Carnaval 1954 Te fel Operatie Draadnagel Uitslag Groslijststemming Provinciale Staten Vasten- en onthoudingswet Orgellmiikske Zaterdag 27 Februari 1954 No. 8 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN vh EEN RIJK BEZIT GR8otenSTRI!TV2E8 firTmEaLEvFa 5,2 en ".so"®!* WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN £g£iRPTEERNKWARTAAL* De uitslagen voor de Gemeente Venray van de Groslijststem ming voor de Provinciale Staten waren als volgt: Venray (kom) Ysselsteyn Heide Castenray Merselo Leunen Oostrum Veulen Oirlo In de gehele Kieskring Horst had de stemming tot resultaat, dat Th. Peters, Oirlo Nr 1 kwam. 2 Achten Horst; 3 Boots', Horst; 4 Emonts, Horst; 5 Laurensse, Venray; 6 Mackelenbergh, Bergen, 7 Loonen, Oostrum; 8 v. Rens, Ottersum; 9 v. Els, Wanssum. Het is bijna zonder twijfel, dat op de a.s. Statenverkiezingen in April a.s. de vier bovensten de belangen voor de Statenkieskring Horst zul len gaan verdedigen. Als we dan enig commentaar moeten leveren, dan is dat op de eerste plaats, dat onze voorspelling van enkele weken geleden is uitge komen, wat betreft de gebeurtenis sen aan de overkant van de Maas. Hier klaagt men, dat er nooit iemand van die kanten een kans krijgt, maar de uitslag van deze stemming bevestigd weer eens, dat kiezers zelf daar de grootste schuld hebben. Hadden beide candidaten gezamelijk gewerkt, dan zouden zij om en nabij 5000 stem men gehaald hebben, terwijl ze nu zijn gesplitst. Wat Venray betreft, aan de ene kant zagen we de opvallende reclames voor de heer Laurensse, aan de andere kant het diepe zwij gen van de heer Loonen. Of dit on derlinge afspraak was weten we niet, maar meer overleg vooraf had hier betere resultaten te zien gegeven. Volgens de Venrayse stemmen had de indeling als volgt moeten zijn: 1. Th. Peters 2654 2. Laurensse 1669 3. Loonen 1446 4. Emonts 1190 5. Achten 938 V) g g M a> ca ca G G G 4) aj aj 0) a; 0 0 0 Els 0 O) u I CU G 0 O X O cd CL m W 700 89 57 84 72 144 633 320 133 365 43 72 71 26 138 219 342 44 116 11 12 28 4 55 102 78 25 183 18 138 71 5 148 69 27 2.4 250 29 51 70 14 160 130 182 84 313 40 95 81 30 171 203 131 59 188 25 46 40 28 59 109 173 42 160 23 73 53 14 101 89 88 33 379 43 394 108 32 212 115 95 67 6. Boots 7. v. Mackelenberh 8. v. Rens 9. v. Els 606 511 321 225 Hieruit blijkt dus wel dat de Venrayse kiezer over het algemeen aan Venrayse candidaten de voor keur heeft gegeven. Alleen is wel opvallend hoe in Oirlo de stemmen verdeeld zijn. Bepaald fijngevoelig kan men dat niet noemen. Als men inderdaad ernst wil ma ken met een Venrayse candidaat, en men meent dat er een bij moet komen, dan zal men in de toekomst er toch voor dienen te waken dat geen 2500 stemmen naar elders gaan, wat nu is gebeurd en zal men het is hierboven reeds gezegd reeds voor de verkiezing dienen uit te maken op welke candidaat nu wer kelijk de nadruk komt te liggen. Want men moet niet vergeten, dat men toch langzaam maar zeker moet komen tot een opvolger van de heer Peters. Wenst men dat, dan moet men de consequenties daaruit ook trekken. Gezien de grote be langen die hierbij op het spel staan, niet alleen voor onze gemeente, maar ook voor de gehele streek lijkt ons dat toch geen overbodige luxe. Evenmin als het overbodige luxe is, dat we meer K.V.P. leden krijgen, die in deze dat is hierboven be wezen toch wel wat in de melk te brokkelen hebben. En dat deze K.V.P. leden ook rustig meer onder andere standen mogen gevonden worden als bij onze landbouwers is evenmin overbodige luxe. Het zal in de toekomst trouwens een betere voorbespreking mogelijk maken. SPIJKER BIJ. Die Operatie Draadnagel heeft tot doel bij te spijkeren aan de zo noodzakelijke godsdienstige voor zieningen van meer dan 100.000 militairen, daarbij tevens een kans scheppend voor het