VEN RAY helpt Hontenisse. De droeve dodenlijst Wassend water Aan Katholiek Nederland „ARABESQUE" Lijsten slachtoffers watersnood STEUNT HET RAMPENFONDS Geen Carnavalsviering Al Uw worden sp prima ver; door Derde Orde De Aartsbisschop Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geestelykheid en Gelovigen Zaligheid in de Heer. Dierbare Gelovigen, God he«ft ons volk een zwaar kruis opgslpcd Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bitter, en miilioenen lijden innig mee Wy buigen in diepe deemoed ons hoofd voor Gods H. Wil en aanbidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zij H. Wil is ons altijd goed en gezegend. Maar, diorbare gelovigen, wij moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieön in gebed en boete Wy moeten niet ophouden de goede God te8meken, dat hy zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven om deze zware uren gelovig te dragen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen Uw Bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allendoet boete, verenigt U in Gebed, en h^ipt zo goed als ge kunt Als wy allen op dezo wyze in Zynen Naam verzameld zullen zyn in deze droeve dagen, dan zal God in ons midden zyn, en dan zal zelfs d«ze zware beproeving ons dichter by God brengen En vergeet dan ook haar niet, die ons door God werd gegeven als „Troosteres der bedroefden". Zy is onze Moeder., vooral in de nood, en Zy zal ook nu door Haar „smekende almacht" tonen, dat Zy tovens „de oorzaak van onze blijdschap" wil zyn. Geheel Christelijk Nederland gaat op ZONDAG a.s 8 FEBRUARI samen de handen vouwen, katholn-kon en niet katholieken. Zorgt, pries ters en gelovigen, dat al onze gelovigen van die dag een Bid- en Boetedag makon. Wy schrijven aan onze geenteiykheid voor, dat zy te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezame- lyke Aanbidding, en wy smeken al Onze gelovigen om zonder uitzondering moe te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en volk. Gegeven te Utrecht, de 4 Februari 1953. f Dr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, f Dr J. H G. Lammens. Bisschop van Roermond, f J P Huib«rs, Bisschop van Haarlem, f W P A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogenbosch, f J. Baeten, Bisschop van Breda. Namens het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis zijn de lijsten der slachtoffers van de watersnoodramp door de heer P. van Opbergen bij ons ter inzage gelegd. Iedere week komen nieuwe lijsten. Redactie van Peel en Maas Op het moment dat dit blad ter perse gaat, is het aantal doden van de overstromingsramp gestegen tot 1409. Dit getal kan niet als officiéél worden aangenomen, aangezien van vele plaatsen tegenstrijdige opgaven zijn binnengekomen. Over Schouwen en Duivenland doen b.v. hardnekkige geruchten de ronde, als zou den er honderden doden zijn, terwijl de opgave van het A N.P. er nog geen honderd vermeld. Ook is men vrijwel onbekend met de toestand der bewoners van het eiland Tiengemeten, dat door het water geheel is overspoeld. Willemstad telt 12 slachtoffers, de burgemeester van die plaats sprak via de radio echter over 46 doden. Het totaalcijfer zal dan ook nog wel sterk veranderen. Buitenlandse radio-omroepers verwachten zelfs een stijging tot 2000, een verwachting die hopelijk niet in vervulling zal gaan. Hieronder treft men provincie-, eiland- en plaacsgewijze het of- ficieuse getal aan der omgekomen slachtoffers ZEELAND 522 Schouwen Duivenld. Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Dreischoor 15 Nieuwerkerk 13 Oosterland 40 Zierikzee 15 Burgsluis 10 St. Philipsland 1 Tolen Maartensdijk 4 Stavenisse 300 Noord Beveland Kortgene 40 Geertsdijk 1 Zuid Beveland Hoedekenskerke 1 Krabbedijke 4 Kruiningen 11 Oudelande 2 Rilland T Wolvaartsdijk 9 Ierseke 10 Goese Sas 7 Zeeuws Vlaanderen Hontenisse 8 Ossenisse 1 Terneuzen 4 Nw Neuzenpolder 1 Evacuatie Verwacht wordt dat het getal evacué's van de getroffen ge bieden de 50 000 niet zal overtreffen. Zoveel mogelijk worden de geredde personen in de naaste omgeving ondergebracht, Van de zwaar getroffen eilanden Schouwen-Duivenland en Goeree- Overflakkee is dit niet mogelijk, zij worden via Utrecht naar elders vervoerd. In Noord Brabant zijn inmiddels 18 000 personen ondergebracht. Engeland Ook Engeland heeft met Nederland en België grote schade opgelopen door de orkaan die j.l. Zondag woedde. Officieus zijn in Engeland 423 personen bij deze natuurramp om het leven omgekomen. Hiervan zijn er 278 tengevolge der overstromingen en 145 tengevolge van schipbreuken aan de kust overleden. België Het aantal slachtoffers in België bedraagt 22 Walcheren Z. HOLLANDSE Seerooskerke 15 EILANDEN 660 Veere Vlissingen 2 3 IJselmonde IJselmonde Poortugaal 3 7 BRABANT 200 Hoekse Waard Nleuwendijk 3 'sGravendeel 57 Dinteloord 3 Numansdorp 67 Halsteren 19 Streijen 20 Heiningen 25 Heinenoord 2 Klunderc 13 Tiengemeten 2 Moerdijk 13 Nieuw Vosmeer 50 Goeree Overflakee Raamsdonkveer 2 Goeree 40 Steenbergen 13 Nieuwe Tonge 87 Willemstad 12 Ouddorp 1 Wagenberg 1 Oude Tonge 300 Fijnaarc 46 Stellendam 27 Herkingen Dirksland 4 1 VASTELAND V. Middelharnis 16 Z. HOLLAND 21 Voorne en Putten Brandwijk 2 Abbenbroek 1 Kapelle 3 Hellevoetsluls 5 Maassluis 1 Zuidland 20 Ouderkerk 2 Papendrecht 1 Rotterdam Sliedrecht 1 1 N. HOLLAND 6 Ooster Schelde 4 Hondsbossezeew 1 Stormpolder 6 Tessel 5 Ontwikkeling en Ontspanning IQeniai Wegens de ramp, welke ons land en in het bijzonder zoveel landgenoten heeft getroffen, zal de voorstelling op 10 Februari NIET DOORGAAN. Iq het kader van de actie, welke Venray heeft ontplooid om Hontenis se door adoptatie te helpen, vertrok Donderdagmorgen een kleine colonne vanuit Yenray naar Zeeuws Vlaan deren. Drie aanhangwagens en een vracht wagen, vergezeld door de Ed Achtb. Heer Burgemeester, de H.Ew. Heer Deken eu de Heer Colsen, vervoerden een lading van 150 m3 goederen. Deze goederen zyn in zeer korte tyd hier in Venray bijeengebracht. Om 12 uur vm. arriveerde deze zending na een voorspoedige reis, via België in de gemeente Kloosterzande, welke met de plaatsen Vogelwaarde, Grauw en de Paal, de streek vormt, welke Venray adopteerde. De aankomst aldaar was zeer har lyk. Zeer vele belangstellenden waren bij de goederenoverdracht op het Gemeentehuis aanwezig. Burgemeester van Hootegem, ver gezeld van zijn secretaris, mensen van waterstraat, werkzaam in zyn gebied, verwelkomde de aanwezi gen en gaf uiting aan zyn diepe dank baarheid jegens het zelf eens zwaar verdronkenen. Men zag er de cadavers liggen van verdonken vee, verrast door het woedende water. Men zag er de mannen werken met verbeten gezichten by de noodbekistingen aan de dijken bij de ondergelopen polders. De huizen, waarin het langzaam terugwijkende water dikke modder en slik hebben achtergelaten en waar het graan rot in de schuren Trouwens alles is overdekt met een dikke laag slip, wat uiterst gevaarlijk is voor elke auto. Men zag er de soldaten uit Weert, jongens nog, die verbeten meevochten om te redden wat nog te redden valt. Schelde En dan aan de Schelde zag men de boten weer varen, maar links en rechls getuigt de bergen wrakhout, wat zich hier af heeft gespeeld, Meters en meters wrakhout, de stille getuigen van wat zich hier afspeel den in die beklemmende nacht van Zaterdag op Zondag- Het meeste is afkomstig van Zuid Beveland, dat tegenover aan de over kant van de Schelde ligt. Hele tiap getroffen Venray, dat zo