Groots herstel van onze gulden SPORT Revaluatie in zicht? By het vertrek van twee onzer pastoors BUITENLAND Derde Orde-Buitendag eo Pater de Ponti weer thuis 0, vecpelnzinqen Gen antiek verhaal ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 No. 34 VIER BN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f,rTmFaLCv/n51?en aiRoCiso652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Nederlander moge wellicht op velerlei gebied fouten maken, niemand kan onze financieringsmethoden verbeteren. Wanneer iemand in kringen van het bankwezen in 1945 had betoogd dat wij binnen tien jaar weer een volkomen gezonde gulden zouden bezitten, dan zou niemand hem voor ernstig hebben gehouden. Toch is dit bijna onmogelijke gebeurd. De in omloop gebrachte guldens zijn momenteel weer geheel gedekt. In de kelders van de Nederlandse Bank ligt momenteel voor meer dan f 2500 millioen aan goud opgeslagen, dat onge veer 60 pet. van het circulerende geld dekt. De overige 40 pet. vindt ook meer dan zijn tegenwaarde in het bezit van onze centrale bank. zeer ongaarne ziet vertrekken. Een een-jarig pastoraat is meestal te kort om op grootse feiten te kunnen bogen en wijzen. Maar we menen te mogen zeggen, dat dit een-jarige pastoraat van Pastoor Janssen inderdaad zeer vruchtbaar voor Oirlo is geweest. Door zijn priesterlijk woord en voorbeeld heeft hij velen geholpen, gesticht en getroffen en heeft hij menigmaal opbeuring, troost en hulp gebracht, terwijl in het katho lieke verenigingsleven zijn invloed reeds merkbaar was. Dit alles moet hij achter laten, maar de mensen van Oirlo zullen dit een-jarige pas toraat gaarne blijven gedenken. Tot zijn opvolger is benoemd de Weleerw, Heer Pastoor J. G. B. Vervoort, tot heden pastoor te Puth. Dit heuglijk feit heeft de gulden in het internationale betalings verkeer in aanzien doen stijgen. Dit is zeer belangwekkend. De Nederlandse Bank heeft het controle-keurslijf, waarin het devie- zenverkeer was gesnoerd voor een groot deel losgegespt. Men mag nu zelf weer een vreemde valuta- rekening aanhouden op de bank. Banken" beschikken zodoende over saldi, die in het buitenland kunnen worden belegd, waardoor rente gekweekt kan worden. Deze rente betekent voor ons land een inkomen. Wij versterken zodoende onze betalingsbalans. Een oude bron van inkomsten keert daarmee terug. Ook voor de oorlog kreeg Neder land aanzienlijke inkomsten uit buitenlandse beleggingen. Door deze maatregel is tevens het nemen van koersrisico's weer mogelijk, waardoor ook de valuta-termijn- markt weer in het land der leven den terugkeert. Voor de hand ligt verder, dat een sterke gulden in het buitenland graag wordt geaccepteerd, zodat onze import-positie er door wordt verbeterd. Op die import drijft in ons land de gehele welvaart Wij zijn zelf grondstof-arm, dus wordt er bijna geen artikel géfa- briceerd zonder import uit andere landen. Wanneer men in den vreemde verschijnt met een munt van stan ding, dan neemt men een bevoor rechte positie in als koper. Dat kov t dus de industrialisatie ten goP' e. iVIeer beleggingen. Ook in ander opzicht profiteert het bedrijfsleven, dat Nederland werk brengt, van de genezing van de gulden. De liefde van het bui tenland om in guldenswaarden te beleggen, is groter geworden, naar mate ons betaalmiddel harder werd. Dit is van groot belang voor de beurshandel, die al te lang binnen onze grenzen een kwijnend bestaan lijdt. Ons volk profiteert in zijn geheel van een gezond betaalmiddel. Het bewerkt oen herleving van de spaarlust, waardoor