EDAH both>ham£2ÏL.. 45 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN OUDERS.... liep ten einde BUITENLAND PANG 0u4ia( rffoidó mes ttezsfuifieuttfi van ÜG Rondkomen NÉÉM FLORIDA LIMONADESIROOP Grijst (den njsicp"*;31 De beste waar én...de laagste prijs! Slagers-reclame Preskop Gekr. ham 100 gr. 30 ct 200 gr. 55 ct 100 gr. 45 ct 200 gr. 85 Venrayse Slagers BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 11 JULI 1953 No. 28 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Onder deze titel kondigden wij U verleden jaar de start aan van ons eerste kindervacantiewerk. Aangemoedigd door 't succes, dat wij verleden jaar met dit werk mochten beleven, heeft 't Comité ook dit jaar weer besloten door te gaan met dit zo sympathiek werk. Namen verleden jaar alléén de kinderen van de 2de klasse der lagere scholen dejl aan 'tvacantie- werk, neze keer is dit uitgebreid tot de 2e en 3e klas, zodat nog meer ouders de zekerheid hebben, dat hun kinderen enkele prettige dagen zullen beleven en de ouders zelf van veel zorg ontheven zullen zijn. Wij hopen dan ook, dat vele ou ders hun kinderen in de gelegen heid stellen, aan dit vacantiewerk te kunnen deelnemen. Via de scholen brengen de kin deren een aanmeldings-formulier mee naar huis, waar de ouders alles op vermeld vinden wat zij dienen te weten. De kosten behoeven, even als verleden jaar, geen bezwaar te zijn. Vele leidsters, die verleden jaar zo bereidwillig waren, dit mooie vacantiewerk te steunen, gaven zich ook nu weer spontaan op, zodat een goede leiding verzekerd is. Door de uitbreiding van 1 op 2 klassen was 't natuurlijk ook no dig over leiders te beschikken en ook daarin is het comité geslaagd, leiding is ruim voldoende aanwezig, terwijl ook liet spelmateriaal is aangevuld. Maakten wij verleden jaar de fout, dat de speelterreinen te ver uit elkaar lagen, ook dit is onder vangen, zodat de verschillende groepen niet al te ver uit elkaar hun vacantie-spelen kunnen uit voeren. Het comité is met de voorberei ding zo goed als klaar. Ouders, wilt U de zekerheid, dat Uw kind gedurende een gedeelte der vacantie niet is overgeleverd aan „de straat", laat hen dan deel nemen aan dit tweede „Vacantie werk Venray". Wij hopen op een grote deelname. Comité „Kindervacantie-werk Venray". Dit percentage was het vorig jaar 30 pet, zodat ook hier teruggang is te bespeuren. Van de deelnemers aan de emigratiecursus waren er 70 pet landbouwers. De daarop volgende eindles die geheel in het Engels werd gehouden, gaf een goed beeld van het onder wijs en de behaalde resultaten. Kringvoorzitter Rutten ging op de door dhr. Gerrits genoemde cijfers nog even in en deed een dringend beroep op alle aspirant-emigranten om toch te zorgen, dat zij behoor lijk vooorgelicht en met behoorlijke kennis de grote stap gaan zetten, opdat zij zich later niets te verwijten hebben. Daarna ging hij over tot de diploma-uitreiking. De geslaagden waren de dames: F. v. Braght, A. Rutten, P. v.d. Sterren, Tr. Teuws, A. Wilmsen, DeenenDommeck, A. v. Berlo, A. eleven, P. Fleurkens, G. Janssen, M. Janssen, J. Vollenberg, Wijn hovenWillems, en de heren: P. Botden, M. Bouten, G. Claessens, P. Hoedemakers, P. Stevens, Wilm sen, M.A. Wismans, A. Deenen, J. Claessens, J. Fleurkens, J. en G. In 't Hulst, H. Koenen, H. v. Meijel, Gebr. Smedts, S. v. Vechel, Gebr. Verstegen, M. Wismans, P. Wijn hoven en J. Gielens. De Vertegenwoordiger van de onlangs opgerichte Katholieke Lim burgse Emigratie Stichting, de heer Martens uit Venlo, was de eerste die de geslaagden gelukwenste met hun succes. Hij hield een interes sant betoog over de noodzakelijk heid en het nut van emigratie. De godsdienstleraar en Dr. vd. Homberg gaven met gelukwensen de geslaagden nog enkele laatste raadgevingen mede, die op alle aan wezigen diepe indruk maakten. Dan spraken nog de heren J. v. Osch, Kringvoorzitter der Jonge Boeren en Meester Wijnhoven, die ook hun felicitaties