De aanstaande begroting. ring. „De llOaatheid" over Venray en de Am. Luchtbasis BUITENLAND ORGELHOEKJE! Zaterdag 13 Maart 1954 No. 10 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT' Ui PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT EvFa s,2EN GIRO^150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIj!RpEER KWARTAALCf L2™mBaU«PvnniJMf 1.4S In de Raadsvergaderingen is de laatste tijd nog al eens gevraagd naar de begroting. En inderdaad, we zitten alweer bijna drie maan den in het nieuwe jaar en om het toekomstige beleid te bepalen, is een begroting wel een eerste ver eiste. Toch zijn er redenen, die een goed excuus geven voor dit lange uit blijven. We hebben tenminste de Voor zitter in de laatste Raadsverga dering horen zeggen, dat het nu wachten was op twee plannen, die in deze begroting verwerkt zouden worden, namelijk het wegenplan en een verlichtingsplan. Zonder nu bepaald van een nieuwe wind te willen praten, die door ons gemeentehuis waait, menen we toch te kunnen zeggen, dat wij hiermede een nieuwe perio de gaan inluiden. Namelijk een periode van plannen, van 3 jaren plannen en 6 jaren-plannen. Nu mag men misschien op het eerste gezicht zijn neus daarvoor ophalen en zeggen, dat het papier zo ge duldig is, maar o.i. werd het ook de hoogste tijd, dat men met der gelijke plannen kwam. Want in het verleden we mogen dat rustig zeggen was het toch dikwijls zo, dat met een dosis wijs heid en nog een grotere dosis geluk alle mogelijke dingen werden uit gevoerd, daartoe ook gedwongen door deze afhankelijkheid van de goedkeuringen van Ged. Staten. Een bepaalde vaste lijn was niet te vinden. WEGEN-PLAN. Dat kwam al tot uiting b.v. bij de verbetering van wegen. Was er een Raadslid zeer vast houdend wat de verbetering van een of andere weg betrof dan bestond de mogelijkheid, dat men ten lange leste, om van het gezeur af te zijn, die weg maar aanpakte een en ander natuurlijk als daar de middelen toe waren Met dit wegenplan wordt beoogd voor de eerstkomende jaren een schema op te maken van de ver schillende wegen in onze gemeente, die verbeterd of veranderd moeten worden. Daardoor krijgt men niet alleen de kans om aan de hand daarvan ook een behoorlijk financieel plan op te zetten, maar ook om zo eco nomisch en zo billijk mogelijk te werken. Want naast de wegen ver wachten we, dat hierin ook be grepen is, de aanleg van riolering enz. Het kan alleen maar een winst zijn, als deze zaken voor enige jaren vastliggen. VERLICHTING. Hetzelfde geldt voor verlichting. Deze is zowel in de kom als op de verschillende kerkdorpen niet behoorlijk. Dit alles wordt nu nagegaan, op papier gebracht en aan de hand van de mogelijkheden wordt dan bepaald, waar en wanneer er nieuwe lichtpunten komen. Men kan daarover nog discussi eren in de Raad, maar is het plan eenmaal goedgekeurd, dan is men de eerste jaren zeker van wat er gebeuren moet en de financiële mogelijkheden. ANDERE PLANNEN Het is verder bekend, dat men een bouwprogramma heeft opge steld. De noodzaak was er al jaren, maar nu bleek, dat in 1954 er geen stukje grond meer was om te bouwen, heeft men ingezien, dat men zo niet verder kan gaan. Uit de reeds bekend gemaakte publicaties blijkt, dat op de meeste kerkdorpen, in VenrayOost en Een nieuwe lente Een nieuw geluid rond de Henseniusschool voorbe reidingen worden getroffen voor de bouw van een 500 woningen, in de komende 6 jaren, waarbij ook weer direct de voordelen op financieel en economisch terrein in het oog springen, terwijl de