spontaan zyn huizen, raamkozijnen, deuren, doen hulp en bijstand aan Hontenisse had aangeboden, In overleg met zyn collega's had hy besloten, dat van deze hulp tevens zou profiteren de gemeenten Vogel waarde en Grauw, die nog meer hulp nodig hadden als Kloosterzande en die tezamen lagen in het meest getroffen gebied van Zeeuws-Vlaanderen, juist daar waar de Schelde zich buigt naar het Belgisch gebied. In zyn dank sloot hy in, allen, die door hun werk en giften het uitzenden van deze liefde karavaan hebben mo gelyk gemaakt. De Burgemeester van Venray nam dan het woord en was trots, dat by namens Venray, zo het getroffen ge bied van Zeeland kan helpen. Venray, dat zeif dè oorlogsellende diep heeft moeten doorstaan is direct bereid geweest nu anderen te helpen en hoe. Slechts een gedeelte kon hy vast overbrengen en m«t trots wees hy op de grote Muverowagen de wagen van de Stoomzui vel fabriek, de wagens van de Fa Nelissen od van de Fa. Martens, die prop en'prop- vol geladen waren met goederen voor deze getroffen streek, Deken Berden hield nog een kleine speech, waarin hy o m. vertelde, dat Venray door ervaring weet, wat het betekent, om tot het getroffen gebied eerekend te worden. Moge de ge brachte gaven een troost en pleister zyn op de geslagen wonden, aldus Deken Berden. Kloosterzande heeft de woedende elementen goed doorstaan. De schade in deze plaats valt erg mee, hoewel ook de water vloed zyo sporen heeft achtergelaten. Anders is het met het gehucht De Paal, waar meer dan loo gezinnen zwaar getroffen werden. Het water is hier grotendeels gezakt, maar laat overal alles onder de modder achter, welke opgedroogd, een harde kleikoek vormt op huizen, straten, meubels enz. Drie woningen werden hier totaal vernield en 9 personen werden dood. Wat de andere plaatsen van Hontenisse betreft, Vogelwaarde eu Gronw, h6bben in meer of mindere mate schade opgelopen. Ook hier is het water gezakt. Ia beide plaatsen zyn zes personen gedood. Komende springvloed Met man en macht wordt er nu gewerkt om de gaten in de dijken te dichten. Men vreest een nieuwe springvloed, welke op het einde van de komende week verwacht wordt. Mochten de dyken dan nog niet voldoende hersteld zijn, of mocht met deze springvloed opnieuw storm vergezeld gaan, dan zyn de gevolgen niet te overzien. Dat dit herstellen geen peulschilletje is, mag blyken uit het feit, dat in het nabijgelegen Lamswaarde reeds 40 ooo zakken zand in één dykgat gestort zyn en nog is het gat niet dicht. Melo-polder. Interessant is het dat in de omge ving van Hontenisse een polder gele gen is genaamd Melo polder. We mogen veronderstellen ,dat hiervan de naam Nico van Melo afkomstig is. Zekerheid hieromtrent Is moeilijk te krijgen. Maar aangezien Nico van Zeeuwse afkomst is, is het vrywel zeker dat zyn stamvader of -moeder hier geboren werd. Het getroffen gebied Toen de stoet van wagens Klooster zande, de hoofdplaats van de gemeente Hontenisse binnenreed, had men wel wat ondergelopen weilanden gezien, maar toch niot dat men van waters nood kon spreken. Maar toen de officiële overdracht door de heer Burgemeester aan zyn collega was gebeurd en nyvere dames uit die streek de propvolle wagens aan het uitpakken giDgen, toen werd er een tocht gemaakt door het jetroffen gebied. En toen leerden wij jimburgers de kracht en de wreed heid van het water kennen. In het vlakke Zeeuwse polderland daar aan de schelde, zagen wy de dijkdoorbraken, waardoor het woe dende water het land is binnenge- gust eu alles op zyn weg heeft vernield. Men zag er in het onder gelopen gebied de resten van een geteisterde boerderij, die door een alles verwoestende oorlog niet zwaar der had kunnen getroffen worden. Men zag er de mannen