Uitbreiding Ziekenhuis gereed ca fa. Theuws Kateman Melissen Kinderafdeling en Polikliniek in het moderne nieuwe gebouw ondergebracht Opening Donderdag 7 Mei a.s. Sanitainverk Venrayse Radiotoestellen Centrale Aannemingsbedrijf ELECTRO DERICX Technisch Installatiebureau mans Stucadcoisdedtlil 4j. iflcU het gehele stucadoorwerk het Glas- en Schilderwerk Hoe de ZuBtere van 't Ziekenhuis, zoals de Eerw. Zusters Penitenten Recollectinen van de H. Franciscus v. Assisië, hier in de dagelijkse omgang worden genoemd, nu in Venray ge komen zyn, is feitelijk een geheim tussen Deken Thielen en de Eerw. Algemens Overste der Zusters. Maar toen er dan in Venray een ziekenhuis moest komen, toen was het gauw beslist, dac deze zusters daarin de leiding zouden kragen en dat zij ook hier in Venray hun werk van naastenliefde zouden gaan ver vullen. En noch de Zusters, noch Venray heeft van deze kennismaking ooit spijt gehad Want de wens, die Deken Thielen uitsprak bij de plechtige steenlegging op 17 Aug. 1033, dat veel leed door hen verzacht mocht worden, vele mensen door de Zusters geholpen zouden kunnen worden, is in de afgelopen 20 jaren wel degelijk in vervulling gegaan. Hoe groot nodig een ziekenhuis in deze Rtreek was, bewijst de lange rij patiënten, die hier genezing hebben gevonden. Met deze uitbreiding en nieuwbouw was voor een deel aan de verlangens en wensen der Zusters voldaan, want hiermede was nog slechts achterstand ingehaald. Doch de bevolking in deze streek groeit hard en daarmee moet een Ziekenhuis toch in zekere mate gelijke tred houden. Was het daarom geen wonder, dat oude plannen tot nieuwbouw weer te voorschijn werden gehaald en nog eens terdege bekeken. Intussen was er echter veel veranderd en vooral de jeugd was hiervan het kind van de rekening geworden. Op allerlei plaatsen waren de kin derpatiëntjes neergelegd en vooral Bouwers van de nieuwbouw aan het Ziekenhuis te Venray Tachtig bedden Het Zltkenhuia wat toen werd gebouwd, had een opname capaciteit voor 80 bedden en menigeen heeft toen wel eens gedacht, dat dit alles toch wel wat te groots was opgezet. De teiten hebben aangetoond, dat de toenmalige bouwers gelijk hebben gekregen. Reeds voor de oorlog waren plannen in voorbereiding om nog meer opnamen mogelijk te maken, door uitbreiding van het complex gebouwen, maar ook hier stak de oorlog een spaak in het wiel en moest men zich inderdaad gaan behelpen. Want toen bleek ook, dat de Zus ters alleen het werk niet meer af konden en leken-verpleegsters moesten worden aangetrokken. Ook dit bracht moeilijkheden mee in verband met hulsvesting enz. en het was daarom heus geen wonder, dat de eerste verpleegsters in Venray zelf moesten worden ondergebracht De zolder werd echter verbouwd en daar konden de verpleegsters een onderkomen vinden. De bevrijding kwam en ook het Ziekenhuis moest zijn tol aan de verwoesting betalen. We mogen hier nog even dankbaar memoreren alles wat doktoren, zusters verpleegsters, helpsters en helpers juist in deze donkere dagen hebben gepresteerd, toen de zalen, gangen en kelders vol lagen met gewonden, zieken en vluchtelingen. Met de plannen voor herstel kwa men ook de plannen om uitbreiding, die iedere dag meer noodzakelijk werd weer op tafel. Toch heeft het nog lang geduurd, voor het voor deze kleine hummels wilden de Zusters eens wat meer plaats zien. Men was het er dus al spoedig over eens, dat een nieuwbouw