de soliditeit v4p de burger wordt vergroot en zijn waardigheidsgevoel een steun krijgt. Het maakt een einde aan de toenemende inflationistische ten- denzen, welke men steeds vindt in landen met een zwakke munt. De mogelijkheid om saldi in vreemd geld aan te houden, maakt een einde aan de onafgebroken toevoer van nieuw bankpapier en guldenstegoeden, die de Ned. Bank aan de andere banken toevoert in ruil voor de afgedragen vreemde valuta. Dit heeft een stabiliserende in vloed op de prijzen, waardoor de trekkers van vaste inkomens niet zo'n vrees behoeven te koesteren voor een wekelijks geringere koop kracht van hun inkomen. De gulden is meer waard. Zouden we een stelsel kennen van volkomen vrije wisselkoersen, dan zouden wij voor onze gulden nu telkens meer in het buitenland kunnen kopen, waardoor een perio de van prijsdaling voor een reeks van producten zou worden inge luid. Onder de huidige verhoudin gen zal dit niet zo zijn. Krachtens de bepalingen van het internationaal monetair fonds, waar aan wij ons hebben gebonden, blijft de waardeverhouding tussen de verschillende munten der deelne mende landen gelijk, met een spe ling van tien procent. Men is tot dit systeem gekomen om te verhinderen, dat elk land maar naar believen met zijn munt waarde kan spelen, waardoor in het internationale handelsverkeer een grote onrust wordt gekweekt. Nu hebben economen en valuta specialisten zich de laatste tijd bezig gehouden met de gestegen waarde van de Nederlandse gul den. Daarbij bleek, dat onze munt, ten opzichte van vele andere betaal middelen aanzienlijk is onderge waardeerd. Zo moeten wij voor 100 francs nog steeds f 1.08 betalen, maar in werkelijkheid zijn de zwakkere frans slechts f 0.70 waard Indien wij dus kopen uit Frank rijk, betalen wij meer dan een gulden voor goederen, die in wezen maar 70 cent waard zijn Op gelijke wijze is de gulden ondergewaardeerd ten opzichte van de dollar, waarbij het verschil 19 pet bedraagt. De import uit de Verenigde Staten betalen wij dus ook te duur, evenals de invoer uit het sterlinggebied, waarbij een onderwaardering van plm. 10 pet. schijnt te bestaan. Men zal zich bij een dergelijke toestand afvragen of de Neder landse regering niet de plicht heeft de guldenswaarde binnen de tien procentmogelijkheid te herzien. Dit vraagstuk heeft echter zoveel zijden dat wij er nog eens op terug zullen komen. Bij de jongste benoemingen in ons Bisdom, verliezen Oirlo en Castenray, zoals we vorige week reeds meldden, twee nijvere pries ters. Castenray verliest pastoor Rieter, Oirlo pastoor Janssen. Pastoor Rieter kan terugzien op een vruchtbaar pastoraat in Castenray. Bij zijn jubileum is deze priester onlangs gehuldigd voor zijn pries terlijke arbeid in dit kerkdorp, waar bij jong en oud zich dankbaar toon den voor wat Pastoor Rieter in de afgelopen jaren voor Castenray heeft gedaan. We denken daarbij natuurlijk aller eerst aan zijn kerk, waarvoor hij zelf op de eerste plaats zware offers heeft gebracht, maar voor wier op bouw en verfraaiing hij ook anderen wist te winnen. Zo was het geen wonder, dat als een van de eerste kerken van ons bisdom en zeker van ons dekenaat de kerk van Cas tenray groter en mooier herrezen is. Zelfs met toren en al. En zoals het met de kerkbouw was, zo was het ook met het pa rochieleven. Als adviseur van de vele verenigingen die een kleine gemeenschap telt, wist hij, onop vallend en rustig, toch zijn invloed overal ten goede aan te wenden en menig probleem als het ware spe lenderwijze op te lossen. Zo kennen