lopen door de ondergelopon weilanden, voetje voor voetje, op zoek naar vermisten, naar vermoeden, met welk een kracht het water daar alles weggeslagen heeft En over de 3 km brede Schelde monding ligt dan de kust van Zuid Beveland. Het is eb en men ziet zelfs van die afstand het water gutsen als woedende watervallen uit de gaten die daar in de dyken geslagen zyn. Om straks, als het vloed is, weer met evenveel kracht naar binnen te slaan en telkens opnieuw de gaten groter te schuren. Maar ook in Zeeuws Vlaanderen is de nood nog lang niet geleden. Zoals wy de ver halen kennen van de oorlog, lopen ze ook hier. Vlak by de Schelde dyk staat een eenvoudige boerderij. Die stond j.l. Zondag practisch geheel onderwater, nu was ze weer bijna droog. Overal de vuile en vieze modder, terwijl de grote schuur ineen is gestort. Aan de dijk is men volop aan het werk en rond het huis loopt de boer. Hy is zijn enig kind verspeeld inde watervloed. Zyn vrouw had het op de vlucht aldoor by zich gehouden, maar toen zy eenmaal struikelde, moi st ze het kind laten vallen, dat meteen door de stroom werd meege sleurd. In een heg trof men later het aangespoelde lykje aan. E-m familie, die alles klaar had staan om de 40-jarige bruiloft te vieren, werd door het water overvallen en vond geheel de dood, Men spreekt van by na droog, als de auto's nog door het water rijden, en men in de grote polders nog slechts hier en daar een droog plekje te vin den is. Aan de meeste polders heeft men echter nog niets kunnen doen en staat het zoute water de vrucht bare klei te verzilten/ Eerst moeten de dyken dicht. Djjken dichten Wie dat niet zelf gezien heeft, dit reuzenwerk, kan zich hier geen voor stelling van maken. Gaten als een flinke boerderij, waardoor het water blyft sijpelen, moeten gedicht worden, Bij eb kunnen de wagens ternauwer nood over de vettige, spiegelgladde dijkwegen om zakken en palen aan te voeren. Eerst moet de rommel geruimd worden en als men by de Scheldedyk flinke schuiten op de dyk geslagen ziet liggen, hele boerderijen verwoest ziet, dan kan men begrijpen welk een rommel dit is. En dan komen de zandzakken, duizenden en duizenden en dan begint het wachten. Houdt hy het... Ia een oorlog kon men in een kelder nog dekking zoe ken voor het vuur, deze mensen moeten echter lydelyk afwachten en mogen niet versagen, op straffe van gehele ondergang. Hier in Zeeuws Vlaanderen kon men zien hoe de stryd van het Zeeuw se volk een geweldig gevecht was en en is tegen de zee, die rijkdom geeft, maar die soms zulke wrede offers vraagt. tocht door het rampgebied heeft op allen een diepe indruk ge maakt. Ellendig en troosteloos is het beeld van de honderden en honderden ondergelopen hectares grond. Maar moedgevend is het beeld van al die werkers en zwoegers, die zich niet gewonnen geven, maar telkens op nieuw proberen te heroveren, wat de zee nam. Duizenden slachtoffers zijn gevallen, maar onversaagd strijdt de Zeeuw voort, gedachtig zyn devies: Ik worstel en kom boven. De hulp die Venray mocht geven, is een ere saluut van ons aan deze stoere wer kers, een gift van dankbaarheid, dat we zelf niet getroffen zijn en een bewijs aan de mensen van Oost Zws Vlaanderen dat we achter hen staan in de de zware stryd die zy voeren moeten. Het was daarom dat we al de dankbetuigingen van Hontenisse af moesten wijzen. Dankbare mensen die intussen hun hele toneelzaal vol textiel gepakt hadden en alle andere goede gaven. Ook het patronaat was gedeeltelijk ingeruimd voor dit doel. Het was en is onze plicht om deze zo zwaar getroffene te helpen. En die volle zalen, die gelukkige dames van het hulpcomité is een bewijs, dat Venray die plicht heeft verstaan. Dat was ook het afscheids