Honderd jaar Kromstaf Voedsel blijft voorlopig duur. ALBERT HEIJN Het twijfelaartje op de motor. SS5i?i7lRTMEALEVFAN5^EN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wat betekent WipeiHZinqen 33 23 19 Rozijnen 250 gram vanaf Witte bloem 500 gram Vermicelli 250 gram Bitterkoekjesgries Huishoudzeep Bloemenzeep Natuurazijn Zomertoffee's Engelse toffee Vruchtenkoekjes 100 gram 25 Zomerdrups 150 gram vanaf 25 Carabiesjes 250 gram Gevulde Rollade Ontbijtspek Haagse Leverworst 200 gr. 39 2 stukken per fles 100 gram per blikje 25 29 19 22 19 25 59 46 59 BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 9 MEI 1953 No. 19 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Gods zoon werd mens, om de mens •weer terug te brengen tot Zy'n Vader. Dat is het uitgangspunt van het Christendom Zo intbm mogelijk en zo menselijk mogelijk wilde de Heer ons nabij komen. Hij heeft daarbij voorzien - en als mens aan den lijve ondervon den dat de mensen dit als te menselijk zouden afwijzen. Hij voorzag, dat zijn tijdgenoten en velen na hen zouden blijven hangen by het uiterlijk voorkomen van Hem zelf, zoals vele van onze tijdgenoten niets zien dan het uiterlijke, organi satorische, bijkomstige van de Keik, i die Zijn persoon en Zijn werk voort zet en Zijn verlossing aanbiedt aan ons geslacht. Daarom waarschuwde Hij: Gelukkig die zich aan Mij niet ergeren zal. Zoals Hij eigen goddelijk wezen omhulde met menselijke kwetsbaar heid zo wilde Hij de goddelijke kracht en goddelijke leiding, die Hy tot ons bracht, om namens Hem te spreken en te dopen en leiding te geven en geDade: Zie, ik zal met u zyn alle dagen Wie u hoort, hoort My Wie u versmaadt, ver smaadt My Weidt my np schapen, weidt myne lammeren. 1900 jaar geleden zyn die de wereld ingetrokken en de wereld heeft hun boodschap gehoord en aanvaard. Al moet tot onze troost gezegd worden, dat die aanvaarding in veel trager tempo en met veel tragischer begeleiding tot stand kwam dan wij gewoonlijk denken. Waar een groep mensen zich tot Christus bekeerde en het geloof oprecht in zich opnam, daar legden zij een van die mensen de handen op en droegen hem over van hetgeen de Godmens hun had toevertrouwd. Ia hun plaats lieten zy hem daar als de „episcopus", dat is in het Nederlands Bisschop. 1200 jaar geleden ongeveer kwam een groep monniken uit Engeland, om Christus woord en genade aan onze voorvaderen te brengen. Zjj en anderen met hen hebben hier gepredikt en gedoopt en heel langzaam groeide hier een christen dom. Toen ontbood de Paus een van hen naar Rome en legde hem de handen op en wijdde hem tot Bisschop voor ons land. Dat was Willibrord, die zo de eerste Bisschop zou zyn van Utrecht. Daarom wordt hy afgebeeld dragend een kerk als de Utrechtse Dom, het zinnebeeld voor de Kerk van Neder land. Onder leiding van zyn opvolgers groeide hier het christendom eeuwen lang. 400 jaar geleden kwam de beweging over Europa, die de naam heeft gekregen van Her vorming, maar die ondanks vele goede bedoelingen op een misvorming is uitgelopen. Het door Christus gestelde steun punt van gezag en leiding, de Bis schop werd afgewezen. Waar de Hervorming won, werden in ons land de Bisschoppen verdreven en de Katholieken vervolgd. Al nam die vervolging niet overal een zware vorm aan, en liet men op de duur toe, dat stil en verborgen de godsdienstoefeningen werden gehou den, de Nederlandse katholieken werden een verdrukte minderheid. Nederland werd een missieland en men sprak van de Hollandse Missie". De gelovigen werden bestuurd door V een gezant van de Paus, die meestal in het buitenland woonde en nooit Nederlander was. Dit duurde eeuwen lang, totdat er meer vrijheid kwam en velen gingen uitzien raar een hiërarchie van eigen bisschoppen. 