Mi 4ld éie 4 FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uw Overhemd De volksdrank in het Zuiden Regeling arbeids- en rusttijden in de landbouw. Invloed «in loons- huarverliop! op de verschaffen bij de aanleg, maar ook in de toekomst meer werk gelegenheid zal verschaffen. Begrip voor deze noodzaak hebben we gelukkig niet alleen gevonden bij de Gewestelijke Overheid, die met dit adres aan de Ministerraad een daad gesteld heeft, die wij niet genoeg kun nen prijzen en waaraan wij, naast onze volledige sympathie, ook alle steun moeten geven. Maar ook anderen zien de noodzaak in van dit vaarwater. Zo heeft het K.A.B.-congres, dat vorige week in Den Bosch werd gehouden, de uitbreiding van het Wilhelmina-kanaal nood zakelijk geoordeeld voor het scheppen van werkgelegenheid in deze contreien. De Regering, die millioenen uitgeeft voor de verbetering van de levensomstandigheden in de Noodgebieden en om de werkloosheid op te heffen, zal ook hier de mogelijkheid moeten zien, om deze gehele streek onafhankelijker te maken, door de aanleg van dit vaarwater. Van de andere kant zullen allen betrokkenen samen moeten werken om de vele moeilijkheden, die dit plan nog in de weg staan, mede te helpen overwinnen en met alle kracht te ijveren aan de totstandkoming hiervan. Want een dergelijke kans zal ons niet gauw meer geboden worden Een vlucht voor de Russen J. Vaszary. 32 Er was nog een greintje kans dat ze die oude zolder zouden over slaan. Voornamelijk omdat de om geving ingesneeuwd was en er geen sporen waren die er heen leidden. Ja, maar hoe moeten wij dat nu klaar spelen Vliegen kunnen wij niet, hoe an ders zonder voetsporen op de zolder te geraken Peter had al een plan. Met een grote omweg moesten wij van achteren de schuur ingaan zodat de sporen niet over het erf zouden lopen. Hij zou dan met een schop onze voetsporen uitwissen. Als er bovendien nog wat sneeuw mocht vallen, dan zouden wij hele maal onvindbaar zijn. Maar het sprak vanzelf, dat hij ons geen eten kon brengen. Zo moesten wij dus, wat wij nodig hadden, direct meenemen. Wat er aan worst en spek in huis was, werd bij elkaar gezocht, het brood eveneens. Wij rekenden uit aldus met zuinigheid en over leg voor twee weken genoeg te zullen hebben. Water hoefden wij niet mee te nemen, dat zou toch maar bevrie zen. Dat hebben wij toen vervan gen door een paar flessen wijn. Tegen de avond ging de kleine expeditie op weg. Wij maakten grote stappen om weinig sporen achter te laten, op dat deze gemakkelijker uitgewist konden worden. Met een grote om weg kwamen we achter de stal en klommen de zolder op. Peter was de hele nacht bezig de sporen weg te werken. De Voorzienigheid haastte zich ook nog ons te hulp te komen. Tegen de morgenuren begon het te sneeuwen. Toen de sneeuwval des middags opgehouden, had, was de omgeving van de stal met een laag maagdelijke sneeuw bedekt. Boven deze stal brachten wij de bitterste dagen van ons leven door. Het vroor dertig graden. Tussen de dakpannen door en de reten van de planken sloeg de sneeuw naar binnen. Alles werd met een witte laag bedekt. Wij lagen onder een dunne deken. Wij hielden alle kleren aan, wat wij maar aan konden trekken. Zo konden wij de koude enigszinds ver dragen. De hele dag lagen wij in bed, gingen enkel opzitten om wat worst of brood te eten. De levens middelen en de wijn moesten wij eveneens onder het dek houden. De worst en het brood waren al zo kei hard bevroren dat wij er nauwelijks in bijten konden. Bewogen wij ons in het bed of veranderden wjj van houding, dan stroomde een ijzige tocht om ons heen. Daarna klappertandden wij urenlang totdat wij onze ligplaats weer met onze lichaamswarmte enigszinds op temperatuur gebracht hadden. De derde en vierde dag lokte het ons niet meer te gaan eten. Wij beten gemelijk in het bevroren voedsel. Alleen de wijn warmde ons nog wat. Wij hadden geen zin meer om te