NÉÉM Van links „ZAT VAN DIE"! 35 GELDERSE ROOKWORST BUITENLAND MACARONI 1 9 soepgroenten22 25 25 17 52SI-If panlappen „-„Z* HOORMTIES ,...de laagste P»!ls- Vastenaovend 1953 door Herman H. J. Maas Die halfgare Tinus Basten dacht, dat Nol Berens er wel meer van zou weten; hoe hy by de vrye metselers kon komen. Waarom dacht hy dat dan Zo maar. Omdat Nol immers zo'n leep was. Van alle markten thuis En er zouden toch zeker wel gemene streken by te pas moeten komen ook, dat kon men wel begrijpen uit die schone geschiedenis van die schone, deftige jongen, die altyd „zat van die" hebben moest voor zyn plezier met de schoon vrollie, dat hadden ze toch gelezen in die almanak van de missie. Nol Berens had ook „zat van die" willen hebben, toen hy probeerde te vryon met fiendrien Faassen. En de maad van Faassen ging in Pruisen vry en en trouwen voor „zat van die" en eerst had ze met Nol gevrijd, in Pruisen zouden die vrye metselers ook wel zyn, daar bestond immers alles 1 Waarom behoorde Nol Berens er dan zelf niet toe Ja, zo ver had Tienus nu weer net niet gedacht. Hy dacht altyd maar een klein stukj» weegs. Waarom Daarom Hy dacht zo maar wat. Met een heel klein kinder verstand. Zo durfde hy ook wel te wedden, dat de grote boeren van Heiboek, zoals Faassen en Vullings en de heren en de burgers van het dorp, ook allemaal leden van de vrye met seiaars waren. Hoe zouden die anders aan „zat van die" komen Met werken niet, met werken was niets te krijgen, dat wist Tienus uit ondervinding Van werken was hy wel duk muuj geworden, maar hy had er nooit wat mee verdiend. Werken en „zat van die", neen, dat bestond niet samen, knikte Tinus heftig met zyn kop Bestond niet, nooit I De burgers van het dorp werkten immers geen van allen, die handelden maar. Krek Tienus" zei Nardus Boeks zo'n beetje sussend: Als je handelt, kun je huizen bouwen, Maar als je werkt, moet ze stenen fjouwen. Ziede 't nou wel riep Tienus glorieus uit. Nardus zegt het toch ze f l Och, die Nardus Boeks stak toch overal de gek mee, hielden anderen hem voor. Zo praatte Nardus maar, omdat Tienus immers in aardappelen had willen handelen en ze had laten be vriezen en verrotten of ze aan het varken had moeten voeren. Snapte Tienus dat nou niet Nardus noemde die schone genchie deni8 uit de almanak maar 'n fabel Van die goddelozen, die nooit iets geloven wüden, waren er altyd wel Die geloofden nog niet eens aan heksen en spoken en weervolven en waarzegsters en zo meer, waar vele mensen van deze streken toch vast aan geloofden. Geloofde Nardus, dat Tommes iemand van de pijn kon afhelpen, by vallen, of zich erg stoten of sny den of zich met de byl in het been hakken Dat kon Tommes, op het moment, dat iemand naar Tommes liep voor de gewonde, maar dan moest die gewonde het zelf ook vast geloven, ^anders hielp het niet. Daar durfde Nardus Boeks mee te lachen Een christen mens moest van zo'n goddeloosheid echuveren. Ook stak Nardus er de gek mee, dat Tommes en Angenees iemand op het moment iemand van de ergste tand pijn kon afhelpen. Ja, dat durfde die Nardus Boeks. Maar zo'n goddelozen zouden zelf wel het best weten, waarom zy zich zo hielden. Het sprak vanzelf, dat die ook wel wat met de vrije metse Iers uit te staan moeten hebben Anders zouden zij zo niet praten. Het was waar, dat Nardus wel veel wist. Iemand vroeg het hem dus maar eens, of hy ooit van de vrijmetselaars had gehoord. Nou, moest Nardus daarop ant woorden, veel wist by er ook niet van. Het leek er