Xè de Ontwikkelingsgebieden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Voedselbareau Venray ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 No. 47 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Rotterdam toont zich ongerust over Er is weer eens industrialisatie alarm. Deze keer niet van de zijde der „kroost"-rijke gewesten, doch uit de hoek van de aanhangers der gecentraliseerde industrialisatie, die het maar niet kunnen verkroppen, dat zij het pleit verloren tegenover de verdedigers van eigen haard en aard. De Linie schrijft hierover o.a. De klachten, die thans geuit worden, zijn van zuiver materiële aard. Zij betreffen de pogingen, die van staatswege worden ondernomen om de vestiging van industrieën in de ontwikkelingsgebieden, zoals in Venray, aantrekkelijk te maken. Zo kunnen, volgens een recente ministeriële beschikking, bedrijven die zich in deze industrialisatieker nen willen gaan vestigen, of die er hun fabrieken willen uitbreiden, een tegemoetkoming in de bouw kosten krijgen tot een maximum van f25.per vierkante meter nuttige vloeroppervlakte. Daarnaast is ook de mogelijkheid geopend, voor de financiering van de industriële investeringen credie- ten te verkrijgen door bemiddeling van de Middenstandsbank en de Rijksnijverheidsdienst. Dit schijnt min of meer ,.en sourdine" te zijn geschied, aangezien de Tweede Ka mer in haar Voorlopig Verslag op de Staatsbegroting er over klaagt, dat deze mogelijkheid „aan vele kleine industriële en ambachtsbe- drijven onvoldoende bekend is. Desalniettemin verklaart Rotter dam zich in last, omdat althans de ministiriële beschikking over het bouwkostensubsidie tot gevolg heeft dat nu al vier middelgrote indus trieën „ernstig overwegen hun fa brieken naar elders te verplaatsen", gelijk de „Nieuwe Rotterdamse Courant" het uitdrukt. Het gaat hierbij om bedrijven met een per soneel sterkte van honderd tot twee honderdvijftig man elk. Voor West-Europa's grootste ha venstad lijkt het verlies nogal over komelijk, vooral wanneer men be denkt, dat de vroede vaderen van Rotterdam nog dit jaar met groot vertoon van onverschilligheid een groot industrieel bedrijf als dat van C. Jamin van zich afstootten, zodat dit definitief besloot over te gaan naar Oosterhout. Niemand ontkent, dat een haven stad als Rotterdam er behoefte aan heeft, haar economische structuur zo onkwetsbaar mogelijk te maken. Dit betekent, dat naast de typisch haven-industriële bedrijven er ook een voldoend aantal fabrieken met een „verzorgend" en dus arbeids intensief karakter de schoorstenen rokend moeten houden om de stads bevolking minder afhankelijk te maken van het wel en wee der ha ven. Van de concurentie, die Rotter dam als vestiginsplaats ondervindt, krijgen thans de burgemeesters uit de ontwikkelingsgebieden de schuld. Zij zouden als handelsreizigers de boer opgaan om te trachten, bepaal de industrieën in de grote stad te bewegen, hun bedrijven naar de provincie over te brengen. Zij heten daarbij te werken met allerlei ver lokkende aanbiedingen. Naast de Rijksbijdrage in de bouwkosten zouden zij ook nog schermen met faciliteiten, die va riëren van goedkope grondprijzen tot fiscale tegemoetkomingen en ook nog beloften doen op het punt van woningen voor het personeel. Wij kunnen het tragische en funeste van het bedrijf der met de hoed in de hand rondreizende bur gemeesters uit de ontwikkelings gebieden niet inzien. Het aantrekken van industrieën naar centra van overbevolking is niet bepaald gemakkelijk