TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Feest vd. bouwvakarbeidersbond Foor de politierechter Tweede Anjeravond achtervolgd door pech Méér Nederlanders kunnen naar Brazilië emigreren Melkhygiëne een eerste vereiste! ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 No; 51 DRIB) EN-ZBVENTIGSTB JAARGANG Het zilveren bestaansfeest van de Yenrayse afdeling van de bouwvak arbeidersbond St Jozef, is groots ge vierd. Nadat door de Heer Deken een stille H. Mis opgedragen was voor het welzijn van alle leden en tevens de hoogmis hiervoor was opgedragen, was om half 12 het gehele bestuur in Zaal Wilhelmina bij elkaar, al waar het recipieerde. De belangstel ling voor deze receptie was groot. Verschillende sprekers brachten hun felicitaties naar voren, zoals de heer Fr. Janssen, die sprak namens de stucadoorsbond en de middenstand. Hij greep terug in de geschiedenis van de bond, een geschiedenis, die feitelijk parallel liep met die van de onder aannemers, die ook gewoonlijk het kind van de rekening waren. Gelukkig is de toestand thans in zoverre ver anderd, dat werkgevers en werk nemers samen overleggen en samen praten en voor verschillende moeilijk heden met elkaar een oplossing pro beren te vinden. De arbeider heeft een menswaardig bestaan en straks in de P B.O. zullen zijn rechten, maar ook zijn plichten, nog beter tot uitdrukking worden gebracht Namens de stucadoors en namens de middenstand bracht hij de beste gelukwensen over. De volgende spreker was de heer Deken, die met zijn kapelaans ook ter receptie gekomen was. Namens de parochiegeestelijkheid moest hy deze afdeling van harte gelukwensen. De bouwvakarbeiders hadden zware tijden achter de rug maar dank zy eensgezind streven, hadden zij de ver schillende moeilijkheden opgelost, daarbij gesteund door de Pauselijke Encyclieken en het woord der bis schoppen. Dat zy trouw die aanwij zingen gevolgd hebben, heeft mede bijgedragen tot datgene wat heden bereikt is, maar heeft tevens de taak der parochiegeestelijkheid heel wat lichter gemaakt, omdat deze wist, dat hier het rechte spoor gehouden werd. Hij wenste hen ook in de komende jaren, waarin zy in de P B O. nieuwere en grotere taken opgedragen zouden krygen alle succes, opdat hierdoor alle bij de bond aangeslotenen, gelukkiger mensen zouden wcrJea. De heer Gerrats sprak namens de metaalbewerkers een woord van geluk wens, waarin hij tevens wees op het grote belang, niet alleen van de vak studie, maar ook van studie der or ganisatie, sociale en economische pro blemen, PBO. e.d. In het verleden heeft deze studie leiders opgeleverd, die ondanks de moeilijke tijden toch veel hebben bereikt. Ook in de toe komst moet dat kunnen. Namens de K.A.B. sprak dan de heer Sanders, die in een gloedvol betoog, memoreerde, wat in deze 25 jaren tot stand is gekomen. Hij roemde de samenwerking met de andere standeii in Yenray en ver trouwde, dat deze in de toekomst zou bestendigd blijven. De heer Burgemeester bood namens het gemeentebestuur zjjn gelukwen sen aan bij dit jubileum, terwijl hy er tevens aan vastknoopte, zijn dank voor alles wat de bouwvakarbeiders in Venray, vooral na de oorlog, heb ben weten op te bouwen. Ook deze spreker reveleerde de ge schiedenis van de bond, die ondanks alle tegenslagen, die zij had gekend, toch steeds gegroeid was en zulk een prachtig werk voor do aangeslotenen heeft verricht. En niet alleen voor de aangeslotenen, maar ook voor hen, die nog steeds aan de kant staan en