soms wel wat op, dat de vrijmetselarij zich in de ge heimzinnigheid verhuld hield, door dat haar leden niet in het openbaar antwoorden op al die griezelverhalen net als nu weer die geschiedenis in de almanak. Zeer goed mogeiyk ook, dat die leden zwijgen maar 't verstandigste vonden, immers, als hun daden goed waren en niets andere dan goed, dan zouden die wel voor zich zelf spreken Maar als iets goeds in hun daden gepaard ging met iets erg verkeerds, dan ging het er weer andere uitzien Wie was nauwkeurig op de hoogte? Nardus Boeks had over de „Vrij metselarij" gelezen in dikke boeken, genaamd „Woordenboek voor Kennis en Kunst", verschenen omstreeks 1800 Daar stond zowat alles in. Ook over Pater Godfried Henschenius, ge boren vin Venray en overleden in Antwerpen. Helemaal geen blechte boèken. De „vrijmetselarij", zo had Nardus daar gelezen, was een nauw aaneen- gesloten vereniging met veel leden, over de hele wereld verspreid. Haar doelveredeling van de mensheid. Alle mensen, van welke rang of stand of waardigheid ook, tot welke natie of kerkleer ook behorende, zyn kin deren van óón Vader, die de Bouw heer van het heelal is en moeten elkander als broeders bejegenen. In vele landen behoorden vorstelijk» personen tot. de besturen van de af delingen (loges), zoals ook in Neder land. De „vrymetselary" had altyd hevige bestrijding ondervonden, maar veelal waren geheime misdadige ben den met de vrymetselaars verward in de bestrijding. Gebeurde dat by ver gissing of met boos opzet? „Ik moet my", aldus Nardus Boeks, „van een oordeel onthouden, want ik beschik niet over voldoende gegevens. Mogeiyk moeten wy de vereniging van vrijmetselaars afkeuren, zoals wy ook tegen sommige politieke partyen moeten zyn. Maar daarom zyn die partyen nog niet van die aard, als de griezel-kletskoek in die beestig schone geschiedenis in die missie- almanak beschrijft. Waarom toch verspreidt men zulke dwaze praakezeersels onder onontwik kelde mensen, die geen waarheden van leugens onderscheiden kunnen, maar die graag griezelen en gemak kelijker geloven aan spookgeschie denissen dan aan het Evangelie van CbristuB De Heihoeksen lieten Nardus Boeks maar praten, die zette hun toch niets andere dan drogepietkost voor. De Eeikoeksen dreven hun eigen soort politiek. Hun politiek van lol door ophitsen tot kwaadspreken en ruzies. En hun politiek van krenterigheid. Nol Berens gaf Tienus de raad, dan maar eens zelf met de grote bobren te gaan praten. Vragen stond vry. Vragen, Tienus, daar had hy zyn mond toch voor. „Ikke?" vroeg Tienus beduusd. „Ik docht, um te vreten en te zoepe Toen Nardus Boeks, dat hoorde ver tellen, moest hy toch wel lachen. Hy meende, dat de mensen op de weg van de vooruitgang toch al de periode van het huisdier begonnen te naderen. Dat kon de burger een beetje moed geven 1 De Romeinen hadden geleerd homo homini lupus, de ene mens is een wolf voor den anderen. We schoten dus al op 1 „Geej wel, jao", spotte Nol, „went doew hier de slimheid uitgedeld wier, waordo geej krek nao de Peel By Faassen durfdeTienus niet meer over de dorpel te komen. En hy kon geen rust meer vinden. Het trok hem zó diep in het gemoed, dat hy er heel triestig van werd. Nu wist hy, waar „zat van die" voor het oprapen lag en kon de weg erheen maar niet vinden I Het was een ellende Ja, zei Nardus Boeks. Daar lag een diepe wijsheid in opgesloten. Het eind doel wel kennen, maar de weg daar heen niet. Dan maar eerst by Vullings, raadde Nol Tienus