ral# ALBERT HEIJN VOOR VENRAY Dit jaar herhalingsoefeningen voor 70.000 militairen. FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uit „Peel en Maas" Zaterdag 16 Januari 1954 No. 2 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFTCRT A H GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 LiLiftUDrtU MAAS I7M PlMQTRPITPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- L.TM UIVlO 1 I\E,IVE,1"I PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bullen Venrnjr f 1.45 Er zullen in de loop van 1954 ongeveer 70.000 militairen, die de eerste oefening achter de rug hebben, worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen. 70.000 Nederlanders ongeveer evenveel als in het vorige jaar zullen voor kortere of langere tijd hun burgerkleding moeten verwis selen voor de soldatenuniform en de werkplaats of de fabriek of het kantoor voor het militaire kampe ment. Er zullen er onder zijn, die het wel plezierig vinden een paar we ken soldaat te zijn en oude kame raden te ontmoeten. Anderen zullen zich slechts met moeite kunnen losmaken van hun werk in de burgermaatschappij. Maar zonder herhalingsoefeningen kan een leger, dat niet uit beroeps militairen bestaat, niet paraat zijn. Het is nodig de militairen van tijd tot tijd weer in dienst te werpen om de onderdelen op de z.g. oorlogssterkte te oefenen, om de leden van de staven te trainen in hun verantwoordelijk en moei lijk werk en om bepaalde onder delen vertrouwd te maken met nieuw materiaal. Ongeveer drie maanden tevoren krijgt iedere militair bericht van de dag, waarop hij bij zijn onder deel verwacht wordt. Het personeel van de 44e Regi ments Gevechtsgroep en van de andere onderdelen, die op 8 Maart zullen opkomen, heeft de oproep reeds ontvangen. En vóór 1 Mei zal ieder van de militairen weten, in welke periode hij zijn oproep verwachten kan. Welke onderdelen wor den opgeroepen Het is wel duidelijk, dat de-Ge-, nerale Staf, die ons deze gegevens over de herhalingsoefeningen ver strekte, niet tot in details kan be kend maken, welke onderdelen precies zullen worden opgeroepen en in welke periode. Vast staat wel, dat de reserve officieren van de 5e en 6e divisie de gehele derde divisie, een aantal regimenten infanterie, compagniën commandotroepen, compagniën na tionale reserve, afdelingen lichte en zware luchtdoelartillerie, eska drons pantserwagens en tankeen heden en voorts een aantal genie-, verbindings-, technische dienst-, in tendance-, transport- en geneeskun dige eenheden dit jaar hun beurt zullen krijgen. Welke onderdelen aan de najaar- manoeuvres zullen deelnemen, is nog niet bekend. Voor de derde divisie zal in ieder geval een oefenterrein buiten Ne derland gezocht moeten worden. Voor verschillende onderdelen zal de wijze van opkomen anders zijn, dan in de laatste jaren gebruike lijk was. Tot nu toe werden de officieren en de andere leden van het kader altijd een of meer weken eerder opgeroepen voor extra scholing. Dit jaar voor het eerst zullen ver schillende onderdelen in hun ge heel opkomen, dus op dezelfde wijze als in het geval van mobili satie. Een vlucht voor de Russen J. Vaszary. 34 De jongen werd door de Russen weggesleept. Sindsdien hadden zij niets meer van hem vernomen. Zijn vrouw en zijn dochter wer den door de Russen verkracht. Nog wel voor elkanders ogen. De vrouw werd zielsziek na dit ontzettend avontuur en verviel in melancholie. Op het laatst werd haar toestand dermate ernstig, dat zij in een inrichting moest worden opgenomen. Het meisje leefde nog :steeds in Budapest, bij familieleden, daar zij een zware infectie opgelopen had en beter in de hoofdstad be handeld kon worden. Ziedaar, de geschiedenis van een familie, een uit duizenden. Ik mocht de oude ingenieur bij zonder graag. In die lange winter avonden zat hij vaak in onze kamer en wij praatten de nachten door. Deze gesprekken uitgezonderd, hadden wij niet veel afleiding. Ja, daar waren de Hongaarse klassie ken, die zij uit de schoolbibliotheek