praten. Waarover zouden wij ook praten? Over het gevaar dat ons dreigde? Over een vlucht?.... Over de toe komst? Neen, neen. Wij wilden alleen slapen... slapen... altijd maar slapen... En wij sliepen weinig. De dagen en nachten vloeiden in- FABLO is gemaakt uit de beste stoffen, FA BLO verkrijgbaar in de modernste kleuren, FABLO zit steeds perfect en heeft een prima afwerking, FABLO is verkrijgbaar in een enorme sortsring bij Pijls in prijzen van 17.90, 16.90, 15.50, 13.50, 12.50, 10.90 Geen provincies in Nederland, waar van het bier zo genoten wordt als in Limburg en Brabant. Geen provincies met zoveel verenigingen. Dat begint hier bij de Ruiterclub of de Jonkheid, elders bij de Harmonie of de kaartafel, de Beugel- of Ke gelbaan, maar hoe ook, wanneer de leden elkaar ontmoeten, bij fees ten of bijeenkomsten van meer ernstige aard, men zou zich derge lijke vergaderingen moeilijk zonder bier kunnen denken. Folkloristische en zeifs godsdiens tige plechtigheden vinden veelal hun besluit in een gemoedelijk samenzijn bij een gezonde pot bier en door de eeuwen heen hebben de echte Limburgers dit als een na tuurlijke,Jeen vanzelfsprekende bij komstigheid gevonden. Men hoefde er het bier niet voor te verheerlijken, men zag en genoot het als een volksdrank, na het werk op het land of in de mijn, bij het eten aan aan tafel, en er zou nooit iemand aan gedacht hebben, ook maar enige vijandige houding tegen het bier aan te nemen, ware het niet, dat een aanwijsbaar groei end gebruik van sterk alcoholische drank in heel het land een aantal principiële drankbestrijders in een organisatie bijeenbracht, om een georganiseerde campagne tegen het echte misbruik te beginnen. De ware en van generatie op ge neratie voortwerkende Limburgse Bierbrouwer zal ieder misbruik schuwen. Van elk product. Maar men kan zich, juist als het Lim burgse brouwers betreft, de ge krenkte vaktrots voorstellen, wan neer men, sprekende over drank misbruik en drankbestrijding, het bier als Limburgse Volksdrank in een adem noemt met die dranken, een. Wij wisten niet eens meer hoe veel dagen wij er al lagen. Het was van geen betekenis meer. Misschien wel een week... Ik lag steeds maar met open ogen naar de vermolmde balken boven mijn hoofd te kijken. Dat beeld groefde zich in mijn hersens. Ik zag ze zelfs in mijn droom. En ik dacht na. Waarover? Over het leven... over de cultuur... over de civilisatie... over de grote en schreeuwerige leuzen, waarmee deze oorlog begonnen was en waar wij de laatste stuiptrekkingen van ondervonden. Vrijheid Mensenrechten Rechtvaardigheid Ik moest deze gedachte wegjagen als walgelijke vliegen, die steeds op de bloedige wonde terugvlogen. Ik trachtte met geweld mijn ge dachten een andere richting te geven. Zij dreven af naar het ver leden. Ik doorliep de stille straten van Buda. Bleef voor ons huis staan. Ging de poort door naar de hof. Nam de sleutel uit mijn zak, maak te de deur open en stapte naar binnen. De kamers ontwaakten een voor een uit hun dromen, nadat ik het licht aangedraaid had. Ik ijsbeerde in mijn studeerkamer tussen de duizenden boeken. Af en toe gooide ik een blok op de open haard. Ik opende het barkistje en schonk mezelf een glas cognac in. Nam een sigaret uit de zilveren doos en stak er een op. Ging toen door een reeks kamers naar de slaapkamer van mijn vrouw. Onderweg bleef ik een ogenblik in de badkamer staan en keek naar de blauwe tegels op de muur. Ging verder, door de kleedkamer van mijn vrouw. Zag haar bontjas, die zij achteloos op een stoel gegooid had. In de slaapkamer was er stilte, er hing een geur van parfum, Daarna ging ik naar de kleine salon. In de hoek stond de kerst- waartegen het offensief eigenlijk is gericht. Sinds de boerderij- brouwery Limburg heeft vele tientallen brouwerijen geteld in het verleden. Veelal waren dit kleine, die uit pure streekbehoefte ontstonden annex aan boerderijen, waarvan