Ontwikkeling en Ontspanning Dr. POELS en CREDO PUGNO Qntkuilinq Dr. POELS-standbeeld GROOTSE CREDO PUGNO BONDSDAG Ui>ecpeinzihqen ORGELHOEKJE Steunt uw orgelfonds J.M. Royten, Tandarts Nylons halen bij PIJLS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 No. 37 VIER BN ZEVENTIGSTE JAARGANG 19 PEEL EN MAAS 19 DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFfCFlNJ ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 WCLIVDLHU »UUI\ V CtXYIViA I VJlVlO 1 IXJDIYCIN PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Zondag 13 September zal een gedenkwaardige dag zijn in de geschiedenis van onze gemeente. Op de eerste plaats worden op die dag duizenden Credo Pugno-mannen verwacht ter gelegenheid van de grote Credo Pugno-dag, die in Venray dan wordt gehouden. Op de tweede plaats verwacht men vooral van het Venray se publiek veel belangstelling voor de onthulling van het Mgr. Poels standbeeld, dat verwezenlijkt is kunnen worden door de vele giften van Venrays burgerij. Aangezien om verschillende rede nen het programma, dat wij vorige week vermeldden, veranderd is volgt hieronder in het kort enkele nadere mededelingen: CREDO PUGNODAG Tegen half elf zullen de eerste afdelingen van Credo Pugno per trein arriveren. Voor hen is er een H. Mis in de Parochiekerk, waarin ook alle leden van de Venray se afdeling der K.A.B. worden ver wacht, omdat na de Mis het nieuwe vaandel van deze afdeling zal worden ingewijd. De rest van de Credo Pugno- afdelingen arriveren met bussen, die in de Julianasingel worden geparkeerd. Om kwart over één begint op de Grote Markt de meeting van de Credo Pugno. In verband hiermede wordt op de eerste plaats de Grote Markt afge zet, maar verder ook Markt-straat en hoek Grotestraat Hofstraat. Dit geldt ook voor voetgangers. Zij die dus naar de onthulling van het monument willen gaan kijken, moeten via Kerkpad of Veldstraat en Julianasingel gaan. Aangezien men een kleine 3000 mensen op deze meeting verwacht, zal het duidelijk zijn, dat men de plaatsruimte op de Grote Markt hard nodig heeft, temeer, daar voor de oudere mensen nog zitgelegen heid is. Belangstellenden buiten Credo Pugno doen er dus goed aan er rekening mede te houden, dat zij misschien wegens plaatsgebrek de Foto: Peter Swenker, P. en M. meeting niet zullen kunnen volgen. Men houde zich wat dat betreft nauwkeurig aan de aanwijzingen van de politie. Op de Markt is o.a. de kiosk ge plaatst, waarop de autoriteiten een plaats vinden. Zij worden ontvan gen in Hotel de Zwaan. Behalve het Hoofdbestuur van Credo Pugno zal ook het hoofdbestuur der KAB Limburg aanwezig zijn. Verder wordt verwacht Mgr. Lemmens en leden van Ged. Staten. De gouver neur is door ambtsbezigheden ver hinderd. Pater Dr. Gerrats zal namens Credo Pugno de meeting openen. Het gesprokene zal via luidsprekers over het gehele Marktterrein hoor baar zijn. Na de opening houdt de Secreta ris van Credo Pugno dhr. Fr. Kerck- hoffs een korte inleiding, waarna Pater Jacobs zal spreken over Dr. Poels en Credo Pugno. De heer Jan Maenen zal uit deze rede de conclusies trekken, terwijl men ook van Mgr. Lemmens 'n kort woord tot de aanwezigen verwacht. Een en ander zal muzikaal wor den omlijst door de Harmonie St. Antonius uit Weert. ONTHULLING MONUMENT Na afloop van de meeting, onge veer half vier, zullen de Credo Pugno-mannen een défilé houden. Alle afdelingen trekken via Markt straat, Schoolstraat, Henseniusplein Grotestraat, langs het stadhuis, waar de autoriteiten zich hebben opge steld. Vervolgens trekt de stoet de Hofstraat in. Zij stellen zich op in de straat. Zoals hierboven reeds is gemeld, kan het Venrayse publiek, het plant soen bereiken via Stationsweg, Kerk pad, Wilhelminastraat en Juliana singel. De rest van de wegen zijn afgesloten. Men houde zich stipt aan deze regeling daar zo alleen een ordelijk verloop van de plechtigheid der ont hulling mogelijk is. Voor het