TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS ZAANSE KOEKEN 25 ALBERT HEIJN 40 jaren Middenstandsvereniging in Venray. BOFFIE KOFFIE Emigratie naar Zuid-Afrika De Negen Dinsdagen ZAANSE KOEK NU weer (van 29 Jan. t/m 4 Febr.) A.H.Thee 1.73 1.83 1.88 2.04 ZATERDAG 31 JANUARI 1953 No. 5 Z\Z: VIER EN ^ZEVENTIGSTE JAARGANG In 1913 vaardigde Mgr. Drehmans, toen Bisschop var. Roermond, de heer A. Kellenaers uit Leiden af, om in geheel Limburg propaganda-speeches te gaan houden, om zo tot oprichtiDg te komen van plaatselijke midden standsverenigingen. Zouden deze er eenmaal zijn. dan kon een Diocesane Middenstandsbond opgezet worden als overkoepelend orgaan. De reden waarom dit gebeurde, zullen we direct bespreken. De toenmalige kapelaan Smeets had in Peel en Maas een oproep geplaatst voor een dergelijke avond in Venray, op 13 Februari, en dat er belangstelling voor bestond, bleek wel uit het feit, dat de Patronaats zaal goed bezet was. De heer Kellenaers hield er zijn speech en wist zo goed te praten, dat staande de vergadering 39 leden zich opgaven. Deze mannen van het eerste uur waren: M. Claassens, J. Tillemans, J. Bek kers, G Ambrosius, L. Verbeek, P. Klaassens, Th. Pouwels, H. Look, P. Beerkens, Th. Jacobs, W. Winters, J. Gossens, Mart. Goumans, Jac. Fonck, J. Verriet, H. Slits, Th. Hoedemakers M. Berkens, W. Betrams, J. Jeuken, F. Beckers, H. Heling, W. Laurensse Th. Janssen, Jac. Schaeffers, H. Poels G. Hoeijmakers, P. Schols, G. Wintels J. Vermeden, F. Michels, P. Lau rensse, L. Wijnhoven, J. van Dijk, M. van Aarssen, Th. Michels, Hub. Custers en A. van de Pas. En daarmede was de oprichting van een Venray se Middenstandsver- eniging een feit. WAAROM De opkomst van de industrie op het einde van de 19de eeuw, had de schakel tussen producent en consu ment, de middenstand een voorname taak toegekend, een taak, die eervol, maar ook zwaar was. Zwaar, mede doordat van buiten uit aanvallen werden gedaan door de grootbedrijven on de opkomende co- operatie, van binnen uit door de moordende concurrentie onderling en de beunhazerij. Vanuit de zaakjes met duizend en één artikelen, met daarnaast café on of boerderij ont stonden langzaam maar zeker winkel panden, waarin men zich toelegde op de verkoop van artikelen uit een speciale branche, doordat de steeds maar elkaar opvolgende uitvindingen meer levensbehoeften schiep, die door een opkomende reclame gestimuleerd werden. Als dan de wereldoorlog no. een uitbreekt, dan is er in de loop van de jaren een groot aantal mensen gekomen, dat voortaan als midden stand wordt aangeduid, echter geen blok vormt, maar individueel de ver schillende moeilijkheden hebben op te lossen en intussen elkaar nog bevechten en beconcureren. En zo was het heus geen wonder, dat de toenmalige Bisschop van Roermond een dergelijk initiatief nam, een initiatief, dat in Venray direct, weerklank Avond. De eerste jaren Het was Willem Winters, die het eerst de voorzittershamer hanteerde en de nieuwe vereniging door het eerste moeilijke jaar heen hielp. Al direct werden acties onderno men om in Venray een handelscursus te krijgen, acties, die eerst in 1916 slaagdon, omdat toen èn het Rijk èn de Gemeente toestemming gaven. Er werden acties ondernomen tegen de coöperaties en de gasprijzen. Een der eerste besluiten was om voortaan ieder half jaar de rekeningen in te dienen in plaats van jaarlijks en dat ondanks hêt protest van de Gemeente, die hier helemaal niet mee accoord ging. Men ging zelfs zover een zwarte lijst