gered hadden. Mijn vrouw verveelde zich in het bos-huis. Een boerenmeisje verschafte haar boerenkleren en nadien ging zij zelf naar het kasteel om de maaltijden te halen. In haar gerimpelde wijde rok, een geborduurde doek om het hoofd, was zij een echt onvervalst boeren meisje. Niemand zou in haar de eens gevierde toneelspeelster her kend hebben. Legering in tenten en barakken. Ook voor de legering van de on derdelen moesten voor 1954 andere maatregelen worden genomen. Dit jaar zal men gebruik maken van tentenkampen in de mobilisa tie-centra. In de volgende jaren hoopt men te kunnen beschikken over nieuwe verplaatsbare houten barakken met daarbij meer permanente gebouwen voor keukens e.d. Er zal in ieder geval geen ge bruik gemaakt worden van parti culiere gebouwen, zoals scholen en dergelijke. 13 Januari 1900 De totale bevolking van Venray bedroeg op 31 December 1899. 3052 mannen en 3193 vrouwen of 6245 zielen tegen 6221 in 1898. Tot burgemeester van Maashees en Overloon werd herbenoemd M. Barten. De Limburgse Archivaris Fla- ment had geconstateerd, dat over een paar jaar door een lid van de familie Vermeulen gedurende 300 jaar het Kosterschap in de parochie kerk was waargenomen. Er was sprake van een spoor weg verbinding VenrayMeyer ij. De Venrayer P.M. Cleophas, pastoor te Borgharen, was in 1900 50 jaar priester. X- Door een melkleverancier werd aan de boterfabriek te Lull in 1899 6894 liter melk, afkomstig van één koe geleverd. Op de veemarkten in 1899 werden aangevoerd totaal 3180 koeien, ossen, vaarzen, pinken en 4162 biggen. Edouard Cavallhon wijdt een Frans gedicht: èla soeur Supérieure de l'Hospice de Venray. Henri Michielsen adverteert: „Heren Studenten. Thans heb ik ontvangen zeer geurige, oude echte Tilburgse snuif enz." 14 Januari 1899 Op de veemarkten te Venray werden in 1898 8021 stuks vee aangevoerd. In de nacht van 12 op 13 Jan. woedde een vreselijke storm. 15 Januari 1898 9 Jannari vergaderde de R.K. Onderwijzersbond. Dr. A. H. Geurts uit Rolduc sprak over „Het lezen", G. de Ponti, hoofd van de school te Oirlo over „Schoolverzuim". Het zangerskoor van Merselo bracht op 9 Januari een bezoek aan haar zustervereniging te Venray De landbouwers van Oirlo gingen evenals die van Merselo een paar denverzekering oprichten. Maar zij begon misbruik te maken van haar vermomming, ging met de andere boerenmeisjes naar de amateur-voorstellingen en amuse menten. Op het laatst regisseerde zij zelf de toneelstukken en leidde de op voeringen. Ik keek met een droevige bevreemding naar haar, als zij op gewonden met Julis of Maris bezig was, de première voor te bereiden, die Zondag zou plaats vinden. Zij was zo zenuwachtig, alsof zij zelf een première moest doorstaan. Haar gezicht gloeide, haar ogen glinsterden, terwijl zij de costumes aan de dorps-primadonna's paste. Zij hielp mee de kleren te maken en te strijken. Zij begeleidde de boerenmeisjes naar iedere repetitie. Wikkelde hun halzen met zorg in, opdat zij geen kou zouden vatten. Zij lette erop, dat zij voor de pre mière geen al te vermoeiend werk verrichtten. En op de dag van de opvoering was zij zo opgewonden, dat er geen huis met haar te houden was. Na de opvoering had zij het er de hele nacht over, hoe het geweest was, wat een succes zij gehad had den en hoezeer er geapplaudisseerd was. Ik glimlachte erom. Toch was ik geroerd door haar overgave, waar mede zij zich in dienst gesteld had van deze amateur-opvoeringen, die in de grote gelagkamer van de her berg plaats vonden. Haar onrustige en actieve geest trachtte op deze wijze het toneel, het publiek, het spel en het leven terug te toveren, dat de domme en afgunstige, met haat vervulde men sen haar ontnomen hadden. En hoewel ik om dit kinderlijk bedrog glimlachte, deed ik hetzelfde. Ik hield 's avonds in het huis in het bos, bij het licht van een oude petroleumlamp, lezingen uit de Hon gaarse klassieken. Bij de aanbesteding op 12 Jan. voor een nieuw te bouwen huis voor Jac. Schaeffers was de uit slag: Metselwerk: M. Jacobs en Gerard Poels f 2.75 jper 1000 stenen. Timmerwerk: P. Spee f 76.50 en voor kapwerken, vloeren en zolders zonder bijlevering van materialen f 31.