Late Carnaval Van links Zorgelijke toestand bij kleuteronderwijs Brief uit Nieuw Zeeland BUITENLAND BEL BIJ BRAND •3 9 2 m uckté „Sigaretje en verzetje" ORGELHOEKJE Verplichte inenting tegen pokken ZATERDAG 7 MAART 1953 No. 10 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f,rTmEaLEFAN5,2EN G.!Kp52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^IvJIRp\ERN^PAR4ilLc^p2smmBun^.MA^T4Ss Het is betreurenswaardig en ver ontrustend, dat per jaar minstens 15.000 katholieke kleuters moeten worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte in de kleuterscholen ver oorzaakt door het beperkte bouw volume en het ontbreken van een billyke subsidieregeling voor het kleuteronderwijs in ons land. De steeds toenemende bevolking van de kleuterscholen vergt steeds grotere offers wat betreft de huis vesting. De religieuze congregaties ver keren in de onmogelijkheid aan alle aanvragen te voldoen. Daarbij komt de grove onrechtvaar óigheid, dat de bezoldiging der leer krachten, aan wie de ouders hun kostbaarste bezit ter opvoeding toe vertrouwen, dikwijls beneden redelijke eisen blijft. Uit flgn onderzoek blijkt, dat het kleuteiWderwys in Nederland de laatste jaren aanzienlijk in omvang is toegenomen. In 1945 bezochten 209.726 kinderen de kleuterscholen, terwijl dat getal in 1950 reeds gestegen was tot 341.434. Deze groei is door vele oorzaken te verklaren, niet het minst door de sociaal-economische. Het kleuteronderwijs in onze gemeente is door het ontbreken van een wet telyke basis ook nog immer een zaak van particulier belang. Gelukkig heeft de Gemeente in het verleden enigszins de zorgen helpen verlichten door een subsidie van f 20 per leerling per jaar. Hierdoor is het mede mogelijk geworden, dat behalve in de kom, ook in Oirlo, Castenray, Leunen en Heide fiöbelechooltjes tot stand zijn gekomen, die de zorgen der ouders verlichten. In Venray kom is het aantal kin deren dermate uitgebreid, dat men de kleiDe bewaarschool heeft moeten laten vallen en op het ogenblik alleen 5 jarige kinderen kleuteronderwijs kunnen volgen. Behalve met plaatsruimte zit men in financiële nood, want uit de bij drage der gemeente en de schoolgelden der ouders (ongeveer f 2,50 per maand per kind) kan onmogelijk alles betaald worden. Daarvoor zijn de huisves tingskosten, de salarissen van het personeel etc. teveel gestegen. Vooruitlopend'op de wettelijke rege ling, die men in Den Haag ontwor pen heeft, heeft de gemeente Venray besloten, het subsidiebedrag te ver groten tot ongeveer f 40 per kind. Alleen zullen daarbij voorwaarden worden gesteld, betreffende de grootte van lokaleD, sanitaire voorzieningen, bevoegdheden voor dit onderwijs e.d. Hieruit blijkt, dat men dus wel attent is wat deze kwestie betreft, ondanks de deplorabele toestand van de gemeente kas, want hierdoor ont vangt het kleuteronderwijs een hoger subsidie als het lager onderwijs, wat dan wel by de wet geregeld is. Uitbreiding van kleuteronderwijs op andere kerkdorpen en in de kom zal voorlopig wel niet mogelijk zyn, zolang de wettelijke regeling er nog niet is. Het is dus te wensen, dat deze er spoedig mag komen, al zal de nieuwe subsidieregeling de zorgen wel enigs zins verlichten. Een Heidense moeder, die enige tyd geleden naar Nieuw-Zeeland emi greerde, schreef aan het te Helden verschijnende weekblad Midden Lim burg een brief, waaraan we het volgende ontlenen Het emigrantenleven valt heus niet mee en men moet er niet te licht over denken.