Daar zou ik eens over spreken De huurverhoging en de lonen. ZIEKEN -TRIDUUM Uitslag van onze enquête. Uit „Peel en Maas" Vakbonden verwonderd, Middenstand in 't nauw. straks nog een huurverhoging. Jaarverslag „LIMCO" - Weert. te VENRAY, 14-16 Juli a.s. Patronaat ORGELHUEKJE H. Familie ZATERDAG 20 JUNI 1953 No. 25 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS druk en uitgave firma van den munckhof wffkr1 ah voor vfnray fn omstrfffn advertentieprijs s c». P. mm. abonnements- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 VV DDADLAU V VJVJIS. V Ed\I\A I E,l> C/MO I I\C,IVE,1N PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Vlak voor de Gemeenteraadsver kiezing kwam eens ter sprake op de redactie van ons blad welk punt het meeste de aandacht zou vragen op dit moment in de gemeentepoli tiek. Als men dat punt zou kennen, die brandende kwestie zou weten, zou daar behalve een goede recla me voor de een of andere partij, toch een soort programma uit te distilleren zijn, waaraan eens extra in de komende vijf jaren de aan dacht aan besteed zou moeten wor den en aan de oplossing waarvan toch allereerst diende gewerkt te worden. Maar welke was nu die branden de kwestie Dat was voor ons allen een vraag, waarop het antwoord niet gemakkelijk te vinden was. Niet dat er geen problemen waren, maar welk uit die veelheid van proble men, vroeg op dit moment 't meest de aandacht Er is toen een korte lijst opge steld, die zeer zeker nog voor uit breiding vatbaar was en we hebben in een kort artikel de aandacht van onze lezers voor een en ander gevraagd. En tevens om een ant woord. 't Is bij ons weten de eerste keer dat een dergelijke vrijwillige en quête via deze krant is gehouden in onze gemeente en het was daar om, dat wij vol verwachting uit keken naar 15 Juni, de einddatum, waarop de stemmen binnen zouden moeten zijn. Laten we eerlijk bekennen, dat we er niet veel hoop op hadden, dat er stemmen binnen zouden komen. We kennen langzamerhand ons Venray's publiek, dat nu eenmaal niet gauw de pen ter hand neemt, om zijn mening eens te zeggen en de eerste dagen, nadat ons stemlijstje was gepublideerd, sche nen we inderdaad groot gelijk te krijgen. Er kwam bijna geen enkele stem binnen. Of men er eerst eens gewichtig over moest praten of wat er ook van zij, de stemmen kwamen later, maar in grotere getale en zo zijn er aan het einde van de stem mingsperiode 417 stemmen uitge bracht. M. V. Betere en snellere herbouw van getroffen panden 13 5 Snellere nieuwbouw van grote ruime woningen 17 13 Steun maatschapp. werk 5 Onteigenen van,.gronden, 3 Betere verlichting kom en kerkdorpen 14 Idem m. uitdrukkelijke ver melding alléén kerkdorpen 4 2 Betere wegen op de kerk dorpen 24 4 met uitdrukkelijke vermel ding Merselo 3 met uitdrukkelijke vermel ding Oirlo 4 1 Gas, waterleiding, riool op de kerkdorpen, 6 was water 1 8 extra onderstreept. Nieuwe bestrating School straat 11 Asfalteren van grintwegen 12 Stichting H.B.S. 11 Aantrekken van industrie 49 18 Afscheidcadeau emigranten Verfraaiing dorp 6 1 Beschutte werkplaats voor invaliden 5 Inrichting zwembad 53 30 Snellere boerderijbouw 4 2 Opheffing hand en spand. 17 4 Snellere uitbetaling van onteigeningsgelden Vrijwillige deelname aan de vuilnisdienst 2 9 Meer dansen 11 19 262 137 Verschillende inzenders hadden schijnbaar aan het lijstje nog niet genoeg en hebben er onder hun verlangens nog kenbaar gemaakt: M. V. splitsing der parochies, 4 2 betere busverbinding met kerkdorpen 1 2 betere telefoongids 1 uitbreiding electrici- teitsnet, 3 1 lagere gas- en water tarieven. 