ALBERT HEUN Opening nieuw paviljoen van het ziekenhuis FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uit „Peel en Maas" Overpeinzingen BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 16 MEI 1953 No. 20 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG BI PEEL EN MAAS SI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRJ AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 c». p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 V» C.E.IVDLAU VUUI\ V OIHIVA I U1IIO 1 V PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Burgemeesters moeten bedreven zijn in allerlei dingen, willen zij hun taak naar behoren kunnen vervullen. Toen echter Bur gemeester Janssen gevraagd werd het nieuwe kinderpaviljoen van het St. Elisabeth-ziekenhuis te openen en hij zijn weg versperd zag door een serie aaneengeknoopte luiers, toen riep hij maar vlug de hulp in van zijn echtgenote, die de ontknoping der luiers en daarmede de opening van het nieuwe kinderpavil joen op vakkundige wijze verzorgde. Tevoren was in de intieme kapel van het Ziekenhuis door Deken Berden een plechtig Lof opgedragen, waarin de talrijke genodigde even eens aanwezig waren. We zagen niet alleen de doktoren van het ziekenhuis, maar ook de huisartsen met hun echtgenoten, vertegen woordigers van andere inrichtingen hier ter plaatse, Pater Gardiaan en vele andere. Na afloop van het Lof werden zij in de hal welkom geheten door Dr. Hillebrand. die namens de zusters in het kort even de moei lijkheden reveleerde, die overwon nen hadden moeten worden, voordat men nu eindelijk tot bouwen had kunnen overgaan. Hierbij wees hij vooral op de moeilijkheden, die het verleden bracht, wanneer kinderen uit deze kinderrijke streek in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Gelukkig is dit alles nu voorbij, aldus spreker, en wordt met de opening en in gebruikneming van het nieuwe paviljoen een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het Venrayse Ziekenhuis ingeluid. Met trots verklaarde spreker dat nu het Ziekenhuis geheel naar de eisen des tijds is ingericht en kan wedijveren met ieder ander, zowel wat opname, als wat behandeling betreft. In zijn korte inleiding bracht Dr. Hillebrand verder dank aan de bouwers, het aannemersbedrijf Nelissen, waarvan hij de teamgeest had leren bewonderen en waarvan hij de werklust en de onderlinge vriendschap prees. Burcht van naastenliefde Na de opening van het nieuwe paviljoen door Mevrouw Janssen door het losknopen van een serie luiers, wijdde de heer Deken het nieuwe gebouw in. Daarna felici teerde hij de Algemene Overste der Zusters van Roozendaal met de uitbreiding 'van het Venrayse Ziekenhuis. Een vergelijking met 50 jaren geleden toonde wel aan, hoe de volksgezondheid is vooruit gegaan en bv. de kindersterfte is afgenomen. Dat in het Venrayse land het Ziekenhuis daar een groot aandeel in heeft gehad moet voor allen die daar werken een grote voldoening zijn. Spreker hoopte, dat het Zieken huis tot in lengte van dagen haar menslievende taak van vertroosting bieden en hulp schenken zou mogen blijven vervullen, tot heil van deze gehele streek. Een wens had hij nog en dat was, dat nu voor de mensen zo prachtig gezorgd was, ook voor God zou worden gezorgd en dat spoedig ook een nieuwe kapel zou mogen verrijzen. De heer Burgemeester herdacht in het kort de geschiedenis van het Venrayse Ziekenhuis, waarbij hij nog een speciaal dankwoord bracht aan de Zusters voor al het werk wat zij met de medische staf en verpleegsters hebben gedaan in de beruchte bevrijdingsdagen van Venray. Ook hij wees op de dringen de noodzaak om te komen tot uitbreiding van het ziekenhuis en j voegde zijn gelukwensen bij die van andere sprekers aan het adres van de Zusters, die in de afgelopen jaren hebben getoond, hier