Eisenhower SPORT Drinkwatervoorziening in onze gemeente nog lang niet in orde BUITENLAND leidt nieuw tijdvak in WEI/WE KU&eh Bestrijding van Mond- en Klauwzeer intensiever. Leiders gevraagd ORGELDOEUK ZATERDAG 17 JANUARI 1953 No. 3 VIER EN; ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFïf RT A H VOOR VPWRAY FN OMQTPFïfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 VY V WWIX. V Crll AA I Ü1V VJIVIO I fYErlYErll PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Noord Brabant heeft de minister van Sociale Zaken om een spoedige beslissing over de drinkwatervoorziening in de onrendabele gebieden verzocht. Alleen een gunstige subsidieregeling van het Ryk kan een oplossing brengen in de „noodtoestand" in tientallen plattelands gemeenten, waar de bevolking nog steeds op onbetrouwbaar drink water uit putten, en pompen is aangewezen. Als gevolg van het gebruik van slecht drinkwater zyn in de laatste jaren verschillonde gevallen van zuigelingensterfte geconstateerd. Volgens dr. Trines, pharmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid in Breda, die voor een recente studie veertienhouderd monsters putwater in Noord Brabant en Limburg onderzocht, is ook de drinkwatervoor ziening in de onrendabele gebieden een elementaire eis van sociale gezondheidszorg. Ook in Venray is er nog steeds de klacht van vuil, vies drinkwater. Al is dan de kom en een enkel ge hucht aangesloten op de waterleiding, een groot deel van onze gemeente is nog steeds verstoken van een behoorlijke watervoorziening en het is geen wonder dat er in de Raad geklaagd wordt. Wie het water in Ysselsteyn op vele plaatsen alleen maar ziet en ruikt, hetfc al „gegeten en gedronken" en hoeft heus niets meer te drinken om te merken dat dit water onmoge lijk behoorlijk kan zijn. Het is weer zinwekkend door kleur, reuk en smaak. En toch moet groot en klein dit water drinken, moet er eten mee klaar gemaakt worden, moet er mee gewassen en gespoeld worden. Wat voor ziekten hieruit voort komen, hoeveel ongemak er door ontstaat is niet te zeggen. Dat er nog verschillende mensen oud by gewor den zyn, is een dooddoener, die aan het probleem als zodanig geen oplos sing biedt. Want zoals het nu in Ysselsteyn is, zal het waarschijnlijk ook in het nieuwe vredesdorp worden, zo zal het ook waarschijnlijk zyn in de Meerselose peel en in de Heydse peel. En is het op de andere gehuch ten dan allemaal zo mooi? Liggen er rondom Venray geen welputten, die al jaren stinken en rotten. Maar als we dan bedenken, dat een hoofdleiding naar Ysselsteyn dus afgezien van de zijtakken, die ook kilometers en kilometers buis vragen reeds over het half millioen kost, dan is het duidelijk, dat dit probleem alleen landelijk wordt opgelost en dat de Regering kort en goed de oplossing ter hand neemt. Millioenen worden per jaar uitge trokken voor de Volksgezondheid maar wat men aan de ene kant uit geeft ter verbetering, wordt aan de andere kant weer afgebroken door het vuile water vol bacteriën en smetstoffen, waarvan velen nog moeten drinken. De aanleg van de leiding naar Venray heeft reeds veel Rijkssubsidie gekost en waar de structuur onzer gemeente nu eenmaal zodanig is, dat er grote afstanden te overbruggen zyn tussen de verschillende panden, zal dit nog meer subsidie vragen. Maar wil men een einde maken aan deze smeerlapperij, dan zal die ook spoedig moeten komen. Het rapport van dr. Trines is daarom van grote betekenis. De door hem geschetste wantoestanden be staan ook hier. Alleen lopen we het gevaar, dat gezegd wordt, Venray heeft waterleiding en dat vergeten wordt, dat in de ontgonnen Poolge bieden ongewenste toestanden bestaan en niet daar alleen. Amerika In zijn laatste toespraak tot het congres en met het indienen van zyn laatste begroting heeft president Truman in feite afscheid genomen. Volgende week gaat hij definitief heen en zal Eisenhower die zich tot nu toe weinig heeft uitgesproken het land der Noord Amerikanen besturen. Truman heeft zyn opvolger bezwo ren, de buitenlandse