100 jaar geleden werd opnieuw het bestuur van de Kerk in ons land in handen gelegd van eigen bisschoppen, zonen van ons eigen land. Onder hun volk zouden zy wonen en naar eigen landaard en inzicht zouden zy het katholieke volk be sturen. Zo was de normale bestuursvorm, die terug gaat op Christus eigen regeling, hier hersteld. Tot die tyd was ons land verdeeld in drie vicariaten in het Zuiden en een aantal aartspriesterschappen in het Noorden. Eenheid in bestuur en eenheid in geest ontbrak. Dat was nu voorbij. Er was èèn Kerkprovincie en èèn aartsbisschop en vier andere bis schoppen. Die eenheid, die nodig was om iets te bereiken, groeide geleidelijk tot meer eenheid. Na dit resultaat kregen de katholieken meer moed en gelei delyk is ons katholieke volksdeel in honderd jaren de minderwaardigheid ontgroeid en geworden tot een groot christelijk blok, waarvan veel goeds is uitgegaan en dat ook in samen werking met anderen veel tot stand hielp brengen. 10 jaar geleden vond heel ons volk zyn sterkste steun tegen de overweldigers in de krach tige houding van de katholieken onder de stoere leiding van onze Bisschoppen. Heel wat mensen, die nu weer een grote mond hebben onder ons, waren toen niet te horen of te zien, maar de Bisschoppen spraken toen even open en krachtig als nu. Het ging hun niet om de politiek, maar om de waarheid en het recht. Daarom veroordeelden zy het marxis tisch socialisme, het communisme en het nationaal socialisme. Zy hebben daarmee ons katholieke volk sterk gemaakt tegen die onder mijnende, onware en daardoor voor iedereen gevaarlijke stromingen. Zoals zy sterk waren in het ge vaar, zo spraken zy woorden van verzoening en vergeving, toen het gevaar voorby was. Want het is de liefde voor Chris tus en de mensen, die hun diepste beginsel is. Ën na Wat moeten wy' nu doen by dit eeuwfeest Twee dingen moeten we doen. Ten eerste: onze ogen en hersens ge bruiken. We hebben in oorlogstijd met eigen ogen gezien, wat ODze Bisschoppen, zyn. We zien nu nog iedere dag, wat de Bisschoppen zyn in landen, waar het communisme alle vryheid en dus ook godsdienstvrijheid wil vermoor den. Daar zyn zy de eersten, die het moeten ontgelden. Want de Bisschop, dat is de Kerk, dat is het Christendom. Kardinaal Mindszentyin Hongarije, Kardinaal Stepinac in Joego Slavië, Mgr. Beran in Tsjecho Slowakije en anderen in China en elders, wier namen wy niet kennen. Wie de Bisschoppen raakt, die raakt Christus. Wie de Bisschoppen vervolgt, die vervolgt Christus. Ten tweede moeten wy ons du des te sterker èèn voelen met onze bisschoppen. In volle vertrouwen in hun leiding, in volle overgave aan hun gezag, in volle genegenheid tegenover hun vaderlijke belangstel ling De voedselpositie van de aarde terstond na de jongste wereldoorlog baarde de grootste zorg. Tal van landen bleken niet in staat hun bevolking te voeden. Europa en Azië bereikten dieptepunten in hun voedselproductie zyn tol in de voed- selsector geëist. Slechts Noord en Zuid Amerika konden de wereld gedeeltelijk van hongersnood redden. Het gevolg van dit alles was een ongekende stijging van de prijzen voor levensmiddelen, die slechts werd geremd door een subsidie systeem, dat er op gericht was de kosten van levensonderhoud binnen redelijke grenzen te houden. Sindsdien heoft de situatie zich aanzienlijk gewijzigd. Elk land heeft zich in de laatste jaren tot het uiterste ingespannen zun voedselproductie op te voeren. Over het algemeen heeft deze politiek succes gehad. Veel Europese landen slaagden er in hun vooroorlogse productie te herstellen. Door het toepassen van moderne landbouwmethoden werd de productie uitgebreid en de kostprijs gedrukt. Zal dit nu tot gevolg hebben, dat de wereldmarktprijzen voor voedings middelen binnen niet te lange tyd aanzienlijk zullen dalen De prijsdaling. In veel kringen wordt dit verwacht om verschillende redenen. Wy noemden reeds de stijgende productie. Daarnaast ziet men in andere sectoren van 't economisch leven een langzame prijsdaling in treden. Ook is de vraag naar voedingsmid delen de laatste tyd gedaald, omdat na jaren van gebrek een begrijpelijke belangstelling ontstond voor meer en betere voeding, welke nu wel enigs zins aan het tanea is. Er zyn omstandigheden, die er op wyzen, dat ons voedselpakket voor lopig nog niet goedkoper zal worden. Veel eerder is er nog sprake van een stijgende tendens in deze