GROTE RAMP TEISTERT NEDERLAND Geen Carnaval De afgelopen week! 40-Jarig bestaan van de Venrayse Middenstand Duizenden mensen dakloos Honderden mensen verdronken ORGELHOEKJE BEL BIJ BRAND 392 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 No. 6 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG 11 PEEL EN MAASÜ DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPïTRT AH VOOR VPN PAY PN OM^TRPïCFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 CéCtI\.DLt±\U V WIS. VDni\HI UIVIO 1 PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Toen Zaterdagavond de regen kletterde tegen de ramen en de wind huilde om de huizen, dacht niemand in Venray er aan, dat aan de andere kant van Nederland zich een drama aan het voltrekken was en dat een ramp over ons land kwam, zoals we sinds de Middel eeuwen niet meer hebben gekend. Een springvloed teisterde West-Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland en de Nederlandse kust. Het water, waaraan zulk een groot deel van Nederland is ontrukt, was bezig zyn oude plaats en rechten weer te heroveren. En dat alles ten koste van honderden mensen levens, ten koste van huis en haard. Het werk van honderden jaren werd in één slag vernietigd. Dijken scheurden open, boerde rijen en dorpen verdronken en het water bestormde argeloze mensen, die als wy rusten. In deze afgelopen week is er veel ellende over ons kleine landje aan de zee gekomen. De zee heeft zich een wrede vijand getoond. Zo is deze hele week gevuld ge weest met de berichten uit de geteisterde gebieden. Een stroom van ellende is over Nederland uitgestort en nog scbynt geen einde gekomen te zyn. Wy leven hier betrekkelijk vreedzaam, kennen de kracht van de zee niet, weten ternauwernood iets af van de betekenis van een storm, maar wie de verslagen heeft gehoord van wat zich daar afspeelde, wie de foto's heeft gezien van wat daar gebeurde, wie de verhalen heeft gelezen van mannenmoed en opoffe ringsgezindheid, die heeft toch even iets moeten wegslikken. We weten zelf aan de lijve, wat het betekent evacués te zyn, wat het betekent verdreven te worden, met achterlating van alles. Alleen staan deze mensen er nog beroerder voor. Zy hebben huD huizen zien ineenstorten, zien verdrinken en hun grote vraag is evenals toen wanneer zullen wy weer terug kunnen Tienduizenden ha vruchtbare grond zyn overstroomd door het opgejaagde zeewater. De schade aan woningen, gebouwen, fabrieken, straten, steden en dorpen is met geen millioenen te schatten. Duizenden stuks vee zyn vei dronken en schepen vol cadavers worden nog dagelijks vervoerd. Men schat dat meer dan 50 ooo personen zullen moeten worden ge evacueerd. En het aantal doden blijft stijgen. Op het ogenblik dat wy dit schrijven, wordt reeds het cijfer 1300 genoemd. Wie kan de ellende, beschrijven, die deze gruwel der verwoesting over ons land bracht? Hulp Maar met man en macht is gewerkt geworden en is alles in het werk gesteld om te redden wat mogelijk is. Tot ver in het buitenland toe is men spontaan hulp aan komen bieden en zo werken naast de Neder landse militairen, Belgen, Fransen, Engelsen en Amerikanen mede om te redden, wat nog te redden is. De handen gingen ineen en in de korst mogelyk tyd werkten de hulp organisaties met een souplesse, waar over men verbaasd stond, daar toch geen eDkele instantie op een dergelijke grote ramp berekend was Millioenen zandzakken werden aan gevoerd, gevuld en op de bedreigde plaatsen gebracht. Iedere dijkdoor braak vond mannen en vrouwen paraat om zich tegen het water geweld te blijven verzetten en welk een voorbeelden van heldenmoed en opofferingsgezindheid zullen