overbrachten. Tot slot dankte de leerling H. v. Meyel voor het onderwijs. Donderdag j.l. werd in de Land bouwschool de eindles gegeven van de emigratiecursus, waaraan dit afgelopen jaar 76 cursisten deel namen. De heer Gerrits leider van deze cursus begon de eindles met een korte inleiding, waarin hij mede deelde, dat aan 34 personen het diploma kon worden uitgereikt. De overigen waren voor een deel reeds vertrokken of door ziekte of andere reden verhinderd. Van deze 76 leerlingen waren er 9 naar Nieuw- Zeeland vertrokken, 9 naar Canada, 3 naar Australië en 1 naar de Ver. Staten. In totaal dus 22 personen. Vorig jaar was dit cijfer 33, zodat dus ook in Venray, evenals elders in den lande, een teruglopen van de emigratie te constateren valt. Voeg daarbij, dat er dit jaar nog 16 andere personen vertrokken, die geen voorbereiding gehad hebben via een emigratiecursus, dan blijkt, dat 42 pet van de vertrokken emi granten geen cursus hebben gevolgd. FEUILLETON EEN ACTRICE ZONDER SCHOENEN Vervolg van het 2e blad In de zaal hield zich een twintig tal soldaten op. Sommigen lagen slapend op de grond en snurkten. Een kleiner gezelschap kaartte onder wild geschreeuw en groot tumult aan het ene einde van de tafel. Aan het andere eind aten enkele soldaten een soort soep uit een waskom. Zij slobberden aan hun lepels, de vleesbrokken met de hand uit de kom vissend. Ik trok me in een hoek terug, wilde hen niet in de weg zijn, maar zij bekommerden zich niet om mij. Ik wachtte op de terugkomst van de man in de leren jas. En op iets, dat gebeuren zou. Maar wat Het ene uur verstreek na het andere en er gebeurde niets. Dat stelde me aanvankelijk gerust. Als ik hun zo onbelangrijk lijk, dat zij mijn zaak niet eens dadelijk in behandeling nemen, dan is er mis schien niets aan de hand. Maar als zij mij niet eens verhoren willen Misschien wachten ze alleen maar op de avond om me terecht te stellen „Zou het mogelijk zijn, dat ik nu voor het laatst mijn vrouw gezien heb?" Een van de Russen zat mij op te nemen. Hij had een lange, afhan gende snor en mistroostige Slavische ogen. Hij leek wel een boer uit de Kaukasus. Hij zat wat apart van de rest en streek weemoedig over zijn geweer. Opeens stond hij op en kwam naar mij toe. Hij zei iets tegen KUSLAND De opstandige bewegingen in de satellietstaten hebben in het Westen al te optimistische verwachtingen gewekt betreffende de innerlijke kracht van de Sovjets. Getuige hiervan is b.v. de uitlating van de Amerikaanse Senator Wiley, die uit de revoltes een verzwakking van de Russische macht concludeert. Daaarom moet het Westen, aldus deze senator, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen niet aan het praten gaan met de Russen om middelen te vinden tot versterking van de vrede. Neen, zegt Wiley, de Russen moet eenvoudig voorgeschreven worden wat zij te doen en te laten hebben, Het is wel erg boud beweerd. Immers, van een feitelijke ver zwakking van de Russen is zelfs met de opstand in Oost-Duitsland en in de andere onderdrukte landen nog geen bewijs geleverd. Daarvoor zijn er teveel factoren in het spel die de verdrukte volken in bewe ging brengen tegen de onderdruk kers. Het moet dan ook beslist een al te lichtvaardig optimisme genoemd worden als de vrije landen menen, de Sovjet-Unie thans de wet te kunnen voorschrijven. Ook kan Europa zich geen min dere inspanning veroorloven in het streven naar eenwording. De Duitse Socialistenleider Ollenhauer kan wel beweren, dat een hereniging me. Ik begreep hem niet en haalde mijn schouders op. Daarop wendde hij zich naar de anderen. Nu keken zij mij allemaal aan. Een van de Russen legde zijn handpalm op zijn keel en streek er over. De anderen grinnikten. Zonder twijfel zat daar een be doeling achter en had het betrek king op mijn lot. De mistroostige Rus begaf zich naar een hoek van de kamer. Daar stond een emmer met een grauwe massa, die blijkbaar wijn moest