Het nieuwe óiqd in de St. Petrus-Banden Y'tU £mmsqduk ™Ó6°52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor ouden van dagen Avondmissen op 8 Dec. ter opening Mariajaar „Rijker leven" K.R.O.-revue ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 Hoi 49 VIER BH ZEVENTIGSTE JAARGAHG ONDERVINDT 'T unucR»mi;i KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 Na Pinksteren Hierboven vindt U dan de tekening van 't nieuwe orgel, dat het volgend jaar geplaatst zal worden in de St. Petrus Banden en dat in de plaats komt van de monumentale kast, die door de oorlog verloren is gegaan. Ir. Kayser uit Venlo heelt het uiterlijk van dit nieuwe orgel ontworpen, Pater Dr. Eliseus Bruning is de technische adviseur, die volgens voorschriften van het Bisdom, het inwendige van het orgel en de registers heeft mee helpen bepalen. De bekende orgelbouwers Gebr. Vermeulen uit Weert bouwen op het ogenblik reeds aan dit orgel, waarbij opgemerkt kan worden, dat het ook deze firma was, die in 1912 het oude orgel pneumatisch maakte, terwijl ze het in 1941 mochten uitbreiden en electrisch mak en. In 40 jaren tijds is deze firma dus voor de derde maal werkzaam in onze parochiekerk. Het orgel zal bijna 19 meter hoog worden. Het ruime oksaal ligt 4.5 meter boven de vloeroppervlakte van de kerk. Het orgel zelf wordt 7 meter breed. Men zal hierop vinden 2600 pijpen. De langste pijp zal 6 meter lang worden met een doorsnede van 25 cm. Als bijzonderheid kan worden opgemerkt, dat de frontpijpen van tin worden gemaakt in plaats van zink. In het nieuwe orgel wordt niets van het oude verwerkt, aangezien hiervan practisch niets over was. Alleen een 300 kg metaal, wat men indertijd tussen de puinhopen vond, en omgesmolten is, zal dienstbaar gemaakt worden aan de opbouw van dit orgel. Het orgel zal 3 klavieren tellen, 5 pedalen en 41 registers. (Het nieuwe orgel in Horst heeft 49 registers, Venlo 50). Dit nieuwe orgel is een unicum in deze tijd. Zulk een rijke orna mentering kent men niet meer bij het moderne orgel en wie deze tekening bekijkt, zal toegeven, dat Ir. Kayser inderdaad een monument ontworpen heeft, dat in deze monumentale kerk past en een sieraad zal zijn bij al de rijkdom, die de St. Petrus Banden reeds heeft. Men verwacht, dat het nieuwe orgel geplaatst zal worden na Pinksteren in 1954. Hoewel de kosten nog niet bekend zijn, zal het iedereen duidelijk zijn, dat het Orgelfonds nog wel het een en ander zal kunnen ge bruiken, zeker nu we binnen afzienbare tijd dit nieuwe orgel kunnen verwachten. Schrikbeeld „oud worden" moet verdwijnen Het aantal ouden van dagen in ons land neemt voortdurend toe. Direct na de oorlog was ruim 7 pet. van de bevolking ouder dan 65 jaar. Over ongeveer 20 jaar zal dit percentage meer dan 10 zijn. Dit betekent, dat rond 1970 meer dan een millioen ge pensioneerden in ons land rondwandelen. Al die mensen moeten wonen, leven en zo mogelijk nog een taak hebben. Dat ook dit vraagstuk in Venray belangsteling heeft, hebben we kunnen constateren in de Raadsvergaderingen en in vroegere acties van het Sociaal Charitatief Centrum. In vroeger dagen bestond er geen vraagstuk van ouden van dagen in Nederland. Het grootste deel van de bevolking bereikte nooit de vijf en zestigste verjaardag en stierf dus in de productieve jaren. Voor degenen, die wel het pensioen, voor zover aanwezig, haalden, was er meestal geen probleem. Het sprak vanzelf, dat de kin deren verder voor hun ouders zorg den. Meestal werd daarin voorzien door opneming van de bejaarden in het gezinsleven van de jongeren. Was dit niet mogelijk, dan kwamen de mensen in een tehuis voor ouden van dagen, onder toezicht en zeer dikwijls ook ten laste van het kerk genootschap, waartoe ze behoorden. Een last van