publiek is plaats gereser veerd op de trottoirs in de Hof straat, op de Julianasingel, de straat voor de nieuwe jongensschool en het Kerkpad. Alleen het trottoir voor het plant soen moet vrij blijven. In de Hof straat zelf komen de Credo Pugno- mannen. Er zullen duidelijke aanwijzingen zijn en men wordt nogmaals drin gend verzocht zich hieraan te houden. De plechtigheden zullen per luid sprekers worden uitgezonden, zodat men alles kan volgen. Met de plechtigheid van de ont hulling wordt om 4 uur begonnen en geopend door een kort woord van de Voorzitter van het Dr. Poels comité, de Hoogeerw. Heer Deken. Een neef van Dr Poels, nl. Deken M. Poels uit Maastricht, zal ver volgens het beeld onthullen waarna het zal worden overgedragen aan het Gemeentebestuur. Het lid der Ged. Staten de heer Jos. Maenen, zal dan in een korte redevoering de figuur van Dr Poels nader toelichten. Er worden kransen gelegd en tot slot zal het Limburgs volkslied worden gespeeld. De mogelijkheid bestaat, dat ook de stem van Dr Poels zelf nog te horen zal zijn. Er|zijn nl. gramofoon- platen van een zijner redevoeringen. De muzikale omlijsting bij de ont hulling wordt verzorgd door Ven rays Harmonie. Het optreden van de Weertse Harmonie St. Antonius op de Credo Pugnodag en bij het défilé hebben we te danken aan een vriendelijke geste van de Confectie-arteliersFr. Beeren, die ook het concert aan biedt, dat 's avonds om 7 uur op de Grote Markt begint. Het programma van dit concert vindt U in ons blad van vorige week. Verzoek Zoals uit bovenstaande wel blijkt, stelt een en ander de politie en orde-commissarissen voor een zware opgave. Wil alles goed verlopen, dan is dus de volledige medewer king nodig van het publiek, waar door tevens bereikt wordt, dat met de beperkte mogelijkheden van plaats- en staanruimten toch zoveel mogelijk mensen de plechtigheid kunnen volgen. Een beroep op de Venrayse bur gerij om a.s. Zondag overal te vlag gen, als een teken van welkom voor onze honderden gasten, zal wel niet nodig zijn. Wat en water wor vader We hebben van de week weer eens zonder water gezeten. Wat de oorzaak hiervan was, weten we niet, maar wel weten we, dat er 's morgens verschillende mensen ongewassen naar hun werk moesten, omdat eerst kwart over zeven de eerste druppels water weer uit de kraan kwamen. En al zal het voor een keer nog wel eens gaan, we moeten er niet aan denken, wat er gaat gebeuren als er brand komt. We zijn hier nog niet zo gelukkig als in Overloon, waar men als blus water wel eens de inhoud van een gierkelder kan gebruiken, maar zullen het totaal zonder moeten doen. Er moeten toch middelen te vin den zijn, om dit uitvallen van de watervoorziening te voorkomen. De soms toch al critische ge bruikers hebben daar toch wel recht op. Automarkt Aangezien onze paardemarkt nu niet bepaald een geweldige aanvoer laat zien van paarden en deze markt o.i. langzaam maar zeker minder en minder en minder wordt, zou het misschien aanbeveling verdienen dat Venray eens begon met een automarkt. Er zijn verschillende plaatsen in ons land waar dergelijke markten met groot succes gehouden worden, mits een en ander goed is georga niseerd, maar voor zover ons be kend, is in heel Noord Limburg en Oost Brabant zo iets nog niet geor ganiseerd. Het zou daarom dienstig zijn eens plannen dienaangaande te bekijken. Het is dan tevens een compensa tie voor onze paardenmarkten. Daar waar die molens staan Venray mag zich nog in het ge lukkige bezit verheugen van 3 koren molens. Dat is de molen van Stoks, die op de Heide en die in Merselo. Een kostbaar bezit, want zij geven aan het landschap iets eigens, iets moois. Die van Oostrum is jammer ge noeg verdwenen en ook op de Heide vreest men het ergste. Reeds enkele jaren maalt men daar electrisch en zo is deze molen met zijn machtige wieken feitelijk overbodig geworden. Wind en weer hebben hun sporen achtergelaten en