NÉÉM ÏDAH „ZAT VAN DIE"! BUITENLAND Mestverwerking in de moderne stal Jeugdherinnering aan Mgr. Dr. Poels. rozijnen 100gram,.n.i Smmk «"8536 bitterkoekjes 250 fjm 49 bonbons 200 gram 53 donita «e. door Herman H. J. Maas En handig genoeg was vrouw Jan sen ook. Wacht maar, dadelijk zou zy wel eens beginnen. Van aangiften by sterfgeval,trouwen en geboorte, van opgave by volkstel ling, van beschrijvingen door den notaris en zo meer had zy door aan geboren aanleg en haar zesjarig huis genootschap in eer. notabele dorps familie, waar do dienstmeid nog niet uit de hoogte buiten alles gehouden werd, wel voldoende kunnen waar nemen en opmerken om te weten, welke vraaghouding zy aannemen moest. Zy zou er wel wat van maken Vooral niet te veel praats. Misschien had zy meer dan iemand anders in Heihoek van Nardus Books begrepen Eens had Nardus Boeks gezegd, dat er drie soorten van praten bestonden Een soort was, een uur lang praten, woorden, woorden op een ry, zonder iets te zeggen. De mensen toonden er zich altyd dol op, dat aan te horen. Zowel de hoorders, en vooral de hoordereseen, als de prater zelf, dron ken zich een roeR aan die klanken Niets van al het gepraat begrijpen, maar moeten denken, dat er toch wel veel griezelig geheimzinnigs in ver borgen moest zitten, dat was de betoverde hoofdzaak. Nardus wist een paar mooie voor beeluen van bekende mensen in de streek. Een vrouw had Kevelaer bezocht ter bedevaart. Een pater hield een lange preek. Nu eens heel zacht dan weer heel hard, en dan had hi met zyn beide armen en gebalde vuisten boven zyn hoofd gezwaaid Eu het was toch zo mooi geweest, zo schrik kei yk mooi, dat zy onder de hele preek had moeten schrawen. Tot»n o wonder, kwam iemand op de ge dachte, te vragen, wat die pater dan toch wol gepreekt had Och zei de vrouw heel ODnozel ernstig, als vanzelfsprekend„Och daor kos ik ummers gen woord van begriepe, went het was ummers alle maol Duuts, merzo moj, zo schrikke lijk moj toch, ik mos er van schrawe, of ik wooi of nie 1" En van Smid Vull9rs in het dorp, wisten ze niet meer Die zo doof was als een kwartel en geen woord Frans kende? Toen zyn enig kind, een meisje van twaalf jaren, op school by de Zusters een lange Franse Nieuw- jairebrief had geschreven. Op Nieuwjaarsdag'8 morgens moest zy die aan vader en moeder voorlezen. En de hele tyd onder dat voorlezen had smid Vullers zitten te snotteren van het huilen. En een borrel had hy nog niet eens op Een andere 60ort van praten was, had Nardus Boeks gezegd, heel wei nig woorden praten, maar daarmee heel veel zeggen. Dat maakte de mensen angstig, kopi?huw, wan trouwig, want dat konden ze niet verwerken. Dus zochten zy er ~og heel wat anders achter dan bedoeld werd, mischien wel iets heel ergs en gevaarlijks. En de derde soort van praten was Stilzwijgen. Die manier van praten zei het meest. Die zei alles, wat de hoorder of hoorderes zielsbang was om te horen, en dus maar zelf dacht, dat de spreker precies dat had kunnen zeggen. Geen enkele prater, verzekerde Nardus Boeks, die het op de duur van een zwyger wint Ja, vervolgde Nardus, dat was een leuk geval. Een vrouw zou hare mens wel eens duchtig de waarheid gaan zeggen, nadat zy iets over hem had horen vertellen, en daarvoor was zy met opgestreken zeil naarhuis gegaan. En toen Nou, had zy later gezegd, toen ik thuis kwam, zei ik niks- Eu hij zei ook niks. En zo lokte het ene woord het ander uit, en daar had je het gerammel in de glazen aan de gang I Vrouw Janssen had uit die verkla ringen van Nardus Boeks