jaren had men er zel den aan. De gemiddelde leeftijd lag veel lager dan thans. Het aantal zeventig-jarigen was niet zo groot. Zien wij naar de toestand in onze dagen, dan is er sprake van grote wijzigingen. Er zijn verschillende categoriën. Een aantal ouden van dagen kan zonder financiële moei lijkheden zelfs de levensherfst slij ten. Zij bewonen een eigenhuis en leven hun dikwijls nogal eentonig leven. Aan problemen is er geen ge brek. Huispersoneel en zeker dat van goede kwaliteit is moeilijk te krijgen. Het huis wordt te groot om te bewerken. Een kleiner huis is moeilijk te krijgen. Inwoning van een jong gezin bréngt problemen met zich. De één zoekt de rust, de ander het vertier. Huisvestingsproblemen De grootste groep kan met veel moeite na het pensioen financieel de eindjes nog aan elkaar knopen, mits men eenvoudige huisvesting zoekt en de huishouding inkrimpt. Het verkrijgen van een geschikte woonruimte is niet gemakkelijk. Deze moet op de begane grond liggen, want trappen lopen gaat in vele gevallen moeilijk of helemaal niet meer. Zij moet klein van in houd zijn, anders moet men hulp nemen, die moeilijk te krijgen is en duur moet worden betaald. Echtparen kunnen niet bij de kin deren wonen en alleenstaande oude mensen zijn niet meer welkom in vele gevallen. Onder invloed van 't moderne leven is de familie- en ge zinsverband niet meer zo hecht als vroeger. Bovendien was de toestand waarbij de ouderen en de kinderen in de speel jaren in één huiskamer of één huis woonden ook lang niet ideaal. Ouderen hebben hun eigen vrije tijdsbesteding, zij behoeven raad, soms hulp. De omgang met ouden van dagen eist veel tact en psychologisch inzicht. Men kan nu eenmaal mensen, die vergrijsd zijn in en door het leven, niet als kin deren behandelen. De tehuizen De klassieke oude mannen- en vrouwentehuizen zijn volkomenon geschikt voor echtparen, die hun eigen huishouden zo lang mogelijk willen rekken. Alleenstaanden vin den er soms een goed tehuis, doch velen teren er meer op de herin nering aan hun eigen huis van voor heen, dan dat ze zich er volkomen op hun gemak voelen. Speciale woningen Eigenlijk is de huisvesting en leefwijze van de bejaarden geen probleem. De ervaring heeft geleerd dat deze mensen zich het beste thuis voelen in speciaal daarvoor gebouwde complexen van oudelie- den woningen. Binnen het complex heeft ieder echtpaar of alleen staande zijn eigen woon- en slaap- ruimte met keuken. Men koopt zelf in, betaalt zelf huur en leeft een normaal leven. Zodra er nood ontstaat, richt men zijn schreden naar het verzorgings huis. Daar verzorgt men de was, het eten en daar is zelfs slaapge legenheid voor bezoekende familie. Een dokter vindt er een spreekka mer en er zijn zalen voor ontspan ning en conversatie. Men blijft dus zo lang mogelijk baas in eigen huis. Van deze centra zijn er reeds verschillende in den lande en ook voor Venray heeft men indertijd een dergelijk plan op gesteld. Er is zelfs een enquête ge houden om vast te stellen of hier in Venray aan een dergelijk be jaardencentrum ook inderdaad be hoefte bestond, maar deze enquête is, blijkens mededelingen in de Ge meenteraad nooit verder uitgewerkt, of heeft in ieder geval niet die resultaten, die men wenste of zocht. Intussen zijn we weer enkele jaren verder, heeft men geleerd van de fouten, die elders zijn gemaakt. Men heeft vergelijkingen kunnen maken. Nu blijkt, dat men hier wel voor de stichting van 'n dergelijk bejaarden centrum is. Men denkt aan een ver zorgingshuis, waarin degenen wor den opgenomen, die zich zelf niet kunnen helpen en men denkt verder aan kleine, speciaal voor ouden van dagen gebouwde huisjes, ge groepeerd rond dit vezorgingscen- trum. Men heeft echter voor dit verzorgingscentrum mensen