politiek voort te zetten, gebaseerd op steun aan de bondgenoten, vooral in West Europa Hij hoopt, dat de vastberadenheid en eenheid van het Westen behouden zullen blijven, dat aldus oorlog kan worden voorkomen en, datdeSowjet- Unie dan zal worden gedwongen haar agressieve politiek te wijzigen. Truman heeft een begroting inge diend, die overeenkomt met die van andere jaren en vooral is bestemd om de internationale taak van de V.S. te vervullen. De republikeinen hebben hiertegen geprotesteerd en gezegd, dat er tien milliard dollar op moest worden be zuinigd. Zo'n vaart zal het niet lopen, maar dat er ten koste van West- Europa zal worden gesnoeid is reeds lang duidelijk. Evenals vorige malen is meer dan drie vierde van de ingediende begro ting bestemd voor defensie, voor voorraadvorming, voor hulp aan bond genoten, voor rente op leningen voor defensie, voor oud strijders, Korea enz. Hoewel Truman die begroting heeft doen opstellen in overleg met een waarnemer van Eisenhower, zeg gen de ramingen echter weinig, want het republikeinse congres heeft het laatste woord. Men moet hopen, dat de invloed van de republikeinen niet in staat zal zyn, deze lyn te wijzigen en men kan zulks ook niet van Eisenhower ver wachten. Maar hy zal het wel moeilijk hebben in zijn eigen party. Daarin zitten zonderlinge heethoofden. Frankrijk Niet alleen in Amerika begint een nieuw tijdvak. Ook in Europa. Nadat te Bonn de ratificatie van de verdragen met 't westen door allerlei zonderlinge verrassingen is uitgesteld en het reeds lang duidelijk was, dat Bonn herziening wenste van die voor gestelde overeenkomsten, heeft nu ook in Frankrijk René Mayer een kabinet gevormd, met steun van de Gaullisten al zyn die niet vertegen woordigd in de regering en Mayer is nu gehouden aan dit program: eerst een overeenkomst over het Saar- gebied, dan aanvaarding van een Europees leger met Duitse deelneming maar op nieuwe basis en vrijheid van het franse parlement, om zelf ver veranderingen aan te brengen, zonder dat Mayer daaraan zyn heengaan 'zal verbinden en met aftreden zal dreigen. Er is een onmiskenbare strekking in de richting van intergouvernemen tele overeenkomsten, zonder opheffing van de souvereiniteit door supra nationale gezagsorganen. Op die realis tische wyze kan men veel soepeler aecoorden aangaan. Dit is waarschijn lijk de reden, waarom de Britse maarschalk Montgomery nu voor En gelse deelneming verklaarde aan een Europees leger. Op andere basis kan het verdrag van Brussel (Engeland, Frankrijk, Benelux) zeker worden uitgebreid met West—Duitsland en Italië. Europa Nederland is, met zyn handel, scheepvaart gebieden geenszins uit sluitend Europees georiënteerd. Te Straatsburg, waar de assemblee byeen was, die een Europese grond wet moet opstellen, hebben Neder landse gedelegeerden vergeefs getracht overheersing door de grotere mogend heden te voorkomen. Doch die stonden er op, dat elk' land stemmen zou krijgen naar zijn inwonertal, wel bereikte Benelux, dat economische vrijheid (liberalisering van de handel) voorwaarde zou zyn voor integratie. In de assemblée van de Schuman- pool deed men ook, alsof die staal en steenkoolorganisatie op zichzelf reeds 80uverein zou zyn en de regeringen allerlei regelingen zou kunnen op leggen tegen haar zin, wat zeker nog lang niet het geval is en waarover nog heel wat te doen zal zyn. Er is een klove tussen de plannen van de idealisten en de politiek der realisten en wil men voorkomen, dat het Europese ideaal een utopie wordt, dan moet men zich concentreren op het bereikbare. Er staan te grote be langen op het spel. De arme draagt een steentje bij, De ryke een pilaar. Zo iets stemt Vader Bisschop bly: Zyn kerken komen klaar. De Persdienst van het Ministerie van Landbouw meldt: Bij het uitbreken van het mond* en klauwzeer in 1952 is de Nederl. veestapel op grote schaal ingeënt. De onvatbaarheid van het rundvee is thans als gevolg van de niet onbe perkte werkingsduur van het vaccin aanzienlijk verminderd,zodat 'tenten thans