woord van Burgemeester en Deken, toen in de avond de koloune weer naar Venray terugkeerde en het was tevens een hartelijk tot weerziens. Wy geven U hier een der verhalen uit de noodgebieden zoals deze door overlevenden zyn opgetokend. We hebben uit deze trieste historie de namen weggelaten en geen plaats aanduiding aangegeven, want in vele plaatsen was het leed van vele slachtoffers gelyk. Een waar verhaal dus, maar slechts één der vele... De stormwind huilde rond de boer dery en rukte aan de luiken. Het spookte erger dan de oude Geert ooit in zyn lange leven had meegemaakt. Rusteloos draaide hy zich van de ene zij op de andere. Hy kon niet slapen en met gespitste oren luisterde hy naar ieder geluid. Hy hoorde het piepen en kraken van de bomen op het erf. In de kamer naast de zyne kuchte Jansje, zyn kleindochtertje van vier jaar. Iq de andere kamer hoorde hy zacht praten, daar sliepen zyn zoon en schoondochter. Max de hond trippelde onrustig heen en weer. Er hing iets dreigends in de lucht vond de oude Geert. Plotseling spitste hy de oren In de verte hoorde hij klokgelui, dat nau welijks boven het geweld van de storm uit te horen was. Wat zou er aan de hand zyn De oude man kon het niet langer in bed uithouden en by stond op en kleedde zich aan. Uit de aangrenzende kamer klonk het stemmetje van Jansje: „Opa!" Geert begaf zich naar haar toe, maakte licht en ging by het bedje zitten. „Kun je niet slapen informeerde hy. „Het waait zo erg en ik ben zo bang" bibberde het kinderstemmetje van onder de dekens „Ga maar lekker slapen, Opa is by j6", trachtte de oude haar gerust te stellen. Het meisje keek hem met grote ogen aan en luisterde naar de geluiden die van buiten doordrongen. Plotseling hoorden zy boven het woedende gehuil van de storm uit een dof gerommel en het huis trilde op zyn grondvesten. Jansje begon te huilen, de oude Geert sprong op en luisterde tot het uiterste gespannen Voor dat by goed en wel van de schrik was bekomen sloeg de kamer deur open en stroomde het water naar binnen. Zonder zich een moment te bedenken, greep hy het kleine meisje en een deken en drukte zich plat tegen de muur. Eruit! Was het enige waaraan hy dacht. In minder dan geen tijd stond de kamer blank en het water steeg zienderogen. Langzaam waadde hy naar de deuropening Nog steeds steeg het water. Het reikte hem reeds tot de knieën. Hy hoorde Max janken en in de kamer van zijn zoon hoorde hy luide kreten Met moeite bereikte hy tegen de stroom in de trap. Met het huilende kind krampachtig zyn armen gedrukt, klom hy de trap op. Op de ruime zolder wikkelde hy haar in de deken en legde haar neer. Toen ging hij weer de trap af om te trachten de anderen te be reiken. Zyn gedachten konden het gebeur de niet ineens verwerken. Hy liep als in een droom. Het water was nog verder gestegen en het klokte ver schrikkelijk daar onder aan de trap. Hy zag hoe in de woedende stroom de hond vocht voor zyn leven en met grote van angst uitpuilende ogen naar hem keek. Hy moest het dier helpen. Maar toen hij enige treden afdaalde voelde hy hoe het water zyn benen onder zijn lichaam wegtrok en dadelijk ging hij weer hoger staan. Waar waren zyn zoon en diens vrouw Hy hoorde niets meer in de kamer. Nog enige tijd bleef de oude man staan en toon hy het hopeloze van de toestand inzag, trok hy zich steeds hoger op de trap terug. Boven huilde Jansje en riep om Opa. Hy ging naar haar toe en trachtte haar gerust te stellen. Het water steeg hoger en hoger. Toen het ochtend werd keek de oude man uit het dakraam en zag zo ver het oog reikte een golvende zee, waarop de jagende wind witte koppen toverde. Het water stond tot aan de daklijst en Geert begreep, dat dit het einde betekende van