nodig voor leiding en werk en hier schuilt o.m. een der grootste moeilijkheden. Lekenpersoneel is niet alleen duur, maar ook zeer slecht te krijgen, terwijl de wisseling onder dit per soneel nogal groot is. Men is dus zoekende naar een kloosterorde, die deze verzorging op zich wil nemen. Om het deze zusters ook finan cieel weer wat gemakkelijker te maken, wil men tevens aan dit be jaardencentrum een nieuwe meisjes school verbinden, daar splitsing van de overvolle St Ursulascholen geen overbodige luxe is, zeker niet met de nog steeds toenemende groei van het kindertal in Venray. Zo ziet men, dat het ouden van dagen-probleem ook in Venray de volle aandacht heeft zowel van wereldlijke als geestelijke autori teiten en dat men ernstig probeert tot een oplossing te komen. Dat de te bewandelen weg nog vele moeilijkheden zal brengen en een en ander nog wel enkele jaren duren kan, is de voorzichtige con clusie van bovenstaande beschou wing. Brief van Nederlandse Bisschoppen Het Mariajaar, van December van dit jaar tot December 1954, door paus Pius XH in zijn encvcliek „Fulgens Corona" plechtig uitge roepen, zal ook in Nederland op passende wijze worden gevierd. Om het gewicht van de pauselijke op roep sterk te benadrukken, zullen de Nederlandse bisschoppen op Dinsdag 8 December, het feest der Onbevlekte Ontvangenis, dit Maria jaar plechtig openen met een pontificale avondmis in hun eigen kathedraal. Ook in de parochies en rectoraten mag het Mariajaar geopend worden met een plechtige Avondmis, waaronder de gelovigen kunnen communiceren. Verder hebben de bisschoppen, in een brief die Zondag van alle kansels is afgelezen, voorgeschre ven, dat preken, over de Marialeer gehouden worden, dat lezingen met uitleg van de leer worden gegeven. De bisschoppen roepen de gelovigen op om zich plaatselijk, in de pa rochie en ook thuis in gebed en boete te verenigen rond het Maria beeld. Zij vragen het gehele jaar door een smaakvolle versiering van Mariabeelden in de kapellen, op bracht. Veel hebben wij, zo zegt Z.H. de Paus, in de huidige omstandigheden aan Maria te vragen. En dan somt de Vader der gehele Christenheid de grote intenties op, waar hij vol van is en verzoekt ons te bidden tot verbetering van ons leven, te bidden voor de opgroeiende jeugd, opdat zij alleen zoeke wat mooi, wat heilig, beminnenswaardig en verheffend is; te bidden voor de volwassenen, om christelijke recht schapenheid en kracht, om heilige huisgezinnen, om vredige rust voor ouden van dagen; te bidden tot de Moeder van God om brood voor de hongerigen, gerechtigheid voor de verdrukten, het vaderland voor de verdrevenen, een gastvrij dak voor de daklozen, vrijheid voor de ge vangenen; voor de krijgsgevange nen de uiteindelijke terugkeer naar huis, voor blinden, naar lichaam of ziel, de vreugde van het stralend licht, voor allen, die door haat en nijd verdeeld zijn, broederliefde, eensgezindheid en een weldadige samenleving; te bidden vooral, dat de Katholieke Kerk toch eindelijk eens over heel de wereld de haar toekomende vrijheid kunnen ge nieten tot waarachtig heil van alle volken; te bidden ook, in deze tijd van gruwelijke vervolgingen, voor allen, die belasterd, beroofd en vervolgd worden om Christus' naam, opdat zij sterk en ongebro ken volharden in het geloof hunner vaderen." Deze eensgezinde smeekbeden moeten samengaan met godvruch tige boetewerken. Gebedsijver im mers versterkt de ziel, traint haar tot zware opgaven, doet haar op stijgen tot goddelijke dingen, terwijl de boetvaardigheid ons macht geeft over ons zelf, over ons lichaam vooral, dat tengevolge van de aloude zondeschuld zo sterk de rede en de. wet van het Evangelie weer streeft." Communie in Avondmis Wanneer men tijdens een avond mis wil communiceren, mag