KLM Landbouwvooruitzichten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor 1954 FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uit„Peel ea Maas" Geef een OVERALL ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 No. 47 VIER BN ZBVBNTIGSTB JAARGANG MAAS f CONFECTIE VAN Vé EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venroy f 1.45 Interessant betoog van de heer Dings Het jaar 1953 is Voor de boeren 'n bewogen jaar geweest, aldus de Secretaris der L.L.T.B., de heer Dings, op de Vrijdag j.l. te Venray gehouden Kringvergadering een uitvoerige uiteenzetting gaf van de economische ontwikkeling in 1952 en 1953. Er zijn afzetmoeilijkheden geweest met boter, met varkens, met granen. We hebben op moeten letten op de nieuwe grond- politiek van de Regering, waar de socialisten in de nieuwe pach- wet en de wet op de verkoop van landbouwgronden een tendens leggen, die wij boeren niet graag zien. Van de andere kant zijn er licht punten. Er is immers meer klaar heid gekomen in de P.B.O. Het Land bouwschap is practisch klaar en de Stichting van de Landbouw heeft haar langste tijd geleefd. De Productschappen geven echter grote moeilijkheden. Het mag wel eens gezegd worden aldus de heer Dings, dat de producenten hierin veel tegenwerking krijgen van de vrije handel, terwijl anderzijds de ar beiders pariteit wensen en evenveel arbeiders in de leiding willen zien als werkgevers. Dit leidt nog tot allerlei botsingen en de oplossing van een en ander zal veel tijd en moeite kosten. En toch moeten ze er komen, want volgend jaar gaan de Bedrijf schappen verdwijnen en wat er dan zal komen is nog een vraag. Waar schijnlijk Rijksbureaux, maar dan is men nog niet verder. Een ander lichtpunt is de belas tingverlaging, die een verlichting betekent vooral voor de grote ge zinnen, door de verzwaarde kinder aftrek, het wegvallen der school gelden en de verlaagde inkomsten belasting. Ook de kinderbijslagregeling staat op de helling en wordt binnens kamers gereed gemaakt. Prijsvaststelling Voor het komende jaar zal het van groot belang zijn, dat men komt tot een juiste prijsvaststelling In het verleden hebben wedez.g. garantieprijzen gekend, b.v. voor bacon.Deze garantieprijs is tot stand gekomen door de kostprijs te ver meerderen met 20 pctondernemings- vvinst. Dit biedt zeker voor de bacon grote voordelen, maar is voor andere producten niet zo prettig, omdat dit ieder risico voor de boer uitsluit. Komt men er boven, dan wordt de prijs afgeroomd en heeft de boer er niets aan. Daarom gaat men liever de richting uit van de min.- prijs, die dan zal bestaan uit kost prijs en betaling van bedrijfsieiding. (zgn. integrale kostprijs). Kostprijs f kan men berekenen, maar welke cijfer zal men aanhouden voor de „bedrijfsleiding-kosten Hiervoor [heeft men de volgende staat op - gezet: Granen f 65 per ha. Suikerbieten f 100 per ha. Aardappelen f 100 per ha. Varkens f 6;50 per stuk. Kippen f 1 per stuk. Runderen f25 per ha grasland of voedergewas vermeer derd met f 20 per beest. De graanprijs is hierop al inge steld. Brengt hij dus meer op, dan is het voor de boer. Brengt hij min der op, dan geeft de Overheid bij. Graanpryzen Met de graanprijzen is het raar gelopen. Door de prijsstijging t.g.v. de Koreaanse oorlog moest de re gering f 10 bijleggen per 100 kg op het buitenlands graan. Een vlucht voor de Russen J. Vaszary. 