aan. Maar Tienus moest er wel altyd goed aan denken, dat verraders hun verdiende straf kregen Daar had Nol hem zó lelijk vuil by aangekeken, dat hy er van de kop tot in de tenen van rilde. Hy ging buurten bij boer Vullings Eerst wat gepraat over het weer en het vee en de akkere En toen waagde hy de sprong maar. Of zy misschien ook zo'n dik boek hadden? Waar met mensenbloed namen in geschreven werden Maar zy lachten hem uit. Of hy nou al stapelgek was? Of tenminste hard op weg Zowat moest Tienus zeker in Heihoek niet zoeken „Om de verdomme nie gek weerde Tienus zich. Als hy de tessen ook maar eens vol „zat van die" had, dan zouden ze nog wel eens by hem ko men aanstoken Het stond toch in de almanak Och wat, almanak en krant brach ten de leugens in het land. Niets andere dan vrouwenpraat op spin ningen. Toen probeerde hy het nog eens by een ander. Nu met minder omhaal. Die ander had „zat van die", niet Zat, Tienus, veel meer dan hy bijten kon, al leefde hy geen uur meer. Dan hoorde die ander zeker ook wel by de vrye metselers, daar wilde Tienus ook graag by, hy wilde de tessen ook wel eens vol van die hebben Och, onnozele Tienus, waar bleef zyn partje van het verstand? Nog altyd niet gekomen? Werken, jong en goed handelen, met grote ver- dienst Nee, werken maakte Tienus zo moe en altyd voor niks. En handelen was hem ook niks goed bekomen, het was maar op rottigheid en varkensvoer uitgedraaid. Voor hem bleef altyd alleen de rottigheid over. Dat dikke boek van de vrye metselers, denamen met bloed geschreven... Maar Tienus toch, lobbes diegij bent, ge kiint niet eens schrijven Zo kwakte die ander hem weer een he«l eind verder achteruit l Zo ver had Tienus weer net niet gedacht. En hy moest by de vrye metselers. En hy moest „zat van die!" Wat had hy aan al dat domme gewauwel van de mensen? Die wisten immers ner gens wat van. Net zo doen als vrouw Jansen Op de Zondagavonden was het in de herberg van vrouw Janssen nog altijd erg druk. Dan hing de gelag kamer vol rook en lawaai. De petro leumlamp hing hoog aan de zolder te schynselen, ver weg in een nevel. Een tafel pandoer, een tafel kruisjassen, een tafel toepen, een tafel bolleman- nen, geschreeuw, gelach, overal vuist slagen op de tafel by het opspelen van een kaart. Maar Tienus Basten zat daar nu zo maar in een hoek, net alsof hy weg geduwd was. Wordt vervolgd 100 Meisjes ontslagen bjj Philips-Sittard De directie van de Philipsradio- buizenfabriek in Sittard, heeft Maan dag een honderdtal meisjes ontslag aangezegd. Als reden voor dit ontslag gaf men van de zyde van. Philips te Eindhoven „exportmoeilijkheden" op. Op deze fabriek zyn sedert de op richting m begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld, van wie er nu honderd ontslag is aangezegd. RUSLAND Het Moskouse blad de Pravda heeft weer eens zijn kolommen gevuld met beschuldigingen. Deze keer niet aan het adres van de buitenlandse mogendheden, maar aan dat van een groep Russische professoren. Naar het heet zyn deze medici er op uit geweest het leven van party- functionarissen op onnatuurlijke wyze te bekorten. Ook worden hun enkele moorden aangerekend, nl. op Zjadanof en Dzjernakof. Hun beroepseer zouden de doctoren te grabbel hebben ge gooid -voor het geld, dat zy voor die misdaden betaald kregen door een Amerikaanse spionnagedienst. Merkwaardigerwijs zyn deze ont dekkingen aan het licht gekomen, vier jaar na de dood van Zjnaf. Zijn overlijden kort nadat Tito zich van Rusland had losgemaakt, kwam