- De eerste 3 weken na aankomst werd in de kranten ge keken voor een geschikte werkkring voor myn man. Na menig tegenslag werd besloten (doordat het geld op was daartoe ge noodzaakt) naar de my'n te gaan werken omdat we hier tevens een huis konden krijgen. U ziet dus dat er hier geen „lieverkoekjes" gebakken worden en dat men moet aannemen wat men tegenkomt. Voor het huis moeten we iedere week f 30 betalen. Na 3 jaar is het dan ons eigendon. Het loon is niet slecht. Myn man had in de laatste week f 160. Voor het levensonder houd hebben we bier f 60 per week nodig, dat is dan alleen voor het eten. Nagenoeg alles is hier duurder dan in Nederland. (Zie hiervoor onderstaande pryslyst). Alles is hier zo heel anders dan in Nederland. Hier in de plaats weten we nagenoeg niet meer of het nu Zondag is of werkedag, dat het Vas tenavond was, vernam ik eerst op 17 Februari. Van Aswoensdag merk je hier niets. Askruisjes krygen we hier niet, maar misschien hebben we dat hier niet nodig en blijven we altyd leven, want zo lang als myn broer hier is (een jaar), is er nog niemand gestorven. De fietsen die we meenamen, kunnen we niet gebruiken omdat we in een bergstreek zitten. DeNieuw Zeelanders zyn erg vriendelijk en behulpzaam Opmerkelijk is het dat de mensen hier zo vroeg naar bed gaan. Elf uur bijvoorbeeld is al zeer laat. Is het voor de groteren in het begin een Verenigde Naties De zevende assemblee der Verenigde Naties, die ongeveer twee maanden geleden de eerste zittingsperiode afsloot, is thans weer in New York bijeen. Algemeen wordt verwacht, en de agenda geeft daartoe alle redeD, dat belangrijke discussies aan de orde zullen komen. Deze veronderstelling wordt ook geuit omdat Wyszynski, de Russische Minister van Buitenl. Zaken, de hele zitting zal bijwonen. Ondertussen heeft reeds de eerste schermutseling tussen Wyszynski en Lodge, leider van de Amerikaanse delegatie, plaats gevonden. In felle verwijten daagde Lodge de Sovjet-afgevaardigde uit om zijn tien punten te weerleggen, waarin hy Ruslands hulpverlening in Korea op grote schaal toeschreef, als middel om de agressie te doen voortbestaan. Wyszynski nam de handschoen op en striemde zyn woorden de assem blee in om de verwijten van Lodge te ontzenuwen. En daarmee zyn de voorposton gevechten ingezet. Ongetwijfeld zal in deze zittings periode tot uiting komen, de nieuwe politieke koers, die Amerika ingesla gen heeft betreffende Korea. Nu reeds is duidelijk, dat de Russen zich scherp gesteld hebben om Amerika de voet dwars te zetten bij moeilijke tyd in het vreemde land, voor de kinderen is dit ook zeer zeker het geval. Ze kunnen niet met de andere kindereu praten en spelen zo dat het niet te verwonderen is dat h6t iedere morgen een hele toer is om ze naar school te krygen. Wel leren ze gemakkelijker de Engelse taal dan de volwassenen. Na de moeilijkheden die we in het begin hebben moeten meemaken, is het thans zo, dat we er geen spyt van hebben naar Nieuw-Zeeland te zyn gegaan. Maar nog eens een goede raad aan alle aspirant emigranten Overweeg uw plan terdege, bereid u zeer ernstig voor en laat u niet ontmoedigen door de tegenslagen in het begin. Leer Engels en leer nog eens Engels. Want naast het nodige aanpassings* en doorzettingsvermogen is de Engelse taal een der voornaamste punten die het al of niet slagen ener emigratie kan bevorderen. Hieronder volgen dan de thans geldende prijzen waarbij opgemerkt zy, dat het pond ongeveer een lulf ons minder is dan in Nederland. Aardappelen 50 ct. per pond; suiker 37 ct. per pond; boter (goede) 83 ct. per pond; vermicelli 58 ct. per pond; shag f 1 75 per ons; cacao f 1.75 per pond; bakmeel 86 ct. p. pond; Rinso 50 