Kerkelijke Diensten Statenkieskring Horst De Statenkieskring Horst zal op 20 Dec. een kringvergadering be leggen op kasteel Well, voor alle afdelingsbesturen, bij genoemde kring aangesloten. Diverse actuele politieke punten zullen in behan deling komen en dè belangstelling zal ongetwijfeld groot zijn. Eieren en kuikens Het I*.£J. is tot de conclusie-ge komen, aat een goed broedei franco kuikenbroederij 28 cent mag kosten, welke prijs door de pluimveecom missie is overgenomen. Uit deze prijs vloeit een kuikenprijs van 56 cent en een prijs van f 1.20 voor gesexte kuikens voort. Pluimvj^tJiouderij floreert best Dinsdag kwam de Nederlandse Pluimvee Federatie te Utrecht in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer M. J. Dings uit Roermond. De heer Dings deelde mede, dat bij het gouden bestaansfeest van de Coöperatieve Roermondse Eier mijn en tevens ter gelegenheid van de bpening van 't nieuwe C.R.E.- gebouw in het voorjaar 1954 te Roermond een groot pluimveecon gres wordt gehouden. De heer Dings deelde nog mede, dat dedoor de federatie ondernomen pogingen, om tot organisatorische oenheid in de pluimveehouderij te komen, nog steeds niet zijn gelukt. Door de goede eierprijzen en lage voederprijzen is het jaar 1953 beter voor de pluimveehouderij geweest dan 1952 was. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw deelde mede, dat er dit jaar tot 30 November voor 277 millioen gulden aan eieren is uitgevoerd. Hij verwachtte dat aan het einde van het jaar dit bedrag tot 300 millioen gulden zal zijn ge stegen. In 1952 bedroeg de uitvoer een bedrag van 280 millioen gulden. Van de in 1953 uitgevoerde 1700 millioen eieren ging 80 procent naar West-Duitsland. Verder gingen 80 millioen eieren naar Frankrijk, 35 millioen naar Zwitserland, 20 millioen naar Spanje 7,5 millioen naar Engeland en 3,5 millioen naar België en Luxemburg. Mergel winning in Zuid-Limburg In de gemeente Berg en Terblijt zijn op drie plaatsen boringen ver richt ten behoeve van de centrale mergelwinning in Zuid-Limburg. Hiervoor werd aangewezen een terrein van 80 ha., gelegen onder de gemeenten Berg en Terblijt en Bemelen. Gebleken is nu dat de mergel zich niet bevindt op een diepte van twintig meter, zoals aanvankelijk werd berekend, doch op een diepte van 30 meter. Door enkele deskundigen worden de exploitatiemogelijkheden opnieuw onderzocht, waarna bij de Provin ciale Staten een nota zal worden ingediend. De nieuwe Zondagswet De nieuwe Zondagswet is Maan dag in werking getreden. Zij be paalt o.m., dat bij algemene maat regel van bestuur voorstellingen e.d. zullen worden aangewezen, welke niet als vermakelijkheden in de zin der wet zijn aangemerkt. Hetzelfde is het'geval ten aanzien van optochten en openluchtbijeen komsten. In verband hiermede is een Ko ninklijk Besluit verschenen, waarin wordt bepaald, dat niet als openbare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet worden beschouwd: 1. Toneelvoorstellingen, filmvoor stellingen en andere openbare bijeenkomsten, welke in besloten ruimten worden gehouden en de geestelijke, zedelijke of culturele verheffing of ontwikkeling van het publiek ten doel hebben. 