9 VéGé Vandaag kan het nog.... FIRMA VAN DEN MUNCKHOF drukwerk kantoor Uit„Peel en Maas" BEL BIJ BRAND 3 9 2 „Zo heb ik het nooit gezien" De 2e Maandag van de maand al dw eo al dw artikelen voor U krijgt hem weer op Uw dak! Da's een idee! 10.320.000 kilogram bovenbouwma- terialen (dwarsliggers, spoorstaven enz.) is opgebouwd.In de kunstwer ken (viaducten en keermuren) is 26.640 kubieke meter beton ver werkt en 3.400.000 kg wapenings- staal. De portalen, waaraan de ko peren bovenleiding met een totaal gewicht van 105.000 kilogram is op gehangen, vertegenwoordigen een gewicht aan staal van 515.000 kilogram. Aan constructiestaai, dat o.a. is gebruikt voor de perronover kapping, werd nog 810.000 kg ver werkt. Tenslotte werd ten behoeve van de telefoonverbindingen, spannings leidingen, beveiligings-instalaties e.d. bijna 200 kilometer kabel in de grond gelegd. 5 December 1891 Bij Koninklijk Besluit werd aan de heer Jos. Hasenackers, oud- Pauselijk Zouaaf alhier, verlof gegeven het bronzen onderschei dingsteken „Bene Merenti" hem door Z.H. de Paus geschonken, aan te nemen. Aangekondigd werd een grote St. Nicolaasoptocht op 6 December. 5 December 1903 Op de voorpagina publiceert de Redactie een gedicht: „Aan den W.Erw. Pater Dionysius Hageraats op zijn vijf- en twintigjarig feest als Professor aan 't Gymnasium te Venray". De Gemeenteraad hield op 1 December een openbare vergade ring. Vastgesteld werd een verorde ning op het Herhalingsonderwijs. De jaarwedde van de heer Kreijkamp, eerste onderwijzer met hoofdakte aan de dorpsschool werd wegens het aantal van 20 dienst jaren verhoogd tot f 950. 9 December 1893 Ter gelegenheid van het zilveren bestaansfeest van de H. Familie op 8 December werd door Pater Pieters een triduum gepreekt. ueefimzUtqcn Ry vaardigheids-examens Iedere dag verschijnen meer auto's op de weg, ook in Venray e.o. En iedere dag moeten meer mensen een rijbewijs gaan halen. Ze nemen rijlessen en gaan kort of lange tijd daarna op examen. Ze moeten dan naar Venlo, waar twee examinatoren de toekomstige rid ders van de weg aan de tand voelen. Wil men goede kans van slagen hebben, dan zal men toch zeker enkele malen in Venlo moeten rondtoeren, om daar de verschil lende voetangels en klemmen uit eigen ervaring te leren kennen. Dat alles kost geld en tijd. Soms zelfs veel geld en nog meer tijd. 1-Iet eigenaardige is, dat toen de rage naar rijbewijzen lang niet die vormen had, die men tegenwoordig kent, men in Venray voor dit rijbewijs examen kon afleggen, maar nu kan dat niet meer. En toch zijn we intussen uitgegroeid tot een plaats van 18.000 inwoners en zijn er ook hier meer automo bilisten als we ooit hebben gekend. Dat is vreemd. Men kan ons niet wijsmaken, dat hier in Venray geen geschikte examinators gevonden kunnen worden. En al zal het.waar zijn, dat Venlo de toekomstige auto bestuurder meer verkeers-techni sche moeilijkheden zal opleveren als Venray, een rijder, die in Venlo slaagt, kan evenmin in Amsterdam terecht, als een die in Venray slaagde, daar een groot deel toch uit ervaring en practijk geleerd moet worden. Het zou veel geld en veel tijd besparen als de oude regeling, dat men in Venray voor zijn rijbewijs kon opgaan, weer zou worden ingevoerd. O.i. is daar alles voor en niets tegen. ZWARTE PIET Zondag deed onder overweldigen de belangstelling, vooral van de kant der jeugd, de goede Heilige Man zijn intrede weer in onze stad. Ieder jaar opnieuw een feest, waarvan we de waarde moeilijk kunnen schatten. De van ontzag vervulde kinderogen, die daar op zien naar de Sint, zijn schimmel en zijn knechten, doen ons daarvan slechts een deel begrijpen. En daarom is het zo jammer, dat de Zwarte Pieten zo weinig begrip tonen voor dit kinderfeest. O, ja ze houden van de jeugd, die knech ten, ze strooien met gulle hand, maar niet naar die kleinen, die hier staan voor een van de grootste mysteries van hun leven, maar wel naar die grietjes van 14—18 jaren. Begrijpelijk misschien, want Zwarte Piet is ondanks zijn zwart gezicht, ook maar een doodgewoon mens, maar voor deze meisjes is dit feest niet bestemd. Het is be stemd voor diegenen, die op het rammelen van de ketting en het bonsen op de deur, vervuld worden vau een heilige vrees, dat nu de afrekening komt van hun kleine fouten en feilen, voor wie de figuur van de Heilige Man inderdaad die van een bovenmenselijk Iemand is. En daarmede hebben die Zwarte Pieten rekening te houden, als zij hun zware taak op de schouders nemen. De