in Venray een burcht van naasten liefde opgebouwd te hebben, waar van wij de verdiensten onmogelijk kunnen schatten. Sleutel Dr. Slettenaar sprak namens de algemene inspectie van Volks gezondheid zijn felicitaties uit. Spreker was blij dat met dit pavil joen het 30ste na-oorlogse kinder paviljoen gebouwd had kunnen worden in Nederland, waardoor vooral de behandeling en opname van kinderen die aandacht kon krijgen, die deze zo dringend nodig had. De heer Nelissen bracht ook zijn gelukwensen naar voren en toonde zich verheugd nu in Venray zelf een ziekenhuispaviljoen te hebben kunnen bouwen, waardoor hij als het ware een toonzaal had gebouwd in de omgeving van zijn bedrijf. Hij was daarvoor zeer dankbaar en moest roemen op de prettige samenwerking tussen de verschil lende instanties, die het bouwen van dit paviljoen hebben mogelijk gemaakt. Het was voor spreker een grote voldoening de sleutel van de ingang aan de Algemene Overste te kunnen overhandigen. Daarna werdonder deskundige leiding het niéuwe gebouw bezich- tigd, waarvan wij in een van onze vorige nummers reeds een uitge breid verslag gaven. Cadeaux Behalve een schat van bloemen willen we nog even memoreren het cadeau wat de Fa. Nelissen aan bood bij de opening van het nieuwe gebouw. Een Franciscusbeeld van de beeldhouwer van Dongen, dat buiten voor de ingang van het paviljoen een plaatsje heeft gekre gen. In witte steen is hier Fran- ciscus zittend uitgehouwen, terwijl hij twee vogels in zijn handen houdt. Een beeld, waaraan men even moet wennen, maar dat toch sterk spreekt. Van de Fa. Theuws en Kateman was er een klein Franciscusbeeld je in gebakken klei, van Giel Kusters, die ook in het nieuwe paviljoen een muurschildering heeft gemaakt van spelende kinderen en in beide werkstukken verrassende dingen heeft laten zien. En tenslotte van het Installatiebureau Tillemans een grote koperen staanlamp, die zeer modern uitgevoerd is door J. Tille mans en buiten voor de hoofdingang is opgesteld. Rose Zalm per blik 99 Sardines per groot blik 50 Grote Pinda's 250 gram 59 Rozijnen 250 gram vanaf 33 Zelfrijzend Bakmeel per pek 36 Witte Bloem soa (nm 26 en 23 Feestpudding met vruchten f 00 gram 19 Puddingsaus nee 31 Bessensap .per fles 27 Echte Gelderse Ham 100 gram 49 Appelmoes ene 72 per pet 27 Doperwten fijn per m 114 Ananas Keith. per 95 Vinolia Vruchtenwijn per (les 100 Advocaat per fles 275 Zaanse Korstjes Carabiesjes Zaanse Koeken Pepermunt Zware Choc. Repen Osca's Choc. Blok Met Pasen konden wij niet aan de grote vraag voldoen, doch thans is onze FRAAIE TROMMEL gevuld met heerlijke Carabiesjes voor slechts 11.25 weer verkrijgbaar. Engelse Toffee in bin p«r w,k 25 Fruitdrups 3 r„ntn 25 Zomer Toffee's. too inm 19 Vruchtenkoekjes too ten, 25 Grote sortering Zomersnoep vanaf 150 gram 25 cL maakt U het leven GOEDKOPER! Eert vlucht voor de Russen. J. Vaszary. 1 Het was Kerstavond. Feest van liefde en vrede. De kaarsen van de kerstboom schitterden ter viering van de ge boorte van den Verlosser. Kerstge zang weerklonk Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Tegelijkertijd hoorde men ook 't loeien van de sirenes in de nacht. Het steeds sterker wordende ka nongebulder deed de ramen, voor zover ze er nog in waren, rinkelen. Ergens, niet ver van ons, onder dekking van de nacht, rolden tanks over het winterkoren. Granaten sloegen in de huizen. Machinege weren ratelden. Een bloedig moorddadige stroom naderde niet te stuiten wa dend over levenden en doden, alles met zich meesleurend. Ergens in de beurt sloeg een bom in. De ontploffing deed het hele huis trillen. De laatste vensterrui ten braken en rinkelden. In de kamer wolkte een bitter smakende rook naar binnen. De luchtdruk doofde de kaarsen. Tot hier reikte reeds de oorlog, dat gigantische, ontzagwekkende