BOfrm fa Meisjes, Voor de Politierechter presenteert yfr 2 prachtige RT HE UI O UWE KEEKEM F. W. HENDRIKS Qaat de tyiuit-veilinq it Qcfitium vecdm{nen Wat is de oorzaak en wat zijn de gevolgen voor deze streken? Er is bij de fruittelers in deze streken nogal wat deining ontstaan, door de mededeling van het Bestuur dor Venlose Veiling, dat de fruit veiling in Oostrum zal verdwijnen. Dit besluit, waarvan nogal onver wacht bekendheid werd gegeven, heeft veler tongen in beweging ge bracht en er worden zo links en rechts de nodige opmerkingen over gemaakt. Zo voelt men deze centralisatie als een smaad voor deze streek, die lang voordat in Venlo fruit werd geveild, in Oostrum reeds een eigen "veiling had. Ruim dertig jaren ge leden kon men langs de Stations weg in Oostrum de kisten en zakken fruit zien staan, die daar werden geveild. Later is er de tuinbouw- vereniging gekomen met een eigen gebouw, klok etc. Men meent, dat reeds langer de Oostrumse Veiling, Venlo een doorn in het oog is, reden waarom Venlo al eerder besloot, dat kleine partijen naar Venlo moesten om geveild te worden. Later verdween de gehele veiling en mocht men in Oostrum alleen maar sorteren. En door de laatste beslissing zal ook dat afgelopen zijn, zal ook de sortering in Oostrum gaan vervallen en moet voortaan alle fruit rechtstreeks aan Venlo geleverd worden, waar dan tevens gesorteerd wordt. En dat, terwijl de ligging van Oostrum t.o.v. Duits land door de brug in Well, beter gaat worden dan ooit en door het wegennet in Oost-Brabant, via de Vredepeel met een groter contingent fruittelers zal verbonden worden, als men vroeger voor mogelijk zou hebben gehouden. Deze en andere klachten zijn voor ons aanleiding geweest om de directie van de Venlose Veiling een drietal vragen te stellen, waardoor men o.i. een betere kijk op de gang van zaken zal kunnen krijgen. Beweegredenen Wat zijn, aldus onze eerste vraag, de redenen waarom de sortering en de veiling in Oostrum weggaan, ondanks het feit, dat dat deze daar al meer dan dertig jaren is geweest? Het antwoordt hierop luidt, dat hiervoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen. Met alle erkentelijk heid voor het werk, dat in 30 jaren in Oostrum is gebeurd, is het zo, dat er in die dertig jaren op het gebied van fruit wel wat veranderd is. En juist van die verandering is Oostrum het slachtoffer geworden. Voor de oorlog werden er aan de fruitafzet weinig eisen gesteld. Zo waren er toen behalve veilings- kosten zeer weinig andere kosten aan deze fruitafzet verbonden. Naderhand wijzigde zich dit lang zaam en de eisen die het publiek stelde werden hoe langer hoe zwaarder. Als men bedenkt, dat men op het ogenblik alleen al 15 sor teringen kent van sterappelen, dan is het logisch, dat sortering en vei ling twee aparte grootheden zijn geworden, twee aparte bedrijven met elk een eigen exploitatie, eigen machines, personeel en boekhouding. De veiling op zich moest al eerder in Oostrum verdwijnen, omdat hier voor de kosten te hoog werden. Vpor die ene dag, dat er inVenray geveild werd, moesten uit Venlo mensen overkomen, moesten auto's rijden en zo werden de kosten te zwaar. Niet voor Venray en om streken, die hiervan het profijt had den door goedkopere vracht etc., maar wel voor de andere telers, die toch ook een aandeel moesten dragen in de hoge veilingkosten van Oos trum. Terwijl er voor hen geen voordelen aan waren verbonden, Men heeft toen de sortering in Oostrum gelaten. De machines, die intussen voor de sortering hun in trede hadden gedaan, kwamen ook naar Oostrum. Maar in de afgelopen jaren bleek ook hier weer, dat een rendabele exploitatie niet mogelijk was van dit onderdeel. Zo werden in het afgelopen jaar in Oostrum 277.605 kg fruit gesor teerd, waaraan 4023 man-uren werd gewerkt. Per man-uur werden dus (iO kg fruit verwerkt. Het loon voor de sorteerder be draagt met soc. lasten f 1,38, zodat de loonkosten per kg 2 cent gaan be dragen, maar waarbij geenafschrij vingen zijn geteld van gebouwen, machines etc. De kosten in Venlo voor sorteren liggen heel wat lager. De loon kosten per kg bedragen daar slechts 1,2 cent, wat zijn oorzaak vindt in rationeler