Duivensport in Ven ray Meisjes, Dp „inbraak" in de Venrayse parochiekerk „Sint Petrus-Banden." Gedachteoiskerk aan de Grebbe VIEk EN ZEVBNTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS p1rma van den «unckhof WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Sinds onheuglijke tijden houdt de mens duiven. De duiven zijn sinds de vroegste tijden huisdieren geweest en reeds in de oudste geschriften vindt men ze vermeld. Onder andere in het oude Egypte had men fokkerijen met duizenden vogels en ook de Grieken en Romeinen hielden deze sier lijke dieren er op na. De ene groep hield ze voor de slacht, de andere voor sier en weer een andere als postduiven, dus hoofdzakelijk voor het overbrengen van berichten. Vele van deze soorten zijn later ook in onze streken gekomen en zij hebben dan ook veel invloed gehad op de rassen die wij tegenwoordig kennen. In ons land werden de duiven echter pas populair in de middel eeuwen en wel in voor deze dieren minder gunstige zin. Rijke edelen hielden duiven op z.g. duiventorens en wel om ze te kweken voor de tafel. Op die ma nier zorgden zij zelf voor hun ge vogelte. Zij waren wat trots op hun duivenfokkerij en toonden deze aan de gasten met groot genoegen. De duiven werden hier hoofdzakelijk gemest, aangezien het nuttigen er van het doel was. Dat hierbij dik wijls methodes werden toegepast, die wij tegenwoordig ten strengste zouden veroordelen, behoeft geen betoog. Later werd het duivenhouden min der en kwam er de klad in. Nog een keer beleefde het een opkomst, toen men in het leger er toe over ging duiven te houden voor het overbrengen van berichten. Dit was omstreeks de achttiende eeuw. De duivensport Het duivenhouden als ontspan ningsbezigheid door dierenliefheb bers dateert van niet zo lange tijd geleden. Deze liefhebberij heeft ech ter internationaal zo'n grote vlucht genomen, dat men werkelijk van een overal verbreide sport kan spreken. In Venray kennen we de post- duivenclub ,.De Zwaluw", die een „samenbundeling" is van de oude duivenverenigingen De Zwaluw en de Eendracht. Meer dan 150 leden spelen heden in deze vereniging met ongeveer 3000 duiven in de verschillende wedstrijden mee. Op zolderkamertjes, zolders en buitenhokken worden de kostbare beestjes opgefokt om in het seizoen zo'n goed mogelijk figuur te slaan. Want als het seizoen eenmaal aan de gang is, dan wordt inderdaad veel van deze diertjes gevraagd, Men stuurt ze tot aan de Pyre- neën aan de Spaant grens en ze moeten dan de weg naar het hok maar zien terug te vinden. En dat niet alleen, hun baas verwacht van hen ook iets terug voor de gelde lijke zorgen, die hij zich moet getroosten voor de opfok van zijn duiven. Want de duivensport is niet goedkoop. Niet alleen kost een duif veel aan voer per jaar, diverse bijkomstigheden, als grit en andere mineralen, pillen en poeders, om het beestje in zo'n goed mogelijke conditie te brengen, vragen ook nogal wat geld. om van hokken e.d. nog maar niet te praten. Een duivenliefhebber praat daar over maar liever niet, maar het is voorgekomen, dat terwille van de duiven inderdaad gezinnen te kort werd gedaan. Maar zoals gezegd, de baas kan wat verdienen met zijn duiven, en wel door het zg. poulen. Hierover dadelijk meer. Duivenvluchten Ieder jaar worden verschillende vluchten georganiseerd. Op de eerste plaats voor de oude duiven (ouder als 1 jaar), dan voor de jarigen (vorig jaar geboren) en de „piepers" (dit jaar geboren). Tegen dat het seizoen gaat be ginnen, worden eerst de duiven afgericht. De duivenliefhebber moet dat zelf doen en zo tegen Maart kan men ze met