Tal# Een El dorado voor emigranten Nieuw Zeeland groeit snel! BUITENLAND Politierechter vonnist: KIP. Venray vergaderde Zaterdag 23 Januari 1954 No. 3 VIJF EN'ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RUK BEZIT ^OTeEnSTuRI£TV2E8firTmEaLEvFanS,?enG.ES™2 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^VEER^Siacf^mn,B.^0^^fN.T« In de verhalen over emigratie staat allerlei te lezen. Men kan er veel uit leren, onder meer ook, dat een emigratie een mislukking kan worden. Onder de verschillende emigratielanden, waarop een schaduw is gevallen door een vraaggesprek met één of enkele teruggekeerden, ont breekt Nieuw-Zeeland. Het enthousiasme van de daar gevestigde Nederlanders over hun nieuwe vaderland is zo groot, dat men eenvoudig niet kèn schrijven, dat het er niet uit te houden is. Over het algemeen maken onze landverhuizers zich daar binnen een korte tijd populair. Stel u voor zo'n gezin met drie, vier of meer kinderen, dat een nederlandse boer derij verlaten heelt, omdat deze te klein voor hen was, om een goede boterham te verdienen. De man ploeterde van 's ochtends vroeg tot laat. Hij zou wel meer land willen bewerken, want hij leeft voor zijn gezin en wil graag vooruit komen. Hij kon niet eens meer land krijgen. Teneinde raad, waagde hij de grote stap. Als boer, gebonden aan zijn land, stond hij met ogen, die glin sterden van tranen, op het emigra tieschip en hoorde het volkslied aan, alsof het een dodenmars was. Onzekere toekomst, groot gezin.... het was geen kleine opgave I Dan na de reis de'stijgende ver wondering in Nieuw-Zeeland. De nieuwe werkgever komt zijn vol komen onbekende, nieuwe kracht van de boot halen in een grote auto. Ze worden tijdelijk gehuisvest in een enkele kamer en een schuurtje. De boer vertelt de Neder lander, dat hij zijn eigen huis zal moeten bouwen. Hij geeft tal van aanwijzingen, hoe te bouwen en waar en belooft hulp van Neder landers en Nieuwzeelanders uit de buurt. Die hulp wordt ook werke lijk verleend. Men begrijpt eikaars noden. De eerste maaltijd: varkenscotelet met sla, geen aardappelen, maar pudding met ananas als toegift. Anders klaargemaakt, dan in Neder land, maar eerste klas voedsel. Dan begint het werk. Ook lange dagen De veertiguren-werkweek, waar over in Nederland wordt opge schept is een fabel. Ook hier werken boeren 12 uur per dag en in het seizoen wel 18. Maar de inkomsten zijn zodanig, dan men direct aan het bouwen van een woning kan beginnen en als hij klaar is, kan men ook werkelijk spreken van een eigen huis. Goed werk wordt ginds beter betaald, dan in Nederland, niemand zal het kunnen ontkennen. Nederland is een paradijs van sociale verzekeringen. Maar zelfs daarom behoeft men niet thuis te blijven. Van elke tien gulden, die men in Nieuw-Zeeland verdient, worden ongeveer drie kwartjes ingehouden voor sociale voorzienin gen. Zodra er ziekte komt, krijgt men een kleine uitkering, die vol doende is, om de eerste levens behoefte te dekken. Wie een zeker bezit heeft van ongeveer vijf duizend gulden, krijgt geen steun meer. Ook ziekenhuiskosten en medicijnen worden vrijwel geheel vergoed, indien men nog beneden de wei standsgrens leeft. Allen, die 65 jaar zijn of ouder, krijgen een klein pensioen of men nu burgemeester is geweest, of landarbeider. Er zijn ook wel rege lingen, die niet voldoen. Zo wordt nog al geklaagd over pensioen regelingen, waar veel bedrijven niets van weten. Soms wordt er wel eens een levensverzekering beloofd aan werknemers. De premie daarvoor is hoog en de werkgever betaalt daar dan de helft van. Maar wie flink werkt in zijn