2. Niet als optochten of bijeen komsten in de open lucht in de zin van de Zondagswet zullen worden beschouwd: A Optochten of bijeen komsten in de open lucht met een godsdienstig karakter; B. Wandel optochten, welke niet door muziek worden begeleid. „Warme" winter is nadelig Het lente-achtige weer van de laatste weken heeft vele delen van Europa tot nadelige gevolgen ge leid. Oostenrijkse papierfabrieken zijn gesloten wegens de droogte. De waterstand in de Rijn is zo laag, dat aken slechts half geladen kun nen varen en Franse hotelhouders maken zich zorgen over het winter sportseizoen. In de Oostenrijkse Alpen ligt be neden 2000 meter geen sneeuw hoe wel het wintersportseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn. Radio Boedapest heeft een beroep op de bevolking gedaan om zuinig te zijn met water. In België wordt het scheep- en luchtvaartverkeer reeds twee dagen ernstig gehinderd door dichte mist. In Oostende brandde Maandag de gehele dag de straatverlichting Rónd het meer van Genève, waar sedert 7 November geen regen meer is gevallen, hangt eveneens een hardnekkige mist. In Zwitserland hoopt men op spoedige sneeuwval zodat het winterseizoen, dat hierin Januari begint, niet nadelig beïn vloed zal worden. Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse verzeke ringsmaatschappijen dit jaar minder aanspraken van skiërs. Verleden jaar kwamen in totaal 1500 Franse wintersport-enthousiasten naar huis met een been of een arm in het gips. In midden- en Zuid-Frankrijk regent het reeds 48 uur. Hier en daar dreigen ernstige overstro mingen. Windmolens ingeschakeld by electriciteitsopwekking Enkele jaren geleden zijn reeds proeven genomen, teneinde te onderzoeken in hoeverre de be staande Hollandse windmolens kunnen worden ingeschakeld bij de opwekking van electriciteit. De aan leiding hiertoe is geweest te trach- ted de exploitatie van deze molens, die thans zijn onderbelast, gunstiger te maken en daardoor te voorkomen dat de molens door verwaarlozing van het onderhoud tot verval zouden geraken. Bij die proeven is gebleken, dat vooral de graanmolens vrij een voudig voor electriciteitsopwekking geschikt zijn te maken. De inves teringskosten bedragen per molen drie tot vijfduizend gulden. Per jaar zal iedere molen 15.000 tot 25.000 Kwh kunnen afleveren. MEER VRIJHEID BIJ HET SPAREN. Zoals blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp, zal de huidige Postraad die in 1927 werd ingesteld gaan verdwijnen en worden vervangen door een P TT-raad, Het is de bedoeling, aan deze raad een breder arbeidsveld te geven dan de vroegere Postraad. De beoogde uitbreiding bestaat in een adviserende taak, het in de PTT-raad incorporeren kan de voor malige Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank en het verlenen van een nieuwe opdracht, nl. het vormen van een verbindende scha kel tussen bedrijf en publiek. Voor het sparen zullen meer mo gelijkheden worden geopend. Het aantal spaarvormen heeft zich namelijk zeer uitgebreid. Met name is de laatste jaren het con tractueel sparen sterk naar voren gekomen. Genoemd wordt het verzekerd sparen, het koopsparen en de zg. honderd-gulden-clubs, waarbij de spaarders zich verbinden tot het regelmatig inleggen van een vast bedrag. Wil