gebleken. Ware het anders, de Rijksbijdrage zou niet zijn uitgeloofd. Nieuwe of zich uitbreidende in- dustriën kunnen best wat extra faciliteiten gebruiken tegenover de grote risico's, die elke nieuwe ves tiging of uitbreiding ook in deze tijd van schijnwelvaart met zich medebrengt. Wat belet overigens Rotterdam, in faciliteiten op te bieden tegenover de boeren-burge- meesters? Niets natuurlijk. De grote havenstad heeft altijd nog zoveel voor, dat het een klei ne kunst moet zijn de bedrijven die zij behouden wil te doen blijven. Wie tegen deze activiteit bezwaar maakt, kan dit alleen doen van de gezichtshoek der liberalistisch en marxistisch gezinden uit, die steeds de gecentraliseerde industrialisatie hebben bepleit. De industrialisatie is echter ter hand genomen met als voornaamste doel het vestigen van economisch verantwoorde indus trieën in de gewesten, waar als ge volg van het bevolkingsaccres daar aan behoefe bestaat. Verliest men deze richtlijn uit het oog of laat men zich daarvan afdringen, dan doemt het gevaar op van ont worteling der plattelandsbevolking, omwille van de vermeende belangen van enkele grote centra. Beter geen industrialisatie dan een, die de massa losmaakt van haar ankers. BERMUDA In tegenstelling tot de verwach tingen zullen de Grote Drie toch nog een conferentie houden op de Bermuda-eilanden. Ongetwijfeld is het besluit daar toe gevallen nu na herhaaldelijke notawisselingen al te duidelijk is gebleken, dat het met de goede wil van de Russen niet zo gesteld is, dat zij met het Westen aan een conferentietafel willen gaan zitten, waarbij nog komt, dat de dringen de problemen, als de kwestie Oos tenrijk en Duitsland op korte ter mijn maatregelen noodzakelijk ma ken. Niettegenstaande dit alles, is het tijdstip wat voor deze conferentie gekozen is. wel bijzonder ongunstig. De Franse presidentsverkiezingen staan immers voor de deur en in Frankrijk vraagt men zich af, welke maatregelen Laniel en Bi- dault met de Verenigde staten en Engeland kunnen nemen op een ogenblik, dat deze Ministers bijna - demissionair zijn. Bovendien bevalt het de Fransen niet, dat Engelsen en Amerikanen van plan schijnen de nodige pressie op Frankrijk uit te oefenen om het E.D.G.-verdrag goed te keuren. Het Franse kabinet durft het verdrag niet aan de Nationale Ver gadering voor te leggen, zolang de kwestie Saarland nog steeds zwe vende is. Engeland en Frankrijk wensen daarentegen, dat de Fransen nu eens eindelijk tot een besluit gaan komen. En daarbij houden ze een door Frankrijk zeer gevreesde stok achter de deur. Omdat de Verenigde Staten een verdediging van West-Europa zon der Duitsland absoluut onmogelijk achten, zijn zij bijlangere weifeling Yf1} de Fransen zelfs bereid West- Duitsland toestemming te geven tot de oprichting van een zelfstan dig Westduits leger, in welk geval de Bondsrepubliek dan opgenomen wordt in de Atlantische verdrags organisatie. Dit is iets, waar zeer zeker grote angst voor bestaat in Frankrijken daarom moet het niet mogelijk ge acht worden dat de Fransen toch de E.D.G. zullen accepteren. Merkwaardig zijn de reacties van het Kremlin op het plan van de Grote Drie tot het houden van de besprekingen op de Bermuda. