat de taal alles weergeeft wat in de gemeenschap leeft en tegelijk een karakteristiek is van die gemeenschap. Met dat doel is dit onderzoek in dertijd begonnen, maar Prof. van Ginneken heeft het niet meer mogen voltooien. Mej. Bot kreeg echter de uitdrukkelijke opdracht van hem om dit, zoals hij het zelf noemde grootse werk, te voltooien. De oorlog kwam en daarna een studiereis naar Amerika en tenslotte werd Mej. Bot Mevr. v.d. Hombergh, maar de opdracht bleef en ondanks de andere verplichtingen, die een groeiend gezin met zich brachten, werden de oude aantekeningen op nieuw bewerkt, werd weer contact gezocht met de bewoners der ge noemde gemeenten en mocht dan eindelijk met steun van de Stich ting voor bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders, het Prins Bernhardfonds e.a. het proefschrift verschijnen, dat zij Vrijdag tegenover de professoren moest verdedigen. Er bestond veel belangstelling voor dit plechtstatig gebeuren, dat plaats vond in de grote aula van de Universiteit van Nijmegen. Behalve talrijke familieleden, vrienden en kennissen uit Venray, waren er ook vele vertegenwoor digers van Marken en Volendam, de plaatsen waar Mevr. v.d. Hom bergh jarenlang heeft gewerkt en geleefd, om zo in nauw contact met de mensen hun taal en dialect te onderzoeken en te bestuderen. In hun fleurige en kleurrijke klederdracht gaven zij een apart cachet aan deze gebeurtenis. Twee van hun dames in het originele costuum van Marken en Volendam, fungeerden als paranymphen. Ook uit universitaire kringen be stond zeer veel belangstelling voor deze promotie. Op de eerste plaats omdat men nieuwsgierig was naar het resultaat van het wetenschap pelijke werk, wat indertijd werd aangevangen onder leiding van de eminente geleerde, Prof. van Gin neken, wiens heengaan nog altijd diep wordt gevoeld, maar ook om- .dat de promotie van een gehuwde vrouw en moeder van 4 kinderen geen alledaags gebeuren is. In deze geest sprak ook de pro motor Dr. L.C.J. Michels, toen hij op gezag van Senaat der Universi teit haar de doctor-titel had kunnen toekennen, nadat zij haar opponenten de professoren Michels, Wils, Assel- berghs en Mohrman had beant woord. Hij herinnerde aan het voorbe reidende werk van de nieuwe doctor onder leiding van Prof. v. Ginneken, wiens grote aandacht immer bij dit werk was geweest en op wiens op dracht Mevr. v.d. Hombergh, het heeft bestudeerd en geschreven. Hij feliciteerde niet alleen Mevr. vd. Hombergh, maar ook haar echt genoot en familie en heel speciaal de Waterlandse gemeenten, waar mede door dit werk een stevige band gesloten was met de R.K. Universiteit. Daarna begon inde Senaatkamer een van de drukst bezochte recep ties, die men bij een gelegenheid van een promotie ooit te Nijmegen heeft gekend. Paedagoog zal deze keer wat korter van stof zijn. Hem werd verweten, dat hij wat pessimistisch was. Toch is zijn oordeel over deze plaats helemaal niet ongunstig. Als hij ijvert voor meer cultuur, bedoelt hij geen kunst waarvoor de mensen nog niet rijp zijn en ook geen ouderwetse dansen, maar wil hij alleen ervoor waarschuwen, dat ons vermaak niet zö mag worden, dat het verruwend werkt; vermaak kan toch ook verheffend zijn in die zin dat het gezonde ontspanning biedt aan de mens, die dikwijls heel de week in span ning zit en enig verzet hard nodig heeft. Bovendien schreef hij niet zozeer voor de jongeren, maar voor hen die verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van onze jongeren. Wat Paedagoog de vorige keer schreef over het dansen in open bare dansgelegenheden in de grotere plaatsen en in danstenten, was een soort diagnose. Hij is