anderen het werk laten doen. Hij hoopte, dat nu nieuwe wegen zullen worden ingeslagen naar de P.B.O, de bouwvakarbeiders van Ven ray, met hetzelfde élan als de afge lopen 25 jaien, de handen aan het werk zullen slaan en naast hun rechten ook hun plichten zullen kennen. Het was Bondsvoorzitter Collignon, die een kort dankwoord sprak. Hy prees de samenwerking tussen de standen hier en hoopte, dat deze samenwerking nog beter en inniger zou worden in de toekomst. We leven in een moeilijke tijd, volgens velen, aldus de spreker, maar we leven ook in een grootse tyd. Hjj, die durft te leven, maakt een evolutie mee, waarvan millioenen in de toekomst zullen profiteren, mits wij blijven werken, standvastig on versaagd volgens de pauselijke en bis schoppelijke richtlijnen en we besef hebben van de waarden die op het spel staan. Voorzitter de Bruyn, had al deze sprekers met een kort woord ingeleid, waarin ook hij dank bracht voor de samenwerking met de verschillende standen, waardoor de verschillende initiatieven, als de bouw van een Ambachtsschool verwezenlijkt hadden kunnen worden. Hii memoreerde de geschiedenis van de afdeling Venray en feliciteerde de 14 mannen, die 25 jaren lang lid ge bleven waren en nu op de receptie eveneens aanwezig waren. Hij dankte alle aanwezigen recht hartelijk voor hun komst en sprak de hoop uit, met andere standen samenwerkend, voor Venray nog veel te kunnen bereiken in de toekomst. Ondertussen was een schat van bloemen binnen gedragen en moesten de bestuursleden en de jubilarissen vele handen drukken. Ook de heer Windt, oud hoofd bestuurder van de bond, die 0 a. na de oorlog hier de bond weer heeft opgericht, was daarbij aanwezig, ter wyl verschillende zuster-organisaties delegaties hadden afgevaardigd. Al met al toonde deze receptie wel overduidelijk aan, hoe het werk van de bond wordt gewaard en niet alleen door de daarbij aangesloten leden. Zaterdagavond was er reeds een bonte avond geweest, waarop Bonds voorzitter Collignon aan zeven van de jubilarissen een herinnering uitreikte aan hun 25 jarig lidmaatschap. Zondagavond was zaal Wilhelmina weer te klein, want toen kwamen de zeven anderen aan de beurt, die nu door oud-bond8bestuurder Windt, werden gehuldigd. Deze avonden werden opgeluisteid met muziek van de Peelzwervers en conference van Teun Metselaars. Met goede moed en met een prach tig ledental kan de afdeling Venray nu de weg naar het gouden jubileum inslaan. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Een of andere Griekse wijsgeer moet al in het gryze verleden gezegd hebben, dat de liefde een „aardig ding" is. Hy zei het dan wel in het Grieks, maar zyn woorden hebben nog heden ten dage alle schijn van waarheid. Want dat bleek Vrijdag jl weer eens toen aan het Gemeente huis een nette boevenwagen voorreed, waaruit een nette mynheer stapte, die ter rechtzitting werd geleid. Hy bleek een dezer dagen in den Haag veroordeeld te zyn tot een jaar gevangenisstraf wegens oplichting. Hy had echter niet alleen in den Haag opgelicht, maar ook in ons goede Limburg. En niet alleen opge licht, maar ook gespeeld met het hart en de liefde van een aanvallige Tegelse schone. Laten wo het verhaal vertellen, zoals het dan in stukken en brokken ter groene tafel kwam. Het is al enkele maanden geleden, dat die Tegelse juffrouw in Roermond tegen een heer opbotste, die, bespraakt als hy was, duizend en een veront schuldigingen had en aanbood. Kort en goed, het kwam zo ver, dat die