2 Hensenius terug. 2 Totaal 10 8 Nu hebben deze cijfers natuurlijk maar een betrekkelijke waarde maar wat al direct opvalt, is de grote deelname van de dames, voor het overgrootste deel huisvrouwen, die schijnbaar hier de kans gezien heb ben ook hun mening eens naar voren te brengen. We zien dat bij de vraag naar grotere woningen, bij steun maat schappelijk werk, water o. d. kerk dorpen, inrichting zwembad en aan trekking industrie. De vrouwelijke jeugd stemde van ganser harte op meer dansen. Bij de mannen is er een comglo- meraat van beroepen. Vele land bouwers brachten hun stem uit de wegen, maar snellere boerdi bouw kreeg opmerkelijk we stemmen. Voor de rest is er verscheidenheid van beroepen opge geven, die lopen van arts tot los- arbeider. Een klein voorbeeld: bouw kundige, winkelier, controleur, tekenaar, stoffeerder, onderwijzer, ambtenaar, leerlingvlieger, bakker, werkgever, rijwielhersteller, couran tenbezorger, kleermaker etc. etc. Het meeste stemmen verwierf de inrichting van een zwembad, waar aan misschien voor een deel het schitterende weer van de laatste tijd de oorzaak is. Maar dat het toch in een grote behoefte zou voorzien, blijkt reeds uit deze enquête, waar dit punt bijna 15 van de stemmen kreeg. Dat de industrialisatie de mensen ook na aan het hart ligt bewijzen de 67 stemmen die hierop zijn uit gebracht. Als punt drie komt dan de bede om betere wegen op de kerkdorpen, een vraag, die feitelijk gelijkstaat met asfalteren van grindwegen. Dat de jeugd meer dansen gelijk stelde aan snellere nieuwbouw van woningen (gekozen door ouderen en meer bezadigden) zullen we maar wijten aan de lichtzinnigheid der jeugd, hoewel ook hieruit blijkt, dat dit chapiter vele aan hangers heeft. Dat de opheffing van hand en spandiensten (punt 5 in de rang orde) nog zovele voorstemmers zou krijgen, bewijst toch wel, dat men deze ouderwetse manier vanbelas- tingheffen toch wel moe is. Twintig stemmen, en daarmede de 6e plaats, kreeg de verlichting van kom en kerkdorpen, waarvan vooral de verlichting op de kerk dorpen het grootste aantal stemmen inbrachten. Dat voor de herbouw van getrof fen panden nog 18 stemmen zijn uitgebracht waarschijnlijk nog even zo veel slachtoffers bewijst wel, dat we wat dit punt betreft nog lang niet klaar zijn. De rest kan men zelf zien. Alleen is voor ons een raadsel waar de dames zo opeens die speciale voor keur voor de stichting van een HBS vandaan gehaald hebben. Het geld voor de onteigeningen schijnt voor het merendeel uitbe taald te zijn. Er is tenminste geen enkele stem uitgebracht op dit on derwerp, evenmin als op het afscheidscadeau voor emigranten, iets waar wij zelf voorstander voor zijn. De bestrating van de Schoolstraat heeft alle pennen uit de School straat in beweging gebracht, waar uit dan ook wel blijkt, hoezeer men daar gesteld is op een algemeen herstel. Zo is dan deze enquête ten einde. Voor verschillende van onze lezers zal er een en ander uit te leren zijn, terwijl zij, die geroepen zijn de belangen der Gemeente te verdedigen uit bovenstaand lijstje toch enig- zinds een beeld kunnen krijgen van de wensen en verlangens van het Venrayse publiek. En om die nu eens te achterhalen, daarom was dit alles juist opgezet. van 20 Juni 1891 Bij G. Cl. te Oirlo, brak brand uit. De woning met inboedel werd geheel in de as gelegd. Het derde eeuwfeest van de heilige Aloysius werd op het Gym nasium gevierd door een driedaagse oefening. Tot onderwijzer te Liessel, wed benoemd J. W. van Helden uit Venray. - 20 Juni overleed Antonius Joannes Verhoeven, Doctor in de wijsbegeerte en Godgeleerdheid, rustend-Pastoor, wonende te Venray Hij was 76 jaar oud en 53 jaar priester. van 24 Juni 1893 Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Merselo, werd be noemd H. De Haenvan de Voort, echtgenote van het hoofd van de school. 