andere dagen van het jaar kunnen ze dan aan de oudere jeugd besteden. Franciscaans Broederleven in woord en beeld „Zo heb ik het nooit gezien" is de titel van een serie lichtbeelden, han delend over het Franciscaans Broe derleven en samengesteld door de bekende cineast Mr. Hustinx te Maastricht. De bedoeling is heus niet propaganda te maken om broe ders te winnen, maar veel eer om de mensen een juist idee van het broederleven bij te brengen. Ont stellend is het tekort aan inzicht op dit terrein. De broeder wordt te veel gezien als iemand, die op de wereld geen behoorlijke positie wist te veroveren en daarom maar het klooster is in gegaan teneinde toch van een goede levensstaat voorzien te zijn. Het broederschap is echter even zeer een roeping als het priester schap al is 't laatste meer verheven. Een broeder wijdt zich echter ook geheel aan de dienst van God, legt dezelfde geloften af, met dezelfde zware verplichtingen als zijn con frater, de pater Minderbroeder. Dat een broeder huishoudelijk werk verricht en dientengevolge gezien wordt als de werkman van het klooster is heel normaal. In iedere geregelde huishouding moet het ge wone werk gedaan worden. Uiteraard ligt het werkterrein van de paters anders dan van de broeders. Maar hoe zouden de paters zich hieraan kunnen geven, zonder de onmisbare hulp van de broeders? Ook al doet de broeder dergelijk werk, dit wil nog niet zeggen, dat zijn dienst aan God minder wel gevallig zou zijn. Beter inzicht Teneinde de bevolking een juist inzicht en een juist idee van het Franciscaanse broederleven bij te brengen heeft het Provincialaat der Minderbroeders genoemde lichbeel- denserie laten vervaardigen. Vanuit Venray trekt Br. Hubertus Mulders O.F.M. nu stad en dorp rond om zijn beelden te vertonen en er een gedegen tekst en uitleg bij te geven, zeer interessant en boeiend voor de toeschouwer en toe hoorder. Voor vele mensen, die deze serie zagen ging een heel andere wereld open. Een broeder treedt immers zelden of nooit op de voor grond, met het gevolg, dat ook zijn werk weinig bekendheid geniet, Toevalligerwijze heeft men wel eens een broeder naast de mestkar zien lopen en hiermee is dan de verkeerde indruk voor goed geves tigd. Na het zien van deze beelden wordt het foutieve beeld echter ver wisseld voor een heel ander en wordt het minderwaardigheidsge voel omtrent broeders naar het achterplan verdrongen. Als dit maar vast bereikt wordt heeft Br. Hu bertus reeds succes gehad, want nogmaals, op de eerste plaats is het de bedoeling de mensen een juiste indruk te verschaffen. Juvenaat in Venray Reeds lang bestond er bij de Min derbroeders de behoefte aan een ge degen broeder-opleiding. Tot 1949 kon men slechts aspirant-broeders aannemen op 17 a 18-jarige leeftijd Beter zou zijn, wanneer men de be schikking had over een juvenaat en de toekomstige broeders, onmid dellijk na het beëindigen van de lagere school in opleiding kon nemen. Dit was natuurlijk sneller gezegd dan gedaan, ook al in ver band met de huisvesting. Toch werd een oplossing gevonden. Nieuw tehuis In 1949 werden enkele lokaliteiten van het Gymnasium voor de oplei ding van broeders beschikbaar ge steld, in afwachting van een meer definitief. Ook dit werd gevonden, de ruimte tussen het machinehuis en het Gymnasium werd omgetoverd in een compleet juvenaat voor broe der-opleiding. Het gebouw bevat alle lokalen, die nodig zijn: Slaapzaal refter, recreatiezaal, leslokaal en directeurskamer. Alleen de kapel wordt gemeenschappelijk gebruikt met het Gymnasium. Hiermee was weer een woningprobleem de wereld uit geholpen en de Minderbroeders zagen een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Op 4 Oct. 1951 werd het nieuwe gebouw officieel ingezegend door de toenmalige Provinciaal Zestien jon gens, die de lagere school af hebben, volgen hier nu een grondige op leiding en bekwamen zich in die vakken, waarin zij later de Kloos tergemeenschap hier of in de Missie en daarmee O.L. Heer zullen dienen. Enkelen werken in de tuin en volgen tevens de Landbouwschool, anderen zijn op de lagere technische school in Venray voor machine bankwerker of timmerman. Som migen leren er voor kok in de keuken of schilder en schoenmaker. Zo heeft iedereen zijn taak. De geestelijke verzorging berust in handen van F. fr. Tarcisius Bertels O.F.M. en voor de werkverdeling zorgt Br. Hubertus O.F.M. die verder nog werkzaam is in het slot van het Gymnasium. Wanneer de juvenisten ongeveer achttien jaar zijn