hun mandje duiven de Peel in zien trekken, waar de duiven dan gelegenheid krijgen de omgeving wat te verkennen. Bij het begin van het seizoen wordt met oude duiven de eerste vlucht gemaakt naar Java, een plaatsje in België. Naderhand komen dan de zg. korte vluchten, die gaan tot Orleans in Frankrijk, waarna de mid-fond vluchten aan de beurt zijn, die gaan tot Limoges in Midden-Frankrijk. Tenslotte zijn er nog de grote fond-vluchten, die gaan vanuit Dax, Pau en St.Vincent, waarbij de duiven een afstand hebben af te leggen van meer dan 1000 km. Aan de jarige duiven stelt men niet zo'n grote eisen, maar desniet temin gaan die vluchten ook al tot Orleans, de jonge duiven gaan ten slotte tot net over de Franse grens. Ieder jaar maakt de verzendings- bond La Colombe in Maastricht, waarbij de Zwaluw is aangesloten, haar verzend-programma op, zodat dus de leden weten welke vluchten op die, of die datum worden ge houden. Meent nu de duivenmelker dat zijn duif daarvoor in conditie is, dan zet hij ze mee. Dat wil zeg gen, hij brengt zetwee dagen voor de vlucht naar het clublokaal, waar de duif een wedstrijd-ring aankrijgt, ingekorfd wordt en naar de ver zamelplaats wordt vervoerd. Daags voor de wedstrijd vertrekt dan de lange trein vol duivenman den naar de startplaats, waar dan op de wedstrijddag de duiven worden gelost, na gevoerd en ge drenkt te zijn. Intussen heeft hun baas te voren de klok moeten afslaan in het clublocaal. Dat wil zeggen, dat hun klok op een bepaald moment gelijk gezet wordt op de radio of moeder- klok, waarna deze verzegeld wordt, zodat knoeierijen uitgesloten zijn, POULEN Gewoonlijk is het zo, dat op iedere vier aan de wedstrijd deelnemende duiven één prijs beschikbaar is. De deelnemer is verplicht niet alleen de vracht te betalen van zijn duif naar de startplaats, maar ook een dubbeltje prijsgeld. Valt hij dus in de prijzen, dan verdient hij al 30 cent, aangezien hij 4 x 10 cent terug krijgt. Maar daarnaast kan hij nog op andere wijze verdienen. Hij kan n.l. poulen. Dat wil zeggen dat hij op zijn duiven geld kan zetten. Hier in de vereniging gaat dat van 5 cent oplopend met 5 of 10 cent tot een gulden (in grote concoursen gaat dit tot soms f 10) Wint dan zijn duif een der prijzen, dan wordt nagelang er gepould is 4 x zijn poulegeld terug betaald, maar wil hij zeker zijn van zijn poulegeld, dan dient de duif een zo vroeg mogelijke prijs te maken, en valt hieraan wel iets te verdienen. Zo is er verder een Koningspoule, de zgn.Scher-weg, Speciaal en serie poulen. Met dit alles valt dus toch ook wel iets te verdienen, mits men poult en zijn duiven inderdaad prij zen maken. Dit blijft echter vaak een gok. Men kan menen het beste uit het beste meegegeven te hebben, maar afstanden, winden, weersomstandig heden en wat dies meer zij kunnen echter voor het beestje een derge lijke handicap zijn, dat ze het oude hok eerst laat zeer laat bereikt of wel nooit meer... Dat intussen zijn baas van zenu wen de gehele dag als een getergde leeuw bij het hok heeft zitten wach ten, vergroot de ellende nog meer. Op de grote vluchten naar St. Vincent e.d. gaan duizenden duiven mee, men kan er auto's op winnen, televisie-toestellen en honderden gulden. Meestal zijn dit ware ramp- vluchten, en krijgt menig, met zorg opgebouwde duivenstapel harde klappen te verduren. Is de duif eenmaal teruggekeerd, dan gaat als de bliksum het gum mi-wedstrijd ringetje de klok in, die wordt afgeslagen, waardoor op een papieren rol in de klok de juiste tijd van aankomst vermeld wordt. Tenslotte wordt dan na afloop de klok ingeleverd. Dan moeten