leven, heeft zo'n verzekering in Nieuw- Zeeland niet meer nodig. Het is typisch een nederlandse wens, om op dit punt „gedekt" te zijn, waar elke mogelijkheid tot bezitsvorming practisch onmogelijk is geworden. En wie gaat er nu emigreren, om pensioenrechten te verwerven Pensioen en kinderbijslag Overigens beleven we in Neder land op dit gebied ook nog wonder lijke toestanden. Een man, die hier een pensioenregeling heeft met een hogere uitkering naarmate het aan tal dienstjaren groter is, laat zijn vrouw ook in kommervolle omstan digheden achter met een paar kleine kinderen, indien hij jong sterft. De weduwe van vóór in de zestig, die haar man verliest, heeft meestal een pensioen voor een groot gezin, omdat haar man al zo veel dienst jaren had. Ook nog geen sociaal paradijs in Nederland. De kinderbijslagregeling is in Ne derland niet slecht, maar Nieuw- Zeeland geeft ook vijf gulden per kind per week, ongeacht het salaris, dat men verdient. We behoeven dus niet met een sociaal meerderwaar- digheidscomplex rond te wandelen in Nederland. We hoorden onlangs een theorie over het grote treinongeluk, dat Nieuw-Zeeland trof. Het zou een bewijs zijn, hoezeer alles daar nog maar in de kinderschoenen staat en de bouwwerken nog van slechte kwaliteit moeten zijn,., anders was dat treinongeluk niet gebeurd. Met evenveel recht zouden buitenlanders hun schouders kunnen ophalen over Nederland, waar de waterbouw kunde nog maar juist wordt ont wikkeld... anders zouden in de nacht van de grote ramp de dijken niet doorgebroken zijn. Men voelt hoe scheef zo'n redenering is. Vanzelf sprekend staat er in Nieuw-Zeeland niet zo'n perfecte schoonheids-com missie op de loer bij een bouwwerk als in Nederland. Er wordt veel gewerkt door amateurs en laat men meer steken vallen, dan bij vak mensen. Opbouw Er zit iets in de theorie, die zegt, dat Christchurch, het eindpunt van de vliegrace op Nieuw-Zeeland, een verplaatst stadje is uit het wilde westen van Amerika, waar alleen de goudzoekers, revolvers en cow boys nog aan ontbreken. Het is juist de taak van de jonge generatie, om dit land op te bouwen. En dat geldt voor alle immigratie landen. Een aannemer schrijft in op een bouwwerk, dat nog voltooid moet worden. Emigranten zijn aan nemers voor onontwikkelde ge bieden, waarvan Nieuw-Zeeland zijn tijd reeds ver vooruit is. Het elec- trisch melken van koeien b.v. is er vanzelfsprekend. Zelfs in Nederland moet men de melkmachines nog wel echt „aanpraten". Tenslotte de cultuur in die jonge landen. Wie een n:euwe streek ont gint, begint niet met boekenwinkels en concertzalen. Inderdaad ont breekt er ook in Nieuw-Zeeland een bepaalde levensstijl, namelijk de typische Nederlandse metzijn huise lijkheid en gezelligheid. Maar een levensstijl hebben deze mensen zeker. Er is ongekende hulpvaardig heid. Nog denken wij aan het verhaal van dat jonge Nederlandse gezin, dat in twee jaar tijds met vijf kin deren werd gezegend, eerst een tweeling en daarna een drieling. Geschenken, geldbedragen stroom den binnen. Er werden speciale brei en naaikransen opgericht, om het echtpaar te helpen. De regering stelde direct een nieuwe woning beschikbaar en een nieuwe werk kring werd pa in de omgeving van zijn nieuwe huis aangeboden. Dan kon hij op de kinderen passen, waarvoor het rijk trouwens ook nog een verpleegster stuurde. Er is toch wel iets van cultuur te merken in jonge landen, waar de landen met de „oude cultuur" nog een voorbeeld aan kunnen nemen.. BERLIJN. Precies een week voordat de mi nisters van de Grote Vier in Ber lijn bijeen zouden komen, werd het bekend, dat