RANG; Katholieke Emigratiecursus een minimum aan vorming BUITENLAND ^C3 ORGELBOEKJE ZATERDAG 18 JULI 1953 No. 29 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI AD VOOR VFNRAY FN OM^TRFIf F1M ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 VV EC.RDLAU V LJVJIA V LllRA I E.W LJMO 1 f\E,IVE,lN PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venr.j f 1.45 Een boot vaart weg en op de kade staan honderden familieleden die de emigranten een laatste vaarwel toe zwaaien. Emigranten, die zo juist zijn vertrokken om een nieuwe toe komst te gaan zoeken in verre vreemde landen. Zij, die daar op de kade achter blijven, zien hun zoon, hun dochter, een jonge man, een jonge vrouw wegvaren naar een nieuw en hopen- lijk gelukkig leven. Dan zal er bij de achterblijvers misschien angst zijn, om de toekomst van die ver trekt, maar de herinnering, aan die brave kerel, aan die flinke vrouw, aan dat goede kind, zal die angst doen vervagen. Hij ging toch immers altijd naar de kerk, deed toch altijd zijn plicht en trouw zijn werk. Hij kent toch zijn vak. En toch... Realiseren wij ons wel eens, dat daar iemand wegvaren kan, een wijde, nieuwe wereld in, die in het rustige katholieke Venray, geboren en getogen is en misschien nooit verder is geweest dan de naaste omgeving Realiseren wij ons wel eens, dat daar mensen op een boot kunnen stappen, die misschien nog nooit een zee hebben gezien, geen vx^eemde landen kennen en geen talen, geen algemene ontwikkeling hebben en wellicht hun eigen katechismus nog niet kennen Dat daar mensen wegvaren, die worden losgescheurd uit een eigen vertrouwde omgeving, uit het be schuttend gezin, uit een katholieke gemeenschap, die iemand op zijn vingers tikt, als hij zijn Zondags plichten niet volbrengt, als hij zijn Paascommunie niet houdt? Dat daar iemand vertrekken kan, die van sexualiteit weinig anders weet, dan wat hij op straat en bij zgn. kameraden heeft opgevangen Realiseren wij ons wel eens, dat daar mensen, katholieken, weg kun nen varen, wier godsdienstige mo rele en culturele vorming meer dan onvoldoende is En hebben wij dan wel eens ooit gedacht, wat er van die mens in die nieuwe omgeving, in die vreem de streken, met heel andere ge bruiken en zeden, zonder toezicht van thuis of priester, alleen en op zich zelf staande, dan terecht moet komen, zonder vorming, zonder enig houvast... Over deze dingen zal men weinig horen uit de brieven der emigran ten, men etaleert zijn geestelijke nood nu eenmaal niet gauw, maar dat er al vele en vele ongelukken zijn gebeurd is vaststaand. Soms al voor dat de boot in Engeland is. En wat is daarvan de oorzaak Het antwooi'd kan men hierboven vinden en is kort en goed: gebrek aan vorming. Een lagere school, een vakcursus en een klein beetje al gemene ontwikkeling, is nu ten ene- male onvoldoende om een mens naar de vreemde te laten vertrek ken. Dit is geen vorming, waar mede men mensen kan uitsturen naar de vreemde. Met de voorbereiding van emi gratie zou men feitelijk wel reeds op de lagere school moeten begin nen en zeker nadien, wanneer het grootste deel van onze jeugd in een geestelijk vacuum valt en zo dikwijls aan haar eigen lot is overge laten. Dit ideaal zal voorlopig nog wel niet te bereiken zijn, al wordt over dit onderwerp in bepaalde kringen i*eeds meer gesproken en gedacht, als de buitenstaander meent. Maar zoals de toestand dannu is, is er op dit terrein de Katholieke Emigratiecursus, die wel het mini mum geeft, wat een emigrant aan vorming nodig heeft. Is het niet verschrikkelijk, dat in Venray, dat op het gebied van het volgen van de Emigratiecursus toch bijna bovenaan staat in Limburg, in het afgelopen jaar toch nog 42 pet der emigranten zonder deze mi nimale vorming vertrokken is O ja, Engels wil men nog wel leren. Maar godsdienst Men is toch immers goed katholiek, men kent de geboden en de aktes. Gezondheidsleer en sexuele voor lichting Goed, men heeft immers de verloofden-cursus gevolgd, men