bedrijfsvoering en kun diger sorteerders. De prijs voor sortering in reke ning gebracht aan deleden bedraagt slechts 1,75 cent per kg. Zo blijft er dus in Venlo wat over voor afschrij ving etc., maar in Oostrum moet er geld bij. Geld dat voor 9/10 deel moet worden opgebracht door de groententelers, die nu eenmaal het grootst aantal ingeschrevenen zijn bij de Venlose veiling. Daarenboven zal er in de toekomst nog beter gesorteerd moeten wor den. Wie de Amerikaanse methode ziet van fruitverpakging, vervoer etc., weet dat we nog ver achter zijn en dat, willen we het buitenland als voornaamste afnemer houden, nog veel strenger op kwaliteit en verpakking gelet zal moeten wor den. Dit is alleen centraal mogelijk. Daar kunnen alleen de nieuwe dure machines rendabel worden gemaakt en het bedrijf zodanig worden ge ëxploiteerd, dat de zeer hoge kosten voor de voorbereiding der veiling zo laag mogelijk blijven. Zo wordt bv. per 1 Februari reeds begonnen met eenmalige fusten en zijn er voor de toekomst nog ander plannen in bespreking. Dit alles kan men in Oostrum niet meer aan, zonder dat men van andere aangeslotenen klachten krijgt over de kosten, waaraan zij moeten meebetalen, maar waarvan zij geen vruchten plukken. Dit is dan de oorzaak waarom ook de sortering gaat verdwijnen. Oost Brabant en Duitsland In bovenstaande, zo luidde onze tweede vraag, hebben wij niets ge hoord over de guntige ligging van Oostrum t.o.v. Duitsland en Oost- Brabant. Is daar wel aangedacht? Natuurlijk, aldus het antwoord, heeft men in Venlo de gunstige lig ging van Oostrum t.o.v. Duitsland bekeken. Maar de Roermondse veiling, die wat groenten betreft, toch de Venlose stukken voor is, exporteert al haar groenten via Venlo. Venlo is nu eenmaal een ex portplaats (een der grootste van Nederland), daar wonen de expor teurs, zijn de grenskantoren inge richt voor een dergelijk vervoer, kortom is men volledig ingericht voor en op de hoogte met de Duitse markt, en zover zal men voorlopig in Oostrum nog wel niet zijn. Wat de ligging betreft t.a.v. Oost- Brabant, zaï de toekomst uit moeten wijzen, of dit inderdaad een factor is, die meespeelt. Op dit moment kan men daar geen rekening mee houden. Wat anders is, of men in de toekomst juist hiervoor in Oos trum geen plaats moet zijn. Door samenwerking van de Noord-Lim burgse en Oost-Brabantse fruit telers is hiermede in de toekomst wel wat te bereiken. Doch dan moet het uitgaan van de betreffend fruit telers zelf. Vrachtvergoeding Nu de sortering naar Venlo ver huist, komen onze telers voorhogere vracht-kosten. Is het niet billijk, aldus onze derde vraag, dat de Venrayse fruittelers, die zich toch bij de veiling hebben aangesloten, omdat men in Oostrum terecht kon, nu dit niet meer kan, ookeen kleine compensatie krijgen voor de hogere vrachtkosten? Het antwoord op deze vraag was, dat op de eerste plaats al de op brengst van de Venlose Veiling com pensatie geeft. Cijfers van 8 veilingen in Octo ber toonden aan, dat de prijzen voor dezelfde kwaliteiten in Oostrum 7x lager lagen en slechts 1 x hoger. Wat ook logisch is, omdat de koper automatisch de vrachtkosten van uit Oostrum in zijn koopprijs ver- calculeert. Over een verdere compensatie als vrachtvergoeding of iets dergelijks wordt gedacht. Maar tevens zou men graag zien, dat de telers zelf eens met voorstellen komen, omdat deze kwestie niet zo eenvoudig ligt, als men wel zegt. In gezame- lijk verband is misschien echter een oplossing te vinden. Tot zover deze kwestie. Tegen het zakelijk betoog van de Venlose Veiling moet o.i. weinig tegen in te brengen zijn. In de zakelijke wereld van vandaag kan men moeilijk rekening houden met sentimenten en andere gevoelens. Maar dat de wijze waarop een en ander aan het publiek is gebracht, minder fraai is geweest, is van de andere kant van de Venlose Veiling een tactische tout, die deze coöpe ratie, waarin beweerd wordt, dat alle leden een stem in het kapittel hébben, allerminst te verwachten was. Deze zaak had men o.i. beter bij de leden kunnen voorbereiden en niet zo dictatoriaal moeten be disselen als nu gebeurd is. Een en ander zou dan op plezieriger wijze opgelost zijn. Vrijdag j.l. moest