speciaal aan de kinderen ten goede moest komen en men besloot dus een kinderpaviljoen te bouwen. Er werd contact gezocht met het Aannemersbedrijf Nelissen, dat zich toelegt op de bouw en uitbreiding van ziekenhuizen. En nu men toch aan het uitbreiden was, wilde men de verpleegsters- verblijven ruimer maken, alsmede de polikliniek, waar tot op heden veel te weinig ruimte voor aanwezig was. Komt men voor onderzoek, dan wordt men verwezen naar een ruime hal, waar men rustig kan wachten Hier is een centraal loket, waar men zich meldt en van waaruit de dokter op de hoogte gesteld wordt van het patiëntenbezoek. Op deze hal komen de zes doktorenkamers uit en een lichtsignaal geeft duidelijk aan of de dokter vrij is waarvoor men aan de beurt is. De onderzoekkamers zijn eenvoudig gehouden met een kleine omkleed- ruimte, die ook weer op dewachthal uitkomt, zodat dus alles zo efficiënt mogelijk is ingericht. Onder de wachthal heeft men 16 verpleegsterskamers ingericht, maar zo, dat zij nog een ruim gezichtsveld hebben door br6de ramen, die op de tuinen uitzien. Er is onder verder een badkamer, en enkele douches, alles ten dienste der verpleegsters, die hier enkele eenvoudige, maar ook weer gerieflijk ingerichte kamers hebben. Vanuit de wachthal kan men in de hoofdbouw komen en ook in het nieuwe KinderpaviJjoen, wat hypermodern is ingericht. Men vindt er vier afdelingen, de eerste is voor kinderen tot 4 jaar, een zaal is er verder voor jongens tot 14 jaar en een zaal voor meisjes tot 14 jaar. Verder is er dan een isolatiegedeelte De babyzaal biedt plaats aan 24 baby's. In het midden staat een pracht van een dubbele commode, die iedere moeder doet watertanden. Want naast een ingebouwd bad kuipje, is er een electrisch verwarmd kussen en een weegschaal, zodat de babyverzorgster alles bij de hand heeft. Er is verder vlakbij een couveuse kamer, waarin de kleintjes in de toekomst gewoon in hun berjes kun nen blijven liggen, omdat de lucht, die in dit vertrek komt, automatisch geheel stofvrij gemaakt is, op juiste temperatuur is gebracht en het juiste vochtigheidsgehalte heeft. In de jongens- en meisjesafdeling zijn ruime zalen, waarin 10 bedden zyn geplaatst. In de isolatie afdeling zijn aparte boxen, 8 kleine kamertjes, waar de besmettelijke patiëntjes, of zeer erns tige zieken een rustig kamertje voor zichzelf hebben. Iedere zaal heeft zyn eigen radio boven in het plafond en via een centrale luchtkoker kan iedere zaal ontlucht worden, zonder dat een raam open behoeft gemaakt te worden. De Electriciteitsinstallatie van het nieuwe gebouw werd aangelegd door Patersstraat 5, VENRAY HET ADRES voor Verlichtingsornamenten en electrische huishoudelijke artikelen. in polikliniek, zusterveitlyven en kinderpaviljoen werd natuurlijk verzorgd door Eindstraat, Venray en Kateman, die het schilderwerk verzorgden; de Firma Tillemans, die èn centrale verwarming èn sanitair aanlegden; de Eerste Venrayse Radio toestellen centrale, die de radio-aanleg voor haar rekening nam; Electro Derickx, die voor de electriciteits- aanleg zorgde en de Firma H. Arts Zonen, die het stucadoorswerk onder handen had. Al deze Venrayse bedrijven kunnen op een goed stuk werk terugzien, dat er mede toe bijdragen zal, dat de verpleging van de zieke mens nog beter als in het verleden in het Ziekenhuis kan gebeuren. Als dan op 7 M6i dit nieuwe paviljoen in gebruik zal worden ge nomen en de