haar eigen lessen getrokken. Vooral niet te veel praats. Vriende lijk maar kortaf. En hoog Hollands 1 Niet neö zeggen, maar „nei". Niet „dood" maar „dowd". Niet „goed' maar „choed". Niet „zon", maar ..son", en niet „suiker" maar „suiker" En zo meer. Dat was de manier van de hoge heren. Zoals van die vreemde com miezen, die de jenever kwamen peilen. En dan wel graag op een paar borrels getracteerd werden. Want breed hadden zy het ook al niet, met nog geen acht gulden in de week. De commiezen en de marechaussee noem de men in deze streken „heren", want die konden iemand processen aandoen, en dus zaten zy eerste rang, als de fanfare d'n dramma van „De Wees in het gebergte,, speelde. „Eerst een beetje plaats en ook een stoel commandeerden zy. Haastig werden de glazen op zy geschoven Iemand zette voor haar een stoel bij de tafel Vrouw JanRRen had hen nu allemaal in haar macht TienuB Basten keek benepen naar haar op, als een school jongetje, dat bij den bovenmeester met den baard moest komen. Dan legde zy bedaard, langzaam en en plechtig het grote dikke boek op de tafelGing zitten...- En deed een paar maalhm, hm., hm. hm „Zyt gij voornemens bij de bende van de vrijmetselaars ts gaan Vriendelijk bars, strak Tienua Bas ten recht in het gezicht, uitspraak van de woorden Hoog-Hollands. Tienus schrok van de strenge toon, die zo plotseling hem striemde, zonder waarschuwing of inleiding. Alsof hy den bovenmeester bekennen moest, dat hy de ruit kapotgegooid had. En hij stotterde Ja... ja... asteblieft vrouw Janssen „Hier is niks te assen, as is ver brandeturf! Let op: zijt gij voorne mens Tienus huilde bijna, de woorden kwamen door zijn lippen bihbnren Die verbrande turf hield zijn gedachten vast. Of vrouw Janssen m9ende,die turfhopen van boer Faassen? -Zijt gij by uw eigen volle verstand?' Niet beters te weten, asteblieft vrouw Janssen... Ja vrouw Janssen, asteblieft niet beters te weten De spanning in de gelagkamer werd toch wel wat sterk voor een Zondagavond. En natuurlijk waren ook niet allen in gelijke mate ont vankelijk voor de sugestie. Ergens brak een stem door, „Hy weet niet betere I" Andere Diets. Zo maar nietszeggend. Dan bulderde toch een gelach op. Voor een ogenblik ontspanning. Zoals iemand na lang zitten even opstaat en weer gaat zitten, in één beweging. „Stil, commandeerde vrouw Jansen, anders moet ik de zaal ontruimen en kan de zitting niet doorgaan" Zy sloeg het grote dikke boek open toevallig by een plaat, die een vorstelijke begrafenis voorstelde. Het wa« in die tyd, toen van alle ge illustreerde tijdschriften in Duitsland, Nederland, Engeland enz geen enkele aflevering kon verschijnen, zonder een fotoplaat van vorstelijke personen met opschrift, wat voor jas of mantel of jurk, of hoedje of schoentjes de majesteit of hoogheid droeg. Vreselijk belangrijk Het ontbrak er alleen maar aan, dat er ook iets over het ondergoed werd medegedeeld, tot welzijn van dwaze boeren, burgers en buitenlui. In die tyd, dat, zelfs voor verjaardagen van kleine kinderen van vorstelijke personen reclame werd gemaakt I Gy, verdachte, gij hoeft uzelf niet aan de galg te tekenen als een dove en blinde, gy moogt eerst kijken uit uw eigen doppen Hier ziet gij dan hoe de leden van de bende van vrijmetselaars begraven worden I" Begraven Moest hy dan begraven worden, asteblief, vrouw Janssen Tienus was er wit van, op zyn gezicht begon het zweet te droppeler, „Als gy dood zyt, stommerik!" galmde hol de stem van vrouw Janssen „Levend begraven worden is geen mode meerOf behoort