DAMES Gemeenteraadsverkiezingen HEREN De kip, steunpilaar van zandbedrijf KINDER ALBERT HEIJN Uit „Peel en Maas" In het zicht van de Candidaatstelüog voor de Gemeenteraad Edammer Kaas1.19 Goudse volvet1.29 Fijne Goudse belegen M 1.59 Oude Goudse pikant a 1.69 HUISHOUDJAM Ie soort Oranje marmelade p,pot 79 Gember-jam„.79 Lunchham 150 gram 41 Haring in tomatensaus per blik 74 - 36 Havermout... soog,m23 Vermicelli 250 gram 19 Macaroni 250 gram 22 Pudding ook Chocolade per pak 17 Biscuits Zaanse Molen 200 gram 29 Carabiesjes ,iin 250 Z 59 Rollen Drop2 voor 25 Echte Zaanse Beschuit 2 grote rollen vair 14 stuks 51 ARIAENS- KOSMAN NIEUWE KEEKEE ZATERDAG 21 MAART 1953 No. 12 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRÏ AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 W JE»Efl\.DL#AU V V-IIV VErl^I\AI UiVlO 1 I\ErI\.ErI^I PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 In één jaar eieren genoeg om weg Roermond-Parijs v.v. te bestraten In ééa jaar leggen de Nederlandse kippen 2400 miliioen eieren. Dat is een kwantum dat in een paar mandjes niet te bergen is. Stel u de weg voor van Roermond naar Parys. De heen weg loopt over Luik, de terugweg over Brussel. Als die weg over de gehele lengte veertien meter breed is dan leggen de Nederlandse kippen in één jaar voldoende eieren om die weg geheel met eieren vol te leggen. Aldus vertelde ons dezer dagen de heei M. J. Dings, algemeen voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federa tie (N.P FWe hebben de totale lengte van dat traject niet precies nagerekend. Maar het zal wel onge veer rond de 700 kilometer liggen. Van die 2400 miliioen eieren gingen er in 1952 hoo miliioen over de grens. De totale exportwaarde van onze pluimveeproductie bedroeg in het laatste jaar ruim 280% miliioen gulden ou zy overtrof de export waarde van groenten en fruit. De betekenis van onze pluimveestapel voor de Nederlandse economie, is met deze cyfers in ruwelynen al geschetst. Maar de kip is ook nog in ander opzicht van belang. Zij is namelijk een van de grote steunpilaren voor het gemengde zandbedrijf. Jaarlijks worden 33 mill, eieren uitgebroed Men weet, dat de bakermat van onze pluimveehouderij juist in de Noord Limburgse contreien gezocht moet worden. Daar zijn de dorps onderwijzers zoals Peters, Janssen, Breukers en Simons de mannen ge weest die voor de kleine boertjes in DE RUIMSTE SORTERING IN de bres sprongen toen rond 1900 de „klad" in de eieren kwam. De eierhandel was toen nog in handen van de opkopers; uit de arbeid en het initiatief van de Noord-Limb. schoolmeesters is de Roermondse eiermijn gegroeid. Maar naast die afzet van eiereD, had ook de verbete ring van de pluimveestapel en de opvoering der produciie, van het begin af de aandacht van deze pioniers. Vandaag aan de dag is datzelfde Noord-Limburg pluimvee-technisch gezien, de beste streek van Limburg en een van de beste in ons land. De heer Th. Mennen, secretaris van de Limburgse Pluimveehoudersbond L L.T.B. verstrekte ons een paar cijfers over het dorp Sevenum. In 1952 ontvingen de boeren in dat dorp 480.000 gulden voor afgeleverde groenten. De zuivelfabriek betaalde 900.000 gulden uit aan melkgeld. Maar de eiermijn moest voor geleverde eieren 1 525 000 gulden uitbetalen. De op brengst van de eieren overtrof dus die van melk en groenten tezamen. Hieruit blijkt wel, dat voor de agra rische bedrijven in Sevenum, het pluimvee een onmisbaar element is. En zoals het in Sevenum is, zo is het practisch in geheel Noord Limburg; zo is het in het algemeen ook op de kleine gemengde zandbedryven in Brabant. Gesloten systeem Die millioenen Nederlandse eieren worden geproduceerd door i3x/t mil iioen leghennen. Daarvan zy'n 9 miliioen stuks jonge kippen in het eerste legjaar. Het resterende 1/3 deel zy'n oudere legkippen. De