vele gasten deze uit breiding in ogenschouw zullen nemen, dan is ook het Ziekenhuis weer up to date ingericht en zyn. de grootste zorgen voor de Zusters voorbij. Misschien nog een nieuwe kapel.... maar dat is weer een ander hoofdstuk in de geschiedenis van ons St Elisabeth Ziekenhuis. Hopenlyk zal de beslissing daarover vlotter afkomen, maar dat is van later zorg Medische staf Met de groei van het Ziekenhuis is ook de medische staf gegroeid. Waren het in aanvang Dr. Lauwere en Dr. Loman die enkele uren in de week naar Venray kwamen, nu be horen tot de vaste staf Dr. de Jong, Dr. Hillebrandt en de pas benoemde Dr. v.d;1 Velde. Verder is er neus keel- en oorarts Dr. Devivere, de neuroloog Dr. Jaspers, de oogarts Dr. Aukes en de huidarts Dr. Gieskens De opening zal zoals wy reeds hebben gezegd op Donderdag a.s. plaats hebben. Om drie uur zal er een plechtig Lof zyn, waarna de heer Deken het nieuwe gedeelte zal inzegenen. Dan zal de heer Burgemeester het nieuwe gedeelte openstellen. By deze opening zullen o.m. aan- zig zyn de inspecteurs van het Ziekenhuiswezen Dr. Staper en Dr. Crebolder, de Hoofdinspecteur Dr. Banning, alsmede de Inspecteur Dr. Slettenaar, terwyl namens de Ver eniging van Katholieke Ziekenhuizen Rector Sanders aanwezig zal zyn. De nieuwbouw Zo kwam dan het vorig jaar de boodschap, dat begonnen kon worden verzorgde in de nieuwbouw van het St. Elisabethziekenhuis te Venray St Jozef-paviljoen gebouwd kon worden. Ook de Zusters moesten wachten op de toestemming uit den Haag en die officiële molens malen nu eenmaal langzaam. Maar ten lange leste kon deze uitbreiding verwezenlijkt worden en waren 34 bedden gewonnen, waar in de aan vang vooral de t.b.c patiënten van hebben geprofiteerd. Maar nog steeds was er te weinig plaats en zeTs de grote zaal op de bovenverdieping, die vla een ver bouwing van de hoofdbouw er bij getrokken kon worden en die plaats bood aan io patiënten, betekende slechts een kleine verlichting der zorxen. De groei van het personeel, vooral van de dienstboden, moest worden opgevangen en ook hiervoor kon via een verbouwing nog plaats gevonden worden. en in een goed half jaar tyd is het Dieuwe paviljoen uit de grond ver rezen. En daarmede zullen zich grote veranderingen in het Ziekenhuis gaan voltrekken. Ia dit moderne paviljoen, gebouwd volgens het prefab-systeem, onder de leiding van architect Oomen, zullen voortaan de mensen ontvangen worden die voor bezoek of onderzoek naar het Ziekenhuis toe komen. Voor het paviljoen is een ruime fietsenstalling, zodat dus in de toe komst de fi9t8enparkeerplaat8 voor de hoofdbouw gaat verdwijnen. De bezoeker meldt zich dan aan de portiersloge in de nieuwbouw, die telefonisch in verbinding staat met alle delen van het Ziekenhuis en van daaruit ook iedereen kan oproe pen. Komt men voor bezoek van liggende patiënten, dan krijgt men daar de toestemming en wordt men verder gewezen. Voor de verzorging van de patiëntjes is er een klein laboratorium, een dokterskamer en natuurlijk ook de keuken. Deze laatste is wel zeer efficiënt, ingericht. Men vindt er prachtige sterilisators, grote ijskasten en de verschillende voedingen kunnen er zonder veel moeite gereed gemaakt worden en verdeeld. Kortom, deze nieuwbouw zal voor de zieke jeugd die rusten verpleging kunnen geven, die ze voor een alge heel herstel en spoedig herstel nodig heeft. Moeten wy nog zeggen, dat het Aannemingsbedrijf