weer noodzakelijk is geworden, Dit bly'kt ook uit het voorkomen van gevallen van mond en Klauwzeer, die in de afgelopen weken in enkele delen van het land zyn geconstateerd, Aangezien is komen vast te staan, dat de besmetting zich hoofdzakelijk heeft voorgedaan by ruDdvee, dat korte tyd daarvoor op de markten is aangekocht, is de minister van Land bouw voornemens met ingang van Februari a.s. een vervoerverbod af te kondigen voor rundvee, met uitzon- doring van dieren, die minstens 14 weken geleden zyn ingeënt. Men late dus tijdig inenten. De uitzondering geldt eveneens voor kalveren beneden de zes weken. Het ligt bovendien in de bedoeling van de minister de vergoeding voor koeien, die na een nader vast te stellen datum wegens besmetting met mond en klauwzeer worden geslacht, met 20 pet te verminderen. De maatregelen hebben tot doel het weder optreden van mond en klauw zeer in ons land zo grondig mogelijk te voorkomen, aldus deze mede deling. S.Y.V .-nieuws By het pas begonnen jaar is het toch wel eens goed, even een teiug blik te werpen over de voetbal- prestatie in het afgelopen jaar. Het eerste geeft van het begin af door een 7 0 overwinaing op Helden de kop genomen en deze niet meer afgestaan. Juist de helft van de com petitie kon worden afgewerkt en met 1 punt voorsprong op Horst heeft zich Venray aan de kop kunnen handhaven. Met nieuwe moed zyn wy 't nieuwe jaar begonnen. Alleen het weer werkt niet mee om de competitie regelmatig te laten afwerken. Twee Zondagen zyn reeds uitge vallen en voor Zondag zyn de voor uitzichten van dien aard, dat ook wel niet gespeeld zal worden. Wy wensen de spelers voor de tweede helft van deze competitie veel succes en hopen, dat zij door hun toe wijding en overgave 't kampioenschap zullen behalen en het 2e klasseschap eindelijk eens in Venray terecht zal komen. Het tweede behoort tot de bovenste in de reserve 2e klasse D. Kans op het kampioenschap bestaat er niet meer. Alleen een eervolle derde plaats is te bereiken. Het derde is wel gruwelijk tegen gevallen. Indien men iets wil be reiken, moet men ook iets voor de sport over hebben. Er moet getraind worden en er moet voor elke wed strijd opgekomen worden. Laten wy hopen, dat, wat dit seizoen niet gelukt is, het volgend seizoen wel zal ge beuren: n.l. kampioen worden, om een klas hoger te spelen, omzodoende een betere aansluiting te krijgen van de diverse elftallen. Het vierde staat er keurig voor. Juist de helft van de competitie zit er op en slechts één verliespunt Oostrum 2 is nog de enige concurrent, de overigen hebben geen kans meer. De uitwedstrijd tegen Oostrum 2 hebben zy bovendien reeds gehad. Toch moeten zij voorzichtig zyn. want uitwedstrijden tegen America 2 en Griendtsveen 3 zyn gevaarlijk. Jongens let op uw zaak dan brengt ook jullie in 1953 een kampioenschap mee Heel onverwacht overleed op 10 Januari Br. Sesinnius, de Broeder van Pav. E, waar de spelers zich steeds omkleden. In deze Broeder verliest de sport in het algemeen en SVV in het bijzonder, een trouwe vriend en toegewijd helper. Hy moge in vrede rusten HANDBOOG De wintercompetitie in Zaal Wed. Schellen is reeds enkele weken in volle gang. Hieraan wordt door zeven verenigingen deelgenomen met 16 zestallen. Elke week wordt op twee avonden (Woensdag en Vrijdagavond) geschoten, telkens 23 pijlen per ver eniging. Ü8 ambitie is groot en de opkomst schitterend. De uitslag van de geschoten wedstrijden laten wy hier volgen: ie zestallen punten 25 pijlen St Seba8tiaan-St Antonius 396-463 De Eendracht—St Joris 447—473 Diana—St AnDa 425—473 St Oda—St Antonius 543 444 St Seba8tiaan—Eendracht 415-448 St Joris—Diana 507 458 St Anna—St Oda 489—568 De Eendracht—St Antonius 485 457 St Sebastiaan-St Joris 386—500 Diana—St Oda 470—560 Ilde zestallen: De Eendracht—St Joris 288—316 Diana—St Anna 288—238 St Sebastiaan—Eendracht 302—303 St Joris-Diana 321-266 Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG 22 JANUARI Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom Yerbod tappen