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Russen het plan toejuichten en wel in het bijzonder, omdat de Fransen er min of meer kwaad om waren. Dat was koren op de molen van de Russische propaganda, want de machthebbers in het Kremlin zijn nog niet vergeten, dat het Frankrijk was, dat Rusland bijviel toen het plannen opperde voor een conferen tie op het hoogste niveau niet al leen door de Grote Vier, maar ook met rood China erbij. Naderhand heeft de verklaring van Molotof een zekere ontstem ming doen blijken welke er in het Kremlin heerst over de Bermuda- conferentie. De Russische minister van Buiten landse Zaken heeft duidelijk gepro beerd de plannen in duigen te laten vallen door de Fransen te insinueren dat een bespreking van de Grote Vijf voor Frankrijk een oplossing kan betekenen van de moeilijkheden in Indo-China. Op deze wijze hoopte het Kremlin Frankrijk afkerig te maken van de conferentie op Ber muda. De Russen hebben een stille hoop gekoesterd, dat de Franse minister deelname zouden weigeren aan de besprekingen. Het ziet er echter naar uit, dat de Fransen eieren voor hun geld zullen kiezen en dat ze om met het Westen een te blijven, liever de nodige pressie inzake de E.D.G. willen aanvaarden dan werkeloos toe te zien tot een wonder, dat be sprekingen met Rood-China en Rus land mogelijk maakt. Algemeen heerst de verwachting, dat de Ber mudaconferentie zeer belangrijk zal worden. Amerika Het rumoer rond de dagvaarding aan Harry Truman betreffende de affaire Dexter White heefteen on aangename bijsmaak. Zoals men weet werd Eisenhowers voorganger in het presidentschap niet verzocht maar gedagvaard ver klaringen af te leggen voor de com missie voor on-Amerikaanse activi teiten betreffende de communis tische spionnage, welke bedreven zou zijn door de inmiddels overleden Dexter White. De zaak werd aan het rollen ge bracht door de republikeinse pro cureur-generaal Brownell, die be weerd, dat Truman er alles van wist, dat White een communistisch spion was. Reeds in 1945 werden er tegen White beschuldigingen in gebracht. Deze werden ook bekend op het Witte Huis, maar evenals bij de F.B.I., scheen ook daar weinig waarde gehecht te worden aan de beweringen. In 1948 werd White voor de com missie van on-Amerikaanse activi teiten ter verantwoording geroepen en hij wees toen alle beschuldigingen van de hand. White was op dit ogen blik al niet meer verbonden aan het monetaire fonds, want de geruchten rond zijn persoon maakten in 1947 zijn ontslag noodzakelijk. Toen in 1948, enkele weken na White's van de handwijzing van alle beschuldigingen, de commissie ver klaarde geen beschuldigingen te hebben ontvangen over zijn lidmaat schap van de communistische partij, was White reeds overleden. De bewering van Brownell over spionnage moet dus berusten op bijzonderheden, welke na zijn dood bekend zijn geworden. Het feit, dat de democraten die zitting hebben in de commissie van on-Amerikaanse activiteiten, niets hebben geweten van de dagvaarding aan Truman en tevens de omstan digheid, dat de verdachtmakingen aan het adres van Truman geuit zijn door een republikein hebben het vermoeden doen ontstaan, dat de hele zaak is opgezet om de demo craten in discrediet te brengen. De povere resultaten die de republi keinen bereikt hebben sinds Eisen hower aan het bewind kwam, heb ben de kansen van de democraten bij de volgende verkiezingen aan merkelijk versterkt. De republikeinen, niet blind voor dit feit, schijnen nu een poging te doen, hun positie te redden door de grote figuur van de democraten, Truman, zwart te maken. Dit is geen fair play. Eisenhower schijnt dit wel in te zien; hij heeft zich tenminste ge distancieerd van de aantijgingen van partijgenoten. Kringvergader in g L.L.T.B. Vrijdag j.l. hield de Kring Venray van de LLTB haar begro tings ver