op een moment, dat zyn invloed begon te tanen. De geopperde veronderstelling, dat Zdjanov door de Sovjets uit de weg zou zyn geruimd, was dan ook niet zo vreemd. Maar nu willen de Russen ineens de schuld voor zyn overlijden schui ven in de schoenen van enkele professoren. Misschien zouden hun beweringen niet zo naïef aandoen, indien by dit complot niet ter sprake was gebracht dat achter dit alles een Joodse orga nisatie had gezeten. Want thans is het maar al te duidelijk, dat de Sovjets met hun opzienbarende onthullingen niets andere willen dan hun onlangs inge zette campagne tegen de Joden argumenteren. De vraag blyftnu nog over waarom de communisten zich ineens zo fel kanten tegen de Joden Natuurlijk zyn er politieke drijf veren. Zo zal het de Sovjets zeker niet onverschillig zyn sympathie te gaan winnen in het Midden Oosten, waar de Arabieren nog steeds op voet van oorlog zyn met Israël. Weliswaar zal deze campagne gepaard gaan met de nodige verliezen in de communis- gelederen in de Westerse staten. Symptonen daarvan zyn nu reeds merkbaar in Frankrijk, waar de nieuwe Russische koers geleid heeft tot een splitsiDg in de communis tische party. Maar het schijnt, dat Stalin van mening is, dat hy zich deze weelde wel kan veroorloven, Overigens zal een tweestrijd binnen de communistische party voor het Westen niet anders dan gunstige resultaten kunnen hebben. DUITSLAND De publicatie van een rapport van de Hoge Amerikaanse Commissie in Duitsland heeft enige bijzonderheden aan het licht gebracht over de huidige stemming in Duitsland ten opzichte van het nationaal socialisme. Het rapport geeft verbysterende bijzonderheden. Zo vermeldt het, dat de helft van de bevolking van West Duitsland meer goeds dan kwaads aan het nationaal socialisme toeschrijft, ter wijl een kwart er mee accoord zou gaan indien een nieuwe Hitlerparty zich van de macht zou gaan meester maken. Het openbaar worden van deze feiten, vlak na het oprollen van een nazi organisatie door Britse politie, komt als een klap op de vuurpyl. Het bestaan van nazi organisaties is reeds enkele malen gebleken. Niet vermoed werd echter, dat in zo grote mate nog sympathie in de West duitse bondsrepubliek aanwezig was voor de voormalige Führer. Het bekend worden van deze feiten komt wel op een zeer ongelukkig tijdstip. Frankrijk, dat steeds de vrees heeft uitgesproken voor een militair samen gaan met Duitsland, heeft thans een reden te meer om Duitslands deelne ming aan ds Europese defensie af te wijzen. Blijft Duitsland buiten de Defensie Gemeenschap, dan betekent dit, dat er in de Europese verdediging geen gesloten front kan worden gevormd, Natuurlijk valt dit te betreuren, hoewel dit niet ontkend kan worden, dat, nu bekend is hoe de kaarten liggen, Duitslands deelneming in de Europese Defensie een gevaar kan oproepen. Adenauer heeft op dezelfde dag, dat de berichten over dit rapport verschenen, gepoogd in een radio toespraak van nog geen tien minuten de Amerikaanse beweringen te ont zenuwen. Hy voerde oa. aan, dat het rapport zeer onvolledig is, omdat het slechts steunt op de ondervraging van 1200 Duitsers. Deze tegenwerping echter is weinig steekhoudend tegenover de feiten uit de laatste tyd. De Westduitse regering zal met klinkende argumenten moeten komen wil zy de indruk, die 't Amerikaanse rapport heeft gemaakt, geheel uit wissen. JOEGOSLAVIË De verkiezing van Tito tot president van Joegoslavië is mogeiyk geworden door de nieuwe grondwet. Naast