—. Hendrik van Gehuchtenisse klaagt per ingezonden stuk dat „het ruiten ingooien te Venray aan de orde van de dag (of liever van de avond) is." H. van Aarssen deelt mede, dat hij zijn wind-graanmolen "genaamd St. Antonius-molen te Lull in wer king heeft gesteld. 16 Januari 1904 10 Januari hield de Boerenbond de jaarvergadering. „Het was er zo vol, dat minstens 100 belangstellen den, bij gebrek aan zitplaatsen, als haring opeengepakt circa 2 k 3 uren moesten blijven staan." Jan Poels trad af als voorzitter. Het aantal leden bedroeg 362. De heer J. van Weydom Claterbos hield een lezing over zuivelbereiding in verband met de oprichting van een zuivel fabriek te Venray. 14 Januari ontstond brand in de woning van de kinderen Potten aan de Langstraat. Het huis met de gehele inboedel werd een prooi van de vlammen. Het was vrij laag verzekerd voor f 2300. De Paters en de heren studenten hadden krachtdadig medegeholpen tot be teugeling van het onheil. Jan Poels, die al vroeger naar Spanje, Rusland en Zuid-Amerika was geweest, vertrok naar Canada om als lid van de handelsfirma Raedts en Co. nieuwe handels betrekkingen aan te knopen. De heer Ant. M. H. Thielen slaagde te Utrecht voor surnumerair bij de Staatsspoorwegen. Pastoor M. Verhoeven te Over loon werd benoemd tot pastoor te Mortel (Gemert). Zijn opvolger was P. N. van Coll. 19 Januari 1895 Het echtpaar A. Smits en J Fleuren te Merselo hoopte 22 Jan. hun gouden huwelijksfeest ie vieren. Op 31 December 1894 bedroeg de totale bevolking van Venray 2929 mannelijke en 2997 vrouwelijke of te samen 5926 zielen tegen 5883 op 31 December 1893. 20 Januari 1900 Niettegenstaande de strenge koude was de veemarkt op 15 Jan. zeer druk bezocht. In het café „Limburgia" te Rotterdam, dat geëxploiteerd werd door Piet Arts uit Venray en de heer Janssen uit Overloon. werd een vereniging „Limburgia" ge constitueerd. Er traden 30 leden toe. L. W. Biermans uit Meerlo werd voorzitter. 7 21 Januari 1899 Het „hoog huis" te Venray, waarvan een korte geschiedenis wordt gegeven, werd bij publieke verkoping eigendom van een der kinderen van Jan Thijssen. Wegens de stromende regen De aanleiding daartoe was, dat de oude ingenieur, wien de Russen de bril afgenomen hadden, niet lezen kon. Zodoende las ik hem voor. Later kwam de vrouw van de veld wachter er met haar beide kinderen ook bij. Daarop werd de familie van de boer eveneens nieuwsgierig en ook zij kwamen luisteren. De vrouw van de veldwachter vroeg mij of haar zwager, die in de buurt woonde, ook mocht komen. Die bracht dan op een avond een oude schaapherder mee. Later kwam diens dochter. Op deze wijze groeide ons gezelschap van dag tot dag. Zij luisterden allen met eerbiedige aandacht naar de meesterwerken van de Hongaarse litteratuur. Na de lezing hielden wij vraag gesprekken over het gelezene. Ik was nieuwsgierig naar de indruk, die het op deze mensen gemaakt had. Ik vroeg naar hun mening. Deze gesprekken voerden meestal naar de problemen van het heden. Zij vroegen met een beangst hart, wat de toekomst van het land, van het volk zou zijn. „Is het mogelijk, dat het zo zal blijven, misschien wel voorgoed Ik kon er geen antwoord op geven. Ik trachtte de mensen te troosten, door ze op de historische, goddelijke rechtvaardigheid te wijzen. „Wij zijn zelf te zwak om aan het geweld en de rechtsverkrachting tegen stand te kunnen bieden. Maar mis schien is de tijd niet al te ver meer, dat het de hele wereld bekend wordt, wat hier gebeurt. Dan zullen zij wel wakker worden en trachten te hel pen". Niemand vertrouwde echter op deze vreemde hulp. „Waarom zouden zij ons helpen?" „Anderen hebben ook hun eigen zorgen". „Er is geen rechtvaardigheid en fatsoen meer in de wereld". „Zij laten ons ten onder gaan, De huishuur kost méér, ;x