helemaal niet tegen dansen. Hij is het eens met de jongelui die zeggen dat er meer dansgelegenheid moet komen. Hij was laatst ergens in Limburg op een feestavond van een Jongeren vereniging waar ouders en verloof den uitgenodigd waren. Er werd in de zaal gedanst, wat zo nu en dan afgewisseld werd door aardige voordrachten. De overheid had hiertoe verlof gegeven. Het was een prettige avond en er werd plezierig en keurig gedanst. Was het misschien mogelijk dat ook de verenigingen in deze plaats eens of twee keer in het jaar verlof kregen van de overheid, om zo'n feest- en dansavond te orga niseren voor de leden en de dona teurs met een introducée? Mits er een behoorlijke leiding is, natuur lijk En met inachtneming van de nodige voorwaarden die de over heid stelt. Misschien kan er een plaatselijke commissie van toezicht worden ingesteld voor alle dergelijke dansgelegenheden waarin enkele principiële katholieken zitting hebben. En dan wilde Paedagoog nog een pleidooi houden voor goed georga niseerde danscursussen in deze plaats, waar de leiding berust bij een degelijke dansleraar, die aan gesloten is bij het Katholiek Cultu reel Verband van Dansleraren „San Filippo N*»**5" 1"-on van waarop die medewerking wordt verleend. In verschillende kleinere plaatsen in de buurt werden zulke danscursussen opgericht. Waarom zou dat ook niet in Venray kun nen Op deze manier zou ook al voor een groot gedeelte de behoefte om te dansen bij de jongelui bevredigd kunnen worden. Dan behoeven ze niet meer buiten deze gemeente te gaan om te dansen. En in de danstenten zal dan ook voortaan behoorlijk kunnen worden gedanst, omdat ze niet meer zo tjokvol danslustigen zijn. Paedagoog zal voorlopig niet meer van zich laten horen. Hij meent nu meer dan genoeg over deze kwestie gezegd te hebben. Hij hoopt dan nu ook enige vooraan staande mensen uit deze plaats, die zelf oudere zoons en dochters hebben dan Paedagoog en er dus eigenlijk meer belang bij hebben, de handen uit de mouwen zullen steken om hier een oplossing te brengen. PAEDAGOOG Land- en Tuinbouw groot ls, omdat men nooit enige hinder hiervan heeft ondervonden. Men zij gewaarschuwd, ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan genezen". van 26 Maart 1904 Het feest van Maria Bood schap werd te Oostrum zeer plech tig gevierd. Op 25 Maart vierde de heer Janssen te Wanssum, de dag, dat hij voor 40 jaar als politieman in dienst trad. Hij kreeg serenades. Op 31 Maart zou Henri Kemps, Patersstraat, de Venrayse Vleeshal openen. „Ook verkrijgbaar alle soorten Comestibles". van 2 April 1904 Tot lid van de provinciale staten (district Horst) werd 29 Maart gekozen de heer Hubert Janssen te Venray, met 1278 stem men. F.O.G. Cooymans, burgemees ter van Mook, kreeg 522 stemmen. van 1 April 1899 Op 1 April werden te Rome priester gewijd de Eerw. Paters Muijzers en Anathasius van Rijs- wijck. Te Venray waren 761 kiezers voor de Tweede Kamer, 760 voor provinciale staten, 745 voor de gemeenteraad. De heer Th. Slits richtte aan de gemeenteraad een verzoek om concessie tot oprichting van een gasfabriek. van 2 April 1898 Aan de heer Martin Poels Joosten, werd een bijzondere onder scheiding uitgereikt op 29 Maart. Op de tentoonstelling van de Hol landse Maatschappij van Landbouw te Rotterdam, werd zijn inzending schapen bekroond met de eerste, tweede en derde prijs. P. Laurensse, Langstraat be richt, dat hij op 3 April een café- billard zou openen. J. Verheugen maakt bekend, dat hij zich ingericht heeft tot het maken van alle soorten limonades. van 31 Maart 1900 Voor het bouwen van een woon huis aan de Schoolstraat ten be hoeve van