ervaring heeft geleerd dat de kip in het eerste jaar het meeste eieren legt; daarna neemt de productie af. Zodoende moeten er in ons land jaarlijks negen miliioen kippen worden opgefokt. Daarvoor zyn 22 miliioen eendags- kuikens nodig en om dat te bereiken moeten 33 miliioen eieren worden uitgebroed. Als men nu weet dat het broed- seizoen tot ongeveer 4 maanden be perkt is, daD is het duidelijk dat er in die tyd hoogspanning heerst in de Nederlandse kuikenbroederyen. We kennen dan ook kuikenbroeders die in deze tyd per 3 weken 500000 broedeieren in de machine leggen. Die broedeieren mogen slechts ge leverd worden door bepaalde bedrijven, de z g. vermeerdering8bedryven. Daar mee zijn we beland bij dat gesloten systeem van kippen fokken dat men buiten Nederland, nergens ter wereld aantreft. Dit systeem heeft de pro ductiviteit van de Nederlandse pluim veestapel enorm omhoog gestuwd. Dat het tot stand kwam is de grote verdienste van de heer Ir. J. G. Tukker, destijds Directeur van het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen, thans Inspecteur van de Landbouw en hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst voor de Pluim veeteelt. 160.000 stamboekhennen Wij kennen in ons land boeren- pluimveehouders, kuikenbroeders, ver meerderingsbedry ven en fokbedry ven. De boeren betrekken jaarlijks hun eendagskuikens van de kuikenbroe ders. De kuikenbroeders betrekken op hun beurt de eieren van de vermeerderingsbedry ven. Ea het ver meerderingsbedry f is voor de verjonging van zyn kippenstapel weer op het fokbedryf aangewezen. Op de 200 fokbedry ven die ons land telt, vindt men dus de kern van onze gehele pluimveestapel. Tezamen bestaat die uit 160 "duizend „stamboekhennen". Zo'n bedrijf vergt een uitgebreide administratie. Iedere kip wordt door middel van valnesten op haar pro ductie gecontroleerd. Bij alle dieren wordt bloedonderzoek op pullorum toegepast omdat deze ziekte via het ei op het kuiken kan overgaan. De overheid houdt nauwkeurig toezicht op de hygiënische toestand van deze bedrijven, op de gevoerde administra tie enz. Het fokbedryf mag in het algemeen slechts één ras kippen houden. Deze rasdieren zyn dus hoogwaardige productiedieren. Op de vermeerderinesbedryven in ons land, zyn in totaal één miliioen hennen aanwezig. De kuikenbroeders zyn wettelijk verplicht huri broed eieren van een der vierduizend vermeerderingsbedry ven te betrekken. Natuurlijk zyn er vermeerderings bedry ven die zelf een broedmachine hebben en die dus tevens kuiken broeders zijn. En er zyn ook vermeerderingsbedry ven die geen kruisingsproducten afleveren. Nog altyd vragen er boeren naar zuivere raskippen en op dit ogenblik is de vraag naar Witte Leghorns zelfs zeer groot. De kuikenbroeders leveren 80 pet. der kuikens gesext af. De resultaten by het sexen bereikt, zijn buiten gewoon. In het fabelachtig tempo van 500 tot 700 kuikens per uur, scheidt men de schapen van de bok ken. Vorig jaar werd by 78 pet. der afgeleverde hennetjes geen enkel haantje aangetroffen. van 1 Maart 1893 Op 18 Maart ontvingen de Eerw. Heren A. Esser uit Venray en N. van den Bergh uit Oostrum te Roermond de subdiakenwyding. 14 Maart 1891 Op de jaarmarkt van 11 Maart wer den ongeveer 300 stuks hoornvee geteld. Ook waren er 250 biggen aan wezig. Op 14 Maart werd Fr. Hoogers, bestemd voor de Missie in Mongolië, te Scheutveld bij Brussel, priester gewijd. 21 Maart 1891 Op 19 Maart gingen de leden van de heilige Familie ter bedevaart naar de Smakt. De Pastoor droeg de H. Mis op, het koor voerde onder leiding van de Eerw. Heer Gitmans een mu- ziekmis uit, P. Pacificus O F.M. preekte Tot pastoor van de nieuw op gerichte parochie te Horst—America, werd benoemd J. Jeuken, rector te Castenray. Tot rector te Castenray werd benoemd P. Coolen, kapelaan te Wessem. Antoon Custers bericht, dat hy zich ten huize van zyn moeder aan de Langstraat, als huisschilder heeft gevestigd. 