gij tot de levende doden Dat viel mee, zuchtte Tienus wel wat opgelucht. Hy was er erg van verschoten. Lovend dood kon toch niet zó erg zyn Vrouw Janssen bladerde verder. „Hier ziet gy, hoe het gaan zal, als gy „zat van die" hebt gekregen en eigen zelf in de huwelijkse staat begeeft 1" Wat was dat nou weer voor een spook, vloog hy schichtig op. Hy had toch niemand wat misdaan om in zo'n staat gebracht te worden „Vrees niet, gy kleingelovige, voortaan zult gij alle staten zien Deze is de staat van de bruiloft 1" O, maar daar had Tienus andere schrik van, spartelde hjj tegen. Nu was er toch geen houden meer aan, het lawaai barstte rondom los Het duurde wat, eer het rumoer weer zakte. Voor vrouw Janssen een welkome onderbreking. Zy wachtte het kalm af, zonder een spier van haar gezicht te vertrekken. Zy had zich nu helemaal in haar rol inge leefd. „De een zou het doen en de ander zou het laten 1" Laten dan maar, als het even goed was voor de vrye metselers, asteblief, vrouw Janssen? „Overwegende, dat verdachte wenst te zien van zyn eigen zelf in de huwelijkse staat te begeven, overwegende, dat verdachte meer genoemd aanvoert van de huwelijkse staat meer genoemd schrik te hebben, besluit het Hof in hoogste instantie verdachte meer genoemd van de huwelijkse staat te ontslaan en hem te veroordelen in de kosten." Kostte dat ook nog Tienus scb reeuwde het angstig uit. Hy had toch nog niet zat van die Even keek vrouw Janssen Tienus strak aan, diep prakkezerend. „Net zolang tot verdachte zat van die heeft, wordt van hoger hand besloten volgens eis en wet, dat met verdachte zonder uitzondering alles, geboorte, trouwen en begraven, moet gebeuren op wissels op de toekomst, met dien- verstande, dat verdachte meer genoemd als deszelfs plicht erkent, tot restitutie over te gaan, hoofdsom, baten en intressen, zodra hy zich in de zat van diejse staat heeft begeven, gelijk in protocol hier volgend wordt beschreven". Wat voor een kolf kreunde Tienus. Die om uw eigen dikke... schreeuw de er weer een. „Verdachte wordt strengelyk be rispt deze plaats niet te besmetten met taal van vieze dingen, die vieze lucht afgeven. Het Hof herhaalt ernstig en waardigbeschrijving van het protocol. Weshalve en hetwelk doende, enz. het Hof ten deze de gewichtige vraag steltHoe is ver dachte deszelfs naam Wat zegde nou wer, vrouw Jans sen Tienus toch altied, nie béters te wete?" Hy weet weer niet beters, riep het ergens. „StilDat hebben wy al gehad. Tienus, dat is geen naam. Dat is Heihoeks. Het Hof laat geen Heihoeks toe, want dat past geenszins in zo'n deftig boek. Martinus dan". Dat konj niet, schreeuwde er een. Want hy, die dat schreeuwde, schreef zich Martinus, en noemde zich in het Heihoeks Marten, en iemand die zich Marten noemde, was toch lang genen Tienus, waar of niet? Tienus was nog nooit ene Marten geweest, zo wtfs was hy wel, die dat geroepen had! „Gy zei vrouw Janssen, „gy zyt nooit wy*8 geweest 1" Met een knip oogje. „Misschien wordt gy dat ook nog wel eensl" Met knipoogjes kon een vrouw alles met manslui doen, wat zy maar wilde, was haar leer. Want die gekke manslui legden het praten met knipoogjes ieder voor zich zó uit, als ieder voor zich graag geloofde dat bedoeld was. Veel beloven en weinig geven deed de gekken vreugde leven. „Marteng zullen we daD zeggen, zyn Frans. Dat staat veel deftiger De hogen in het dorp heten ook MarteDg. Maar toch zeker ook Huber- tus dan daarby, vanwege die Franse pastoor van de hondsdolligheid. Aldus en derhalve accoord bevondenMar teng