ct. per pak; ryst 83 ct. per pond; melk 37 ct. per liter; custardpoeder f 1.00 per pond; soda 32 ct. per pond; slaolie f 2.08 per fles; eieren 25 ct1 blik sardientjes 33 ctstyfsel 70 ct. per pond; koffie f 2 18 per half pond; rundvlees f 1.00 per pond; gekookte ham f 1.I6 per half pond; varkensvlees f 1 25 per pond; mosterd 62 ct. per potje; Nederl. augurken f 1.50 per potje; azyn f102 per fles; lucifers 16 ct. per pakje; eenpersoonsbed met matras en bedstuk f 110 00; tafel en 4 stoelen f 100; kindersandalen met spekzool f9. het zoeken naar een oplossing voor het Koreaanse conflict. Maar velen vragen zich ook af, welke houding de Russen zullen aan nemen by de benoeming van een opvolger van Trygve Lie. Geruchten zeggen, dat zy accoord zouden gaan met de benoeming van Lester Pearson, de Canadese Minister van Buiten landse Zaken, die thans de assemblee presideert Wat hiervan waar is valt moeilijk te beoordelen, omdat de Sovjets hun houding toch niet eerder zullen bepalen, dan wanneer de zitting wat meer gevorderd is. Zy zullen ook nog harde noten te kraken krygen over het anti semitisme. Er bestaat geen twijfel aan of deze nieuwe communistische actie zal in de Assem blee ter sprake komen. Europese Defensie Gemeenschap Hoezeer de kansen voor verwezen lijking van de E.D.G. ook somber mogen schijnen, niet ontkend kan worden, dat allerwege toch ernstige deelneming en steun wordt overwogen West-Duitsland heeft bekend gemaakt, welk aandeel het zal leveren voor de verdediging in de lucht en de Engel sen hebben in een memorandum aan de Franse regering weer gesproken van garanties. ^Zy'n er dus bepaalde tekenen voor de opbouw van het Europese leger, aan de conferentie- tafel wil het maar niet vlotten met de E.D.G. ALLERLEI PLANNEN YOOR FEESTEN IN HET ZUIDEN Of het Limburgse carnavalsfeest dit jaar toch nog doorgang zal vinden is thans evenmin negatief als positief met zekerheid te zeggen. Wel hebben de vyf topverenigingen van dit jaar lijks luidruchtige testyn verklaard, dat de carnaval enkel tijdens de drie dagen vóór Aswoensdag gevierd kan worden, maar du zyn plotseling in Sittard weer carnavalsverenigingen, niet minder dan vijftien, bij elkaar gekomen met veel plannen en al of niet uitvoerbare ideeën. De Roermondso „Veldjmuis" heb ben de organiserende heren uitHeer- lerheide, Elslo, Linne, Munstergeleen, Bruns8um, Limbricht, Overhoyen— Sittard, Born, El), Reuver, Tegelen, Maastricht Oost, Simpelveld en Geleen in alle ernst naar Sittard laten komen, waar met algemene stemmen een resolutie van Maastricht Oost aange nomen werd. In deze resolutie wordt het wen selijk geacht om te komen tot één eensgezinde carnavalsbond in Limburg met gelijke rechten voor alle vereni gingen. Heden Zaterdag zullen ver tegenwoordigers van alle carnavals verenigingen in Limburg nogmaals naar Sittard trekken om deze bond definitief op te richten. Tevens zal men dan nog eens ernstig gaan praten of het mogelyk is het carnavalsfeest alsnog te gaan vieren. Nijmegen doet dat 19, 20 en 21 April toch ook, werd Zaterdagmiddag te Sittard gezegd. Aan het reeds voorgenomen plan om deze zomer folkloristische feesten te organiseren werd overigens reeds ruimschoots gewerkt Kerkrade is voornemens 18, 19 en 20 April tot vreugdevolle dagen te promoveren. De Geleense kasteleins breken zich het hoofd over de organisatie van een geco8tumeerd lentefeest ter compen satie van de afgelaste carnavalsfeesten. In Sittard worden reeds voorbe reidingen getroffen voor een onver getelijke boerenbruiloft van „Nöl en Jaidelie". Dat zou dan zijn tijdens de