gadering in Hotel de Zwaan. Behalve het Bestuur waren hier bij aanwezig de besturen van de afdelingen der Kring en de heer Dings, Secretaris der LLTB in Roermond, die o.a. een uitgebreid overzicht gaf over de verwachtin gen voor het komende jaar. Elders in dit blad vindt de lezer een kort verslag van deze redevoering. Er werd in deze vergadering o.a. rekening en verantwoording afge legd over de LLTB in 1952. Er bleek een totaal aan baten te zijn van f 283.516,84. De uitgaven bedroegen in 1952 f 233.360,67, zo dat er een batig saldo is van f 155,97. Alleen al aan contributies werd dat jaar ontvangen f 232.339,19. Uit de verantwoording bleek dat door de uitbreiding van de boerin- nendiensten de begroting belangrijk was overschreden, wat ook bij de landelijke Ruiters het geval was. In het eerste geval kon men dit nog tolereren, omdat de boerinnendienst zich nog geweldig uitbreidt, vooral in het Zuiden. In het tweede geval zal echter een punt achter deze gehele actie gezet moeten worden en kan in de toekomst hieraan niet meer geld gespendeerd worden. De emigratiedienst kostten ruim f 7000.In de toekomst zal dit ook veranderen, omdat meer subsidie gegeven wordt door het Rijk. Begroting 1954 De begroting voor 1954 toont op de allereerste plaats aan. dat de contributies hetzelfde blijven als het afgelopen jaar. Boer en Tuinder zal in de toe komst belangrijk worden uitgebreid, in die zin, dat er drie bladzijden bijkomen voor groenten en fruit, zo dat dit een all round vakblad wordt voor de Limburgse boer. Voor het overige zijn er weinig veranderingen te bespeuren, alleen worden aan enkele proefstations en proeftuinen grotere subsidies gegeven alsmede aan de nieuwe vakorganisatie voor fruittelers. Als alles goed gaat hoopt men met een klein batig saldo 1954 uit te komen. Tentoonstelling Op deze vergadering werd ook een financieel overzicht geven over de jubileum tentoonstelling in Roer mond in 1952. Hierbij bleek een nadelig saldo te zijn van f 11.320,52. Aan entree gelden en standgelden kwam men aan ruim f 193.000, maar terrein- kosten (f 125.158,26) tentenhuur (f 21.499.82) en vele andere posten hadden voor een totaal van f285.986,40 aan uitgaven gezorgd. Ook het jubileumfonds sloot met een nadelig saldo nm. f 5.396,95. Het gehele feest had ruim f 53.462,65 bedragen. Weliswaar had men een reservepot en hadden de afdelingen nog wat klaar liggen, maar dat alles was niet genoeg, zodat men aan bovengenoemd tekort kwam. Intussen zal dit op andere wijze aangevuld worden, zodat de zaak dus toch in orde komt. Mededelingen Nadat Pastoor Berden uit Blitters- wijck een geestelijk woordje had gesproken, wees de Voorzitter op de Kringretraite dievanl215 Jan. a.s. gehouden wordt en waarvoor hij aller aandacht vroeg. Tot 15 December kan men zich opgeven hiervoor bij de secretaris. Verder deelde hij mede dat begin Febr., een studiedag zal gehouden worden voor de Kring. Nadat de rede van de heer Dings vele vragen naar voren had gebracht sloot de voorzitter deze belangrijke vergadering, waarop alle afdelingen acte de presence gaven. Henseniusplein 16 Telefoon 416 BEKENDMAKING PLUIMVEEREGELING Aangezien de pluimveehouderij in onze omgeving van uitermate groot belang is, moge het wellicht zijn nut hebben het onderstaande nog maals onder de aandacht te brengen. Van 1 October 1953 mag elke pluimveehouder ook zonder cultuur grond ten hoogste 50 stuks pluim vee aanhouden. Wil men meer dan 50 kippen aan houden, dan moet men over vol doende cultuurgrond beschikken, of