Di! a.s. Groslijst-verkiezingen BUITENLAND Prins Jnop I Prins Carnaval 1954 Fr. Fermaaten begiftigd met de eremedaille in goad Ingezonden Zaterdag 6 Februari 1954 No. 5 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG EEN RIJK BEZIT PEEL EN druk en uitgave firma van den munckhof WFFKRI AH VOOR VFNRAY grootestraat 28 telef 512 giro 150652 vww1\ v ulll\n 1 MAAS PM OVT^Tt^PÏTPM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. AÖONNEMENTS- V-JIVIO I PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 B« Buiten Venray f 1.45 We staan nog enkele weken voor de groslijst-verkiezingen van de K.V.P., waarmede de candidaten aangewezen worden voor de a.s. verkiezingen van de Provinciale Staten. De ingeschreven leden van de K.V.P. kunnen dan door middel van een voorverkiezing een keuze ma ken uit de candidaten, die iedere plaats heeft gesteld en deze keuze is beslissend over de plaats, welke die randidaat zal innemen op het officiële stembiljet voor de aanst. Stai en verkiezing. Dat die „plaatsaanwijzing" beslis send is voor de eigenlijke verkie zing, is misschien wat bout gezegd, maar ze heeft er in ieder geval zeer grote invloed op. Over het belang van de Provin ciale Staten het hoogste be stuurscollege in onze provincie die naast een controlerende taak over het beleid der diverse gemeen ten, ook een stimulerende taak heeft op het sociaal en economisch terrein, zullen we het nu niet heb ben, maar volstaan met te consta teren, dat een goede vertegenwoor diging in dat college van't grootste belang is. Op de eerste plaats voor de ver schillende politieke partijen, op de tweede plaats voor de verschillende streken onzer provincie. En het is juist over dit laatste, dat in Noord-Limburg en speciaai in de Statenkring Horst, telkens weer harde woorden vallen! Zien we Venray en Horst goed vertegenwoordigd, al wordt over de verhouding 1:3 ook wel eens gemopperd, maar dat zullen we maar aan de plaatselijke rivaliteit wijten maar aan de overkant van de Maas heeft nog nimmer een candidaat de eindstreep kun nen halen. En dat terwijl men daar en o.i. terecht opmerkt, dat een vertegenwoordiging in de Staten voor dat noodgebied toch heel geen overbodige luxe is. Aan dit probleem Is al jaren gedokterd en een oplossing is nog niet gevonden. De zaak ligt ook niet eenvoudig. Deze kant van de Maas heeft nu eenmaal de meeste stemmen en 't hemd is daarbij nog nader dan de rok, dus En van de andere kant is het ook nog zo, dat de stemmen, die aan de overkant te winnen zijn, nog dikwijls verdeeld zijn over de verschillende candidaten, omdat men het daar niet eens geworden is, of die nu uit de ene of andere plaats moet komen. Naar men beweert, zit de moge lijkheid er inderdaad in, dat de „overkant" een afgevaardigde kan verkiezen, maar intussen is dat nog altijd schone theorie gebleven en toont de praktijk iets anders. Een oplossing in deze weten wij ook zo niet te zeggen, maar 't wil er bij ons toch niet goed in, dat met onderling overleg eerst onder de mogelijke candidaten aan de „overkant" en wanneer het daar geregeld is. in onderling overleg met deze kant, toch een oplossing gevonden kan worden, een oplos sing, die misschien niet de offers vraagt, die men zich nu voorstelt. Het praatje, dat de vier candi daten van deze kant toch ook de belangen van de „overkant" steeds juist en goed verdedigd hebben in de Staten, klopt inderdaad, maar men redeneert van de andere kant, dat men daar ook zijn eigen boon tjes wil doppen. Waar dan op de allereerste plaats mee begonnen moet worden, is één candidaat te stellen voor de Maas kant. Deze ene candidaat