juffrouw er zelfs in toestemde die botsing „af te drinken" en in een nette zaak met de welbespraakte mynheer wat ging gebruiken. En daar in die nette gelegenheid vertelde hy dan het verhaal van zyn leven. Hoe hy ingenieur was by Werkspoor, een eigen auto had en nu in Roer mond werkzaam was in verband met de brug. Ea zoals Amor zyn werk deed by het meisje aan de Yssel, zo deed hy het ook prompt in Roermond by het Tegelse meisje. Alleen had het goede kind er geen notie van, dat die nette mynheer helemaal geen ingenieur was en helemaal geen eigen auto had, maar een gehuurde. En dat hy geen grote salarissen verdiende by Werkspoor, maar ternauwernood een bestaan had als vertegenwoordiger. De galante ridder bracht het meisje dan in zyn „eigen" auto naar Tegelen en maakte, zoals dat gebruikelijk is, kennis met Papa, die hem ook een nette knul vond. EdUd, de gehele week meldde de ingenieur zich trouw by zyn geliefde en by zyn a s. schoon papa en het was Werkspoor voor en Werkspoor na en er werd by de familie natuurlijk netjes gepronkt met een dergelijke vrijer. Maar op het einde van de week gebeurde er iets tragisch. De geleende auto zakte door zijn achterveren en er was geen beweging meer in te krygen. En laten we eerlijk zijn, een ingenieur van Werkspoor kan toch niet lopen, dus de wagen moest gerepareerd worden. Maar de ingenieur had geen centen en dies vroeg hij schoonpapa om wat financiële hulp, tot hij van Werkspoor weer de nodige duiten terug zou krijgen. En nu had schoonpapa wel geluk, want op dat moment had hij maar f 91 50 in huis, maar die werden dan ook prompt gegeven, 'n Vader kan het geluk van ziin dochter immers niet in de weg staan. De a.s. schoonzoon accepteerde het geld, beloofde plechtig het zo spoedig mogelyk terug te betalen. Ettelijke dagen later werd schoon zoon overgeplaatst door Werkspoor, en had de liefde een geweldige deuk gekregen en waren papa's centen „poten". En tot overmaat van ramp kwam papa er achter dat zijn schoon zoon totaal, maar dan ook totaal niets te maken had met Werkspoor Laten we nu maar met de mantel der liefde bedekken, wat zich tussen vader en dochter heeft afgespeeld, maar het einde van het lied was, dat de hele familie en de nette mijnheer nu in Venray voor de recht bank stonden. De welbespraakte mynheer gaf alles prompt toe, maar vertelde, dat het meisje er van op de hoogte was, dat hy niet aan Werkspoor verbonden was. Toen ook zyn hart in liefde was ontgloeid, had hy haar de volle waarheid gezegd. Ze hadden echter samen afgesproken, hierover thuis maar niets te zeggen. Het meisje, dat haar knappe ex-ingenieur toch schijn baar niet vergeten kon, moest dat wel bevestigen, maar vertelde op haar beurt weer, dat hij ook aan haai beloofd had dat alles terug betaald zou worden. En schoonpapa, die er een beetje bedremmeld bij stond, moest het gehele verhaal nog eens vertellen. Moeten wy U nog vertellen hoe de Officier van Justitie oprees uit zijn zetel voor zijn requisitior. Moeten wy U vertellen hoe sarcastisch het helo gedrag van deze „Hollander" werd uiteengerafeld en in de zon gezet en hoe hy ten slotte de eer had te requireren 1 maand gevangenisstraf. Toen die onweersbui voorbij was, was er van heel die nette mynheer weinig meer over en zat de aan minnige juffrouw met hoogrode wangetjes, omdat zo tussen neus en lippen door ook zy nog een veeg uit de pan kreeg wegens haar kennis making op straat met vreemde heren, die dikwijls geen heren zijn. En de verdachte? Och, hij