Raad na goedkeuringen zich slechts hoeft te beperken tot controle. Bij deze plannen misten we er echter nog enkele, al hebben we goede hoop, dat die alsnog worden aangevuld. En dat is op de eerste plaats een financieel programma. Ieder jaar opnieuw zit de goege meente te wachten op het bedrag van het tekort, hoort dat en zegt: sjonge, sjonge" en daarmede is de kous af. Die goegemeente en ook hun af gevaardigden in de Raad zijn niet zulke bollebozen, dat zij uit de overvloed van cijfers, die een be groting nu eenmaal biedt, het ge hele financieele beleid over de komende jaren kunnen halen. Als andere plannen worden op gesteld, zit hierin al voor een groot deel de kostenberekening, zodat o.i. een financieel overzicht gemakke lijk samen te stellen is. Een ander plan wat wij graag zouden zien, is, dat van onderwijs. Onderwijs vraagt offers aan de ge meente en de oplossing van vele problemen vraagt de aandacht. We denken bv. aan het kleuter onderwijs, dat op enkele kerkdorpen goed is georganiseerd, op andere echter nog niet bestaat of slechts ten dele aan de verwachtingen be antwoord. We spreken dan niet eens van de kom, waar ondanks alle zorgen van de Zusters, feitelijk ge sproken kan worden van een nood toestand. Wat zijn hiervoor de plannen? Dan is er het lager onderwijs, waar vooral dat van de meisjes de aandacht vraagt. Waar en wanneer komt er een of twee nieuwe scholen. We denken aan het v.g.l.o. een ander zorgenkind, dat vele proble men biedt, maar waar de oplossing nog steeds niet gevonden is. Moet het nijverheidsonderwijs niet aangepast worden aan industriali satie enz. enz. Hoe staat het met een HBS, is die voor goed van de baan'? En zo zijn er nog vele vragen meer. En dan een industrialisatieplan. Meen niet, dat hiervoor geen plan opgesteld moet worden. Integendeel, het besluit om een wetenschappelijk sociaal en economisch onderzoek in te stellen in onze gemeente, zegt al meer dan genoeg hoe onze vroede vaderen hierover denken. Maar de gevolgtrekkingen van deze studie zullen hun weerslag moeten vinden in het gemeentelijk beleid en dus in de begroting. We zeiden hierboven, dat we een nieuwe fase inluiden en inderdaad menen we, dat dat de juiste weg is. De tijd is toch wel voorbij en Venray zelf is wel zodanig uit de kluiten gewassen, dat iedere Raads vergadering gesproken moet wor den over een lantaarn of een weg hier of daar in onze gemeente. Deze zaken moeten toch niet meer het hoogtepunt vormen van de Raadsvergadering. Daarvoor zijn er veel andere en grotere problemen, waaraan dan veel beter aandacht geschonken kan worden. We zijn alleen maar nieuws gierig, wat het uiteindelijk resul taat zal zijn. Of deze begroting inderdaad het nieuwe begin mag zijn. We kunnen slechts hopen, dat de oplossing van vele, bovengenoemde vragen, in behoorlijke plannen uit gestippeld zullen zijn. Dan is het wachten niet vergeefs geweest en kan men inderdaad spreken van een gemeentebeleid. In het communistische dagblad de Waarheid van Zaterdag 27 Febr. jl. vincen we onder de kop: U.S LUCHTBASIS IN DE PEEL ZOU VENRAY HOGE PRIJS KOSTEN, een artikel, waarin de heren communisten hun zienswijze over Venray en een mogelijke Amerikaanse luchtbasis geven. Mogelijke luchtbasis, want nog steeds staat niet met zekerheid vast of ze er wel komt in de Meer- selse Peel. Maar dat verhindert deze speciale verslaggever niet om een en ander toch maar als vaststaand aan te nemen. Na betoogd te hebben, dat Minis ter Staf, evenals indertijd de Duit sers dat niet deden toen