middels een voorl Dec. ingediende aanvrage van de P.V.C. hiervoor schriftelijke toestemming ontvangen hebben. Boven 25 are tot en met 20 H.A. cultuurgrond mag men 200 kippen voor iedere volle in eigen explotatie zijnde ha. cnltuurgrond aanhouden met een maximum van 600 stuks. Heeft iemand b.v. slechts 40 are cultuurgrond dan wordt zijn toe wijzing 80 kippen, en bij 75 are 150 stuks. Terwijl een bedrijf boven 20 ha. maximum 100 stuks pluimvee mag aanhouden. Pluimveehouders die op 1 October 1953 meer volwassen hennen aan hielden dan overeenkomt met boven vermelde regeling, kan worden toegestaan een groter aantal voor handen te hebben. Zij dienen hiervoor op Maandag of Dinsdagvoormiddag een aan vraagformulier af te halen op het bureau Henseniusplein 16, deze formulieren moeten met het van de Broederij ontvangen afleverings- bewijs voor kuikens in 1953, uiter- terlijk 1 December wederom zijn ingeleverd. Verschillende, echter nog niet alle pluimveehouders hebben reeds een aanvrage ingediend, een groter aan tal in aanmerking komende ver zuimde dit echter tot heden, zo mo gelijk komen deze laatste op een der boven vermelde data's dit geval af werken, opdat straks geen enkele pluimveehouder wat deze regeling aangaat onnodige moeilijkheden moge krijgen. De P.B.H. H. Emonts. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat zij heden ingevolge artikel 12 der Hinderwet vergunning heb ben verleend aan de firma J.H. Franssen en Zoon, gevestigd te Blitterswijk, tot het oprichten van een stalen ramen- en deurenfabriek met elektromotoren, op het perceel plaatselijk bekend Maasheeseweg, kadastraal bekend gemeente Venray, sectie C, nummer 2443. Venray, 5 November 1953. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat zij heden ingevolge artikel 12 der Hinderwet vergunning heb ben verleend aan de Wed. P. J. JeurissenGielen, wonende te Ven ray, Langstraat 7a, tot het oprich ten van een depót voor aanvoer, opslag en distributie van zuurstof, dissausgas, lucht en carbid, op het perceel plaatselijk bekend Lang straat 7a, kadastraal bekend ge meente Venray, Sectie C. No 7038. Venra, 5 November 1953. Venrayenaar promoveerde te Utrecht In opdracht van de Rector Mag nificus der Rijksuniversiteit te Utrecht, Prof. Dr. C. Rümke is gistermiddag gepromoveerd tot Doctor inde Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, onze vroegere dorps genoot, de Zeer Eerw. Heer Drs. H. Litjens, leraar aan het Bisschop pelijk college St Joseph te Weert. Het proefschrift is getiteld „On maatschappelijke gezinnen" een so ciologisch onderzoek naai' de on maatschappelijkheid in Maastricht. De promovendus werd geboren te Venray. Hij is Bondsmoderator van de Katholiek Limburgse Jong Stu denten Bond. Rechtbank Roermond Door de Economische Rechter te Roermond, werd 'n Venrayse opper man veroordeeld tot f 30 boete, twee Venrayse metselaars tot ieder f 40 boete, wegens ongeoorloofd ontslag nemen bij hun patroons. St Nicolaas In Venray Op Zondag 29 November zal St Nicolaas ook in Venray, plecht statig zijn intrede doen, zoals we dat trouwens gewend zijn van de H. Man. Het St Nicolaasgilde heeft Sinter klaas een uitnodiging voor die dag verstuurd en deze heeft die uit nodiging aanvaard. Met alle luister en praal zal de Heilige worden ingehaald en toe gesproken, terwijl ook zijn knechten meekomen. Degenen die pakjes besteld willen hebben, moeten hiervan bericht geven bij H. v. Meijel, Hofstraat. Nader zal nog worden bekend gemaakt, hoe laat de goede Heilige zal