Onze kippen in de winter DE GOEDE SINT nuttig cadeau ^an66en-Clewi$ koopt nuttige geschenken natuurlijk bij Burgemeester van Wanssum en Meerlo met pensioen SCHOENHANDEL Henseniusstraat 8 Grote Winkelweek te Overloon H. CAMPS Trainingsbroeken vanaf 12.25 Brand's „Up" Brand's Edel Pils Brand's Edal Mali Maandag a.s. zal, zoals wij reeds meldden, J.M.H.F.J. Baronde Weichs de Wenne, afscheid nemen als Bur gemeester van Wanssum en Meerlo. Na tijdelijk werkzaam te zijn ge weest op het gemeentehuis te Maashees, werd de thans scheiden de burgemeester in 1923 benoemd tot Burgemeester van de gemeente Wanssum. In 1935 werd hij tevens burgemeester van Meerlo. In die periode van 30 jaren is veel gebeurd, waaruit de grote voortvarendheid van deze burger vader bleek. Zo werd in 1923 de grintgroeve geopend in Geijsteren, waardoor de werkgelegenheid belangrijk werd uitgebreid. In 1931 werd begonnen met de aanleg van de haven in Wanssum en de vestiging van Land bouwbelangmet haar machtige silo's en pakhuizen. De rol van de burge meester bij deze aanleg en vesti ging kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Het wegennet, een van de grootste zorgen van onze Noord-Limburgse bestuurderen, had ook zijn volle aandacht en reeds in 1935 waren alle voorname wegen in zijn ge meente geasfalteerd. Nadat de Meidagen van 1940 reeds verschillende verwoestingen in zijn gemeente hadden gebracht, werd Baron Weichs de Wenne na de be vrijding. geplaatst voor een bijna totale verwoesting. Nog even naar VERHEUGEN voor een doosje van die heerlijke Roomborstplaat Maar bij zijn afscheid zal hij kun nen wijzen op de vele herbouwde een nieuw gebouwde panden, op nieuwe wegen en vele verbeteringen die hij in voortdurende gevechten met de formulieren en autoriteiten voor zijn gemeente .heeft weten te veroveren. De uitbreiding van de silo's, de betonindustrie en stalenramen- fabriek schiep weer nieuwe werk gelegenheid, alsmede de met veel tact uitgevoerde herverkavelingen. Zijn wens voor een vaste oever verbinding met de andere zijde van de Maas gaat inderdaad in vervul ling, al zullen de omstandigheden die daartoe leiden, hem minder lief zijn. Zijn verdiensten werden geëerd met de benoeming Ridder in de Orde van Oranje Nassau in 1950. Naast zijn burgemeesterschap kan Baron de Weichs de Wenne wijzen op vele functies in het maatschap pelijke leven. Zowel voor het natuur schoon, vreemdelingenverkeer, bos- brandbestrijding en landschap heeft hij zich ingezet en zal hij ook in de toekomst zijn zeer gewaardeerde werkkracht geven. Wanssum, Geijsteren, Meerlo, Blitterswijck, Swolgen en Tienray, kunnen dankbaar zijn voor de voort varende werkkracht, die deze bur gemeester in zijn bestuursperiode gegeven heeft en waarvan men nog vele jaren de vruchten plukken zal. Ons gevuld Speculaas is lucht dicht verpakt en kan niet uitdro gen. Alleen bij VERHEUGEN Iedere pluimveehouder heeft het er de laatste jaren op aangelegd om veel wintereieren van zijn pluimvee te rapen. Wintereieren immers, daar moet de winst van komen. Dit komt eigenlijk omdat Neder land voor de winterproductie der kippen betere omstandigheden kent dan de meeste andere landen die zich met pluimvee bezig houden. En zo kunnen wij, in een periode van betrekkelijke eierschaarste op de wereldmarkt, onze wintereieren aanbieden die dan veelal een goede prijs doen, zonder dat we bang zijn dat de markt overvoerd zal worden omdat Nederland toch maar een fractie produceert van de wereld eier-productie. Een goede bedrijfsvoering is nu de enige methode om met succes pluimvee te houden en dit kan alleen de vakman. Kippenhouden bestaat niet alleen in het gereedzetten van bakken