restauratie is dringend nodig. Maar de Boerenbond, in wiens bezit hij is, kan de centen wel op een andere manier produc tief maken en de officiële instan ties als Monumentenzorg en Stich ting Hollandse Molen schijnen er ook al weinig zorg over te hebben. De kogel is nog niet door de kerk, maar moet men het wel zo ver laten komen. Is er geen weg te vinden, om deze molen te behouden, die toch het monument van de Heide is en waarvan de verdwijning een ver arming zou zijn van deze streek. Verantwoording vorig bedrag f 14898,08 Offerblokken Parochiekerk Juli en Aug. f 21,58 Totaal f 14919,66 Sprookje Er was eens een Orgelcomité. Dat droomde van volle orgelbusjes van koninklijke giften en schenkin gen, van legaten, van lange lijsten van orgelpijpen van f 100, f 200, f 300 en nog hoger. Het comité zag 't Orgel al oprijzen in onze Parochie kerk. Het hoorde reeds de orgel tonen langs de gewelven ruisen! Maar „eilacie", sprookjes zijn maar sprookjes en bevatten geen werkelijkheid. En toch geven we de hoop niet op, dat binnen afzienbare tijd 't Orgel in onze kerk werkelijkheid wordt. Bouwt DAAROM allen mee aan UW ORGEL Gironummer 476604 Orgelfonds Venray De enguête-actie loopt... Verschil lende mensen hebben formulieren thuis gekregen en verschillende mensen hebben deze al ingevuld al bezorgd bij het bureau van dit blad. Maar anderen hebben het nog rustig op hun bureau of tafel laten liggen en hebben vergeten, dat voor 15 Sept. O. en O. het liefst alle formulieren terug zou hebben. Weer anderen hebben geen for mulier gekregen en zijn deze actie al lang vergeten. Maar;bij het bureau van dit blad zijn nog formulieren genoeg en er behoeft maar een seintje gegeven te worden en men krijgt het prompt thuis bezorgd. Naast de enquête-vragen, die op dit formulier zijn geplaatst, is er ook ruimte voor aanmelding. l£n zijn er niet genoeg aanmeldingen, dan kan onmogelijk O. en O. iets orga niseren, aile goede bedoelingen ten spijt. Willen we in Venray avonden houden, die anders nooit kunnen komen, dan moeten we een mini- mum-garantie hebben in de vorm van de nodige leden van O. en O. Zijn die er niet, dan gaat het een voudig niet. We kunnen dan kankeren, dat andere plaatsen wel alles kan en hier in Venray nooit iets, maar we zijn dan ook niet bereid om er maar enige moeite voor te doen. Maar het Bestuur van O. en O. vertrouwt, dat er genoeg liefhebbers komen. De mooie oude traditie mag niet verloren gaan. Daarom doet het nog een dringend beroep om voor 15 Sept. de formu lieren zo nodig af te halen bij Fa. vd. Munckhof en ze voor 15 Sep tember a.s. daar ook in te leveren. Begrijp waarom het gaat en help door Uw aanmelding mede, Venray het culturele middelpunt van deze gehele streek te laten blijven. Dr A. Gerrats M.S.C., Voorzitter Credo Pugno Dat Credo Pugno a.s. Zondag zijn jaarlijkse bondsdag in Venray gaat houden, en dat Venray's burgers die gelegenheid hebben aangegrepen voor hun grote zoon een beeld te onthullen, wekt ook bij een buiten staander het vermoeden, dat deze beiden toch wel iets met elkaar te maken hebben. InderdaadDat Credo Pugno juist naar Venray komt, mag uitgelegd worden als een bewijs, hoe zeer Dr. Poels door de Credo Pugno- mannen vereerd wordt. De Credo Pugno-mannen zullen van hun kant graag erkennen, dat Venray het bewijs heeft geleverd, dat een profeet ook in eigen land ge-eerd kan zijn. Op de bijeenkomst a.s. Zondag op de Grote Markt zal door Pater Jacobs een van Poels' naaste medewerkers, en oud-voorzitter van de Credo Pugno-clubs in Limburg haarfijn verteld worden, waarom de grote doctor ook voor Credo Pugno zulk een grote liefde had. Trouwens, dat is feitelijk een zo voor de hand liggende zaak, dat men zich moeilijk een andere situa tie kan indenken. Credo Pugno is immers een orgaan van de K.A.B. Credo Pugno is de samenvatting van de actieve en apostolisch bezielde mannen in de arbeidersbeweging. In Credo Pugno