22 Juni ontstond een begin van brand in het turfhok van het gasthuis. Het muziekgezelschap van de Sint Josephvereniging te Den Haag gaf voor de studenten van het Gym nasium op 23 Juni een uitvoering. 20 Juni 1903 De heer Alph. Vermeulen Jr te Venray, werd benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Afferden. De aloude schiethoorn van de Lieve Vrouwe Gilde te Oostrum, werd van nabij de brug aan de weg naar Wanssum, overgeplaatst naar een perceel achter het café van Piet Camps. Wegens de aanhoudende regen de Sacramentsprocessie op 14 niet uittrekken. Dr H. Poels aanvaardde g^ iidatuur van de Tweede Kan Het Regeringsvoorstel om per 1 Januari a.s. de huren te verhogen, is ingediend en daarmede is dit onderwerp urgent geworden. Volgens de plannen van de re gering zal deze huurverhoging voor ongeveer de helft worden opgevan gen door een verlichting van lasten en voor het andere deel door een loonronde. Over deze laatste dienen de be sprekingen met de Stichting van de Arbeid nog te beginnen. De Regering meent, dat de lasten als volgt verlaagd dienen te worden: de suikeraccijns zal worden ver laagd, waardoor de prijs van suiker in de handel met ongeveer 9 cent per kilo zal dalen. Voorts zal de omzetbelasting op brandstof, zoals de steenkolen, bruin kolen, briketten, cokes, turf en olie, vervallen. Deze maatregel zal echter niet gelden voor brandstoffen, die in de industrie of het bedrijfsleven zullen worden gebruikt. Het gaat dus maar alleen om huisbrandstoffen. Ook de schoenen zullen vrij van omzetbelasting komen, waardoor de Regering hoopt, dat ons volk het een en ander zal kunnen be sparen. Een belangrijk punt kan gevormd worden door de verlaging van de personele belasting, welke door de Regering wel drastisch aangepakt wordt. Het zal er voor een groot deel op neer komen, dat de personele belasting zal worden gehalveerd. Buiten enkele andere compensa ties is wel de afschaffing van de schoolgelden voor tenminste zes klassen van het lager onderwijs en een verlaging van de schoolgelden voor het voortgezette onderwijs, alsmede een vermindering van de collegelden van belang. Raad van vakcentralen wast de handen. De Raad van Vakcentralen, waar in de K.A.B., het N.V.V. en het C. N.V. zijn vertegenwoordigd, heeft in een communiqué alle verant woordelijkheid voor de mededelin gen van de Regering over de huur verhoging en de daarmee samen hangende compensaties afgewezen. De Raad wijst er op, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de Regering nog niet zijn aangevangen, zodat zij geen enkele verantwoordelijk heid wenst te dragen. In Regeringskringen in den Haag ziet men in dit communiqué een ongunstig voorteken voor de be sprekingen, die over dit onderwerp binnenkort zullen aanvangen. De middenstand is heftig tegen de voorstellen van de regering in het geweer gekomen. Deze groep krijgt niet alleen de huurverhoging, maar ook de uit te betalen hogere lonen en er staan bijna geen com pensaties tegenover, aangezien zij zelf buiten de loonronde valt, welke de verhoging voor bijna de helft moet