dan ook alle steun te geven, die mogelijk is en zich dan nog eens in verbin ding te stellen met deze kant. Dat dit bij ons weten tot heden niet is gebeurd, toont al aan, dat ze toch niet zo'n erge boontjesdop pers zijn, als men wel voorgeeft. En daardoor zou deze groslijst stemming weer minder prettige resultaien hebben, waar niemand mee gebaat is. We zijn ditmaal bijzonder nieuws gierig naar de uitslag van deze groslijststemming! Dat moet ook in Venray kunnen en aangezien het niet bepaald moeilijk is, om aan een boeren- pekske te komen, verwacht men dit jaar, dat de belangstelling nu eens extra groot zal zijn. Alleen moet men dan niet wach ten tot de laatste dag, maar nu reeds zorgen zijn plunje in orde te hebben. En daar houden we het van de week dan maar op. In een grote kolderzitiing heeft de Vastelaovendklup Zaterdag j.L, Prins Carneval 1954 bekend ge maakt. Het bleek Joop Ariaens te zijn, die onder de naam Joop den urste, deze Vasienavond, de scepter zal zwaaien in het Peelhazenrijk. Maar voor bet zover was, was al heel wat kolder verkocht. Niet alleen had de Raad van Ellef een pracht dressuurnummer ten beste gegeven en was de sterkste man ter wereld, met 6 stoelen verre de meerdere van het publiek. Maar ook de heer van Stiphout uit Helmond, had diverse creaties uit verschillende landenopde plan ken gebracht. Nico van Melo en aanhang kwa men voor het laatst voor het pu- bl ek. Maan en Matthies hielden de Venrayse kleuren hoog. De dichter en componist van het nieuwe Vastelaovend liedje werd gehuldigd en tenslotte kwam onder sirenegeloeide nieuwe Prins binnen, die op grandioze wijze werd ont vangen. Na zijn Inhuldiging riep hij alle Piëlhazen op, om met hem en de Raad van Ellef de Vastenaovend 1954, tot een groots volksfeest te maken, door mee te doen aan boeren bruiloft en optocht en ieder op zijn plaats te zorgen voor een vrolijken goed verloop van de Venrayse Vas tenaovend. De grote vergadering van de optocht-commissie, is altijd een zeker teken, dat we langzaam maar zeker naar de Vastenavond toegaan. Maandag a.s. heeft die plaats in Hotel de Zwaan en als gewoonlijk, zullen daar de verschillende ideeën en plannen, diepgaand besproken worden. Niet alleen afgevaardigden van verenigingen worden er verwacht, maar ook particulieren, die mee willen doen aan de optocht, hetzij met wagens, hetzij met groepen. Dan is Zaterdag 13Febr. a.s. het grote Prinsenbal. Als de stemming even goed is bij dit bal, als j.l. Zaterdag in Circus Mök, dan zal dit een zeer bijzondere avond worden. De plannen zijn daar voor klaar, de boerenkapel speelt naast oude deuntjes de nieuwste schlagers, dus iedereen komt aan zijn trek. Alleen zal het hoog tijd worden, dat men zijn Vastelaovend- pekske eens uit de kleerkast gaat halen, want zoals andere jaren is ook dit bal gecostumeerd. Voor deze verkleedpartij zijn na tuurlijk weer prijzen beschikbaar. En dan tenslotte een woord over de Boerenbruiloft. Ieder jaar opnieuw zien wemeer boeren en boerinnnen dit schone feest meemaken. Maar tooh zijn het er te weinig in vergelijking met, andere plaatsen, waar dit boeren- feest een van de hoogtepunten van Vasteloavend is. I BERLIJN Nu de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de grote vier te Berlijn reeds enige tijd oud is, kunnen wij ons een indruk vormen van dat, wat er eigenlijk gebeurt. De bedoeling van deze belangrijke conferentie is, dat men eindelijk, na zoveel jaren tot een vergelijk kan komen en de oorzaken van cle internationale spanning in de we reld uit de weg zullen geruimd worden. Het heeft er echter in veel op zichten de schijn