de Rijkspostspaarbank met haar tijd meegaan, dan dient naar het oordeel van de ministers de nodige vrijheid van handelen te worden gegeven. Voorgesteld wordt in de wet een eenvoudige regeling op te nemen voor de afwikkeling na overlij den van een spaarbankrekening ten name van een ongehuwde in legger van jonger dan 18 jaar en van een gehuwde inlegger. Door deze regeling behoeft de medewerking van broers en zusters respectievelijk kinderen niet meer te worden gevraagd. De voorgestelde regelingen zijn niet dwingend en de Rijkspostspaar bank kan, waar zij dit nodig acht, deze medewerking van de mede rechthebbenden blijven verlangen, PAROCHIEKERK VEN RAY Parochie-slagzin: Streef naar chris telijke idealen en wacht U voor modern heidendom. Priester v.d. week: Pater Domitius Derde Zondag v.d. Advent. Feest van H. Lucia. 6 uur lm. t.e.v. H. Lucia; 7 uur lm. voor levende en overl. leden van Handboogschutterij St. Oda; 8 uur lm. v. parochianen; 9 uur kindermis Carolina Janssen- de Bruijn; 10 uur Hoogmis vrouw van Gestel en zoon Johan; geen Congregatie; 3 uur Kinderlof; 7 uur Rozenhoedje, Lof en verering van reliquie van H. Lucia. Maandag: H. Mis van Maria Onb. Ontvangenis; 6.30zielemis voor alle overl. parochianen; 7 uur lm. Anna van Bragt-Brons; 7.30 lm. G. Bu- walda; 8 uur uitvaart Elisabeth Peters-Derks; 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag Octaafdag van Maria Onb. Ontvangenis; 6.30 lm. v. B. Fransen-Graat; 7 uur lm. overl. fam. Spee-Gielen-Poels; 7.30 lm. Petronella v.d. Bekerom-Thuijls; 8 uur best. jrd. Henricus Drabbels. Woensdag: H. Eusebius. Quater temperdag. verpl. vasten- en onth. 6.30 Guldenmis voor Theodorus en Gerard Pouwels; 7 uur lm. Adolf Verbeek en Gertruda Gossens; 7.30 lm. José Kremer-Vullinghs; 8 uur gest. jrd. Wilhelm Wilms (3kl). Donderdag: II. Mis als Zondag, 6.30 lm. t.e.v. de H. Geest; 7.15 H. Sacraments-hoogmis; 8 u. gest. jg. Petronella Smidts (1H) Vrijdag: Quatertemperdag, 6.30 lm. Jacomina Theeuws; 7 uur lm. Johanna Verrijken, Johanna Kate- laan en dochter Wilhelmina; 7.30 best. jaard. Piet en Jean Tacken en overl. ouders; 8 u. gest. jaardienst Jacques Willems en echtg. (2kl). Zaterdag: Quatertemperdag, 6.30 O.L. Vrouw-hoogmis; 7 u. lm. Jos. Hendrix; 7.30 lm. t.e.v. O.L.Vrouw; 8 u. gest. jaard. Petronella Janssen ouders, broers en familie (1H); 7 uur Marialof en Rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7.30 lm. overl. fam. Vollenberg-Verstegen. KATECHISMUS: Alle schoolkin deren leren deze week herhalings- lessen. H. Familie Wij herinneren de leden van de H. Familie aan de vergadering op Maandagavond half 8. Wij verwach ten op deze le vergadering na het Triduum ook weer een goede op komst. Leden en Aspirant-leden denkt eraan en komt allen trouw op. Heden Jeugd-H. Familie voor jongens van 14-17 jaar Heden, Zaterdagavond om kwart vóór 8 is de maandelijkse bijeen komst in de Parochiekerk. Het zal niet lang duren als de jongens maar zorgen dat we op tijd kunnen beginnen, en dus niet buiten de kerk blijven hangen. Voor en na de bijeenkomst is gelegenheid tot biechten. Morgen zijn de jongens natuur lijk ook aanwezig in de Jeugd-H. Mis op St. Servatius. Zoals reeds bekend is gemaakt worden geen kaarten meer rondgebracht, voor goedwillenden en voor meewerken de ouders is dit bericht in de krant voldoende. PATERSKERK VENRAY Zondag: ..Gaudete". 