later, als dit alles voorbij is, misschien voor een deel bekend worden. Gelukkig heeft deze springvloed ook andere springvloeden verwekt nl. een diep gevoel van medelijden en een spontane bereidheid om op de een of andere wy'ze te helpen. Een der mooiste eigenschappen die de mens siert is daarmede zuiver en klaar naar voren gekomen. De natio nale verbondenheid is weer in al haar kracht aan het licht gekomen en overal waren helpende handen. Ook Yenray Ook de gemeente Venray heeft zich van zyn beste zy'de laten zien. Reeds Zondagmiddag werden zowel in de kom als in de verschillende gehuchten plannen beraamd om de duizenden daklozen te helpen. In Oirlo werd al een rondgang langs de huizen gehouden en werden niet alleen stapels linnengoed, kleding en dekking opgehaald maar ook een groot bedrag aan geld. Evenzo ge beurde in Merselo. Intussen werd Provinciaal een en ander geregeld opdat alles zo goed mogelyk zou ver lopen. In de kom werd Maandagmorgen een vergadering op het Gemeentehuis belegd, waarby uitgenodigd waren vertegenwoordigers van de charita tieve verenigingen, Rode Kruis, Groene Kruis, jeugdbewegingen en Bond zonder Naam. Hierby was tevens tegenwoordig de heer Deken en de heer Burgemeester. De heer Laurensse was als ver tegenwoordiger van het Nationale Rampenfonds de voorzitter en ondor zyn leiding werden plannen beraamd voor het inzamelen van goederen en geld. Maandagmiddag trok dan een ge luidswagen door het dorp en even daarna kwamen studenten van het Gymnasium de goederen opbalen. St. Jozef had bereidwillig pakruimte afgestaan, maar weldra bleek dat de vloed goederen zo groot was, dat onmogelyk daar alles geborgen kon worden. De dames van Vincentius, die voor sortering van de meegegeven goederen zorgden, stonden voor een schier onmogelijke opgave. De acties zowel in de kom als op de gehuchten bracht een dergelijk groot aantal, dat in alleryl de nieuwe ambachtsschool als pakhuis in gebruik moest worden genomen. En inderdaad kon men van pakhuis spreken. Meer dan 25'vrachtwagens goederen werden opgehaald, en het is verblijdend te constateren van welk een kwaliteit dit goed is. Jassen, costuums, schoenen, dekens, beddegoed, onder- en bovenkleding voor groten en kleinen, sokken en kousen, japonnen en mantels, kortom een overvloed heeft Venray geschon ken voor de noodlijdende evenmens HONTENISSE 25 Vrachtwagens vol kleding en beddegoed.... Maar dat was nog niet alles, want daags daarna werd weer rondgegaan, nu om geldelijke giften. Nog is niet alles binnen, maar meer dan f 18 000 heeft Venray naast de eerste gaven er nog bovenop gelegd. Op bovengenoemde vergadering werd gevraagd, of we niet een of andere zwaar geteisterde gemeente konden adopteren. Het Provinciaal Bestuur stond daar niet onwelwillend tegenover en zo viel de keuze op 't Zeeuwse plaatsje Honteni8se, wat zeer zwaar getroffen is. Zo zyn hier oa. negen personen verdronken. De bevolking is voor het overgrote deel katholiek en vindt zyn bestaan hoofdzakelijk in de land bouw. Hontenisse is de verzamelnaam van de dorpjes Kloosterzande, Groene dijk, Terhole en Lamswaarde. Het eigenlijke Hontenisse, waaraan deze gemeente haar naam ontleend, is by een overstroming van de Schelde in 1500 geheel verdwenen. Het was nu zaak contact te krygen met de Burgemeester dezer gemeente, maar dat was geen peulschilletje. Het duurde tot Maandagavond voor dat contact kon worden gekregen met de magistraat van deze zwaar getroffen gemeente. Hy had intussen van de adoptieplannen via de radio gehoord en toonde zich zeer verheugd over alles, wat de gemeente Venray voor zyn streek zou kunnen doen. Afgesproken werd een lijst op