opvangen. Deze groep voelt zich dus ernstig gedupeerd en is voornemens sterk te ageren tegen de voorgenomen plannen. Volgens de mededeling zou on geveer 30 pet van de werknemers hun kost verdienen in het midden- standsbedrijf. Het is dus weer de kleine zelfstandige, die het gelag moet betalen. Hierdoor zal deposi tie van deze groep zeer worden geschaad. Nog een huurverhoging? De regering is er zich van bewust, dat de voorgenomen huurverhoging niet voldoende is om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten. De thans voorgestelde huurver hoging is niet voldoende om de huren van vooroorlogse- en na oorlogse woningen gelijk te trekken. Daarom zal de huurverhoging niet kunnen leiden tot een vermin dering van de steun, die het rijk verleent bij *de woningbouw door particulieren. Ook de steun bij de woningwetbouw zal niet verlaagd kunnen worden. Uit een en ander blijkt, dat de regering meent, dat de huren van de voor- en naoorlogse woningen dienen te worden gelijk getrokken. Aangezien dit door de komende huurverhoging nog niet wordt be reikt, bestaat de mogelijkheid, dat na verloop van tijd wederom tot - 16 Juni werd het zilveren priesterfeest van P. Dionynus Ha- geraats, leraar aan aan het Gym nasium met veel luister gevierd. „Een volledige beschrijving van alles wat op deze dag in het Gymnasium te horen en te zien werd gegeven, zou een gans boekdeel vullen", ver zekert de Redactie. Th. H. de Ponti te Oirlo, werd imd tot onderwijzer te Sieben- Id. een verhoging der huren zal worden overgegaan. Dat een en ander met grote moei lijkheden gepaard zal gaan, behoeft geen verwondering te wekken, wan neer wij bezien hoe buitengewoon moeilijk het is om de compensatie die met een verhoging gepaard dient te gaan voor alle groepen redelijk te maken. Het is voor de Postduivenvereni ging „De Zwaluw" geen prettige ontdekking geweest, dat de uitsla gen van haar laatste wedstrijden onjuist zijn geweest door het on sportieve gedrag van. een van haar leden. Reeds vorig jaar had men opge merkt dat verschillende eerste prijzen vielen in een hoek, waar men ze niet had verwacht. En ze vielen er opmerkelijk dikwijls. Ook dit jaar begon weer hetzelfde spelletje, met als klap op de vuur- peil drie eerste prijzen bij de grote vlucht op Orleans. Alles wat maar enigszins kennis had van de duiven sport stond voor een raadsel, daar men niet aan bedrog wilde geloven, aangezien een en ander zo georga niseerd is dat dit practisch uitge sloten is. Afgezien van de eer om eerste prijs-vliegers te hebben is er dank zij het poulen ook nog wel een en ander te verdienen en met de eerste prijzen vielen aanzienlijke poul- bedragen op deze wonderduiven. Het bestuur van de duivenclub besloot echter j.l. Zondag definitief een einde te maken aan alle mogelijke geruchten die hardnekkig bleven rondgaan en een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van de prijswinnaar en zijn duiven. Toen de duiven ingekorfd waren voor de vlucht naar Ponte St. Max, haalde het bestuur een duif van het Wanssumse lid J. uit de korf en liet de rest vertrekken.'De in beslag genomen duif werd veilig in Venray opgeborgen. Maar toen de klokken gelicht werden bleek uit de binnen gekomen ringen, dat ondanks het feit dat de duif hier in Venray was opgeborgen ze toch tot de eerste prijswinnaars behoorde. Er was dus met de ringen geknoeid. Uit een later ingesteld onderzoek bleek dat genoemd lid schandelijk misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen wat men