Joh. Schaeffers, schreven in: E. Oudenhoven (metselwerk) f 276; L. Wijnhoven (ramen en deuren) f 320; L. Wijnhoven (kap, vloeren en zolder) f 687. van 31 Maart 1895 295 stuks vee (behalve biggen) stonden 27 Maart op de markt. Johannes Custers, vestigde zich als barbier op de Heuvel. alsook de vooi vw. l Het uitvoeren van bespuitingen is een van de vaste werkzaam heden van boer en tuinder. Men weet, hoe gevarieerd het aantal zeer giftige bestrijdings middelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, dat naast de mogelijkheid tot intensieve bestrij ding, de risico's veel groter worden. Het is duidelijk en bij herhaling gebleken, dat velen uit nonchalance of geringschatting van het gevaar, zichzelf en anderen blootstellen aan een ernstige bedreiging van gezondheid en leven. Laten alle gebruikers van ge vaarlijke spuitmiddelen toch de grootst mogelijk zorg en voorzich tigheid betrachtenVelen gewennen maar al te gauw aan het grote gevaar van het spuitwerk. Goede rubberkleding is een eerste vereiste, volledige hoofdbedekking b.v. een Zuidwester, handschoenen met kap, laarzen en een goed- sluitende jas kunnen hier uit stekende diensten bewijzen. Het gebruik van een mond- en neusbedekkend masker is, naast het invetten van de huid zeer aan te bevelen. "■"rmaals willen wij er met de Iruk op wijzen, alle voor- regelen te nemen en niet at het gevaar niet zo Nadat de Politierechter zich al maanden niet in Venray heeft laten zien, was j.l. Vrijdag de Raadszaal van ons gemeentehuis wederom rechtzaal, waarin Vrouwe Justitia wraak nam voor alle kleine zonden bedreven tegen 'slands wetten. Dat begon al met een vriende lijke buurman, die zijn buurvrouw nu niet bepaald vriendelijk had be groet. En aangezien die buurvrouw door buurman al een keer voor de rechter was gedaagd, ging nu de buurman over de kling. Wegens belediging kreeg hij f25 boete, waarop hij prompt hoger be roep aantekende. In de buurten van Gennep is het ongezond wonen. Als men daar in een café zit, heeft men kans. dat zijn hoofd met een billardbal be werkt wordt. Hoewel deze bal daar weinig weet van heeft, is het voor iemand zijn schedel een minder frisse beweging. Het slachtoffer, dat daardoor voor de balie kwam, had er tenminste een pracht her senschudding bij opgelopen en om dat de dader toch al een wat zwart strafregister had, kreeg hij nu 2 weken brommen. De man, die 's morgens met horloges liep te venten in 't dorp, die hij rechtstreeks uit Zweden had meegebracht, moest ook verschij nen, omdat hij in Meerlo zonder toestemming van de overheid, een oude ijzeren poort op zijn wagen had geladen voor oud roest. Of hij van de opbrengst hiervan de reis naar Zweden heeft gemaakt en horloges heeft gekocht, vermeldt de historie niet, maar vanwege de hernieuwde kennismaking met de Officier, werd het nu een maand. Een oud mannetje uit Nijmegen was gesnapt met het bedelen om aardappelen en zag in een roeren de voordracht van de Officier de poorten van Veenhuizen, of welke schone naam deze instelling nu ook heeft, wagenwijd open staan. Het werd echter drie dagen voor waardelijk. Een juffrouw had in die con treien gebedeld om wat vettigheid en was daarbij gesnapt. Ook zij kreeg drie dagen voorwaardelijk, maar wist schijnbaar niet, wat dat betekende en meende, dat ze nu bij Wn het hart van de A.H.