maakte het werk van zyn verdediger prompt waardeloos, door nogmaals van zyn grote spy't te getuigen, deemoedig de straf te aanvaarden en beterschap toe te zeggen. De rechter ging met de eis mede en zo zal deze nette heer dertien maanden lang uit de gemeenschap verwijderd worden. Twaalf maanden en 1 maand. Na de rechtzitting gaf hy de opge lichte schoonpapa een hand en beloofde nogmaals alles terug te zullen geven, maar de Officier riep waarschuwend dat het spel alweer begon, waarop schoonpapa schichtig zyn hand terug trok. Maar ondertussen dat de gedupeerde papa zyn getuigengeld opstreek, onderhield de verdachte zich met de juffrouw. Maar of ze dertien maanden wachten zal? Wat er ook van zy, de nette mijn heer werd in de nette boevenwagen geladen en daarmede was het slot van deze geschiedenis voorlopig geschreven en daarmede is eens te meer bewezen dat de liefde een „aardig ding" is. De rest van de rol waren allemaal heren die niet in staat zijnde hun rijwiel naar behoren ce besturen, dit toch met mannenmoed bestegen hadden en nu trouw f 30.— boete kwamen halen. Behalve een, die ze voor de vierde keer gesnapt hadden, die mag nu 8 dagen gaan brommen. De Commissaris voor de Emigratie deelt het volgende mede Hoewel Brazilië voor immigranten vele moge lijkheden biedt, is de emigratie van Nederlanders naar dat land, door de weinige bekendheid welke Brazilië geniet, in de afgelopen jaren slechts van een zeer bescheiden omvang geweest. Brazilië echter heeft een grote behoefte aan immigranten. Hoewel het land een sterk agrarisch karakter heeft, behoeft hierbij niet uitsluitend aan agrarische emigratie te worden gedacht. Met betrekking tot de agrarische sector vindt er nog een gedachtenwisseling tussen beide regeringen plaats over de wijze waarop verantwoorde zelfstandige vestiging van agrariërs bevorderd kan worden. Het onderstaande heeft betrekking op niet-agrarische emi gratie. Door de zich op snelle wijze en in toenemende mate voltrekkende in dustrialisatie bestaan Brazilië is het belangrijkste industrieland van Zuid Amerika mogelijkheden voor stedelijke werkers, voor personen welke door hun bekwaamheid in enig technisch vak aan deze industrialisa tie hun medewerking kunnen verlenen (ongehuwde mannen van is jaar en ouder, kleine gezinnen). In een geval komen hiervoor ongeschoolden in aanmerking. De vakbekwaamheid welke geëist wordt, zal tenminste gelijk moeten zyn aan die van hen, die een cursus gevolgd hebben aan een rijkswerkplaats. Door de grote behoefte welke in Brazilië bestaat aan immigranten van de bovenomschreven groep lijken de omstandigheden thans gunstig om op ruimere schaal Nederlanders in deze groep in de gelegenheid te stellen naar dat land te vertrekken. Met de Braziliaanse immigratie autoriteiten werd daarom overeen gekomen dat vanaf 1 Januari 1953 per maand aanvankelijk 50 Neder landers, bjj goede ervaringen later geleidelijk op te voeren tot een groter aantal, in de groep van stedelijke werkers zullen kunnen emigreren. Binnen deze regeling is eveneens plaats voor Indische Nederlanders, welke eventueel ook vanuit Indonesië kunnen worden voorgedragen, en wel tot 40 pet. van het aantal van elke maandelijkse groep. De emigranten, die onder deze regeling vallen behoeven niet zoals tot dusver gebruikelijk was, een arbeidscontract met een werkgever in Brazilië te bezitten. Zy worden eerst na aankomst in Brazilië ge plaatst. De Braziliaanse regering zal de Albert Ueijn's Speciale