te maken van het meest noodzakelijke en zo ging Donderdagmorgen vroeg de reis naar Hontenisse, via België, beginnen. Over de aflevering der goederen, hopen wij U nog een verslag te kunnen uitbrengen. Yerdere acties zullen nog ondernomen worden. We hebben al gehoord van een bridge drive, terwijl in verschillende kerk dorpen toneelvoorstellingen ten bate van Hontenisse zullen worden ge geven. Nog dagelijks komen aan de Ned. Credietbank en ten Gemeente huize aanmeldingen binnen voor giften of goederen, Mochten er onder onze lezers nog mensen zyn, die iets willen afstaan, laten zy dit dan brengen naar de nieuwe Ambachtsschool, terwyl op de Ned Credietbank een rekening is geopend voor het Nationaal Rampen fonds. Zo ry'st uit deze droeve ramp, uit die onheilspellende watermassa, uit al die ellende dan nog een lichtstraal, namelijk de spontane hulp, die van alle kanten geboden wordt, het mee leven van alle niet geteisterden, dat zich uit in meer dan sympathiebe tuigingen. Dat Venray, geleerd door de les in het verleden, toen het zelf in bittere nood zat en de helpende hand kreeg toegereikt, hier nu ook zijn aandeel in genomen heeft, doet goed en toont aan, dat het weet, wat haar plicht is. Ook over enkele weken, als, naar we hopen, de toestand meer over zichtelijker zal zyn, als heden. Het Bestuur van de Vastelaovesclub „De Piëlhaas" te Venray heeft besloten, in verband met de grote rampen welke ons land hebben getroffen, dit jaar geen feestelijkheden te or ganiseren met de Vastenavond. Dit houdt derhalve in, dat geen prinsen- bal gehouden wordt op a.s. Maandag en verder dat gedurende de Vastenavonddagen geen in stallatie, optocht en boerenbruiloft zullen wor den gehouden. Het vertrouwt dat het Venrayse publiek dit besluit zal billijken. Nadere richtlijnen zullen van gemeentewege belanghebbenden bereiken. Over de financiële afwikkeling zal met de betreffenden overleg gepleegd worden. Men kan een overzicht over hetgeen zich in de afgelopen week in ons land heeft afgespeeld moeilijk anders beginnen en eiödigen dan met een herinnering aan de ramp, die in de nacht van Zaterdag op Zondag is begonnen zich te voltrekken en zich de daarop vozende dagen met een angstaanjagende snelheid voltrokken heeft. De springvloed, de Noorderstorm en de toevloed van water uit de grote riviereD, hebben in een vry zelden voorkomende combinatie een ramp over ons land gebracht, als in de geschiedenis bijna nooit is voorge komen. Wy leren in de vaderlandse histo rie, hoe reeds in M2i de „Elisabeths- vloed", het Zuidelijke deel van ons land heeft getroffen en daar veel slachtoffers heeft gemaakt. Maar toen was Nederland nog lang niet zo dicht bevolkt als heden, toen waren de middelen om het bewonen van gevaarlyke plaatsen niet zo groot en was onze ontginning niet zo gedurfd als heden ten dage. De voortgang der techniek heeft ons vele stoute plannen in de loop der eeuwen doen uitvoeren, als de bedyking van de Zuid Hollandse eilanden, gedreven als wy waren door de behoefte van een zich steeds uit breidende bevolking. En zo is het mogelijk geworden, dat de krachten der natuur, die niet geheel te bedwingen zyn, toch in de eerste maanden van dit jaar honder den mensenlevens heeft gekost. De ellende, die deze storm en de springvloed over ons land hebben gebracht, is niet te schatten. De schade van materiële aard zal vele honderden millioenen guldens gaan bedragen. Zal de werkloosheid verdwijnen De consequenties van de ramp zul len voor ons land van verstrekkende betekenis zyn. In de eerste plaats zal de hulp uit het buitenland, welke wij kortgeleden hadden geweigerd, toch moeten wor den aanvaard