te maken en met het weigeren van Duits geld, waardoor men alweer last kreeg van do Gemeente, die haar werklui met geen ander geld wenste uit te betalc-n. En het was ook de Gemeente, die de eerste ruzie ver oorzaakte. De Burgemeester zei in een Raads vorgadering naar aanleiding van vorenstaande, minder aardige dingen over die middenstand en in plaats dat een Raadslid, die tevens onder voorzitter van de Middenstandsbond was, hiertegen krachtig protesteerde, zat hy mee te lachen. Toen daverde er protesten, kwam er grotelijks ruzie en toen d6 kruit damp opgetrokken was, waren zowel de voorzitter als de ondervoorzitter gesneuveld en had de heer A. de Haen voortaan de teugels in handen. Maar voor het zover was, waren de gilden al opgericht en werd een kleine boekboudcursus gegeven. Bovendien werd er hard gevochten met van Gend en Loos, die karren gebruikte voor het vervoer van de goederen naar en van het station, waardoor deze veel te lijden hadden. De oorlogsjaren brachten toen nog weinig beslom meringen mede voor onze midden standers. A'leen de kwaliteit van de goederen liep iets terug, terwijl aan de andere kant ook weer. meer geld beschikbaar was. Toch werden toen al plannen ge maakt voor een betere credietregeling, plannen waardoor de oprichting van de Hanzebank slaagde. We zien dan acties voor contante betaling en ook toen al was de Zon dagssluiting meermalen een punt op de agenda. We zien dan de deelname aan de Katholiekendag, waarbij de secretaris A. van de Pasch, wel heel somber opmerkt in zijn notulén: De midden; stand deed maar ding: nl. zij schitterde door afwezigheid en liet het bestuur met de geachte sprekers alleen staan. Maar over het sluitingsuur werd dikwijls zeer fel gevochten en over eenstemming was schijnbaar niet te krijgen, want iedere vergadering op nieuw regende het klachten. Begin 1917 had de vereniging reeds 88 leden. De Handelscursus was het jaar daarvoor al gestart met 48 leei- lingen. Verder werd stevig gevochten tegen de steeds onbillijker wordende gasregeling en tegen een onwillige gemeente, die nog maar steeds een jaarlijkse rekening wenste. Begin 191s telde de vereniging al 112 leden. In dat jaar zien we de gilden zich uitbreiden en zo de latere vakorganisaties ontstaan. Ook werd de Rabatzegelvereniging opgericht, waarvan de leden bij contante betaling zegels uitgaven, maar door geknoei van leden en vooral bestuursleden, zo merkt de secretaris in zijn jaar verslag op, liep deze weldra op een dood spoor. Een nieuwe actie werd ingezet tegen het fooienstelsel bij betaling van jaarlijkse of halfjaarlijkse nota's, maar hoewel de vergadering eenparig besloot tot afschaffing hiervan, blijkt wel uit latere verslagen, dat men zy^ woord allesbehalve gestand deed. In 1918 werd „Santos" opgericht en sindsdien heeft dit fonds ook steeds de belangstelling gehad van de Venrayse Middenstand. R.K. Middenstandsbond Reeds onder de oorlog probeerde men te komen tot een behoorlijke diocesane regeling. Doch in de loop der jaren waren er nogal wat fouten aan het licht geko men en vooral de afd. Yenray wist de verschillende fouten aan te wijzen. Het was dan ook mede op haar aan dringen, dat in de twintiger jaren een algehele reorganisatie plaatB had. De onderlinge samenwerking dei- standen werd voor een deel verbeterd door oprichting van een commissie met afgevaardigden uit al deze stan den. Boekhoudcui sussen werden er georganiseerd, daar de fiscus in de na-oorlogse tijd de banden nauwer ging aanhalen en een bureau voor advies werd ingesteld. De Hanzebank kreeg een nieuw gebouw, een middenstandsbibliotheek werd opgericht, de gilden bloeiden. De import van Duitse goederen, die hier voor een prik werden verkocht, plaatste de middenstand andermaal voor grote moeilijkheden, dio tot in Den Haag werden uitgevochten en ten leste werden overwonnen. 