28 „Waar is uw vrouw?" Zo onbevangen mogelijk ant woordde ik: „Nadat zij zich gelegitimeerd had is zij naar de kamer gegaan om te slapen. De gebeurtenissen van deze nacht hebben haar erg aan gegrepen." Ik zag Peter met een schop in de hand aan de deur verschijnen. Voorzichtig sloop hij de kamer in en stelde zich achter de agenten op. De arbeider uit de ijzergieterij keek naar de deur, die naar de kamer leidde, dan naar mij. „In orde, dan gaan wij maar." Hij wist niet, dat hij met deze zin zijn leven gered had. Peter liet langzaam de reeds op geheven schop zakken. De agenten groetten en gingen weg. Hun wagen was reeds een heel eind weg en nog stonden wij zwij gend en bewegingloos in de keu ken. De boer sprak het eerst. „Wel verdomme Nu had haast geen zin meer. Wij pakten onze pungels op ons gemak in. Zelfs bleven wij avond eten. Des nachts gingen wij naar huis. Toen wij het dorp hadden verla ten, rende de hond Bog&r ons met grote vreugde tegemoet en begroet In 1952 waren de wereldprijzen zo gedaald, dat de toeslagen werden teruggetrokken. In 1953 was de kostprijs van het binnenlands graan gelijk aan de prijs op de wereld markt en voor 1954 verwacht men, dat haver en gerst iets meer dan de kostprijs zullen opbrengen, maar dat de rogge zelfs onder de kost prijs weg moet. De akkerbouw- streken krijgen dus wel klappen. De gemengde bedrijven voelen dat zo niet, maar de graanprijzen zullen op peil gehouden moeten worden wil men niet een crisis krij gen in de gehele landbouw. Daar om denkt men aan heffingen op de import. Hierdoor zullen in 1954 de gerstprijzen liggen tussen f 21 en f 22,75 de haver tussen f 19,50 en f 21,25. Met de rogge is echter weinig te beginnen. Naast een 450.C00 ton, die in het binnenland wordt geprodu ceerd, zit men nog met contracten uit het buitenland voor 80.000 ton en met deze voorraad is geen ren dabele roggeprijs mogelijk. Voor de nieuwe oogst verwacht men een toeslag per ha, alléén voor die gebieden, die op rogge zijn aangewezen als veenkoloniën en zandgronden. De andere krij gen niets en zullen dus ofwel tarwe, waarvan de prijs goed ligt, ofwel haver of gerst moeten ver bouwen. Veeteelt Wat de varkens betreft mogen de Nederlandse boeren zich in de handen wrijven. 1953 is redelijk goed geweest. Door de diverse organisa ties is prachtig gewerkt. Terwijl in België Duitsland en Frankrijk de prijzen daalden, kon hier'n redelijk niveau gehandhaafd blijven. Dat is gelukt door ruimere export van bacon, het uit de markt nemen van spek en vet, subsidies, ruilen met Rusland en export van rundvlees naar Frankrijk. En dat alles, ter wijl de varkensstapel in het afge lopen jaar met 220.000 stuks aan groeide tot 274 millioen. De vooruitzichten zijn, dat het baconcontract met Engeland iets groter zal worden, maar of de prijs mee zal vallen is een andere vraag. Denemarken moet leveren voor 19 centen per kg minder als vorig jaar. Men hoopt te komen tot 42.000 ton (v.j. 35000 ton). Verder is het zo, dat de varkensstapel in Duits land, Frankrijk en Canada terug loopt, dus hier kan voor de Neder landse boer ook iets winst in zitten. Bovendien is er het baconfonds met 2,5 millioen gulden, waarmede mo gelijke klappen kunnen worden op gevangen. Toch moet geadviseerd worden de varkenssapel niet uit te breiden. Eieren 1953 is een van de beste eierjaren te ons uitbundig. Hij had aan de rand van het bos op zijn baas gewacht. XVIII Twee of drie weken lang hadden wij een tamelijk rustig bestaan op