de vertegenwoordigers van de vier Hoge Commissarissen voor Duitsland overeenstemming hadden bereikt, over de plaats, waar de ministers zullen gaan confereren. Om tot dit resultaat te kunnen komen, hfeeft het Westen verschil lende concessies aan de Russen ge daan. Het begon al met toe te staan in een verschuiving van de datum van bijeenkomst van vier naar vijf en twintig Januari en thans hebben de Grote Drie goedgevonden, dat de besprekingen, gedeeltelijk in Oost en gedeeltelijk in West zullen worden gehouden. Als men de vriendelijke woorden van Malenkof, aan het adres van het Westen, in het begin van deze maand gesproken, in aanmerking neemt en daarbij voegt de goede geest, waarin de Americaans- Russische besprekingen worden ge houden over het gebruik van de atoomenergie, dan kan daaruit de conclusie worden getrokken, dat de Russen zich thans uiterst wel willend tonen tegenover het Wes ten. Deze tegemoetkomende houding van het anders zo grimmige Rus land, heeft enig optimisme recht vaardig gemaakt betreffende de besprekingen te Berlijn. Desniettemin blijft het zeer de vraag, of de conferentie van Berlijn de tegenstellingen tussen Oost en West minder scherp zal maken. Waartoe, is de vraag, zullen de gesprekpartners bereid zijn om een ontspanning teweeg te brengen tussen beide dominerende wereld machten Zullen de Russen hun zin krijgen met een accoordverklaring van 't Westen, voor een conferentie van de Grote Vijf, waar communistisch China zal meespreken? Zal Rusland zover gaan, toe te stemmen in het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland, om hereniging van West- en Oost- Duitsland te verkrijgen? En in hoeverre zal overeenstem ming mogelijk zijn betreffende de problemen Oostenrijk en Indo China Er zijn te veel vragen om opti mistisch te zijn. EGYPTE De ontbinding van de Mohame- .daansche broederschap door gene raal Naguib heeft in Egypte en vele andere Arabische landen, felle stormen van protest verwekt. Naguib heeft zijn optreden tegen deze broederschap, welke in de ge hele Mohammedaanse wereld ver takkingen heeft en vele millioenen leden telt, gemotiveerd in een re geringsverklaring. Daarin heet het, dat de Moham medaanse broederschap bereid was om met de Engelsen te onderhan- nelen over de Britse bases in het Sues-kanaal. De Egyptische premier laakt die pogingen en merkt de broederschap om dit streven aan als een politie ke partij. Als zodanig valt de broederschap onder het besluit van de revolutio naire raad, welke destijds besloot tot ontbinding van alle politieke partijen. De onderdrukking van deze reli- gieuse beweging, die onder de hui dige moeilijkheden in Egypte wel tot een politieke stellingname moest komen, duidt er weer eens te meer op, dat Naguib niet van plan is de dictatuur van zijn regiem op korte termijn om te zetten in een democratisch bestuur. Er is thans een partij die regeert in Egypte. Ondertussen schijnt, dat ook in Egypte de dictatuur niet gepaard gaat zonder ondergronds verzet. Berichten wijzen er althans op, dat de Wafdisten, die vroeger een grote invloed bezaten met mede werking van de communisten een verborgen actie voeren tegen de regering. Er is alle redefl om aan te ne men, dat ook de broederschap wel ondergronds zal blijven bestaan. TRIEST Naar verluidt hebben Frankrijk, Engeland en Amerika besloten tot tot een andere tactiek om Italië en Zuid-Slavië te verzoenen aan gaande de kwestie Triëst. De ge wijzigde tactiek zou hierin bestaan, dat de Grote Drie thans streven langs geheime diplomathieke weg overeenstemming tussen Italië en Zuid-Slavië te bereiken