we verder zijn ijveren voor de zangkoren in het dekenaat, wier geestelijk adviseur hij was en die hij telkens opnieuw weer wist te bezielen hun vrijwillig op zich genomen taak, telkens beter en schoner te volbrengen. We denken aan het onderwijs waarvoor hij op de bres stond en de nieuwe school in Castenray mag voor een groot deel op zijn rekening gezet worden. Op een plaats als Castenray ge beuren geen wereldschokkende din gen, maar is de invloed van een pastoor zeer groot, Het pastoraat van Pastoor Rieter is in Castenray zegenvol en vruchtbaar geweest, zodat men deze rustige priester on gaarne afstaat aan de nieuwe St Oda-parochie in Weert, die men met hun nieuwe pastoor geluk kan wensen. Het zal voor Pastoor Geurts, zijn opvolger, niet eenvoudig zijn in de voetsporen te treden van zijn voor ganger. Gelukkig wijst het werk van deze priester op de Smakt van 1945 tot 1947 er op, dat Pastoor Rieter in hem een waardig opvolger zal krijgen. Pastoor Geurts is geboortig uit Geijsteren en werkzaam geweest in Meerlo, Reuver, Smakten Broek huizen. Pastoor Janssen, heeft in Oirlo slechts een jaar mogen werken. Totaal onverwacht kwam daar de Bisschoppelijke be noeming, die hem terugriep naar zijn oude plaats in Heel. Moge het van een kant voor deze priester eervol zijn, dat zijn oude stand plaats hem met „alle geweld" terug wil hebben, van de andere kant is men in Oirlo door dit plotseling afscheid wel getroffen. Want in dit ene jaar heeft deze pastoor, die zich zelf in verband met zijn gezondheid veel ontzeggen moet, zich in Oirlo zo bemind ge maakt, dat men hem daar wel zeer, FRANKRIJK De gebeurtenissen in Frankrijk blijven het democratische Europa nog steeds met angst en schrik vervullen. Angst over de onzekerheid of de communisten er in zullen slagen met hun anarchistische politiek Frankrijk los te maken van het Westen Het is immers thans volkomen duidelijk, dat de communisten niet meer tot staking oproepen om te protesteren tegen de regeringsde creten. Wat de communisten thans proberen is, alle arbeiders achter hun karretje te spannen. Zij zijn er op uit de socialistische Katholieke vakbeweging te dwingen tot een samengaan met de communisten, door de leden van deze organisaties ook in hun acties te betrekken. Zouden de communisten er in slagen de medewerking te krijgen van socialisten en Katholieken hetgeen niet is aan te nemen, dan moet het ergst gevreesd worden Want dan zullen de communisten niet nalaten de stakingsactie om te zetten in een directe strijd tegen de regering. Daarbij zal het onge twijfeld minder rustig toegaan dan bij de stakingen. Een bloedige strijd kan dan zeker verwacht worden De enige mogelijkheid deze ramp te voorkomen, ligt in 't welslagen van de onderhandelingen van de regering met de socialistische en Katholieke vakorganisaties. Zullen uit dit overleg resultaten voorkomen, welke door beide vak organisaties worden geacht, voor de arbeiders is het dan nog maar de vraag, of de arbeiders met deze resultaten willen instemmen. Ongetwijfeld zullen de communis ten er alles voor doen om de ar beiders de eventuele toezeggingen niet te laten aanvaarden. Dan zal het er om gaan of de socialistische en Katholieke vakbeweging in staat is haar georganiseerden in bedwang te houden. Dat hierover twijfel bestaat, is niet zo vreemd, daar bij vroegere stakingen de communisten meer malen deze arbeiders hebben mee gesleept. De situatie, welke thans in Frank rijk heerst, is uitermate ernstig voor geheel Europa. Want de com munistische agitatie is er