Oct omlaag an Oiióg lOtkorting IH SPORT T.b.c.-vrije Veemarkt sK-sass*-28 -IféGg -GOUDMERK-THEE De Jonas-schilderijen weer in 't geding GRATIS GOUOMERK: 68c, "61* Herwonnen Levenskracht GEBOORTE-PRENTJES en alle andere familie-drukwerken levert vlug en correct geen biggenmarkt 19 Januari (Allemansmarkt) Aquaria Duivensport F. W. HENDRIKS BOTERHAMKORRELS 43 ROOKVLEES demie lune j50 9,jm RODE bieten.-'-- lOEUUBt MJGUMfflj. ^89 DROPTOFFEE'S CLOSETPAPIER De beste v/aa* én... de laagste PV>1S een tesneuzik, raadde Nardus aan en vervolgde: hg had ook eens een vrouw horen vertellen, dat zy maar niet uitgobeukt kon raken over een schrikkelijk schoon verhaal over een arm bedelkind, dat in lompen gehuld verkleumd van kou en halfdood van honger in ijzige winter van de ene deur na de andere weggesnauwd werd. Zy had al drie tesneuzike kletsnat gebeukt, toen er precies een arm kind in vodden binnen kwam en om een boterham vroeg. En daar s'oof diezelfde vrouw ineens woedend en met hard droge ogen op: Akelik schojjerspak, mak dache weg komt, do veldwachters mossen ow oppakke Kyk, wat is dat rou, had toen Nardus gez-gd, al*of hy verbaasd was, terwijl echter zijn ogen twin keiden, ik meende, dat ge van mede lyden met arme kinderen een korf vol zakdoeken nat moest huilen Dat was heel wat anders, be woerde die vrouw. Dat was de beestig schone geschiedenis. Maa- dat ge8cbooi was niet te verduren. Dacht dat bedelpak dan maar, dat de boterhammen en de centen haar op de rug groeiden. Ja, ja, zuchtte Nardus. Tienus Basten hield ook maar vol, dat die weddenschap over de eieren heel wat anders was Dus het was dan een yselyk schone g-schiedenis van een schone deftige ryke familie, die alle schone meisjes van alle schone families had kunnen krijgen. Ja zeker, die jong had alles kunnen hebben wat hy wilde. Hij moest gaan leren voor wat heel hoogs in de wereld Nog veel hoger dan hoogleraar of zo iets, professor wa6 er nog niets by en een goeie kop van leren had hy ook. Maar hy ver deed zyn hele leven in de slechtig heid en de verleiding door gemene ▼rouwen. Hy kreeg geld genoeg van huis, daar lieten zijn ouders zich niet in kennen, want die wisten ook wel, dat het voor zo'n jongen in de vreemde aan alle kanten veel geld kostte Alleen voor zakgeld al stuurden ze hem iedere maand vyftig gulden. Alleen voor zak geld, denk eens aan 1 Zoveel geld ffadden de meeste men sen van Heihoek niet iedere maand om allemaal samen in het gezin wat klet en om het lyf te hebben en voor wat er in het huishouden meer kwam kyken. En die jongen kon er op geen stukken na mee toe, hy maakte noa grote schulden erbij. Dat was maar bezjoeren, dag en nacht en zoveel was m«n het wel wys, dat men wist, dat dia schone vrouwen zich voor het plezier duur lieten betalen. „Ergjaloers vroeg Nardus Boeks doo ikaim, met een effen gezicht. „Jaloers, ik viel de vertelster van de beestig schone (waar gebeurde geschiedenis kwaad uit. „Ja, mij dacht van wel en nu weet ik het zeker", zei Nardus. Want anders zoudt gij immers niet kwaad worden Als ik een vrouw hoor zedepreken over andere vrouwen, dan denk ik altijd, dat zy door jaloersheid gedreven wordt. Wy komen immers allemaal veel in Duitsland om daar familie en kennissen uit onze streken te bezoeken Die daar een nieuw vaderland hebben gevonden En daar heb ik eens iemand uit een boek horen voorlezen „Die Frau, ueber die man klatscht, iet immer gliiklicher als die, welchf klatschen". Dat wil zeggen „De vrouw over wie men kwaadspreekt, is altijd gelukkiger dan die, welke zelf kwaad spreken". Ligt de gedachte dan niet ▼oor de hand, dat er jaloersheid in het spel is Neem maar gerust aan, dat het schelden op „het ryk volk" alleen voortkomt uit afgunst van hen, dip