betreffende het gebied dat zij elkaar bestrijden. De bedoeling zou zijn deze overeen stemming te bereiken nog voor dat beide landen met de grote drie bij een komen, om de kwestie Triëst afdoende te regelen. Als voordeel van deze methode schijnen de Grote Drie te zien. dat zij op deze wijze aan Italië en Zuid Slavië afzonderlijk voorstellen kun nen doen, en dat zij daarvoor dan zelf het meest geschikte moment kunnen kiezen. Het is de vraag of dit geheime diplomatieke overleg zal slagen, want voor zover bekend schijnt het dat de Italianen willen blijven vast houden aan de Brits-Amerikaanse verklaring van Octobnr 1953, waarin Engeland en de Verenigde Staten verzekerden hun zone aan Italië te zullen overdragen. En zouden de geallieerden toestemmen in de wens van Italië, zal Zuid Slavië zich dan neerleggen bij dit besluit? Dit is zeker niet te verwachten. De bus ijlde naar het eindpunt. Soezerig hingen de mensen op hun bankjes en knikkebolde. Nu en dan stapten een paar passagiers haastig in of uit. Een enkele veegde het raam schoon en deed net, alsof buiten in de duis ternis, ergens iets te zien was. Iedereen verlangde naar huis en naar bed. Aan één van de haltes stapte met opgewekte tred een jongeman binnen. Het was hem aan te zien, dat het late uur hem niets deed. Hij klemde zich min of meer krampachtig aan de leuningen vast op zijn tocht naar een zitplaats, terwijl de bus al weer verder door reed. Met levendig gebaar ging hij achterste voren op een plaats zitten opgewekt knikkend naar 'n meisje, dat hand in hand met haar verloof de achter hem zat. „Mooi weer", zei de jongeman tegen het meisje achter hem. Zij keek verwonderd en lachte toen lief in de richting van haar verloofde, om hem duidelijk te maken, dat niets haar van hem kon scheiden. De nieuw aangekomene liet zich echter niet uit het veld slaan. Hij kocht een kaartje tot aan het eind punt. „Want ik ga net zo lang mee, tot die lieve juffrouw ook uitstapt", openbaarde hij de conductrice. Daarna keerde hij zich weer om en nodigde het meisje achter hem uit, zijn gezicht eens goed te be kijken. De indruk, die ze van hem kreeg, moest ze vergelijken met de indruk die de man naast haar maakte. Hij zei, er van overtuigd te zijn, dat de vergelijking verre in zijn voordeel zou uitvallen. De verloofde van het meisje, die al zo vaak had gedroomd, hoe hij zijn geliefde zou redden uit bran dende huizen, kilometers diepe rivieren en de handen van dozijnen robuuste aanvallers, voelde zijn kans komen. Hij stak de kin voor uit, maar volstond voorlopig met streng te kijken in de richting van de levenslustige jongeman. „Als hij zo lelijk kijkt, is 't hele maal niks", zei die. „Kijk mij nou eens goed aan juffrouw. Een tweede jongen zoals ik bestaat niet in de wereld. Als ik wilde, dan zat ik morgen aan de dag in Hollywood. Ik was het al van plan. Maar nu ik u gezien heb, ga ik niet weg. Voortaan wil ik u dienen. Ik wil de loper zijn, waarover uw leven rustig voortkabbelt", besloot hij met een zeer gewaagde beeld spraak. De verloofde trok zich niets meer aan van de bezwerende blikken van zijn meisje, die het allemaal niet zo erg beroerd vond. Hij wenkte de conductrice en verzocht haar „die persoon" de mond te snoeren. „Dan moet ik hiermee afscheid van u nemen", zei de jongeman, nog steeds even opgewekt. „Vaya con Dios", riep hij, met de hand zwaaiend. En hij trok een mondharmonica uit zijn zak en begon er de bekende melodie zo hartroerend op te spelen, dat het erbuiten van begon te regenen. Dit verhinderde de verloofde echter niet, om bij de volgende halte zijn meisje bij de hand te