Uit„Peel en Maas" Guirlandes Crêpepapier touw, punaises enz. kerkelijke Diensten bidt en wacht... Totdat opeens, wanneer de toren klok het middernachtelijk uur slaat, hij weer het wonderschone lied hoort zingen dat hij eens. jaren ge leden gehoord heeft, toen Maria hem is komen roepen. Verbaasd opent hij de ogen en dan ziet hij hoe het beeld beweegt... Maria verlaat hetaltsa., zij neemt de zilveren bokaalin haar fijne handen, zij wenkt hem met haar hoofd, en voorzichtig draagt zij het sieraad door de donkere gangen, terug naar de cel van Vader Abt... En dan begrijpt de eenvoudige Broeder wat er gebeurd is. Maria zelf wil hem er voor be hoeden dat hij iets wegneemt zon der verlof. Zy wil hem de zachte vermaning van Vader Abt besparen. Zelf draagt zij het zilveren sieraad terug. Maar zij is niet boos op hem, want glimlachend zegt ze: Broeder Juniper, als ge geen bloemen hebt om mij te geven, geef mij dan u zelf... Kom... En lachend neemt zij hem aan de hand, en voert hem mee, hoog bo ven de tuin van de abdij naar de tuin van den hemel. En als de monniken 's nachts op staan voor hun gebed, vinden zij op de gang voor de cel van Vader Abt het beeld van Maria, r.et de zilveren bokaal en aan haar voeten, glimlachend en blij, het lichaam van Broeder Juniper, de vrome dief. hoogwaardig veevoer te kunnen produceren. Om het vee de nodige mineralen te verschaffen moeten wij thans, meer dan ooit, ons toe leggen deze door bemesting van de ons ter beschikking staande mest stoffen in de grond te brengen. Krachtvoer is schaars en duur. Kies tevens die meststoffen welke naast het hoofdbestanddeel stikstof, fosfurzuur, kali en kalk nevenele menten bevatten. We noemen hier bijv. Chili&alpeter, Thomasmeel (fosforztiur en kalk, ruwe kalizou- ten en verschillende soorten kalk- meststoffen. 17 Februari 1900 Begonnen werd met de ..ublicatie van: De reis naar Lome en het JI. Land door den ZeerEerw. Heer J. Poels van Venray, Pastoor te Newark, Amerika. Indrukwekkend was de begrafe nis van den Heer Mart. Ja: s en- Krijns, op 13 Februari. T~ij was beschermheer van de scuu erij „Het Zandakker" en erelid van het Ziekenfonds „St. Ludovicus", Te Merselo overleed de heer Mathies Michels (Tieske Michels), eertijds kerkmeester. Hij redde in 1871 drie Fransen o.a. de schrijver en dichter E. Cavailhon die per luchtballon uit Parijs. ontsnapt waren. 18 Februari 1900 Bij de aanbesteding voor het bouwen van twee woningen in de Schoolstraat, (tot aan het bombar dement bewoond door Winters en Vostermans) ten behoeve van de Heer Th. Slits werd het metsel werk (zonder bijlevering) en het stucadoorswerk gegund aan Th. Pouwels voor 379 en 480 gulden, het grof timmerwerk aan L. Wijn hoven voor 1079 gulden en ramen en deuren aan P. Spee voor 597 gulden. De Paterskerk werd voorzien van een schone nieuwe kruisweg, K. van Aarssen, Schoolstraat, hoek Marktstraat, vestigde zich als Mr. Kleermaker. Th. Litjens, Houtenhoek (thans Merselosewegvestigde zich als huisschilder. alle kleuren HET WARENHUIS Hofstraat 10 Land- en Tuinbouw Veevoeding en bemesting Het is een bekend feit dat in de veevoeding de mineralen een zeer belangrijke rol spelen. Er moet