monster. Zijn moordende adem zond hij om de kaarsen van het feest te doven: viert geen feest, ik duld het niet Wij, mijn vrouw en ik, keken elkaar aan. Dachten aan hetzelfde. Het zou misschien verstandiger zijn naar de kelder te vluchten, jezelf voor de razernij van de oor log te verstoppen onder de grond, zo diep als maar mogelijk is. Maar kun je je zo diep verstoppen, dat dood en vernietiging je niet zouden vinden Is er ergens in deze ten dode opgeschreven stad een kuil diep genoeg, een plek zo verborgen, dat een mens van goeden wil er vrede zou kunnen vinden „Laten we hier blijven", zei mijn vrouw. „Laten we blijven", zei ook ik. Ik stak de kaarsen weer aan. We gingen de cadeaux, opgestapeld onder de kerstboom, bekijken. Mijn vrouw opende een klein met den nentakken versierd pakje. „Och, wat beeldig..." In het kaarslicht flonkerden de brillanten oorhangers, die ze om hoog hield. „Wat ben je lief... Wat zullen ze het goed doen tegen mijn haar". Haar stem had een eigenaardige klank. Nog ongekende smarten trilden er in. Zou zij gevoeld hebben, dat zij deze oorhangers nooit zou dragen? Dat een vuile, kwaadaardige hand dit kleine glinsterende ding haar zou ontrukken en daarmee alles, wat tot nu toe om haar was: de zijden kleren, de lichte parfum van haar haren, de spanning van de schouwburgavonden, het geklap van het publiek, alles. Zou zij gevoeld hebben, dat wij thans de laatste minuten van ons gewone bestaan beleefden en dat wat er volgen zal erger is dan de dood Uit de radio klonk plotseling een stem. Sedert uren was het stil geweest. Naar wij dachten voor goed. Maar neen. Ergens tussen ruïnes, Een viertal werkstukken van Venrayse kunstenaars, die ieder voor zich getuigenis afleggen, dat ook in Venray nog krachten schuilen waarvan men meer gebruik moest maken. 16 Mei 1903 Op 11 Mei hield de gemeente raad een openbare vergadering. De heer W. Janssen van Otter - sum werd op een jaarwedde van f 500 benoemd tot onderwijzer te Leunen. In de nacht van 14 op 15 Mei werd de offerblok bij het kruisbeeld staande tegenover de fabriek van de heer Slits aan de Kruissen, van de inhoud beroofd. Op 16 Mei bracht de Fanfare „Euterpe" aan Pastoor Pascal Schmeitz een serenade bij gelegen heid van zijn patroonsfeest op 17 Mei. De vroegere dorpsgenoot, de conducteur Henri Thomassen werd bevorderd tot conducteur le klasse. De Stafmuziek van de Kon. Schutterij Het Zandakker" luis terde te Maastricht het huwelijks feest op van de Heer Henri Sassen. De Handboogschutterij St. Joris te Leunen nam haar Vaandel in gebruik. Zij behaalde te Overloon bij een concours op 10 Mei de eerste prijs. Op 10 Mei had te Overloon de feestelijke inhuldiging plaats van het nieuwe vaandel der handboog schutterij „Vriendenkring". De vier Venrayse handboogschutte rijen w&ren aanwezig, alsook de stafmuziek van het Zandakker. Bij de wedstrijd behaalde M. Claassens uit Leunen de eerste prijs met 20 punten, John. Gitzeis van „Diana" te Venray de tweede prijs met 19 punten, P. Laurensse van St. Anna te Venray de derde prijs met 18 punten, A. Poels van „St. Hubertus" te Merselo de vierde prijs met 16 punten, allen in zes schoten. L. Remmen- had zich in de Patersstraat gevestigd als Mr. Schoenmaker. Ook werd ten zijne huize was- en strijkgoed aange nomen. Aanbesteding De gemeenten moeten in de tegen woordige tijd heel dikwijls bouw heer spelen. En zo moeten zij ook scholen bouwen. In vele gemeenten houden zij juist dit laatste werk, omdat dat waarschijnlijk mogelijk is, liefst onder de aannemers en onderaan nemers in eigen gemeente. Iets waar misschien veel tegen te zeggen valt, maar waar schijnbaar niets tegen te doen is. Zo is het meermalen voorgekomen, dat Venrayse aannemers en onder aannemers, hoewel de laagste zijnde bij dergelijke opjecten