men: heel die dag vóór de H. Communie geen sterke drank (bijvoorbeeld jenever of likeur) gebruiken; bier en wijn mag alleen tijdens de hoofd maaltijd worden gebruikt. Overigens mag men tot drie uur voor het ogenblik dat men de H. Communie ontvangt, alle voedsel gebruiken. Tot een uur voor de H. Communie mag men nog iets drinkbaars ge bruiken, behalve alcoholhoudende dranken. Waar in het Dekenaat Venray Avondmissen gelezen wor den vindt u in de kerkel. diensten. totaal f 16.123.30 Zoals we verleden week schreven is het orgel definitief besteld. Met de bouw ervan is reeds be gonnen. Hoe 't zal worden Zie daarover de beschrijving elders in dit blad We zitten in de tijd van Sinter klaas, de tijd van geschenken en surprises Wie schenkt 't Orgelfonds ook eens eens een surprise ATTENTIE Collectanten Dringend beroep op U om aanst. week (van 7—13 Dec.) alle nog in omloop zijnde orgelbusjes te ver wisselen. Dit in verband met 't waardeloos worden der zinken dubbeltjes en oude koperen centen. Bouwt allen mee aan Uw Orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray het Maria-altaar en ook thuis. „Diocesaan en streeksgewijze trekke men op vastgestelde dagen heel het jaar door in grote proces sies naar de bedevaartplaatsen, waar de maagdelijke Moeder Gods bijzonder wordt vereerd, om open lijk en op grootse wijze getuigenis te geven van ons gemeenschappe lijk geloof en van onze gemeen schappelijke liefde voor de Aller heiligste Maagd." In de brief geeft het episcopaat een uitleg van de betekenis van het feest, de eeuwherdenking van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis. Op 8 Dec. 1854 kondigde Paus Pius IX dit dogma af en nog geen vier jaar later bevestigde Maria dit in Lour- des, door te verschijnen als de Onbevlekte Ontvangenis Onze H. Vader de Paus verwacht thans van de viering van dit eeuwfeest een meer Mariageljj- kend gedrag der christenen. Dit is het hoopvolle in 's Pausen oproep: beter worden. Doch de goede daad volgt slechts op goed inzicht en, eveneens, goede beginselen helpen pas als zij in practijk worden ge Het land der toekomst. Naar aanleiding van een in dit blad van 28 November jl. versche nen artikel over de Fazenda Ribei rao en haar bewoners, zou men ter weerlegging van het daarin bespro kene, een heel boek kunnen schrij ven, En dan nog zou men wellicht niet alles naar ieders zin hebben verteld. Maar wij zullen dit niet doen en ook niet ingaan op de grote on juistheden, die hierin bewaard wor den, om maar zacht uit te drukken, op welke manier men hierin men sen bejegend, die zich volkomen inzetten voor de toekomst van onze emigranten en hun kinderen. Hoe langer hoe meer begint men te geloven, wat kort geleden een emigrant der fazenda ons schreef, nl.: „Wij vragen ons wel eens af, of het nog zin heeft naar Hol land te schrijven. Als we zeg gen, dat het ons hier goed gaat en dat wij gelukkig zijn en tevreden zijn met ons bedrijf in ons nieuwe vaderland, dan ge looft men ons toch niet". Ja, zo schijnt het dikwijls te zijn. Men zegt wel eens: het geloof is een gave Gods en zo zou men ook kunnen zeggen van de emigranten- ondertekenaars van het meerge noemde artikel, die blijkbaar niet willen geloven, dat de mensen, die op Ribeirao bleven, het Goddank heel goed maken en met hun alle (per 3 October j.l. rond 600 man en 300 man Braz. personeel) het er naar hun wens hebben. Verder nakaarten heeft geen zin. De toekomst zal hierop het ant woord geven. Brazilië is zó groot en de kansen liggen ruim genoeg om ook elders in dit land een toekomst te kunnen opbouwen. Het verheugt ons, uit meerge noemd artikel te kunnen vernemen, dat het deze emigranten in Nao— meToque ook zo goed gaat. Zij wonen thans 1200 KM zuide lijker van Ribeirao en wij