21 Maart 1903 Een begin werd gemaakt met de bouw van het nieuwe postkantoor dat op 1 April 1904 gereed moest zyn Frater Terentius Potten, ontving op 16 Maart te Weert de vier kleine wijdingen. De dagloners Jac. Cremers en W. Hendriks zouden in April 25 jaar in dienst zyn van het pensionaat Jerusalem. Voor het Spoorwegpersoneel sprak op 19 Maart Dr. H. Poels. Door de benoeming van de heer G. van den Berg, tot hoofd van de school te Bergen, waren nu drie Ven- rayers in die gemeente hoofd van de school, nl. ook de heer Baken te Well en van Ryswyck te Wellerlooi. Pater Dr. W. Muysers uit Merselo, werd benoemd tot overste van het theologantenhuis te Leuven. De schatting van paarden te Merselo, had tot resultaat54 paarden ter gezamenlijke waarde van 11975 gulden. Blijkens de elders in dit blad afge drukte bekendmaking van Gemeente wege zal op 14 April a.s. decandidaat stelling plaats hebben voor de ver kiezing van de Gemeenteraad in Mei. Daarmede komen we midden in de gemeentepolitiek, want van decandi- daatstelling hangt reeds voor een groot deel af, wie in de Gemeenteraad zal komen in de volgende zittings periode, die waarschijnlijk ook nog een jaar langer zal duren als anders, in verband met de plannen die men van hogerhand heeft, om de Staten en Gemeenteraadsverkiezingen in het vervolg gelijktijdig plaats te doen vinden. Er zal in de komende weken achter de schermen wel het een en ander te doen zyn, want al mag dan een lid maatschap van de Raad niet meer zo hoog staan aangeschreven als dit voor tientallen jaren het geval was, mede ook al om het vele ondankbare werk, dat de Raad krijgt op te knappen in deze tegenwoordigetyd, van de andere kant bestaat er en 0 i. terecht een grote belangstelling voor de af vaardiging van de verschillende stands organisaties in de Raad. Want geluk kig kennen we geen politieke partijen in onze Raad. Daar zyn op de eerste plaats de boeren-afgevaardigden, die op de kerk dorpen hun stemmen vinden. Er wordt gefluisterd dat enkele van de thans zittende boeren-raadsleden in de toe komst niet terug willen keren. Is dit inderdaad het geval, dan zal men daar plaatsvervangers moeten vinden, een opgave, die moeilijker is, dan ze lijkt. Of men weer zal proberen met een gezamelijke boerenlyst uit te komen, een gedachte, die reeds vroeger werd gepropageerd zal men moeten afwachten. De oude moeilijkheden zullen waarschijnlijk ook dit jaar één boerenlyst in de weg staan. De afvaardiging van de midden stand is de laatste malen vlot verlopen en bedriegen de tekenen niet, dan zal het ook ditmaal wel gaan. By de arbeiders ligt de zaak iets anders, doordat zowel KAB als onaf hankelyken de nodige stemmen in het verleden voor zich opeisten. Het gevaar van deze splitsing zal ook nu aanwezig zyn en het is een vraag of men ook hier tot een oplossing van een en ander zal geraken. Een wethouderszetel, die voor deze party in het vooruitzicht ligt, kan daardoor ook gevaarlopen. Men zal dus vooral hier zeer voorzichtig te werk moeten gaan en in gemeenschap pelyk overleg de verschillende moeilijkheden moeten opruimen en de tegenstellingen moeten opheffen, die in het verleden wel eens raads- zetels voor de arbeiders in gevaar brachten. Dan is er de vraag of de pas opge richte Adelbertvereniging zich ook met de gemeentepolitiek gaat be moeien. Waarschijnlijk wel niet, maar de mogelijkheid is toch niet uitge sloten, dat zy mede hun deel mee willen dragen van het Gemeente beleid. Tenslotte zyn er de onafhankelyken, die men practisch onder geen enkele groep kan onderbrengen, maar die, zoals de praktijk telxens uitwijst, toch ook een deel der stemmers achter zich hebben en meermalen een Btreep door de rekening haalden