bloesemdriedaagse op de bromfiets De vereniging voor Vreemdelingen Verkeer gaat daar n.l. in samenwer king met de federatie van de V.V.V. voor Limburg rond 25 April een bloesem-brom fietsen tocht organiseren En tydens die brommerige dagen wil men de feestvreugde tot ongekende hoogte laten stygen. Nu er overal hard aan deze plannen voor folkloristische festijnen gewerkt wordt is het niet waarschijnlijk, dat Zaterdag besloten zal worden om de carnavalsviering in z'n geheel door te laten gaan. Maar mocht eventueel al dat gefeest, folklore én carnaval, uit de Limburgse bus komen, dan zjjn we voorlopig nog niet klaar. In verscheidene andere plaatsen zyn plannen besproken voor festiviteiten in de lente of zomer. In Venlo denkt men zoals reeds gemeld, aan een zo merfeest staande in het teken van de augurk. Bergen op Zoom overweegt een zomerfeest te houden, in Den Bosch staat men voor een beslissing een uitgesteld carnaval of een Oetel donkse dag te houden tydens de mu ziekfeesten, in Breda staan reeds plannen voor de zomer op stapel. In Vaals is er 25 en 26 April een carnaval en in Heerlerheide gaat men eind Juli feestvieren. De besprekingen in Rome hebben niets opgeleverd, omdat pertinent werd afgezien van een wijziging van het verdrag- De Fransen zullen weliswaar de door hen toegevoegde protocollen herzien, maar daarmee komen we er toch niet. Maar hoop op verwezenlijking biedt het plan, dat minister Beyen tydens de conferentie ontvouwd heeft. Van vele kanten kwam instemming en dit wettigt bet vertrouwen, dat de politieke integratie niet gepaard zal gaan zonder economische eenwording. Iets wat trouwens in de practyk haast niet denkbaar is. Eveneens kwam een gunstig geluid uit Parys, waar de grondwetgevende vergade ring gereed kwam met haar ontwerp voor een Europese grondwet. Inmiddels is het grondwetgevende parlement in Straatsburg reeds begon nen met de bestudering van het ontwerp. Terwyl dus aan de ene kant de integratie vaste vormen begint aan te nemen, blijft het in de sector van de gemeenschappelijke verdediging een eindeloos geharrewar. En toch kan het een niet zonder het ander. Bovendien kunnen de Fransen door hun halstarrigheid juist wel eens het gevaar oproepen, wat zy thans vrezen door het verdrag te scheppen. Dat is een Duits oveiwicht. Komt de ratificatie van de E D.G. er in de Franse Kamer niet door, het is niet uitgesloten, dat het ver- Nederland is het land van de over vallen geworden. Misschien staan we in dit geval niet alleen, doch wy, die zo lang en zo gelukkig vreedzaam door het leven zyn gegaan, merken nu pas voor goed dat er iets in ons* volk veranderd is Het is het respect voor het leven en het bezit van de evenmens. Het z.g. Amerikaanse gangsterdom heeft hier zyn intrede gedaan. Schier dagelyks lezen we in de dagbladen van roofovervallen en het neerslaan van mensen, die de roof willen ver hinderen of die ipso facto bezwarende getuigen kunnen zyn. Voor een paar gulden, nodig voor een sigaretje en een verzetje, helpt men zyn evennaaste naar de andere wereld. Zedelijke scrupules, komen daarby blykbaar niet „im Frage": als men de uit het lood geslagen indivi duen in de weg staat, moet men de gevolgen maar dragen. We zullen geen opsomming geven van het aantal overvallen en het daarby „onschadelijk" maken van mensen. U zult zelf wel weten dat het een lange sombere lyst zou worden. Geen wonder dan ook dat by velen het vertrouwen een knak gekregen heeft. We willen geen bange suggesties doen, maar wel weten we dat de nodige voorzichtigheid ge boden is. Yader vermoordt moeder van zijn 