nog meer op kwaliteit als op kwantiteit gelet worden. Het onderzoek op mineralen in de verscnillende voe dermiddelen is daarom erg belang rijk. Fosforzuur en kalk spelen in dit opzicht wel een zeer belangrijke rol. Deze beide mineralen zijn on misbaar voor de opbouw en instand houding van het dierlijk lichaam (ook magnesium, koper, mangaan, ijzer e.d. spelen een rol van bete kenis). Bedenkt daarom dat een goede fosfaat- en kalktoestand van de grond absoluut noodzakelijk is om van 14 tot 20 Februari PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan schone en geleerde woorden. Priester vd. week: kap. v. Leipsig Zondag: Septuagesima; 6 uur lm. 7 uur lm. overl. fam. v. Dijk-Raafs; 8 uur lm. voor parochianen; 9 uur kindermis v. Margaretha Pouwels- Kassing; 10 uur Hoogmis; 2 uur kleine Congregatie in de kapel van .Ti-iusalem; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: H. Faustus en Jevita. 6.30 zielemis voor alle overleden parochianen; 7 uur lm. Ant. Poels e e t- note; 7.30 best. jrd. Ant. Ver-' uuren; 8 uur best. jaard. Ge a u Vullings; 8 uur zijalt. lm. v. h vende en overl. v. Ruiterclub „Ons Genoegen"; 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: H. Mis als Zondag. 6.30 lm. zek. int. (E); 7 uur lm. z. int (C); 7.30 best. jrd. Gerard Peters en echtgenote; 8 uur gest. jaard. Johannes H. P. Janssen (lkl); 9.30 pl. Huwelijksmis voor bruidspaar Kallen-Rutten. Woensdag, H. Mis als Zondag, 3de der 7 Woensdagen, t.e.v. St Jozef, 6.30 lm. t.z.i. (C), 7.00 bijz. int. (H), 7.30 zekere int. (D), 8uur gest. jd. Gerard Wismans, A. M Thielen, M. en Tr. Wismans en Pastoor Wismans (1H); 7 u. Rozen hoedje, Lof en verering van reli- quie van St Jozef. Donderdag. H. Simeon, 6.30 lm. z.int. (C); 7.15 H. Sacramentshoog mis, leiding meisjes; 8 u. gest. jd. Peter Wagemans en Gertruda Geur- tjens (1H) Vrijdag, H. Mis als Zondag, 6.30 lm. z.int. (P); 7 u. lm. overl. fam. Rous; 7.30 lm. overl. fam. Verheg gen—Claessens; 8 u. gest. jd. Jac. Bistervels en Anna M. Lemmens (1H) Zaterdag, H. Mis van O.L.Vrouw 6.30 O.L. Vrouw-hoogmis; 7 u. lm. Gertrui Barents-Verhagen; 7.30 lm. z.int. (P); 8 u. gest. jd. Wilhelmi- na P. Esser (lkl); 9 u. pl. huwe lijksmis bruidspaar WilmsenCox; 7 u. Marialof en Rozenhoedje. VELTUM Donderdag 7.30 lm. Katechismus: de kinderen van de 3e en 4e klas leren deze week de 31e en 32e les; de hoogste klasse leren de 33e les. Jeugd-H. Familie Heden Zaterdagavond, kwart vóór acht is bijeenkomst in de Parochie kerk. Jongens die bijna 14 jaar zijn mogen ook komen en zich als lid opgeven. De bijeenkomst zal onge veer een half uur duren, dat is toch niet te lang. Vóór en na de bijeenkomst is gelegenheid tot biechten. Morgen is de H. Mis met algem. H. Communie om half 9 in de kapel van St. Servatius. PATERSKERK VENRAY Zondag: Septuagesima; 5.45 lm., 6.30 voor Grada van Teeffelen; 7.45 t.e.v. 't H. Hart van Jezus (R); 9 uur Hoogmis; 't Communiceren begint vooraan; eerste collecte voor de Paterskerk, tweede voor de biss. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Lof. Maandag: feest vd. overbrenging van 't lichaam van St. Antonius; 7.30 pl. Requiem v. Henri Hoey- makers; 8 uur voor Jac. Keijzers. Dinsdag: vandaag begint de grote noveen van negen Dinsdagen ter ere van St. Antonius; 7.30 pl. Hoog mis en 's avonds 7.30 pl. Lof met gebeden tot St. Antonius voor de ingekomen intenties en predicatie; 8 uur H. Mis voor Anna Fleurkens- Pouwels. Woensdag: Z.Z. Lucas, Andreas en Petrus; 7 uur H. Mis voor Jac. Keijzers; 8 uur voor José Kremer- Vullinghs. Donderdag: H. Simeon, bisschop en martelaar; 7 uur voor een zalige dood voor moeder; 7.30 voor Wil- helmina Willems-Vermeulen, best. d.d. buurt; 8 uur v. Pater Valerianus en overi. moeder. Vrijdag: H. Conraad. 7 uur H. Mis v. Pater Casimir en overl. ouders; 7.30 t.z.int. (R); 8.30 overl. familie Roelofs-Drenth; 6.30Kruisweg. Zaterdag: Mis van O.L. Vrouw; 6.30 voor Willem Arts en Gertruda Niessen; 7 uur v. Jacobus Keijzers; .30 voor Margaretha van Eekelen; van 38 biecht horen. PAROCHIE OIRLO Zondag: Septuagesima: 2e Zon dag der maand; de H. Missen om 7 u. en half 9; 10 u. Parochiemis met volkszang; 3 u. Kruisweg en lof, daarna H. Familie voor de man nen en jongelingen; 1ste collecte vd. kerk, 2e voor 't bisdom. Maandag: half S zieledienst voor Gerard Biesterveld, Maria Peters, Peter Joh. Peters en Mechtilda Biesterfels. Dinsdag: de 1ste vd. 9Dinsdagen t.e.v. St Antonius; 7 uur H. Com munie; half 8 hoogmis t.e.v. Sint Antonius v. Padua tot zek. int. Woensdag: half 8 1ste jaardienst voor Willem Michels. Donderdag: half 8 zieledienst voor Piet Steeghs, Henrica Hagens en Maria Steeghs. Vrijdag: half 8 maandstond voor Hubertus van den Berg. Zaterdag: half 8 gest. jrg. voor Johannes Schram; Zaterdagavond biechthoren van 5—7 uur; 7 uur Marialof. A.s. Zondag 2 uur verg. van de Maria-Congregatie. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: Septuagesima; 6.30 lm.; 8.15 lm. voor Antoon Smits; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor de parochie; 2.30 Lof; 3 uur H. Familie vd. mannen. Maandag: 7.30 lm. uit dankb. vd. fam. van Hoof-Ewals. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. voor Willem Jacobs. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor fam. Deters-Theunissen. Donderdag: 7.30 gez. jrg. v. Theo van de Ven. •Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrg. voor Peter Wilmsen, Petronella Litjens en hun zoon Simon. Zaterdag: 7.30 lm. v. Joh. Coenen en Elisabeth Kamps; 10 uur huwe lijksmis v.h. bruidspaar Fleurkens- van Staveren; 6 uur Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: Septuagesima; 7.30 lm. overl. fam. Lenssen-Giezen; 10 uur Hoogmis tot bijz. intentie; 2.30 Lof waarna Congr. vd. jongens. Maandag: 7.30 verlaten zielen in het Vagevuur. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Janssen- Franssen. Woensdag: 7,30 voor overl. fam. Peeters-Gerrits. Donderdag: 7.30 uit dankbaarheid t.e.v. H. Moeder Anna. Vrijdag: 7.30 Huberta Janssen Gellings. Zaterdag: 7.30 voor overl. ouders Lemmens-Nelissen; 6 uur biechten; 7 uur Lof t.e.v. O.L. Vrouw. hadden zakdoeken en werden niet in vuile veewagens naaronbekende doelen getransporteerd. Wij begonnen aan de gedachte te wennen, dat wij in een gecivili seerde cultuurwereld waren aange komen, dat wij een aardse hel, waarvan de donkere