zyn presidentschap bljjft Tito nog de functie van minister-president ver vullen. Zo op het eerste gezicht lijkt het er op, dat Tito zyn beloften waarheid heeft gemaakt, dat hy een socialis tische democratie wil invoeren naar de ideeën van Marx en Lenin. Waar mede hy zich dus voorgoed zou distanciëren van het staatskapitalis- tisch communisme van Stalin. Maar er schuilt een addertje onder het gras. Om dit te ontdekken is het noodzakelijk even stil te staan by de verkiezing van Tito. En dan valt bet op, dat er slechts één candidaat was en dat het aantal stemmen vóór 568 bedroeg, terwijl er slechts één tegen stemmer was. Hieruit valt te con cluderen, dat ook hier een vergelijking met het communisme van Stalin mogeiyk is. Van Tito's streven naar een demo cratisch socialisme is in feite geen sprake. Het toekennen van een mening aan het volk, betekent, dat Tito zyn volk meer aan zich zal£binden. Ongetwyfeld acht hy dit een eerste vereiste, omdat de kans van een Russisch agre8ief optreden niet tot de onmogelijkheden behoort. AMERIKA Met een vertoon, alleen maar denk baar in Amerika, is Eisenhower geinstalleerd als president van de Verenigde Staten. De eigenlijke plechtigheid was, striktgenomen, niet veel andere dan diezelfde ge beurtenis 163 jaar geleden, toen Washington als eerste president werd Wat zal de president nu het eerst onder de loupe nemen Zal allereerst zijn volle aandacht uitgaan naar een oplossing voor Korea Of zal hy zich beraden over de vraag of het zin zou kunnen hebben, Stalins gebaar voor een conferentie te beantwoorden Ofschoon Eisenhower door zijn bezoek aan Korea, direct na zijn verkiezing tot president, wel te kennen heeft gegeven, dat zijn interesse sterk uitgaat naar de oorlog die daar woedt, is de veronderstelling dat de president allereerst zyn blik zal richten naar Europa niet van enige grond ontbloot. Immers, het moet voor Eisenhower een doorn in het oog zijn, dat de integratie van het Oude Werelddeel zo'n moeilijke zaak is. De afzijdigheid van Engeland, het roet dat Frankrijk als ongewenst ingrediënt gooide in het potje der Europese verdediging en de vraag of Duitsland al of niet kan meedoen aan het defensieplan, deze dingen by elkaar genomen moeten voor de president een naar geestig ontbijt zyn in de ochtend van zyn ambtsperiode. m techU Nieuwe Plastic-draad Industrie Verleden week is Bergen gestart met een nieuwe plasticdraad industrie. De werkzaamheden worden voor lopig uitgeoefend in een houten noodgebouw, daar de vergunning voor de te bouwen fabriekshal, die in December klaar had moeten zyn, in Augustus vorig jaar reeds door de gemeenteraad van Bergen by Ged, Staten aangevraagd, door allerlei duistere oorzaken tot op heden nug niet is verleend. Het heeft maar weinig gescheeld, of dezo, voor de toekomst zeer veel belovende industrie, had zich door toedoen van diverse officiële instanties elders met name te Boxmeer gevestigd, doch door de bemoeienissen van de heer Jan Maenen, voorzitter van de KAB Limburg, in samenwer king met de commissie industrieves tiging, is deze industrie voor Bergen behouden gebleven. Er werken momenteel 13 man, en naar verluidt, zullen er zeer binnen kort weer een aantal nieuwe arbeids krachten geplaatst kunnen worden, ondanks het feit, dat de noodbehuizing remmend werkt op de ontplooiing van het bedrijf. Kolendampvergiftiging te Horst-Amerika In Horst-Amerika is Zaterdagmor gen 't landbouwersechtpaar Duyckere- Lammersschop dood gevonden op de