m DEGRUYT Visitekaartjes in elke gewenste uituoering spoedige aflevering, mits u tijdig bestelt Fa. van den Munckhof Venray Fonds „medisch-werk Nyasaland bakpoeder 1 Vergeet niet uw nimia{aaïuien$ op te geven voor PEEL EN MAAS van 31 December! êtotfe&eioaar e/v/O/wffCeMti a/leen.. Voor de politierechter Iedere rechtgeaarde Limburger kent het Tuny Imkamp Fonds. Het fonds dat zich het doel stelde de Roermondse dokter Imkamp te helpen bij de vervulling van een groot ideaal: het bouwen van een ziekenhuis te Nguludi, Nyasaland (Afr.) in de missie van de Schim- mertse bisschop Mgr. Jean Thcunis- sen. Op een mistige winterdag, 9 December 1952, is dokter Tiny Im kamp vertrokken naar deze missie waar naast de Limburgse bisschop nog dertig andere Limburgse mis sionarissen werkten. Vol goede moed begon zij aan haar werk, daarbij steunend op de vele goede gaven, die het thuisfront in Limburg had meegegeven. In betrekkelijk korte tijd kon, mede dank zij de steun van dat thuisfront in Limburg, het ziekenhuis Nguludi tot stand komen en nog geen jaar later werd dokter Tiny Imkamp ge volgd door een andere, moedige en idealistische jonge vrouw: de apo thekeres Flore van Rijn uit Venlo. Ook zij werkt nu in dat, wij mo gen wel zeggen, Limburgse zieken huis onder de palmen van Afrika. In dat ziekenhuis, dat men welhaast een symbool mag noemen van Lim burgse missieliefde, Limburgse offervaardigheid en moed. Missieziekenhuis Nguludi is geen één-mans-zaak meer, het is een Lim burgse aangelegenheid geworden. Het Tiny Imkamp Fonds heeft dit ingezien en daarom zijn basis ver breed, het is geen één-persoons fonds meer en het zal daarom vanaf dit tijdstip varen onder de vlag van Medisch-werk Nyasaland. Het doel is hetzelfde gebleven: steun verlenen aan het ziekenhuis Nguludi, een thuisfront zijn voor die Limburgse bisschop, zijn dertig Lim burgse missionarissen en al die andere pracht mensen uit het land van 't bronsgroen eikenhout, die in Nyasaland met een groot ideaal in het hart werken onder de branden de tropenzon. Het medisch missiewerk is een grote zaak. Ge moet daarvoor ge sproken hebben met onze missiona rissen, ge moet uit hun mond hebben gehoord hoe de heidense tovenaars zich opwerpen als be- driegelijke heelmeesters die de mensen onder valse voorwendselen en met waanzinnige middelen en lachwekkende artsenijen genezing willen garanderen voor het ontstel lend groot aantal kwalen en ziek ten, dat daar onder de tropen zo welig tiert. Bij die „medische" hulp varen al leen de tovenaars zelf wel, daarom moeten wij tegenover dit heidense bedrog onze moderne medische we tenschap stellen, moet de moderne wetenschap en hulp, aangepast aan het apostel-ideaal in dienst van de missie worden gesteld. Zo gezien krijgt de naam zieken huis Nguludi een heel andere klank want dit ziekenhuis is een vooruit geschoven post in het missiewerk, het is het bruggenhoofd van de bekering. Zonder dit ziekenhuis zouden Mgr. Theunissen en zijn dertig missionarissen geen blijvend succes oogsten en daarom komt het fonds „Medisch-werk Nyasaland" zich thans richten tot het Limburgse volk met het verzoek zelf een actief aandeel te nemen in dit grootse werk. Binnenkort zal het fonds „Medisch werk Nyasaland" de grootste missie actie lanceren, die ooit in ons ge west heeft plaats gegrepen. Het Fonds durft dit te doen omdat het hier gaat om een kleine veertig Limburgers, uit alle streken van onze provincie afkomstig. Het fonds durft dit te doen omdat dit medisch missiewerk van het Ziekenhuis te Nguludi een Limburgse aangelegen heid is. De actie zal worden uitgevoerd door de jeugd, door de jongens van onze Limburgse Jongstudentenbond, Zij zullen 2 en 3 Januari het gewest in trekken en 20.000 aandelen a f 0.50 aanbieden. Elk aandeel geldt tevens als lot in een loterij met de prachtigste prijzen. Deze loterij zal reeds Zondagavond 3 Januari wor den gespeeld. De bliksem-actie vergt een enor me organisatie welke slechts mo gelijk kan worden gemaakt door de spontane bereidheid van de Jong studentenbond om het verkoop apparaat te vormen. Onze Jongstudenten beschouwen het als een eer om in het voorste front voor deze campagne op de bres te mogen staan en ook deze bereidheid geeft het fonds „Medisch- werk Nyasaland" het vertrouwen, dat deze actie voor de volle 100 pet zal slagen. Noteer daarom reeds thans 2 en 3 Januari als dé dagen van de aan delen-actie ziekenhuis Nguludi. Neem aandeel in het werk van Mgr. Theeunissen uit Schimmert, van dertig missionarissen uit alle delen van onze mooie provincie en van de gehele medische staf van Nguludi. Zij rekenen op U en Uw buurman. Fonds „MEDISCH-WERK NYASALAND" Al» er bezoek komt, wil Iedere hulsvrouw Iets lekkers aanbieden. Niet Iets alle daags, maar iets dat zij zeil met toewijding heell klaar gemaakt en waarmee zij eer kan inleggen. B v. een heerlijke cake ol tul band ol knapperige koekjes, gemaakt met Va n i I I e-s u i k e r en Aroma's en toch zo gemakkelijk te bereiden volgens één van de beproefde Dr Oetker-recepten. Doe het ook. U zult zien wat een vreugde U er aan be leeft! Wilt U recepten hebben? Stort fl. 2 op onze girorekening nr. 110190 of maak dit _<;drag per postwissel over aan N.V. INHAMA, Omval 11, Amsterdam en U ontvangt omgaand het nieuwe royale Dr Oetker bakboek ,,BAK MET PLEZIER" 'Sücjf. Amandel- Qetker Flan t"Xw Vermeld op Uw postwissel of giroformulier de letter G De gemeentebesturen zullen daar toe gemotiveerde voorstellen aan de Minister kunnen doen. De huurprijzen van woningwet woningen, waarvoor steun is ver leend op voet van de -Beschikking verminderde bijdragen 1950 en '51 en van de Beschikking Bijdagen Woningwet bouw 1950, zullen niet worden verhoogd. De noodwoningen, gebouwd voor December 1940 zullen met het in de gemeente geldende percentage worden verhoogd. Die, gebouwd na evengenoemde datum zullen op ge lijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebe stuur de Minister tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, ge bouwd met steun volgens de Hypo theekregelingen 1940 en 1941 met het desbetreffende percentage wor den verhoogd. Tenslotte geldt voor de in com plexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwetwonin gen voorkomende bedrijfsruimten, dat geen huurverhoging zal plaats vinden, tenzij een nieuwe huurover eenkomst wordt aangegaan. In dat geval zullen de huurprijzen ten hoogste met de desbetreffende per centages worden opgetrokken. van woningwetwoningen e.d. Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de ge meenten en de woningbouwvereni gingen dienen over te gaan tot ver hoging van de huurprijzen van een aantal woningwetwoningen, nood woningen en woningen gebouwd met steun van de Hypotheekrege lingen 1940 en 1941. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft dienaan gaande een circulaire tot de ge meentebesturen gericht. Uit de inhoud daarvan blijkt, dat voor alle woningwetwoningen tot stand ge komen vóór 5 Mei 1945 de huur prijzen met 17, 20, 23, 26 of 29 pet. zullen worden verhoogd naar ge lang van de klasse, waarin de ge meente is ingedeeld. De woning wetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waar voor steun is verleend op voet van de Beschikking Bijdragen Woning- wetbouw 1948 zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de Minister in bepaalde gevallen de verhoging tot een lager percentage beperken n.l. voor die woningen van deze groep, waarvoor anders een aanzienlijk hogere huurprijs zou ontstaan dan voor gelijkwaardige woningen van die gToep in dezelfde gemeente. De Parochiële Kerstactie heeft ook UW hulp nodig OPLOSKOFFIE blijft altijd vers per blikje f 2.70 mèt cassabon Één blikje OPLOSKOFFIE De Gruyter's koffie is genoëg voor 30 a 35 koppen echte geurige koffie. OPLOSKOFFIE is pure filter- koffie in poedervorm. Ideaal als U in een oogwenk tóch een verkwikkende kop koffie wilt hebben. Voorlopig tot Maart van het volgende jaar gaat de Politie rechter Venray verlaten en krijgen we Vrouwe Justitia niet meer te gast op de Raadszaal van ons Ge meentehuis. Maar alvorens zij afscheid nam, deelde zij nog met kwistige hand enkele afscheidscadeaux uit, waar menigeen verschrikt van hikte. Al diegenen, die zwaar onder de last van bier of jenever op hun fietsen door deze contreien gezwierd hadden en daarbij een politieagent op hun weg vonden, kregen f 30, het gewone recept voor de eerste maal. Die zich voor de tweede maal bezondigd hadden, kregen prompt 50 gulden boete. Dronken