schaduwen nog steeds op ons drukten, waren ontkomen. In het bos, vlak bij, vielen twee schoten. Mijn vrouw en ik schrokken op. We staarden ontzet naar de bos rand. Wij zagen al een sovjet-sol daat met zijn rode ster onder de bomen vandaan komen met zijn machinepistool. Er verscheen echter een heel andere figuur. Een n an, gekleed in groen jagerspak, hoedje met gem- seveer op zijn hoofd. Op de schou der een dubbelloops jachtgeweer. Hij was op jacht! Jawel, je moet aan de gedachte wennen, dat je ook op hazen kunt jagen, niet alleen op men.,en. Dat, als er 's morgens gebeld wordt, ook de postbode komen kan en r.iet alleen de Gepu. Merkwaardig. Daarna kregen wij nog een wonderbaarlijke verschijning te zien. Een jonge man op een fiets, kwam naar ons toe. Over zijn schouder hing een riem en in de leren hoes zat een foto oestel. Hij stapte af, zette zijn fiets tegen een boom en nam een landschaps foto. Keek daarna op zijn polshor loge, stapte weer op zijn fiets en reed weg. Hij had een polshorloge, een fo totoestel, reed op een fiets! Hij zou in staat zijn een sigaretten aansteker en een vulpen in zijn zak te dragen! Wij keken hem een lange tijd achterna, totdat hij in een bocht verdwenen was. Een wonderbaarlijke wereld. Toen wij in de stad aankwamen, hadden wij nog grotere belevenis sen. Er liepen goed geklede mensen in de straten. Zij droegen pakjes bij zich en waren er niet bezorgd voor. Overal wandelden knappe jonge meisjes en lachten. Geen een was er bang voor, dat zij aangerand zou worden. Er liepen trams, bellende, vol publiek. En de trams werden niet met machinepistolen opgehouden en werden niet uitge plunderd. Daarentegen keek iedereen naar ons. Vooral naar mijn vrouw, die op blote voeten liep, Want hier hadden de mensen merkwaardiger wijs allemaal schoenen aan de voeten. En het drong tot ons door, dat onze kleding, waarvoor wij thuis n«»g steeds als burzsuj uitgeschol den zouden zijn, hier niet bepaald een goede indruk maakte. Wh gingen beschaamd van de grote hoofdweg af naar de kleinere straatjes. Ik was niet boos op deze mensen, die ons met verachtende blikken opnamen. Neen. Ik had ze alleen wat willen uitleggen. Iets wat van gewicht en van belang zou kunnen zijn voor iedereen om te weten. En ik besloot toen, dat ik deze onwetende wandelaars die een fiets hebben en een fototoestel, een horloge; bovendien een vrouw, dochter of moeder eens zou vertellen, w&èrom mijn vrouw daar met blote voeten liep. Misschien begrijpen zij er dan iets van. PAROCHIE LEUNEN Zondag: Septuagesima; 7 uur H. Mis v. d. parochie; 8.30 H. Mis voor Peter Willemse; 10.15 Hoogmis v.d. overl. leden der Broederschap vd. H. Apollonia; Solemniteit v.h. feest der H. Apollonia; na de H. Missen verering der Relikwie; 3 uur Lof; 3.30 H. Familie der mannen. Maandag: 7.30 Sol. gest. jaarg. Martinus Peters, beide echtgenoten en overl. familie. Dinsdag:' 7.30 gest. jrg. Antoon Ewals en Hendrina Simons. Woensdag: 7.30 gez. jaarg. Peter Thijssen. Donderdag: 7.30 gez. zieledienst echtgenotè Peter Lucassen. Vrijdag: 7.30 gest. jaarg. Peter Gerardus Wilmsen, echtgenote en zoon Simon. Zaterdag: 7.30 gez. jrg. Theodorus van Cuijck en beide echtgenoten; biechten van 56 en 6.30—7 uur; 7 uur Lof t.e.v. O.L. Vrouw. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: Septuagesima; 10 uur Hoogmis vd. parochie; 11.30 Congr. vd. jongens; 2.30 Lof en Rozen hoedje; na het Lof H. Familie vd. mannen. Maandag: 7.30 laatste v.d. zesw. dienst voor Jan Houwen. Dinsdag: 7.30 best. Hoogmis t.e.v. O.L. Vr. van Altijdd. Bijst. tot int. van Ant. Steeghs. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Philipsen-Hoeymakers, Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Emonts-Geurts. Vrijdag: 7.30 gez. jrd. v. Willem Michels. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 67 uur gel. tot biechten; 7 uur Lof en Rozenhoedje. Brand's „Up" Brand's Edel Pils Brand's Edel Halz PAROCHIE OOSTRUM Zondag: Vandaag Zondag Septua gesima. 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 u. Lof. Maandag 7.30 best. zm. v. vrouw Frans Janssen. Dinsdag: 7.30 best. zm. voor de overl. fam. Derks-Hellegers. Woensdag 7.30 best. gez. H. Mis voor vr. Vermeulen; 7,30 rozenkr. voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor Anna van Gerven. Vrijdag: Derde Vrijdag der maand, dus Missievrijdag der jeugd. 7.30 best, zm. voor Jean v. Bracht, on der de H. Mis gen. H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag: 7.30 best. zm. voor Jac Camps en zoon; 7.30 Maria-lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: Septuagesima, begint de voorvasten of de voorbereiding op de veertigdaagse vasten. In de Mis geen Gloria en geen Alleluja. 7 uur gel. tot communiceren; 7.30 lm. v. Jac. Verbugt en overl. kinderen; 10 uur hoogmis tot int.; 2.30 Lof; na het Lof H. Familie vd. vrouwen en jonge meisjes. Maandag: 7.30 lm. v. vr. Cremers Dinsdag: 7.30 lm. v. Jan Reintjes en echtgenote. Woensdag: 7.30 lm. v. vr. Jacobs Donderdag: 7.30 lm. v. alle overl. gelovigen van ons Rectoraat. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Maria Drabbels-van Meijel. Zaterdag: 7.30 lm. v.d. verlaten zielen; biechtgel. van 5.30 tot 6.30 uur; 7.30 Lof t.e.v. Maria. Accolieten: Leo Vennekens en Wim Geurts; Kerkpoetsen: zus van Meijel en Annie Groetelaars. Katechismus: klas 2 les 25; klas 3 en 4 les 40—41; klas 5 en 6 les 40—41. A.s. Zondag uitsl. maandcollecte voor onze kerk. De laatste maand collecte heeft opgebracht f 94.10. RECTORAAT SMAKT Zondag: Septuagesima; 6.30 lm tot zek. int.; 7.30 lm voor Regina Mulder; 10 u. hoogmis voor P.A. Koenen; na de hoogmis Maria Garde jongens; 3 uur lof. Maandag: 6.30 lm voor Albert Philipsen; 7.30 leesmis voor vrouw MartensWeyers. Dinsdag: 6.30 lm voor 'n over ledene; 3.30 gez. jrd. v. P.A. Koenen. Woensdag: 6.30 lm uit dank voor voor verkegen gunsten; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. St Jozef; 8.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Kallen-Rutten. Donderdag: 6.30 gez, jrd. voor Rector Cremers; 7.30 lm t.e.v. O.L. Vrouw en St Jozef. Vrijdag: 6.30 lm voor de meest verlaten zielen: 7.30 lm tot zek. int. Zaterdag: 6.30lm v. overl. ouders; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel; van 57 u. biecht gelegenheid; 7 uur Marialof.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2