Hubertu8 Basten." O, maar over de dolligheid was Tienus Marteng al lang heen, die had hy gehad, toen hy naar het zuteke van Faassen gingl Niet meer over praten, smeekte Tienus schuw. Hy kreeg de pips al, als hy er aan dacht 1 Wordt vervolgd AMERIKA Een der belangrijkste feiten in de buitenlandse politiek is op dit ogen blik de verklaring van Eisenhower, waarin hy zegt, dat hy van plan is de 7de Amerikaanse vloot terug te trekken uit de wateren van Formosa. Wat betekent deze verklaring? Wanneer men op de hoogte is van hetgeen zich daar de laatste jaren in China heeft afgespeeld, zal men weten dat de communisten sinds twee jaren de macht in handen hebben en de legere van Tsjang Kai Sjek na een massale aanval van het Noorden uit hebben verdreven. Tsjang Kai Sjek is na zyc neder laag overhaast met een groot aantal generaals en admiraals naar Formosa gevlucht, een der grote eilanden voor de kuBt van China. De communisten waren, toen zy de macht eemaal hadden veroverd, in staat een aanval te doen op Formosa en aldus het gedesorganiseerde leger van de voormalige Kwo min taag een beslissende slag toe te brengen. Dit echter heeft de Amerikaanse regering willen verhinderen, niet zozeer om de generalissimus te be schermen, maar veeleer uit algemeen strategisch oogpunt. Aan de generaal liet men zich niet veel gelegen liggen, gezien het geringe succes, dat de vrouw van Tsjang by een bezoek aan de Staten heeft gehad. Nu echter Tsjang Kai Sjek met Amerikaanse hulp in staat is geble ken zich te reorganiseren en enige honderdduizenden manschappen met Amerikaanse hulp te oefenen, schynt het ogenblik gekomen hem de kans te geven de stryd tegen de commu nisten op het vasteland aan te binden. Krygt hy vaste voet in China, dan gaat het met het overlopen van de strijdkrachten van Mao-Tse toen snel in zyn werk. Alleen reeds het gevaar, dat zo iets kan gebeuren, zal het communistisch China grote moeilyk- heden brengen en afhouden van verdere inmenging in Korea. In Engeland, dat niet ten onrechte vreest, dat de spanning in de wereld hiermee zal toenemen en belangryke schade aan de Engelse economie kan veroorzaken, heerst grote ontstem ming over dit strategisch plan van Eisenhower. Wist Churchill hiervan, toen hif onlangs een bezoek bracht aan de "Verenigde Staten. OOSTENRIJK In Oo8tenryk beginnen de tekenen van de naderende verkiezingen zich af te tekenen. Het wordt daar een moeilijke stry'd om de macht, een stryd, die enigs zins met die in ons land te verge lijken is. De zetels in het parlement ten getale van 165 zyn ongeveer gelykelyk verdeeld tussen katholieken en socialisten. De grootste der partyen is de katholieke democratische party, die met een verschil van ongeveer 10 wordt gevolgd door de socialisten. Maar er dreigt een groot gevaar van de zijde der Onafhankelijke Party, die voornamelijk uit liberalen en ex-nazis bestaat. Deze is slechts enkele jaren geleden opgericht, maar er bestaat ernstige reden om te vrezen, dat deze aanzienlijk winnen zal. Het is een gevaarlijke party, die streeft naar Anschluss by Duitsland fascistische neigingen vertoont. Er heerst grote ontevredenheid over het beleid van de Katholieke Party, die naar het oordeel van velen niet principieel genoeg is uit vrees voor het verlies van vele aanhangers. Daar staat tegenover, dac ook de socialisten met veel tegenkanting te maken hebben, nu de stem van de Kerk steeds luider gaat klinken tegen al te grote ingrijpen van de Staat. Men vergete niet, dat Oostenryk voor een zeer groot deel Katholiek is dat