De Verenigde Staten zullen deze verandering niet ten kwade duiden, daar zij wel hebben ervaren, dat wy liever op eigen benen staan, dan met een al te grote gemakzucht op de weldadigheid van anderen dry ven. Maar het hele probleem der weder opbouw komt nu in een geheel nieuw stadium 1 Durfde men by het aankomen van Minister Witte aan het Departement van Wederopbouw rustig zeggen, dat hy een aflopende taak te vervullen had, thans staat vast, dat hy een nieuw titanenwerk voor zich heeft gekregen. De situatie in de bouwnijverheid alsmede de daar dreigende werkloos heid zal geheel worden opgeheven, indien de aanvoer van materialen en de voorraad aan buitenlandse betaal middelen ons in staat stelt, bet werk aan te pakken. In verband met het verloren gaan van enorme hoeveelheden goederen, die het leven mogelyk en aangenaam maken, zal een verhoogde productivi teit aan de dag treden. De Nederlandse industrie zal zoveel mogelyk trachten te voorzien'in de behoeften, maar mag tegelijkertijd niet verslappen by haar inspanningen om uit de export de middelen te verkrijgen, nodig voor het aankopen van de onmisbare grondstoffen. Een ramp van dergelijke omvang zal zonder twijfel ook een merkbare invloed uitoefenen op de Nederlandse economie Waarvan weer een heel belangrijk onderdeel is: de voorziening van onze aardappelen, tarwe, veevoeder, melk en bepaalde industrieën producten. In de agrarische sector treedt dan direct een grote verschuiving op door het verloren gaan van enorme hoe veelheden vee, koeien, paarden en varkens. Zuid Beveland is voornamelijk een landbouwgebied, evenals Schouwen en Duiveland, beide gebieden nu zyn door het zilte water voor geruimen tyd niet te gebruiken, afhankelijk van de tyd, dat het water geheel zal verdwenen zyn. Schouwen had ook grote betekenis voor de veeteelt, daar het voor een derde gedeelte uit grasland bestond. De oesterteelt van Ierseke en de mosselteelt van Bruinisse, Tholen en Philipine zullen wel zulke enorme schade hebben geleden, dat een her stel geruime tyd zal duren. De Zuid-Hollandse eilanden, welke zeer zwaar van de watervloed te lijden hebben gehad, bestaan in hoofdzaak uit vruchtbare klei en hebben dus voor onze voedselvoorziening grote betekenis, zy vallen als producenten uit. Op Goeree en Oveiflakkee overheerst de akkerbouw sterkj alsmede in het Zuid-Westelijk deef van de Hoekse- waard. De veeteelt heeft zich op de eilanden Voome en Putten, vooral de laatste tientallen jaren sterk ontwikkeld. Een ding is by dit alles een geluk, dat de bevolkingsdichtheid in deze gebieden meestal voor Nederlandse verhoudin gen vry laag is, waardoor het aantal slachtoffers natuurlijk meer beperkt is gebleven, dan wanneer de dichte centra meer Noordelijk getroffen waren geworden. Maar men moet tenslotte niet de andere gebieden van Zuid-Holland vergeten, waar zich meer industrie had gevestigd: Sliedrecht, Dordrecht, Papendrecht. Langs de Maas van Rotterdam af zyn vele industrieën getroffen, niet in het minst de olie raffinaderijen van Pernis. In dit opzicht heeft ook onze indus trie te lijden gehad en zal de benzine voorziening met moeilijkheden te kampen krijgen. En dan is er tenslotte West-Brabant dat ook zwaar getroffen is. De Spoor- wegen hebben voor vele millioenen aan schade, maar zy vertrouwen er op het herstel zo spoedig mogelyk ter hand te kunnen nemen. Nu de spoor dijk van de Moerdijk af aan weerszijde van de brug nog onder water ligt en veel meer zuidelijk vele trajecten zyn ondermijnd, is het nog niet mogelyk op dit ogenblik een overzicht van de schade te hebben. Het West-Brabantse gebied dat al tyd al last van het water had en vele