-fabrieken ligt het centrale laboratorium waar alles wat de fabrieken in- en uitgaat aan een zeer nauwgezet onderzoek wordt onder worpen. Want de kwaliteit van de artikelen ligt Albert Heijn zeer na aan het hart. A H. rekent het zich tot een eer tegen zeer lage prijzen.de allerbeste kwaliteit te leveren. Boodschappen doen bij AlbertHeijn betekent dan ook: Voordeliger kopen en de beste voeding voor Uw gezin ontvangen. BOFFIE KOFFIE, dat is pas kolliel Product van het beste van de wereldoogst en het reldzame vakmanschap van Albert Heijn's kolliebranders en -proevers. Probeer gerust Iedere Boftle I mélange. Welk merk Bofile- Ifie U kiest U schenkt I 1 00 grarr Fijne Snijworst. Grote Snijkoek Chocohagel Heerlijke Jams per pot Gebroken Rijst Havermout Choc. Repen melk en puur 2 stuks voor PaasFondant. 250 gram 39 500 gram 500 gram 100 gram Spaart Albert Heijn's Boffie-Strips en Panorama-plaaties Strip-album BOFFIE EN BUIKIE IN 0E KNOOP 1.. PANORAMA-ALBUM 1.25 i - -i. J achter elkaar de kast in moest en ze huilende de vlucht nam en haar kleine jongen achterliet in handen van een verbaasde parketwacht, die later de grootste moeite had om het kind weer bij zijn moeder te krijgen. Intussen was bedelaar no. 3 al verschenen, die pertinent alles ont kende en daarom nog een keer mag terugkomen. Een ander persoon uit Gennep had een café schoongeveegd op zijn manier, maar anderen waren er hun tanden en dergelijke mee kwijt geraakt. Om zich tegen het gerecht te kunnen beschermen, had hij zowat half Gennep meegebracht o.a. een juffrouw met smachtende ogen en indrukwekkende boezem, maar het baatte niets. Het was nu eenmaal een oude klant en die worden altijd beter behandeld, f 30 was zijn loon. Een DUW-arbeider uit Bergen had nog al eens mot met een an dere arbeider, omdat hij maar niet vergeten kon, hoe die andere als NS B-er enkele jaren terug hem de bossen had ingejaagd om onder te duiken. Hoewel de beschuldigde kennelijk de sympathie had van de Officier, mag hij zijn medemens niet uit maken voor dik beest, reden waar om hij f 5 kreeg. Een juffrouw uit Arcen ging ver huizen. Maar ze sleepte bij die verhuizing verschillende artikelen mee, die niet van haar waren, zoals een koperen waterpomp enz., en dan verschijnt automatisch de politie op het appèl, f 40 was het loon der boosheid. De Wachtgeld- en Werkloosheid- wet is voor iemand, die werkloos is en niet voor iemand, die er tussen door nog eens een klusje bij op knapt. Dat ondervond een Venray- naar, die profiterende van deze wet, los-vast werkte in Horst. De controleurs kwamen er ach ter en de politie erbij en nu kreeg hij f 25 boete. Deze eis was zo miniem, omdat de uitvoerende organen reeds voor eigen rechter hadden gespeeld en hem al f 400 hadden afgetrokken, wat ook geen kleinigheid is. In Tegelen was een prachtige lantaarnpaal omver gereden. Een wagen had die, achteruit rijdende, gemold, maar elk spoor van de dader was verdwenen, omdat de wagen verdwenen was. De politie verdacht een vracht wagen-chauffeur, maar de enigste getuige, een klein jochie, zei dat het een bus was en dus.... De vol gende keer zal deze zaak nu uit de doeken worden gedaan. In Siebengewald rinkelen de rui ten nog al eens, vooral als een grote schoenmaker zijn schoonva der, van zwei und ziepzig jahre, moet verdedigen tegen cafébezoe kers, die op schoonvaderskachel met bier zaten te knoeien en te stinken. Hoewel het van deze bezoekers geen stijl is om zo schoonvaders café te verruïneren, is het van de schoonzoon geen stijl om de bezoe kers te ruïneren. f 30 boete was de pleister op de wonden, maar de schoenmaker snapt nog steeds niet, hoe het mo gelijk is, aangezien hij alleen maar schoonpapa, van zwei und ziepzig jahre, heeft verdedigd en dat is toch zeker maar een goede schoon zoon zijn plicht. In Horst was er een boer, die een kettinghond had, hoewel dit op zich niet erg is, al kan men deze honden beter vrij laten, had deze boer het wel wat bont gemaakt. Want in