GEBED noodzakelijk voorwaarde De Vfldilócncmeta Werkverruiming en verhoging levensstandaard Met nieuwe moed... Centrale M.R.IJ. Fokdag te Roermond Christelijke moeders op stap ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 No. 38 VIER BN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRl AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFFFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 DEIVDDAU V UUIV V ÜDUVA I Cd* UIVIO 1 i\E<lVEil\ PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 De Millioenennota is uit en ieder een kan dus zien, welke plannen de Overheid voor 1954 heeft, wat zij \.il nemen en geven en waarom zij dit doet op de manier welke zij aangeeft. Allereerst blijkt, dat de uitgaven rond 6,5 milliard zullen bedragen. Dat betekent, dat de Overheid in 1954 per gezin in Nederland f 2500 uitgeeft. Defensie Daarvan gaat 1,5 milliard alvast naar de defensie, zodat de verdedi ging van ons vaderland en onze deelname aan de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie ons bijna een kwart van de gehele begroting kost. Sociale Diensten Bijna een zesde deel van de over heidsuitgaven n.l. 1.010 millioen gulden worden uitgegeven voor so ciale diensten. Hieronder moeten worden gerekend uitgaven voor sociale voorzieningen, emigratie, volksgezondheid en volkshuisves ting. In dit bedrag zit verder b.v. 100 millioen voor maatregelen van so ciale aard, die de directe uitbreiding van de werkgelegenheid bevorderen. Dit bedrag is lager geraamd als voor 1953, omdat het herstel van de watersnood werkgelegenheid schept, die er anders niet was. Voor de bevordering van de volks gezondheid 60 millioen. Zoals boven reeds gezegd, ook de volkshuisvesting hoort hieronder. Het woningbouwprogramma voor ziet voor 1954 in 65.000 nieuwe wo ningen. Naarmate er een groter aantal woningwetwoningen in ex ploitatie komt, stijgen de kosten voor de Overheid, omdat zij in de exploitatiekosten de tekorten op zich neemt. 236 millioen gulden zullen de uitgaven zijn voor het Rijk in deze sector der sociale diensten. Oorlogs- en watersnood- schade De oorlogs- en watersnoodschade is een ander hoofdstuk. Hiervoor is uitgetrokken 902 millioen gulden. Dc rijksbijdrage in het herstel der oorlogsschade heeft in totaal reeds 3,9 milliard bedragen. Voor het komende jaar zijn voor verdere uitkeringen voor oorlogs schade 500 millioen uitgetrokken. De rijksbijdrage voor de waters noodschade is voorlopig vastgèsteld op 800 millioen gulden. Hiervan is op rekening van 1953 400 millioen gezet. Voor het komende jaar is eenzelfde bedrag uitgetrokken. Nationale Schuld Dan is er de Nationale Schuld, die ook ieder jaar weer offers vraagt. Rente en aflossing op de staatsschuld moeten worden betaald en in 1954 is hiermede een bedrag gemoeid van 808,5 millioen of 12 pet van de hele begroting. Eind 1949 was onze staatsschuld, mede door de Duitse bezetting en de bevrijding van ons land opge lopen tot 27,5 milliard. Door vermogingsheffingen ineens en vermogensaanwasbelasting kon een belangrijk bedrag worden af gelost (4,7 milliard). Maar met dat al bedraagt onze staatsschuld op dit moment 22,8 milliard, ofwel rond 8900 gulden per gemiddeld gezin. Onderwerp De post Onderwijs vraagt tenslotte 561 millioen gulden, ruim 43 mil lioen meer dan in dit jaar, maar het kindertal blijft ook maar steeds groeiende. Bovendien wordt het nijverheidsonderwijs