jaren heeft moeten wachten tot er voor betere afwatering zou worden gezorgd, bestond voor byna de helft van landbouw, doch ook ruim 3i pet van de bevolking waö in de industrie werkzaam in de jaren, die de crisis vooraf ging. Later is door de industrialisatie van West-Brabant een groter deel van de bevolking in de industrie te werk gesteld en een betere structuur ge schapen. De middelindustriën hadden in dit gebied hun kansen gekregen en de welvaart, die er nooit erg hoog is geweest, begon hier te ontluiken. Het is te verwachten, dat na de radicale verklaring van de regering een krachtdadige hulp aan de getrof fen gebieden zal worden geboden, opdat zij spoedig in staat zullen zyn hun dapper bestaan voort te zetten op een peil, dat in overeenstemming is met de moed, welke zy altijd heb ben getoond. Sobere Tiering De berichten uit Zuidwest Neder land, deden Zondagmorgen reeds het ergste vermoeden en waren daarom aanleiding om de feestviering van het 40 jarig bestaan der Middenstand, zo sober mogelyk te houden. Toch heeft men Zondagmorgen op de receptie van het Bestuur nog ge legenheid gekregen om tefeli citeren en van deze gelegenheid is gretig gebruik gemaakt. Het was in Lunchroom Verheugen in een minimum van tyd vol en het deftig in het zwart gestoken Bestuur van de afdeling Venray, had dan ook vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Er was een schat van bloemen en ook andere cadeaux, terwyl ook de jubilarissen de heren Fonck, Beerkens, Jeuken en Poels, op de receptie aan wezig waren. De Hoogeerw. Heer Deken sprak als eerste een felicitatie uit, waarin hy duidelyk naar voren liet komen, dat ook de geestely'kheid het grote belang van een goed georganiseerde Middenstandsvereniging kent en waar deert. Hy dankte de vereniging voor al het werk, wat zy hebben gedaan, niet alleen om hun eigen stand hoger op te brengen maar ook in het alge meen belang, waarby hy vooral dacht aan de Handelscursus, die ook voor vele niet middenstanders van groot belang is. De heer Burgemeester prees in de vereniging de kracht en de moed, die er mede oorzaak van was, dat Venray na de oorlog een groot winkelcentrum is geworden en zulke prachtige straten en winkelpanden bezit. Hy vertrouwde, dat de in de afgelopen jaren gegroeide samenwer king van Gemeentebestuur en Midden stand in de toekomst niet alleen mocht blyven bestondigd maar nog meer zou uitgroeien tot heil van onze gehele gemeente. Gedecoreerd Pastoor Loonen uit Venlo, geestelijk adviseur van de Limburgse Midden standsbond kwam namens het bestuur van deze Bond zyn gelukwensen aan bieden. Hy prees de Venray se afdeling voor al het werk, wat in de afgelopen jaren hier is gedaan. Zo wees hy' er op, dat Venray sinds 1935 byna f 13 ooo,— aan Santos beeft gegeveD. Santos heeft op zijn beurt ook Venray niet vergeten en heeft hier meermalen kunnen helpen. Hij vertrouwde, dat ook in de toe komst de Venrayse afdeling zou blyven groeien en werken en deelde mede, dat het Bestuur had besloten de heer Derksen, mede om zyn ver diensten als hoofdbestuurder het ere- insigne te verlenen van de Limburgse Bond. De Directeur van deze bond spelde de heer Derksen dit insigne dan op. De heer P. Schoester bood namens de K.A B. zyn gelukwensen aan en presenteerde, naast de bloemen, ook zyn medewerking, opdat eendrachtige samenwerking van alle standen in Venray nog veel zou kunnen bereikt worden. De heer Derksen dankte als Voor zitter alle sprekers en aanwezigen voor hun felicitaties en hun welwil lendheid. Hy deed een dringend beroep op de samenwerking, die onder de katholieken vooral bittere noodzaak is, wil de eenheid, die grote macht niet