arriveren. Deze week zullen de leden van het St Nicolaasgilde rondkomen voor de jaarlijkse gilde-Mis, waar voor men verzocht wordt het tra ditionele kwartje te willen offeren. Ie Oriëntatie-avond van het DEKENAAL SOCIAAL CHARITATIEF CENTRUM. Op Vrijdag 27 November a.s. zal in Hotel De Keizer om 8 uur de eerste Oriëntatie-avond van het S.C.C. gehouden worden. Pater N. A. van Rijn uit Venlo, behandelt het onderwerp: „Gezags verhouding in het Gezin". De bedoeling van de spreker is de grondproblemen van het gezag te belichten, o.m. de veranderingen op het platteland, die optreden, wanneer de plattelands-mentaliteit wordt beïnvloedt door de~ industrie- sfeer; de verschuivingen, die zich voordoen ten aanzien van het ge zag van de ouders in het gezin; de grotere onafhankelijkheid van de kinderen, welke buitenshuis werken; de verantwoording van de ouders de kinderen zo op te voeden dat deze opgewassen zijn tegen de veranderde omstandigheden in de hedendaagse maatschappij. Allen, die op sociaal en charita tief gebied in het Dekenaat Venray werkzaam zijn, zijn welkom op deze bijeenkomst. Triduum H. Familie Het Triduum voor de leden en aspirant-leden van de H. Familie zal gehouden worden op 26, 27 en 29 November a.s. Het is dit jaar een heel bijzonder Triduum. De nationale Directeur, Pater Dankelman komt zelf naar Venray. Hij zal U uiteenzetten, hoe de nieuwe koers zal zijn, welke we in de toekomst zullen volgen. Er komen enkele grote verander ingen. Het gebeel zal meer aange past worden aan de huidige tijd geest. De plechtige opening is Donder dag 26 Nov. om half 8 in de Pa rochiekerk. De 2de oefening is op Vrijdagavond half 8. Zaterdag ge legenheid om te biechten. Zondagmorgen 29 Nov. om 7 uur II. Mis en algemene H. Communie, 's avonds om 6 uur plechtige op dracht van de nieuwe leden en sluiting. Mannen en jongelui, komt allen trouw deze oefeningen bijwonen. Bijzonder willen wij een verzoek doen aan de ouders, waarvan de jongens zijn overgegaan naar de grote H. Familie. Laat de jongens ook trouw aan de oefeningen deel nemen, om hun plechtige opdracht te kunnen doen. Christelijke Moeders Ook voor de Christelijke Moeders is tevens een triduum aan verbonden dat door Pater Dankelman zal wor den gegeven. De plechtige opening is Donder dagmiddag 26 Nov. a.s. om half 3 in de Parochiekerk. De 2e oefening is Vrijdagmiddag half 3. Zaterdag gelegenheid om te biechten. Zondagmorgen 29 Nov. pm 7 uur H. Mis en algemene H. Communie. Namiddags om 5 uur sluiting van het Triduum. De oefeningen zijn zo gesteld, dat een ieder ook in de gelegenheid is deze te komen bijwonen. Komt allen trouw op. Maandag Dienstplichtigen- retraite Maandagavond, 23 November a.s. begint om half 8 in Venlo op Manresa de dienstplichtigen-retraite Men kan met de Zuid-Ooster bus van 10 minuten vóór 6 vertrekken. Men moet handdoek, zeep en kam meenemen. Ook het contributie boekje van de vakbond. PATRONAAT Oudersavond Morgen, Zondagavond, wordt de nieuwe zaal in de vroegere am bachtschool officieel in gebruik genomen en dat zal gebeuren bij de oudersavond die om half acht begint. Het zal een feestavond worden waar behalve de jongens ook alle ouders van onze jongens welkom zijn. Ze kunnen dan meteen zien welke mooie ontspanningsgelegen- heid aan de jongens geboden worden Graag willen wij nu Zaterdagavond weten welke ouders we kunnen ver wachten, dan kan voor de nodige stoelen gezorgd worden. Zondag is er voor de jongens van Groep 1 patronaat van half 3 tot kwart over 4, en voor Groep 2 van kwart