1920 bracht de heer H. Verheugen als Voorzitter, de heer Wintels als secretaris. Het bracht tevens de op richting van de kring Venray-Horst en de strijd tegen de winkelsluitings wet, -waarbij bv. twee vergaderingen lang werd gevochten of de 193 Maart een Zondag was, ja of nee. Toen een der middenstanders op merkte, dat het hoogstens een zuipdag was voor de timmerlui, scheelde het geen haar of al de timmerlieden wa ren uit protest gaan lopen. Zoveel koppen... We zijn speciaal op deze eerste jaren van het bestaan de Venrayse Middenstandsvereniging wat dieper in gegaan, omdat hieruit wel blijkt, dat alles nog lang geen koek en ei was. Ontstaan uit bittere, maar dikwijls nog niet begrepen noodzaak, vlak voor de grote Wereldoorlog, hebben ver schillende idealisten gewerkt en ge ploeterd om de neringdoenden by elkaar te brengen om zo te proberen samen de strijd aan te binden tegen het grootbedrijf en de coöperaties, tegen beunhazerij en eigenbelang. Dat het hen is gelukt al deze mensen, waarvan de een zijn dood, dikwijls voor de anderzyn brood was, waar zoveel verschillende belangen op verschillende terreinen dikwijls lijnrecht tegenover elkander stondeD, is een niet geringe verdienste. Want wij zien tegenwoordig een veol ge moedelijker verkeer, een heel wat betere samenwerking, maar we moecen niet vergeten, dat de toestanden een 40 jaren geleden heel anders lagen. Men kan by bovenstaand overzicht wel eens lachen en zich afvragen, waar die mensen zich toen dik over gemaakt hebben, maar we mogen niet vergeten, dat het feit, dat er vandaag nog een middenstand is, medo te danken is aan deze werkers van het eerste uur. Men kan lachen over een winkel- sluitingsherrie, maar is het vandaag de dag veel anders. Men kan lachen over contante betalingen, fooien en kortingen, Duits gelden halfjaarlijkse rekeningen. Maar liggen nude pro blemen veel anders Vakopleiding, middenstandsdiploma sanering, eredietwaardigheid, het zijn allemaal feiten, geboren uit acties van deze mensen, die de ongebonden heid van die jaren hebben weten om te zetten in samenwerking, orde en regelmaat. Teleurstellingen zyn daarbij niet achterwege gebleven. We denken daarbij aan het faillis sement van de Hanzebank, waarvoor de middenstand eerst zo geijverd had en later de dupe werd. Er zyn jaren geweest, dat onze middenstandsvereniging dood scheen, maar desondanks draaide een vlotte handelscursus, waarvan ook velen buiten middenstandskringen hebben geprofiteerd. Van de andere kant zien we de organisatie groeien in landelijk ver band, nauwere samenwerking mot de R. K. Staatsparty. In 1925 zien we de deelname aan de grote tentoonstelling van do L.L T B. in het patronaat, die een groot succes werd, de acties voor electrici- teit, betere spoorverbindingen, telefoon en telegraaf en met de groei van Venray, waaraan de middenstand een werkzaam aandeel had, zien we de groei van de Venrayse winkelstand. 