alles en iedereen in deze streek* In de verte zag hy de boerdery van de buren. Hy keek tot zyn ogen er pijn van deden en meende op het dak iemand te ontwaren. De dag ging voorby zonder eten en drinken. Niets had de oude man kunnen redden dan enkel het kleine meisje, dat nu uitgehuild met een bleek gezichtje hem om eten en drin ken vroeg. In dofie berusting berusting zat hij neer en trachtte het gebeurde te over denken, maar het ging niet. Het was net of hy droomde, een hele onaan gename droom, waaruit hy zo zou ontwaken en zou bemerken, dat het geen werkelijkheid was. Hy kneep zich in de arm om zekerheid te krygen. Ja, het was bittere waarheid en toen drong plotseling de volle ernst van het gebeurde tot hem door en snik kend zonk hy neer op de knieën en bad. Honger en dorst verteerden het weerstandsvermogen van Geert en Jansje. In een hoekje van de zolder zat zy gehuld in haar deken en opa's jas. Bleek en bibberend klein hoopje mens, temidden van het woedende geweld van de natuur krachten. Hongerig greep bet water ook naar haar, maar nog steeds werd zy beschermd door de oude boerdery, waarvan de fundamenten langzaam wegspoelden en afbrokkelde evenals de hoop op redding ia het hart van oude Geert. Al twee dagen stond hij by het dakraam en tuurde over het einde loze wateroppervlak, maar nergens was iets te bespeuren. Alleen meende hy af en toe beweging te zien op het dak van de naburige boerdery. Zouden ze daar nog leven In de middag kreeg Geeert nieuwe hoop. In de verte zag hij een klein vliegtuig aankomen. Het kwam steeds dichterbij en toen zag de oude man, dat de buren nog in leven waren want een van het stond op het dak en zwaaide met een grote witte lap, o, als dit vliegtuig toch eens redding kon brengen Dan kon hy verder voor Jansje zorgen. Ia een flits zag de ozde man een visioen voor zich van een nieuw leven met zyn kleindochter Het vliegtuig kwam op de naburige boerdery toe en daalde heel langzaam. Het was een hefschroefvliegtuig en Geert had daarover wel eens iets gehoord, dat zo'n machine loodrecht kon dalen. Op kleine hoogte boven de boerdery blèef hy hangen en er zakte een staaldraad uit het toestel. Door middel van die staaldraad werden enkele mensen aan boord gehesen. Nu moest hy handelen, want anders vloog het toestel voorby zon der hen gezien te hebben. Met grote moeite klom de oude man uit- het dakraam op het dak. Mee zyn zak doek begon hy te zwaaien en het hefschroefvliegtuig kwam langzaam naderby. „Hoeveel personen?" irformeerde de piloot. „Twee" berichtte Geert, „een klein meisje en ik". „Ik zit vol" maar kom vanmiddag weer terug, antwoordde de piloot. Geert smeekte om hen toch mee t9 nemen, maar er was geen ruimte meer. „Neem dan in ieder geval het kleine kind mee", vroeg de oude man. Na enig overleg werd besloten, dat Jansje mee kon. De lynwerd uitgela ten en even later was zy aan boord. Het vliegtuigje zat nu propvol en de pilcot keek bedenkelijk. Jansje huilde en snikte„Opa, opa" Zij strekte haar armpjes naar hem uit, maar het vliegtuig steeg hoger en hoger en beneden stond de oude man en zwaaide met zyn zakdoek naar het kleine meisje, zyn Jansje, die gered was. Toen het toestel uit het gezicht was verdwenen, keek Geert nog eens om zich heen. Een gedeelte van het huis aan de zijkant was reeds ingestort en hij begreep, dat de verweerd* muren het niet lang meer zouden kunnen volhouden. Toen laat in de middag de hélicop- tére weer verscheen zocht de piloot tevergeefs naar- de boerdery, waar by het kleine meisje bad opgehaald. Wat ronddrijvend houtwees de plaats aan waar Geert gebleven was. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS MAANDAG 9 FEBRUARI Kleuterbureau van 2 tot 3 uur DONDERDAG 12 FEBRUARI Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Ia verband met de ontzettende ramp, welke ons vaderland getroffen heefc en een groot deel van de bevol king in rouw heeft gedompeld en lettende op de beslissing van de Carnavalsvereniging in Venray, heb ik besloten voor de a.s. Carnavals dagen geen muziek of dansvergun- ningen af te geven of verlenging van het normale sluitingsuur te verlenen. De Burgemeester van Venray, Mr A. H. M. JANSSEN. De Actie Yenrayse Blinden is in verband met de nationale ramp tot nader te bepalen datum uitgesteld Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het vak diploma Slagery de heer L Kersten, Blitterswyck. Geslaagd Op het in Venlo gehouden examen voor machine-schryven slaagden de Venrayse dames: Betsie Rongen, Landweertweg en Oda Voesten, Grote straat, voor het diploma Typiste. O. en O. De voordrachtavond van dekunste nares Nel Oosterhout, die Vrydag j 1. Toneelgeheimen van Capek voordroeg, is wel een van de beste avonden ge weest van dit seizoen. We hebben hiel genoten van het kostelijke spel van deze toneel kunstenares, die de verschillende karakters uit dit stuk op overtuigen de wyze wist voor te dragen en het publiek een prachtige avond heeft bezorgd. Nel Oosterhout heeft hier wel dui delijk laten zien, tot welk een spel zij in staat is en deze kennismaking doet naar meer verlangen. O. en O. heefthier 'n uitstekende keuze gedaan. Zakken zand naar het noodgebied Om 5 uur Woensdagavond bereikte de gemeente Venray een verzoek van de militaire Commandant uit Venlo, om zakken met zand te vullen. Contact werd hiervoor opgenomen met de N.V. Gront My, die 's avonds om 8 uur met de bewoners van het kamp Vlakwater willig met vullen 'savond8 reden d het getroffen gebi Venray geeharter Tot diep in di 'het vullen en lad 3000 zakken zan vrachtwagens vei gebied. Ook Donderdag met dit werk bez Meester Go ondci Op i Februari wegens het beret gerechtigde gaan verlaten, j f einde van het scj voor de klas bly. dat ruim 40 jaar* Meester Gooren! onderwys ook in zyn sporen heeft twiifeld by zijn a' dankwoordje te h Kind dronk yo Zondagavond dr. van de heer S. te pas gezette thee. worden ingeroepe, overbrenging na. noodzakelijk. Handb'i De uitslag vsj zaal Schellen vi; waren als volgt Iste 2\ St Anna-St Antoni: De Eendracht-Di, St Sebastiaan—St St Joris—St Oda St Joris—St Antoi lie Zfc De Eendracht—Dii St Joris—St Oda St Sebastiaan—Dii St Joris-St Ann? De Eendracht—St' St Antonius—Dia St Sebastiaan—P* De Eendracht—aS Vrijdag 27 Febc stryd gehouden v prijzen zullen woi Yollei De Volleyclub v te Merselo, neemt: tournooi te Horst, zal duren. De wedstrijden dagen gespeeld in] het gunstigst gels nemende clubs. Bij de eerste Merselo een goed! De eerste uitsla? Jonge Tuinders Va Merselo—Horst II Merselo—Jonge Tu Komende Zonda tegen Bergen I er" Daar er nog t voor deze sport, n< gaan beoefenen bij Rectoraat St. Ail VK ZondagSexag van gebed en boe:< ramp. 7 uur gel. t 7.30 leesmis tot j offers v d. watem hoogmis tot boete uitstelling tot 4 n Maandag7,30 fe van oen zieke. Dinsdag7.30 l Antonius tot interl Woensdag7 3ii fam. Reintje8 Lerrn Donderdag7 3» Bovee en Johanns Vry-iag: 7 30 lees fam. Spreeuwenbe*! Zaterdag7 30 Ik van Ooi, echtg er. Biechtgelegenheid 7.30 Lof t e v. Matii A s. Zondag uit voor de kerk. De li; heeft opgebracht J Aanbiddingsuren <p van li tot 12 uu van 12 tot uir. Jongere Gemeensm van i tot 2 uun van 2 tot 3 uurs broek, Kluts en J>i van 3 tot 4 uur 8elsteyn. Dbuka d.- Nog zelden zag m komst in een vergtc j.l. toen de grote Venray in Huize „Bt de jaarlijkse Derde Oi Het was voor de; haar bestaan, de ie e n buiten kerkeli gehouden werd.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2