J. P. A. Nelissen èn door bouw èn door afwerking en aanleg bewezen heeft, dat men haar niet ten onrechte dit werk heeft opgedragen en dat zich inderdaad een specialiste mag noemen op het gebied van ziekenhuisbouw. Doch ook andere Venrayse bedrijven hebben het hunne er toe bijgedragen, dat wanneer op 7 Mei a.s. de vlag in top gaat, deze gehele nieuwbouw een keurige en efficiënt geheel zal zyn. We noemen dan de Firma's Theuws Aan de nieuwbouw van het Ziekenhuis verzorgde Schildersbedrijven te Venray Het onderhoud en de aanleg van de Radio-omroep installatie is in de nieuwbouw evenals in de hoofdbouw in handen gelegd van de Grotestraat 5a, VENRAY Inenting tegen diphterie, kinkhoest en kwaadaardige klem (Tetanns) Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat wederom de gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting van kinderen boven de zes maanden, die tot op heden niet of niet volledig werden ingeënt tegen diphterie. De thans te bezigen entstof geldt echter niet uitsluitend de bestrijding der diphterie, maar ook kinkhoest en kwaadaardige klem (Tetanus). De gelegenheid tot kosteloze in enting staat ook open voor de school kinderen, die nog niet of niet volledig tegen deze gevaarlyke kinderziekten werden geënt. De inenting zal plaats hebben In de kerkdorpen Leunen, Casten- ray, Oirlo en Oostrum ie Inenting op Maandag, 4 Mei 1953 om 2 uur in café P. A. Ch. Martens, Leunen K 8; om 2 40 in 't Patronaat te Casten ray om 3.20 in de meisjesschool te Oirlo; om 4 u. in de school te Oostrum; 2e en 3e Inenting telkens vier weken later op dezelfde uren en plaatsen. In de kerkdorpen Merselo, Heide Ysselsteyn en Veulen ie Inenting op Maandag, 11 Mei 1953 om 2 u. in het Jeugdhuis te Merselo om 2.40 in zaal Rongen te Heide; om 3 20 uur in zaal Bos Janssen te Ysselsteyn; om 4 uur in de school te Veu'.en; 2e en 3e Inenting telkens vier weken later op dezelfde uren en plaatsen. Vertrouwd wordt, dat alle ouders, wier kinderen nog niet of niet vol ledig tegen deze gevaarlyke kinder ziekten zyn geënt van deze gelegen heid gebruik zullen maken. Men wordt verzocht stipt op tyd aanwezig te zyn en de inentingskaart van het betreffende kind mede te brengen. Venray, 23 April 1953. Burgemeester en Weth. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE SLAGZINStreef naar christelijke idealen en wacht u voor modern heidendom. Prie3ter van de week: Kap. Keysers Vierde Zondag na Pasen. 6 uur lm Wed. Claessens—Bister veis; 7 uur lm voor overl. ouders; 8 uur lm waar onder Eerste H. Communie; 9.45 lm uit dankbaarheid bij 25 jarig dienst jubileum; 10 30 Hoogmis voor overl- fanr. Rutten—Schobbers, daarna Te Deum bij gel. van de verjaardag van H. M. de Koningin; 3 30 pl. Lof waar onder toew. aan Maria en oplegging van het Scapulier; 7 uur Marialof en Rozenhoedje. MaandagH. Monica. 6 30 zielemis voor alle overl. parochianen; 7 uur leesmis tev. OL. Vrouw en H.Anto nius; 7 30 leesmis Piet Duijf; 8 uur gest. jrd. Leonard Thielen en ouders (iH); 9 uur pl. Huwelijksmis voor bruidspaar van Eyck—Daniëls, 7 uur zielelof en Rozenhoedje. DinsdagH. Pius. Vierde der negen Dinsdagen t e v. St. Antonius, verering der reliquie; 6 30 leesmis Oertr. Poels; 7 uur leesmis Martinus van Gerven, 7 30 leesmis Arnold Janssen; 8 uur jaard Leonard Oudenhoven en echtg. Theodora Loonen (1H); 9 uur pl. Huwelijksmis voor bruidspaar .itjens-Hüts; 9 30 pl. Hoogmis uit dankbaarheid by 50 jarig huwelijk van Strijbosch—Op den Broek. WoensdagH. Joannes vd. Latijnse Poort. 