de invloed van de Weense Katholiekendag in September van hef vorige jaar gehouden nog altyd merkbaar is. Februari wordt voor Oostenryk een spannende maand ITALIë In Italiö is het evenzeer spannend met het oog op de verkiezingen, welke deze zomer zullen plaats hebben. Zoals men weet, hebben de com munisten in Italië ongeveer een derde van de stemmeD, zelfs hadden kort na de oorlog by na de helft. De vrees van de anti-communis tische partyen is nu, dat ofwel door groei van deze party ofwel door com binatie met enige kleinere partyen, niet het minst fascistich georiënteer den, een vry groot aantal zetels kan worden bezet. Daarom is eon nieuwe wet in de Kamers aanvaard; waarbij een combinatie van partyen, die over de helft van de stemmen beschikt, in feite over twee derde van de zetels zal kunnen beschikken. Die wetgeving is natuurlijk wel uitermate opportunistisch en beoogt niets andere dan met democratisch niet-ontoelaatbare middelen de die tatuur van het communisme te voor komen. Maar het begint op die manier toch wel erg te zwemen naar dictatuur, al moet men toegeven, dat welke )arty ook, zelfs een kreeft-rode, gelijke cansen heeftin theorie. Italië ver keert in een moeilijke positie. Een van de belangrykste doeleinden van de moderne mestverwerking is het bereiken van de hoogste graad van hygiëne in de stal. Daarom wordt de mest langs een met rubber be klede mestgoot door èen rubberhark, die voortdurend langzaam voort bewogen wordt, onmiddellijk uit de stal verwijderd. Dat deze mechanische reiniging, vooral in de grote bedrijven een aan zienlijke arbeidsbesparing betekent, behoeft niet nader te worden toege licht. Nederlandse veebedrijven hebben daarom deze methode reeds overge nomen. Een schrikdraad, die boven de schoften van het vee is uitgespannen, dwingt de beesten by het mesten iets achteruit te gaan. Kromt het dier de rug, dan voelt het de stroom. Zodoende komt de mest op de juiste plaats in de goot terecht en wordt de ligplaats niet bevuild. Natuurlyk wordt op dit bedrijf geen stro meer gebruikt, omdat dit wegens de warmte-isolerende eigen schappen van de rubber stalvloer overbodig is geworden. Bovendien is rubber minder hard en levert een uitstekende ligplaats, zodat dikke knieën en rheumatiek niet mëer voorkomen. Een ander voordeel is, dat de atmosfeer stofvrij is; het onhygiëni sche broeinest voor bacteriën, gevormd door het mengsel van stro, mest en urine is verdwenen. Het verdere transport van de mest levert ook een aanzienlijke besparing van arbeid op. Het stro, dat men gebruiken wil voor de bemesting van het land kan men veel beter met de mest die in een tank verzameld is, ter plaatse mengen. Mengen in elke gewenste verhouding wordt hierdoor mogelijk gemaakt. Het afzonderlijk bewaren van de mest in tanks, afgesloten door een laagje olie, biedt niet alleen het voor deel, dat de aanzienlijke stikstof- verliezen van de gewone composthoop worden opgeheven, maar ook bestaat de mogelijkheid voor weide- bemesting strovrye veemest te ge bruiken. Gemakkelijk kan de mest nu met een rubberslang worden verpompt of uitgespoten. Betere melkhygiëne, belangryke arbeidsbesparing, verbeterde toestanj den van het dier, een betere mest- verzorging en aangenamer werkom standigheden zyn de eerste opvallende voordelen van deze nieuwe perfectie in het gemoderniseerde veebedrijf. Pater Rogerius Burgers, 88 jaar oud, wonend in het Minderbroederskloostor te Megen, zond ons nog in de oude spelling I deze herinnering aan Dr. Poels Weinigen zullen den Doctor