sterke drank op Maandag 19 Januari a.s. Allemansmarkt. De Burgemeester van Venray herinnert aan het bepaalde in artikel 126 der Algemene Politieverordening Venray", waarbij het verboden is op Maandag 19 Januari a.s. (Allemans markt) na één uur des namiddags in localiteiteD, waarvoor vergunning is verleend tot verkoop van sterke-drank in het klein, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te ver ruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven, te geven, te gebruiken of toe te staan, dat aldaar sterke drank verbruikt wordt. By overtreding zal onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Venray, 14 Januari 1953. Gevonden Zwarte glacé herenhandschoen, van Vegchel, Beekweg 4a; herenshawl, Litjens, Oude Oostrumseweg. Rechtsbijstand K.A.B. De zitting van Rechtsbijstand voor leden van de K.A.B. vervalt voortaan op de derde Dinsdag van de maand In de toekomst is dus alleen zitting op de iste Dinsdag van de maand in het Centrumgebouw Patersstraat 10a. Zitdag voor aspirant-emigranten Op Dinsdag 20 Januari a s. zal er te Venray, in hotel de Zwaan, Markt van 2—4 uur, door de secretaris van de Ve8tigiDgscommi88ie van de L L. T.Been zitdag worden gehouden voor aspirant emigranten. Deze is ook toegankelijk voor personen uit andere beroepen dan de landbouw. Naar ver mogen zullen alle gewenste inlich tingen inzake emigratie verstrekt worden. Betreffenden worden in hun eigen belang verzocht steeds zoveel mogelijk hun bescheiden als (even tueel) trouwboekje, paspoort, oproep, etc etc. mee te brengen. Venray's Parochiekerk In een van de grootste Belgische dagbladen verscheen een artikel over een nieuwe theorie van het licht. Als een der beste voorbeelden van kerkverlichting, opgesteld volgens deze nieuwe theorie, werd aangewe zen de Grote Kerk van Venray. Een zeer aardige foto van het interieur werd daarby geplaatst. Belastingen Tot schrijver in vaste dienst by de Belastingen te Venray is benoemd de heer H.W. Oudenhoven te Venray. Pater Benjamin 80 jaar Pater Benjamin Hoefnagels O F.M die in Venray jarenlang Rector was o.a. van Huize St Anna en een be kende figuur was iD het Venrayse leven, vierde deze week zyn eoste verjaardag in het Minderbroeders klooster te Maastricht. Ook in Maastricht is deze een voudige Franciscaan een zeer geziene figuur. Boerenkapel Masndagavond speelde de Bóeren- kapel in Hilversum, voor de micro foons van de K.R O. De opnamen hier van zullen uitgezonden worden in een programma musicerende dilettanten op Zaterdagmiddag 24 Jan. 14 40 uur. St Anna—St Oda 297—376 St Sebastiaan—St Joris 246 357 Diana—St Oda 356—466 Woensdag 21 Jan. wedstryd De Eendracht—Diana; Vrijdag 23 Jan. St Sebastiaan—St Anna; Woensdag 28 Jan. de wedstryd van het seizoeD: St Jori8-St Oda Wy zullen trachten nog enkele malen de uitslagen bekend te maken in dit blad. Yerkeerscompetitie Volgende week Woensdag zal de Motorclub deelnemen aan een grote landel y ke verkeerscompetitie, waaraan verschillende andere clubs in den lande ook zullen deelnemen. Onder toezicht van de politie zullen de leden van de club enkele verkeers problemen moeten oplossen en wordt een klein examen gehouden, voor wat betreft de veilig-verkeer-voorschriften. Deze week hebben de leden reeds een tentamen gemaakt en men is er van overtuigd in deze landelijke com petitie geen slecht figuur te zullen slaan. Hot Patronaatswerk in Venray heeft zich in de korte tyd van z'n bestaan al aardig ontwinkkeld. Steeds meer jongens vragen om by het Pationaat te mogen komen. We hopen dat de Gemeente haar belofte, om de oude ambachtsschool voor het Jeugd werk af te staan, spoedig werkelijk nakomt. We weten anders niet waar we de jongens moeten laten. De uitbreiding van het Patronaats werk brengt ook met zich mee, dat er moer leiders moeten komen. Zy die leiding kunnen geven aan onzo jongens voor het nuttig besteden van hun vry'e tyd, worden hiermede opgeroepen zich voor dit mooie werk beschikbaar te stellen. Men vervoege zich by de Directeur. 