mogen ze worden toegelaten tot het kloosterleven. Zij treden in in het Moederhuis te Weert. Blijven daar ongeveer een jaar en gaan dan tot aan hun kleine Professie naar Alverna. Met het Noviciaat meegerekend is dat min stens vier jaar. De drie jaren van de kleine Professie brengen zij door in het klooster te Venray. Dan volgt de grote Professie. De broeders leggen voor hun leven de geloften af van gehoorzaamheid, zuiverheid en armoede. Daarna krijgen zij hun taak aan gewezen in een van de kloosters of pastories in het land of gaan naar de Missie. Dit is de opleiding van juvenist tot plechtig geprofeste Broeder. „Broeder Evert-huis* Onder deze naam staat het juve naat in Venray bekend. Aldus ge noemd naar een eenvoudige broeder, die in 1951 in het klooster te Megen in geur van heiligheid is gestorven. Deze broeder was zo diep door drongen van de Franciscaanse geest, dat hij-meermalen door zijn supe rieuren tot de orde geroepen werd wegens zijn te strenge toepassing van de regel van Franciscus. Reeds nu is er een grote toeloop tot zijn eenvoudig kloostergraf om door bemiddeling van het „Heilig Bruurke" van Megen verhoring te vinden bij de Allerhoogste. Moge het juvenaat in Venray zijn diensten kunnen bewijzen tot heil van de hele Franciscaanse gemeen schap en een groot aandeel leveren in het tekort aan broeders, dat helaas nog altijd bestaat, aan te vullen. De film: „Zo heb ik het nooit gezien" zal hierin ongetwijfeld een behoorlijke bijdrage zijn. Het winterseizoen is reeds ingezet. Er zullen in Venray in de komende weken en maanden niet veel avon den meer vrij zijn, door de vele vergaderingen en ontwikkelings- of ontspanningsbijeenkomsten. Nu de Heilige Familie in onze parochie na het triduum, dat zo pas gehouden is, een geheel nieuwe koers gaat varen, heeft zij ook een avond in de maand: waar mannen en jongens samen komen in een religieuse vergadering, om door zinvolle innerlijke gebedsdienst en het leerzaam beluisteren van Gods woord hun christelijke levenswil en ijver te herstellen en weer het werk van opbouw van hun gods dienstig leven en gezinsleven aan de hand van de „Levensregel" te hervatten. We zouden zo gaarne zien, dat die ene avond in de maand daar voor dan gereserveerd blijft, zodat er dan in heel de parochie geen ontwikkelings- en ontspannings avond of vergadering wordt ge houden. Het is wel wat laat, want de verschillende verenigingen hebben hun avonden al vastgesteld. Het zou een mooi ding zijn als het in Venray zover zou komen, dat er elke maand en wel DE TWEEDE MAANDAG VAN DE MAAND geen bijeenkomsten werden gehouden en dat die avond dan gereserveerd bleef voor de H. Familie. Het zou niet alleen een mooi gebaar zijn, doch daardoor zou een bezoek aan onze bijeenkomsten wellicht gestimuleerd worden, in elk geval niet geremd. Bovendien zou het niemand kwaad doen, ELKE MAAND ÉÉN AVOND te nemen, niet om te vergaderen, om zich te ontspannen of te ont wikkelen, maar om op godsdienstig terrein wat vorming op te doen. Mogen wij tenslotte langs deze weg nog een beroep doen op U om onze gelederen van de H. Familie te versterken en U als adspirant- lid op te geven, of als U reeds lid waart weer daadwerkelijk mee te doen. Hartelijk dank voor Uw aandacht en te hopen medewerking. Directeur H. Familie Kap. VAN LEIPSIG [fié£ fctek! inmaakglazen alle maten in voorraad, alsmede dikke en platte ringen, vultrechters, geslepen deksel enz. Alles wordt thuisbezorgd. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS, Langstraat 46 Tel. 713 Beleefd aanbevelend x":j: - 15 iaar»S^M^ HUW rroTi® m 15 jaar Dat gaat kosten meebrengen. Pak nu de vele geldzegels, die de VeGé-kruidenier U met handen vol geeft. Geldzegels betekenen extra huishoud-geld. Dat mag U niet laten schieten! (alléén voor MoederI) Geef ze op Sinterklaas avond een kop heerlijke chocola met een lekker biscuit je! Maar let op de kleintjes: bij VéGé krijgt U geld zegels. Kijkt U maar, hoeveel dat scheelt: een pak VéGé-cacao 50 cent met 10 geldzegels 100 gr. Kleppertjes (een biscuitje, dat lekker uit deelt) 22 cent met 4 geldzegels Dat betekent 10% kor ting! Laat dat toch niet schieten Hofkruidenier van St. Nicolaas Er zijn 1400 VéGé-kruideniers in Nederland Brand's „Up" Brand's Edel Pils Brand s Edel Malz Inderdaad kunt U van daag „nog juist op tijd" een mooi en nuttig Sint Nicolaas-cadeau kopen. Onze sortering is wel niet meer compleet, maar toch kunt u nog best slagen

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2