hopen, dat zij er zich nog in verheugen kunnen, dat hun mede-emigranten op de Fazenda Ribeirao het thans zeer goed maken en dat de Fazen da zich nog steeds uitbreidt. Voorev. belanghebbenden ben ik steeds bereid om hun uitvoerig in te lichten en de vereiste gegevens daarbij te tonen, voor wat betreft de Cooperativa Holambra, Fazenda Ribeiro, Campinas. Roermond, 2 Dec. 1953. G. DUUSENS. DRGELHOEKJE! Verantwoording Vorig bedrag Wed. N.N. een orgelpijp f N.N. op haar verjaardag Offerblokken in de Parochiekerk f 16.088.24 5.06 Van 2329 November is er op het Kasteel „Well" te Well een cursus „Rijker leven" gegeven. Deze weekcursus, georganiseerd voor meisjes, die vaste verkering hebben, is tot zeer grote tevreden heid van de cursisten verlopen. Er namen aan deel meisjes uit: Horst, Meterik, Sevenum, Veulen, Leunen, Oirlo, Ysselsteyn, Merselo Castenray, Oostrum en Velden. Het program van deze cursus bevat o.a. lessen over Gods plan over het huweiijk, huwelijksmoraal, moeder- en kinderverzorging, op voeding in en door het gezin, kin derspel en dans, woninginrichting, terwijl Zaterdagavond bruiloft wordt gevierd. Zondag komen de verloofden hun meisje halen. Op die dag worden er nog enkele lessen voor jongens en meisjes samen gegeven. Dat deze cursus van blijvende waarde zal zijn, blijkt wel uit de gezegden van de cursisten zelf, als: „Dit is een week geweest om nooit te vergeten", ofwel: „Ieder meisje moest dit kunnen meemaken", of ook nog: „Wat kan het huwelijk toch gelukkiger worden, als je dit allemaal hebt gehoord". Van 713 December gaat er weer een cursus door. Nieuwe cursus data 1117 Januari en 1117 Fe bruari a.s. Meisjes, die vaste verkering heb ben en die deze cursus willen mee maken, kunnen verdere inlichtingen verkrijgen bij de Directie van het Kasteel „Well" te Well. De onkosten van deze cursus bedragen f 30. „Tyd voor Jolyt" De laatste jaren wordt er nogal eens geklaagd, dat Nederland geen revue meer heeft, dat in alle op.- zichten verantwoord en van hoog peil is. Van verschillende kanten werden pogingen ondernomen om tot zo'n revue te komen. Ook de K.R.O. koesterde het plan, zijn vermaarde tournée uit te bou wen tot een groots opgezet schouw spel, dat aan aller verwachtingen voldoet. Nu is dit plan tot werke lijkheid geworden. De levendige Berry Kievits, de weergaloze Gerard Walden, en de droogkomiek Harry Boda zullen in de zalen, waar de KRO-vrienden bijeen zijn, een bevrijdende schater lach doen klinken. Speciale moge lijkheden bood de muzikale bezet ting, die in „Tijd voor Jolijt" niet met een begeleidende rol behoeft te volstaan, maar actief deelneemt aan de bonte mengeling van ta ferelen. U zult onder hen de U be kende virtuozen uit vorige tournée's terugvinden. De aanwinst van nieuwe krachten echter maakte het Johnny Ombach mogelijk het K.R.O.-theaterorkest te vormen, dat U zal verbluffen door zijn sprankelende muziek. De charmante sopraan Christine Spierenburg en de gevierde bariton Henk Dorel gaan met hun lied de harten verwarmen. Lang moest gezocht worden naar een danspaar, dat aan de hoge eisen voldeed, tot het in het beroemde Hongaarse danspaar Frances en Capy werd gevonden. De K.R.O.- revue gaat met zeven, door Tom Manders ontworpen, décors op stap, die het kijkspel, mede door de rijk dom aan costuums, tot een weelde voor het oog maken. Wij -willen U niet de stortvloed van verrassingen ontnemen, door U nu reeds van de inhoud van het programma te vertellen. U zult door de wereld gevoerd worden in een vrolijke vaart, wanneer de K.R.O.- revue bij U op bezoek komt, want dan is het: „Tijd voor Jolijt". De K.R.O.-revue komt op Maandag 14 December in Venray. Verdere gegevens volgen volgende week in dit blad.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1