vanwege het bestuur al die tijden vergeleken worden, de poulebedragen uitgeteld en derge lijke dingen meer, waarna tenslotte, gewoonlijk enkele dagen daarna de uitslag bekend is. De fokkerij van duiven heeft dus op de aller eerste plaats ten doel zo krachtig en snel mogelijke duiven te kweken, die voor hun baas dus ook iets kunnen verdienen. Over deze fokkerij is men het ook in kennerskringen nog lang niet eens en bijna iedere duiven melker heeft daar zijn eigen mening over. Zij speelt echter ook een belangrijke rol bij de verschillende vluchten, omdat het logisch is, dat een duivin, die jongen in haar nest heeft, of een doffer, die zijn bruidje in het hok heeft zitten, er nog een extra schepje boven op legt, om zo snel mogelijk weer bij de ge- liefde(n) terug te zijn. Is er echter een jonge duif, zg. pieper geboren, dan krijgt die een ring om zijn poot, dié hij zijn gehele verdere leven dan voortaan ook mee zal dragen en waarop zijn nummer staat vermeld. De fokker heeft van deze ring het eigendoms bewijs en mocht er dus op zekere dag een vreemde duif in een hok belanden, dan is via een bureau de eigenaar op te sporen. Vanwege de verschillende duiven- bonden wordt op deze eigendoms bewijzen behoorlijk controle gehou den, om ook hierbij weer bedrog en diefstal tegen te gaan. Als wij U tenslotte een goede raad mogen geven, praat dan met een duivenmelker nooit over de fokkerij of over de vluchten, want dan is men het eerste uur nog niet klaar, aangezien al de bijzonder heden van het betreffende beestje „Onverlaten hebben Woensdag ingebroken in St. Petrus Banden. Vermoedelijk werden zij tijdens hun werk gestoord, en hebben zij het hazenpad gekozen, want er is niets ontvreemd. De politie heeft de zaak in handen." Aldus meldde ons blad vorige week. Wij prijzen ons echter gelukkig, dat wij deze week een bijdrage kunnen publicerennog wel een bijdrage in vrije versvormhan delend over voornoemde inbraak, en van de hand van niemand minder dan de inbreker en kerkschenner zelf. Naam en adres van de dief, benevens alle verdere gewenste in lichtingen omtrent zijn verleden en zijn staat van dienst, zijn tegen billijke vergoeding te bekomen aan bureau van dit blad. Ons saamhorigheids-besef reikt zelfs zó ver, dat wij bereid zijn, de kostbare resultaten van onze inlichtingendienst aan de justitie absoluut gratis ter hand te willen stellen. Summum jus summa injuvi Aangezien het geen alledaagse gebeurtenis is, dat de onverlaten (in dit geval: de onverlaat) die we gemeenlijk gemene dieven en kerkschenners noemen, zich via een krant aan de justitie vrijwillig uitleveren, verzoeken wij, bij het lezen van onderstaand artikel, de, voor zulk iets unieks in de wereld der journalistiek, vereiste en ge wenste aandacht en attentie 1) Aanhoordt nu, burgers, het relaas, van wat mij, vorige week Woensdagmorgen, moest passéren: toen het niet veel heeft gescheeld, of ik had 24 uur in een portaaltje moeten bivakkéren 2) Aldus is de toedracht der feiten: ik had, inde parochie, delaatste mis gelezen: „attente et devote" na de mis moest ik (met 2 vingers) naar een zekere kamer:... toen ik er uitkwam, had de koster, zonder iets te merken, heel de boel afgesloten! 3) De koster had blijkbaar veel haast, en die haast is ook best te snappen: 't was kermis en dan is in 't Zuiden iedereen gek, en zelfs kosters willen wel eens uit een ander (dan een wijwaters-)vaatje tappen 4) Zes minuten over half tien was er van een koster niets meer te bespeuren: blijkbaar zat hij toen al in de caroussèl, of genoot van poffertjes of van oliebollengeuren. 