en de hoge scholen sterk uitgebreid. Overige uitgaven Voegen we hier nog bij de overige lopende uitgaven (die 1.733 millioen bedragen, waaronder we o.a. voor landbouw, tuinbouw en veeteelt 101 millioen zien uitgetrokken en een tekort vinden van 100 millioen in het Landbouwegalisatiefonds) dan blijkt, dat in totaal 6,5 milliard in 1954 zal worden uitgegeven. De ontvangsten Tegenover al deze uitgaven, moe ten inkomsten staan. Inkomsten, die voor een groot deel zullen moeten worden opgebracht door de inwo ners van ons land. Onderstaand staatje geeft duidelijk aan, welke offers er gebracht moeten worden, in millioenen guldens. Loonbelasting 544 Inkomstenbelasting 811 Vennootschapsbelasting 712 Vermogensbelasting 78 Successierechten 73 Omzetbelasting 984 Invoerrechten 345 Accijnzen: Tabak 294 Gedistilleerd 88 Suiker 52 Bier 15 Vereveningsheffing 250 Motorrijtuigenbelasting 85 Overige belastingen 152 Daarnaast heeft het rijk nog an dere inkomsten, zoals van gelden door haar uitgeleend, vergoeding voor bewezen diensten, winst staats bedrijven e.d., die de lieve som op brengen van 1.035 millioen gulden. Als we dit alles bij elkaar tellen blijken we dit jaar een begrotings tekort te hebben van 995 millioen gulden of wel bijna 1 Milliard Dit tekort zal het Rijk trachten te dekken door te lenen, d.i. door het aantrekken van spaargelden. In deze begroting vinden we vele uitgaven die een gunstige invloed hebben op de werkgelegenheid op korte termijn, zoals aanleg van wegen en uitvoering van andere openbare werken. Maar ditmaal wordt wel extra de nadruk gelegd op de werkgelegen heid op langere termijn. Zo zijn voor het bedrijfsleven verschillende belastingherzieningen voorbereid, waardoor deze 211 millioen gulden minder belasting behoeven te be talen en deze gelden dus kunnen worden gebruikt voor een verdere ontplooiing van de bedrijven zelf, waardoor weer meerdere jongeren werkgelegenheid zullen vinden. Doch met deze 211 millioen van het bedrijfsleven zijn we nog niet aan het einde van de belastingver lagingen. Onderstaand lijstje geeft in mil lioenen guldens de in deze begro ting voorgestelde belastingverla gingen: Belasting tegemoetkomingen aan het bedrijfsleven 211 Verlaging inkomsten- en loonbelasting. 175 Afschaffing omzetbelasting op schoeisel en huisbrand 26 Verlaging suiker accijns 35 Verlaging personenbelasting 24 Afschaffing, resp. verlaging schoolgelden 20 Verdubbeling kinderaftrek 16 Afschaffing super weelde belasting (reeds ingegaan) 10 Een totale belastingvermindering van meer dan een half milliard is toch wel veelzeggend bij een derge lijk tekort op de balans en bij een stijging van uitgaven, zoals we deze in ons land nooit gekend hebben. Minister Beel is van Venrayse kom-af. Minister Cals is eveneens een Limburger. En wie in politieke zaken enigszins thuis is, weet, dat deze en andere katholieke ministers zeer veel klaar krijgen voor ons Katholieken, al moeten zij daarbij vaak recht tegen de socialistische stroming van andere ministers op roeien. In de Tweede Kamer gaat het hetzelfde. Hoevele malen zien wij, dat de K.V.P.