pryssector. By het beschouwen van het voed selaanbod moet men de landen achter het ijzeren gordijn grotendeels uit schakelen. Afgezien van enkele kleine handelsovereenkomsten wordt de gedaalde voedselproductie in de sow- jetsfeer geheel in de communistisch geregeerde landen geconsumeerd. De geweldige kolenproductie van de Oelmine, van gedeelten in Polen, Oost Duitsland, Hongarije en Roe menie is geheel in Russische handen. De korenschuur is aan West6uropa ontvallen en dit heeft een nadelige invloed op de pry's, die wij voor ons voedsel moeten betalen. Onze tarwe komt grotendeels uit de Verenigde Staten, die nog steeds met dure dollars moet worden be taald. Bovendien is men na de oorlog tot internationale tarwe overeenkom sten gekomen, waarbij de prijs voor enkele jaren op een bepaald niveau wordt vastgelegd. Deze overeenkomst wordt gesloten tussen de tarwe produceren^ en de consumerende landen, Zy heeft ten doel de conjuncturele invloeden uit deze pryssector zoveel mogelijk uitte schakelen. Sabsidie nodig. Nu valt op te merken, dat na de oorlog de Verenigde Staten aan de westeuropese landen tarwe leverden tegen een pry's, die aanzienlijk bene den de notering op de binnenlandse markt lag. Het verschil werd er door subsidie bijgepast. Bij de nu onlangs nieuw gesloten tarweovereenkomst ligt echter de maximumprijs 25 dollar centen per bushel hoger dan by het oude accoord. De subsidie politiek kan niet steeds voortduren. Er is ook een minimum prijs, zodat |een ferme prijsdaling uitgesloten is. Hier kunnen we nog aan toevoegen, dat de productie van tarwe in de afgelopen jaren op hoog niveau heeft gelegen en men voor de eerste jaren een minder grote oogst verwacht. Neemt de tarwe in't voedselpakket een zeer voorname plaats in, ook de prijzen van andere artikelen dienen te worden bezien. De prijzen voor vlees zyn dalend in de Verenigde Staten, maar in Zuid Amerika is er groot gebrek aan dit artikel. De prijsdaling zal Europa dus niet ten goede komen, omdat Zuid Amerika flink kan betalen. Het Oosten ontwaakt. Richten wy onze aandacht nu op het gehele assortiment voedingswaren uit de warme landen, dan komt men daarby' ook tot de conclusie, dat een prijsdaling van koffie, thee, copra, tropische vetten, ryst enz. niet in de gezichtskring ligt. In veel oosterse landen is de pro ductie en export van deze artikelen geweldig gedaald door de onrust in die gebieden. De productiekosten voor de zoge naamde koloniale waren zyn buiten gewoon gestegen. De lonen zijn er omhoog gegaan, men heeft er ook export premies. Het sociaal ontwaken van het oosten heeft depryzen van de aldaar voortgebrachte artikelen zeer nadelig beïnvloed. Onlangs werd de thee en koffieprijs op de wereldmarkt nog hoger. Ook copra steeg in prys. Dii alles wyst er op, dat het voed selpakket, voor zover het bestaat uit tropische import, zeker niet goedkoper wordt. Een ander verschijnsel versterkt de tendens tot prysstabilisatie. Steeds meer gaan de producerende landen er toe over door samenwerking en overeenkomsten de productie en afzet van voedingsmiddelen te regelen om sterke schommelingen in hun bedrijfsbezetting te voorkomen. Dit gaat soms prijsstijging tegen, maar meestal een prijsdaling. Hieraan vastgebonden ziet de poli tiek van een groot aantal afnemende landen om prysegalisatiefondsen te vormen, teneinde hieruit in tijden van prijsstijging de verkopers te subsidiëren, terwijl in tyden van prijsdaling de fondsen dan worden versterkt. Prijzen dalen niet. De band tussen het verloop van voedselprijzen en de loonhoogte is zeer sterk, zodat elke regering aan het verloop van deze pry zen grote aandacht schenkt. In de afgelopen jaren is er meestal sprake geweest van subsidie op het voedselpakket, welke wordt afge schaft, zodra de prijzen een aanneme lijk niveau hebben bereikt. Dat opheffen van subsidiesystemen komt de overheden ten goede, maar heeft tengevolge, dat de koopprijs van deze artikelen voor de consument zich practisch niet wyzigt. Afgezien van de invoering van een nieuw subsidiestel zullen de voed selprijzen