omwo nende pachters de gerst leverden, waarvan de brouwerij, die het dorp en een stukje omgeving daarvan van hun bier voorzag, juist vol doende brouwde, om in de behoefte te voorzien. Al naar gelang de situatie zich wijzigde, vooral door de sinds ruim een halve eeuw opkomende indus trie in Limburg,.steen- en pannen- fabrieken, de keramische industrie van Tegelen, die van Maastricht was toen al een eeuw oud de Mijnen, werd de behoefte groter met de aanwas van de bevolking. De boerderij-brouwerijen, en even zo de kloosterbrouwerijen, moesten zich aanpassen en hun bedrijven moderniseren. De zonen van de brouwers, die zich steeds beter wil den specialiseren, bezochten de Brouwerij hogescholen in het buiten land, waarvan die van Berlijn en München de meest pekende waren, en zo ontstond langzaamaan de situatie, dat men het aantal heel kleine brouwerijen zag wegvallen tussen de groeiende middelmatig- groten, en ook van deze laatsten moesten hier en daar enkelen zich gewonnen geven, wanneer het ging om vakmanschap en kennis, be drijfsorganisatie en moderne ser vice, die nu eenmaal ook van de Limburgse bedrijven, die met hun tijd meewilden, werd gevorderd. Groeiende populariteit Het bier, door de grote zorg die boom. Zoals wij het delaatsteavond gelaten hadden. Jawel, Kerstmis. Het schoot door me heen, dat 't binnen een paar dagen weer Kerst mis zal zijn. Het zal ons hier op deze stalzolder bereiken. Waar schijnlijk weten wij de dag niet eens. Wij zullen hier, onder de met sneeuw bedekte deken bibberen, hongerig en koud, als de nacht komt, waarin de Verlosser werd geboren. Vrede en liefdel Hoe ver is het van ons af En is het wel de moeite waard, om voor een onzekere toekomst zo veel te lijden Is het de moeite waard, om te leven zo moeizaam en met zoveel ellende in stand te houden? Zou het niet beter zijn om te gaan slapen voor goed Ik telde de dagen niet meer. Ik wist niet of het dag was of nacht, Mijn vrouw pakte mijn hand en vroeg mij met een zachte, huilerige bijna kinderlijke stem: „Het duurt niet meer lang, is 't niet?" „Neen, het duurt niet lang meer" Ik wist niet, waaraan zij daarbij gedacht had. Misschien aan ons lijden of aan ons leven. Het is mogelijk, dat er weer dagen verstreken waren. Of maar enkele minuten? Ik hoorde stappen in de sneeuw knarsen. Iemand kwam naar ons toe. Vriend of vijand? Het was om het even. Iemand kwam naar ons toe. Door de opening van de zolder kroop iemand naar ons toe. Ik was door de honger en de koude dermate zwak, dat ik nauwelijks wat onderscheidde. Ik herkende met moeite de ge stalte. Het was onze neef Miklós, van de overkant van de Donau. Misschien is hij nog net op tijd gekomen. Tracteer op een boomstam van VERHEUGEN, MevrouwZe zijn er dol op en 't is zo voordelig mo gelijk. de brouwer eraan besteeede, groei- in populariteit. De massa in Limburg en voor een belangrijk deel ook in Brabant, bleef het als de volksdrank beschouwen, maar de massa werd langzaam aan fijn proever, en zo bleven tenslotte een aantal zuidelijke brouwerijen over, in Limburg en in Brabant, die de concurentiestrijd met glans en glo rie hebben doorstaan, omdat de eeuwenoude vakeer van de brouwer in een landstreek met zoveel goede tradities het tenslotte wel winnen moest. En van deze brouwerijbedrijven is dat van Brand te Wylré in Zuid Limburg er een. Gelegen tegen de glooiing langs de provinciale weg tussen Valkenburg en Gulpen, lijkt dit degelijke, patriarchale bedrijf heel de oude dorpskern te omarmen. Langs de straatweg is het Brouw huis gelegen, het heilige der heilige van iedere brouwerij, de trots van de directie en de brouwmeester. Hier wordt het bier geboren. De enorme koperen ketels staan in de betegelde ruimte te flonkeren in de zon, en heel het dorp snuift de goede geuren op, wanneer de brouwmeest in deze ruimte zijn tel kens weerkerend wonder voltrekt. Maar bier is is een levend, een