gekend hebben zoolang als ik. Den 5 October 1878 werden wy beiden student aan het Gymnasium te Venray. Driekus Poels, zoo werd hy naar zyn grootvader: den alden schaopsdriever, geheeten, was een korte, stevige, fiksche jongen; ik was iets ouder en grooter. Den volgenden dag werden de klassen ingedeeld. Hy ging op de Fransche klas bij Prof. G. Arts, en ik volgde hem, want ik had op de lagere school ook wat Fransch geleerd, hield veel van die taal en daarom ging ik Driekus achterna, maar werd terstond weggeroepen, want, zoo werd gezegd: ik moest latyn leeren. Heel gedwee ging ik dan om myn latyn te beginnen. Dat eerste jaar was heel geen tyd voor diepgaande studie, noch voor mij noch voor hem. Ik hield vol aan het Gymnasium, doch Driekus moest na één jaar hoogerop naar Rolduc. Daar heeft hy goed gestudeerd en kwam in de vacantie terug als Henri, zoo als hy verder werd genoemd. Zijn broer Jan volgde hem na eenige jaren en kreeg daar spoedig den prix-géneral. Toen zy samen thuis kwamen, kreeg Henri als verwyt van vader Maltin te hooren, dat Jan hem vóór was, waarop hy droogjes ant woordde, dat hy dien prijs ook wel kon halen; hetgeen dan ook werke lijk gebeurde. Ik trad na volbrachte studie aan het Gymnasium in de Orde der Min derbroeders en werd een paar jaar na myn priesterwijding overgeplaatst naar het klooster te Maastricht. Henri ging van Rolduc over naar het grootseminarie van Roermond, waar hy zyn eerste theologische studie volbracht; want hy was bestemd om zyn studie voort te zetten aan de universiteit van Leuven. Hy zou daarom eerst de H. Priesterwijding ontvangen. Die wijding zou plaats hebben in de kerk der Paters Jezuïten te Maas tricht den 8 September 1891, door den Bisschop-coadjutor van Mechelen Mgr. van den Brande De Reeth. Toen ik dit vernam, was mijn besluit genomen: ik wilde daarby tegenwoordig zijn, en zoo had ik de eer om met den Bisschop en de overige priesters mijn hand uit te strekken over den ouden vriend. Henri ging naar Leuven en docto reerde met groot succes. Daarna werd hy feestelijk binnengehaald in zyn geboortedorp met zeldzame jubel en nstemming van heel de burgerij Ik was in de verloopen jaren verplaatst van Maastricht naar Yenray en zoo had ik het groot genoegen den DEZE VOORDELEN 250 gram heerlijke BANKETBAKKERSKOEKJES van 65 voor 49 cent bij eik pak KEUR- of KASTEELKOFFIE van 250gr. geldig van 9 i/m 14 Februari SCHOUDERHAM.ou--49 kijk -s hoe „oord.119 ED AH-SL AOUE 1681 EDAH-ZEtFRUIEHD - IaKMEEL 500 3D edele soorten REUZEL 250 gram ,oor de A PRUlMEDANTEN 5Q am ÖV «.er zo voordelig j. Q zeldzaam lekkerKLCfc een heerlijke traclatle «fffl rode vruchtenwijn 'nO nieuwen Doctor te begroeten, wat door hem op hoogen pry's werd gesteld. Daarna werd hy enkele jaren kapelaan, professor in Amerika, en toen begon zyn welbekend werk in de Mijnstreek. Ik kreeg ook een anderen werkkring; en zoo hebben wij mekaar nooit meer gezien. Hy stierf 7 Sept. 1948 en uit achting voor de Minderbroeders bepaalde hy in zyn testament, dat hy wilde begraven worden in het habijt van St. Franciscus. Dezelfde Pater zond tevens een mooi LatijDs vers, dat zeer wel zou lassen op het voetstuk van het romend standbeeld van Dr. Poels. Hic stat; sicque stetit defendens corpore mente Summum ius plebis pauperis atque rudis. Vertaling: Hier staat hy zo stond hy weleer verdedigend met ziel en lichaam het volle recht van het behoeftige en onontwikkelde volk. Kaderdag Kath. Volkspartij Zondag 8 Februari zal in het pa rochiehuis te Wanssum, een kaderdag worden gehouden