in Nederland zich binnen afzienbare tyd niet in gunstige zin wijzigen. Onzekere factoren zyn de nu nog niet onmogelyke terugkomst van Rusland in het handelsverkeer en de aanwezigheid van geweldige reserves van voedsel in de Verenigde Staten Zou Rusland neiging vertonen tot zaken doen met het Westen, dan kan het prijspeil van ons voedsel daar gunstig door worden beïnvloed. De publieke ontspanning zou dan tengevolge kunnen hebben, dat de Verenigde Staten een deel van zyn strategische reserves gaat afstoten. Maar beide omstandigheden zyn meer mogelijk dan waarschijnlijk. De kans, dat wij spoedig weer onze magen kunnen vullen voor een klein deel van het inkomen, is heel gering Een geheel door leer omhuld per- sood, die een waas van benzine en oliegeuren met zich voerde, trad de rechtszaal binnen -met die superieure glimlach om de lippeD, die het beste bewijs voor de onschuld van verdach te is, naar wij in onze langdurige practyk hebben geleerd. „'t Is een gezonde zaak, edelacht bare", zei hy met een kinderlijk vertrouwen. Het was een administratie zitting, dat wil zeggen, dat de rijksadvocaat namens de Staat der Nederlanden veroordeling vordert van de ontrouwe klanten van de fiscus. De officier op zyn beurt vordert dan toewijzing van die vordering. En de verdachten zijn meestal ronde jongens, die hun wegenbelastingkaart in de zak van hun andere jas hadden zitten, net toen ze aangehouden werden. Dit echter was een ernstig geval. De motorrijtuigenbelasting wordt, zegt men, geheven oms ons wegennet te onderhouden en te verbeteren. Over de vraag wat daarvan terecht komt, hebben we 't hier niet. Maar de regeling is zo, dat men meer moet betalen voor een motor rijwiel, waarop twee mensen kunnen zitten dan voor een, waar maar één persoon mee vervoerd kan worden. Ea deze lederen figuur had maar voor één man betaald, terwy'l volgens de verbalisant het tweewielig motor voertuig was ingericht voor 't ver voer van twee personen. Nu moet u ons even trachten te volgen op het ingewikkelde pad der techniek. In de goede oude tyd voor de oor log was het zo, dat een motorrijder op een zadel zat. Na de bevrijding plachten zy' op de benzinetank te zitten. Doch nu ziet men deze lieden al meer en meer op langwerpige ma trasjes gevleid, die de naam „race kussen" dragen. Op zo'n raeekussen kan men op twee manieren zitten: voor op het puntje en dan is het net, of er een gewone motorrijder aankomt, maar men kon ook naar achteren schuiven zodat er een soort van buikhouding ontstaat. Breng u in zo'n geval in veiligheid, want dat is de race houding. De fiscus heeft deze racekussens al sinds lang met een scheef oog bezien want er kannen ook twee mensen op zitteD, mits zy elkaar maar stevig omklemmen. Is nu een motor met racekussen een voertuig voor twee personen of voor één Ziedaar de vraag, die menige goede belastingambtenaar de nachtrust heeft bedorven. De vaklieden zyn er aan te pas gekomen en die hebben uitgemaakt, dat zo'n racekussen een éénpersoons matras is, zy het dan een twijfelaar. Het dient alleen om de bestuurder de gewenste stroomlijnvorm te geven De wet spreekt van „ingericht zyn voor het vervoer van" en als uw motor ingericht is voor het vervoer van één persoon, dan kunt gy' er gerust uw hele familie op laden, de fiscus zal u niets maken. Hoewel het in zo'n geval wel heel verstandig is er rekening mee te houden, dat legioenen andere wets artikelen klaar staan om u te bespringen. Toen deze beslissing bekend werd, wreven vele motorrijders in hun handen, voorzagen zich van een race kussen, lieten een paar extra voet steunen aanbrengen en reden zo met hun ega's langs -s Heren wegen. Doch zie hoe zy het haaeje raken: de voetsteunen bedierven de zaak weer. Een motor met racekussen én nog voetsteunen is ingericht voor het vervoer van twee personen. Dat staat vast. En daarom kreeg de man in leer een tientje boete. Aldus racekussenmotorryder8let op uw voetsteunen. Ze zyn duur. BOUWEN I We hebben in Venray een Wel- standsfcommissie, veel gesmaad en miskend, die tot taak heeft bij even tuele nieuwbouw