en zij daartoe nog speciaal waren uitgenodigd, toch de opdracht niet kregen, juist om bovengemelde reden. op de drempel van de algehele verwording, leefde nog deze laatste herinnering aan de cultuur. De ingewikkelde machines straal den nog een laatste keer de stem van de humane geest uit de nacht, de laatste boodschap van een uit elkaar vallende gemeenschap: „Moeders en vaders Redt het leven van jullie kinderen. Het laatste uur is geslagen. Er is geen tijd meer voor aarzelen. Verlaat jullie huizen. Ga on onmiddellijk weg. Ga, als het moet, te voet. Neem enkel het hoognodige mee, vooral levens middelen. De weg naar het Westen is nog vrij. Ga Het was de stem van de wanhoop. De radio herhaalde het drie keer, met een tussentijd van een half uur. Maar de ongelukkigen, die zich nu, in de nacht op weg begeven, zullen zij de worgende greep kun nen ontglippen, de greep, die de stad aan alle kanten omsluit Zullen zij niet een wisse dood tegemoet rennen, als zij zich op straat wagen, waar bommen ont ploffen en huizen in elkaar vallen? Het is waar. de dikste muren en de diepste kelders zijnook maar zwakke verdedigingsmiddelen. Ons kan de dood ook ieder ogenblik bereiken. Moeten wij gaan, of zullen wij blijven Wij konden geen beslissing nemen Op de tafel van de eetkamer stond het feestmaal onaangeroerd. De telefoon rinkelde ieder ogen blik. Vrienden en kennissen, die evenals wij in de belegerde stad waren blijven steken, zochten con tact. Zij waren radeloos, als wij. Zij deelden de laatste berichten mede. De Russische troepen drin gen reeds in een gedeelte van de Dat is niet leukt"dat is niet'pret- tig, als men met een dergelijke boodschap naar huis wordt gestuurd, maar de enige tegenmaatregel is, dat menjhier in Venray hetzelfde doet. Maar hier gebeurt het tegendeel. Nu een verwarming moest worden aanbesteed, een bedrag van f 20.000 werden naast drie Venrayse instal lateurs nog bedrijven .aangetrokken uit "Den Haag, Venïo, Tegelen en Den Bosch. Het feit, daCeenWenrayse'onder- neming het laagste was, verandert echter niet onze mening, dat men hier hetzelfde^had j'moeten doen, wat men elders deed,"da ar waar de kans daarvoor is. Misschien dat men dan op andere plaatsen ook inziet, dat hun houding fout is, terwijl men daardoor;Venrayse mensen aan het werk houdt. Land- en Tuinbouw Luchtbanden in het boerenbenryf Gedurende de laatste jaren is het gebruik van luchtbanden in de landbouwbedrijvenlTaanzienlijk toe genomen. Diti zal niemand verwon deren, die bedenkt, welke enorme voordelen de luchtband boven het ijzeren wiel heeft. "Immers 't laatste zakt diep weg in de grond en op de weg heeft zo'n ijzeren wiel veel meer weerstand op te heffen, dan een soepele luchtband. Het is jammer, dat zovele boeren in verband met de hoge kosten nog niet allen hun wagens van lupht- banden kunnen laten voorzien. Toch behoeven die, althans wat de banden betreft, niet zo'n bezwaar te vormen. Ja, men kan fraaie, nieuwe land- bouwbanden kopen, dat zijn banden, die speciaal voor de boeren ge maakt zijn. Maar men kan even eens via de handel handel banden betrekken, die in het boerenbedrijf ook zeer goed voldoen. Het gaat hier om banden, die niet meer voor het snelverkeer geschikt zijn en door bonafide bandenbedrijven ge schikt worden gemaakt voor onze van de auto. Eindelijk op weg. Wij weten geen richting. Volgen alleen de auto die voor ons rijdt. Onze weg kronkeld grillig tussen stuk geschoten huizen. Klaarblijke lijk een of andere veiligheidsmaat regel. Wij vorderen langzaam in de duisternis, temidden van de explo sies. Soms moet je blijven staan. Waarom Wat is er gebeurd Wij weten het niet. Eindelijk gaan we weer verder. Minuten lijken uren. Aan de rand van de stad geraken we in een hevig vuur. Van rechts, van links ratelen machinegeweren. De