verloren gaan. Feestarond afgelast Dinsdagmorgen werd in de St Petrus Banden een plechtige H. Mis opge dragen door de adviseur Kapelaan Kapelaan Keyzers. By de daarop volgende koffietafel besloten de aanwezigen unaniem in verband met de steeds slechter wor dende berichten vanuit het noodgebied, de feestelijke vergadering, die 's avonds zou gehouden worden, uit te stellen tot nader te bepalen datum. Dit gebeurt ook met de huldiging van de vier jubilarissen. Het 40 jarig bestaansfeest van de Middenstandsafdeling werd verder nog gekenmerkt door een fotowedstrijd Wie ben ik die vooral by de jeugd Ie nodige belangstelling wist te wekken. Men heeft nog twee weken tijd om naar een oplossing te zoeken. De feestverlichting, die het aardig deed, heeft van de storm wel wat te lyden gehad maar de schade kon betrekkelijk vlug worden hersteld. Verloofden-cursus Ook dit jaar zal er voor het deke naat Venray een verloofdencursus gegeven worden op de Woensdagen van de Vasten. Evenals vorig jaar zal deze cursus geleid worden door Pater Lucinius Verby. Opgemerkt dient te worden, dat de cursus UITSLUITEND bestemd is voor die verloofden, die NOG DIT JAAR hopen te trouwen. Degenen die hieraan wensen deel te nemeD, worden verzocht hun naam en adres (s.v.p. duidelykop te geven aan Pater Licinius, Paters- klooster, Venray. Patronaat Zondag is patronaat op de gewone tyd. Wij vestigen nog eens de aan dacht, ook van de ouders, erop dat de jongens van groep II eerst naar het Lof van 5 uur behoren te gaan. Dienstplichtigen retraite Het is in Venray al jaren zo, dat jongens die goedgekeurd zijn voor de militaire dienst, byna allemaal een dienstplichtigen-retraite meemaken. De ouders begrypen wel hoe hun jongens dat goed kunnen gebruiken; ze zyn dan voorbereid op jiet volle leven. De patroons hebben ook altijd goed meegewerkt doordat ze hiervoor vrij gaven. Zo moet het ook blijven. Van 24—27 Februari wordt weer een dienstplichtigen retraite gegeven in Venlo. Men geve zich zo spoedig mogelyk hiervoor op bij Pater Domitius. De Kleine Apostel Deze week wordt „De Kleine Apostel", het mooie boekje van de H. Kindsheid, bezorgd. Het abonne mentsgeld voor 1953 moet nu worden betaald. Het is 50 cent voor een heel jaar; het is bijna voor niets. Nieuwe abonnementen kaD men opgeven by de zelatricen. 7.30: Jeugd-H. Familie Heden Zaterdagavond, na het Lof van 7 uur, dus ongeveer half acht, bijeenkomst in de Parochiekerk. Trouwe opkomst a.u.b. We hopen dat de ouders blijven meewerken. Derde Orde-mededelingen Reeds 17 personen hebben zich op gegeven voor de „REIS NAAR DE REES" op 12 April. Als U niet teleur wilt gesteld zyn, moet U zich zo spoedig mogelyk opgeven. Het zal een blyde en Franciscaanse bedetocht worden. Na de goede afloop van de buiten kerkelijke vergadering van Zondag j.l„ ligt het in de bedoeling, in de loop van het jaar meer van die ver gaderingen te organiseren. Er ontbreekt ons nog 'n behoorlijk vergaderlokaal, waar we altijd terecht kunnen. Komt tijd, komt raad. We hopen er nog altijd een te krygen. Maandag over een week, dus op Maandag 16 Februari, is het bijeen komst voor de aspirantleden. Koord en scapulier, handboek en insignes zyn te verkrijgen bij Piet Billekens, Langstraat. In verband met de ontzettende ramp, die een groot gedeelte van ons land heeft geteisterd en de om vang van het leed, dat nog niet is te overzien, menen wy, dat 't gepast is, deze week op niemand een beroep te doen op 't Orgelfonds. Wy volstaan met de.verantwoor ding: Vorig bedrag f 11267.30 N. N. f io.- Offerblokken Parochie kerk f «43 Totaal f 11283 73

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1