van. of de Russen niet met deze bedoeling naar Ber lijn zijn gekomen. Veel nieuwe voorstellen van con structieve aard zijn er althans niet uit de mond van minister Molotow gekomen. De voorstellen van de ministers van het westen werden niet aan vaard en inplaats dat de russische minister van buitenlandse zaken een nieuw tegenvoorstel opperde, kwam hij terug met voorstellen, die al oud waren en Indertijd door het westen niet aanvaard konden worden. Hiermede rangeert hij de bespre kingen op dood spoor en is er niet veel goeds te verwachten. De goede wil van het westen werd reeds gedemonstreerd door het, zonder lang debat, aannemen van de door Molotow voorgestelde agenda, die overigens niet helemaal naar de zin van de andere drie ministers was. Men stapte er echter overheen, om spoedig tot resultaten te kun nen komen. Punt 1 van de agenda luidde: maatregelen ter vermin dering van de internationale span ning en bijeenroeping van een conferentie van Amerika.Engeland, Frankrijk, de Sowjet Unie en com munistisch China. AZIë. Volgens hetgeen Molotow voor stelde, zouden deze grote vijf ge rechtigd zijn, de wereld te regeren en te bellissen over wel en wee van de kleine naties. Hiermede gaf Molotow te kennen dat Rusland het liefst door de UNO door een dergelijke combina tie van vijf machtige staten zou wensen te vervangen. Dat het westen hier niet op in kon gaan. is begrijpelijk, daar de westerse opvaltirig van democratie iets anders is, dan die van Rus land. Bovendien wensten de ministers van het westen niet met China aan één tafel te zitten, aangezien dit land door de UNO tot aggressor in Korea werd bestempeld. Rusland zette echier aan dit voorstel kracht bij door er op te zinspelen, dat, wanneer Amerika, Engeland en Frankrijk et plan voor een vergadering der grote vijf zouden aanvaarden, het mogelijk zou zijn, dat China de hulp aan de rebellen in Indo China en Malakka zou staken, terwijl men tevens in de kwestie Korea spoediger tol een accoord zou kunnen komen. Iets dergelijks is natuurlijk aan lokkelijk, maar het westen heeft in zoverre het been stijf gehouden, dat men over dit onderwerp nog een geheimè zitting zal houden en er dus niet zo maar in dit voorstel gehapt werd. Minister Eden verklaarde zeer diplomaiiek, dat hij zijn westelijke collega's weliswaar het denkbeeld van een conferentie van vijf ver wierpen, maar dat zij natuurlijk gaarne bleven zoeken naar oplos singen voor de problemen in Azië. DUITSLAND Als punt 2 kwam het probleem Duitsland aan de orde. Minister Eden kwam met een plan vo >r vrije, geheime verkiezingen voor geheel Duitsland. Hierna zou een nationale vergadering bijeen moeten komen, die voortkwam uit deze verkiezingen. Er moest een nieuwe duitse grondwet worden opgesteld, waarna een regering voor geheel Duitsland kan worden gevormd, die met de andere landen kar> onderhandelen over een vredes verdrag. Om er zeker van te zijn, dat deze verkiezingen geheel vrij zullen zijn. moet er door geheel Duitsland vrijheid van beweging, woord, druk pers, radio en vergadering zijn en moet de veiligheid bij de stembus sen verzekerd zijn. E len stelde voor een commissie samen te stellen, die hierop toezicht moet houden en zou bestaan uit afgevaardigden van de grote vier met of zonder deel neming van neutralen. De Russen konden het met een en ander niet eens zijn. Het plan Eden werd door hen verworpen, als zijnde niet democratisch genoeg, namelijk in verband met de voor gestelde commissie, die toezicht moet houden op de vrijheid en veiligheid bij de verkiezingen. Minister Molotow kwam met een voorstel, om een herenigd Duits