treffen elkander het bestuur van vak- en standsorganisatie, daar treffen elkander de propagandisten van de beweging, daar treffen elkander de functionarissen van diensten en instellingen. In een woord: Credo Pugno is de vrienden club van degenen, die binnen de beweging een verantwoordelijke taak vervullen. De naam „Credo Pugno" zegt dat reeds. Het zijn mannen van het „Credo", van een rotsvast Credo in de sociale idealen van het Christen dom. Zij geloven en zij geloven met vaste overtuiging, dat de christe lijke beginselen in staat zijn een betere wereld te scheppen. Maar het zijn ook mannen, die op hun „Credo" een „Pugno" laten volgen, zoals in zijn tijd reeds de grote Schaepman heeft aangegeven. Want „Pugno" wil zeggen: ik vecht en strijd. Mannen dus, die voor de goede zaak willen vechten, daar voor iets over hebben, en die geen moeite schuwen die goede zaak tot de overwinning te brengen. Daarom is dat kader van de be weging, dat Zondag in Venray zal zijn, bezield van een geest van verovering, waarvoor niemand bang hoeft te zijn. De Credo Pugno- mannen willen al hun vrienden in de arbeid winnen: winnen voor O.L. Heer, winnen voor de Paus en de Kerk, winnen voor de sociale idealen van het Christendom, en dus ook winnen voor de eigen beweging. In Credo Pugno heeft Dr Poels steeds gezien het merg van de arbeidersbeweging. Het is kern en kader, het is de motor en het klokhuis. Het is de ziel en het hart van die arbeidersbeweging, waar voor Poels zijn beste krachten gaf. Het was ook Poels zelf, die Pater Jacobs uit de handen van zijn eigen Overheid wist vrij te maken, en hem het vormingswerk van de Credo Pugno-mannen toevertrouw de. Want en hier zien wij weer de practische geest van Poels, die zijn pappenheimers kende de grote beweging zou op de duur geen stand houden, indien er in die massa niet een kern zou zijn, die beter gevormd was, die meer be zield was, en die een grotere toe wijding kende dan „de man uit de massa". Wat een Congregatie of H. Familie kan zijn in een parochie, dat moest Credo Pugno zijn in de grote K.A.B. Credo Pugno was in gedachte van Poels een centrum van activiteiten en een centrum van noodzakelijke vorming op sociaal en godsdienstig gebied, Als man van de realiteit had Dr. Poels een zekere schrik voor een machtige en sterke arbeiders beweging, waarin niet de goede geest aanwezig zou zijn. Met zijn klare en heldere blik zag hij de activiteit van de socialisten, terwijl hij in zijn hart wist, dat het socia lisme de mensen niet alleen op deze aarde en in dit leven voor enorme teleurstellingen moest plaatsen, maar dat datzelfde socialisme na de mensen hier geen aardspara- dijs gegeven te hebben hen ook nog het hemels paradijs afhandig trachtte te maken. Daarom wilde hij zijn over tuiging en zijn liefde, zijn gedach ten en zijn bezorgdheid tot leven brengen in hoofd en hart van zijn mannen. Hij wilde zijn „visie" en zijn „visioen" van de toekomst laten leven in hoofd en hart van al die mannen, die een meer dan gewone verantwoordelijkheid droe gen in de sociale beweging van het vrije maatschappelijke leven. Daarom is Credo Pugno de be zieling en de overtuiging, de toe wijding en het geloof, de apostoli sche moed en de christelijke durf van de katholieke arbeidersbewe ging. Deze bezieling brandt op de eerste plaats naar binnen. Het is die stille gloed in de harten van duizenden arbeiders, welke hen doet bidden in de kerk, hen aan de Communie bank brengt en naar het Tabernakel doet opzien. Het is die stille gloed, die brandt in de vele daden van huisbezoek en propaganda, van hulp en bijstand aan de zwakke broeders. Deze bezieling en dit geloof willen zij a.s. Zondag naar buiten tonen. Daarom zullen zij met hon derden en nog eens honderden komen, zoals zij ieder jaar zijn gekomen na^r hun Bondsdag. Met hun vlaggen en vaandels, Met hun warm hart en hun levend geloof. Met hun saamhorigheid en hun