geheel op gericht de regering ten val te brengen en deze te vervangen door een volkomen links georiënteerd kabinet. In dat geval zou het wel eens op kunnen neerkomen, dat Frank rijk geheel of ten dele verloren gaat voor het Westen DUITSLAND Wat men ook van de Russen mag beweren, men kan niet zeggen, dat zij de laatste tijd geen activiteit ontplooien om het gesplitste Duits land weer tot een staat uit één stuk te maken. Nauwelijks elf dagen nadat het Kremlin een nota de wereld in stuurde over een conferentie van de Grote Vier betreffende Duits land, zijn de Russen reeds meteen tweede nota voor de dag gekomen. Deze nota bevat het voorstel om binnen zes maanden een vredes conferentie te houden over Duits land, waarbij alle naties, welke met dit land in oorlog gewikkeld zijn geweest, vertegenwoordigers moe ten zenden. Dit is dus weer een nieuw plan om te geraken tot de hereniging van Duitsland. De plotselinge interesse van de Russen voor het Duitse vraagstuk is weer een van hun politieke zetten. Want op de dag, dat deze tweede nota werd uitgegeven, was het tijdstip van de Duitse verkie zingen (6 September) nog slechts 20 dagen verwijderd. En voor die gelegenheid willen de Russen graag hun gezicht in de vriendelijkste plooi trekken. Hun bedoeling is immers invloed uit te oefenen op al die Duitsers, die afkerig zijn van de op het Westen georiënteerde politiek van Adenauer, omdat deze, volgens hen, het onbehagen van de Russen op wekt en daardoor een hereniging van Duitsland in de weg zou staan. Bovendien handhaven de Russen nog steeds hun standpunt, dat Duitsland niet mag deelnemen aan coalities en militaire pacten, maar geheel neutraal moet blijven en een nationaal leger vormen. Menig Duitser is voor deze op vatting van de Russen ook zeer gevoelig. Zolang echter het Kremlin op het standpunt blijft staan, dat Duitsland zich buiten de Europese gemeenschap moet houden, zullen de Westerse mogendheden weinig voelen voor een conferentie over het Duitse vraagstuk. Duitsland is nu eenmaal onaf scheidelijk Verbonden aan de Europese staten en daarom is opneming van dit land in de Europese Defensie Gemeenschap een zaak, waarmee de verdediging van Europa staat of valt. Natuur lijk willen de Russen deze verbon denheid van Duitsland met Europa ongedaan gemaakt zien. Daaruit en nergens anders uit is de plotse linge interesse van de Russen voor de oplossing van het Duitse pro bleem te verklaren. PERZIË De afgelopen weken hebben in het teken gestaan van de strijd tussen de Sjah en de huilende minister-president Mossadeq. Er zijn opeenvolgend een tweetal grote staatsgrepen geweest. Bij de eerste greep van Mossadeq naar de macht hebben de gardetroepen van de Sjah het onderspit moeten delven, waardoor Mossadeq zich als memier heeft kunnen handhaven, De Sjah zag zich hierop genood zaakt de wijk te nemen naar het buitenland. De staatsgreep is gekomen vrij kort na het ogenblik, waarop een oneerlijke volksstemming Mossadeq toestemming gaf het parlement te ontbinden. De premier wilde zich van het parlement ontdoen, omdat dit voor hem een obstakel was bij de uitvoering van zijn politiek. De Sjah heeft juist dit ogenblik voor een staatsgreep gekozen, om daar mee te beletten, dat Mossadeq bij de op til zijnde verkiezingen op nieuw een meerderheid zou behalen. Nu deze staatsgreep is mislukt, zal er ook geen einde komen aan de onderhandelingen, welke de Perzen thans voeren met de Russen over, naar het heet, financiële kwesties. Het heeft er de schijn van, dat Mossadeq, nu zijn pogingen om