voeder en het uithalen van de eieren. Men moet zijn dieren op een bepaald ogenblik in de productie hebben en houden en dit moment ligt in de najaars- en wintermaan den. Hierbij kan een goede, doel matig toegepaste verlichting niet gemist worden. Hierdoor kan men de dieren vroeger in productie krijgen en ontijdige rui voorkomen. Bij oudere kippen kan de verlich ting een goede invloed hebben op de hervatting van de leg. Naast de verlichting dient ook aan voeding en verpleging de nodige zorg be steed te worden. Nu men allerwege hoort van de goede resultaten van de z.g. potstal voor kippen, beginnen sommige pluimveehouders te menen dat het nu voortaan met de zindelijkheid in de hokken niet zo nauw meer zal komen. Integendeel, die zorg zal nog eerder groter worden. De veel aangeprezen verlichting van de kippenhokken in de morgen- of avonduren moet de al te korte winterdag voor de kippen verlen gen, zodat ze meer voer opnemen en zo meer eieren gaan leggen, hetgeen ook door de inwerking van het licht bevorderd wordt. Een kip nu is erg gevoelig voor plotselinge veranderingen in haar levensomstandigheden, vooral als zij aan de leg is. Overbrengen in andere hokken, plotseling staken van de verlichting, al te ingrijpende verandering van voeder, dit alles is in staat om de dieren in de rui te doen vallen en de legproductie te doen staken. Verlichting moet dus op regelmatige tijden gebeuren en worden volgehouden. Hierbij moet men niet verder gaan dan de verlichting zolang te gebruiken, dat de dieren aan dag- en kunstlicht totaal 14 uur krijgen en dus eën 10-tal uren in het donker zitten om te rusten. Toch ziet men bij avondlijke fietstochten vaak, hoe op sommige bedrijven het licht in de kippen hokken brandt van een uur of vijf af en passeert men er 's avonds laat om een uur of elf, dan branden de lampen nog. In verband met bepaalde ziekten, speciaal de z.g. bodemparasieten, doet het streven opgeld om de kippen helemaal binnen te houden. Ook coccidiose doet nog erg veel schade aan de dieren en dus ook aan de winst. Men houdt dan de jonge kuikens tot 6 weken binnen en verhuist ze dan naar de zomerhokjes. Zijn ze tegèn de leg dan gaan ze naar goed ingerichte leghokken, waar men niet meer dan 3 kippen plaatst per m2 hokvloeroppervlakte. Wel schijnt men bij totaal binnenhouden verschijnselen van kanibalisme te krijgen, die soms tot ware slacht partijen in de koppel kunnen leiden. Hiervoor heeft men een probaat middel gevonden in het opzetten van brillen, die wij al eens bespro ken hebben bij de fokhanen en waarmee ook bij vechtende kippen goed succes is behaald. In Horst bv., in het pluim veebedrijf, zijn in het afgelopen seizoen niet minder dan 2700 dieren van een bril voor zien. Een der eerste voorwaarden om wintereieren te rapen is vroeg broedkuikens. Ze dienen uiterlijk Augustus aan de leg te zijn, liever nog in Augustus in volle productie. De zwaardere rassen kunnen, in tegenstelling tot wat vroeger alge meen werd beweerd, even gauw aan de leg zijn als de lichte rassen. Raapt men veel wintereieren, dan krijgt men al gauw enkele dubbeltjes per kg eieren gemiddeld meer en dit juist maakt het aantrekkelijk. Selecteren van minder produc tieve dieren moet voortdurend worden bijgehouden, omdat die de winst van de goede kippen opeten. Er zijn zelfs diverse pluimveehou ders die hun kippen na de eerste leg opruimen en dus steeds met jong materiaal werken. Bij al de kippen nemen de krui singsproducten tegenwoordig de voornaamste plaats in, maar men is het er nog niet over eens welke kruising de beste is, zodat hier ook nog wel een verschuiving zal plaats vinden naar de een of andere combinatie. Er zijn