4 kinderen De 49ja«ige S. de J. te Franeker, heeft na een woordenwisseling zijn eveneens 49 jarige echtgenote van het leven beroofd door wurging. Hierna deed hy het voorkomen, alsof de vrouw zichzelf had opgehangen. Aanvankelijk kon hy de politie doen geloven, dat er zelfmoord in het spel was, maar na een nader onderzoek bleek het de politie, dat de vrouw was vermoord. De man werd ge arresteerd, waarna hy bekende de daad te hebben gepleegd. Zaterdag is hy voor de officier van justitie ge leid. Het echtpaar had 4 kinderen. Huishoudster gewond by overval op pastorie Maandagavond is een brutale roof overval gepleegd op de pastorie van pastoor Beitin te Elsloo, ten Zuiden van Geleen. Een jongeman van on geveer 25 jaar gaf de huishoudster, die alleen in de pastorie was, enkele slagen met een zwaar voorwerp op het hoofd en verdween met twee zakken waarin 3000 losse centen zaten. De huishoudster werd met ernstige bloedingen in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht opgenomen. Vies zaakje opgerold Op 23 December 1952 werden Leo Hensels, alias de „dikke Hollander" zyn echtgenote Antonia Mertens en hun medeplichtigen veroordeeld, wegens het exploiteren van een „ontuchthui8" te Bilzen. Lang genoeg had het spelletje ge duurd tot eindelyk do politie te Genk de hele zaak kon oprollen en de hoofdplichtigen in de gevangenis kwamen. Allerlei zaakjes kwamen toen aan het licht. Hensels en zyn vrouw zyn beiden veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 20000 frs of 3 maanden vervangende gevangenis. Ook werd hun het verbod opgelegd gedurende 3 jaren een café te hebben. In hoger beroep behield Hensels zyn straf, maar die van zyn vrouw werd verminderd tot een jaar. Zy werd door het Hof in voorlopige vryheid gesteld, maar onmiddellijk weer aangehouden door de Vreem delingenpolitie, daar zy door haar huwelijk de Nederlandse nationaliteit bezit. drag er dan toch komt, maar zonder Frankrijk. En het is al heel simpel, om in het lijstje der deelnemers het land te onderstrepen, dat dan op het eerste plan komt. Perzië De ongeregeldheden in Teheran hebben vele vraagtekens doen ryzen. De belangrijkste daarvan staat achter de vraag, welke rol het leger by deze onlusten speelt. En verder: Is er werkelijk een aanslag beraamd op Mossadeq? Uit het feit, dat Mossadeq zestig officieren heeft laten arresteren, zou op te maken zyn, dat het leger achter de Sjah staat. Niet onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de controverse, die thans aan de dag treedt tussen de Sjah en Mossadeq, een gevolg is van het Amerikaanse voorstel tot hulpverle ning, mits de Perzen besluiten Enge land schadeloos te stellen in het oliegeschil. Mag nog niet bekend zyn, of op dit voorstel wordt ingegaan, heel opvallend is wel, dat de Engelse pers de laatste tyd andere geluiden over Mossadeq laat horen dan een jaar geleden. Bij het uitbreken van de onlusten werd hy zelfs afgeschilderd als een krachtige figuur, die scherp afsteekt tegen de slappen Reza II Pahlavi, en die veel verstandiger aandoet dan de onbezonnen fanaticus Kasjani, de voorzitter van het parlement. Honderd jaar Woensdag was het precies honderd jaar geleden, dat Paus Pius IX te Rome de breve uitvaardigde, die de bisschoppelijke hiërarchie in Neder land herstelde. De, najaren van onder handelen en overwegen tot stand ge- kernen, breve „Ex qua die arcano" draagt de datum' 4 Maart 1853. Mook zonder burgemeester Met ingang van 15 Maart, zal de heer H. de Mulder, ontslag nemen als burgemeester van Mook-Middelaar. Ontginningsplan ontsluit De Kempen In de