ze de kerktoren opbliezen, het nu niet nodig hadden geoordeeld om B. en W. te waarschuwen, dat 320 ha van de Venray se ontginningsgrond in beslag zou worden genomen, gaat de verslaggever voort over het ver lies van de cultuurgrond, die 25 boeren een mogenlijkheid tot ves tiging in eigen streek ontneemt. Verder toont hij aan, dat ook voor de geesteszieken de aanleg van dit vliegveld een ramp zal zijn, door het zenuwslopend gegier van straaljagers en bommenwerpers. Bovendien zal het natuurschoon en het vreemdelingenverkeer veel te lijden hebben en hierdoor weer de plaatselijke middenstand. Kan men met deze argumenten' nog meegaan, men schiet onwille keurig in de lach als men dan ver der leest: Burgemeester Mr. H. Janssen van Venray overigens 'n tegenstander van het vliegveld troost zich met de tamelijk naïve gedachte, dat de Amerikaanse be zettingstroepen (Voelt U dat „be zetting", lezer) hun inkopen zullen doen bij de plaatselijke winkeliers. Dit zou dan de economische schade moeten vergoeden. Men zegt zelfs, dat deburgemees- ser de hoop koestert de toren van de kerk van St. Petrus Banden te kunnen herbouwen met de centen die de Amerikanen in het laatje brengen. Het zou een dure toren worden. Hij zou worden betaald met de armoede van de keuter boeren, die geen land meer kunnen krijgen. Tot zover de Waarheid. .Ver der commentaar hierop zal voor ieder weldenkend mens overbodig zijn. Ook over de zedelijke gevaren maakt de Waarheid zich warm, want volgens dit blad moet de ze den verwildering onder de bezet tingstroepen schrikbarend zijn. Het weet zelfs te melden dat er aparte dansgelegenheden worden gebouwd in onze goede gemeente en dat men al dozijnen Amerikaanse films klaar heeft liggen waar de plaatse lijke bioscoopcommissie de haren van overeind zullen gaan staan. Laat staan die van Paedagoog. „De Amerikanen zouden hier niet als gasten, maar als Herrenvolk komen" aldus de Waarheid, dat nog weet te melden dat de Amerikaanse officieren al maanden geleden het terrein hebben geïnspecteerd en paaltjes hebben gezet om aan te geven waar de startbanen komen. Aan het einde van dit schone verhaal komt dan de aap uit de mouw. Niet alleen de bevolking van Venray, die geleerd door de oorlog, dit vliegveld reeds op voorhand ver wenst, maar de bevolking van ge heel Nederland moet tegen dit vliegveld en zijn toekomstige be zetting protesteren. Want, aldus het blad, de vestiging van een Amerikaanse luchtbasis op Neder lands grondgebied betekent voor ons land een nieuwe bezetting en een vergroting van het oorlogsge vaar. Alleen door actieve strijd, door eenheid van actie kan dit onheil, aldus de Waarheid, worden afge weerd. Over de roerende zorg van de Waarheid niets dan lof, maar er zit een bittere smaak aan. Want als de vrienden van de Waarheid achter het IJzeren gordijn de wereld wat vrijer lieten ademen, dan was inderdaad dit vliegveld niet nodig. En al zal een Amerikaanse bezet ting die nog altijd helemaal niet zeker is ontegenzeggelijk zijn nadelen met zich brengen, een be zetting van de Waarheid vrienden zal ons helemaal geen kansen meer geven, zelfs niet aan het armste keuterboertje. En om die nog te beschermen, daarvoor moeten nu eenmaal offers gebracht worden. Offers, die de Waarheid liever niet ziet en die ze op een dergelijke belachelijke ma nier probeert te kleineren. Ze moest wat waarheidslievender zijn. Paedagoog is van plan, na deze keer van het filmvraagstuk over te gaan op iets anders. Hij zou zo graag dikwijls echt opbouwende films willen