niets liever zouden willen dan dadelyk tot dat uitgescholden „rijk volk" te behoren Hoe is het nu, niet jaloers Hmm, bromde de vertelster. Men zou ook wel eens wat anders willen, maar „De druiven zijn te zuur l" vulde Nardus Boeks aan. En de vertelster ging voort Van leren kwam niets. Dus wilde zyn vader daar een eind aan maken Dat was toch ook redelijk, nietwaar Als men de kinderen maar liet aandoen 1 Hij schreef een goede brief, geen schulden meer maken, beste jongen. Ik betaal geen cent schuld meer. Eer heel vriendelijke brief, geen hard woord en geen verwijten. Men zou zeggen, dat moest zo'n jongen dan toch op andere gedachten gebracht hebben Maar niets van dat! Zyn bodorven kameraden hielden hem voor de gek. Zo'n moeders pap kindje, zoet aan aan het handje m«e naar de kerk, en dan een kopje thee met een koekje van een dubbeltje per volle kruiwagen Daar werd de jongen balorig van, dat kon zyn kop niet bijgeven. Maar dan moeten die kameraden hem ook maar eens vertellen, waar het geld vandaan te halen. Uitlachen ging ge makkelijk genoeg, maar geld, geld, daar kwam alles op aan Dan kon zyn ouwe naar de maan lopen I Foei, zo ver was bet al met hem gekomen op hot slechte pad. Zyn ouwe, daar meende hü zyn vader mee Schrikkelijk toch, hè? Geld Zyn vrienden knipten met d vingers, precies zo, als zy hun hond lieten komen En het geld vloog hun in de zak Dat kon de jongen ook hebben, daarvoor hoefde hy niets anders te doen dan by de vrymet selaars te gaan, net als deze en die Wie tot de vrijmetselarij behoorden, hadden altiid do zakken vol geld Men kon niet begrijpen, water onder zulk- mensen toch omging, hoe bestond heil Nou, accoord Van Putten, voor geld genoeg om to kunnen verdoen met die slechte vr... „Koest, jaloers hondje I" waarschuw de Nardus Boeks. Hmm... bromde de vertelster en ging verder. Toen moest hy ing- schreven worden in een groot hoek. dat. hij aan God of gebod niet meer geloofde, en daar moest hü op zworen en dan zyn naam er onder schryven met. zyn eigen bloed. IJselijk, men ver schoot ervan I dk doet VëGé GEEN MAAK fcoHina in gnin.nü 7 n' BUTTERFLY ct S BLAUWMERK: geen-5^ma 1283 VéGé-KRUIDENIERS DOENMEER! Aan zyn ouders dacht hy niet meer. Hij teerde maar en smeerde maar, geld genoeg voor het pleizier met die gemene schone vr... „Koest l" deed Nardus Boeks en trapte onder de tafel, alsof daar een lastige hond lag. Hmm.. bromde de vertelster en ver telde voort. Zijn ongelukkige moeder schreide dag en nacht hete tranen over haar bedorven kind en bleef maar bidden voor zyn bekering. Zy werd ziek van verdriet en op haar sterfbed kwam haar geliefde jongen haar niet eens bezoeken. Voor zy stierf vergaf zij hem nog alles, als hy maar weer braaf wilde worden, zoals hy als kind geweest was. Dat moest zyn vader hem schry ven na haar dood. Toen de jongen die brief las, begon hy te snikken als een klem wicht dadelijk ging hy biechten en van de vrijmetselaars wilde hy niets meer weten. Maar yselyk toch, een paar dagen later vonden ze hem 's morgens (lood op zyn bed liggen. Een papier lag op hem, daar stond met grote letters op geschreven VERRADER Eerst kon men niets aan het lyk vinden. De dokter ook niet. Maar na nauwkeurig onderzoek ontdekte deze een fijne zilveren vork met drietanden zonder steel, die door het hart ge stoken was. Verschrikkelijk I Gelukkig nog maar, dat hy zich eerst bekeerd had. Toch wonderbaarlijk gek, dacht Nar dus Boeks. Elke wasvrouw kan een „beestig schonegeschiedenis" vertellen en andere vrouwen staan er omheen tranen met tuiten vol te huilen. Maar een werkelijk boek kunnen zij niet lezen en als iemand haar de inhoud vertelt, geloven zy er niets van en begrijpen zy er nog minder dan niets van. Waarom hebben de