slaapkamer, door de enige zoon des huizes. Het echtpaar is omgekomen door kolendampvergiftiging. Duyckers was 55 jaar oud, z'n echtgenote 61 jaar. Melk wéér een cent dourder Het ligt in het voornemen van de minister van Landbouw, Visserij er. Voedselvoorziening binnenkort de prys van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te ver hogen. Over de datum, waarop deze ver hoging zal ingaan, zyn besprekingen nog gaande. Een verhoging van de consumptie- melkprijs zal zowel in de subsidie sector, als in die der gezinsuitgaven worden gecompenseerd door de sedert November van het vorig jaar inge treden daling der vleespryzen, zo zegt het ministerie heel nuchter. Extra toewijzing rund veevoeder De minister van Landbouw heeft besloten aan de veehouderijbedrijven een extra toewijzing rundveevoeder te verstrekken, die 25 procent hoger ligt dan de hoeveelheid, die voor de periode Maart en April reeds was vastgesteld. Dit besluit is een gevolg van de vroege opstalling van het vee. Ook zyn flinke hoeveelheden ruwvoeder verloren gegaan als gevolg van het slechte weer. Beide factoren brachten mee, dat diverse veehouders meer krachtvoeder moesten gebruiken, zo dat de toegewezen hoeveelheden rund veevoeder waarschijnlijk voortijdig verbruikt zullen zyn. Eerste liulp bij ongelukken De nieuwste plaatselijke afdelingen van de EHBO werden opgericht in Beegden, Buggenum, Nistelrode, Vol- kel en Enter. Samen met 300 nieuwe leden, Over het hele land verspreid worden of zyn thans byna 25.000 katholieken onderlegd in Eerste Hulp By Ongelukken. Kasteel Borgharen jeugdherberg Kasteel Borgharen bij Maastricht, krijgt een nieuwe bestemming. De nieuwe eigenaar zal er een jeugd herberg met restaurant gaan vestigen. Binnenkort zal met de noodzakelijke restauratie begonnen worden. Het ligt in de bedoeling om nog deze zomer de nieuwe jeugdherberg te openen. DEZE VOORDELEN EEN GEURIGE SAPPIGE de echte met loodje! per stuk 77 4 cent Geldig ven 26 l/m 31 Januari 1953 im aal ie KERMIS BlSCUlTSo am 40 ...250 gram „eer eens wat anders.. maak Uw pannen l°l SP ONTBIJTSPEK heel „al boterhammen me 500 gram voor een sle/'Oe maaltna - 250 gram Wat anders „eem een paar blikje* mee. ABRIKOZEN 00 gram I een verrassing .6 <ekke WINTERDRUPS .noeoers, die niet 1 50 gram I verkouden willen „orden SODA n de laagste prijs, Met de opvoering van Circus Mók is men dan feitelijk gekomen aan de officiële opening van Vastenavond 1953. En dat het Venrayse publiek de Vastenaovend en de organisatie daarvan een goed hart toedraagt, blykt wel uit de geweldige belang stelling voor die avond en de hartelijke ontvangst van de Dieuwe Prins. Dit jaar zal een tweede opvoering van Circus Mók door omstandigheden, buiten de schuld van de Vastelaoves- klup, niet door kunnen gaaD, maar volgend jaar zal men zeker rekening houden met de geweldige belang stelling van het publiek. Zoals gezegd, Circus Mók was een openiDg, maar het vervolg moet nu nog komen. D&ar is allereerst de grote vergadering van de optocht commissie op Maandag 26 Januari a.s., waarop iedereen maar zeker de afgevaardigden van de verenigingen worden verwacht. Laten we er allen aan denken, dat de Venrayse Vastel- aovend voor een groot deel afhaoke lijk is van een goede optocht en gelukkig is deze ieder jaar niet alleen groter maar ook beter geworden. En zo staat de optochtcommissie ook dit jaar weer klaar om te be ginnen. Doch dan moeten we allemaal meewerken om deze ook zo goed mogelijk te doen slagen. Dit