nl. nog niet voldbende gegevens uit de practijk bekend, die het mogelijk maken de een of andere kruising met zekerheid als de beste aan te wijzen. Maar één ding is wel algemeen bekend: voor een goede productie moeten opfok, verpleging en voeding, bij een doelmatige verlichting, aan zeer hoge eisen voldoen. H. C. LINSO. Met St. Nicolaas uw Boterletter van VERHEUGEN is zijn geld ten volle waard. Voor St. Nicolaas hebben wij dan ook gezorgd voor een ruime sortering in Pantoffels in leder, kameelhaar en vilt Bontlaarsjes voor dames en kinderen vanaf m. 20 Solex laarzen ook voor jongens vanaf m. 32 Ahe soorten Rubberlaarzen Overschoenen voor dames, heren en kinderen Voetbalschoenen vanaf maat 30 Werkschoenen reeds vanaf 13.95 Gymnastiekschoenen wit en zwart Dames- Heren- en Kinderschoenen Bij aankoop voor een bedrag van f 5.-- ont vangt U bij ons een aardige surprise. Het 5-jarig bestaan van de Over- loonse Middenstand is door deze vereniging aangegrepen om door een winkelweek naar buiten rucht baarheid te gevenaanhaar bestaan. Eerst na de oorlog zijn de Loon- se Middenstanders overgegaan tot de oprichting van een eigen orga nisatie in onze parochie, waarin hun belangen kunnen besproken en behartigd worden en waar men de moeilijkheden, die ook de Midden stand natuurlijk heeft, gezamelijk onder de ogen kan zien. Bij gelegenheid van de viering van dit lustrum meende men, dat op goede wijze kon demonstreren met het houden van een winkel week. Eerder bestond hiervoor slecht de gelegenheid, daar de winkels nog in noodwoningen waren onderge bracht. Nu is hierin grote veran dering gekomen ten goede. De meeste winkeliers wonen nu in een nieuw pand en zijn dus niet meer gehandicapt door gebrek aan ruimte en etalage's. Is de winkelweek een goede reclame voor wat de eigen winkelier kan bieden, zij is tegelijkortijd nodig, gezien de zware lasten die drukken op de middenstand als gevolg van de opbouw van de door de oorlog verwoeste panden. Hoewel het plan voor het houden van de winkelweek eerst laat ge rijpt is, heeft men door een inten sieve voorbereiding toch gezorgd, dat deze naar alle waarschijnlijk heid wel zal slagen. Door de goede samenwerking die we in Overloon bij het organiseren van feestelijkheden enz. steeds aan treffen, zijn de moeilijkheden die aan de organisatie vastzitten in korte tijd overwonnen en we durven dit evenement van onze midden standers dan ook met een gerust hart tegemoet te zien. Onze zakenlieden zullen hun beste beentje voorzetten en trachten hun klanten in elk opzicht te kunnen gerieven. Van de andere kant hopen zij, dat de inwoners van Overloon begrip tonen voor de moeilijkheden van de middenstanders en door in eigen plaats te kopen de eigen mensen steunen. Aan de winkelweek is een etalage wedstrijd verbonden, waarvoor de middenstanders 19 prachtige prijzen beschikbaar stellen. Daarnaast is er nog een loterij ten bate van het Wit-Gele-Kruis. Met deze loterij zijn een groot aantal prijzen te winnen. Zeer zeker zullen deze attracties er toe bijdragen om deze eerste winkelweek in Overloon te doen slagen, iets, wat wij onze midden standers van harte toe te wensen. Vrijdagavond heeft in het Gemeen schapshuis de officiële opening plaats gehad met een toespraak van de burgemeester G. v. Heusden. De fanfare Vriendenkring ver leende bij deze avond haar mede werking. Met moeite lezen, is geen ge noegen. Een goede leesbril helpt Uw ogen beter zien. Volgens voorschrift van Uw oogarts maken wij de meest ideale leesbril voor UI Smaakvolle collectie BRILMONTUREN Erkend Opticiën Ziekenfondsleverancier. Deze week prima THOMASSEN

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2