is misschien in Indië geweest en het zal al raar moeten gaan, als het aan de andere kant van de aardbolniet precies hetzelfde is als hier Men vindt dat maar flauwe kul en men stapt de boot op en de achterblijvenden zijn dan verwon derd als zij later horen, dat hij vergaan is in de geestelijke nood.... Sexuele voorlichting.... Laten we eens eerlijk bekennen, wat daarvan terecht komt, hier al in ons zogenaamd rustige Venray. Hoeveel ouders durven of kunnen deze voorlichting aan en hoeveel jonge mensen moeten niet op de straat de grote geheimen .van het leven leren In deze Emigratie-cursus wordt zowel van geestelijke als medische zijde niet alleen het normale sexuele leven behandeld, maar wordt het abnormale en ziekelijke belicht, wordt op de gevaren gewezen en afwijkingen voor elke emigrant duidelijk en onomwonden behan deld. Zo wordt de toekomstige emi grant uitgerust met parate kennis, wordt hij gevormd op dit terrein en weet hij wat er in de wereld te koop is. Dat is een onderwerp van de vele, die op deze Emigratie-cursus besproken worden. Godsdienstige vorming is een an der. Emigratie is missie, een nieuw soort misschien, maar al die ka tholieken, die uittrekken de wijde wereld over, kunnen medewerken aan de verbreiding van ons geloof, mits ze zelf weten wat het is ka tholiek te zijn. Ook deze cursus poogt aan die opgave te voldoen, door de cursis ten de waarheden van ons geloof, opnieuw bij te brengen en toe te lichten, opdat hij inniger en dieper zijn godsdienst gaat beleven en in de vreemde, waar hij komt te staan tussen vele andersdenkenden, zijn geloof verdedigen en bewaren kan. Zo worden vele problemen op deze cursus behandeld, op allerlei terreinen van het leven. Men leert er taal en kinderver zorging, eerste hulp bij ongelukken aardrijkskunde en men geeft een zo duidelijk mogelijk beeld van het nieuwe vaderland en zijn be woners. Men probeert de toekomstige emigrant zo goed en volledig mo gelijk over al deze problemen in en voor te lichten. Als verantwoordelijke mensen reeds beseffen, dat deze cursus door het dikwijls kleine tijdsbestek wat haar is toegewezen, nog zoveel nuttigs moet achterwege laten, nog zovele problemen slechts heel sum mier behandelen kan en men zoekt naar andere wegen, om de emi grant nog beter en vollediger uit te kunnen rusten, daar past het zeker hij of zij, die emigratieplan nen heeft, niet met een schouder ophalen aan deze cursus voorbij te lopen, omdat men meent, zogenaamd toch zijn weetje wel te weten. En toch zijn in het afgelopen jaar 42 pet van de Venrayse emi granten vertrokken, zonder zelfs deze summiere voorlichting, zonder deze allernoodzakelijkste en mini male voorbereiding. Deze cursus is jammer genoeg niet verplichtend, maar men zou het haast wensen, omdat ook onder de ouders en verantwoordelijke mensen, op dit terrein nog waar lijk onstellende onkunde heerst en dikwijls ook eigenwijs en niet ter zake kundig gepraat wordt. Maar als van de kansel iedere Zondag opnieuw gezegd wordt, dat een katholiek emigrant niet moet emigreren zonder een katholieke emigratie-cursus, dan is dit niet alleen een verzoek, waar men niet achteloos aan voorbij kan gaan, maar dan is het een alarmklok, die geluid wordt, omdat het gees telijk en lichamelijk heil van velen onzer in gevaar verkeert. Als Nederlander moeten we trots kunnen zijn op onze vertegenwoor diging in de vreemdeen als katho liek moeten we God kunnen danken dat de emigranten ons geloof kun nen bewaren en verbreiden. Een goede voorbereiding en een juiste vorming leggen daar alleen de hoeksteen voor w RUSLAND Ongeveer gelijktijdig met de con ferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie, heeft Malenkov de uitstoting van Beria uit partij en regering bekend gemaakt. Daar algemeen wordt aangenomen dat Beria enige tijd geleden reeds in ongenade was gevallen, wordt vermoed, dat Malenkov met de bekendmaking hiervan heeft ge wacht tot de ministers in Washing ton bijeen zouden