publiek met één spijkerslag boven Jan te zijn. Want het is huiveringwekkend, te bedenken, dat een doodgewone nou ja doodgewone draadnagel 15 duizend gulden waard kan zijn. En velen elk nog 100 gulden waarde hebben. Wie zal met 8 nagels voor een gulden niet minstens zoveel kansen nemen Het ziet er naar uit, dat er op Vastenavond-Zondag duchtig bijge spijkerd gaat worden NIET IN DE AETHER MAAR IN DE LUCHT. Deze actie begint Amerikaanse allure te krijgen, want de kopers van de befaamde spijker zullen niet tot de late avond behoeven te wachten, maar reeds om drie uur zullen de eerste bekendmakingen geschieden. En niet slechts voor de thuisblij vers, maar voor iedereen. Katholiek Thuisfront heeft de beschikking gekregen over een groot aantal vliegtuigen. Om 3 uur zullen deze uit alle delen van ons land opstijgen, met zich meedra gend door de lucht de eerste ont hulling in verband met het geheim. Opgestegen van of dalend op de vliegvelden van Dusseldorf, Beek, Seppe, Deelen, Texel, Ypenburg, Hilversum, Teuge, Eelde en mis schien ook Hamburg, zullen ze urenlang boven de steden en dorpen van ons land cirkelen en 't eerste deel van het geheim bekend maken aan de wandelaar, aan de moeder voor het venster, aan de voetballer en de geliefden in het laantje, aan iedereen, waar ook. Wat er aan te pas komt Toen de vijf verhuiswagens met de hele lading spijkers voor de deur De originaliteit van de Thuisfrontacties zijn vermaard. De actie Baas Boven Baas en de Thuisfront Tombola zijn gebeurtenissen zonder weerga geweest. Katholiek Thuis front gaat thans zichzelf overtreffen. Met een vinding, technisch zo ongekend knap, dat insiders verbaasd hun hoofden schudden geen wonder, want de allerhoogste diensten hebben er aan gewerkt start Katholiek Thuis front met een nieuwe actie, de Operatie Draadnagel. Het Ministerie van Justitie heeft het zelfs aangedurfd daarop de gewone loterijvergunning te geven. stonden, was het even een heel ernstige puzzle op het klein behuis de Thuisfront, maar een vriende lijke buurman stelde zijn magazijn ter beschikking en 83 kub. meter carton, plastic en ijzer met een gewicht van 'bijna 15000 kilo was onderdak. En al moest notaris Kropman en de beide politie-deskundigen zich door de pakken wringen om in de dozen de f 30.000 aan prijzen weg te stoppen, ze kwamen er doorheen. Wat er tevoren aan vooraf is ge gaan, valt met weinig woorden niet te zeggen. Vier inrichtingen hebben 500 mensen beschikbaar gesteld om met engelengeduld de spijker in de gaatjes te steken. Tientallen eerwaarde Broeders en Zusters hebben zich een hoger plaatsje in de hemel verworven, door met eindeloos geduld de al maar onwillige spijkers te tellen. De jongens van de plasticfabrieken spraken een duidelijke taal, toen ze zeiden: „We kunnen geen spijker meer zien." Maar ze zullen toch wel onder de gretige kopers behoren, want zij hebben gezien met welk een zorg notaris en politie de prijsspijkers behandelden. Het gaat met de Operatie Draad nagel bijzonder vlot. Het begint thans moeilijk te worden om in het bezit van de zozeer begeerde spijker te komen. Dat hoeft niemand te verwonderen want het doel is wel het meest sympathieke, dat we in Nederland kennen: onze eigen jongens. Er is vrijwel geen gezin in ons land, dat niet vroeg of laat met de militaire dienst te maken krijgt. En daarom zal iedereen graag „bijspij keren". Wie het Thuisfront steunt, steunt het gezin BEL OP BIJ BRAND No. 392 Houders van dansmuziek De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dans muziek hebben bekomen, dat zij verplicht zijn, deze muziek op het door hem bepaalde uur, zijnde voor de kom Venray 22.30 uur en voor de overige gedeelten der ge meente 21.30 uur, behoudens in trekking of wijziging zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt niet ge waarschuwd en van hen, die na gesloten tijd hun inrichting nog voor dansmuziek geopend hebben, zal procesverbaal worden opge maakt en eventueel zal hun ver gunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet ein digen vermeld, zijnde 22.30 uur respectievelijk 21.30 uur. Aar. het verbod voor de onder nemers om personen beneden de achttienjarige leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden de achttienjarige leeftijd om deze inrichting binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouders zijn ver plicht met duidelijke, op minstens drie meter afstand leesbare letter aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen de bezoekers procesverbaal worden opgemaakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken, zullen bo vendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Bovendien zal de dansgelegenheid worden geslo ten. Venray, 17 Februari 1954. Dringende uitnodiging De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hun algehele medewer king te willen verlenen, om alle wanordelijkheden en drankmisbruik tijdens de Carnavalsdagen te voor komen en aan de kasteleins op Carnavals-Maandag en Dinsdag na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds geen sterke drank te vragen. De vergunninghouders verzoekt hij op Carnavals-Maandag en Dins dag vanaf 3 uur tot 10 uur geen sterke drank aan het publiek te schenken. Aan ouders en verzorgers richt hij in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uit nodiging mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het ver bod van bezoekers van avondver makelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het be lang der ouders en kinderen zelf vastgesteld. Venray, 17 Februari 1954. Bekendmaking De Burgemeester van Venray ves tigt met het oog op de a.s. Carna val bij deze nogmaals de aandacht op het bepaalde bij de artikelen 25 en 89 sub a der Algemene Politie verordening Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in artikel 56, sub le van het Pro vinciaal Wegenreglement, is het verboden, op of aan de openbare weg of op zodanige afstand daar van, dat de gebruikers van de weg er gevaar, schade of hinder van kunnen hebben, zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders, tenzij krachtens wet telijke bevoegdheden, kamers, kattekoppen of donderbussen af te schieten, met een vuurwapen, windbuks, windroer of dergelijk wapen te schieten, vuurwerk af te steken of voetzoekers of der gelijke ontplofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schieten." „Het is verboden: a. aan kinderen beneden 16 jaar buskruit of vuurwerk te verkopen of af te geven." Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en bij overtreding procesverbaal worden opgemaakt. Venray, 17 Februari 1954. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 127 sub b der Algemene Politieverordening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van even- genoemde verordening bedoelde in richtingen of plaatsen, geen dans tenten zijnde, toestemming wordt verleend om op Zondag 28 Febr., Maandag 1 Maart en Dinsdag 2 Maart a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrij f dienst te laten doen of door of vanwege de houder aan wezig te doen zijn onder voorwaar de, dat de vrouwelijke bedienden de leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zijn. Venray, 17 Februari 1954. 'aiï GELDERSE HAM AE Toeft ik zelf pes getrouwd was. heelde ik mijn j TOO gram boodschappen ook dén eens hier, dén eens nnnnnmnnoT daar. Maar al spoedig had ik mijn definitieve URUOBWUrxoT QQ keus bepaald en nu doe ik al 33 jaar trouw 100 gram mijn boodschappen bij ALBERT HEIJN. Daar f heb je de zekerheid, de beste kwaliteit te ROOKVLEES A C krijgen tegen de laagste prijzen... en dat die jk 100 gram prijzen lager zijn dan waar ook, is de laatste weken nog eens extra duidelijk gebleken. I CARNAVAL: Voor gebak en vla's extra lage prijzen. Witte Bloem 500 gram 23 dingen ia hrt^teven. I Zelfrijzend Bakmeel per pak 34 Trein-machinist Eali Slaolie grote fies 149 0 In de winter- jf beroep veel cRozijnen.i-. 