5.45 lm. voor de overl. fam. Maas-Sanders; 6.30 lm.; 7.45 voor een zalige dood (R); 9 uur Hoogmis voor de levende en overl. leden vd. Aartsbroederschap van 't Koordje. Communiceren begint achteraan. Eerste collecte paterskerk, tweede biss. noden; 5 uur pl. Lof, gecelebreerd door de Hoogeerw. Heer Deken. Predicatie over Maria Onbevlekt Ontvangen door Pater Servatius Wijsen en processie door 't kloosterpand. Maandag: 7 uur H. Mis v. Petro nella Litjens; 8.30 voor overl. fam. Baken-Bergmans. Dinsdag: 6 uur uitst. vh. Allerh.; vandaag feest van Maria koningin van de orde der minderbroeders; 6 uur H. Mis v. Gertr. Goumans; 6.30 v. Anna Marg. Heeze-Willems; 7 uur voor P. Reintjes en echtg.; 7 uur voor Hendrikus Creemers en Petronella Weiten en Catharina Steeg; 7.30 voor overl. ouders; 7.30 Hoogmis; 8 uur II. Mis v. G. Poels als lid v.d. Derde Orde; 6.30 Lof, waarna verering v.d. reliquie van St. Antonius. Woendag: 6.30 pl. Hoogmis van O.L. Vrouw t.z.int., dit is de zgn. Gulden Mis. De H. Communie wordt onder de Hoogmis uitgereikt dus niet om kwart voor zeven; 7 uur lm. voor Petronella Litjens; 8.30 voor Wilhelmina Gerrats. Kaarsen voor de Gulden Mis kunt U tot Dinsdagavond in de daarvoor be stemde bak deponeren of afgeven aan Br. Portier of Br. Koster. Donderdag: de Mis v.d. Zondag; 7 uur H. Mis v. Petronella Litjens; 7 uur Theodorus Stevens; 7.30 voor fam. Linssen-Creemers; 8.30 voor overl. fam. Baken-Bergmans. Vrijdag: 7 uur H. Mis voor Joh. Hoedemakers als lid v.d. D.O.; 7.30 t.e.v. 't H. Hart van Jezus (R); 8.30 voor Wilhelmina Gerrats; 6.30 oef. v.d. H. Kruisweg. Zaterdag: 7 uur H. Mis v. Petr. Litjens; 7.30 voor Gertruda Fila- Albers; van 38 biechthoren. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, geb. vasten - en onthoudingsdagen. Derde Orde-mededelingen De stemming v.d. prefect(e) heeft Zondag 6 December plaats gehad en is goed afgelopen. Gekozen werden: br. P. Billekens en zr. M. Wijnhoven (Henseniusstraat). Beiden hebben hun ambt aan vaard. Van harte wenst de Derde Orde van Venray deze nieuwe oversten proficiat. Moge door hun ijver en beleid Tonze Communiteit tot hoge bloei komen. Maandag a.s., de 2de Maandag vd. maand, geeft Pater Visitator 'n ontwikkelingsavond, welke voor ALLEN toegankelijk is. Moge de opkomst steeds beter zijn. Het was de tweede keer al beter dan de eerste. Nu hopen we op een nog betere Denkt U a.d. Kerstactie Het Maria-Jaar We hoeven er eigenlijk niet op terug te komen, de inzet van het Maria-Jaar met de plechtige Avond mis is buitengewoon goed geweest. De kerk was drukker bezocht dan ooit en, wat meer zegt, er heerste ook een echte devote sfeer. Er werd goed meegedaan, meegezon gen en meegebeden. Het was in drukwekkend. Nu mogen wij 't hierbij niet laten. De Paus vraagt ons, dat we niet ophouden dit jaar Maria bijzonder te vereren en door haar voorspraak Gods Zegen over heel de kerk, over heel de wereld af te smeken. Voor de komende week vragen wij Uw bijzondere aandacht voor twee plechtigheden: Zondagavond het plechtig lof b.g.v. 