zijn wil aan Engeland en later aan Amerika op te leggen, hebben ge faald, bij Rusland interesse wil zoeken voor de Perzische olie. Met dat doel waren reeds onder handelingen gaande. En wat dat betekent zou hebben is duidelijk. Hier kreeg Rusland een prachtkans zijn invloed in het Midden-Oosten te vergroten. De tweede staatsgreep echter bracht Mossadeq ten val. Het leger heeft de macht over genomen en de Sjah kan terug teren. Hoe de toestand zich nu ontwik kelen zal, is moeilijk te raden, de binnenlandse moeilijkheden vragen vooreerst ongetwijfeld veel tijd. Maar een niet zulk een felle en onverzettelijke houding als van Mossadeq in de buitenlandse kwes ties en speciaal in de beruchte olie kwestie is te voorspellen. De geschiedenis van de laatste weken heeft echter wel duidelijk geleerd, dat men met voorspellingen omtrent Perzië echter wel zeer voorzichtig zal dienen te zijn. ITALIË Na de vergeefse pogingen van De Gasperi en Piccioni is thans Giuseppe Pella, voormalig minister van financiën, er in geslaagd een nieuw Italiaans kabinet te vormen. De snelheid, waarmee de formateur het voor elkaar kreeg een regering samen te stellen, heeft bij menigeen bewondering gewekt. Zoals ver wacht werd is het een zakenkabinet geworden, dat slechts tijdelijk zal optreden. Omstreeks November, als de begrotingen afgehandeld zijn, zal er een nieuwe regering moeten komen. Er gaan thans echter reeds stem men op om ook na die datum dit kabinet te handhaven. De samen stelling van de regering, geheel uit Christen-Democratische minis ters, heeft gemaakt, dat terstond na de formatie de liberalen, repu blikeinen, monarchisten en neo fascisten hun steun toezegden. Alleen S aragat maakte bezwaar, omdat de regering geen linkse ministers heeft. Intussen kunnen de Italianen tevreden zijn, dat zij weer een nieuwe regering hebben. Men vreesde na de mislukte pogingen van De Gasperi en Piccioni, dat dit land even onregeerbaar was ge worden als Frankrijk. Als Franciscus genieten wij dan van God in de heerlijke natuur. Wij genieten van ons samen praten en samen nadenken over en bezin nen op ons levens-ideaal. Het zal een achte feestelijke sa menkomst zijn, die iets heeft van de kapittels, waarin Franciscus met zijn broeders zo nu en dan samen kwamen om de verspreiding van de Evangelische Geest in de wereld te bespreken. Reeds eerder hebben wij aange kondigd, dat op morgen Zondag 23 Augustus 'n bijeenkomst zal plaats vinden van ALLE Tertiarissen uit de omgeving. Onze verwachting is hoog ge spannen en wij vertrouwen er op. dat alle leden van de Derde Orde van Venray en omgeving zoveel mogelijk zullen komen. Het kan zo'i broederlijk-franciscaanse bijeen komst zijn. Vrijdagmiddag keerde Pater J. de Ponti uit de missie van Shiré in Centraal Afrika in Oirlo terug. Nadat hij in 1950 familie en be kenden vaarwel had gezegd, is hij nu vanwege zijn gezondheid ge dwongen z'n missiewerk dat hij 25 jaren verricht heeft er bij neer te leggen. Door de buurt, fanfare en ge mengde zangvereniging werd pater Jan een hartelijke ontvangst bereid. Reeds in 1950 liet de gezondheid van Pater de Ponti veel te wensen over, doch met het ideaal voor ogen om de missie van Shiré een eigen diukkerij en tijdschrift te bezorgen, vertrok hij destijds toch, om zich met de oprichting van zulk een bedrijf te belasten. Door ongelukige omstandigheden, waarbij vooral gebrek aan financiën, konden zijn plannen geen doorgang vinden, opnieuw werd pater de Ponti toen het normale missiewerk opgedragen het welk uiteraard zijn gezondheid