de verlaten hoeve. Ik zeg tamelijk. Er ging namelijk geen dag voorbij, waarop de Russen ons niet een paar keer kwamen opzoeken. Daarop waren wij echter voor bereid. Zodra de hond gevaar meldde, verlieten wij het huis. Dan verbor gen wij ons in het bos of gingen naar onze schuilplaats boven op de heuvel, die wij Kaap de Goede Hoop gedoopt hadden. Van daaruit keken wij ons gemak toe, hoe de Russen het huis in en uit liepen en weer teleurgesteld vertrokken Alleen het koken was ietwat moeilijker onder deze omstandig heden. Elke dag haalden we zoveel le vensmiddelen uit de verschillende bergplaatsen te voorschijn, als wij nodig meenden te hebben. Hadden wij bij toeval te weinig reuzel gehaald dan moest voor een lepel vet het dak opgeklauterd worden. Voor een of twee aard appelen moest het bos ingetrokken worden. Verschenen onder het koken de Russen dan moest gaar of niet gaar, alles verstopt worden en het vuur gedoofd. Het kwam wel voor, dat wij soms drie keer met de kokerij ophielden en het eten pas tegen middernacht klaar kwam. Mijn vrouw muntte niet bepaald uit in de kookkunst.® In het begin kookte zij volgens geweest, die de boeren hebben ge kend. Weliswaar lag de eierprijs 1 cent lager, maar de voederprijs was ook 2,5 cent terug uit gegaan, zodat de pluimveehouders wel meer dan 20 pet ondernemingsloon hebben ontvangen. 1952: kale kostprijs 13,5 ct. uit betaald f 15,16. 1953 (3 4 jaar): kale kostprijs 11,5 ct uitbetaald f 13,81. De grootste helft van de eieren moet voor export gaan. Naast een binnenlandse consumptie van 1000 a 1100 millioen zijn er in 1952 ruim 1360 millioen stuks uitgevoerd. Daar bij komt nog de export van 34 mil lioen eenden-eieren en voor 34 mil lioen gulden slachtpluimvee. De pluimvee leverde 10.4 pet van alle agrarische export. In 1953 ontving Limburg 37 millioen gulden aan eiergelden, dat is 9 x zoveel als de suiker- bietenoogst daar oplevert. De kippenstapel heeft zich dan ook sterk uitgebreid en het voor oorlogse peil overtroffen. 1949 8.3 millioen stuks 1950 10.68 millioen stuks 1951 12.28 millioen stuks 1952 12.9 millioen stuks 1954 15 millioen stuks. Na afschaffing van de kuiken toewijzing (eind 1952) zal het aantal in 1954 de 20 millioen overschrijden (afhankelijk van selectie en op ruiming 2e jaars kippen). Om echter een teveel aan kuikens tegen te gaan is de pluimveeregeling ontworpen (zie ons blad van 14 dagen geleden) waardoor overpro ductie wordt voorkomen. In het voorjaar zal men zeker kunnen zijn van terugslag van eier- prijzen, door de eigen eierproductie van het buitenland. Maar nieuwe terreinen worden gezocht o.a. Zuid- Amerika en misschien, dat hierdoor de prijzen nog gehandhaafd kunnen blijven. Men moet echter op een kleine tegenslag voor het komende jaar rekenen. Melk Bij de melk hebben we jarenlang de garantie-prijzen gekend, die de boer weinig risico gaven, maar daarnaast ook iedere meer-winst afroomt. En dat is in de afgelopen jarei? wel eens gebeurd. Daarom vraagt men voor 1953 1954 de integrale kostprijs, waar door bij een goede export van kaas, boter en condensmelk, er voor de boer ook wat extra's aanzit. De prijs voor '51'52 was 20 ct bij 3.5 pet vet. Voor '52'53 goldt dezelfde garantieprijs. Het is wel eens aardig om te weten, hoe een dergelijke prijs wordt samengesteld. Het Landbouw Economisch In stituut stelt aan de hand van 420 bedrijven in verschillende delen van ons land, de kostprijs vast