Kerstaanbieding WITTE BLOEM 500 gramJL I SLAOLIE per hele Hes I J 7 SCHOUDERHAM echte Gelderse, 100 gram 4/ KERSTPUDDING met hele vruchten, 100 gram I v PUDDINGSAUS diverse vruchtensmaken, per lies J SINAASAPPELSAP sap van 10 sinaasappelen, per blik 4/ DOPERWTEN FIJN groot blik1U7 SOEPASPERGES groot blik ©4 ZALM een delicatesse, per blik I U7 KERSEN op saP zonder pit, per blik AARDBEIEN op sap FRAMBOZEN op sap per blik ANANAS DELMONTE schijven, per blik PERZIKEN OP SAP Californische, per blik VRUCHTENWIJN Vinolia, per fles BOERENJONGENS ADVOCAAT LIKEUREN soorten per lies Zeifr. Bakmeel per pak 42- Blanke Rozijnen 100 gram .19- Biauwe Rozijnen 100 gram Krenten 100 gram Sucade 100 gram Amandelen 100 gram 60- Valencia Pinda's 250 gram Appelmoes 38 16 17 17 43 50 59 30 Sardines in Olijfolie, per blik 69- 3VJ Franse Sardines aj- in Olijfolie, per blik 1^3 Makreel per blik Haring In tom.saus, p. blik 79- 38 Bet bekende merk Bjclland Gaffelbiter <g per blik Appetitt Sild Sardelringen per blik 48 80 59 65 65 108 145 100 225 250 300 49 Kerstkransjes m. suiker. 250 gram Musket Kransjes nn 100 gram Choc. Kransjes AQ 100 gram 58- Fond. Kransjes 100 gram*3 Hazelnoten co 250 gram3" Hazelnoten gepeld 100 gram3U Grote sortering KAARSEN*| Studentenhaver ^5 Met de feestdagen een extra tractatie Boffie-Koffie en Thee Koffie 250 gram 173-183-188-204 Thee 100 gram 50-58-66-72-80 Goudmerk Thee 100 3r, 92 i KOffie pe, bu, 250 De 2e ADjeravond in Venray, heeft niet dat succes gebracht, wat men er redelijkerwijze van had kunnen ver wachten. Al zyn de sneeuwbuien van Zaterdag daar ongetwijfeld schuld aan, ook de uitvoering zelf, stond niet op dat peil, dat was aangekondigd, En dat was jammer, want de medewer kenden aan deze avond waren alles zins in staat iets zeer goeds te brengen. De opzet, hoe goed ook, had slechts een kleine 300 mensen naar de aula van het Gymnasium kunnen brengen en daar was het de Voorzitter van het Anjercomité, die de allerminst blijde boodschap moest brengen, dat het saxofoonkwartet en de dansgroep van Wanny Haack in de sneeuw waren blijven steken en heel wat later zouden komen. Het programma werd op die manier wel onderste boven gegooid. Allereerst kwam de violiste Gilberte Laviolette, die met Jo Mertens aan de piano de Sonate in Bes. gr. K.V., 454 van Mozart ten gehore bracht. Het nauwe contact tussen spelers en publiek, wat het luisteren naar en de uitvoering van de muziek tot zulk een genoegen maakt, kon in dit stuk niet tot stand komen, waarschijnlijk omdat de violiste dit stuk wel tech nisch volmaakt, maar zonder veel gevoel ten gehore bracht. Gelukkig waren de stukken Ballade en polonaise en de Scherzo Tarantellex, beide van Wieniasky heel wat beter, lagen ook beter in het gehoor en voor de vertolking hiervan, moest deze kosten van de huisvesting en het levensonderhond van iedere emigrant voor een periode van een maand na aankomst, op zich nemen. Emigran ten die onder deze regeling zullen vertrekken ontvangen een bijdrage in hun vervoerskosten (gedeeltelijk door de Braziliaanse en Nederlandse regeringen, gedeeltelijk door 't Euro pees Emigratie Comité) waardoor hun eigen kosten in dit opzicht tot een betrekkelijk gering bedrag worden teruggebracht. Belgische violiste dan ook een dank baar applaus in ontvangst nemen. Dan kwam Jo Mertens aan de beurt, die een Chopin vertolking gaf, die meesterlijk was en waarbij het een echt genoegen was om te luisteren om deze pianist te horen. Deze ie Ballade