6 30 lm. overl. fam. Michels— Seykens en Henricus Versleijen; 7 uur leesmis Martinus van öerven; 7.30 leesmis Frans Aerts, best. door sport vrienden; 8 uur best, jaard. Johannes van Meijel; 9 uur pl. Hoogmis uit dankbaarheid by 50 jarig huwelijk Fr anssenBeclet. DonderdagH. Domitianus. 6 30 lm wed. Claessens—Bistervels; 7.15 H. Sacramentshoogmis; 8 uur gest. jaard. Jacobus Verbeek en Mechtild Baltus- sen (2kl). Vry'dagVerschijning H. Aartsengel Michael. 6 30 lm overl. fam. Michels— Seykens en Henricus Vereleyen; 7 uur leesmis Antonius Oudenhoven; 7.30 best. jaard. Anna Maria Egelmeers— Vullings; 8 uur gest. jaard. Petronella Feijen, wed. van Diepen (1H). Zaterdag: H. Gregoriusv. Nazianze .30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 uur lm zekere intentie (B); 7 30 leesmis; 8 uur Hoogmis voor leden vd. H. Kindsheid; uur Marialof en Rozenhoedje; 7.30 Jeugd H. Familie. VELTUM. Donderdag 7 uur leesmis overl. fam. Vollenberg—Verstegen. MEIMAAND. Iedere avond 7 uur Marialof en Rozenhoedje. KATECHISMÜS. De 3de en 4de klas van de lagere scholen leren de 48Bte tot 50ste les van de katechismus; de hoogste klassen leren de 48ste les. Eerste H. Communie De communicantjes zitten in het middenschip, de jongetjes rechts t/m de 17de bank; de meisjes links t/m de 15de bank. De ouders ontvaDgen allen één plaatsbwys, waarmee ze kunnen gaan zitten naast de kinderen in de banken en er achter, ook opzy voor zover ze op het altaar kunnen zien en verder kunnen alle banken door de familie leden ingenomen worden. Niemand mag in het middenschip staan zover de kinderen zitten. Met het ter H. Tafel gaan, komt niemand door het middenschip naar voren. De kleintjes verlaten de kerk in de ry. voorafgegaan door de bruidjes tot acuter in de kerk. Lof om 3 30 uur, waaronder opdracht aan Maria. Collecte onder het lof voor de versiering van het H. Hartbeeld in het dorp. Geen wegversperring s.v.p. 9 Mei a.s.Zj Nederland dew vierd. 's Mod alle kinderen met algemene Missie in de pa opgedragen tm leden van deS De kinderen] met het geld, heidenkindera naar de kerk J vóór de Offeran gelegd by heti Kindje Jezus, Er kan dit ja optocht words plaats daarvai genieten van» Missiefilm. De week het geli school meebrei klas 1-4: 20 klassen: 25 een meerdere kinds elk kind 5 cen| ook niet meer' mooie geluidsül goedkoop genos ook gesteund i De plechtigs opdracht aan Zondag 20 Mei parochiekerk pl vrucht van di kinderen zondei van de H. Kini offeren vd kiüderen. Moei Van 19-22. traitenhuis in I voor moeders inlichtingen bij] klooster. PAÏ 4de Zondag] 5.45, 6.30 voon tervelds; 7.45 i Weerts, nameia mis voor del Franciscaanse*! ceren begint Paterskerk, 2dj vespers; 5 uur bed. Maandag, H. 1 voor Willem vd. Tammerveld; 1 zoon en dochtéj Pater CassimifJ 7.30 Oertr. Swi Dinsdag, H. Allerheiligste; Bistervelds; 7.30 Weerts, namena mis; 6.30 lof na 't lof vef< Antonius Woendag, H. H. Mis voor velds; 8 30 voor Op 't Broek Donderdag, St Vry'dag, St 1 voor Oertr. Swi Zaterdag, H. I Swinkels—Biste OL. Vrouw v. 3—8 biechten. De gehele v?es Meimaandoefenii RECTOS Zondag, Krui voor de leden 1 des geloof8, 7.31 10 uur hoogmi des gebeds; 3 uu Maandag 7.30 Dinsdag 7.30 1 Woensdag 7 30 Donderdag 7.3C Voesten Vrijdag 7.30 ui Zaterdag 7.30 6 uur biechten;

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2