leiders de massa geestelijk zo ver knóeid We leven nu rond het jaar 1900 en hoeveel letterkundige schrijvers met talent vinden in ons land gehoor? Onwetende, onontwikkelde mensen moeton kunnen griezelen, dan vinden zij een verhaal mooi. Daarom horen zy het liefst zulke idiote prakkezeer- seis over de vrijmetselaarseen berg van geprakkezeerde leugens, waar onder dan misschien een korreltje waarheid verborgen ligt en verhaaltjes over spoken, heksen, weerwolven watermannen, vuurgeesten enz, Allemaal „landelijke eenvoud' zeker Tienus Basten moest er van zuchten, Ja, ijselyk schoonAltijd „zat van die", en zo gemakkelijk! Daar raakte hü over aan het miemeren. Toen hy zover gekomen was, dat die jongen altijd vanzelf „zat van die" kreeg, kwam er voor zyn denken een schot staan. Van de rest van de schone geschie denis drong geen woord meer tot zijn begrip door Al zyn gedachten draai den en wervelden rondom dit éne Bij de vrijmetselaars gaan en dan altyd „zat van die Maar hoe kon hy daarbij komen By al dat deftig groot volk Hy was toch maar enen Tienus van Heihoek. Wordt vervolgd 230.000 leden van de K.A.B. zijn nog geen lid van Her wonnen Levenskracht Behoort U daar ook bij Geef U dan spoedig op als lid! In Juni van dit jaar herdenkt Herwonnen Levenskracht haar 40 jarig oe8taan. Reeds zyn landelyke comitó's gevormd om dit feit niet zonder meer voorbij te laten gaan. Men wil nl het geld byeen brengen voor de bouw van een Rheuma ziekenhuis. Ook hier in Venray is «en plaatse lijk comité tot stand gekomen uit leden van de vakverenigingen, dat zich ten doel stelt zoveel mogelijk nieuwe leden aan te werven en geld in te zamelen voor dit mooie doel. Het is nog steeds dieptreurig, dat vele leden van de K.A B. geen lid zyn van Herwonnen Levenskracht. Voor een kwartje per maand is men reeds lid en heeft men alle voordelen die dit instituut U te bieden heeft nl. verpleging in sanatoria, rusthuizen enz. Als men dan het ongeluk heeft om zelf ziek te worden of een van uw gezinsleden, dan behoeft men niemand lastig te vallen om onder steuning, want voor dat kwartje per maand heeft men recht op gratis verpleging enz. Het plaatselijk comité stelt zich ten doel om alle K A.B.-leden, die nog geer lid zyn van Herwonnen Levens kracht persoonlijk te bezoeken en hen aan te sporen om lid te worden. Het is te hopen, dat allen zich opgeven, zodat deze actie slaagt. Dan '.al het gestelde doel bereikt worden «n kan het landelijk comité in Juni a.8 de gelden aanbieden voor de bouw van een Rheuma ziekenhuis. Men kan zich als lid opgeven by Jean Peeters, Heuvelstraat of by een der bestuursleden. Donderdag 8 Januari, heeft de Ar rondissementsrechtbank in Roermond, zich weer bezig gehouden met de Jonas schilderijen, die indertijd hier in Venray, in beslag werden genomen. De weduwe van de schilder wilde het eigendomsrecht eerst erkend zien, daar zij van mening was, dat deze stukken tot de nalatenschap van de schilder behoorden en dus het recht matig eigendom was van haar. De gedaagden hebben hierop ge antwoord, dat Huize Servatius, waar deze schilder verbleef, de materialen verschafte, waarmede deze schilderijen vervaardigd werden. Het schilderen was een arbeids terapie, waardoor de schilder verlich ting vond in zyn ziekte Bovendien heeft Jonas de meeste der tentoon gestelde werKen vrijwillig gegeven en ook later, toen hjj genezen naar Maastricht terug ging, nooit of te nimmer meer naar gevraagd. De procureur van Mevr. Jonas heeft op dit antwoord van Venray Vooruit de organisators van deze tentoon stelling weer geantwoord en o m. het volgende gezegd Scbilderjjen verdwenen Eiseres betwist, dat Jonas al zyn schilderijen vrijwillig afstond. Tegenover degenen, die hem gedu rende zyn