5) Nu is het voor ons Zuiden wel geen zot figuur, en 't geeft geen schand of opspraak: kosters op de kermis; maar die kermispret is toch een beetje zuur, voor wie, al die tijd, gedwóngen -in de kerk is G) Natuurlijk houdt een bruine pater van gebed: maar een etmaal bidden is de mééste paters toch net iets te machtig; 't portaaltje was niet méér dan twee bij één: zodat een échte ba jus béter is waarachtig 7) Ondertussen: goede raad was duur: niets dan 'n portaaltje met 5 gesloten dikke eikenhouten deuren; ik geef 't je te doen, zoiéts zal je op je nuchtere maag gebéuren 8) Éérst heb ik geschreeuwd en geroepen, maar de kerk, zoals U weet, ligt een heel eind van de huizen; toen heb ik met 'n handbezem alle 5 deuren beranseld; gebeukt, 'n half uur lang, zodat m'n oren er nu nog van suizen. 9) In Venray was 't druk kermis en ergo was de hele dag in de kerk niets meer te doen,- zodat ik bliksems goed snapte. dat 't er op aankwam, vindingrijk te zijn en koen 10) In 't plafond was een lichtraam, maar het was van heel dik glas; in de W.C. stond een klein trapje (gelukkig maar, dat er dat was 11) Die dikke ruiten rinkelden aan scherven, met behulp van een koperen processiekruis, dat daar in een kast stond; héél de vloer lag toen vol gruis 12) Daar het trapje net te laag was, heb ik er twee lege bussen op gezet; ik bond mijn gewaad óp tot aan m'n middel, toen een sprong en ik haalde 't, god zij dank, nét 13) Het was waarlijk de sprong van een tijger (voor een pater, ben ik namelijk niet bijzonder log): en 't was maar goed, dat ik het haalde; immers, zo niet: dan hing ik er nóg 14) Daar stond ik toen op een afdak; maar het was minstens vijf meter hóóg het kunnen er misschien ook vier zijn: (zodat ik in dat geval (slechts) een meter loog.) 15) Toen ben ik weer hard beginnen te roepen naar een paar jongens, een eind weg, op 't trottoir; toen de jongens het eindelijk hóórden, dachten ze duidelijk: die vent is niet gaar 16) Na een kwartier hadden ze 't al begrépen (en dat is, voor Raoyse jongens in de kermisweek, sterk!) Nabijgekomen, heb ik ze trachten te expliceren, hoe 'n bruine pater, terecht kan komen, op't dak van 'nkerk 17) Vervolgens riep ik tot de twee jongens: „Maar, vóórdat je de koster gaat halen: misschien staat hier wel ergens in de buurt een ladder; en dan kan héél de santekraam me verder niets meer malen. 18) Mijn voorgevoel was weer eens zuiver; dat is me trouwens al eens vaker gebleken; een „lucidum intervallum" heet zoiets bij volslagen gekken; (tot welke categorie ik mezelf overigens (nog) niet réken). 19) Alsof ie daar permanent voor inbrekers klaar stond, vonden ze vlakbij een ijzeren trap; ze zetten die toen tegen de kerkmuur, en zó eindigde deze idiote grap of vlucht tot in de kleinste finesses ter tafel komen. Zo ziet met dus dat aan de duivensport tegenwoordig heel wat vanaf hangt en dat er al wat gebeurd is, voordat u de duiven melkers met hun manden of klok ken ziet lopen. Maar wie in de gelegenheid is, om bij een vlucht bij een of andere melker de terugkomst af te wach ten van de duiven, moet dit zeker niet nalaten. Hij zal dan ook onwillekeurig gegrepen worden door de spanning van het wachten op dat kleine grijze beestje en hij zal dan misschien iets gaan begrij pen van de grote liefde die de echte duivenmelker voor zijn duiven heeft. Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581 Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393 Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel, 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. 20) Of, eigenlijk was de grap nog niet ten einde; .