zien en deze vurige wens wordt ook door vele anderen gekoesterd. Hij heeft misschien door zijn ar tikelen de indruk gewekt, alsof het heel gemakkelijk is om in Venray, naast komische en humoristische films, die er ook moeten zijn, altijd opbouwende films te krijgen, alsof hij twijfelt aan de goede wil van hem, die de films hier doet ver- vertonen. Als sommigen deze indruk moch ten gekregen hebben, haast onder getekende zich om deze verkeerde indruk weg te nemen. Hij is er immers van overtuigd, dat de goede wil om altijd waarde volle, of althans behoorlijke films te vertonen, wèl aanwezig is (de films die hier vertoond worden, zijn alle maal gekeurd door de Katholieke Filmkeuring en toelaatbaar ver klaard voor personen van verschil lende leeftijden) maar dat 't heus niet zo gemakkelijk is deze goede wil steeds in daden om te zetten. Want van al de films, die in Ne derland in de bioscopen vertoond worden, zijn bijna 75 pet beneden peil en van de overige, die niet afbrekend zijn, zijn er maar wei nige, die opbouwend zijn en wer kelijk het edele en mooie van een mensenleven laten zien, aldus ver klaarde Pater Loop in zijn Licht baken een paar jaar geleden. En ook onder de films, die. door de Katholieke Filmkeuring toelaat baar zijn verklaard, zijn veel waar deloze films, die zelfs voor personen resp. boven 14 of boven 18 jaar niet erg geschikt en nog minder aan te bevelen zijn. De Katholieke Filmkeuring keurt nu eenmaal, vanwege een noodza- lijk geworden contract met de Bioscoopbond, alleen op toelaat baarheid. Zij doet dus slechts uit spraak over het al of niet in strijd zijn met de openbare orde en de goede zeden van deze film voor personen boven 14 jaar of boven 18 jaar of alle leeftijden. Deze uitspraak van de Katholieke Filmkeuring „betekent dus nooit een positieve goedkeuring". „In de opzet van deze toelaatbaarheids keuring zijn vele punten, welke onbevredigend zijn", aldus getuigde de leiding zelf van de Kath. Film centrale, die met de Katholieke nakeuring is belast. Ik las dit in het paedagogisch tijdschrift „Dux", dat ik als paeda goog natuurlijk altijd goed lees. (Nummer 9, Juni 1949, p. 317) Dat een film bijv. toelaatbaar is ver klaard voor alle leeftijden, wil dus nog helemaal niet zeggen, dat ze geschikt is voor kinderen. En dat ze toelaatbaar is verklaard voor personen boven 14 jaar, betekent nog niet, dat het een film is, die ook erg geschikt is voor'de jonge ren boven de 14 jaar. En wat de aanduiding „streng boven de 18 jaar" precies betekent, heb ik reeds in mijn open brief uiteengezet. Het landelijk bureau van de Katholieke Filmactie geeft wel daarnaast inlichtingen over de ge schiktheid, aanbevelenswaardigheid enz. van alle mogelijke films aan kranten, bioscoopcommissies, Kath. Filmkringen, die haar erom vragen. Zij organiseert voorlichtings-avon den over de film, voor jongeren vooral enz. En verder wordt het aan het geweten en de goede smaak van alle katholieken overgelaten om, door bij voorkeur alleen naar waar devolle of tenminste behoorlijke films te gaan zien, dit soort meer kans te geven en zo ook mee te helpen om die films, die beneden peil zijn, geleidelijk aan steeds meer te doen verdwijnen. Dit las ik ook in het paedago gisch tijdschrift „Dux" van Juni 1949. Al is dan de goede wil aanwezig, dan is het toch, omdat er zoveel waardeloze films in omloop zijn, niet gemakkelijk altijd waardevolle of tenminste behoorlijke films te vertonen. En aangezien de film- verhuurmaatschappijen dat betere soort films meestal