verpleging te Venray be zochten, heeft Jonas verklaard, dat by niet begreep waar zyn schilderijen bleven. Ze waren nog niet droog of ze waren al weg. Tegenover zijn echtgenote heeft hy herhaaldelijk de opmerking gemaakt, dat iedere keer als zy hem kwam bezoeken en hy dan op zijn kamertje terugkwam, wéér een schilderij weg was. Dat Jonas nimmer getracht heeft om langs gerechtelijke weg zyn eigen dommen terug te krijgen, zoals ge daagden hebben aangevoerd, wordt vanzelfsprekend genoemd. Dat is enkel en alleen te wijten aan de aard van Jonas' ziekte, waar by nog in aanmerking genomen moet worden, dat Huize St Servatius vol komen op de hoogte was van de psy chiatrische gesteltenis van Jonas en dus met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid weten kon, dat van Jonas in dit opzicht niets te duchten was. Maar een afstand van rechten kan hieruit nimmer worden afgeleid, voor al waar het hier goederen betrof, die een vermogen vertegenwoordigen de geëxposeerde werken waren voor f30.000,— verzekerd! en Jonas zelf in behoeftige omstandigheden verkeerde. Ook de beweringen, dat Jonas later nog vriendschappelijke bezoeken aan Huize St Servatius zou hebben ge bracht, zonder dan over zijn verloren bezit te hebben gesproken, wordt van de hand gewezen. Jonas is nooit meer in Venray geweest en in zijn tegen woordigheid mocht zelfs niet over Venray gesproken worden. Eigendomsrecht Op het verweer van Venray Voor uit, dat werk door patiënten van „Huize St Servatius" gemaakt, voor arbeidsterapie, eigendom is van de inrichting, mede omdat die inrichting materialen beschikbaar stelt, wordt het volgende aangevoerd Van de materialen, die ter beschik king werden gesteld, maakte Jonas voorwerpen van een nieuwe soort, schilderijen namelijk en daardoor werd hy daarvan wettelijk eigenaar De overdracht door Jonas van schil derstukken in eigendom aan Huize St Servatius wordt eveneens onmo gely'k genoemd, omdat Jonas in de verpleegtyd handelings onbekwaam was en geen rechtshandelingen, zoals eigendomsvoordracht, kon stellen. Huize St Servatius kan derhalve, aldus de repliek, de schilderijen, die het niet op rechtsgeldige wijze heeft verkregen, slechts te kwader trouw bezitten. De overige bezitters moeten hun bezit ontleend hebben, direct of indirect aan Huize St Servatius en voor zover bedoelde personen be horen of behoord hebben tot het personeel van de inrichting, moeten zy ook geweten hebben, dat de bewuste schilderyen hun niet toe behoren: zy hadden ze niet gekocht of gekregen van degene, die ge rechtigd was erover te beschikken en zij hadden ook moeten weten, dat zy zonder meer niet eigen machtig mogen beschikken over de eigendommen van de hun toevertrouwde patiënten. Het processtuk wijst verder nog op het feit: a. dat enkele in beslag genomen schilderijen, waarvan bewezen kon worden, dat ze van voor de Venrayse periode reeds in het bezit der exposanten waren, reeds zyn terug gegeven. b. dat het wel eigenaardig is, dat noch op de tentoonstelling, noch elders ooit de namen van de bezit ters der schilderyen bekend zijn gemaakt. dat nooit gehoor is gegeven aan de oproep van de weduwe JoDasin de Gazet van Limburg om opgave van het bezit van een of meer schilderijen. d. dat van de in beslag genomen schilderijen er 24 in het bezit waren van Huize Servatius. Nu kreeg de procureur van de ge daagden (Venray Vooruit) 14 dagen voor beraad, waarna een nieuwe termijn volgt voor het opstellen van de dupliek. Emigrantenvaarten naar Canada De voormalige troepentransport- schepen „Groote Beer" en „Waterman" die de regering heeft laten verbouwen tot emigrantenschepen en in beheer heeft gegeven bij Ned. Scheepvaart maatschappijen, zullen ook dit jaar weer emigranten naar