hemel wordt door ontploffende granaten verlicht. Ik heb het gevoel dat je er niet door kunt. De bestrating golft en schudt van de vele explossies. Puin van huizen valt op de auto. Een dichte rook omhult ons Belet het zicht op de voor ons rijdende wagen. Wij gaan blindelings. Ik wil mijn vrouw die achter het stuur zit, vragen of zij wel iets ziet, maar het helse lawaai overdondert ieder woord. Eindelijk zie ik het nummerbord weer van de voor ons rijdende wagen. De rook wordt dunner. Vol gens mijn gevoel wordt het helse concert om ons heen wat zwakker. Jawel. Achter ons verstilt het krijgsrumoer. Wij komen wat vlug ger vooruit. Wij raken buiten de stad. Nauwelijks een paar kilometer verder moeten wij halt houden. De opeenhoping is dermate.dat je niet verder kunt. Wordt vervolgd stad.'* door. Op een van'*de boule vards is er een wanhopige tankslag aan de gang... De vertwijfelde ver dediging^ wordt steeds zwakker.... De weg naar het westen is nog vrij. Maar niet veilig. Als het nog vrij is kan het ieder ogenblik doorge sneden worden. Wat moeten we doen Ik tracht nauwkeurige berichten te krijgen. Plotseling slaat in de telefoon de stilte. Ergens moet de leiding geraakt zijn. Het kanongebulder wordt steeds sterker. Steeds veelvuldiger ont ploffen er bommen. Het electrisch licht gaat uit. Het einde nadert. Wij steken kaarsen aan met trillende handen. Iemand trommeld wild met de vuisten op de deur. Na een korte aarzeling ga ik met een kaars in de hand door de donkere kamers om de deur te openen. Het perso neel was allang naar de kelder gevlucht. Ik begrijp zelf niet, waar op wij hier nog wachten. Voor de deur staat een vriend. Hij verteld hijgend en onsamenhan gend, dat de laatste autokarvaan over een half uur uit de stad ver trekt. Met militaire dekking. De weg is verkend. Naar het Noord Westen kun je nog ontkomen. Enkele uren nog. Dit is de laatste kans. Maar dan moet je onmidde- lijk op weg. Daarop volgt een vlug en zenuw achtig pakken. Mijn vrouw legt haar juwelen in een kleine cassette. Waardevolle dingen en geld. Haar mooiste bont jassen en kostbaarste kleren wor den in koffers geperst. Wat zal ik meenemen Met de kaars in mijn hand treed ik in mijn studeerkamer. In het zwakke licht is de stem ming er vredig en vriendelijk. Op de planken staan de duizenden boeken in keurige rijen. De oude meubelen staan rustig op hun ge wone plaats. De dingen kennen geen angst. Ze kijken haast met mede lijden naar de rondscharrelende man, die zenuwachtig papieren uit allerlei laden haalt. Ik krijg het bespottelijke idee de meubelen te liefkozen. Je moet af scheid van ze nemen, zij gaan im mers sterven Maar zij weten het nog niet. Staande op de drempel werp ik een laatste blik in de kamer, die langzaam in het halfduister ver zinkt terwijl ik er uit ga. Wij slepen de koffers naar bene den in de auto die voor de deur staat. Buiten op straat heerst diepe duisternis, zo nu en dan doorflitst van het verre licht van een ontplof fing. Gauw laden wij op en gaan. Na het passieve wachten neemt nu een zenuwachtige haast bezit van me. Wij razen met een dol zinnige vaart door de aardedonkere straten. Nergens een mens. Op sommige plaatsen verbarikaderen ruïnes de weg. Dan omrijden. Een razend ongeduld jaagt me voort. Als ik uit een verbarrikadeerde straat achteruit moet, kan ik puur van zenuwachtigheid nauwelijks achteruit schakelen. Mijn vrouw ziet het en neemt het stuur. Merk waardig hoeveel rustiger de meeste vrouwen in het gevaar zijn. Eindelijk zijn wij bij de verzamel plaats voor de auto's Er volgen zenuwslopende minuten. Je moet wachten. Ik weet niet waarom. Wij gaan nog niet. Ergens dichtbij ontploft een granaat. Het puin, dat naar alle kanten vliegt, beukt tegen de ramen

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1