voorstellen, Hij schepte een kroes vol, trad op me toe en bood hem mij aan. Ik walgde van de onsmakelijke wijn en de nog onsmakelijker kroes, waaruit ze allemaal al gedronken hadden, maar hij was de enige man, die mij op zijn primitieve manier met wat menselijk gevoel tegemoet kwam en daarom wilde ik hem niet afwijzen. De wijn was bitter en prikkelde in de keel. Mijn maag was leeg en de drank steeg terstond naar mijn hoofd. „Ja, nu ben ik er zeker van, dat zij mij om zeep gaan brengen". Wonderlijk, deze gedachte maak te me helemaal niet angstig. Integendeel. Ik verlangde er bijna naar, dat ze me kwamen halen. Deze paar uren, die me nog restte, hadden voor mij geen zin meer. Neen, ik was niet bang voor de dood. Mijn leven verloor toch alle waarde voor me. Alleen één ge dachte stond mij tegen: om binnen een paar uur ook zo in een sloot te liggen, in zulk een vreemde en starre houding, als ik zoveel doden had gezien, onbegraven. En ik begreep ineens de tot nu voor mij belachelijke idee fixe van in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" van Oost- en West-Duitsland be langrijker is, dan de een-wording van West-Europa. Zonder misken ning van het feit, dat de Duitse eenheid van veel gewicht is voor de verdediging van Europa, blijft de eenwording een punt van de eerste orde zolang een verdeeld Duitsland nog een lacune vormt in de defensie van ons werelddeel. Na de troebelen in Oost-Duitsland moet de kans op een spoedige her eniging van beide Duitslanden ge ringer dan ooit tevoren worden ge acht. Weshalve het werk voor de eenwording met des te meer energie moet worden aangepakt. Daarom zullen de West-Duitsers er verstan dig aan doen voorlopig hun eisen betreffende teruggave van het Saar land achterwege te laten. Want daarmede wordt de wrevel van de Fransen weer opgewekt, hetgeen allerminst zal bijdragen tot een gunstig klimaat voor verdere Euro pese integratie. Natuurlijk komen de Duitsers met deze en ook nog andere wensen nu de verkiezingen in West-Duitsland voor de deur staan. Maar zelfs deze reden wettigt niet roet in het eten te gooien van de integratie, want een Russische dreiging blijft on danks vermeende zwakte van de Sovjet-Unie, onverminderd bestaan. FRANKRIJK Het eerste optreden van de Franse Laniel heeft succes gehad. Als op lossing van een der nijpends te pro blemen van Frankrijk heeft Laniel de moelijkheden met Indo-China onder ogen te zien en de in dit ge bied verbonden staten verdere on afhankelijkheid belooft. Deze daad getuigt, datFrankrijks premier zeer juist de knelpunten van de Franse politiek weet te ont dekken. Want de toestand in Laos, Cambodja en Vietnam vergt meer van de Fransen dan goed is voor een gezonde toestand in het moeder land. Van invloed op Laniels besluit is ongetwijfeld geweest de reis, welke Reynaud naar Indo-China) heeft ge maakt. Niet direct openlijk, maar toch duidelijk genoeg heeft Reynaud na zijn terugkeer critiek uitgeoefend op het Franse beleid inzake de lan den van Indo-China. Vooral gold zijn critiek het tempo van opleiding en uitrusting van autochthone strijdkrachten, die in het bijzonder voor Vietnam van veel belang zijn. De beloften van Frankrijks premier aan Indo-China zal ook van grote betekenis blijken te zijn ten opzichte van Amerika. Immers de Ver. Staten zijn niet ongenegen de Fransen met hulp ter zijde te blijven staan bij de strijd in Indo-China. Maar de Amerikanen wensen evenwel, dat Frankrijk de Indo-Chinese volken geen belemme ringen zal opleggen in het nastreven van onafhankelijkheid. Nu Laniel duidelijke taal heeft ge sproken in deze kwestie, zullen de Amerikanen zeker tot veel bereid zijn. En dat kan misschien wel een kans zijn om de verwarde financiële toestand, waarin Frankrijk ver keert, voor een groot deel een ge zonder basis te geven. AMERIKA Rond dit weekend beginnen in Washington de besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie. Deze con ferentie kan