maar mijn huishouden kost minder, dank zij ALBERT HEIJN Vraagt t haar, die al haar bood schappen doet bij Albert Heijn: de kwaliteit is er boven alle lol verheven. Alleen door vergroting van de omzet, waardoor nog hogere en voordeliger pro ductie mogelijk is, kon Albert Heijn de prijzen opnieuw aanzienlijk verlagen. Profiteer - haal ook al Uw boodschappen bij Albert Heijn dan bezuinigt U aanmerkelijk op Uw huishoudelijke uitgaven. albert HEUNs ZAANSE KOEKEN qracer van stuk! r r 30. van Een bus met 30 °/0 meer inhoud maar de prijs blijft slechts Hier nog enige voorbeelden van kwaliteitsproducten tegen extra lage prijzen Beschuitgrote rol 14 stuks 25 Cacao 250 gram 79 Maizena per pak 19 Bruine Bonen 500 gram 61 Spliterwten 500 gram 39 Gelderse Rookworst p. stuk 69 Spaart Albert Heijn's Boffie'Strips en Panorama-plaatjes Tuootzt ti ke£ fa/en geee/fcopeA, Een van 4e goede dingen in het leven Verkeersagent WAGE MASS segt ,,'tlsweef'n birre djg geweest. Mei 5 graden vorst steeds opéén piek i te moeten blijven staan is geen pretje. Maat en fin, 'c zit et weet op. en ni* laat ik mij eens lekker ver wennen, met een heerlijke kop BOFFIE-koflie." viel de veemarkt op 16 Januari in het water. Slechts 50 koeien ston den in „bedrukte" houding. Jan Coenders van Meerlo slaag de te Amsterdam voor het tweede natuurkundig examen. 22 Januari 1898 13 Januari vergaderden de onderwijzers. De heer de Haen sprak over: „alle onderwijs zij practisch". 11 zusters Ursulinen zouden op 3 Februari naar Oost-Indië ver trekken. 17 Januari werd de nieuwe coöperatieve boterfabriek te Lull geopend. Tot schatter voor de paarden- verzekering van Dorp, Hiept en Brukske werd benoemd Jacobus van den Munckhof. Te Oirlo werd een onderlinge veeverzekering opgericht. W. Hesen zoals zij dat altijd gedaan hebben. Wij zijn een arm en verlaten volk. Wij hebben geen vrienden, geen verwanten, nergens op deze wereld. Niemand kan Hongarije iets schelen. De oude schaapherder draaide aan zijn grijze snor en eindigde het gesprek met de wijsheid van de ouderdom en de nuchtere schran derheid van het Hongaarse volk. „Wij kunnen niet verwachten, dat de volkeren ons zullen lief hebben. Zij kennen ons niet eens. Maar ver stand zullen zij ook wel hebben. Als er in een dorp een huis brandt, rent iedereen er heen, om te helpen blussen. Niet, omdat iedereen zo van zijn naaste houdt, maar omdat hij bang is voor het vuur, dat zijn eigen bedreigt". Hij had gelijk. Maar wanneer zal dat geweldige vuur eindelijk eens onderkend wor den. XXII Langzaam aan werd 't weer lente. De natuur begon opnieuw te ont waken. De bomen bloeiden. Nieuwe hoop leefde op in de harten. Iedereen keek met aandacht en vertrouwen naar het westen, juist de besprekingen, die de vredes verdragen inleidden, begonnen wa ren. De onderwijzer in het dorp was het gelukt zijn radio voor vernieling te bewaren. Het was al een goed koop en verouderd ding geweest, toen hij het voor de Russen in het bos had begraven. De maanden onder de grond deden het ook geen goed. De onderwijzer was al maanden met de reparatie bezig. Het hele dorp had belangstelling voor dit werk. Dat wil zeggen, alleen degenen, aan wie men het grote kon toe vertrouwen. Weken lang troostten zich de mannen: werd voorzitter, J. Heijligers werd penningmees ter. 16 en 17 Januari vierde het aloude St. Antoniusgilde te Oirlo het jaarfeest. De stichtingsbrief van deze gilde dateert van 1662. Land- en Tuinbouw Suikerbietenteelt Voorzeker niemand had na de watersnood van 1 Februari, waar door een zeer belangrijk deel van de met suikerbieten beteelde opper vlakte voorlopig verloren ging, durven hopen op een zo'n best bietenjaar als we nu hebben mee gemaakt alle mogelijke gunstige factoren hebben hiertoe medege- gewerkt. In streken, waar tot nu toe geen of weinig bieten werden verbouwd, is het bieten-areaal aanmerkelijk uitgebreid. De resultaten van deze kennismaking waren zo be vredigend, dat men daar zeker en „Wacht maar, totdat de radio