veel duurder laten betalen, zou een bioscoop exploitant met verlies moeten gaan werken, vooral ook, omdat er van de opbrengst een groot gedeelte moet worden afgestaan aan de gemeente wegens vermakelijkheids belasting. Zolang deze belasting zo hoog is, zo hoorde ik van verschillende kanten, is het practisch onmogelijk om steeds met een beter soort films te komen. En zo wordt aan de bioscoophouder geen gelegenheid gegeven om zijn goede wil te tonen. Hieruit blijkt duidelijk genoeg, dat ik niemand doormijn artikelen heb willen aanvallen en dat ik aan niemands goede wil twijfel. Hopenlijk zal het gemeentebestuur deze zaak nog eens ernstig in be raad nemen. En zal zij toezien, dat de gemeentelijke Bioscoopcommis sie (liefst aangevuld met 3 andere verstandige principiële mensen in plaats van de 3 leden van de Ge meente-secretarie, die bedankt heb ben) haar gewichtige taak met succes kan vervullen tot bescher ming van het publiek tegen de zedelijke gevaren der films. Natuurlijk zal er, om dit te be reiken, steeds overleg gepleegd moeten worden tussen de bioscoop houder en de plaatselijke bioscoop commissie. En deze zal van haar kant zeker gebruik moeten maken van de adviezen van het landelijk Bureau van de Katholieke Film actie, gevestigd in den Haag, Dedelstraat 14. Dit bureau staat al tijd klaar om alle gewenste inlich tingen over alle bestaande hoofd films en de meeste bijfilms te verschaffen. Zo las ik in 't laatste nummer van mijn katholiek vakblad. Hiermee heeft Paedagoog zijn mening over deze zaak gezegd. Hij heeft niemand willen kwetsen, maar alleen een steentje willen bijdragen dat ook door middel van de film, naast de nodige gezonde ontspan ning, meer culuur en christelijke beschaving wordt gebracht voor de jongeren beneden en boven de 18 jaar. PAEDAGOOG AMERIKA De buitenlandse politiek van de Verenigde Staten stuit in alle we relddelen op moeilijkheden, die slechts gedeeltelijk worden veroor zaakt door de communisten. Ook met de bondgenoten zijn er her haaldelijk strubbelingen. Men weet, in hoeverre dat het geval is in West-Europa. De herbewapening van West- Duitsland zo vurig begeerd door de Amerikanen, is nog steeds niet mogelijk. Wel heeft Adenauer door zijn coalatie met twee/derde der stemmen van de bondsdag een „nadereverklaring" doen aannemen, volgens Welke niets meer bewape ning in de weg staat, ook al zegt de huidige grondwet, dat niemand tot dienstplicht kan worden ge dwongen. Het parlement wijzigde dus de constitutie. Doch onmiddellijk ver klaarden de hoge commissarissen, dat nog steeds het bezettingsregiem voortduurt. De drie westelijke bezetters moe ten elke verandering van de grond wet goedkeuren. Welnu, zij ont hielden daaraan hun toestemming, natuurlijk op aandringen van Frank rijk, dat trouwens een veto-recht heeft. Pas indien een Europese Defensie-Gemeenschap in kannen en kruiken is, mag Bonn divisies oprichten. En die EDG laat nog lang op zich wachten, vooral door Franse bedenkingen. Doch ook in de Belgische senaat bestond er onverwachte oppositie, niet tegen westduitse bewapening, maar wel tegeneen supra-nationale organisatie, als in het EDG-pact wordt voorgesteld. JAPAN Maandag hebben de V.S. een mi litair verdrag gesloten met Japan. In dit land hebben zij geen rekening te houden met vroegere bondge noten. Maar wel... met de Japan ners. Die hebben allerlei toezeg gingen gedaan: zij zullen als ge allieerden voorlopig 160.000 man onder de wapenen brengen en Amerikaanse beleggingen in hun land met alle waarborgen