'n Leider moet natuurlijk 'n degelijk katholiek zyn, die de jongens ook werkelijk iets weet mee te geven, dns iemand waar wat van uitgaat. Terug uit Nieuw-Zeeland In Oirlo keerde na een verblijf van ruim een jaar een drietal leden van de familie Rongen, weer terug uit Nieuw Zeeland. De emigratie naar dit land was voor hen tegengevallen. Aannemerspatroons Dinsdag hielden de leden van de Aannemerspatroonsbond hun fees telyke jaarvergadering. 's Morgens werd begonnen met een H. Mis en tegen de avond was er een gezellig samenzijn in hotel de Zwaan. De Bondsbestuurder Janssen uit Eindhoven sprak op die dag over de vooruitzichten van de bouwwereld in 1953, die hy over het algemeen beter noemde, als die van het afgelopen jaar. De grote vraag zal echter zyn, of er voldoende geld beschikbaar komt. Verder werden ook plannen ontwor pen voor het 25 jarig bestaan, van de Venrayse afdeling, wat men in de herfst hoopt te vieren. Bouwvakarbeiders bijeen De bouwvakarbeiders hebben van de heer W. Peetere, een duidelijke uiteenzetting kunnen horen over de wachtgeld- en werkloosheid verzeke ring en vele andere sociale kwesties. Zy werd gehouden op een vergadering van de bouwvakkers. Op deze vergadering werd tevens besloten om een korte cursus te houden over de P.B.O. in het Bouw bedrijf voor hen die daar intresse in hebben. De heer Peters zal in een tweetal lessen de verschillende mo gelijkheden der P.B.O. besproken. Jaarvergadering Byenbond Lennen-Venray De Byenbond hield haar jaarverga dering in lokaal Martens. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond weer een batig saldo mocht boeken. De Voorzitter wees nog eens op gezamenlijke levering van honing en was aan eigen zeemery. Men besloot het kasgeld te benutten voor aankoop van de voornaamste imkersartikelen, ten behoeve van de leden. In het vervolg zal op 8 December, St. Ambro8iu8, de patroon der bijen houders, een feestvergadering worden gehouden, waarop ook de dames worden uitgenodigd. De voorzitter deelde nog mede, dat binnenkort een lezing met lichtbeel den wordt gehouden door de heer van Osch en spoorde de leden aan toch zeker deze leziDg by te wonen. Voor de jaarvergadering te Roer mond werd de heer Op 't Veld aan gewezen. O. en O. Het door O. en O. aangekondigde concert van het Maastrichts Stedelijk Orkest vond geen doorgang, doordat het gezelschap onderweg bleef steken tengevolge van de dikke mist. De instrumenten waren er wel,als mede de solist van deze avoDd de violist Krebbers. Deze laatste kon on verrichter zake terugkeren, maar mocht als souvenier een proces verbaal meenemen, omdat het achterlicht van zyn wagen niet in orde was. Per radio werden de leden van O. en O. gewaarschuwd, dat de uitvoering niet door zou gaan. POLYHYMNIA Vorige week is het Gemengd Koor Polyhymnia haar eerste repetitie begonnen onder leiding van Directeur H. Welting. Het bly kt, dat er voor dit koor weer zeer veel animo bestaat. Voorlopig kan men zich op de wekelijkse repetitie avonden Vrijdags als nieuw lid aanmelden. CIRCUS MöK Op Maandag a s. zal het feest dan beginnen en zal Venray voor het eerst een officiële Zitting van de Raad van Ellef mea gaan maken. In het verleden is het altyd zo geweest, dat er feitelijk een cabaret- programma werd gebracht op de Vastelaoves-byeenkomsten, maar de echte zittingen, zoals men die overal elders kent, hebben we hier nog nooit meegemaakt. Dat gaat er dan nu van komen De hazeklop wordt weer ingevoerd, buurtreedner8 gaan verschijnen, dé muziek is geheel anders, kortom men kan nieuwsgierig zyn, hoe een en ander wordt opgeknapt Namen als Sef Cornet uit Venlo, Wordt men in Venray niet jaloers V Reeds enige weken geleden werd in Horst het nieuwe orgel ingewijd. Een pracht-in8trument met veertig sprekende registers. Ook Venlo kreeg met de Kerstdagen zyn nieuw orgel. Binnen- en buitenlandse organisten, waaronder de beroemde Franse organiste Jeanne Demessieurx hobb6n de heerlijke kwaliteiten van dit orgel gedemonstreerd. Hoelang moet Venray nog wachten? Wat elders kan, moet ook in Venray