40 jaar Wie deze 40 jaren met zyn lief en leed, met zyn vele moeilijkheden en met zyn hoogtepunten ziet, die ziet ook de groei van onze middenstand, die Venray hebben weten op te wer ken tot het winkelcentrum van deze gehele streek en die kosten noch moeiten hebben gespaard om Venray meer stadse allures te geven. Hun winkels zyn voor het overgrote deel up to date, hun service goed, terwijl voor elk wat wils hier te krijgen en te koop is. Vele wensen zyn nog onveivuld. We denken slechts aan de nood der middengroepen. Maar Venrays middenstand heeft vooral na de oorlog bewezen grote offers te kunnen brengen, om haar taak als schakel tussen consument en producent naar behoren te vervul len. Vakkennis en handelszin hebben kleine zaakjes van 40 jaren gleden uit doen groeien tot flinke winkels, waarin men gaarno koopt en die voldoende sortering brengen. Het mag dan ook betreurd worden dat velen nog steeds de stad verkie zen boven eigen dorp, in de mening daar beter te kunnen slagen. Want daarmede wordt afbreuk gedaan aan onze middenstand, die toch een inte grerend deel is van onze gemeenschap. 40 Jaren zijn voorby gegaan, waarin de middenstand voor hete vuren stond. Slachtoffers zyn gevallen en zullen er blijven komen maar samen hoopt men ook in de toekomst veel te kunnen bereiken. Deze mijlpaal toont wel duidelijk aaD, wat samenwerking vermag en de Venrayse middenstand zy dan ook van harte alle succes toegewenst in de komende jaren. Als zij de les van de afgelopen 40 jaren hebben begrepen, dan zal het „waerachtig wel gaan". Ieder jaar telt 52 Dinsdagen, maar slechts 9 ervan genieten de eer tot „De Negen Dinsdagen" gerekend te worden. Voor millioenen mensen zou het een onoplosbaar probleem zyn om uit te maken, waarom 9 Dinsdagen boven alle anderen .worden verheven en beschouwd worden als „De Negen Dinsdagen by uitstek". Voor Venrayers is dit echter geen probleem. Zou er hier in Venray iemand zyn, die niet weet wat „De Negen Dinsdagen" zyn Ik geloof het niet. Als iemand beweert, dat hy het niet weet, kunt U er zeker van zyn, dat hy geen geboren Venrayer is, of het is iemand, en dat is erger, die het beneden zyn waardigheid acht, om Antonius te vereren. In dat geval heeft hy ook groot gelijk als hjj niet mee doet aan de 9 Dinsdagen. Anto nius zou hem toch niet verstaan. Antonius is nu eenmaal een eigen aardige onder de heiligen. Hy staat bekend als de grootste talenkenner van de hemel, maar hy verstaat alleen maar „plat", plat Venrays, plat Brabants, plat Amsterdams, 't plat van Parys, van Rome, van Chicago, van Peking en van by na alle dorpen en steden van de hele wereld. Er zyn mensen, die zelfs door hun eigen engelbewaarder by na niet verstaan kunnen worden, maar Antonius ver staat hen. Toch blijft hij er heel nederig hy „'t is nu eenmaal myn vak, zegt hy, om naar gewone en eenvoudige mensen te luisteren en bovendien heb ik 700 jaar ervaring". Daarom is het wel vreemd, dat hy er nog niet in geslaagd is om deftige 7X4e7£m deze week DUBBEL. 'N EXTRA KOP KOFFIE MET BOTERVERSE Zulke beste koffie... en dan nog zo'n fijne grote koek 't lijkt haast of't niet óp kan! Maar zo'n tractatie kan er best af. dank zij Albert Heijn. Die brengt U immers altijd extra-voordeel. !n prijs én kwaliteit I 'n bus heerlijke van 55 voor van 45-52-62 68-76-84 ct. per 100 grarTL* De thee die 20 voordelig afschenkt bij aankoop van 250 gram verpakte Dal 's bétere, ja béste koffie. - Proef ze en geniet ervanl Delicata-koffie luchtdicht in bus verpakt, 250 gram 2.50 En... Dé klasse apart: maakt U het leven GOEDKOPER! taal te verstaan, maar het is nu een maal zo. Laatst kwam er een engel by hem met de boodschap, dat er een deftige mynheer voor hem was, die zyn kaartje afgaf en liet vragen, wanneer Zyne Heiligheid