de tekeningen te beoordelen op de schoonheid van wat gebouwd gaat worden. Afgezien van de fouten, die ook deze commissie wel eens maken zal, kunnen we ons toch gelukkig prijzen, dat by het bouwen op de aesthetische Geldig i/m Woensdag 13 Mei mei hele bitterkoekjes 150 gram Iets nieuws 100 gram Heerlijk mager 200 gram 2 dubbele stukken Bij i tere inlevering iEUCAïAREP^I geld'9 van 54v«^ ECHTE ZAANSE BESCHUIT 2 grote rollen van 14 stuks 51 cent MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! zyde gelet wordt, waardoor we lang .zaam maar zeker een verantwoorde nieuwbouw krijgen. Het doet echter vreemd aan, dat zo als het Ryk hier iets gaat bouwen deze welstandscommissie schijnbaar geen advies behoeft uit te brengen Of dat nu is, dat het Ryk meent zelf de aesthetische zyde van het geval te kunnen beoordelen of om enige andere reden, dat weten we niet. Wel weten we, dat proeven van bekwaam heid hier in Venray afgelegd, aller - wege nogal bespottelijk worden geacht We hebben een Postkantoor ge kregen, dat nogal wat reacties heeft verwekt en nu iB een arbeidsbureau gebouwd, dat al officieel in de Ge meenteraad als kippenhok betiteld wordt. Als men bepalingen maakt, waar aan burgers zich hebben te onder werpen, dient men zelf op de aller eerste plaats naar die regels te handelen en zelf een voorbeeld te zyn. In bovengenoemd geval heeft men zich aan die regels niet gehouden, waardoor men belachelijk wordt en waardoor wordt afgebroken, wat an deren met veel moeite proberen op te bouwen. BOUWEN II Hier in Venray kunnen we moeilijk buiten een berghok. Achter ieder huis is een aanbouwsel, waarin de een zyn varkentje houdt, de ander zyn duiven, de een zyn fietsen stalt en de ander de was in doet, of zyn kolen en turf heeft opgeslagen. Dat hoort nu schijn baar eenmaal by de landelijke sfeer van onze gemeente. En zeer terecht heeft dan ook de gemeente by de verschillende wo ningen, die zy' na de oorlog heeft ge bouwd, op de een of andere wijze voor deze gebouwtjes gezorgd, om daar mede tegemoet te komen aan de wen sen van de toekomstige bewoners en tevens een einde te maken aan d« zelfbouwerij van deze gevallen, waar by oude blikken bussen ed. to p*s kwamen, die nu niet bepaald de schoon heid van een buurt vergroten. Deze gebouwtjes zyn schijnbaar toch nog te klein, want als we b.v. op het Desselke kyken, dan zien we tussen het wit van al die huizen langzaam maar zeker de nodige eigen bouw- seltjes weer verrijzen, waarbij noch het oud materiaal, noch de blikken bussen zyn gespaard. Niemand zal het recht ontkennen, dat men heeft, om op eigen grond een of ander gebouwtje neer te zetten, wat men nodig heeft. Alleen zou men bepaalde regels daarvoor kunnen stel len, opdat niet het hele aanzien van een huis of een straat door een der gelijk bouwsel wordt neergehaald. By ons. weten bestaan ook dergelijke regels en we vragen ons af, waarom deze niet worden toegepast. Controle hierop lijkt ons wel nodig. BOUWEN III We kankeren in Venray nogal eens over wederopbouw van woningen, herstel van wegen en dergelijke dingen meer. Het schiet niet op en het gaat niet vlug genoeg en honderd andere dingen meer. Maar als men dan de stem van vreemden eens hoort, dan blijkt, dat we heus wel wat meer tevreden kunnen zyn. Zo was er deze week een Engelse aannemer op bezoek in onze gemeente, die ieder jaar hier het graf van zyn zoon op het Engelse kerkhof komt bezoeken. En deze heer, die zyn weetje wel weet van de wederopbouw in Engeland vroeg zich met verwondering af, hoe het toch mogelijk is, dat hier alles zo vlot gaat. Ieder jaar opnieuw verbaasd hy zich over nieuwbouw van woningen en winkels, van aanleg van straten en uitbreidingen, bouw van gestichten en kerken. En telkens vraagt hy zich af, waarom dat in Engeland niet kan. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en misschien, dat juist een dergelijke onverwachte lof rede het ons wat gemakkelijker maakt onze vele nog onvervulde wensen be zadigder en kalmer naar voren te brengen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1