land tot een politiek vacuum te maken. Wanneer Duitsland her enigd zou zijn, mag het aan geen enkel politiek verbond deelnemen. Het mag slechts beschikken over een zeer zwak legertje en de munliieproductie moet onder con trole staan, opdat niet meer ver vaardigd wordt, dan voor deze kleine defensie strikt noodzakelijk is. Daarmede kwam duidelijk uit, waar de schoen wrong. Rusiand is bang voor een vrij Duitsland, dat ook vrij is zich aan te sluiten bij de Europese Defensie Gemeen schap. Men weet in Rusland, dat bij werkelijk geheime, vrije verkiezin gen het duitse volk de democratie zal kiezen en het communisme zal verwerpen. Alle poringen tot het vormen van een verenigd Duitsland in communistische stijl, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Een her eniging van Duitsland kan door het Kremlin uiteindelijk niet worden tegengehouden en daarom wenst dit de aantrekkelijkste oplossing, namelijk een neutraal, militair machteloos Duitsland. Wanneer men de achtergronden beziet van de voorstellen en uit latingen, dan komt men tot de conclusie, dat alles eenvoudiger lijkt, dan het is. Er staan in Berlijn twee levensbeschouwingen tegen over elkaar, met tegenstrijdige belangen. Op verkapte wijze pro beert men elkaar te vangen, maar de één doorziet de ander en wijst het voor hem funeste voorstel af. Wil men werkelijk tot een verge lijk komen, dan zal de Sowjet-Unie het voorbeeld van het westen moeten volgen en over bezwaren moeten heenstappen, al zou dit in sommige opzichten niet voordelig zijn. Dit is in het verleden niet gebeurd en ook nu zijn er weinig tekenen, die er op wijzen dat het nu de goede kant op gaat. Zaterdag j.l. nam dan de heer F. Vermaaten afscheid als Ontvan ger van de gemeente Venray. Op de Raadszaal van het Stadhuis, hadden tot dat doel niet alleen het college van B. en W. en practisch alle amb tenaren plaats genomen, maar ook verschillende Raadsleden en het Kerkbestuur van St Petrus Banden alsmede de parochiegeestelijkheid. Om elf uur arriveerde de heer Vermaaten vergezeld van echtgenote en verdere famelieleden. De heer Burgemeester nam dan het woord en beschreef de loopbaan van de heer Vermaaten als ambtenaar in dienst van de Gemeente. In 1907 als schrijver op het Ge meentehuis gekomen, werd hij in 19L0 ambtenaar ter secretarie. In 1916 werd hij officieel beëdigd tot Gemeente ontvanger, een taak, die hij nu dus 38 jaren heeft vervuld. Toen spreker als Burgemeester naar Venray kwam zei zijn voor ganger de lieer v.d. Loo, dat hij in de Gemeente-ontvanger een amb tenaar zou vinden met een grote plichts-beti achting en zo eerlijk als goud, die met angstvallige nauw keurigheid zijn taak volbracht. En deze karakter-beschrijving kan spre ker ook heden nog ten volle onder schrijven. De heer Vermaaten was inderdaad een ambtenaar die zijn plicht steeds en onder alle omstandigheden vol bracht. Als voorbeeld noemde spre ker de evacuatietijd, toen als een der eers e de heer Vermaaten op het voorlopige stadhuis in het pa tronaat te Merselo zat te werken. De nieuwe voorschriften voor het comptable beheer brachten steeds meer werk mede, maar het heeft lang geduurd eer men de Ontvan gerkon overhalen hulpkrachten aan te nemen. Hij werkte zeif nog liever tot uiep in de nacht. Op de Provinciale Griffie is de nauwgezetheid van de Venrayse Gemeente-ontvanger spreekwoorde lijk geworden en voor dat alles is de Gemeente hem grote dank ver schuldigd. Ook H.M. de Koningin heeft de plichtsbetrachting van de heer Ver maaten willen eren en heeft hem begiftigd met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Onder applaus van de aanwezi gen spelde de heer Burgemeester nem uan de versierselen van deze orde op. Mevr. Vermaaten werden bloemen aangeboden. Namens de ambtenaren van het Gemeentehuis sprak de heer Vorst een kort afscheid woord, waarin hij de heer Vermaaten prees om zijn vriend.