in G.K1. op. 23 no. 1 heeft dan ook een diepe indruk achtergelaten op het publiek, dat ook deze kunste naar, terecht, hartelijk dankte voor zyn gevoelig spel. Intussen waren de gestrande andere medewerkers ook gearriveerd en kwam het Limburgs Saxofoonkwartet proeven afleggen van hun bekwaam heid. En het moet gezegd zijn, dat het spel een openbaring was. Wat hier ten gehore werd gebracht, toonde wel duidelijk aan welk een liefde voor de muziek en hun instru ment de leden van dit kwartet hebben. De gebrachte stukken vielen in de smaak en dit kwartet bleek een goede keuze gemaakt te hebben, ter wyl hun voordracht zeer goed was te noemen. Deze kennismaking was verrassend en smaakt naar meer. Deze wijzigingen in het programma had tot gevolg, dat nu alle ballet- nummers achter elkaar moesten vol gen en ook dit zal er toe bijgedragen hebben, dat het publiek feitelijk te veel van het goede kreeg en tenslotte niet die aandacht schonk, die het balletwerk zeker verdiende. Wat dan weer zijn terugslag had op wat ten tonele werd gebracht. We moeten van de andere kant echter zeggen, dat wy deze ballet groep wel eens grotere prestaties heb ben zien geven. De begeleiding was dit maal soms bijzonder slecht en van verschillende nummers was de uit voering dikwijls niet veel beter. Niet alleen vonden wij weinig ver band in de gekozen nummers, maar wy hadden niet bepaald de indruk, dat men er veel moeite voor deed om deze alsnog behoorlijk te brengen. De groto vertraging en het ZF«er critisch publiek zal daar zyn steentje wel toe bijgedragen hebben, maar, dat was dan toch oorzaak, dat het ballet- werk enigszins tegenviel. Alleen het drietal kleine danseresjes bleken zich nergens wat van aan te trekken en gingen geheel op in hun dansjes en hierdoor viel het verschil met andere nummers amper op. De kleding had o.i. ook niet de aandacht, die we anders by deze balletgroep hebben gezien. Door al die trubbel was het by na middernacht toen deze tweede Anjer avond ten einde liep. Wat het muzi kale gedeelte betreft kan men terug zien op een buitengewoon geslaagde avond, die de muziekliefhebbers nog lang zal heugen. Wanny Haacke en haar groep hopen we nog eens terug te zien, maar dan minder gedisponeerd als deze avond. LAND EN TUINBOUW De Rijksinstituten en coöperatieve bedrijven oefenen terecht een strenge controle uit op de kwaliteit van de melkéén van de eerste voorwaarden is hierreinheid. Eerder wezen wy reeds op de zindelijkheid, die men door toepassing van rubber vloeren en wandbekleding heeft weten te bereiken m die bedrijven, waar de modernste methoden worden toege past. Naast het onderzoek naar de ver schillende voordelen van het gebruik van rubber heeft men in dezelfde geperfectionneerde stallen de melk onderzocht naar streptococcen, die het gevolg zyn van besmettelijke uierontsteking. Het resultaat van dit onderzoek was de ontdekking, dat de melk, afkomstig uit deze stal, een zeer laag aantal streptococcen bevatte in ver houding tot andere stallen, die nog niet tot het aanbrengen van een rubber interieur waren overgegaan. Ook het vee werd door de plaatse lijke veterinaire dienst op de aan wezigheid van streptococcen onder zocht, want door deze bacterie wordt de ontsteking veroorzaakt. Slechts by vier van de tachtig dieren werden deze bacteriën aangetroffen. Ongetwijfeld zal iedere veehouder beamen, dat een zo lage frequentie in een zo grote groep dieren tot de

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5