beveiligen. Zij hebben evenwel niet de 350.000 soldaten beloofd, die de Amerikanen graag gewapend zagen. Wel krijgen zij een lucht- en oorlogsvloot, welke de V.S. hun juist eerst niet hadden willen toestaan. Bovendien ontvangt Tokio aan vankelijk 150 millioen dollar en 50 millioen dollar levensmiddelen, slechts gedeeltelijk te betalen en dan in jens. Vazallen van de Ameri kanen zijn de Japanners niet ge worden en in hoeverre zij veilige bondgenoten zijn moet men maar afwachten. Latyns-Amerika Op moeilijkheden stuit Washing ton ook in de latijns-Amerikaanse wereld. Verleden week is te Caracas (Venezuela) de inter-Amerikaanse conferentie bijeengekomen. Guate mala ontketende een aanval op de V.S., dat zich zou willen mengen in binnenlandse aangelegenheden van andere staten. In Guatemala is de regering soc.- radicaal, zij heeft twisten met Ame- kaanse maatschappijen (vooral met de bananen- en vruchtenconcerns) en communisten hebben er zijde lingse invloed. Maar hoewel iedere deelnemer het communisme veroordeelt, zijn zij ook alle tegen inmenging van de V.S. in hun aangelegenheden en de Amerikanen kunnen dus niet veel ondernemen. Koloniën en Puerto Rico Te Caracas werden ook aanvallen gedaan op de nog bestaande „kolo niën" van Engeland, Frankrijk en Nederland. Er zijn stemmen opge gaan, om de drie Guyana's (waar van Suriname er één is) bijeen te voegen tot een onafhankelijke staat. Argentinië en Chili eisen britse eilanden in het verre zuiden op, Guatemala wil brits Honduras. In Venezuela zijn er genoeg lieden be gerig naar Curagao. Nu zijn de meeste dezer afhan kelijke gebieden reeds zelf besturend of op weg naar een dominion-status. Zo ook Suriname en Curagao, die gelijkwaardige delen worden van het koninkrijk. Maar de latijns- Amerikaanse landen erkennen zulks in meerderheid niet. De V.S. wensen over deze zaak niet te spreken: zij hoort thuis in de Verenigde Naties. Merkwaar digerwijze is wel erkend, dat Puerto Rico, eens een Amerikaanse kolonie, nu zelfbestuur heeft en geen kolonie meer is, al blijft het nauw met de V.S. verbonden. Het waren echter heethoofdige bewoners van dit eiland, die een dolle aanslag pleegden in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Een dolzinnige aanslag, want de V.S. kopen de suiker van Puerto Rico en laten jaarlijks tienduizenden immigranten toe, zodat Puerto Rico meer van de unie profiteert dan de V.S. zelf. Deze hebben trouwens volkomen onafhankelijkheid aangeboden maar daarvan was de meerderheid van het eiland afkerig en dat is begrij pelijk. Desondanks wekken de rijke Amerikanen bij snel ontvlambare latijns-Amerikanen, die een veel lager levenspeil hebben, jaloezie. Het is niet gemakkelijk voor Washington, het alle bondgenoten naar de zin te maken. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur H. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen HET VLIEGVELD. Door de N.V. Grontmy zal vol gende week begonnen worden met de voorbereidende werkzaamheden voor het grondwerk, benodigd voor het te maken nieuwe vliegveld. Voor 'n mooi Ontbytlaken naar PULS. Zie etalage, Verantwoording: Vorig bedrag f 17633,47 Orgelbusjes Kruisstr. f 2,93 Buitenw. Laagheidsew. f 10,14 Eindstr. Bontekoestr. f 25,63 N.N. Lull f 6,50 Totaal f 17678,67 Op ons programma staat weer een huisbezoek voor verkoop van Orgelpijpen en pijpjes. Mogen we op een goede ontvangst rekenen Bouwt NU vooral mee aan Uw Orgel Girronummer 576604 Ogelfonds Venray Hondenbelasting 1954 Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen voor zover nodig, nogmaals de aandacht op het be paalde in artikel 12 der Verordening op de heffing van hondenbelasting in de gemeente Venray, volgens welk artikel iedere houder van een hond die vóór of op 31 Januari 1954 geen aangiftebiljet heeft ontvangen ver plicht zou zijn vóór 20 Februari j.l. aangifte van het houden van een of meer honden te doen door in vulling en ondertekening van een tèr gemeente-secretarie (Afd. IV) kosteloos verkrijgbaar aangifte biljet. Voor hen die tot nu toe verzuimd hebben aan deze verplichting te voldoen bestaat alsnog tot en met 15 Maart a.s. gelegenheid om aan gifte te doen zonder daarbij het risico te lopen, dat in enigerlei vorm boete wegens te late aangifte zal worden geheven. Indien na laatstgenoemde datum een hond wordt aangetroffen waar van geen aangifte is gedaan zal aan de houder afgezien van een even tuele strafrechtelijke vervolging ambtshalve een aanslag worden op gelegd tot een veelvoud van het normaal verschuldigde tarief. Venray, 3 Maart 1954. Snoeien van hagen en struikgewassen Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering art. 10 van het Provinciaal Wegenregle ment van Limburg, waarin is be paald, dat voor 1 Maart hagen en struikgewassen, staande langs een weg in en nabij bochten, alsmede bij de aansluiting van andere wegen, indien die hagen of struikgewassen het uitzicht over de weg of de aan sluitende weg over een lengte van 25 meter langs de wegas gemeten, belemmeren, door of vanwege de rechthebbenden op die beplanting zodanig moeten zijn gesnoeid, dat de hoogte van de hagen of struik gewassen boven de grond, waarop zij zijn geplant of, wanneer die- grond gelegen is beneden de kruin van de weg waarlangs zij zijn ge plant, boven die kruin niet meer dan één meter bedraagt. Venray, 25 Februari 1954.- Burgemeester en Weth. voornoemd, A, H. M. JANSSEN, Burg. H. VORST, Secretaris Benoeming Onze oud-dorpsgenoot Ir. G.P.H. de Haen, is benoemd tot directeur van Gemeentewerken te Venlo. Ir. de Haen was hoofd-ingenieur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant afd. Onderhoud. NAAR DE MISSIE Maandag 15 Maart a.s. vertrekt uit de Franse haven Le Havre onze vroegere dorpsgenoot, Pater Gerard Kemps naar het Missiege bied Guadaloupe. Zijn standplaats zal zijn St Maarten op de Kleine Antillen. Dat het Pater Kemps in zijn missiegebied wel moge gaan, is voorzeker de wens van allen die hem kennen. Leger jeugddagen Sedert Januari 1953 worden bij de Kon. Landmacht op grote schaal Leger jeugddagen gehouden. Maan delijks zijn enige duizenden scholie ren van ULO en Ambachtsscholen een dag te gast bij tal van leger onderdelen. Thans zijn ook de Middelbare scholen bij deze jeugddagen inge schakeld. De eerstvolgende Legerjeugddag, zal worden gehouden a.s. Woensdag 10 Maart bij de Kon. Mil. Academie te Breda, waaraan ook zullen deel nemen een 40-tal leerlingen van het Gymnasium alhier. Propaganda-avonden. Voor de werving van nieuwe leden van de Rode Kruiscolonne wordt Woensdag a.s. in café Linders te Oostrum een propaganda-avond gehouden, waar o.m. enkele films over het colonne-werk worden ver toond, terwijl eveneens demonstra ties zullen worden gehouden. Op 24 Maart is deze avond in Leunen en op 31 Maart in Yssel- steyn. De Provinciale Commissaris, Mr Franken, zal op deze avonden nog het woord voeren. Byenteelt Dinsdag a.s. om 6 uur zal in de Landbouwschool een film worden vertoond voor de deelnemers aan de cursus bijenteelt.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1