van de Statenkies- kriDg Horst van de Kath. Volkspartij. De dag wordt begonnen door een ge zamenlijke koffietafel. Het tweede Kamerlid, de heer Jan Petera te Roosteren, zal een beschou wing geven over de Katholieke Volks- oarty in het algemeen en de noodzaak ;ot eenheid in politiek opzicht voor ons, katholieken. Gennep krjjgt gas Na vele moeilijkheden overwonnen te hebben, staat het thans definitief vast, dat Gennep propaangas krijgt. Thans hebben Ged. Staten hun goed keuring aan het gasplan-Gennep ge geven. Met de aanleg daarvan zal spoedig begonnen worden. De beide gasreservoire zullen gebouwd worden op het geprojecteerde industrieterrein aan het einde van de Willem Boyeweg. M. C. M. van Kalmthout naar Nijmegen By resolutie van de Minister van Financiën is de Hoofdinspecteur- titulaer van 'sRyks belastingen, M. 0. M. van Kalmthout, hoofd van de inspectie der belastingen te Venlo, met ingang van i April 1953 ver plaatst naar de inspectie der belas tingen, ie afdeling, te Nijmegen en en toegevoegd aan het Hoofd van die inspectie. K.R.O. telt 355.091 leden De K R.O. heeft 355.091 leden en handhaaft daarmede zyn positie van grootste Omroepvereniging. Dit is Zondagavond bekend gemaakt in een feestelijke uitzending, onder de titel „Een bom baret", waarby tevens de aanbrenger van het 3500000 lid, de heer A. Koopman, uit Alkmaar, is gehuldigd. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIE: H. Catharlna, LEUNEN Zondag, Sexagesima, 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 voor Antoon Jenniskens, vanwege de buurt; 10.15 hoogmis voor Martinus Manders; om 3 uur lof; 3 30 H. Familie, mannen. Maandag, feest H. Apollonia, patro nes tegen tandpijn en andere lichaams- en zielekwellingen; 7.30 H. Mis voor Antoon Michels; 9 uur hoogmis voor de levende leden der Broederschap van de H. Apollonia; na de H. Missen verering der Relikwie Dinsdag 7.30 gez. jaarg. Antoon Vosterman8 Woensdag 7.30 gez. jaarg. Maria Thy S8en—Verlinden; 7 uur godsdienst cursus i8jarigen Donderdag 7.30 gez. zd. overl. fam. Heldena—Smits Vry'dag 7.30 gest. jg. Theodor en Willem van Opbergen en overleden oudere Zondag 7.30 gest, jg. Antoon Ewals en Hendrina Simons. Biechten 5-7. 7 uur Marialof. Zondag 15 Febr. begint 't 40 Uren gebed, de hoogmis voor de overleden lbden der Broederschap van de H. Apollonia Parochiekerk St. Gertrudls, OIRLO ZondagSexagesima; hedenmiddag om 3 uur lof met rozenhoedje, waarna vergadering van de H. Familie, afd. mannen. Maandag: 7.30 best. dienst uit dank baarheid. Dinsdag: 2de van de 9 Dinsdagen t e.v. de H. Antonius van Padua; 7.30 best. dienst t.e.v. H. Antonius tot byz. intentie. Woensdag 7.30 best. dienst t.e.v. O.L.Vrouw van Lourdes. Donderdagbest. 7.30 best. jaarg. voor Henrica Pelen. Vrijdag: 7.30 best. jaarg. voor Hen drina van Rens en Peter Herman Rongen. Zaterdag7.30 best. jaarg. voor Ant. Peters; van 5-7 u. biechten; 7 uur Marialof. A s. Zondag, Quinquagesima, begin van het 40 urengebed. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: Sexagesima, 7 u. H. Com munie; 7.30 en 10 u. de beide H. Mis- ~>n; 3 u. lof. Maandag7.30 best. zm voor Ed. Camps en echtg. Dinsdag: 7.30 best. zm voor Frans Sanders. Woensdagfeest van O L.Vrouw van Lourdes; 7.30 zesde gez maanddienst; voor Ger. vd. Berg; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best zm voor de overl. fam. Will. Rutten. Vry'dag: 7.30 best. zm voor Gertr. Derks. Zaterdag: 7 30 best. zm voor vr. Verrijdt; 7.30 Marialof.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 6