100 gram 1 3 spannender en on«°,Si?»u" Krenten s (.J 100 gram 12 vijand. Maar na verrichte nn dagtaak (soms wel nacht- AbrikOZefl 100 gram JLL taak) weet ik dat thuis een SSaSl,■SST0""/ Abrikozenpulp 500 gram 59 BOFFIEhet woord voor AdvocaatP.r275 Vinolia Vruchtenwijn P.r <i.. 115 Bekendmaking AFWIJKING van artikel 144 der Algemene Politieverordening, hou dende verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeug dige personen tijdens de Carnaval. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem, ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemene Poli tieverordening de navolgende ont heffing wordt verleend aan bestuur ders of beheerders van een inrich ting, waar voor het publiek toe gankelijke vermakelijkheden, anders dan dansen, worden gegeven, om gedurende de Carnavalsdagen in deze inrichting na des avonds negen uur toe te laten of te laten ver blijven personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de inrichtingen waar vergunning is verleend voor het maken van muziek, door per sonen beneden de 18jarige leeftijd, is in begeleiding van ouders, voog den of meerderjarige broers of zusters toegestaan. Kinderen beneden de achttien jarige leeftijd, welke zich in een der inrichtingen of lokalen als be doeld, na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de politie verwijderd en tegen hen zal-procesverbaal worden op gemaakt. Gedurende de tijd, dat er ver gunning is gegeven tot dansen mogen kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar de inrichtingen waar gedanst wordt, niet bezoeken, ook niet indien zij onder geleide zijn. Venray, 17 Februari 1954. De Burgemeester voornoemd, Mr A. H. M. JANSSEN. Volgens de richtlijn van het Ne derlandse Episcopaat, gegeven 15 Januari 1950 zijn vastendagen: 1. Alle dagen van de veertig- daagse vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paas-Zaterdagen na 12 uur 's middags; 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen en -Zaterdagen door het jaar; 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten hemelopneming. Al lerheiligen en Kerstmis behalve wanneer zij op 'n Zondag vallen. Op al deze dagen zijn verplicht te vasten alle gelovigen, die de leef tijd van 21 jaar bereikt hebben en nog geen 59 jaar oud zijn, behalve wanneer zij om een ernstige reden daarvan wettig zijn ontslagen. Zij mogen op vastendagen slechts eens per dag een volle maaltijd nemen en daarbij ook vlees gebruiken,uit gezonderd wanneer die dag tevens onthoudingsdag is. Bij de overige gebruikelijke maaltijden moeten zij zich echter aanmerkelijk beperken en derhalve minder voedsel gebrui ken, dan zij gewoon zijn en zich van vlees onthouden. (Jus uit vlees en vet van gesmolten spek is echter geoorloofd). Onthoudings- of vleesloze dagen: 1. Alle Vrijdagen van het jaar, behalve wanneer daarop een ter plaatse verplichte feestdag valt; 2. Allequatertemper-Woensdagen en -Zaterdagen; 3. Debovengenoemdevigiliedagen behalve wanneer zij op een Zondag vallen; 4. As-Woensdag, alsmede Paas zaterdag tot 12 uur 's middags. Op al deze dagen zijn tot ont houding verplicht allen, die 7 jaar of ouder zijn tot aan het einde van hun leven, behalve wanneer zij om een ernstige reden daarvan wettig zijn ontslagen. Zij mogen op onthoudingsdagen geen vlees, spek of jus uit vlees gebruiken. Spijzen echter met dier lijk vet bereid en alle overige voe dingsmiddelen zijn op alle dagen van het jaar, zelfs op Goede Vrij dag, voor iedereen geoorloofd. Wegens dispensatie van de Bis schop hehoeven niet te vasten, o.a. personen: 1. die zeer zwaar moeten werken, zoals ondergrondse mijnwerkers; 2. die zwaar werk verrichten, dat bovendien ongezond is, of abnor maal lang duurt of des nachts ge schiedt. Bovengenoemde personen mogen ook op onthoudingsdagen vlees eten. En de samenwonende familieleden, het inwonend dienst personeel en de genodigden mogen op onthoudingsdagen vlees eten, maar alleen bij de hoofdmaaltijd (dus niet bij het brood eten). 