is een Venray's belang van de eerste orde en iedereen moet daarvoor iets doen. Er moeten ldeën komen, groepen, wagens, ieder jaar moet iets beters, iets nieuws komen. Allemaal samen kunnen we dat en daarom verwacht de optochtcommissie ook iedereen. Het zal wat moeite en wat werk kosten, maar de voldoening is dan ook des te groter en beter en het publiek zal tot in de verre omtrek de Venrayse Vastelaovend blijven bezoeken. Houd dus Maandagavond vrij en probeer niet alleen een goed idee te vinden, maar ook te maken. Dan is er op Maandag 9 Februari a s. het Prinsenbal, dat in zaal Scbaeffere wordt gehouden. Het wordt ook in verband met Vastenaovend zelf zo langzamerhand tyd, dat we onze costuums e.d. eens gaan bekijken, opknappen en veranderen en op het Prinsenbal is er uitstekende, gelegen heid om eens te zien of het er nog mee door kan. Want hierop worden weer prijzen gegeven voor de aardigste paren en costuums en als we verder het programma zien, wat de Vastel- aovendklup daarvoor klaar maakt, dan zal het waarachtig wel gaan. Ook dit bal belooft bijzondere verras singen te brengen. Voor de reclame is men ook al druk doende. In de loop van de komende week gaan de affiches de deur uit, die overal in de omtrek de aandacht van het publiek zullen vestigen op de Venrayse Vastelaovend. De adveitentie8 voor de Vastelaovend- krant moeten nog deze week bezorgd worden aan het bureau van dit blad, omdat ook met de (Jruk van dit blad wordt begonnen. Wacht dus niet tot het einde van de week, maar levert deze direct in. Wanneer en hoe deze krant beschikbaar is, wordt nog nader bekend gemaakt. Over de Vastelaovend zelf zullen ook nog nadere plannen komen, alleen kunnen we wel verklappen, dat dit jaar speciaal aan de kinderen gedacht wordt, om ook deze op de een of andere manier in de Carnaval te betrekken. Hoe en wat hoort U nog wel. Voorlopig kunnen we vast aan het werk voor optocht en prinsenbal. Tot Maandag 26 Januari dus. „Bakke", „moppe" en andere bijdragen voor de Piëlhaas worden deze week ingewacht Verbetering pluimvee In overleg en met medewerking van het hoofd van de Ryksvoorlichtings- dienst voor de pluimveeteelt te De Bilt (U.) is opgericht de Nederlandse vereniging voor verbetering van het pluimvee (N.V.V.P.) De vereniging stelt zich blykens de voorlopige sta tuten ten doel de verbetering van het Nederlandse bedryfspluimvee in de ruimste betekenis van het woord en de behartiging van de belangen van de fokkers en houders van vermeer der ingsbedry ven. Eindhovense vlieger in Amerika verongelukt Tengevolge van een ongeval met een „Thunderjet" is op 17 Jan. j.l.in Amerika om het leven gekomen de eerste luitenant-vlieger G. M. J. Adang uit Eindhoven. Het 27 jarige slacht offer was ongehuwd Het ongeluk gebeurde Zaterdag morgen j.l. op veertig myl ten zuid oosten van Phoenix in de staat Arizona. De eerste luitenant-vlieger Adang ontving zyn opleiding op de vliegbasis Luke. Na het behalen van zyn brevet aldaar, genoot hy een op leiding voor straaljagervlieger. Nieuwe kerk in de parochie Echt De parochie Echt zal een tweede kerk krygen. Met de bouw van deze kerk, de zesde i de gemeente, zal in 1954 worden begonnen, aldus Deken Linssen. Zy zal komen te liggen aan de Nieuwe Markt. Deze nieuwe kerk, staat reeds lang op de urgentie-lijst van het vijfjaren plan der kerken uit Limburg. Door omstandigheden kon eerst nu met de uitwerking der plannen worden be gonnen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 6