van de melk voor het volgende jaar. Dan gaan die prijzen naar de provinciale organisaties en veehou derijcommissies, waar ze besproken worden. De prijs gaat dan vervolgens naar de vaehouderij-commissie van de Stichting van de Landbouw, die na overleg/ deze ter advies door zenden naar het hoofdbestuur van die stichting, welke hiermede naar de minister gaat en daar onder handelt. De minister brengt dit tenslotte in de ministerraad, die de beslis sing geeft. De prijzen voor 1954 zullen hoger moeten komen liggen door de 5 pet loonsverhoging, wat voor de zandgronden ongeveer 45 cent per 100 liters bedraagt. Maar daarnaast staat een daling door goedkoper veevoeder, mest stoffen en rente. Verder is men uitgegaan om verschillende redenen van een vet gehalte 3.7 pet vet. De gemiddelde kostprijs is nu geworden per 100 kilo: •voor weidegebieden f 18.95 voor de zandgebieden f 71.25 landelijk van 't geheel f 20.10 Voor '52'53 is men uitgegaan van 't landelijk gemiddelde. Ook voor 1954 voelt men hier voor en zou 't dan zijn f 20.10. Het is echter in de practijk zo, dat bij een gemiddelde gegaran deerde prijs de consumptie-melker boven en de industriemelk er be neden komt, (b.v. in 1950'51 bracht de consumptiemelk 21 cent en de industriemelk f 18.60 op). In cijfers aangeduid zou dit jaar de prijs van 't zand wellicht 50 ct. beneden, die f 20.10, de prijs van consumptiegebied zeker 1 cent er boven komen te liggen. Het zand zal dus in wezen niet f 20.10 maar 19.5 k 19.6 ct. gegarandeerd worden. Natuurlijk als de prijzen van de boter, kaas enz. meevallen wordt het hoger maar het verschil met de consumptiemelk blijft. f 20.10 is dan ook voor het zand gebied onaanvaardbaar. Daarom is het navolgende voorstel van de organisaties gedaan. Bij een gemiddelde garantie van f 20.10 bij 3.7 pet. vet is de kans groot, dat de industriemelk (zand gebieden) te laag komen (beneden de kale kostprijs, dus gewone arbeid nog niet' geheel betaald). Om bij een landelijk gemiddelde prijs tevens de zandgebieden een garantie te geven dat zij in het slechtste geval toch de kale kostprijs krijgen, zal de garantieprijs f 20.50 k f 20.75 moeten zijn. Of het inderdaad lukken zal deze prijs te krijgen zal men moeten afwachten. De heer Dinghs besloot zijn be toog met een opwekking aan alle leden om te zorgen dat de organi saties, die niet alleen op economisch terrein zoveel strijd moeten leveren, sterk kunnen blijven staan, door het vertrouwen, wat de boeren aan hun werk geven. het cahier met de geschreven recepten. De schotels hadden een vreselijke smaak. De schrik sloeg ons om het hart als wij maar zagen dat zij het schrift doorbla derde op zoek naar nieuwe ge rechten. Uiteindelijk wisten we niets beters te doen dan het receptenboek te stelen, waarop Peter het plechtig verbrandde. Ook dat gaf geen baat. Het eten was of halfgaar of ganselijk verbrand, 't Leek nergens op. Mijn vrouw wentelde alle verant woordelijkheid daarna af op de Russen. Maar ook rustiger dagen brachten geen verbetering. En dagelijks brak er wat: een bord, een fles, of een glas. Dit noodzaakte ons tenslotte de leiding van de keuken van haar over te nemen. Zo geviel het dat zij hele dagen op de heuvel kon liggen zonne baden, terwijl wij ons met de huis houding hadden bezig te houden. En hoewel zij nooit de minste critiek op haar gerechten geduld had, zat zij hevig af te geven op onze mooie gerechten. Ik kan mij heden ten dage