plaats van een fatsoenlijke ketting en halsband, had hij 't dier maar aan een koeketting gelegd, die het beest zijn nek kapot trok, terwijl bovendien de ligging van de hond meer dan miserabel was. f 20 was hij kwijt en de koeketting. Twee Venrayenaren hadden ruzie wat in de beste familie's schijnt voor te komen. Maar het wordt een beetje erg als de een de ander een sloot inkiepert van 2 meter diep. Dan kan men zelfs praten van po ging tot doodslag. Maarzo erg was het toch ook weer niet. F 25 kost die rare grappenmakerij. Een dienstbode, die haar Venrayse mevrouw een kleine driehonderd gulden armer had gemaakt, kreeg het predikaat ekster opgeplakt en 3 maanden voorwaardelijk. Bespaar ons verder de verslagen van dronken mannen op fietsen of andere voertuigen. Iedere zitting worden het er meer. F 30 bij de eerste keer, 2 weken bij de volgen de is het prompte recept. Daarna werd rondgegaan met koffie en koekjes, die gratis be schikbaar waren gesteld door de bakkersbond van Venray. Verder waren een 30-tal prijzen en prijsjes disponibel gesteld door Venrays ingezetenen voor een kos teloze verloting, zodat menige huis moeder met een aardige verrassing thuiskwam. Ook was er door een jong kunst schilder een schilderij (voorstellen de een biddend kind) ter verloting aangeboden, waarvan de helft van de opbrengst was voor de K.A.V. en de helft voor deze kunstschilder. Deze verloting bracht demooiesom van f 28,25 op. Nadat de Voorzitster de schenkers, Pater Domitius en anderen dank gebracht had voor hun medewer king, was dit het einde van deze mooie en gezellige dag, zodat ieder ruim voldaan huiswaarts keerde. Jammer, dat niet alle Venrayse katholieke arbeidersvrouwen lid zijn van onze vereniging. Zij die nog lid wensen te worden van deze vereniging, kunnen zich steeds opgeven bij een der bestuurs leden. Op Donderdag 25 Maart, Maria Boodschap, organiseerde de K.A.V. een moederdag. Deze begon 's mor gens met een H. Mis om half 7, 's middags om half drie Kruisweg oefening met lof en 's avonds om 8 uur in zaal Schellen, een f eest vergadering die schitterend bezocht was, niet minder dan 113 leden waren hierop aanwezig en allen waren vol lof over deze avond. De Voorzitster Mevr. Thonen- v.d. Voort, opende om 8 uur deze vergadering met een kort gebed, voor een spoedig herstel van onze zieke medeleden. Hierna heette zij alle leden hartelijk welkom. Het deed spreekster en het gehele be stuur goed, dat er zoveel leden aan wezig waren. Na het voorlezen der "notulen die zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd kreeg de Zeer Eerw. Pater Domitius het woord. Deze gaf een zeer mooie lezing met licht beelden over Onze Lieve Vrouw van Fatima, welke een aandachtig gehoor vond. De 150.000ste te Eindhoven Maandagmiddag om 3 uur is de 150.000ste inwoner van Eindhoven, Adrianus Johannes Busio, in de Theresiakerk gedoopt. De doop werd toegediend door Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogen bosch. Later op de middag bracht de bisschop een bezoek aan de gelukkige moeder. Van vele - huizen en openbare gebouwen der stad werd des mor gens de vlag uitgestoken, toen bakend werd, dat de 150.000ste inwoner op het bureau van de burgerlijke stand was geregistreerd. Het heeft maar weinig gescheeld of een andere baby was de geluk kige geweest, want toen vader Busio (machine-bankwerker) Maan dagmorgen bij zijn werkgever om verlof kwam vragen voor de geboorte-aangifte, werd hij door de baas nog even opgehouden. Ware dit niet gebeurd, dan was vader Busio te vroeg op de burgerlijke stand gekomen om het getal rond te maken. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1