hem in audiëntie kon ontvangen. Antonius beweerde, dat het een vergissing moest zyn, die mynheer moest natuurlijk een andere heilige hebben, een heilige KoniDg of een heilige Paus of een Kerkleraar of zo. En of die engel nu al beweerde, dat hy duidelijk gezegd had„Zyne Heiligheid Antonius vaa Lissabon tot Padua", 't hielp niet, de engel moest het nog maar eens gaan vragen. Met tegenzin kwam de engel bij de pooit, maakte zyn excuus en vertelde, dat Antonius anders nooit zo lastig was, maar nu meende, dat 't een vergissing was. Die mijnheer werd kwaad en begon zo te razen en te vloeken, dat de engel er van schrok. Antonius moest niet menen, dat alleen arme mensen een ziel hadden, hy had er ook eon en hy had Antonius misschien meer nodig, dan al die vrome mensen, voor wie hy altyd de verloren spullen opzocht". Zo ging 't aan een stuk door, maar hy was nog niet uitgeraasd of Anto nius kwam al naar buiten. Toen hy deze taal hoorde, had hy onmiddellijk begrepen dat 't voor hem was. En vyf minuten later had hy deze man z'n biecht afgenomen, en naar O L Heer gebracht en begon hy te pleiten. En dan denkt U misschien, dat Antonius tegen O.L. Heer ook plat praat, maar dan hebt U het mis. Tegenover O.L. Heer is z'n taal in een woord „af". Hy spreekt vloeiend helder en vurig met grote gesties en vol geestige beeldspraak. O.L. Heer moet er altijd om lachen, want Antonius vertelt Hem van alles. Nu eens probeert hy O.L. Heer duide lijk te maken, hoe moeilijk een examen wel kan zyn en hoeveel er vanaf kan hangen en dat je tegen woordig zonder examens 't zout in de pap niet verdienen kunt. Dan weer praat hy met O.L. Heer over woningnood en als O.L. Heer hem niet gauw z'n zin geeft haalt hy er kranten en Tweede Kamerverslagen bij. Hy heeft O.L. Heer eens 'n uur bezig gehouden over een verbouwing, hy had er blauwdrukken bijgehaald en praatte net zo lang over bouw volume, molestverzekering en gemeen teverordeningen, dat O L. Heer hem ten einde raad maar z'n zin gaf. En als Hy over ziekten begint te praten, is het eind er helemaal van weg. Cosmas en Damianus, die zelf dokter geweest zyn op aarde, moeten gezegd hebben, dat hy alleen meer ziekten kent, dan zy samen. Zelfs van belastingen weet hy tegenwoordig alles af. In de hemel wordt verteld dat hy samen met Mattheus, die op aarde een functie by de belastingen heeft gehad, een cursus gevolgd heeft over het moderne Er zyn verschillende wegen die tot emigratie naar Zuid Afrika kunnen leiden. De eerste weg kan men volgen wanneer men familie of kennissen aidaar heeft, die bereid en in staat zyn de emigrant een werkgevers verklaring te bezorgen. Een verklaring dus van een werkgever in Zuid-Afrika, waarin deze zich bereid verklaart de emigrant in dienst te nemen. De tweede weg biedt de volgende mogelijkheden. Wanneer men geen familie of kennissen in Zuid Afrika heeft, kan de aanvrage worden voorgelegd aan de Nederlandse emigratiedienst in Pretoria. Als deze dienst van mening is dat men gemakkelijk in Zuid Afrika aan de slag zal kunnen komen, geeft zy een zogenaamde garantieverklaring af. Deze garantieverklaring treedt dan in de plaats van de werkgevers- verklaring. Nu moet men voor eén ding op passen en wel hiervoor: wanneer men in het bezit is van een werk geversverklaring of een garantie verklaring wil dit nog niet zeggen dat men als emigrant is geaccepteerd. Een voorbeeld ter verduidelijking Stel dat U een relatie heeft in Zuid Afrika. Deze heeft kans gezien een werkgever voor U te vinden en heeft