3. Vrouwen die in verwachting zijn, of zelf een kind voeden, be hoeven niet te vasten, behalve op Goede Vrijdag. 4. Beroeps- verplegers en ver pleegsters, als zij nachtdienst heb ben behoeven niet te vasten, behalve op Goede Vrijdag. Wie overtuigd is, dat dit gema tigde vasten nog te zwaar is voor zijn gestel, moet dispensatie vragen aan een Biechtvader, of aan een Parochiegeestelijke, ook buiten de Biecht. Alwie gebruik maakt van de dispensatie, moet op voelbare wijze de christelijke versterving beoefe nen: H. Mis in de week, Rozenkrans, Kruisweg of Lijdensmeditatie, min der roken, snoepen, uitgaan enz. In de afgelopen week heb ik ver schillende mensen gesproken, die mijn Open Brief aan alle opvoeders te fel vonden, al waren ze het met de inhoud ervan grotendeels eens. Ze meenden, dat ik te persoonlijk was geweest in mijn protest. Toch Ien de pot f 17.633,47 örgelbuskes Kruuse 2,93 Buuteweg en Liëghei 10,14 Eindstraot en Bontekoe 25,63 Alles beej-èn f 17633,47 't Is wel enne hiële kwak, mar aegeluk stalt 't nörgus op. Waor mootte gorjuu die andere tachtig duuzend vankoomme? 't Werd hoëg tied, det 't enne kiër geld raegent! Mar volges de Vastelaoveskrant zal 't mit de Vastelaovend niej bar raegene! We verwaachte die waek niej bar veul, mar alia, 't kös musschien toch nog mitvalle. Weej hope ut. Ummers hoop duut laeve. Enlaeve zal d'r mit die daag zat zien. Now, vastelaovend same. En daenkt nog is an den neejen orgel en 't orgelfonds. Gironoemer 576604 Orgelfoonds Rooy was dit niet mijn bedoeling. Ik wil boven alles christelijk blijven in mijn strijdwijze, omdat ik toch ook strijd voor een christelijke zaak. Ik heb alleen willen wijzen op het feit, dat een bepaald soort amusement bezocht wordt door een massa jongelui, die niet de ver eiste leeftijd hebben en op 't grote zedelijke gevaar, dat die jongelui daardoor lopen. Ik heb ook mensen gesproken, die het helemaal niet met mij eens waren, dat ik zo op de overheid hakte, omdat deze op dit punt niet haar plicht deed. Zij zeiden mij en hierin hebben zij gelijk dat ik op de eerste plaats had moeten protesteren tegen de laksheid van vele ouders, die goedvinden of toe laten, dat hun jongens of meisjes naar voorstellingen gaan, terwijl ze niet de vereiste leeftijd hebben. Het is voor de overheid soms heel moeilijk om uit te maken, of ie- mnd wel 14 of 18 jaar is en nog moeilijker is het voor haar er over te oordelen of deze voorstelling wel geschikt is voor deze bepaalde jonge lui, ook al zijn ze ouder dan 14 of ouder dan 18 jaar. Het is op de eerste plaats de taak van de ouders ervoor te waken dat hun jongens en meisjes niet 'n amusement zoeken dat voor hun leeftijd ongeschikt en schadelijk is. „Mijn jongens en meisjes", zo hoorde ik van verschillende huisva ders, mijn jongens en meisjes moesten het niet wagen daar naar toe te gaan, ik zou ze eens wat anders vertellen; of liever gezegd voed ik mijn kinderen zo op dat ze uit hun eigen niet willen gaan naar voorstellingen waarvoor ze niet de vereiste leeftijd hebben of waarvan ze uit de reclame of uit de titel kunnen opmaken dat het pikant is. Ondergetekende heeft geen grote kinderen, en kan dus niet uit erva ring getuigen dat ouders hun grotere jongens en meisjes niet aan een touwtje kunnen vasthouden;

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1