van andere partyen. Komen daarvan meerdere lysten als in het verleden En zo ja, ten koste van welke groepering. Dit alles zal in de komende weken zeker meermalen besproken en beke ken worden door de verschillende besturen der standsorganisaties en particuliere liefhebbers. Dat daarbij zeer voorzichtig gewerkt zal moeten worden, leert het verleden, daar elk verschil van mening een dissidenten- lyst tengevolge kan hebben. Weinig belangstelling Of het publiek in het algemeen veel belangstelling voor de Raads verkiezing heeft is niet bekend. Een enquête, die in Almelo, gehouden werd en waarin vragen werden gesteld over wethouders, gemeente raadsleden en gemeentepolitiek, gaf wel blyk van zeer minieme belang stelling en wy voor ons geloven dat hetzelfde beeld ook in Yenray te vinden is. Deels vindt dat zyn oorzaak in het feit, dat de Raad voor een groot deel zelf weer bestuurd wordt via Ged. Staten en de Regering, waardoor en de belangstelling van het publiek en de belangstelling van de Raad zelf een stuk kleiner wordt. Hierover hebben we o.a. klachten kunnen horen by de laatste begrotings behandeling. waar men letterlijk zei, dat een dergelijke begroting van zeer weinig waarde is, omdat men er ner gens iets over de toekomst in kan vinden en de goedkeuring misschien over een jaar er wel eens zal zijn. We denken verder aan de oorlogs schaderegeling, aan woningbouwpro- blemen, aan herbouw en vele andere gevallen, waar de Raad telkens voor voldongen feiten wordt geplaatst. Deels is de Raad zelf schuld aan de ver minderde belangstelling. Op de eerste plaats zien we weinig van het z.g fractie werk. Door velen wordt geklaagd, dat ais de Raadsleden eenmaal zitten, ieder voor zich praat, maar van gezamenlijk overleg weinig sprake meer is. Nemen we bv. het wegenplan op de kerkdorpen, waarvoor èn door B. en W. en door andere afgevaardigden is aangedrongen moeten worden om de koppen eens by elkaar te steken en die kwestie eens onder elkaar te be praten. We denken aan de financiering van de boerderybouw, waarvoor wel ach en wee geroepen wordt, maar de Raad ook zelf eens niet met voorstellen komt. En zo zyn er meerdere punten, waarvan men zeker gedacht zou hebben, dat de een of andere groep het zyne van zou zeggen en waarvoor men ook als groep zou vechten, maar waarvan men dan niets bemerkt. Op de tweede plaats is er weinig belangstelling, omdat men er maar niet toe kan komen essentiële punten in het openbaar te behandelen. Uit een Raadsverslag kan men lezen, welk stuk grond er verkocht wordt aan een particulier, maar niet hoeveel schuld de gemeente heeft. Het is nog maar enkele jaren, dat men eens een begrotingsbeschouwing geeft en als de afgevaardigden van de kiezers eens laten horen, hoe zy over verschillende punten denken. Dingen, die een raadslid vanzelfspre kend vindt, omdat hy er kennis van draagt via stukken etc., die voor anderen geheim zijn, vindt het pu bliek niet zo normaal; omdat zy de voorgeschiedenis niet kent. Nu kan men een of tweemaal pro beren er achter te komen, maar als dat niet lukt, of het moet zyn met grote moeite, dan is het logisch, dat men de belangstelling verliest. Al deze factoren by een, dragen het hunne er toe by, dat de raadsver kiezing wel eens te nuchter bekeken wordt en dat een groot deel van het publiek het wel gelooft. Yan groot belang En dat is jammer, want hiervan ondervindt het werk van de Raad, dat toch al zwaar genoeg is, onher roepelyk zyn weerslag en gaan we dus in een kringetje ronddraaien. Het gemeentebeleid, waarbij toch alle inwoners van een gemeente belang hebben, omdat het meermalen SCHOE'NEN zelfs ingrijpt in hun eigen leven en werken, eist veel tyd en brengt veel zorgen mee. We mogen dan de Raad menigmaal zien als een praatcollege, dat weinig of ulets doet, een Raadslid, dat zyn taak naar