Canada ver voeren. De „Groote Beer" zal in 1953 tien maal uit Rotterdam vertrekken. Voor deze afvaarten zijn de volgende data vastgesteld26 Januari, 20 Februari, 17 Maart, 8 en 30 April, 25 Mei, 19 Juni, 17 Juli, 10 Augustus en 22 September. De „Waterman", die vijf keer de reis naar Canada zal maken, vertrekt uit de Maasstad24 Maart, 15 April, 8 Mei, 6 Juni en i Juli. Daarnaast maken de schepen „Rijn dam", „Maasdam" en „Veendam"van de Holland-Amerika Lyn, welke maatschappij uok de reizen van de regeringsschepen voorbereidt en ver zorgt, vaarten naar Canada. Het is mogelijk, dat zich in dit vastgesteld reisprogramma verande ringen kunnen voordoen, zodat het reisprogramma dan ook vermeldt: wijzigingen voorbehouden. Data Stille Omgang vastgesteld Naar wy vernemen zijn de data van de Stille Omgang dit jaar vast gesteld op de Zondagen 8, 15 en 22 Maart. De algemene intentie luidt: „Dat in ons vaderland de katholieken de „eensgezindheid bewaren en de Christenen de eenheid vinden". Bouwvakarbeider verongelukt Bij werkzaamheden aan een beton nen overkapping boven de speelplaats van de St. Jozefschool aan de Burg. van der Croonstraat te Hoensbroek is de 29 jarige Poolse arbeider W. C. uit Kerkrade om het leven gekomen. C. moest deze overkapping afbreken. Terwijl hy daarmee bezig was, stortte het gevaarte plotseling in. De man viel toen een meter cf vier naar be neden en raakte bekneld tussen betonbrokken. Daarbij werd hy zo ernstig gewond, dat hij later ter plaatse overleed. Boerenbedrijven op zandgrond De Stichting voor de Landbouw heeft besloten het in 1949 gedane onderzoek in dertien gemeenten met ongeveer ïoooo grondgebruikers in verband met het kleine boerenvraag stuk op de zandgronden, voort te zetten. De uit het onderzoek gebleken resultaten hebbon de behoefte gewekt om op de hoogte te bly'ven van de ontwikkeling van arbeidsvoorzfening en werkgelegenheid op de zandgrond. Besloten is, dat tussen 26 Jan. en 7 Maart onderzoekingen zal instellen te Nederweert, St Oedenrode, Zelhem Ruinen en Kaalte. BEUGELEN Daar dit jaar het competitieverband nog steeds teveel problemen met zich meebrengt en dus tot heden ook nog geen doorgang kon vinden, heeft de NLBB besloten eerst hun jaarlijkse persoonlijke kampioenschap pen te houden. Deze zullen aanvangen voor de A—klasse op Zondag 18 Januari, op baan „Onder Ons" te Leunen, (Wed, Martens). Op Zondag 25 Januari speelt de B-Klasse op de baan van Ons Genot, Heide, beide beginnen om 2 uur onder leiding van het bondsbestuur. Er spelen voor elke klasse pl.m. 30 spelers en we hopen, hier spor tieve en spannende partijen te zien en wensen allen veel succes. Prachtig beukenhout nergens zo mooi, glazen inzetpotten, glazen badhuisjes, Fonteinen alle maten, Alle Vogelzaden als merel- en lijster voer, tortelduivenvoer, kanarie zangzaad, krachtvoer en schelpenzand, parkieten zaad, enz. mooie sortering. Verder in voorraad thermometers, vuil- hevels, vangklokken, tubbefix, zeefjes en glaasjes, glazen voederringen, kaboutertjes, alle visvoeders, Vi8wil, Wawil, Prico Sluis en 2, Hykro, enz. mooie Goudvis Vogel- en duiven- vrienden, met ditnatte weer regelmatig bodem wit gebruiken Bodem wit, Ducalwit, kracht eiwitgrit, roodsteen, enz. Van Drie Duifjes, Geco alleenverkoop voor Venray Voor al de hierboven vermelde artikelen naar Venray's eerste en meest bekende zaak op dit gebied Langstraat 46 Telefoon 731 Haal twee - Betaal één Bij één stuk heerlijke SAM0LA-T01LETZEEP van 30cl het TWEEDE stuk Geldig tot en met 17 Januari 'm A A .100 gra™ kostelijk M oen lekker bl.cuitje een gezellige en9" 250 gram 150 gram weer zo voordelig g grote rollen I prlnu De geurige ^tDAH-THEEnub'el.ngriik^ erlaagd

Peel en Maas | 1953 | | pagina 6