-chap en opgewekte zin, waarmede hij het contact met de andere ambtenaren onderhield. Ook hij prees hem als ambtenaar, die het werk voor alles ging en die zijn hart permanent liet spreken. Als een herinnering aan de kameraad schap en de nauwe samenwerking bood hij de scheidende gemeente ontvanger een boekwerk aan, als mede een bureau lamp, omdatspre- ker van mening was dat ondanks het feil dat de heer Vermaaten met pensioen ging, nij het toch wel niet zou laten achter zijn bureau te blij ven zitten. De heer Vermaaten bracht in zijn slotwoord allei eerst dank aan H.M. de Koningin voor d« verleende onderscheiding. Dan dankte hij de sprekers voor hun welwillende wooiden en de ambtenaren voor hun cadeaux en de vriend-chap die hij steeds mocht ondervinden. Hij hoopte dat de ge meen te Venray nog steeds mocht blijven groeien en bloeien, tot heil van allen die er in wonen. Dan volgde een drukke receptie, waarin de heer Vermaaten en zijn familie vele felicitaties in ontvangst hadden te nemen. Kamer van Koophandel Men is voor de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken nu eenmaal aangewezen op verslagen, die verschillende dagbladen hier over gebracht hebben. Het zou dus daaraan kunnen liggen, dat schrij ver dezes, teleur is gesteld over de inhoud van deze toch alleszins belangrijke rede. Immers in deze rede wordt tevens een verantwoording afgelegd over het afgelopen werk en een soort programma uitgestippeld voor het komende jaar. Uit de krantenverslagen blijkt dan hoe de Kamer o.a. probeert de grensverbindingen te verbeteren, Venlo nog groter te maken als grenskantoor enz. enz., maar men hoort er heel weinig uit wat er met de rest van het onder deze Kamer behorende rayon nu feitelijk gaat gebeuren. Welke plannen men heeft ontworpen om de geweldige werkloosheid d.e heerst ten Westen van de Maas op te heffen, kortom hoe men dit zelfs officieel bekend noodgebied zo vlug mogelijk van dit predicaat af wil helpen. Misschien niet een eerste taak van de Kamer, maar ene, waar zij haar grote belangstelling en haar relaties achter moet zetten. Uit de gepubliceerde verslagen is men t.a.v. de positie van Venlo heel wat wijzer geworden, t.a.v. het gebied wat even goed nog bij de Kamer hoort, niet heel veel. Bepaald opmerkelijk was de op merking over het kanaal, van Venray naar Helmond, waarvan de voorzitter reeds bij voorbaat weet, dat het voor Noord-Limburg toch geen voordelen zal opleveren. Een vooruitziende blik. waarom hij door velen benijd zal worden. We geloven echter, dat het stand punt van hri Gemeentebestuur van Venray heel wat reëler is, wanneer dat zegt, dat afgewacht dient te worden of een dergelijk kanaal inderdaad die voordelen zal brengen, die men o.a. in Helmond hiervan ook voor Noord-Limburg verwacht. Maar de verbeterde verbindingen die hierdoor het gebied van Noord- Limburg krijgt met de grotere industriesteden en de kans dat door een kanaal nieuwe industriën naar Noord-Limburg komen, is al reden genoeg om achter dit plan te gaan staan. Als de Kamer een dergelijk stand punt ingenomen had, dan zou o.i. meer werkelijkheidszin getoond worden dan nu het geval is, nu blijkens de verslagen wel wat teveel nadruk gevallen is op wat leeft en heerst rond en in de stad Venlo. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Venray en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand Januari 1954 ingelegd f 59.064.54, terugbetaald f 47.006.42. 1954 MARIA-JAAR Maandag 8 Februari a.s. 's avonds na de oefening in de kerk houdt de H. Familie een buitenkerkelijke bijeenkomst in het Jeugdhuis aan de Merseloseweg. Deze bijpenkomst houdt in: een Lourdes-Fatima-programma, licht beelden, causerie en muzikale om lijsting. Tevens zal er een verloting plaats hebben, waardoor een der leden kans krijgt te kunnen deelnemen aan de grote Lourdes-Fatlma-bede- vaart, welke dit jaar, onder leiding van het Secretariaat, zal plaats vinden. Op deze bijeenkomst zijn uitge nodigd alle leden met hun huisge noten en afd. Christelijke Moeders. DE DIRECTEUR. FEESTAVOND Jeugd H. Familie. Maandagavond a.s. om 8 uur is er vooralle jongens van 14-17 jaar een mooie Maria-avond in de zaal van het Patronaat (Merseloseweg) met muziek, zang en film over Lourdes en Fatlma. Jongens, die nog geen lid zijn van de Jeugd-H. Familie, kunnen zich op die avond nog als lid op geven. Verder denke men aan de bijeen komst van de Jeugd-H. Familie Zaterdagavond 13 Febr. om kwart voor 8 in de Parochiekerk en de Jt-ugd-H. Mis Zondag 14 Febr. om half 9 in de kapel van St Serva- tius. PATRONAAT Zondag is om k%vart over 4 voor stelling in de zaal zoals is af gespro ken voor de drie groepen. De huis- vlij tel ub is deze week niet Maan dagavond maar Dinsdagavond 7 uur. Retraite voor jonge arbeiders Van 12—15 Februari wordt in Venlo een Kajottersretraite gegeven d.i. van Vrijdagavond a.s. tot Maan dagmiddag. Jonge arbeiders, vanaf 17 jaar, riie bij een vakbond zijn aangesloten genieren voor deze spe ciale retraite een bijzondere reductie en behoeven slechts f 2 50 te betalen. Profiteert van deze gelegenheid en geeft U voor a.s. Dinsdag op bij H. Hartman of bij Pater Domitius. „De Kleine Apostel" De boekjes van Februari van ,de Kleine Apostel" moeten, als het nog niet gebeurd Is, zo spoedig mogelijk door de zelatricen rond gebracht worden en dan moet meteen het abonnementsgeld voor dit jaar, n.l. 50 cent betaald worden Men kan zich nog op deze mooie Annalen v.d. H. Kindsheid 6 boek jes voor slechts 50 cent per jaar) abonneren en dit opgeven aan de zelatrice. Handelsverkeer met U.S.A. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg brengt het navolgende ondei Uwe aandacht: Voor belangstellenden zal Drs L. F. van der Zee, secretaris der Ned. Kamer van Koophandel voor Ame rika, ten kantore onzer Kamer op Donderdagmiddag 18 Februari a.s. gedurende enkele uren zitting hou den, alwaar men dan van hem eventueel gewenste inlichtingen omtrent het handelsverkeer met de U.S.A. zal kunr.en verkrijgen, re-p. hem op de hoogte kan stellen van de moeilijkheden, die men nog steeds met betrekking tot de ex port naar de U.S.A. ondervindt. I Daar deze zitting alleen bij vol doende belangstelling doorgang zal vinden, dienen degenen, die voor nemens zijn van deze zitdag ge bruik te maken, dit zo spoedig mogelijk te berichten aan het Se cretariaat: Deken van Oppensingol 23 te Venlo. Rundveefokkers opgelet De vergadering van de Bond van Rundveefokverenigingen en de Dis trictsvergadering van het Neder landse Rundvee stamboek worden gehouden op Zaterdag 13 Februari a.s. respectievelijk om half tien voor middag en half drie namiddag. Voor de Venrayse rundveefokkers loopt weer een aparte bus, die ver trekt om 8.15 uur precies vanaf de markt te Venray. Degenen, die van deze reisgele genheid gebruik wensen te maken kunnen zich vóór Woensdag 10Febr. a.s. opgeven bij het plaatselijk lid van de Commissie voor Veeverbe tering in hun woonplaats. Koperen