in hem had gesteld. Tesamen met anderen was hij namelijk aangesteld om de duiven in Wanssum in te korven en hier van heeft hij op een slinkse manier geprofiteerd om ringen te verwis selen, zodat zijn duiven met valse ringen vlogen en hij rustig de klok kon draaien op welk tijdstip hij wilde en onafhankelijk van het feit of zijn duiven al of niet vlogen. Dit schandalige gedrag heeft in de rijen van de duivenmelkers groot opzien gebaard, terwijl tegen het betrokken lid zeer strenge disciplinaire maatregelen genomen zijn. Maandagavond werd het jaarver slag van de Coöp. Vereniging „Slachtvee-centrale" voor Limburg G.A. voor de Kring Venray van de Limco uitgebracht. Uit dit jaarverslag bleek, dat de prijzen van het slachtvee op een bevredigend peil hebben gelegen. De prijzen der varkens zijn in 1952 aan belangrijke schommelin gen onderhevig geweest. Door de afschaffing van subsidies op veevoeder, werd de garantieprijs voor baconvarkens verhoogd. Door het aflopen van het bacon- contract met Engeland heeft de afvoer even gestagneerd. De prijzen waren onstabiel door de belangrijke uitbreiding van onze varkensstapel en de exportmoei lijkheden. Ondanks de laatst genoemde moeilijkheden zijn in 1952 nog 37 duizend bacon en 59 duizend ton vleeswaren en conserven geëxpor teerd. In 1951 waren deze cijfers 35.000 ton en 55.000 ton, in 1950 21.000 en 32.000 ton, Vooral de toename van de export naar Amerika is belangrijk, die is namelijk gestegen van 10.000 ton in 1951 tot 12.000 ton in 1952. Sinds 17 jaren is in 1952 voor het eerst weer vers vlees geïmpor teerd naar Frankrijk. Het ledenaantal steeg met 299 tot 7560 leden, waarvan in de kring Venray 749 leden, verdeeld in 12 secties. In het afgelopen jaar werd door Men begint pas iets te waarderen, als men het mist. Oorlog leert, wat vrede betekent, de emigrant weet wat vader land, de zieke, wat gezondheid is. De zieke voelt zich ongelukkig, zolang God zich verbergt, zolang hij niet weet. waarom hij lijdt, waarom anderen zoveel geluk en voorspoed en gezondheid genieten. Het leven nemen zoals het komt, in volle berusting en overgave en zelfs in vreugde, is niet iets menselijks, maar een gave Gods. Gezonden, wij hebben de eer om de zieken zo ver te brengen. Dat is het schoonste geschenk, wat men een zieke kan geven: niet op de eerste plaats de gezondheid, maar blijde overgave. Hoe kunnen wij daarbij helpen Door volop mee te werken op een of andere manier aan het Ziekentriduum van dit jaar. Meehelpen met het gebed van de parochie geestelijkheid en meehelpen om de materialen voor zo'n Ziekentri duum weer te kunnen bekostigen. Dat is niet zo weinig U moet doen wat U kunt met een blije overtuiging, dat O.L.Heer U de gezondheid schenkt iedere dag en dat U beter kunt geven dan ontvangen. Er wordt ieder jaar royaal gegeven en hoe kan het ook anders Wie zou er niet met veel geluk geven aan de eigen zieken van zijn parochie Dat moet wel een onmens zijn. Een heiden zou dat nog doen. Alleen, wie christelijk is, doet dat met veel dieper in zicht, met een nog ruimer hart. Denkt ALLEN aan het devies van ieder jaar: ALLE GEZONDEN VOOR ALLE ZIEKEN Zondag moeten de jongens van groep 1 om half 3 met hun fiets present zijn bij het Patronaat. De jongens van groep 2 gaan bij goed weer ook uit en moeten om 4 uur (let goed op niet na het Lof maar om 4 uur) met hun fiets bij het patronaat klaar staan. Als we uitgaan moeten de jongens zich in alles schikken naar de leiding en vooralsamen uit en samen thuis. Voor