-afgevaardigden een verwoed gevecht moeten leveren om hun en onze principes door gevoerd te krijgen, principes van kinderbijslag, grotere woningen enz. Dat zij dit kunnen doen, komt, omdat wij als Katholieken een poli tieke partij hebben, de K.V.P., die voor vertegenwoordigers zorgt in de diverse bestuursorganen van het openbare leven. O zeker, er is genoeg critiek op de K.V.P. en op sommige punten zouden wij het ook graag anders zien, maar we kunnen niet zonder. Denkt U zich eens in, wat er met ons, Katholieken en onze wensen en verlangens op politiek terrein zou geschieden, als wij geen K.V.P. hadden. Hebt U gehoord of gelezen van die afgekondigde belastingver laging deze week? Weet U, dat de socialisten al van te voren gezegd hadden, dat de be lastingen niet omlaag konden. De mannen, die via. de K.V.P. achter de regeringstafel zijn komen te zitten, hebben er echter o.a. we" voor gezorgd. Wat we met dit hele verhaal alleen maar zeggen wilden: vanaf volgende week wordt de K.V.P.- afdeling in Venray ook weer wakker. Volgend jaar zijn er weer de ver kiezingen voor Provinciale Staten en ook hier in Limburg trachten niet-katholieke stromingen met alle geweld voet aan de grond te krijgen. Wij moeten dus paraat zijn. Daarom wordt volgende week be gonnen met het ophalen der contri butie (f 1,50) bij U thuis. Denkt dan aan de woorden van onze Bisschoppen. Denkt dan eens dieper na, hoe het zou zijn, als er in Nederland geen politieke partij der Katholieken was. En betaalt dan deze kleine contributie. Ieder boven 21 jaar zorge „erbij" te zijn. En dan zult U deze winter nog wel meer van de K.V.P. horen, daar kunt U van op aan. Rozenkrans bedestonden op laatste Zondag van September voor redding der wereld „Indien men gehoor geeft aan ni|jn wensen, zal Rusland zich bekeren en zal er vrede zyn. Zo niet, dan zal een dwaalleer zich over de wereld verspreiden en deze zal oorlog en kerkvervolging verwekken". Dit verschrikkelijke dreigement uitte onze hemelse Moeder Maria, toen Zij verscheen aan drie kleine kinderen te Fatima in Portugal, die de draagwijdte van Haar woorden niet konden beseffen, doch die Haar boodschap getrouwelijk overbrach ten aan de grote mensen, aan hun bisschop, aan de Paus. Hoever moet de wereld gekomen zijn, dat God, gedreven door Zijn oneindige liefde tot de mensen, zich bij monde van Maria tot hen richt om hen te waarschuwen voor de rampen, die zijzelf over zich afroepen. Wanneer wij de wereld van nu bezien, weten wij, dat te weinig is gebeden, want de dwaalleer van het communisme heeft zich in de loop der jaren verspreid over half Europa en het onmetelijke vasteland van China. Overal elders in de wereld rommelt het: in Indonesië, in Afrika, in Zuid-Amerika, in het Nabije Oosten. Overal werken de agenten van 't communisme aan onze onder gang. Waarom grijpt de wereld toch niet de reddingslijn, die God ons toewerpt Deze vraag stelt ook een Katholiek in Oost-Duitsland in een brief aan het (nog) vrije Westen, wanneer hij smekend uit roept: „Omwille van het bloed, omwille van de tranen, omwille van de verscheurde en gekwelde harten van het Oosten, bidt de Rozen krans in de huisgezinnenU, alleenstaanden, bidt hem ge zamenlijk in kleine groepen thuis of in de kerk. U, zieken, bidt hem op U ziekbedDoet het voor ons en voor Uzelf, opdat ons vreselijk lot ook niet over U losbarste". Maria vraagt het ons Overal waar Maria verschenen is, in Lourdes, in Fatima, in Beauraing en Banneux, overal heeft Zij ge vraagd de Rozenkrans te bidden voor de bekering der wereld, voor de vrede. Dit zijn ook de intenties van de Rozenkranskruistocht, na melijk: vrede, welvaart en wereld verbetering. De bedoeling van de