automobilisten moeten al met een heel sterk verhaal komen, willen ze hun rijbewijs niet kwijt worden. v. W. uit Haarlem had zulk een verhaal, omdat hij de verkeerspuzzle bij het Venlose viaduct, waar hij gesnapt was, er bij kon halen en hij mag het voorwaardelijknouden. Maar veertien dagen brommen ging onvoorwaardelijk. Hetzelfde gebeurde met K. uit Vierlingsbeek en C. uit Venray, die resp. 3 en 2 weken kregen en boven dien hun rijbewijs een jaar kwijt zijn. Hier in Venray krijgen buur vrouwen ook wel eens ruzie en als die dames hun mondje roeren, dan draait het al gauw op belediging uit. Zo ook ditmaal, maar de eiseres had weinig geluk. Zij kwam nl. met een getuige, die verklaarde het een en ander gehoord te hebben. Maar de beklaagde ook niet mis had twee getuigen meegebracht, die getuigden, dat de eerste getuige er onmogelijk wat van weten kon, omdat ze op het bewuste tijdstip er helemaal niet was. Twee tegeneen is altijd een ongelijke partij en de beklaagde werd dus wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Over meineed e.d., werd maar wijselijk niet gesproken. v.d. V. uit Venray, die een ander zijn neus kapot geslagen had, kreeg f 10 boete. In Bergen was een juffrouw, die in geldnood zat. Nu is dat op zich niet erg, maar die juffrouw deed verkeerd, toen ze die nood op ging lossen met een leugenachtig ver haal. Ze vertelde n.l. tegeneen goede kennis, dat ze binnenkort f 3000 als erfenis kreeg en vroeg of ze met dat vooruitzicht voor ogen bij die kennis geen f 500 lenen kon. Ze had om haar betoog te onderstrepen, verschillende aktes laten zien en de kennis had haar inderdaad f 500 geleend. Maar de erfenis bleef uit. De papieren waren vals en de kennis kon naar zijn f 500 fluiten. Dus kwam er politie bij en nu is die juffrouw zuur. 14 dagen mag ze nadenken. Dat Blitterswijck hetzelfde is als Mukkebummelen van negen heit de klok wist U waarschijnlijk evenmin als ik, maar op deze rechtszitting kwam het hoge woord er uit. Daar werd namelijk op een goede dag een prachtige proclamatie tegen een boom gehangen, waarin dit stond omschreven. Maar er werd tevens in omschreven hoe men over enkele personen in die Mukkelbummelse samenleving dacht en nog niet zo mals ook. Zodoende kwam nu de echte PhiJipsen in het geweer en werden de opstellers van die pro clamatie aan de tand gevoeld. Met f 20 boete werden de ondertekenaars naar huis gestuurd. Als de drank is in de man... Dat gebeurde ook in Horst, waar een rustig en ter goeder naam en faam bekend staande huisvader plotseling dronken op een br omfiets over 's Heren wegen zwierde en een politieagent, die hem aan wou hqu- den pardoes en moedwillig van de sokken bromde. Tot overmaat van ramp sloeg hij toen de politieagent nog om zijn oren, maar toen was de maat ook boordevol. Vanwege zijn goede naam kreeg hij 3 maan den v.w., maar f 60 zal hij so wie so moeten dokken. Brillen zijn gevaarlijke dingen, als men gaat boksen. Dat onder vond H. uit Venlo, die zijn makker de bril van zijn hoofd sloeg. F 25 boete en een nieuwe bril is de pleis ter op de wond. V. uit Gennep kreeg hetzelfde recept voor dezelfde ziekte, alleen kostte hier de bril f 68 extra. Het stelletje, dat in Venlo een brandstapel, door de buurt bijeen gebracht voor het StMartinusvuur voor de kleintjes ontijdig in brand staken en daar o zo'n lol in hadden, zullen in Roermond voor moeten komen, aangezien de Officier dit laffe gedoe hoog opnam. Die heren staat dus nog wat te wachien. En tenslotte was er ook de ge wezen dienstmaagd, die haar Ven ray se mevrouw in enkele weken tijds van een kleine verhuiswagen spullen had verlost, zonder dat echter die mevrouw daartoe toestemming ver leend had. De gevangenispoort stond wagenwijd open, maar men wil eerst een reclasseringsrapport. Oneerlijke dienstbodes, aldus de Officier, zijn echter wel de meest ondankbare meubels die je in huis kunt hebben. Maar daarover zal dan in Maart a.s. nog wel een appeltje geschild worden. Inmaakglazen alle maten in voorraad, alsmede dikke en platte ringen, vultrechters, geslepen deksel enz. Alles wordt thuisbezorgd. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS, Langstraat 46 Tel. 713 Beleefd aanbevelend

Peel en Maas | 1953 | | pagina 4