van deze werkgever een verkla ring dat hy U in dienst zal nemen. Het aanmeldingskantoor zendt uw aanvrage door naar den Haag, waar deze wordt voorgelegd aan de Zuid Afrikaanse vertegenwoordigers 4n Nederland. Daarna krijgt U een oproep om voor de Zuid Afrikaanse keuringscommissie in den Haag te belastingwezen. Ja Antonius praat over alles met O.L. Heer. De andere heiligen vinden het wel eens wat te erg, vooral als heel de hemel moet hulpen zoeken naar een verloren voorwerp, maar O L. Heer lacht er altijd om, Hy noemt Antonius z'n minister „van aardse zorgen en kleine aangelegenheden". Maar ter zakea s. Dinsdag begint de grote Antonius-noveen van de 9 Dinsdagen. Iedere Dinsdag om 7.30 uur gaan wy Antonius' voorspraak inroepen voor al onze intenties. Geen zorg is te groot, geen zorg te klein, als wy maar eenvoudig en heel gewoon tegen Antonius praten, vol vertrouwen dat hij ons zal helpen, en vooral als wy ons maar gewillig door Hem laten geleiden naar het offer van zijn Heer. Dus negen weken lang iedere Dins dag 'smorgens naar de H. Mis en '8 avonds om 7.30 naar de Antonius oefening. P. SERVUTUS RIDDER verschijnen. Verloopt alles goed, dan wordt uw aanvrage doorgezonden naar Pretoria, waar de Zuid Afrikaanse Keurraad de bes.issing neemt. Is deze beslissing gunstig, dan bent U als emigrant geaccepteerd en kunt U verdere stappen voor uw vertrek nemen. Denk er vooral om geen overhaaste stappen te doen. Eerst zekerheid Nu een voorbeeld van iemand, die geen relaties in Zuid Afrika heeften dus is aangewezen op de garantie- verklaring in dat geval gaat U naar uw aanmeldingskantoor om een aan vrage tot emigratie naar Zuid-Afrika in te dienen. Het aanmeldingskantoor zendt deze aanvrage naar den Haag en vandaar gaan de papieren naar de Nederlandse Emigratiedienst in Pretoria. Blijkt dar er voldoende werk voor U aanwezig is, dan kan de garantieverklaring worden verstrekt. Wat houdt deze garantieverklaring nu in? In de eerste plaats dit: de verkla ring wordt afgegeven door het Neder landse Immigratie Fonds in Zuid Afrika. Dit Fonds is gesticht door een aantal Nederlanders en oud- Nederlanders, die op deze wyze geheel belangeloos de plaatsing van Neder landers tot stand brengt. Comité's, die over geheel Afrika verspreid zyn, vangen de emigrant by aankomst op en zullen deze steeds gaarne met raad en daad terzijde staan. Nu men weet wat deze landgenoten en oud-landgenoten voor de Neder landse emigrant willen doen, zal het duidelyk zyn, dat zy van hun kant verwachten, dat deze Nederlandse emigrant de Nederlandse naam in Zuid Afrika mede helpt hoog houden. Zy nemen immers tegenover de Zuid Afrikaanse regering alle verantwoor delijkheid voor doze emigrant op zich. Is er dus voor de emigrant een garantieverklaring afgegeveD, dan wordt zyn aanvraag aan de Zuid Afrikaanse autoriteiten voorgelegd. Voor degenen onder hen die niet over voldoende geld beschikken om de emigratie to bekostigen, bestaan twee mogelykheden om hierin to voorzien zy kunnen een voorschot aanvragen by de Zuid Afrikaanse Voorschotkas of zy kunnen subsidie van de Nederlandse regering krijgen. Ook kan in voorkomende gevallen gedeeltelijk voorschot en gedeeltelijk subsidie worden verleend. Ook deze aanvrage kan men bij zyn aanmelding indienen. Nu nog iets over de taal. Zuid Afrika is een zogenaamd tweetalig land, nl. Zuid Afrikaans en Engels. Het Zuid Afrikaans heeft veel ver wantschap met het Nederlands, maar het is een volkomen eigen taal, welke

Peel en Maas | 1953 | | pagina 5