vriendschap. Een Bondsdag zal het zijn, zoals er reeds velen waren. Maar nu Credo Pugno voor het eerst zijn- grote Bondsdag houdt in Venray, nu zit daar ook de gedachte bij: de grote doctor te eren, en bij zijn graf te bidden om zijn voorspraak. De Credo Pugno-mannen zullen graag naar Venray komen, omdat zij weten dat „hun profeet" bemind en geëerd is ook in eigen land. En wij van onze kant wij zijn er van overtuigd, dat Venray de Credo Pugno-mannen graag ziet komen, omdat het vrienden zijn van de grote doctor, die Venray's plein zullen vullen. De Credo Pugno mannen zijn Venray daarom dank baar, dat de Bondsdag opgeluisterd wordt door de onthulling van een waardig monument. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen VENRAY AFWEZIG 17-18-19 Sept., 25-26 Sept. Tussenliggende dagen gewoon spreekuur. Voor spoedgevallen Tandarts J. Vullinghs. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat door hen ingevolge artikel 12 onder a der winkelsluitingswet 1951 op 13 September 1953 voor de kom der gemeente Venray onthef fing is verleend van het verbod genoemd in artikel 2 onder a der Winkelsluitingswet 1951 van 8 tot 19 uur, doch alleen voor die winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen, suikerwerken, brood of banket plegen te worden verkocht. Venray, 2 September 1953. Burgemeester en Weth. van Venray, A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Nog even 'n paar PATRONAAT Zondag is op de gewone tijd Pa tronaat. Vrijdagavond sportavond. Nu Zondagmorgen is om half 9 ongeveer een H. Mis met algemene H. Communie in de kapel van St. Servatius voor alle jongens van het Patronaat vanaf 14 jaar, ook voor die jongens die geen lid zijn van de Jeugd-H. Familie. Wij verwach ten alleen jongens die zich in de kerk eerbiedig weten te gedragen. Een paar dagen uit. De meisjes van Venray die op retraite willen gaan, kunnen zich opgeven voor de retraite van 20 tot 23 October in Roermond. Voor de mannen is de parochie retraite in Venlo van 31 October (Zaterdagavond) tot 3 November Dinsdagmiddag Er zijn te weinig propagandisten om alle mannen van Venray per soonlijk te vragen op retraite te gaan. Het is toch maar een kleine moeite uw naam op te geven aan Pater Domitius of aan Br. Portier aan het Patersklóoster. U geeft uw naam op en wij komen bij U aan huis alle gewenste inlichtingen verstrekken. Stelt niet uit. maar doet het nu dadelijk! Zilveren kloosterfeest Op 7 September herdachten de Eerw. Paters Dr. Adelhard Epping en Longinus Tusch het feit, dat zij voor 25 jaren intraden in de orde der Minderbroeders. Pater Dr. Adelhart Epping is lec tor in de philosof ie aan het Minder broedersklooster, alhier. Terwijl Pater Longinus Tusch rec tor is van Huize St. Servaas. In de loop van October zal de herdenking van dit feest worden gevierd. Paterskoel De Paterskoel blijft slachtoffers vragen. Deze week was het de kleine M.G., die kopje onder ging, maar dank zij het vlug reageren van de aanwezige tuinman het avon tuur nog na kan vertellen. Toneelnieuws Hioob De toneelgroep Hioob heeft de uitnodiging ontvangen, om op 20 September a.s. in de aula van het Gymnasium een voorstelling te geven van het toneelspel „De Jonk- vrouwe de la Seiglière". Op die dag wordt in het Gym nasium 't gouden kloosterfeest ge vierd van de Paters Martianus Briels, Titus Plekker en Gustavus Ammerlaan. De toneelgroep Hioob heeft ver der in studie genomen het stuk „De Martelaarsgang van Kromme Lindert" van A. M. de Jong. De repetities zijn in volle gang en het ligt in de bedoeling om in het be gin van November enkele uitvoerin gen te geven. De keuze van dit karakterstuk toont duidelijk aan, dat het de moeite waard is. om naar de prestaties van Hioob uit te zien. De velen, die het gelijknamige boek hebben gelezen, zullen nieuwsgierig zijn, hoe Hioob het boeiend gegeven ten tonele zal brengen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 5