over 4 tot 6 uur. Huisvlijt-club Om enig materiaal en enkele ge reedschappen te kunnen aanschaffen zal voortaan een kleine contributie gevraagd moeter» worden, nl. 5 cent in de week. De jongens, ook al zijn ze geen lid van het patronaat, krij gen dan gratis materiaal (wanneer dit tenminste niet te duur is) om iets te maken, en ze mogen houden wat ze maken, wanneer ze telkens ook een zelfde voorwerp voor het patronaat maken. De huisvlijt-club komt elke Maandagavond van 7 u. tot half 9 bijeen in de nieuwe zaal van het patronaat. ANNA Onder deze titel brengt de Luxor deze week een film, die meer dan de gewone aandacht verdient. Niet alleen zjjn uit deze film enkele zeer bekende melodiën af komstig, maar ook over het ge geven is lang en breed geschreven en gepraat. Een zuster, die op het punt staat de eeuwige geloften af te leggen, wordt door een gewonde, die in het ziekenhuis waar zij werkt, wordt opgenomen, weer geconfron teerd met haar verleden. Een ver leden, dat nu niet bepaald rustig is verlopen. De tweestrijd, die door dit con flict ontstaat, is in deze Italiaanse film op zeer goede wijze naar vo ren gebracht. Liefhebbers van een goede film neemt deze kans waar. AANBESTEDING Uitslag aanbesteding van aanleg Julianasingel, Poststraai, gedeelte Kolkweg tot boomgaard Backus, Oude Veldstraat, le, 2e en 3e ver bindingsweg tussen Oude Oostrumse weg en Kolkweg. Vissers, Drunen 152.486 Janssen de Jong, Horst 155.200 Boesewinkel, Nijmegen 156.100 Zanen, Tilburg 159.670 Drunen, Den Bosch 159.970 Gebr. Hoyink, Arnhem 160.630 N.B.M. Zaandam 163.700 Huberts, De Bilt 163.950 Wegenbouw, Roermond 165.200 Van Engelen, Nijmegen 166.660 Oosthoek, Uden 168.840 Dijkstra, Breda 169.700 Baeten, Den Haag 171.200 Begroting f 154.748 Zilveren jubilarissen Maandag a.s. zal 's avonds in hotel de Zwaan de huldiging plaets heb ben van verschillende zangers van het kerkkoor der St Petrus Banden, bij gelegenheid van hun 25-jarig lidmaatschap van dit koor. De heren J. Arts, P. Siebers, M. Arts, J. Thomassen, J. v. Heyster, H. Oudenhoven, P. Oudenhoven en H. Custers zullen dan in de bloemen worden gezet. Nieuw D.U.VV.-kamp te Ysselsteyn Het bureau huisvesting DUW- kampen heeft Dinsdag een als nieuw ingericht DU W-kamp te Ysselsteyn in gebruik genomen. In het kamp is plaats voor pl.m. 125 arbeids krachten. Zeer binnenkort hoopt men de eerste arbeidskrachten te kunnen onderbrengen. In het voor malige DUW-kamp „Vlakwater" te Venray, zullen in de maand Decem ber Ambonnese gezinnen worden gehuisvest. Hoog bezoek in Ysselsteyn Bij gelegenheid van de rouwdag, die Zondag j.l. in West-Duitsland gehouden werd, werd door de Duitse gezant in Nederland Dr. Muhlenfeld op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Zondag een krans gelegd bij het grote kruis. Vooraf hield de gezant der Deutse Bundesrepubliek, die vergezeld was van zijn echtgenote, een korte rede, waarin hij o.a. dank bracht aan H.M. de Koningin voor het vele, wat de Nederlanders hebben gedaan en nog doen voor de Duitse gevallenen. Ook werd gesproken door Dominee Kaetske van de Duits Evangelise Gemeente in Den Haag, die de ver wachting uitsprak, dat alle landen toch tot het besef zouden komen, dat alleen vrede kan heersen, wan neer er onderlinge kameraadschap en saamhorigheid is. Dan zullen dergelijke dodenakkers in de toe komst niet meer mogelijk zijn. Hij sprak een kort gebed uit. Na de kranslegging werd de Duitse gezant rondgeleid over het kerkhof

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1