zijn. Welke waarde nu aan het samen vallen van deze bekendmaking en de conferentie moet worden toe gekend is niet duidelijk. Evenmin is er weinig klaarheid over de ge volgen, welke Beria's val voor de wereld zal hebben. De overtuiging begint langzamer hand veld te winnen, dat de slechte economische toestand in de sateliet- staten, die aanleiding was tot on geregeldheden, geweten moet wor den aan de politiek van Beria. Verre van duidelijk is echter, waarom Beria deze politiek van economische uitputting heeft ge voerd. De enige verklaring, welke er thans voor gevonden kan worden, is, dat Beria wellicht gehoopt heeft, dat Malenkov als schuldig aan deze economische uitputting zou worden aangezien. In welk geval de haat tegen Malenkov aan Beria kansen zou hebben gegeven om zich van de macht in Rusland meester te maken. Oüéia( ^uiiU Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cnstal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" <Öt 'e vezsnapetuuf. van Intussen ziet het er naar uit, dat de zuivering nog verder zal gaan. Tenminste, als de partij daar sterk voor is. De val van Beria immers betekent een overwinning van de partij in haar strijd met de politie. Het leger zal de maatregel tegen Beria hebben toegejuicht. Want in geen enkele dictatoriale staat ver keert het militaire apparaat op goede voet met de politie. De vraag is echter of Malenkov in zijn strijd om de alleenheerschap pij in de Sovjet-Unie ook Boelganin, de vierde man onder de top-func- tionarissen, ongemoeid zal laten. Hij is in de leiding de representant van het leger. Er is geen enkele waarborg, dat, indien Malenkov optreedt, tegen Boelganin, de partij machtig genoeg zal zijn om een strijd met het leger in haar voordeel te beslechten. Tiet meest opmerkelijke bij deze affaire en waaraan practisch in het geheel geen aandacht wordt ge schonken -- is wel, dat er geen reacties van Mao tse Tung bekend zijn geworden na de val van Beria. Dit is des te meer verwonderlijk, omdat bekend is, dat Mao en Malen kov een stille stiijd voeren om het leiderschap van het communisme in de wereld. MIDDEN-OOSTEN Na de bijeenkomst van de Chefs van staven in Juni, zijn thans de minister van buitenlandse zaken van Turkije, Griekenland en Joego slavië in conferentie geweest. Zulks als gevolg van het bepaalde in het Verdrag van Vriendschap en Samen werking, hetwelk deze landen op 28 Februari in Ankara hebben ondertekend. De samenwerking tussen deze drie staten is om verschillende redenen merkwaardig, maar ander zijds ook zeer belangrijk te noemen. Zij zijn immers alle drie concur renten van elkaar, terwijl Turkije ën Griekenland wel en Joego-Slavië niet in de N.A.V.O. zijn opgenomen. Vooral de laatste omstandigheid maakt een -gesprek tussen deze landen uiterst moeilijk. Want voor de opgenomenen in het N.A.V.O.- verband moet het wel haast on mogelijk zijn om bij besprekingen over de defensie geen zaken aan te raken, die behoren tot de geheimen van de Noord-Atlantische verdrags overeenkomst. Hier tegenover zal het voor Joego-Slavië schier onmogelijk zijn details betreffende de defensie in het midden te brengen zonder dat deze bekendheid krijgen in de N.A.V.O. Maar desniettemin blijft het van zeer groot belang, dat deze drie staten contact onderhouden ten aanzien van de verdediging hunner landen. Het deel van Europa waarin deze landen gelegen zijn, is nog steeds uiterst kwetsbaar en een gezamen lijk optreden in geval van agressie daarom de enige mogelijkheid om weerstand te kunnen bieden. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren alvorens de troepen van Turkije, Griekenland en Joego» Slavië in staat moeten worden geacht zich te kunnen verweren ingeval van oorlog. Opleiding en uitrusting laten veel te wensen over, alsook de bescherming door luchtmacht en vloot. Een stimulans echter om met volle energie het defensief potentieel te versterken en moderniseren, vormt de steun van Amerika. WEST-DUITSLAND De verkiezingen in W.