Rozenkranskruistocht ligt in zijn naam opgesloten; hij wil het Rozen kransgebed weer gemeengoed maken in onze Katholieke gezinnen, in overeenstemming met Gods wens, want het Rozenkransgebed is de reddingslijn, die God ons door Zijn Moeder laat toewerpen. Tot dusver hebben 250.000 perso nen iil Nederland zich bij de Kruis tocht aangesloten, doch wat is dit getal, vergeleken bij de ruim 4 mil lioen Katholieken, die ons land telt? Sedert 1951 belegt deze beweging ieder jaar op de laatste Zondag van September, onder de leiding van de bekende Dominicaan Pater Dr A. LinnebankuitHuissen, Rozenkrans bedestonden in Nederlandse Maria heiligdommen. Op bescheiden wijze werd in 1951 in drie Maria-heilig- dommen begonnen; in 1952 kwamen op de laatste Zondag van Septem ber duizenden en nog eens duizen den bijeen te Sittard, Roermond, Venlo, Helmond, Handel, Langen- boom, Nijmegen, Renkum, Tilburg, Breda, St Jansteen en Heilo om daar in de openlucht het bezielende woord te aanhoren van de Domini caner paters, die Maria's verkond den en de verheven waardigheid van het Rozenkransgebed uiteenzet ten; om daar tijdens een plechtig Lof gezamenlijk de Rozenkrans te bidden en met het vaste voornemen naar huis terug te keren, het da gelijks Rozenkransgebed in hun gezin in ere te blijven houden of in ere te herstellen. Ook op de laatste Zondag van deze maand, dus op 27 September, zullen wederom overal in den lande deze Rozenkransbedestonden wor den gehouden en in het Bisdom Roermond o.a. ook in OOSTRUM. Aan ons is het deze Rozenkrans bedestonden te doen slagen, d.w.z. het startpunt te doen zijn voor een ware volksbeweging voor het Rozen kransgebed. Maria heeft eenmaal Europa gered vSn de Turken door het Rozenkrans gebed; Zij zal met hetzelfde be proefde middel de wereld van het communisme redden, wanneer wij slechts meewerken. Over pde organisatie van deze bidstonde, hopen wij volgende week nader te berichten. P. Hendrix, Geijsteren. Koeien, gekalfd voor 12'53: 3c Paula van G. Rutten, Wanssum. Koeien, geboren voor 15'44: la Trui van H. v. Rijswijk, Veulen, lc Rika van H. Willems, Weverslo, 3b Anna van J. van Dijck, Heide. Koeien, geb. voor 110—'44: lb Koos je van P. Kuijpers, Blittwijk. Koeien, geb. tussen 14'44 en 16'45: 2c Frida van M. Ruhl, Wanssum, 3b Roosje van Kinderen Geurts, Oirlo. Koeien, geb. tussen 1—10—'44 en 17'46: 4d Roosje van H. Rutten Wanssum. Koeien, geb. tussen 1—6—'45 en 14'46: lb Marie van P. Hen drix, Geijsteren, 2c Anna van J. Puijn, Wanssum, 3a Drika van A. Bovee, Veulen. Koeien, geb. tussen 14'46 en J.1'37: 3c Gerrie van M. Ruhl, Wanssum. Koeien, geb. tussen 17'46 en 14'47: la Toos van P. Litjens, Wanssum, 2a G. Rutten, Wanssum, 2d H. Philipsen, Ysselsteyn. Koeien, geb. tussen 14 en 19 '47: la Johanna van W. Gielen, te Wanssum (reserve kampioen) lb Nellie van H. van Meijel, Heide. Koeien, geb. tussen 155'47 en 1—1'48: 2a Mia van E. Tax te Wanssum. Koeien, geb. tussen 17—'47 en 14'48: la Rica van H. Willems, Weverslo, 3b Jeanne van H. Her mans, Blitterswijk. Koeien, geb. tussen 11'48 en 15—5'48: la Collie van J. Hendrix Veulen, 2b Nelly van J. Willems, Nachtegaal, 3d Gerrie van Kind. Geurts, Oirlo. Begunstigd door mooi weer werd op Dinsdag 15 September j.l. de jaarlijkse Fokveedag van het M.R.IJ. veeslag in Limburg gehouden. De stieren van de K. I. Vereniging „Venray" behaalden de volgende prijzen: In rubriek I wist de