't feest van Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis, met feestpredicatie en processie door 't klooster. De HoogEw. heer Deken zal zelf het Lof celebreren en de predicatie zal gehouden worden door Pater Servatius Wijsen, die ook de mooie Adventspreken ge houden heeft. Dan is er Woensdagmorgen om 6.30 de Gulden Mis. In 't vroege morgenuur wordt de plechtige vo tief mis voor Maria gezongen. Zeker in deze laatste adventsweken hou den we Haar in hoge ere. Net als vorig jaar zet U natuurlijk ook nu uw kaars bij 't hoogaltaar om Jezus en Zijn Moeder gezelschap te hou den. De kaarsen weet U te vinden. U kunt ze tot Dinsdagavond in de bak deponeren, die daarvoor aebter in de kerk wordt geplaatst. Ook herinner ik U er aan, dat U in onze kerk die aan Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten is toe gewijd op 15 December a.s. en op alle Zaterdagen van het Maria- Jaar bij elk kerkbezeek een volle aflaat kunt verdienen, als we ge biecht en gecommuniceerd hebben en bij dat kerkbezoek bidden voor de intentie's, die de H. Vader heeft aanbevolen. De H. Vader heeft deze gunst toegestaan voor alle kerken, die aan Maria zijn toegewijd. PAROCHIE LEUNEN 3e Zondag vd. Advent: 7 u. H. Mis voor de parochie; 8.30 H. Mis voor Frederica Loonende Ponti; 10.15 hoogmis v. Jan Nabuurs, vanwege de „H. Stede" besteld; 3u. lof; 3.30 H. Familie der mannen, met aan wijzing Patroonheiligen 1954; col lecte v. Soc. Car. Centrum van het Dekenaat Venray. Maandag: 7.30 lm tot bijz. int. Dinsdag: 7.30gest. jaarg. Martinus vd. Berg; 7 u. godsdienstcursus voor 18-jarigen. Woensdag: 7 u. Gulden Mis, op gedragen als jaarg. v.Anna Litjens, Johannes en Gertrudis Claessens. Donderdag: 7.30 gez. jaarg. Piet Verschuuren. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. P.J. Koo nings en echtgenote. Zaterdag: 7.30 lm v. afgest. fam. HermansManders; biechten van 45 u. 6.307 u.; 7 uur lof t.e.v. O.L.Vrouw. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag de Quatertemperdagen geb. Vasten- en onthoudingsdagen. PAROCHIE YSSELSTEYN 3de Zondag vd. Advent: 6.30 lm.; 8.15 voor Jacques Maessen; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis voor de parochie; 2.30 lof. Maandag 7.30 gest. zieled, Johan nes en Lambertus Verhoeven en echtgenote. Dinsdag 7.30 gez. jg. Petrus Joh. Janssen. Woensdag 7.30 gulden mis t.i.v. fam.Smeetsvan Asten. Woensdag Vrijdag en Zaterdag Quatertemper dagen, geboden vasten- en onthou dingsdagen. Donderdag, dag van Altijddurende Aanbidding voor de parochie, het H. Sacrament wordt uitgesteld om 7 uur, waarna de H. Communie wordt uitgereikt, 7.30 maandd. voor Anna C. JanssenKeijzers; 6.30 completen en sluiting aanbidding. Vrijdag 7.30 lm. overl. fam. Jans senHeiligers, 's Avonds om 7 uur opening van de Missie. Zaterdag 7.30 lm. Joh. Coenen en Elis. Kamps. PAROCHIE OOSTRUM 3e Zondag vd. Advent; 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 u. lofwaaronder feest der Reinheid voor alle jongens en meisjes boven 17 jaar. Maandag: 7.30 best. zm voor de overl. fam. AchtenVerdijk. Dinsdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor overl. fam. Verheggenvan Haren. Woensdag: 7 u. Gulden Mis op te dragen voor Antonetta Custers; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zm vd. Wed. Katers en Zoon. Vrijdag: 3e Vrijdag der maand, dus Missievrijdag voor de jeugd; 7.30 best. zm voor Mina Janssen; onder de H. Mis gen. H. Communie vd. kinderen voor de Missie. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Ger. Derks; 7.30 Marialof. RECTORAAT HEIDE 3e Zondag vd. Advent; 7.30 overl. fam. PeetersJanssen; 10 u. hoog mis tot bijz. int.; 3 uur lof, waarna •Maria-Congregatie voor de meisjes van 1425 jaar. Maandag: 7.30 overl. fam. Giezen- 5 winkels. Dinsdag: 7.30 overl, fam. Linders- van Dijk. Woensdag: 7.30 overl. fam. Geurts- Gellings. Donderdag: 7.30 Lamberdina Spee en overl. dochter. Vrijdag: 7.30 Huberta Janssen Gellings. Zaterdag: 7.30 Wed.Hoedemakers; 6 u. biechten; 7 u. lof t.e.v. O.L.Vr. Onbevl. Ontvangen. RECTORAAT VEULEN 3de Zondag vd. Advent: statie kerk in St Pie ter te Rome. Weldra zal Christus zich aan de wereld vertonen en zijn volk uit de sla vernij des duivels verlossen (Offer torium) Zijn voorloper kondigt reeds zijn komst aan; daarom wil de kerk dat wij ons over zijn a.s. komst verblijden'.. Introïtus Epistel Communio). Intussen gaat zij voort met de komst van Christus af te smeken door hare gebeden (Collec te, Graduale. Alleluja) en hare kinderen door het H. Misoffer waai dig voor te bereiden tot den groten feestdag, die nadert (Secre- ta, Postcommunio); 7 u. communi ceren; 7.30 lm. t.i.v. de vervolgden en bekering der heidenen; 10 uur hoogmis t.i.; 3 uur Lof, waarna H. Familie, vrouwen en meisjes. Maandag 7 u. lm. Joh. Nabuurs. Dinsdag 7.30 best. gez. jg. voor Hubert Burgers. Woensdag 6.30 gulden mis, tevens jeugdmis met volkszang, tot intentie v.d. noodwendigheden van al onze gelovigen. Collecte voor de intentie Accolieten: Leo Vennekens, Jan v. Gassel. Jan Reintjes en Piet van Meijel. Deze morgen al wie kan, hale een gulden. Donderdag 7.30 lm. vr. Heidens. Vrijdag 7.30 lm. vrouw Vervuurt en haar zoon Mathieu. Zaterdag 7,30 lm. v. Leo Jacobs; 3—4 en 5.30—6.30 biechten; 7.30 Marialof. Maandagavond 7.30 kernbijeen komst clublokaal. Dinsdagavond 7 uur godsdienstcursus 18-jarigen. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, geboden vas ten- en onthoudingsdagen. Accolieten: Wim Clephas en Wim Smedts. Kerkpoetsen: Zus v. Meijel en Annie Groetelaers. Katechismus klas 5 en 6 les 31 en 32, klas 3 en 4 les 3031, klas 2 les 19. RECTORAAT SMAKT 3deZondag vd. Advent: 6.30 lm. tot zekere intentie; 7.30 overl. fam. SwinkelsClassens; 10 u. hoogmis overl. fam. BonantsWijnen, waar na M.Garde meisjes; 3 u. lof en rozenhoedje. Maandag 6.30 lm. voor overleden ouders en fam.; 7.30 t.z.i. Dinsdag 6.30 lm. voor bijzondere gunst; 7.30 zal. levensstaat; 7.30 congregatie jongens. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, geboden vas ten- en onthoudingsdagen: 6.30 gez. gulden Mis; 7.30 lm. t.e.v. St Joseph Donderdag 6.30 lm. meest verl. zielen; 7.30 voor zegen in gezin en zaken; 7 u. Maria-congr. meisjes Vrijdag 6.30 lm. t.e.v. OL.Vr. en St Joseph; 7.30 t.z.i. Zaterdag 6.30 lm. t.e.v. O.L.Vr.; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr, vd. Berg Carmel; 5—7 biechten; 7 uur Marialof.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2