Priesterfeest Pater Jos. Arts uit de Marktstraat alhier, Priester van de Missionaris sen van het H. Hart. viert op 10 Februari a.s. in het Missiehuis te Tilburg zijn 12l/,-jarig priesterfeest. Een bijzonderheid is nog. dat het op die dag 12l/j jaar geleden is, dat de klokken van de St. Petrus- Banden voor het laatst allen te zamen hebben geluid. Dit gebeurde namelijk op 15 Augustus 1941 toen Pater Arts zijn eerste H. Mis op droeg en de klokken voor de neomist werden geluid. Enkele weken later werden de meeste weggehaald. Negen candidaten in Statenkring Horst Van de achttien door de diverse afdelingen in de Statenkring Horst gestelde candidaten voor de ver kiezing van de leden van de Prov. Staten, hebben er slechts regen de candidatuur aanvaard. Het zijn de heren: J. M. Achten. Hors J. L. Boots, Horst; J. van Els, Wanssum; H. M. W. Emonts, Horst; L. M. M. Laurensse, Venray; A. A. M. van Mackelenbergh te Bergen; Th. Peters, Oirlo; J. P. J. van Rens, Ottersum en J. Loonen, Oostrum. P.D.V. DE ZWALUW Hedenavond om 8 uur algemene vergadering. Alle leden worden dringend verzocht present te zijn, in verband met enkele zeer belang rijke punten, waarover gestemd zal moeten worden. Verder is het uitreiking van de diploma's en de ringen, bekendma king kampioenschappen in samen spel met Horst. De Secretaris van onze vereniging de heer G. Janssen is verhuisd van Willemstraat 8. naar Odastraat 23. Komt allen naar de vergadering! Blijft Heidse molen gespaardf De St. Jozef mol en aan de Heide, een korenmolen die vroeger als watermolen te Tiel dienst heeft ge daan en in 1903 werd afgebroken en daarna op de Heide opgebouwd, verkeert in een toestand van ern stig verval. De molen, die eigendom is van de plaatselijke Boerencoöperatie, werd sinds enige jaren niet meer ge bruikt, nadat men een electrische maalderij had opgericht om de toe nemende omzetten te kunnen ver werken. De molen is reeds zodanig afgetakeld, dat de herstelkosten op f 6 k 7000 zouden komen. Om de molen van ondergang te redden is een bespreking gehouden met de coöperatie, waarbij een ver tegenwoordiger van de Vereniging de Hollandse Molen en de heer Pugeaud van de Ned. Stichting tot Exploitatie van Windmolens voor het opweken van electriciteit, aanwezig waren. Voor de mogelijkheid om de mo len dienstbaar te maken aan de opwekking van de electriciteit be stond belangstelling. Op advies van de heer Pugeaud werd besloten de resultaten af te wachten van de experimenten, die momenteel op verscheidene molens in Nederland worden ondernomen voor de opwekking van electriciteit. Mochten deze gunstig uitvallen, dan zal de Heidse molen behouden kun nen worden. „Ik zal zfln dikke kop eens vierkant maken" Er zijn zo van die mensen, die er de voorkeur aan geven hun vuile was buiten te hangen in plaats van deze binnenskamers „en familie" af te doen en zodoende kan het ge beuren, dat dergelijke gevallen, via enkele andere instanties, tenslotte bij het Hof terecht komen, dat die banale scheldpartijen dan maar ge duldig moet aanhoren. Ditmaal was het wel heel erg grof wat H. v. O., 'n juffrouw uit Venray, er allemaal had uitgeflapt en dat nog wel tegen drie harer familie leden, zodat zij wegens drie-dut'bele belediging op het matje moest komen. Het was begonnen met een zoontje van verd., dat op 8 Augustus van het vorig jaar voorbij het huis van ztjn tante wandelde. Of het ventje daarbij misschien een lange neus of zo had getrokken, kwamen we niet te weten, maar in ieder geval had die tante zich zó aan hem ge- ergerd, dat zij zijn moeder toe-

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1