niet ten goede kwam. Bovendien kreeg hij nog longont steking, waardoor zijn heilzame arbeid volledig werd stilgelegd. Voorlopig is pater Jan dan ook tot rust houden gedwongen, iets wat deze actieve pater slechts node kan doen. Omtrent de missie vertelde hij ons o.m. nog het volgende: De steeds vooruitschrijdende be schaving onder de negers, schept voor hen nieuwe behoeften, in de vorm van kleding en gebruiksvoor werpen. Het gevolg hiervan is, dat zij een hoger loon gaan eisen waardoor de exploitatiekosten van de missie ontzettend hoog worden. De missie is immers op de negers aangewezen voor arbeid in plan tages, bouwen van scholen en kerken enz. Was het voor twintig jaren terug mogelijk een kerk voor 400 personen te bouwen voor de luttele som van f 90.thans kost zoiets het hon derdvoudige. Voor onze begrippen lijkt zo'n bedrag nog weinig, maar men moet zich een negerkerk niet voorstellen als een monumentaal gebouw zoals wij die kennen, in tegendeel Bovendien heeft men bij een dergelijke bouw nog zelfgebakken stenen, uit de bossen gekapte stam men en een soort dakbedekking van gras. De inkomsten van de missie vertonen echter een dalende lijn. De opbrengsten uit tabaks-, rijst- en katoenplantages zijn veel en veel lager dan in de laatste tientallen jaren. Enerzijds is dit een gevolg van de dalende wereldprijs en de overgrote concurrentie van andere landen, anderzijds de bovenvermelde stijging van arbeidslonen. Al met al hebben de missie's een zware strijd te voeren. Op veel steun van de regering kunnen ze niet rekenen, terwijl ook de onrust onder de bevolking, wel niet zo erg als bij de Mau-Mau, de moei lijkheden niet minder maakt. Het mag ons dan ook niet ver wonderen, dat de missie's op steun en hulp van de katholieken blijven rekenen. Gebed is daarbij hoofd zaak, maar vooral thans is geld dringend noodzaak. En de reden van 't lage Neder landse verbruik volgens het blad: de te lange weg van kip naar ver bruiker, waardoor de kwaliteit lijdt. Wel wat erg gezocht. De Neder lander heeft niet alleen de twijfel achtige eer de minste eieren te eten, maar ook het minste vlees, de minste natuurboter, de minste... kom vul maar in. En dat niet vanwege de lange weg naar de consument, maar vanwege de brede klove, de prijzen van die producten die vele malen boven het vooroorlogse indexcijfer zijn ge stegen en het werkelijke levenspeil, dat die stijging niet heeft kunnen bijbenen. Is het niet juist, dat op het ge bied van de voortbrengselen van eigen bodem een onderconsumptie bestaat En zijn de deskundigen het niet met ons eens, dat een aanbod van goede kwaliteit, zonder al te veel tussenstaties, tegen lagere prijzen, de binnenlandse omzet belangrijk zou doen stijgen Pompen maar De nieuwe-oudepompop deMarkt is al enkele weken klaar en menig een heeft al eens op de waterknop geduwd, niet omdat men zo dorstig was, maar om eens te zien of het inderdaad klopt, dat al dat water niet in de daarvoor bestemde put beland, maar vrijelijk de markt op stroomt. Nu kan ieder mens zich vergissen en we hebben er daarom in het begin niets van gezegd, maar nu die waterbaletten blijven voort duren en deze vergissing zelfs voor vreemdelingen een bezienswaardig heid gaat worden, wordt het toch wel de hoogste tijd, dat deze enor miteit veranderd wordt. Voor Nederland te zuur Het blad De Pluimveeteelt klaagt erover, dat Nederland zo weinig eieren consumeert. Met Griekenland en Turkije het laagste van alle landen: wij 1,2 kilo gemiddeld per jaar, Griekenland 1,3 kilo en Turkije 1,2. Maar