-Duitsland komen naderbij. De partijleiders zijn begonnen met verkiezingsrede voeringen en de West-Duitsers komen al aardig in de verkiezings sfeer. Ofschoon deze verkiezingen voor West-Duitsland van veel belang zijn, is het opmerkelijk, dat de ver kiezingstoespraken zo weinig nieuws bevatten. Practisch alle xartijen willen de hereniging van Duitsland. Maar geen dezer partijen geeft in concreto de weg aan, welke op de meest doeltreffende wijze tot hereniging zou kunnen leiden. Ollenhauer, die weer sprak over het bijeenroepen van een conferentie der vier overwinnende mogend heden om het Duitse vraagstuk democratisch op te lossen, bereed daarmede een oud stokpaardje. En het was al niet anders met Adenauer, die de Russen verweet nog steeds de oude pan-slavische veroverings tocht niet te hebben opgegeven. Evenmin brachten de andere partijen nieuwe geluiden in de strijd. Te betreuren valt, dat Adenauer er niet in geslaagd is die drie coalitie-partijen te bewegen tot een verkiezingsblok. De liberalen in het bijzonder hebben niets van een verkiezingsblok willen weten, omdat zij menen goede kansen te hebben uit de verkiezingen versterkt naar voren te komen. Speculaties omtrent de verkie zingsuitslag zijn absoluut onmoge lijk. Vooral niet, omdat aan de verkiezingen een millioen kiezers meer zullen deelnemen dan aan die van vier jaar geleden. Tot deze nieuwe kiezers moeten gerekend worden jongeren, die thans voor de eerste maal zullen gaan stemmen, vrijgekomen nazi's, die hun burger rechten herkregen en vluchtelingen uit de Oostelijke zóne. Van de laatste groep kan verwacht worden, dat zij zeker niet communistisch zullen stemmen. Maar omtrent de andere twee groeperingen is niets met zekerheid te zeggen. Het jaarlijkse Ziekentriduum is weer voorbij. Meer dan 150 Venrayse zieken, mensen, die soms al jaren en jaren op hun bed moeten liggen, zijn weer bijeengeweest en hebben 3 vreugde volle dagen gehad. Het weer heeft jammer genoeg de organisators van dit feest in de steek gelaten, maar toch was er alom blijdschap en plezier. Men kan als gezonde mens zo moeilijk de waarde van een dergelijk triduum schatten. Men vindt dat heel mooi, dat er zoveel autobezit ters klaar staan om iedere morgen en avond de zieken van heinde en ver af en aan te voeren. Men luistert naar het bezielende woord van een Pater Lohuis, die op zijn onnavolgbare wijze de waarde van het lijden weet te schilderen en berusting weet te brengen. Men ziet de verpleegsters en zus ters af en aan lopen met verfris singen, men ziet de plechtigheden in de kapel, maar men ziet dat alles met de ogen van een gezonde mens, die zo nu en dan eens even gaat kijken en voor de rest andere bezig heden heeft. Wat het voor een zieke, die al die tijd geen H. Mis heeft kunnen bij wonen, betekent, nu een plechtige hoogmis te kunnen volgen die apart voor hen wordt opgedragen. Dat Vader Bisschop hen speciaal komt zegenen met het Allerheiligste is zo moeilijk weer te geven. Maar dat is zeker, deze drie dagen hebben meer dan 150 zieken weer een extra riem ondtr het hart ge stoken en hebben ze weer berusting voor hun lijden kunnen vinden. Dat zal de dank zijn voor de milde gevers, die ieder jaar opnieuw door hun offer dit mooie werk mogelijk maken. Dit de dank voor de orga nisators, die de laatste dagen dag- in dag-uit hebben moeten werken om alles zo vlot en aangenaam mogelijk te doen verlopen. Dat is de dank voor Venray, dat ook dit jaar weer een van de best geslaag de Ziekentriduums heeft mogen organiseren. Dat zal ook de dank zijn voor Pater Gilbertus Lohuis, deze minder broeder, die door zijn werk en voor al door zijn predicaties voor het overgrote deel aan het welslagen van dit triduum, zoals ook andere jaren het geval was, debet is en daarvoor een extra woord van hulde in ontvangst moet nemen. Pseudo-vogelpest in de Betuwe De pseudo-vogelpest breidt zich in Gelderland tussen Rijn, Waal en Maas uit. Werden alle gevallen bestreden in Gendt Eist en Bemmel, thans bleek pluimvee te Druten besmet te zijn. Bestrijdingsmaatregelen zijn genomen. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG 23 JULI: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen GESLAAGD Aan de Leergangen te Tilburg slaagde voor Bouwkundig Tekenaar onze dorpsgenoot, de heer Cor Vollebergh, Bontekoestraat. Te Deurne slaagde voor het di ploma coupeuse-costumière Mej. Jo Simons, Heide, met het hoogste aantal punten. Aan de Modevakschool te Oirlo zijn geslaagd voor Lingerie: Gon Reintjes, Jo Janssen, Agnes Direks, Marietje Reintjes allen uit Leunen; Mientje Philipsen, Casten- ray; Toos Litjens, Merselo; Maria Linders, Tiny Volleberg en Ida Rozijn, allen uit Oostrum; Tonny Peters, Nelly v.d. Pas, Tonny Ver stappen, Leentje Friesen, Thea Visser, Mia Zanders, Paula v. d. Beuken en Mientje Direks allen uit Oirlo; Riek Jacobs en Thea Peeters uit Well. Voor Costumière: Gertje Friesen, Mia Baten, Corry de Mulder, Annie Versteegen allen uit Oirlo; Miep Custers, Swolgen; MiaKemmelings, Castenray; Joke Wijnhoven, Riek Rutten uit Wanssum; DinyHaegens, Venray; Riek Vullings, Leunen. BENOEMD Tot leraar aan de Technische school te Tilburg, afd. electriciteit, is per 1 Augustus benoemd de heer J. van Vossenberg uit Bakel, thans dezelfde functie werkzaam aan de Ambachtsschool te Venray. OP CONCOURS Zondag a.s. gaan 3 muziekgezel schappen naar Echt om hun krach ten te meten. De Harmonie van Venray en de Fanfare Leunen zullen in de tweede afdeling proberen de punten binnen te halen. De Merselose fanfare gaat in de 3e afdeling spelen. Veel succes zij hun toegewenst. GEVONDEN: doublé speldje, Beekweg 4a. Het Vierde Prinsenkind Dinsdagmiddag arriveerden in het DUW-kamp Vlakwater ongeveer 300 kinderen die gedurende een week te gast zijn van de Stichting ,Het Vierde Prinsenkind"- Met deze kinderen zijn een veertigtal leidsters meegekomen, die de zorg op zich hebben genomen deze kinderen die zoveel moeten ontberen, een week lang bezig te houden. Het kamp Vlakwater ligt in een van de mooiste plekjes van Venray en is door de ramp in Zeeland vrij gekomen en door de Dienst Uit voering Werken in samenwerking met de Rijksgebouwendienst afge staan voor dit mooie doel. Het is de bedoeling dat er 6 kampen zullen worden gehouden waarvan de twee eerste door kinde ren uit het Noorden des lands en de laatste vier door kinderen uit het Zuiden des lands, GOUDEN KLOOSTERFEEST Al was het Donderdag de dag dat Zuster Arnolda van de Orde der Eerw. Zusters Ursulinen van het klooster „Jerusalem" alhier, haar 50 jaar professiefeest vierde, a.s. Zondag zal dit in volle luister worden gevierd. De dag zal worden ingezet met een plechtige Hoogmis waarna het feest in intieme kloos tersfeer wordt voortgezet. Zuster Arnolda is afkomstig uit het Brabantse land, nl. uit Zeeland en was in de wereld Mej. Schop- pemaar. Al die 50 jaar heeft zij zich ver dienstelijk gemaakt met de verzor ging der tuinen in het klooster Jerusalem te Venray en de laatste jaren is zij nog behulpzaam in de ceuken en op de naaikamer. Als een bijzonderheid dient te worden vermeld, dat iedere zuster een der leerlingen krijgt toegewezen haar bijzondere zorg. Jaren geleden kreeg ook zuster Arnolda een der leerlingen toegewezen, waarvoor zij speciaal heeft gebeden voor een goede levensstaat van haar vertrouwelinge. En dat haar gebed is verhoord geworden daar van kan de huidige Overste getuigen want zij was eens de vertrouwelinge van zuster Arnolda. Moge zuster Arnolda nog lang genieten van haar verdiende rust. Bijeenkomst ateliermeisjes In Huize San Damiano Paterslaan kwamen Dinsdagavond de Venrayse ateliermeisjes bij elkaar, een initia tief dat genomen werd door de K.A. Pater Egidius VersluysO.F.M. sprak hier over ontspanning. De avond werd verder gevuld door hersen gymnastiek en spelen. Dat deze avonden er ingaan bewees weer de grote opkomst. Verantwoording Vorig bedrag f 14325,39 Orgelbusjes, Langstraat, Kruisstraat