behoren wenst waar te nemen, verliest veel kostbare tyd en krijgt op de koop nog standjes toe En dat alles tenslotte, omdat hij op de eerste plaats het algemeen belang, op de tweede plaats het groepsbelang dient te zien en daar naar te handelen. Zo zullen deze candidaatstellingen weer de nodige moeilijkheden mee brengen. Op de eerste plaats om geschikte candidaten te vinden, op de tweede plaats om de verschillende moeilijk heden op te lossen en te omzeilen by de samenstelling van de verschil lende lijsten en op de derde plaats de publieke belangstelling te wekken Bekendmaking De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 14 April 1953 zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Gemeente raad. Op die dag kunnen van des voor- middags negen uur tot des namiddags vijf uur by de burgemeester ter secretarie der gemeente worden inge leverd lysten van candidaten als bedoeld in artikel G 1 der Kieswet. Elke lijst moet worden onderte kend door tenminste 25 kiezers Een kiezer mag niet meer dan één lyst ondertekenen. De namen der candidaten worden op de lysten geplaatst in de volgorde, waarin de onderteke naars aan hen de voorkeur geven. Op dezelfde lijst mogen de namen van ten hoogste 20 candidaten worden geplaatst. T/m Woensdag 25 Maart: 500 GRAM Aardbeien - Frambozen-bessen Abrikozen - Kersenper pot O BOFFIE KOFFIE dat's bétere, ja beste koffie! MAAKT U HET-LEVEN GOEDKOPER! De naam van een candidaat mag niet voorkomen op meer dan één ly'st. Een candidaat wordt op de lyst vermeld met naam, voorletters, jaar en datum van geboorte, alsmede woonplaats en adres. De voorletters mogen geheel of ten dele door de voornamen worden vervangen. Gehuwde vrouwen en weduwen worden op de lijst vermeld, hetzij met de naam van haar echtgenoot onderscheidenlijk overleden echtge noot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam gevolgd door de woorden „echtgenote van" onderscheidenlijk „weduwe van" ot een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot onderschydenlyk overleden echtgenoot Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw of een afkorting van dat woord toegevoegd. By de lyst wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hy bewilligt in zy'n candidaatstelling op deze lyst. Indiende candidaat zich buiten het Ryk in Europa bevindt, is de verklaring niet aan enig formu lier gebonden en kan zij ook telegra fisch geschieden. De inlevering der lyst geschiedt persoonlijk door een kiezer, bevoegd tot deelnemiDg aan de verkiezing in de gemeente. De candidaten kunnen bij de inlevering tegenwoordig zyn. Aan degene, die de lijst inlevert wordt een bewy's van ontvangst ter hand gesteld. Formulieren voor de lysten en voor de schriftelijke verklaring van bewil liging hierboven vermeld zy n kosteloos, verkrijgbaar op de secretarie van deze gemeente afdeling II, gedurende drie weken vóór en op de dag der candi daatstelling. Verder wordt de aandacht gevestigd op artikel X 6 der Kieswet luidende als volgt Hy die een lyst, als bedoeld in artikel G 1 inlevert, wetende dat zy voorzien is van handtekeningen van MET GRATIS VOET DOORLICHTING personeD, die niet bevoegd zya tot deelnemiDg aan de verkiezing waar voor de inleveriog geschiedt, terwyl zonder die handtekeningen geen vol doende aantal voor een geldige ly'st zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maaDden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelyke straf wordt gestraft hy die wetende dat hy niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld in artikel G 1, heeft onder tekend. Venray, 13 Maart 1953 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. Janssen 10.14 M Stage kwartjesactie voeren, Doen hier man en vrouw. Daardoor werkt op volle toeren Nieuwe kerkenbouw.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1