dat zijn ook achterlijke landen. Daartegen verorberen de Ieren 13,5 kilo per jaar, de Engelsen 12,7, de Belgen 12,1 de Fransen 11,1 en de Zweden 10,4 kilo. Zelfs de Ita lianen, die toch 't schraalst menu heten te hebben, kraken nog altijd 6,5 kilo. met een actuele moraal Kent U het antieke heldenfeit, dat op naam van een peloton ganzqfi staat Toen de Galliërs weer eens naar het Zuiden waren afgezakt en zelfs de stad aan de Tiber hadden inge nomen, stond alleen nog de citadel op de Mons Capitolinus hun eind overwinning in de weg. Want daarin hadden Rome's laatste verdedigers zich teruggetrokken. Aangezien de barbaren niet over belegeringstuig beschikten, besloten zij een poging te doen om dit bol werk bij verrassing te overmees teren. In het holst van de nacht formeerden zij een soort menselijke toren, door op eikaars schilden te gaan staan, maar juist toen de bovenste Galliër het spel gewonnen dacht, ging er een schrikkelijk ge snater op. Door het wapengekletter gewekt, maakten de Capitolijnse ganzen om het hardst alarm. Hun eenparig misbaar verijdelde de opzet der barbaren: op haar bèurt schoot de bezetting wakker, greep zwaard en speer, snelde naar het bedreigde punt en kon net op het nippertje het gevaar bezweren. Waarom we U vergasten op deze ganzengeschiedenis Wel. als zelfs ganzen zich in staat hebben getoond een groot onheil te verhoeden, dan moeten wij dat toch zéker kunnen. Dan mogen wij toch allerminst in gebreke blijven, waar zestigduizend zielen bedreigd wor den. Dan mogen wij toch niet min der waakzaam zijn, waar het gaat om het behoud van de geestelijke, citadel, waarbinnen zestigduizend katholieke militairen veiligheid vinden. Dat wil zeggen: de citadel van de militaire zielzorg. Dus laten we a.s. Zondag bewijzen, dat we van ganzen niets te leren hebben. De Soldaatjesdag van Nationaal Katholiek Thuisfront MOET slagen, MOET een record-succes worden dat is ABSOLUUT nodig, wil de citadel van de militaire zielzorg ten volle veilig blijven. Laat U niet bidden om te offeren voor het geestelijk en zedelijk wel zijn van onze soldaten; laat a.s. Zondag geen soldaatje ongeplaatst blijven. Er is overigens ook nog iets anders dan hemelse verdienste bij te winnen, n.l. tien cadeaux ieder van VIJFDUIZEND gulden en daarenboven tien prachtige troost prijzen. S.V.V.-NIEUWS Na een succesvol bezoek aan Stol berg in Duitsland in het afgelopen week-einde, heeft S.V.V. heden Zaterdag en morgen Zondag de mannen van de Sportverein Stol berg op bezoek. Hedenmiddag om 4 uur is de aankomst en de officiële ontvangst in het clublocaal. Daarna zal men omstreeks half 8 met muziek opmarcheren naar het voetbalveld aan de Oostsingel, waar om 8 uur de grote lichtwedstrijd van het eerste elftal tegen het eerste elftal van Stolberg gaat be ginnen. En Stolberg, men heeft dat al laten weten is vast van plan de 3—0 nederlaag die zij in hun woonplaats van S.V.Vrin ontvangst moesten nemen, nu ongedaan te maken. Het elftal is daartoe ver sterkt en men kan dus op een aardige wedstrijd rekenen. De jeugd, die met 20 wist te winnen zal Zondagmiddag revanche geven om half 12. Voor de Duitse gasten staat ver der nog een bezoek aan het Duitse kerkhof op programma, alsmede e n rondrit door onze gemeente. Jubileum-liandboogconcours te Weert Bij gelegenheid van het zestig jarig bestaan van het handboog schuttersgezelschap te Weert, orga niseerde deze vereniging een groot concours waaraan door niet minder dan 158 zestallen werd deelgenomen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1