beschouwd worden als een voorloper van de Bermuda overeenkomst. Dat deze besprekingen op hoog niveau thans plaats vinden, valt toe te juichen, nu de Bermuda-conferen tie door Churchills ziekte voorlopig niet gehouden kan worden. Er is alle reden voor, dat het Westen zo spoedig mogelijk tot een gemeenschappelijke politiek ten op zichte van Rusland komt na de opstand in Oost-Duitsland en de moeilijkheden om Korea. Van een gemeenschappelijk standpunt van de Grote Drie is momenteel abso luut geen sprake. Het schijnt, dat Foster Dulles de tijd gekomen acht om revolution- naire bewegingen in de satelliet staten aan te moedigen, nu er in het Kremlin nog steeds strijd heerst over Stalins opvolging. Frankrijk en Engeland daarentegen zijn het hierover echter niet eens met de Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken. Zij vrezen, dat aan wakkering van de revoltegeest zal leiden tot ernstige consequenties. Dit verschil van inzicht komt hoofdzakelijk voort uit het feit, dat er niets positiefs bekend is over een verzwakking van de macht van het Kremlin. Zou het werkelijk zo zijn, dat de Russische invloed aan het tanen is en dat ook in de Sovjet- Unie zelf de toestand niet helemaal meer door het Kremlin in de hand kan worden gehouden, dan is wel licht een verder overleg met de Russen niet aan te bevelen. Maar in het andere geval, als dus de onlusten geen teken zijn van ver zwakking van de macht van het Kremlin, moet het Westen zeker alles doen om Rusland te benaderen. Kan men bij deze conferentie tot concrete inzichten komen over de werkelijke huidige invloed van de Soyjet-Unie, dan kan een gezamen lijke houding betreffende Rusland worden aangenomen, hetgeen reeds van veel nut kan zijn voor de con ferentie op Bermuda. oude vrouwen, die zich alles ont zeggen en hun laatste centen gaan oppotten, om maar een behoorlijke begrafenis te hebben. Het werd reeds avond, toen de tolk mij kwam halen. „Kom, we gaan Ik vroeg niet waarheen. Ik ging hem achterna. Hij bracht me in de tuin, waar de soldaat, die mij dien morgen begeleid had op mij wachtte, het pistool in de hand. De tolk zei in het Russisch eerst iets tegen hem, daarna wendde hij zich tot mij. „Meneer de kapitein heeft het goed gevonden, u naar uw vrouw te brengen. Zij is in het huis hier naast ondergebracht, bij de concier ge. U ook gaat daar slapen, maar probeer niet er vandoor te gaan, dat zou u vreselijk bezuren". Wat ik ook verwachtte niet dit. Zo ineens kon ik de gedachte niet vatten, dat ik binnen enkele minu ten mijn vrouw zou weerzien en wij voorlopig bij elkander konden zijn. Ik volgde de Rus zwijgend naar de naastgelegen villa. Bij de con ciërgewoning gekomen, zei hij nog iets, toen ging hij weg. Ik deed de deur open. Mijn vrouw zat aan tafel met de concierge-familie. Zij zaten juist aan het avondeten. Zij sprong op en vloog me om de hals. Blijkbaar was zij ook niet op dit snelle weerzien voorbereid geweest. Haar hele lichaam schudde van het snikken. De familie van de concierge stond aangedaan om ons heen. De man zei zijn naam. Stelde daarna zijn vrouw en zijn 14-jarige dochter voor. Hij nodigde me meteen uit aan tafel. Wijdlopig zette hij uiteen, hoe gelukkig hij was, ons aan zijn bescheiden tafel te mogen hebben. Dat had hij stellig nooit gedacht. Hij raakte verward in zijn toast, hij dankte tenslotte bijna de Russen vanwege deze eer die zij hem hadden aangedaan. Ter ere van ons was een zorg vuldig verstopte ham te voorschijn gekomen. Compote werd eveneens opgediend. Toen zij onze verbazing over zulk een rijkdom zagen, vertelden ze dat in dit huis een Russische veld post ondergebracht was, tengevolge waarvan' het dag en nacht door gewapende soldaten bewaakt werd. Zo bleven zij vrij van plundering. Deze rijkdom had echter nog een andere oorzaak waar zij niet over spraken en waar wij pas later achter kwamen. De concierge- familie had als alle concierges, die vrij spel hadden in