voor de polie- tierechter alhier verschijnen een avontuurlijk aangelegd Venloos juffertje, dat op een goede dag eens naar België was gereisd. Nu is dat feit op zich niet zo erg, maar genoemde juffrouw had een koffer meegenomen. En om dat koffer daar ging het om. Want ze was in Venlo een zaak binnenge stapt, had onder een valse naam een koffer op zicht meegenomen en had toen de benen genomen met het koffer. En dat is natuurlijk verboden. Aangezien deze juffrouw al meer van dergelijke akkevietjes aan de hand had gehad, werd het nu 1 maand brommen in Roermond en daar heeft men geen koffer bij nodig. Als dames met elkaar ruzie heb ben, dan zwaait er gewoonlijk wat. Dat bleek ook het geval te zijn in Ysselsteyn, waar de ene de andere o.a. verweet, dat ze geen hersens had. maar een lege bovenkamer. En daardoor was de andere zo diep beledigd, datjde politierechter er vlug een tientje op moest leggen, om de smaad tenminste wat te ver zachten. Het beste bier is oorzaak van vele rare dingen. Zo was er in Tegelen een vader, die teveel geprofiteerd had van dat beste bier. En in die stemming ont moette hij een jongeman, die hij promt verweet, met zijn dochter Ook in verpakkingen van 100 en 250 gram wat uitgehaald te heben. Nu kende de jongeman noch de vader, noch de dochter, maar de dronken vader was voor geen rede vatbaar. Dat liep zö lang tot er geslagen werd, waarbij de vader het onderspit moest delven, aangezien door al het bier zijn oriënteringsvermogen zwaar geleden had. Toen hij nuch ter was cn zijn gezicht versierd zag met het schoonste blauwe oog wat men zich maar denken kan, werd een aanklacht ingediend, maar dat vond zelfs de politierechter wel wat brutaal, reden waarom de onschul dige jongeling werd vrijgesproken. In Siebengewald kregen twee buren ruzie, een grote kerel en een vinnig juffertje. De grote kerel kon het niet winnen en haalde er politie bij. De juffer was echter ook hier niet te overwinnen, want voordat de politierechter zijn uitspraak had gedaan gilde ze al dat ze in hoger beroep ging. Toen kreeg ze bij haar f20 boete nog een week voorw. De jongeman, dje in Afferden, met bierglazen b'égon te gooien kreeg f 40.om te leren, dat deze instrumenten er zijn voor bier te drinken i.p.v. te gooien. Een Duitser uit Siebengewald moest na sluitingstijd nog sigaretten hebben. Toen de winkeldeur niet gauw werd open gemaakt, sloeg hij de ruit maar in. F. 20.boete, moet hem leren, dat we sinds 1945 weer in een geciviliseerde wereld leven. 50 Glazen bier op drinken is een knappe prestatie. Maar om dan no; op een moter te stappen en weg te rijden, is nog een groter kunststuk. Toch wist een jongeman uit Maas- bree dit alles te volbrengen, voor dat de politie ingreep. .,Je lijkt wel een gemotoriseerd biervat" aldus de Officier, die hem zijn rijbewijs af wou nemen. De verdachte hield echter een uitvoerig pleidooi, waarin hij bewees, dat hij i.v.m. zijn kippenhouderij zijn motor niet missen kon. Hoewel de .politierechter niet be greep wat kippen met motors te maken hebben, kwam hij er ditmaal met 160.boete vanaf, maar kreeg bovendien 1 jaar v.w. wat zijn rij bewijs betreft. Twee jongelingen uit Blitterswijck voelden zich gedrongen een inwo ner van Velden af te rossen. Dies trokken zij op een duistere avond op dit heer af en gaven hem een flink pak rammel, waarbij op de een of andere wijze zelfs metaal aan te pas kwam. Van de ene broer kon het defini tief bewezen worden dat hij gesla gen had, van de andere niet. Dus kreeg de ene f 30.de andere vrij spraak. In Bergen lagen wat weipaaltjes te rotten, tot op een goede dag een man daar voorbij kwam, die ze mee pikte en er brandhout van maakte. De Gemeente kon toen plotseling die paaltjes niet missen en maakte er een politiezaak van. F* 15 boete was de tol, die betaald moest worden, aan de gerechtigheid. In Venlo was een vertegenwoor diger, die ternauwernood zijn be staan had en bovendien een baas had, die niet bar vlug met de afre kening over de brug kwam. Toen hem dan op zekere dag f 90.ge geven werd om een treinabonnement te kopen, pikte hij het geld voor zijn huishouden in en liet de baas, de baas. Die liep terstond naar de politie