loop van 1955 wordt de laatste hand gelegd aan het grote provinciale ontginningsplan voor de Brabantse Kempen. Met de uitvoeriDg van dit welvaartsplan, dat thans voor de helft gereed is, vordert ook de toeristische ontsluiting van dit prachtige stuk landschapsschoon. Als in de komende jaren 1700 ha bouw- en grasland aan de cultuur grond van zeven Kempengemeenten is toegevoegd, schept ook een nieuw wegennet de mogelijkheden voor de ontwikkeling van een nieuw toeris tisch centrum. De nieuwe bedrijven zullen onder andere in erfpacht worden uitgegeven. Deze erfpacht, die aan de kinderen kan worden overgedragen, is aan de persoon gebonden. Verouderde boomgaarden worden gerooid Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft met het oog op het rooien van verouderde boomgaarden by de kleine boeren een bedrag van 250.000 gulden voor de uitvoering van hieruit voortvloeiende cultuurtechnische verbeteringswerk zaamheden beschikbaar gesteld. Het rooien van boomgaarden komt voor de subsidieregeling in aanmer king, mits dit geschiedt als onderdeel van een algemeen cultuurtechnisch verbeteringsplan. Dit houdt dus in, dat na het rooien van de boomgaard de grond gespit, geëgaliseerd en zo nodig gedraineerd wordt. Als verdere voorwaarde geldt, dat gedurende twee jaar na oplevering van het werk geen nieuwe boomgaard zal worden aan gelegd. Mijnongeluk met een dode Woensdag had in de myn Laura een instorting plaats. De hulpopzich ter Meyers en de hulphouwer Jurgens werden door vallend gesteente ge troffen. Meyers bleek overleden en Jurgens moest naar het ziekenhuis te Heerlen worden vervoerd. Zyn toestand is zorgwekkend. H. Priesterwijdingen te Weert Zondag 15 Maart zullen te Weert in het Minderbroedersklooster de jaarlykse Priesterwijdingen plaats hebben van de Fraters Franciscanen. De wijdelingen zullen dit jaar de H. Priesterwijding ontvangen van Mgr Constant Kramer 0 f m. Bisschop van Luan. Dubbel spoor op baanvak Venlo—Eindhoven Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het herstel van de tydens de oorlog gedeeltelijk ver woeste spoorbaan tussen Yenlo en Eindhoven. Tussen Horst en Venlo ligt thans nog enkel spoor. Daarnaast wordt nu een tweede spoor aangelegd, waarby men gebruik zal maken van betonnen in plaats van houten dwarsliggers. Eerste komkommers in Hnissen Aan de Huissense veiling werden gisteren de eerste komkommers (500 in getal) aangevoerd door kwekerij Madoka. De pry's bedroeg f 1 23 per stuk. De komkommers werden be stemd voor export naar Duitsland. Deze week kunnen we onze ver antwoording weer vervolgen. Vorig bedrag f 11285.73 Ruiterclub St. Isidorus f 10.— N.N. maandelijkse bijdrage per giro f 3.— H. P. ter navolging f 100.— K.R.O. ledenwervingsactie f 6.— Offerblokken Parochiekerk f 13.34 Totaal f 11420.07 Na een tijdperk van droogte begint 't voor 't orgelfonds weer te druppelen. Zelfs één grove druppel was er by. Het is te hopen, dat 't nog eens tot een stortbui komt. Op naar'de 12 mille! Voor Pasen hopen we dat bedrag te hebben bereikt. Bouwt allen mee aan Uw orgel! Gironummer 576604 Orgelfonds Venray Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG 12 MAART Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen MAANDAG 9 MAART Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Voortaan wordt voor het Kleuter bureau geen advertentie meer ge plaatst, daar de belanghebbenden persoonlijk worden opgeroepen. Ook zonder dit plotseling bespeuren van krachtdadigheid in Mossadeq door de Engelsen was reeds opgeval len, dat de minister president eens klaps genezen blijkt van die