mogelijk zyn. Dus allen de schouders er onder. Verstevig het fonds met Uw milde bijdragen. Steunt de Hoog Eerw. Heer Deken in zyn pogon om nog dit jaar in onze Parochiekerk een prachtig orgel te plaatsen Verantwoording Vorig bedrag f 11033 69 N.N. een gift v.h. orgel f 45 Totaal f 11078 69 de Tröt uit Kerkrade, Koelbertus uit Heerlen, allen bekende buuteredeners, zullen zien, dat Venray er ook wat van Carnaval weet. Neem daarnaast de Venrayse orgel man, de Klapeksters Graat en Ber- nadien en de onvolprezen Boerenkapel, die de nieuwe Vasteloavendschlager er uit zal timmeren, dan heeft men al een aardig overzicht van het programma. En gezien de bedrijvigheid achter de schermen zal de (nieuwe Prins waarschijnlijk ook wel present zyn, zodat men dus voor zyn 11 maal 11 plus 11 cent volop te genieten krygt. Voorverkoop van Kaartjes is in Sigarenmagazijn Maan en by Firma van den Munckhof. Klokslag s i 1 gaat 't spel beginnen zorgt dat ge er by bent Ontwikkelingsavond Leunen De eerste ontwikkelingsavond van de gezamenlijke Standsorganisaties in Leunen is geen groot succes geworden, doordat er weinig belangstelling be stond voor het gebodene. Toch wist wist Pater van Rijn O.P. behartens- waardige dingen te vertellen over de Kerk en de sociale bewegingen. Drie is teveel Dat de Oostrumse Harmonie en de Oostrumse toneelclub de Vlasbloem een goede naam hebben, daarvan getuigen telkenmale de uitverkochte zalen, als deze twee verenigingen samen optreden. Zo was het ook afgelopen weekend weer in Zaal Wilhelmina. Ondanks het minder prettige weer, was 't zowel Zondag avond, alsDinsdag avond uitverkocht. En niet ten onrechte, want de Oostrumse Harmonie speelde enkele van haar beste nummers op voor treffelijke wyze, en de Vlasbloem had met drie is te veel een aardig blij spel op haar reportoire genomen. Dit blijspel werd onder regie van P. Vermeltfoort met veel vaart en veel elan gebracht en er werd soms har telijk gelachen. Dit jaarlijkse concert heeft er mogen zijn en de kas van beide verenigingen alsmede de donateurs kunnen tevreden zijn.' Filmavond In Oirlo wordt ten bate van de Missie op Zondag 24 Januari om half acht in Zaal Rongen een film ver toond, die is opgenomen door Mr. Regout, de bekende Afrika-reiziger, in opdracht van de Paters van Cadier en Keer. Deze film „Afrika ontwaakt" heeft zeer goede critieken gehad, niet het miDst om de buitengewoon fraaie opnamen en de boeiende verfilming. De muzikale omlijsting is verzorgd door Jan Mul. Feest in Amerika Op 10 Mei a.s. zal het feest zyn in het klooster der Franciscanessen in de stad Peoria van de Amerikaanse staat Illinois. Want dan wordt daar het 50 jarig kloosterfeest gevierd van de gezusters Spreeuwenberg, die als Zuster Bernadetta en Zuster Dominica reeds tientallen jaren in Amerika werkzaam zyn. Zuster Bernadetta is in Horst ge boren en op* 17 jarige leeftijd vanuit Klein Oirlo in het klooster getreden by de Duitse Zusters Franciscanessen té Echt. Een jaar daarna werd zy overgeplaatst naar Peoria in Amerika, waar zij al die tijd werkzaam was en hoofd was van het laboratorium van het grote Francis Hospital daar ter plaatse. Zuster Dominica, die enkele jaren ouder i3, is enkele maanden na haar zuster in het klooster getreden en ook naar Amerika gegaan. Hier iszy in verschillende kloosters werkzaam geweest 0 a. als zangeres en organiste. maar tenslotte terechtgekomen by het onderwijs. Op 7 0 jarige leeftijd doctoreerde deze Zuster nog aan do Paul University in Chicago. Zy is thans werkzaam als onderwijzer aan een internaat der Zusters in Rock ford. Op dit feest, dat gehouden zal worden in het moederhuis der zusters in Preoria verschijnt natuurlijk ook hun broer Jacob Spreeuwenberg, die enkele jaren na zyn zusters naar Amerika is vertrokken en leider is géwordén van de boerderij der Zusters. Drie Venrayse mensen zullen dan feest vieren in hun nieuw vaderland, waar zy op verschillend terrein allen zeer verdienstelijk hebben gewerkt.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1