en aangezien de reiziger ook geen brandschone lei had, werd gevangenisstraf gevraagd. Met 1 mnd vw. kwam hij er echter af, ook al omdat de f.90.weer waren terug betaald. In Tegelen hadden er twee ruzie en dat ging er nogal hard op, om dat er zelfs rieken bij aan te pas kwamen. Nummer drie kon dat niet aan zien en gaf de rieken-gebruiker zo'n labberdoedas, dat hij het hazenpad koos en naar de politie rende. De schuld van nr. 2 kon direct worden vastgesteld, maar van nr. 3 was het een andere zaak. Hij was immers tussen beide gekomen om erger te voorkomen. Om niet nogmaals opgeroepen te moeten worden en met hem alle mogelijke getuigen, kreeg hij maar f 5.boete. Een 62-jarige melkrijder kwam op zijn oude dag nog tot rare dingen. Toen namelijk een van zijn klanten zijn melkbus meegaf met de bood schap, dat hij voorlopig geen melk meer leverde, hield hij de melkbus bij zich i.p.v. die netjes af te leveren ÏAM D£ -- - ALBUM: BOFFIE EN BUiKIE IN DE KNOOP Een origineel en fantastisch leuk verhaal, paedagogisch volkomen verantwoord, te illustreren met 96 meesterlijk getekende strips. De prijs van dit album bedraagt slechts 11.- ps. ALBERT HEiJN'S PANORAMA Een kloek boek, dat boeiende ver gezichten opent op vele gebieden van techniek, verkeer en industrie. Een waardevol bezit voor vader en zoon. Te illus treren met 150 ge kleurde plaatjes. Verkrijgbaar a f 1.25 Spaan BOFFIE-strips en PANORAMA-plaatjes! Deze strips worden verpakt bij: Albert Heijn's Echte Zaanse Be schuit, Prima Ontbijtkoek, Gember koek, Groninger koek, Limburger koek en Smalsko. De Panorama-plaatjes zijn verpakt bij: Boffie Koffie, Zaanse Koeken, Zoute Bolletjes, Vermicelli en Macaroni, Chocolade, Chocolade- Repen en Tabletten, BONS voor deze strips en plaatjes bij Albert Heijn's verpakte thee. Albums verkrijgbaar in onze filialen. aan de fabriek. En iedere dag schep te hij uit de melkkannen van de andere boeren zoveel weg, dat die bus ook mooi vol zat. Als hij Zaterdags de centen mee kreeg voor de melklevering, hield hij het geld van die ene bus netjes voor zich zelf en had zo een ren dabel zaakje. De melk werd echter zo lang overgeschept tot het in de gaten loopt. Nadat de verschillende boeren zich weken lang het hoofd gebroken hadden over de vraag, hoe het mogelijk was, dat hun koeien plotseling zo weinig melk gaven, ging men de zaak eens na en toen was het gebeurd. Men schatte dat zo ongeveer voor f. 270.melk verdwenen was. Het melkbaasje stond nu te bib beren en te beven, zag de gevange nispoorten al ver open, maar had geluk. De Officier meende hem niet beter te krijgen, dan door hem zijn centen af te nemen en vroeg f 150 boete en die kreeg hij dan ook prompt. Wij hebben al eens meer betoogd, dat Vrouwe Justitia niet sportief is. Iemand uit Gennep, die 's avonds met een flinke vaart over de Rijks weg met zijn auto kwam snorren, had op een gegeven moment een rood lichtje gezien. Aangezien hij het druk had met een tegenligger en hij verder meende dat de fietser op het fietsenpad was, had hij er geen acht op geslagen. Maar bij zijn thuiskomst bleek 't politie te zijn geweest, die controle hield. Kortom, hij meldde zich direct, bood zijn excuus aan en meende dat hij daarmede aan zijn verplich tingen had voldaan. Vrouwe Justitia werd er echter bijgehaald en Barbertje moest bloei en. Men rijdt nu eenmaal niet on gestraft politie voorbij. Alhoewel uit de gehele behandeling bleek, dat deze man inderdaad ter goeder trouw was geweest, moesten f 40. dit negeren van het stopsein goed maken. Hetgeen niet, zoals hier boven al is gezegd, sportief is. „Werkt en bidt" is ons gegeven Als een richtsnoer voor het leven. Laat ons dan ook biddend werken Voor de bouw van nieuwe kerken. Borstelwerk leerkoppen, bokkepoten of silolak- kwasten, radiatorkwasten, verf- borstels en penselen alle maten in voorraad blokwitters, wit-luiwagens, kamer- en straatbezems, pracht heibezems 35 ct. Langstraat 46 Tel. 713 Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581 Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393 Mevr. A*. Pijls-Drenth, Grote Straat 14 Mej. T. Coenen, Patersstraat 30 Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 4