gevoelig product, dat uiterst secure en toegewijde behandeling vergt. Tot aan het moment zelfs, dat het in een glas voor u staat. Het komt van het brouwhuis in het koelschip, en van daar in de gistkelders, heeft vervolgens zijn lagertijd nodig voor dat het per fles of per vat de brouwerij verlaat, en zelfs dan kan de man, die er de laatste hand aan legt, veel teniet doen van alle goede zorgen, die waarmee bekwame vak lieden dit eeuwenoud product uit het Zuiden omringden. Een vorstelijk glas bier Brand brouwt het Edel-Pils, het (donkere) Edel-Malz, en ,t Brand's UP'52, dat wij het troetelkind van de familie zouden willen noemen, omdat het na heel veel proefnemin gen en langdurige voorbereidingen, als een product, samengesteld uit de beste 'gerst en het beste mout ter wereld kwam als een na-oorlog- se verrassig, waarvan de Neder landse brouwerijwereld moest ge tuigen, dat het herinneringen op riep aan de bieren, die voor de oorlog niet alleen een Europese, maar zelfs een wereldreputatie had den. Dat de roep van het Brand's „UP" doordrong tot in het Vorsten huis, kon daarom niemand verwon deren. Toen op 2 September j.l. de pro vinciale actie van het Limburgs Anjer-comité haar bekroning vond in een bezoek aan Soestdijk, waar Limburgs beste amateur klein kunstenaars hun kuunen mochten tonen en doenhoren aan de Konink lijke Familie, zette na affoop van dit optreden Hare Majesteit in gulle gastvrijheid de goede gaven van keuken en kelder Haar Limburgse voor. En bij het beste, wat de Pa leisreceptie de gowaardeerde gas ten wist voor te zetten, was ook het „UP" '52. De lakeien hebben die feestelijke middag herhaaldelijk snel moeten lopen, om de buffetten aan te vullen. En telkens, iedere maand, rijdt de witte ijswagen van Braud's Bier brouwerij de poort binnen van het Koninklijk Paleis. „Brand's UP", het bier voor de „UP-timisten" staat er achterop ge- schildert. Het doet de Zuiderling goed te zien, hoe ginds, ver boven de rivieven, op gezette tijden enig „UP-timisme" gebracht mag worden Een eer voor het Zuiden en een pleidooi voor de succesvolste toé- wijding, waarmee de Limburgse brouwers hun product omringen. Hij vertelde, dat het hem gelukt was op een vrachtauto beslag te leggen en dat hij ons nu meenam naar Somogy. De wagend is het eigendom van de communistische partij. De chauffeur is van alle bewijzen voorzien. Er kan ons niks overkomen. Het duurde lang eer wij hem begrepen hadden, ons bewegen konden, wij op konden staan. Wij hadden maar één verlangen, naar een warmere plaats te gaan en zo gauw mogelijk. Wij daalden de zolder af en gin gen in huis In de keuken brandde een vuur. Het was er aangenaam. Geleidelijk kwamen wij bij. Peter zette een grote pot thee voor ons en gaf ons te eten. Onze levenslust keerde terug.We kregen weer vertrouwen. Het be stond niet, dat wij voor niets zo veel geleden hadden. Deze tocht moest wel gelukken. Wij hoorden dat het 21 December was. Als onze Lieve Heer ons bij wil staan, zijn wij in drie dagen, juist voor Kerstavond, in het kasteeltje op de puszta en kunnen daar de Heilige Avond vieren in de kring van onze familieleden. Wij moesten ons op de tocht voor bereiden. Het was niet gemakkelijk de dingen op te graven, die aan de rand van het bos in de grond ge stopt waren. De aarde was onder tussen keihard geworden. Peter en Miklós waren er uren mee bezig. Ik werd ongeduldig en zenuwachtig. Het zou een trieste grap van 't lot geweest zijn, als er nu nog iets gebeurde, vlak voor ons vertrek. Eindelijk waren wij met alles klaar. Onze bagage stond klaar, in drie bundels gepakt. Peter stak er nog een paar flessen wijn in, voor de reis. Dat was dan ook alles, wat hij ons geven kon. Mijn vrouw nam afscheid van Extra voordelige Kerstaanbieding Witte Bloem 500 gr. 21 Rozijnen Smyrna 100 gr. 13 Krenten 100 gr. 1 2 Kerstpudding 100 gr. 19 Slaolie grote fles 139 Ananas. hall blik 85 Ananas extra groot blik 170 Rose Zalm P. blik 93 Vinolia vruchtenwijnp.fles 100 Advocaat P. iies 0.6 l. 250 VerseGeld.Hamioogr42 Vis-conserven Appetitt Sild 67-48 J Hot Sardelringen 80 l bekem Cocktail Snacks 67-48 L merk Gaffelbiter 48 B""ar Zalm fancy pink 185 Schelvislever65 Frans Marok. Sardines - 50 Portugese Sardines. 