pakken en uit te stappen. De jongeman volgde al musicerend. Wat er toen buiten gebeurd is, kan niemand navertellen. Maar de zoete melodij knapte plotseling af en de verloofde vluchtte met zijn meisje een nabijgelegen woning binnen. Daar belde hij de politie, met het bericht, dat de musicerende jongeman de woning had omsingeld en dat hij nu niet naar huis durfde. De politie was er gauw, maar men vond de belegeraar niet. Pas de volgende dag kreeg men hem te pakken en toen kreeg hij ook een bon, want de verloofde bleek een blauw oog te hebben. „Dat wangedrag kan niet worden getolereerd", toornde de rechter, toen hij de jongeman vijftien gulden boete gaf. „Dat heb ik er voor over", zei die grif, „want ik heb 't toch gekregen" en meteen wees hij naar de tribune. „Vaya con Dios", zei de officier, toen ze gearmd het zaaltje uit gingen. Voor de j.l. Dinsdag gehouden K.V.P. vergadering in café „den Engel", bestond grote belangstel ling. De oproepen etc. die met de nodige geheimzinnigheid waren uit gegeven, zullen hieraan ook wel debet zijn. 't Eerst kwam de nieuwe bestuurs samenstelling aan de orde. De heer H. Vorst werd gekozen als Voor zitter en de heer Hartman als se cretaris-penningmeester. In het bestuur namen verder plaats P. G. Geurts, A. Jeuken, L. Kerck- hof, A. Poels en G. Pouwels. Bij de jaarverslagen bleek, dat de afdeling 850 leden telde, een zo'n klein getal, als we hier de laatste jaren niet hebben gekend. Een ledenwerfactie zal worden ingezet, mede in verband met de a.s. ver kiezingen voor Provinciale Staten. Voor deze Staten-verkiezing wer den als candidaten naar voren ge bracht, de heren: L. Laurensse Venray, Th. Peters Oirlo, J. Loonen Oostrum en J. v.Els uitWanssum. Dan sprak een verbannen pries ter uit Joego-Slavië over de gods dienstvervolgingen in zijn land. Hij sprak langzaam in het Duits en al had men aanvankelijk wel moeite het sobere en droevige relaas van de spreker te volgen, later kon men zijn betoog uitstekend verstaan. Uit wat hij vertelde bleek wel, dat ln het land van Tito de Rooms katholieke Kerk allerminst de vrij heid heeft. Integendeel, evengoed als in andere communistische lan den wordt daar het geloof vervolgd en duizenden mensen zijn daarvoor gevangen of gevlucht. Zo levenin Duitsland inde vluch telingen kampen honderden Slo- venen, die wachten op de bevrijding van het communistisch regiem. De spreker, die de geloofsver volgingen zelf had meegemaakt vertelde van de afgrijselijke tafe relen, die zich hierbij afspeelden en nog dagelijks gebeuren, alsmede over de geniepige terreurmethoden die Tito's regiem toepast om het geloof uit de harten der mensen te halen. Met een dringend beroep op gebed voor zijn vervolgde landge noten, sloot de verbannen priester zijn betoog. Een spontaan daarop volgende collecte bracht bijna 100 gulden op, wel een bewijs hoe het relaas van deze priester indruk op de vele toehoorders had gemaakt. Op de Heide werd een K.V.P. vergadering gehouden, waarop de heer Emonts sprak over de Katho lieke politiek. Op de daar gehouden bestuurs vergadering in café Nellen werden gekozen als bestuurslid, de heren Jac. v. Osch, Maas en v. Dijk. Op de K.V.P.-vergadering in Ys- selsteyn, waar de publieke belang stelling zeer groot was, sprak de heer Dolmans, de propagandaleider van de KVP. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Bekendmaking De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belangheb benden, dat aanvragen om ver lenging van het sluitingsuur vanaf heden tenminste drie dagen voor de dag, waarop de verlenging wordt verlangd, bij hem moeten zijn in gediend. Aanvragen die niet met inacht neming van deze termijn worden ingediend, zullen niet in behande ling worden genomen. Venray, 14 Januari 1954. Benoeming Tot ontvanger der Directe Belas tingen en Accijnzen te Venray is benoemd de heer Bonthuis uit Kerkrade. De tegenwoordige ont vanger de heer Creusen is benoemd tot ontvanger in Kerkrade. O. en O. De vertoning Don Camillo met Albert van Dalsum trekt veel pu bliek. Van alle kanten komen aan vragen om extra kaartjes. Maar natuurlijk hebben de houders van abonnementskaarten voorrang. Al leen heeft het bestuur een verzoek, om zoveel mogelijk mensen te kun nen helpen. Willen de abonnementhouders zorgen om tien minuten voor 8 aan wezig te zijn in de aula. Tot zolang worden alle plaatsen gereserveerd voor abonnementhouders. De dan nog open zijnde plaatsen worden verkocht. Dus abonnementhouders tien mi nuten vroeger komen als anders, zodat eventuele liefhebbers ook geholpen kunnen worden. Das land des Lachelns Frans Lehar's beroemde operette Das Land des Lachens is weer eens verfilmd, nu in kleuren, met in de hoofdrollen de bekende film- en zangsterren Jan Kiepura en Martha Eggerth. Zoals bekend behandeld deze operette de liefdesgeschiedenis van een Indonesische Vorst, die met een Europese vrouw is getrouwd en daardoor in zijn land grote moei lijkheden krijgt. Bekende melodieën als: Dein ist mein ganzes Hertz, Immer nur lècheln, lm Salon zurgolden Pagode, zullen de muziekliefhebbers extra aansporen deze film te gaan zien, die dit week-eind in Luxer draait. Ook voor Maandagavond is een ver toning van deze film geplaatst. Goud-pluvier Verleden Zaterdag werd er ge start met Goud-pluvier, dat bedoeld is voor grote jongens boven de 18 jaar, die een gezellige avond in de week willen hebben en niet bij een vereniging zoals de K.A.J. zijn. Het moet een soort O. en O. zijn voor jongemannen maar met meer ontspanning dan ontwikkeling. Er waren reeds meerdere jongelui ver leden Zaterdag aanwezig, die zich goed hebben vermaakt (er zijn ook voldoende ontspanningsmiddelen aanwezig) en het belooft wel iets te worden, als de jongens die zich de eerste avond goed hebben ver maakt, nu een of andere kameraad meebrengen. U kunt ook eens een kijkje komen nemen en als het U bevalt komt U terug. Het is heden Zaterdagavond weer om 8 uur in de zaal van het Patronaat (oude ambachtsschool) K.A.B.-retraite Bent U nog niet tot een besluit gekomen Voor f 3.50 slechts kunt U enkele mooie dagen hebben op „Manresa" in Venlo, nl. van 47 Februari a.s., van Donderdagavond tot Zondagmiddag. Besluit nu gauw en geeft U op. Der Schweinefürst Verleden Zondag gaf 't Gemengd Koor Polyhymnia, te Vierlingsbeek een uitvoering van haar operette „Der Schweinefürst" welke zich mocht verheugen in een behoorlijke publieke belangstelling. Ook hier was het enthousiasme \an het pu bliek dusdanig, dat men het slotkoor nogmaals herhaalde, A.s. Zondag is hier ter plaatse nogmaals een uitvoering van deze ORGELHOERJE! Hebt U in 't nummer van de vorige week de miniatuurtekening van 't nieuw te bouwen Orgel nog eens met aandacht bekeken Zijn U de slanke lijnen van het instru ment niet opgevallen Vindt U niet dat zulk orgel juist past in onze Parochiekerk met hare flinke afmetingen en slanke lijnen Als die gedachten door Uw hoofd zijn gegaan, begint dan niet on willekeurig bij U 't verlangen te groeien, om de werkelijkheid te zien? U allen kunt medewerken om die werkelijkheid te verhaasten. Tast nog eens in Uw beurs, wan neer bij U om een bijdrage wordt gevraagd. De namen der milde gevers van een bedrag van minstens f 10.zullen