als topprestatie van onze kookkunst nog een gevuld flensje herinneren. Haar enige waardering was: „Bij gebrek aan beter is het wel te eten" Zij at het ook, zelfs ons deel erbij. Met de dag werd het warmer. De zomer naderde. In de rustige uren werkten wij in onze moestuin, die aan de rand van het bos lag. Wij zaaiden, pootten, schoffelden, wiedden en begoten de plantjes. Wij hadden spoedig resultaat. In korte tijd genoten wij van jonge uitjes en 21 November 1891 Het St Nicolaasgilde te Venray, bestond 250 jaren. Op de jaarmarkt van 18 No vember waren aangevoerd 180 stuks hoornvee en 85 biggen. Het hoorn vee gold f 80 k f 200. de prijzen van de biggen liepen van f 1,50 tot f 5,—. Te Castenray brak 15 Novem ber een hevige schoorsteenbrand uit bij P.J. Philipsen. Op 15 November werd onder veel deelname te Oirlo, het feest van de heilige Machutus gevierd. In de nacht van 19 op 20 No vember ontstond brand in de turf- strooiselfabriek van de heren Esser en Steegh. 25 November 1893 Op het jachtveld van de heren C. Esser en Nab te Oirlo, werd een drijfjacht gehouden. De buit was van de eerste radijsjes. Om onze kost eens wat te variëren, schaften wij ons van tijd tot tijd een kip aan of een gans of een kalkoen. Dat bracht heel wat opwinding onder ons te weeg. Allereerst wilde geen van ons het doden van het dier op zich nemen. Ik stelde voor er om te loten. Maar ik werd buitengesloten, want als ik het had moeten doden zou ik een bijl genomen hebben en dan ging al het bloed verloren Tenslotte nam mijn vrouw het afmaken op zich; zij volbracht daarna deze taak gewetensvol maar snikkend. Het was niet zo, dat wij wenden aan dit nomadenbestaan, wij waren daadwerkelijk nomaden. Ons gezicht en gehoor hadden zich verbazend gescherpt. Tegelijk met de hond voelden wij het nade rend gevaar. In het bos konden we als Indianen voortsluipen zon der enig geluid te maken. Onze huid werd tanig door wind en zon. Uren konden we door het bos sluipen, ook al gietregende het, niets kon ons deren. Wij stonden met de zon op en gingen er mee slapen. Licht ken den we niet. De enige verbinding met de we reld bestond uit Klari, de vrouw van onze vriend de landeigenaar uit Pirto. Vrijwel iedere week kwam zij ons opzoeken en bracht dan de nieuwste berichten mee. Er was niets bij, dat enige hoop geven kon. Eerst dachten wij, dat we slechts een of twee maanden te wachten hadden; dan zouden orde en rust zich in het land wel herstellen. De laatste berichten leerden ons ech ter wel, dat daarop geen vooruit zicht was. Wij hoorden, dat de oorlog ge ëindigd was. Duitsland was geheel Naast alle delen overall nu ook een fees telijke Sint-Nicolaasver- pakkjng. Vindt U het geen reuzen idee om kinderen, jongens of mannen zo'n nuttig p cadeau te geven 18 hazen, 9 konijnen en een paar houtsnippen. Op de jaarmarkt van 22 No vember was zeer weing handel onder het hoornvee. De biggen gingen van f 5,— tot f 9,—. 