58-36 Franse Sardines Philippe et Canaud 1 20 Makreel65 Sandwich Spread 142-100 Toast p. pak 34-26 DelMonte Catsup flacon 125 Worcestershire Sauce 140 Mayonnaise pot/tube 83-60 Heinz Oxtail en Mock Turtle Soup p. blik 96 Franse Champignons 80 Augurken p. pot 50-39 Piccalilly p. pot 48-30 Zilveruitjes p. pot 49. Vruchfencc Appelmftjfcs exti Aardbeien Frambozjin Kersen J Fruit Gwktail Abrikozen Pruimen lop sap DelMontf- Anai Id. gr^^ilik Sunpearj Perzil '■mi Bank et-ko Kerst-Bot >r Kerst-Bot Amandel Kerstkrai Zoute Verbod van arbeid op Zondag en Zaterdag en van nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen. Terwijl reeds meer dan 60 jaar geleden de eerste arbeidswet tot stand kwam, heeft tot nog toe in ons land voor de landbouwarbeid geen wettelijke regeling gegolden. De staatssecretaris van Sociale Zaken is van mening, dat hierin niet kan worden berust. De achterstand van de landbouw ten opzichte van de industrie dient te verdwijnen. Het is een eis van rechtvaardig heid de werknemers in een onder deel van het bedrijfsleven ten deze Neemt eens een extra lekkere pudding voor Kerstmis van VER HEUGEN. Wij wedden met U, dat U er op terugkomt. het varken, dat ondertussen vol wassen geworden was. Het huisde in de keuken, samen met Peter. Het verstopte zich in de porcelei- nen kachel, zodra er Russen kwa men. De ongewone levenswijze had het dier bijzonder slim gemaakt. Mijn vrouw deed Peter beloven, het varken niet te slachten, maar een natuurlijke dood te laten ster ven. wat ik echter betwijfelde. Daarna vertrokken wij. Peter bracht ons tot de vracht auto en hielp met opladen. Toen wij zover waren, keek ik terug naar het huis, dat onder een sneeuwdak bedolven op de heuvel lag. Wij hadden er negen maanden in doorgebracht. Toen wij afscheid moesten nemen konden wij niets zeggen. Er zijn dingen, die je niet in woorden kunt brengen. Zwijgend omarmden we Peter en kusten hem. Het laatste werd opgeladen en toen ging de auto op weg. Zo lang wij de vlakte door reden zag ik Peter's figuur onbeweeglijk staan. Hij bleef ons nazien. Toen maakte de weg bij een bosje een bocht en daarmee verdween Peter. Wordt vervolgd. niet anders tejbehandel de andere. Daarom is tlans bij Kamer ingediend een we ter nadere wijzing der A 1919, welk ontwirp de a: rusttijden van landarh regelen. ~5»-- Voorgesteldw|rdt een v arbeid op Zondaj en Zati dag voor alle lndarbeide een verbod vji nachtai vrouwen en jeirdige pen Verder een nj|ximum-a« per jaar en pa dag vooi en een maximim-aantal beid per dag, nr week ei voor ^vrouwenfen jeugdi nen. Het is duiddjk, dat h< bedoeling kan ijn bij de een administrate- en coi steem door te vieren als dere sectoren vin het bed gebruikelijk is. De gedachten yan de sta tnris gaat dan ook niet bijvoorbeeld &in arbeic controlemiddel, maar vo in deze richting, dat, i grond van een ingesteld o de overtuiging festaat, da paalde werkgevir op ernst de wettelijke walingen O' aan hem de vaplichting gelegd bepaald^ administr schriften, welkabij algeme regel van bestjiur worder steld, na te levjn. De controle z^t er, naar d« van de staatsecretaris vc lijk op moeten'worden ge: ernstige overtasdingen te komen en te bsitrijden. In het algeflïen zal de inspectie eerst: moeten nadat er een kljdit is bim men. De staatssecretaris is var, dat een wettel regellnj wordt voorges|idd, de tot ming van een Rgeling van en rusttijden door het la schap, welke In voorbere niet in de weg staat. Over de invloed die de 1 loons- en hucverhoging kosten van l^ensonderh

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2