in een oorkonde in het nieuwe Orgel worden inge bouwd. Zorg, dat ook Uw naam in die oorkonde wordt vereeuwigd Bouwt NU vooral mee aan Uw Orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray operette, terwijl, naar wij vernemen, nog uitvoeringen vast zijn gesteld voor Horst en Mill. Alleszins mag door leden en diri gent van genoemd koor op het tot heden behaalde succes met vol doening worden terug gezien. Dameskoor Maandag 25 Januari vergadering in Hotel Schaeffers. „Het Offer van Aart Donus" Op 31 Januari en 1 Februari zal te Leunen de jaarlijkse toneeluit voering plaats hebben ten bate van de Handboogschutterij „St. Joris" in samenwerking met de toneelclub Comedia. Zij zullen voor 't voetlicht brengen het toneelspel in 3 bedr. „Het Offer van Aart Donus". Zie verdere mededelingen in dit blad van a.s. Zaterdag. 20 jaar Kleermakers-Patroons vereniging St Gerardus Majella Maandag 25 Januari zal het 20 jaar geleden zijn, dat de R.K. Kleer- makefs-Patroonsbond St. Gerardus Majella, Venray en omstreken, werd opgericht. Dit feit zal in intieme kring her dacht worden, 's Morgens zal de geest, adviseur kapelaan Keijsers een H. Mis van dankzegging op dragen in de Parochiekerk, 's Mid dags zal de 20e jaarvergadering worden gehouden in Hotel 't Hert, waarna viering van 't 4de lustrum. Verschillende Hoofd- en Kring bestuursleden, alsmede de Landel. Geest. Adviseur Rector Swinkels zullen hierbij tegenwoordig zijn. Op 7 December 1933 werd de afd. Venray opgericht en op 15 Maart 1934 sloot men zich aan bij de landelijke bond St. Martinus en bij de N.R.K.M. De afd. Venray telde toen 16 leden. St. Gerardus Majella telt nog 20 leden en omvat de plaatsen Venray, Well, Wanssum, Blitterswijck en Meerlo. Kringvormingsdag In de Landbouwschool werd deze week de derde kringvormingsdag van de J. B. en Tuinders gehouden, welke onder leiding stond van de heer Wijnhoven, hoofd Landbouw school. Op deze vergadering sprak het Tweede Kamerlid Peeters uit Roos teren over de politieke vorming van Jonge Boeren en Tuinders, die volgens hem nog veel te wensen overlaat. Ook op dit terrein, waar van op sociaal en economisch gebied, om van het overige niet minder belangrijke maar niet te spreken, zoveel van af hangt, moet de Jonge Boer ter zake kundig zijn en een propagandist zijn voor zijn politieke overtuiging. Spreker deed een dringend beroep op de aanwezigen om zich in deze materie beter in te werken en ook hiervan de nodige studie te maken. Missie-zelatricen De nieuwe nummers van „De Kleine Apostel" zijn weer aange komen. Ijverige zelatricen brengen de boekjes natuurlijk zo gauw mogelijk rond, want zij weten hoe de kinderen telkens met verlangen naar een nieuw nummer uitzien. Haal de boekjes dan ook zo gauw mogelijk af bij de penningmeesteres, mej. Truus Custers, Langstraat, en laat de mensen het abonnements geld, nL 50 cent voor het hele jaar, bij dit nieuwe nummer meteen betalen. Misschien kun je ook een paar nieuwe abonné's erbij winnen. Als er volgende week vergadering is van de zelatricen, verwachten wij dat alle zelatricen zoveel moge lijk present zijn. Een oud-missiona ris zal dan weer iets vertellen over de missie. Men kan moeilijk goed zelatrice zijn als men de vergade ringen niet trouw bijwoont; waar zal men de bezieling vandaan halen om iedereen in z'n wijk te mobiliseren voor de Pauselijke Missiegenootschappen. Als er nog een of ander idealis tisch meisje is dat zelatrice wil worden, kan zij zich opgeven bij Pater Domitius. GEVONDEN een grijze heren hoed, Linders, Veltüna.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1