^want ik zei tegen de 2 jongens: nou zwijgen we drieën als 'n mof; moet je eens zien, wat er nu gaat gebeuren: nu halen koster, deken en pliessie morgen een heerlijke sof. 21) Zoals voorzien, ging 't ook gebeuren: zonder mankeren stond 't in de krant: van „onverlaten" in Sint Petrus' Banden, die, in hun werk gestoord, het hazenpad kozen, en zijn gestrand 22) Tot op den dag van vandaag dus, heb ik de boel, uit weerwraak, heerlijk kunnen bedotten; het doet me plezier, U thans te kunnen melden, dat de kerkschenner, dief en rover niemand anders is dan de eerwaarde Pater Lector Aggeüs Gianotten. 23) 't Is er eentje van het „bruine gevaar" hier ter plaatse; te weten: van de paters der O.(hne) F.(eine) M.(anieren)! Ik moet bekennen: aanvankelijk had ik niet veel te missen, maar, na het krantenbericht, was 't om van de pret te gieren. 24) Sinds een jaar ben ik van beroep: schoolvos, wijsneus of wijsgeer, en ben dus ondergedoken in de boeken; ik schoolvos in filosofie en aanverwante kolder; en dus ga je je vertier wel in inbraken en dergelijke zoeken. 25) Was ik niet „van de blauwe knoop", en geen „coupé niet-roken", en, dus, onvermijdelijk, een ontzettende saaie- dan nodigde ik pliessie, koster en Deken (in omgekeerde volgorde natuurlijk) op een fijne sigaar, en een grote „ouwe taaie". 26) Maar ik mag nu eenmaal „van me moe" niet roken, en nog véél minder drinken; zodat deze officiële invitatie wel gedoemd is in het Niets van het Existentialisme te verzinken. 27) Ik maak er nu een eind aan. Maar, voor alle vóórkomende roven, moorden, diefstallen, inbraken, en zelfs landverraad, beveelt zich in Uwe clandisie beleefd, maar dringend de geroutineerde, gediplomeerde, gedetineerde, dóórgefourneerde „onverlaat". 28) Aldus geschiedde te Venray, vorige week Woensdagmorgen, in de kerk „van gebondenheid en onheilige Banden". Sint Petrus, de ex-gevangene, breng ik dank voor de geslaagde „uitbraak"; en hou me verder koest, want: „de politie heeft de zaak in handen". Onder voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal Johannes de Jong is een bouwfonds opgericht met het doel een kerk te bouwen aan de Grebbe. Een groots plan, zo groots, dat het alleen te verwezelijken is, als iedereen een steentje mee bouwt. Kerken bouwen is de eeuwen door een verblijdend en aanstekelijk streven van onze geloofsgenoten geweest en ondanks de offers, welke voor zoveel andere doeleinden wor den gevraagd, houden we ons er van verzekerd, dat het doen ver rijzen van een gedachtenis kerk, geheel gewijd aan de zielerust van onze dierbare gevallenen, een ge dachte is, waar voor een ieder een extra offertje zal willen brengen. Niemand is de Meidagen 1940 vergeten en hoevelen zijn er in die dagen, alsmede in 1944'45 gesneu veld voor de vrijheid van ons dier baar vaderland? In de komende week zal er een offertje voor de kerk aan de „Grebbe" van U gevraagd worden. Een prentje met gebed voor de gevallenen zal U worden aangebo den, de prijs bedraagt voor de grote 40 en voor de kleine 25 cent. Stuur de meisjes die komen niet wreg en helpt allen mee tot de tot stand brenging van de Gedachtenis kerk, waarmede we alle gevallenen van de oorlog willen eren en waar in voor hun aller zielerust de vlam van het gebed brandend zal worden gehouden. N. Janssen-Westen Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 qur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. Afwezig 20 Aug.-2 Sept. H. v.d. HOMBERGH, Arts Voor spoedgevallen inlichtingen Oostsingel 6^ Telefoon 393. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG 20 AUGUSTUS: Consultatiebureau voor zuigelingen UIT DE KERKDORPEN. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie, Afdeling I, ter inzage liggen verslagen van de op 7 April 1953 te Velden (gem. Arcen en Velden) Wellerlooi (gem. Bergen), Bergen, Heijen (gem. Bergen)Ottersum, Wanssum, Meer- lo, Venray, Horst en Sevenum ge houden keuring van stieren. Venray, 6 Augustus 1953. OPROEPING In de avond van 5 Augustus 1953 te circa 21.15 uur is op de Leunse- weg ter hoogte van het Gymnasium een aldaar wandelende dame aan gereden door een onbekende wiel- rijdster. De wielrjjdster is na de aanrijding doorgereden in de richting Leunen. In verband hiermede verzoekt de Groepscommandant der Rijkspolitie te Venray bedoelde wielrijdster voor het verstrekken van inlichtingen zich te vervoegen aan de Rijkspoli tiekazerne te Venray, Langstraat 39. GEVONDEN Zwart gelakt damesrijwiel, Omens, Kempweg 16; groene vulpen, Man- ders, Marktstraat 3; actetas met koffiekannetje en broodtrommel, de Larooy, Gasstraat 8; broche, Vermeulen, Maasheseweg 22; rozen krans, Volleberg, Langstraat 33c; capuchon regenjas, M. Linders, Oostrum D 34; smal damesringetje J. Houba, Overloonseweg 2b; doublé armband, den Holder Merseloseweg 16; blauwe alpinomuts, Kazerne; herenbril met bruin montuur, Post kantoor; bankbiljet van f10, G. W. Maas, Kruisstraat 24; blauw gar- bardine regenjas, Mommen, Anto- niusstraat 4a; portemonaie met géld, P. Wijnhoven, Vierlingsbeek A 37a; glacé handschoenen, Ver- heyen, Maasheseweg 42a; gouden armband met kettingsluiting, Bo- nants, Vel turn L. 16; rozenkrans, Ilermsen, Vlakwaterweg 77; capu chon, Clephas, Gasstraat 36; poeder doos in etui, Kleuskens, Schoor 29a; kinderarmband, Weys, Leunen K82; rijwielsleutel, Peters, Past. Rutten- straat 14; speelgoedbeertje, G.Poels, Julianasingel 38; rozenkrans, Jans sen, Mers. weg nw 19; portemon- naie m. kl. geld, 1 capuchon, Rijks- politie-kazerne; kinderbeurs, Bergs, B.v.d.Loo-straat 2; damesarmband, vd. Kaay, St Jorispark 1; hameren wetsteen, Dijkman, Oostrum C 24; bril, H. Arts, Heuvelstr. 11; vulpot lood, Willems, Langeweg 10; heren regenjas, vd.Munckhof, Maash.weg 7; armb.horloge, Thijssen, Peelplan Zuid; lgr. dameshandtas, Janssen, Grotestraat 3; portemonnaie, Jans sen, Oostrum C 6; damesportemon. Jacobs, Langstraat; rijwiel, Eibers, Eindstraat; damesvest, F. Janssen, Leunen K62; geh. dameshandschoen Arts, Hoenderstr. 21; kinderporte- monnaies, Ruijten, Kempweg 17 en Postkantoor. JUBILEUM Donderdag werd in intieme kring in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg het feit herdacht, dat Mej. E. Raedts 25 jaren lang aan het Groene Kruis in Venray verbonden is geweest. Mej. Raedts heeft het Groene Kruiswerk in Venray mee helpen verbreiden en vooral vele moeders aan zich verplicht, door haar zorgen, vooral voor de baby's en kleuters. Daarvandaan waren het ook de baby's, die Donderdag j.l. als eerste hun gelukwensjes aanboden, in de vorm van enkele blommetjes, die zij in hun knuistjes hielden. Later kwamen ook enkele kleu ters, namens alle Venrayse kleuters, hun gelukwens en dank aanbieden. In de namiddag werd in 't fees telijk versierde gebouw onder het Groene Kruis-personeel het feest in intieme kring voortgezet, waarbij nog menig oude herinnering werd opgehaald. Buntsn\jders opgelet Zij, die van plan zijn, buntgras te snijden, moeten er voor zorgen daartoe verlof te hebben, daar de politie op een en ander streng toe zicht zal houden. Laatste Raadsvergadering Dinsdag 25 Augustus a.s. zal de thans zittende Raad de laatste Raadsvergadering houden.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1