Groep 3 is er een rijwiel- speurtocht. Opgeven tot en met Zaterdagavond. Inleggeld 25 cent, contributie inbegrepen. Aanwezig zijn Zondagmiddag half 2. Aanvang 2 uur. Zondag zal ook bekend gemaakt worden waar we met de kermis- week naar toe gaan. De jongens van groep 1 kunnen onder goede leiding 6 dagen naar een vacantie- centrum; de jongens van groep 2 en 3 gaan 5 dagen bivakkeren in een prachtige omgeving met zwem bad, sportveld en grote bossen. De ouders zullen nog wel uitvoeriger op de hoogte worden gesteld door middel van een circulaire. Toch wilden we graag zo spoedig moge lijk (liefst nu Zondag al) weten wie er meegaan. De kosten zijn, alles inbegrepen, voor iedere jongen f 7.50; wanneer er meer zijn uit een gezin betaalt de tweede maar f 5.Men kan alvast gaan sparen en bij de leiders elke Zondag een gedeelte afdragen, Alleen de jongens'die trouw naar het Patronaat komen en goed naar de leiders weten te luisteren kunnen meegaan; want jongens, die zich niet in alles naar de leiding weten te sghikken bederven het toch maar voor de anderen en kunnen beter thuis blijven. de leden aan de Limco geleverd: 89.679 varkens, 6200 kalveren, 4032 runderen, 488 stuks gebruiks- vee, 150 schapen en 58 paarden, waarvoor werd uitbetaald de som f 22.795.184.83. Het getal groot vee en gebruiks- dierenis teruggelopen, omdat vorig jaar niet meer zulke grote aantal len reageerders zijn opgeruimd. De omzet van de Limco bedroeg in het afgelopen jaar bijna 29 mil- lioen gulden. Er is in dat jaar een winst ge maakt van f 114.657.16, Door de Kring Venray werd in 1952 geleverd: 13.452 varkens, 413 kalveren, 181 runderen, waarvoor een bedrag is uitbetaald van f 3.138.665.99. Verder werden op deze verga dering mededelingen gedaan over de nieuwbouw te Weert en de verder te volgen politiek. Op de a.s. Maandag te Roermond te houden ledenvergadering werd als candidaat gesteld voor het te kiezen hoofdbestuur, de heer J. Loonen te Oostrum. Weer nadert de tijd, waarop de Orgelbusjes zullen worden verwis seld (liefst volle tegen lege). Dit hebben we al vroegtijdig moeten doen, omdat op één plaats het busje zo vol was, dat er geen cent meer bij kon! We hopen nog meer zulke ge vallen te ontmoeten! Het resultaat van de Orgelrallye is van dien aard, dat de inkomsten en uitgaven tegen elkaar opwegen. Een volgende keer beter! Verantwoording: Vorig bedrag f 14235.56 Het bovengenoemde volle busje f 9.01 Totaal f 14244.57 Wij vragen nog twee collectanten voor het 3-maandelijks ophaleiyler orgelbusjes en wel voor: a het Desselke b Overloonse weg. Zich te melden aan het Secreta riaat: Paterslaan 16. Bouwt allen mee aan Uw orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray Zondag 21 Juni a.s. gaat de Aarts broederschap der H. Familie ter bedevaart naar Onze Lieve Vrouw Behoudenis der Kranken te Oostrum Wij vertrekken om 8 uur vanaf de Grote Markt. Wij verzoeken de. mannen en jongelui en de jeugdafdeling, dat allen trouw aan deze bedetocht zullen deelnemen en rekenen nu ook weer op een groot aantal. DE DIRECTEUR Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. •GESLAAGD Op het te Eindhoven gehouden Modevak-examen zijn geslaagd voor Lerares de Dames Nelly Willems te Castenray en Tony Wismans te Ysselsteyn. NAAR DUITSLAND Het Parochiaal Kerk. Zangkoor van de St Petrus Banden heeft besloten op 11 en 12 Juli a.s. een uitstapje te maken naar Duitsland, waarbij o.a. het Ahrtal bezocht zal worden.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1