de huizen waar van de bewoners en eigenaren gevlucht of door de Russen weg gevoerd waren, de voorraden van hun meesters geannexeerd. Na het eten bleek dat er iets met het slapen niet in orde was. In de kleine kamer sliepen, de familie uitgezonderd, nog drie dienstmeisjes Zij hoorden thuis in de villa ernaast, maar daar hun bazen gevlucht waren of in Russische gevangenis sen zaten, durfden zij niet in de verlaten villa's de nacht alleen te blijven. Bij deze buren konden zij de nacht veilig passeren. De concierge had ons dadelijk zijn bed aangeboden. Wij wilden dat echter niet accepteren. Mijn vrouw legde zich neer op een oude versleten divan, ik kreeg een slaap plaats van dekens en kleden op de grond. Mijn vrouw wilde mijn Een grote fles van 89 voor 75 cent in 4 smaken Geldig lot 18 Juli ?b"o«n>.34 3 ABRIKOZEN mo aram Heerlijk zoet en AH PUDDING Een Pud- Trage eters worden b 250 gram SPRITSKOEKEN 6 yoor 25 P.n heerlijke lr.rt.be- SPRITSNUeivti-. oor Een heerlijke Iraotahe LUCIFERS 2 pakken let U eens op de pms - CfclllWORST van Zwanenberg 4|iQ Srl° >k»a,i.eU NU 100 gram KEUR KOFFIE een.op-k«aliteh Q in elke prijsklasse.^- 190 180 WACTEEL KOFFIE met 10 geschenken 250 ar @333 voor de week van 10 Juli tot 16 Juli winterjas nog daarbij doen om de slaapplaats zachter te maken, en ledigde voor dit doel mijn zakken. Plotseling hield zij op en keek mij onthutst aan. „Kijk eens, wat ik gevonden heb?" Óp haar open handpalm glinster de een klein koperen buisje. Op 't eerste gezicht dacht ik, dat 't een patroonhuls was, maar daarna her kende ik het. Het was de sproeier van de carburator. Ziedaar de oorzaak, dat wij het die eerste nacht van onze vlucht niet hadden kunnen vinden. Geval len uit de hand van de Hongaarse soldaat, onze chauffeur, was het in mijn jaszak terecht gekomen. Wij keken verstijfd naar.t kleine ding, dat de oorzaak was van ons verblijf hier en dat thans op zo wonderbaarlijke wijze te voorschijn kwam alsof het ons bespotten wilde. Ik kon als gewoonlijk de laatste tijd de slaap niet vatten. Duizenden en nogmaals duizenden gedachten gingen mij door 't hoofd. Ik dacht aan het verloren en nu te voorschijn gekomen sproeiertje. Waarom moest dit zo gebeuren Als onze wagen niet onklaar was geraakt, zouden we zeker buiten de Russische omsingeling zijn geweest, Maar wie weet, wat ons dan te wachten had gestaan op de verdere tocht de vijandelijke vliegtuigen schoten duizenden auto's kapot het voortdurend in angst zijn, het trekken in den vreemde, zonder vaderland. Misschien was het beter zo De wegen der voorzienigheid zijn ondoorgrondelijk V. De volgende morgen maakten we kennis met de eigenaar van de villa die thans met zijn vrouw in de kelder moest verblijf houden. Hij was een staatsambtenaar van hogere rang, die na een werkzaam heid van 40 jaren de zekere luxe gewend pleegt te zijn, die dit huis belichaamde. Nu zat hij in versleten en ge scheurde kleren, op het van kisten getimmerde bed, het enige meubel in de kelder en dat tijdens de maal tijden nog als tafel dienst moest doen. De kelder had geen raam. Over dag zat de oude heer met zijn lieve en zachtjes pratende vrouw in het donker. De eigengemaakte olielamp stak hij alleen als zij aan tafel gingen. Nu, ter ere van onze visite, brand de het lampje, waarop de oudeheer overigens zeer trots was. Hij ver telde ons uitvoerig, hoe hij het ge maakt had, van een conservenblik, een beetje ranzig vet en een strook -uit zijn hemd gescheurd. Van heel hun vermogen was hun gebleven: één pan, twee tinnen lepels en een kroes, waar een stuk uit was. De oude dame ging in de keuken van de concierge koken. Eigenlijk was al dat meel, suiker, vet en andere levensmiddelen, op gestapeld in de provisiekamer van de concierge, het hunne. Uit hun provisiekamer was het weggesleept terwijl zij in de kelder schuilden. Maar zij durfden het niet meer terug te vragen. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1