van de meester klaar komt... dan weten wij wel meer..." De grote dag kwam. Wij ook waren bij de inwijding aanwezig. Tijdens de eerste experimentele uren hoorden wij enkel het geraas van de rode zender van Budapest. Deze stem was de Hongaren vreemd. Zijn accent was irriterend. Een om wraak schreeuwende haat stortte onder de bescherming van de Russische bajonetten zijn ver wensingen uit over het onschuldige lijden van een overwonnen en ver nederd volk. Op het laatst kwam een andere stem door, als van heel ver. Wij vermoedden slechts, dat het Hon gaars was, soms konden wij de woorden niet eens opvangen. De mensen herhaalden ze haast in be tovering: Met dien verstande... het zelf beschikkingsrecht van de volkeren... het terug trekken van de bezetten de troepen... in het belang van de vrede... over de mensenrechten... de Verenigde Staten... de overeenkomst van Yalta... Engeland... Uit deze woorden haalde ieder een zo veel troost voor zichzelf als hij maar wilde. „Kijk eens aan, de Engelsen en Amerikanen vinden het niet goed. Eens zal de Rus toch vertrekken. Er komt ook nog eens vrede". De stem verstomde daarna. In zijn plaats begon Moskou te schreeu wen. Een onaangename, kwaad aardige vrouwenstem. Zij herhaalde steeds maar dezelfde woorden: „Vrij heid... Democratie... Mensenrechten.. Bevrijding... Wij kenden reeds de zin en de in houd van deze woorden. Die avond was er compleet een processie naar de onderwijzerswo ning om de Londense radio te horen. Heel het huis geraakte vol met belangstellenden, niet alleen het vast met de verbouw van suiker bieten zal doorgaan; zulks temeer, omdat vele andere tot nu toe ver bouwde producten niet meer zo winstgevend zijn als voorheen. Aan goede voorlichting heeft 't daarbij niet ontbroken en men kan als vaststaand aannemen, dat deze voorlichting veel heeft bijgedragen tot deze uitbreiding. De juiste methoden voor het klaarmaken van het zaaibed, de bemesting en ver pleging, naast het oogsten van de bieten werden gepropageerd en aan geleerd. De rassenkeuze voor Iedere grond soort en de meest geschikte zaal- tijd werden besproken. De nieuwe verbouwers gingen te rade bij de oudere en zij leerden al gauw, dat men een oogstzeker ras moet nemen, dat jaar in jaar uit en onder alle weersomstandig heden de beste resultaten geeft en de hoogste geldelijke opbrengst. Wij denken hierbij allereerst aan de Kleinwanzleben-E-biet, waarvan de verbouw dan ook steeds toe neemt. Intussen heeft de verdere ver edeling van de suikerbiet ons de polyploïde rassen gebracht; ook op het gebied der arbeidsbesparing is men, naast het gebruik van ge polijst zaad, overgegaan tot het gebruik van zgn. eenkiemig zaad. kamertje, ook de keuken, het por taal en de hof. Degenen, die zo ge lukkig waren geweest vlak bij de radio te geraken, gaven de berich ten fluisterend verder voor de rest van de belangstellenden. Het was geen wonder, dat de be richten iets veranderden, via de hof, de straat, naar het andere eind van het dorp, zelfs bulten het dorp. De mensen werden vervuld van de een of andere redeloze hoop en van vertrouwen. Ik hoorde met mijn eigen oren, wat de boer, die op zijn veld aan het ploegen was, aan de varkens hoeder van het volgende dorp ver telde, over de berichten van de radio van de onderwijzer. Alle Russen moeten voor de oogst naar huis. Iedereen moet teruggeven, wat hij gestolen heeft. De oude veldwachters en mare chaussees komen terug met de oude dorpshoofden. De schurken gaan weer naar de gevangenissen terug. „Het wordt tijd", zei de varkens hoeder. De teleurstelling werd des te groter, toen de radio van de on derwijzer zodanig hersteld was met onderdelen uit Budapest, dat wij ieder woord van de Londense radio konden horen. Wij bemerkien hoe deze radio woord voor woord hetzelfde zei, wat de Moskouse gezegd had. Misschien geloofden de Engelsen nog wat zij zeiden. Zij hadden er dus geen idee van wat er zich hier afspeelt. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1