stier Bora's Paul de la prijs te behalen, ter wijl z'n halfbroer Maria 12's Paul- een 2a prijs werd toegekend. In rubriek II ging de stier Mia's Paul aan de kop en behaalde een la prijs; deze stier werd later op de dag tevens tot kampioen van de fokveedag uitgeroepen. In rubriek V behaalde de stier Jana 19's Roland een eervolle 1 b prijs. Venray was ook goed vertegen woordigd in de rubrieken van melk en jongvee. In de verschillende rubrieken werd menigmaal en met succes gestreden om de eerste plaats. Vele 1ste prijzen werden behaald. Het reserve-kampioenschap van de melkgevende koeien werd be haald door Nelly 5, eigenaar H. van Meyel, Heyde; het reserve kam pioenschap van de droogstaande koeien verwierf Johanna 2, eigenaar W. Gielen te Wanssum. Toen op het einde van deze fok veedag het Wilhelmus klonk, was Venray vertegenwoordigd met 3 dieren in de ring, welke respectie velijk het kampioenschap en 2 maal het reserve-kampioenschap in de wacht sleepten. De belangstelling voor deze vee show was groot, niet alleen uit Limburg maar ook ver daarbuiten. Er waren eveneens verschillende buitenlanders aanwezig. Onderstaand volgt een overzicht met betrekking tot de prijzen van de inzenders uit het hele gebied der K.I.-Vereniging „Venray": Koeien geb. tussen 1 April en 1 October '48: 3c Roosje v. H. Rutten, Wanssum. Koeien geb. tussen 15-5-48 en 15-1-49: la Maria van J. Hendriks, Veulen; 3a Beatrix v. H. v. Meijel, Heide. Koeien geb. tussen 1-10-48 en 1-4-49: 2a Martha van G. Rutten, Wanssum; 3d Laura v. B. Janssen, Oirlo. Koeien geb. tussen 15-1-49 en 1-5-49: ld Doortje van J. Hendrix, Veulen; 2b Albertha v. J. Willems, Nachtegaal; 2c Astrid 1 van P. Litjens, Wanssum. Koeien geb. tussen 1-4-49 en 1-11-49; la Tsuus v. H. v. Rijswijck, Veulen. Vaarzen geb. tussen 1-10-49 en 1-2-50: 3a Bertha van H. Willems, Weverslo; 3c Annie van J. Gielen, Wanssum. Vaarzen geb. tussen 1-5-50 en 1-9-50: 3c Gerda van P. Litjens Wanssum. Vaarzen geb. na 1-4-50: la Doortje van J. Hendrix, Veulen; lb Paula van H. Philipsen, Ysselsteyn; 2c Jeannette van H. Dinghs, Castenray 2d Anna van H. Willems, Weverslo; 3d Rika van idem; 3b Jetje van W. Lommen, Wanssum. Vaarzen geb. na 1-11-50: la Mia van J. Hendrikx, Veulen; lc Nelly van H. Linders, Oirlo; 2d Netje van J. Hendrikx, Veulen. Vaarzen geb. tussen 1-9-50 en 1-12-50: 2b Annav. L. Arts, Merselo Vaarzen geb. tussen 1-12-50 en 15-1-51: la Joke van P. Litjens, Wanssum; ld P. Hendrix, Geijsteren. Vaarzen geb. tussen 15-3-51 en 10-4-51: lf Collie van J. Hendrikx, Veulen; 3c Fransiska van M. Ruhl, Wanssum. Vaarzen geb. tussen 15-5-51 en 10-7-51: la Betje van J. Slangen, Veulen; 2d Paula van H. Philipsen, Ysselsteyn; 2g Elsje van G. Gielen, Veulen. Vaarzen geb. tussen 10-7-51 en 1-9-51: 3a Pauline van J. Slangen, Veulen; 4c Rosalien van H. Linders, Oirlo; 4d Collie van J. Hendrix, Veulen; 4e Mietje van P. Steeghs, Castenray. Vaarzen geb. tussen 1-9-51 en 5-11-51: la Tini 6 v, H. v. Rijswijk, Veulen; lc Toos 4 van P. Geurts, Heide; ld Mia van M. Cremers, Castenray; 2a Anny van G. Tax, Blitterswijck; 2b Tony v. G. Peters, Oirlo; 2d Roos van P. J. Steeghs, Castenray; 2f Anna 1 v. G. Gielen, Veulen. Vaarzen geb. in Januari 1952: 3c Hermana van B. Janssen, Oirlo; 3d Roosje van P. Duyckers, Castenray. Pinken geb. vanaf 1-2-52 tot 1-5-52: la Annie van G. Vullings, Oirlo; 2a Dient je 1 van J. Slangen, Veulen; 3a Toke