f 21,74 Grote Str. Wilhelminastr. f 50,81 Totaal f 14397,94 We hopen geen vraagtekens meer behoeven te plaatsen, maar in plaats daarvan telkens een flinke lijst van ingekomen bijdragen. Voor de kermis de f 15.000 Helpt allen daaraan mee Bouwt allen mee aan Uw orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray 100 JAREN MINDERBROEDERS Ook in Venray zal het eeuwfeest van de zelfstandigheid der Neder landse Provincie van de Paters Minderbroeders worden gevierd. Dit zal gebeuren op 4 Oct. a.s. De viering zal met franciskaanse eenvoud plaats hebben en worden voorafgegaan door een triduum. Wel zijn er plannen om bij die gelegenheid, zowel klooster als Gymnasium feestelijk te verlichten. Verkoop Haver Vredepeel De inschrijvingen op de 46.10 ha haver op stam in de Vredepeel heeft tot resultaat gehad dat deze verkocht geworden is aan de firma Schobbers in Blerick voor f 18.000. Verfraaiing Engels kerkhof Momenteel is men druk bezig met het opstellen van een groot betonnen kruis op 't Engels kerk hof alhier. Het wordt een groots monument ter nagedachtenis aan de gevallenen welke hier rusten en 't is uitgevoerd in schokbeton. Het kruis krijgt ook de vorm van een zwaard en is een vergroting van het embleem waar onder de Engelsen de afgelopen wereldoorlog vochten, namelijk dat van de Kruisridders. Het aanzien van het kerkhof, dat op het ogenblik één bloemhof is, zal door de oprichting van dit mo nument nog aantrekkelijker zijn en zo een nog waardiger rustplaats vormen voor onze geallieerde vrienden. St Eloy op reis Evenals andere jaren gaan de leden van de Metaalbewersbond„St Eloy" afd. Venray, weer een uit stapje maken. Waar naar toe en wanneer, zal op de ledenvergadering besproken worden, welke zal worden gehou den worden Dinsdag 21 Juli te half acht in Café „De Engel". Geiten-tentoonstelling en huldiging A. van Duijnhoven. Op 6 en 7 Aug. a.s. zal te Vier lingsbeek een grote geiten-tentoon stelling worden gehouden, waarop ook de Venrayse beestjes acte de presence zullen geven. Bij die gelegenheid zal Toon van Duijnhoven gehuldigd worden voor zijn 25jarig bestuursjubileum in de geitenhoudersbond. SUCCES VOOR SERVIO Dat de wandelclub Servio van Huize Servatius heel wat mans is, blijkt niet alleen uit de lijst van successen, die wij zo nu en dan melden, maar nog meer uit hun bekerkast, waarin de gewonnen bekers en lauwerkransen iedere Zondag opnieuw worden aangevuld. Maar een ereplaats zal ongetwij feld ingeruimd worden voor de grote wisselbeker van de Limburgse Jagers die zij Zondag j.l. wisten te behalen in de grote wandeltocht, die de Limburgse Jagers in de omgeving van Venlo hadden ge organiseerd. KERMIS VENRAY Ondanks allerlei boze en minder plezierige geruchten over Venrays Kermis, waar we ons maar niets van aan moeten trekken, omdat op het ogenblik niemand iets weet en als een en ander doorgaat de pap toch wel niet zo heet gegeten zal worden als ze is opgeschept, publi ceren we hieronder maar vast, wat er zoal zal gaan verschijnen: Dat zijn op de eerste plaats een tweetal danstenten, waar de dans liefhebbers hun hart kunnen ophalen. Daar is verder de oude vertrouwde stoomcarroussel en lunapark van Janvier, waarmede Venrays kermis weer een van de weinige kermissen in den lande is, waar deze vermakelijkheid nog op verschijnt. Daar is verder een auto- stooter waarin men zijn centen kwijt kan, terwijl ook dit jaar weer traditiegetrouw een variëté-theater de mensheid voor de ongelooflijk ste dingen zal stellen. Bumperspelen zijn ook al een traditie, evenals de mallemolen, luchtschommels en schiettenten, die ook nu weer verschijnen. En dan tenslotte de nodige patates frites-kramen, nougat- en suiker- kramen, ijscowagens en wat dies meer zij. Het oude recept dus en nu maar wachten op beter weer. TOEKOMST-PLANNEN Op de Heide zal 6 en 7 Sept. a.s. wederom het jaarlijks „Heide- feest" worden gehouden ten bate van de nieuwe kerk.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1