21 November 1903 Een buitengewoon groot aantal pelgrims bezocht 15 November, feest van de heilige Machutus, Oirlo. De R.K. Onderwijzerbond afd. Blitterswijk vergaderde op 17 No vember te Tienray. Voorzitter was de heer Rutten uit Wanssum. Pater Dr. Vullings sprak. P., S tud. publiceert een gedicht op de heilige Catharina. Op 18 Nov. werd de jaarmarkt gehouden. Ongeveer 180 stuks vee stonden aan de lijn. De weinige biggen brachten op f 3,tot f 5,— per stuk. in elkaar gestort. De Engelsen en Amerikanen hadden heel Oost Eu ropa aan de Russische expansie opgeofferd. Het had er erg weinig van, dat de Russen Hongarije ooit zouden verlaten. Integendeel. Alles leek er op, dat zij dit on gelukkige land voor goed in bezit hadden genomen. Langzaam maar zeker werd het land verbolsjewiseerd. Geen enkel uitzicht was er, dat de toestand ooit nog veranderen zou. Het benauwde ons te bedenken, hoe 't worden zou, als 't zo nog jaren zou duren. Wat zou er van ons worden, als herfst en winter hun intrede deden. Deze wijze van leven zou wel erg moeilijk worden bij sneeuw en koude. En wat dan en als de enkele dingen opraken, die we nujiog kunnen verkopen of inruilen? Op de een of andere manier moesten we van wat we bij onze vriend in Hidegküt hadden achter gelaten, naar ons toe zien te krijgen. Er lag ook nog wel wat, dat waarde had. Maar hoe dat aan te leggen Bij een van onze overleggingen zei Peter, dat hij toch maar eens naar Budapest moest. Een paar weken geleden had hij al gehoord, dat het treinverkeer weer op gang was. Dagelijks ging er een trein. Het waren weliswaar enkel veewagens, wat hef reizen niet erg comfortabel maakte. Maar hij zou toch met plezier onze zaken gaan regelen. Er was een bezwaar, dat ons erg onprettig stemde, namelijk, dat wij dan op de hoeve alleen zouden blijven. Peter echter verzekerde ons, dat hij binnen een paar dagen terug zou zijn. Overigens waren wij De Staf muziek „Het Zand- akker" gaf op 15 November in een drietal café's een muziekuitvoering. De heer Th. de Pontl van Oirlo, onderwijzer te Siebengewald, be haalde de akte voor het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen van de gymnastiek. Inmaakglazen alle maten in voorraad, alsmede dikke en platte ringen, vultrechters, geslepen deksel enz. Alles wordt thuisbezorgd. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS, Langstraat 46 Tel. 713 Beleefd aanbevelend dermate aan dit leven gewend geraakt, dat wij hem best zo lang konden missen. Na lang heen en weer praten werd besloten dat hij op een Maan dag zou vertrekken. Dan kon hij voor de Zondag in elk geval weer thuis zijn, de dag van de broden. Hij had Klari gevraagd nog eens bij ons aan te komen terwijl hij weg was en te zien of alles wel in orde was. Toch kromp ons hart ineen toen we Peter, met een klein pakje levensmiddelen onder zijn arm, na staarden, op weg om twintig kilo meter te voet af te leggen tot het dichtsbijzijnde station. Ook Bogar zat hem droevig na te kijken. Eenzaam bleven wij achter. Des middags kwamen er wolken opzetten en begon het te gieten. Mijn vrouw ging naar de stal zolder. Zij wilde vroeg gaan slapen, zij had hoofdpijn. Zij was onrustig. Ik nestelde mij op de galerij in een oude tuinstoel en staarde naar de regen. Naast me lag de hond. Ook hij was onrustig. Misschien voelde hij de verantwoordelijkheid nu zwaar der op hem rustten. Telkens liep hij de regen in en snuffelde, keek links en rechts en kwam doornat terug. Opeens liep hij regelrecht het bos in. Toen hij terug kwam ging hij voor mij stilstaan en hief een zacht klagelijk gejank aan. Er was iets op komst dat niet goed was. Ik naar de stal en mijn vrouw gewaarschuwd, dat er waarschijnlijk Russen op komst waren. ,.Ik ga naar het bos. Als jij wilt, kun je nu nog met me meegaan". Zij antwoordde, geen zin te heb ben, naar het bos te gaan. Op de zolder was ze minstens zo veilig.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1