hinderlijke kwaal, die hem als maar aan het bed gekluisterd hield. Zelfs zyn tranen weet hy in bedwang te houden. Misschien heeft Mossadeq ingezien, dat die ziekte en dat verdriet het politiek toch niet zo goed doen. Een krachtige figuur spreekt toch altijd meer tot de wereld. Eq wat de Engelsen betreft, zy i kennen Mossadeq. Uit hun veranderde j houding kan zeker de conclusie ge-< maakt worden, dat zy resultaten verwachten van h9t Amerikaanse aanbod. Tenminste, als Mossadeq daarover moet beslissen. Zou hy vervangen worden door een andere minister-president, dan is die kans al heel erg onzeker. Vandaar dat Mossa deq nu ineens zo'n krachtige figuur geworden is. Rusland Het grote nieuws uit Rusland was deze week wel, dat Stalin zeer ernBtig ziek is, hy is door een beroerte ge troffen. Het feit, dat eerst 48 uur nadat dit gebeurde, het nieuws pubiek werd gemaakt, toont wel aan, dat de com munisten hier feitelijk geen jgoede raad mee weten. Het zal voor de Russen, die bijna 30 jaren lang Stalin Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op DONDERDAG 12 MAART a s. des namiddags 2 uur in het Consul tatiebureau, Merseloseweg ia, alhier gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen de pokken voor de kinderen wonende in kerk dorpen der gemeente, die het consul tatiebureau voor zuigelingen dan be zoeken en op DONDERDAG 19 Maart a.s. eveneens om 2 uur a.s. voor de kinderen wonende in de kom dor gemeente. Bovendien zal voor dit doel nog zitting worden gehouden op 19 Maart a.s. om 3 uur te LEUNEN in café Martens, Leunen K 8; om 3.20 uur nm. te CASTENRAY, in de school; om 3.40 n m. te OIRLO in de Byz. Lagere Meisjesschool; om 4 uur n.m. te OOSTRUM iD de school. Men wordt verzocht precies op tyd aanwezig te zyn. Trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, moet worden meegebracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewijs, dat. de inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 12 Maart geënt zyn, terugkomen op 26 Maart en die op 19 Maart geënt zyn, terug komen op 2 April, op dezelfde plaats en uur als boven aangegeven. Volgens de Inentingswet moeten de kinderen, voordat zy de leeftijd van een jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting drie maanden oud zyn en gezond. Venray, 3 Maart 1933. Gouden bruiloften Op 4 Mei as. hopen de gouden bruiloft te vieren Herman Strybos en Margaretha Hubertina Op het Broek, wonende Langstraat 6s; Martinus Franssen en Petronella Beclet, wonende Brabander. Een dief, die honger had...? Een vreemdsoortige diefstal had in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats ten huize van de heer K. in de Grotestraat. Vermist werden een par ty tje aardappelen en wat ingemaakt fruit. De Rijkspolitie is er nog met een politiehond aan te pas gekomen zagen als de alwetende en onfeilbare, als de heerser van het Kremlin, een hele slag zyn en de omroepen om eenheid en volgzaamheid spreken een niet mis te verstane taal. De buitenwereld wacht eveneens in spanning wat nu gaat gebeuren, zal tussen de verschillende leiders als Molotov, Malenkof en Beria, een strijd oen de macht ontbranden, of is de machtsovername reeds geregeld. In het eerste geval zal ook de buiten wereld, politiek hier in betrokken worden, daar deze strijd veel slacht offers kan vragen en hieruit van alles voort kan vloeien. In het tweede geval zal het de vraag zyn of de 200 mil- lioen Russen met deze leiding accoord zullen gaan. De nabije toekomst zal leren hoe de geschiedenis zich zal ontwikkelen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1