van H. Linders, Oirlo; 3b G. Tax, Blitterswijk. Pinken geb. na 1-5-52: 2a Dient je van J. Slangen, Veulen. Bij de stieren geb. tussen 112— '52 en 311'53 wist Prins, eig. P. Hendrix, Geijsteren de 3a prijs te behalen. Koeien, gekalfd na 1—2'53, Nelly van H. van Meijel, Heide, la en reserve-kampioen; lc Marie van Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen UIT DE KOM. WOENSDAG 23 SEPTEMBER GEEN SPREEKUUR VAN Dr Maarseveen WEER GEOPEND De Gezins Bibliotheek is wederom geopend elke Zaterdagavond van 79 uur in Huize „San Damiaan" Paterslaan 1. Voor leeskrans van meer gevormde lezers boven 25 jaar is er gelegenheid boeken te halen Zondagsmorgens van 11 tot 12 uur. PATRONAAT Zondag is op de gewone tijd patronaat. Er zal bij voldoende deelname ook begonnen worden met een club voor huisvlijt op een avond in de week. Men kan zich reeds daarvoor opgeven. MANNEN GEZOCHT. Er worden nog enkele mannen gezocht of jonge mannen, die een retraite willen meemaken. Van 31 October (Zaterdagavond) tot 3 November (Dinsdagmiddag) wordt voor de Venrayse mannen een pa rochie-retraite gehouden in Venlo. Die er iets voorvoelen, behoeven maar een boodschap af te geven aan het Patersklooster voor Pater Domitius en U wordt volledig hier over ingelicht. Derde Orde-mededelingen Zoals reeds is meegedeeld, zal dit jaar het feest van St. Franciscus voorgegaan worden door een Fran ciscaans Triduum, dat voor alle mensen bedoeld is, voor Derde Ordelingen en voor allen, die regel matig de kloosterkerk bezoeken. Voor de bedevaart naar Kevelaar bestaat erg veel belangstelling. 125 gaan er mee. Jammer, dat er nog zovelen te lang gewacht hebben en niet meer mee kunnen. Een volgen de keer beter De Bibliotheek is weer iedere Zaterdagavond open en iedere Woensdag voor de kinderen, des middags van 4 tot 5 uur. Geslaagd Voor het patroonsdiploma Vak bekwaamheid Automobielen slaagde in Den Haag, Jos. van Haren, alhier. Mgr J. H. Goumans OSCr. heden 70 jaar. Heden Zaterdag viert Mgr J. H. Goumans OSCr., oud apostolisch vicaris te Bandoeng zijn zeventigste verjaardag. Mgr. Goumans houdt thans ver blijf in het klooster der Kruisheren te Hees bij Nijmegen. J ongveek eurlngen De volgende Jongveekeuringen zullen worden gehouden: Merselo, Maandag 28 September. Oirlo-Castenray, 28 September. Heide, Veulen en Leunen 1 Oct. Wanssum en Blitterswijk 7 Oct. De vereniging Christelijke Moeders heeft velen van haar leden een prettige vacantiedag bezorgd. Met een tweetal bussen hebben 85 moeders een prachtige reis ge maakt door Zuid-Limburg. In de kapel van Asselt werd een hoogmis opgedragen voor de deel nemers. In Roermond werd o.a.'t Oorlogs monument bezichtigd, waarna door gereisd werd naar Lutterade, waar de mijn Maurits met haar gebouwen en koeltorens nader bekeken werden. In Beek werd gestopt bij het vlieg veld, waarna de reis in Maastricht werd onderbroken voor het bezich tigen van enkele monumentale kerken en een kopje koffie ge dronken werd. Van Maastricht ging het naar Wittem, waar de H. Gerardus met een bezoek werd vereerd en het graf van Kard. van Rossum werd bezocht. Valkenburg was het volgende station, waar in enkele groepen de moeders zoveel mogelijk beziens waardigheden werden getoond. Het bezoek aan de grotten was hier wel het hoogtepunt. Het retraitehuis in Heerlen, was de pleisterplaats, waar de inwen dige mens werd versterkt. Dan ging de reis huiswaarts, maar in Tegelen werd nog een af zakkertje gepakt bij Patate Nelleke en dat was dan het einde van een pracht dag, waarvan de deelnemers echt genoten hebben en de organi sators eer hebben van hun werk. Pater dr A. van R\jsw\jck zestig jaar Carmeliet. Op 1 Oct. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de oud-Venrayenaar, pater dr Athanasius van Rijswijck, als 17-jarige jongeling in het klooster trad der Paters Carmelieten te Boxmeer. Hij had zijn lagere studies bij de Franciscanen te Venray toen voltooid. Hij maakte zijn theologische stu diën na zijn noviciaat te Rome waar hij de doctorstitel in de theo logische faculteit behaalde en op 1 April 1899 de H. Priesterwijding ontving. Zeer veel heeft deze pater in de dienst van de Kerk en de Orde gearbeid. In 1904 was hij de eerste Carmeliet, die naar Brazilië vertrok als missionaris, waar toen de Nederlandse provincie der paters Carmelieten de missie had overge nomen van haar Spaanse mede broeders. Helaas was het klimaat daar voor hem ongeschikt en na twee jaar hard werken moest hij om gezond heidsredenen naar het vaderland terugkeren. Na vele malen een prioraat bekleed te hebben, werd hij in 1930 tot Provinciaal gekozen. In dit ambt was hij bijzonder ge zien door zijn ordebroeders om zijn bijna spreekwoordelijke nuchterheid gepaard aan een kalme vastbera denheid. Het was dan ook niet te verwonderen, dat hij in 1933 op nieuw tot Provinciaal werd uitver koren. Inmiddels was pater Athanasius pastoor geworden in Boxmeer in 1922, een functie, welke hij tot op de huidige dag nog bekleedt. Pater Athanasius is een pastoor, die bemind is bij al zijn parochia nen, die hjj allen persoonlijk kent. Hij geniet het vertrouwen van jong en oud en is voor ieder een zeer gewaardeerde raadgever. Ondanks zijn 77 jaar is hij nog volop actief en geniet hij een goede gezond heid. FILM OVER FATIMA Het Luxor Theater draait in het komende week-einde een film over het wonder in Fatima, Zagen we enkele maanden geleden de Itali aanse versie, ditmaal zien we de Amerikaanse film, die de gebeur tenissen in het Portugese plaatsje Fatima, in kleuren brengt. Ook in deze film zien we de grote strijd van de Socialistische Portu gese republiek tegen het geloof en tegen het wonder, dat O. L. Vrouw verricht tegen de drie kinderen, Lucia Francisco en Jacinta. In prachtige kleuren zien we de ver schijningen en tenslotte het zonne wonder, dat door het nieuwe kleuren procédé, wat in deze film is toege past iedere bezoeker zal aanspreken. Nu we staan voor de bidstonde, die komende week in Oostrum zal worden georganiseerd, is dit een pracht gelegenheid om door deze ontroerende film, het wonder van Fatima deze wonderlijke geschiede nis in ons geheugen terug te voeren. BRAND Donderdagmorgen moest de brand weer uitrukken voor een brand in de boerderij van Frans Stevens aan de Oude Oostrumseweg. Waarschijnlijk door hooibroei was hier brand ontstaan op de zolders, waar ook nog andere oogst was opgeslagen. Aangewakkerd door een felle zuidenwind stond in een minimum van tijd alles in lichte laaie en had de brandweer de grootste moeite om tenminste het woonhuis nog te sparen. Dank zij echter hun vlug ingrijpen een nat pak, door het ontbreken van de brandweerkleding werd graag op de koop toe geno men kon tenminste het vee worden gered alsmede het paard,

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1